Parasnoubording

Parasnoubording

Parasnoubording, v porovnaní s klasickým snoubordingom, v sebe zahŕňa zmeny vo výstroji športovca, technickom prevedení i v niektorých pravidlách tejto disciplíny. Súťažne sa ho môžu zúčastniť muži i ženy.

Svetová snoubordová federácia (WSF) spočiatku tento šport pomenovala ako adaptívny snoubording. Neskôr schválil Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) jeho zaradenie medzi svoje disciplíny, a tak bol prijatý transparentnejší názov parasnoubording.   

Jeho pravidlá vychádzajú z disciplíny snoubord cross, v ktorej je na ploche jeden súťažiaci a má k dispozícii tri časové úseky. Počas nich sa snaží zajazdiť dva najlepšie časy.

Výsledky parasnoubordingu sa delia do dvoch skupín: Svetový pohár a Majstrovstvá sveta.

Svetový pohár: všetci súťažiaci musia zajazdiť tri časové úseky, z ktorých sa vyberú dva najlepšie časy. Tie určia konečný výsledok.

Majstrovstvá sveta: v rozpätí dvoch dní súťažiaci zajazdí dokopy šesť časov po tri v jednotlivých dňoch. Rovnako ako pri Svetovom pohári sa zohľadňujú dva najrýchlejšie časy, no tentoraz sa jedná o súčet štyroch výsledkov.

Rozdelenie súťažiacich: do dvoch kategórií, stojaci a sediaci. Postupne sa rozvíja aj parasnoubording pre zrakovo znevýhodnených.

Stojaci: športovci s telesným znevýhodnením (amputácia), poškodením miechy, mozgovou obrnou

Sediaci: športovci s paraplegiou či amputáciou oboch dolných končatín

Paralympijská premiéra:

Parasnoubording sa prvýkrát predstavil na XI. ZPH v Soči v roku 2014. Jeho súťaže sa odohrali v lokalite Červená poľana, rovnako ako disciplíny alpského lyžovania. Dominovali najmä pretekári zo Severnej Ameriky.

SLOVENSKO

Je potešiteľné, že pri paralympijskej premiére tohto športu nechýbalo ani Slovensko. Reprezentoval nás v tom čase 29 - ročný rodák z Bojníc Marek Hlavina. Zverenec trénera Pavla Matiaška prišiel o nohu ako 14 - ročný po úraze na bicykli. V Soči vo svojej jedinej disciplíne crosse obsadil 19. miesto.