Atletika

Atletika

Atletické disciplíny zažili svoju premiéru počas hier vojnových veteránov v britskom Stoke - Mandeville v roku 1952 a do programu paralympijských hier sú zaradené od roku 1960. V atletike súťažia ženy i muži vo všetkých skupinách postihnutí, kam sú zaradení na základe zdravotnej klasifikácie. Na paralympiádach môžeme vidieť vrcholné športové výkony v súťažiach vozíčkárov, amputovaných až po nevidiacich a slabozrakých s navádzačmi. Atletiku zdravotne postihnutých navyše výrazne ovplyvňuje stále napredujúci technický vývoj pomôcok, ktoré umožňujú športovcom podávať výkony až na hranici zdravých atlétov. Vozičkári pretekajú na ultraľahkých vozíčkoch, ktorých rozmery špecifikujú pravidlá pre jednotlivé športové súťaže. Podobne je to aj s protézami, ktoré sú špeciálne vyvíjané podľa potrieb atlétov pre jednotlivé disciplíny. Viacero rôznych pomôcok využívajú zrakovo znevýhodnení a nevidiaci. Patria medzi ne aj zvukové zariadenia, pomocou ktorých navádzači vedú postihnutých športovcov.

Naši atléti majú na konte viacero úspechov, dokonca aj zlaté medaile z PH. Postarali sa o ne zrakovo znevýhodnený maratónec Anton Sluka v roku 1996 v Atlante a Marek Margoč vo vrhu guľou na PH 2004 v Aténach. Sluka má okrem najcennejšej medaile aj striebro zo Sydney 2000. Dva bronzové úspechy sme zaznamenali v päťboji. V Atlante skončil tretí František Gödri, v Sydney Norbert Holík, obaja zrakovo znevýhodnení. Medailovú zbierku slovenských farieb dopĺňa bronz Júliusa Hutku z aténskych hier 2004 vo vrhu guľou a bronz Mariánu Kuřeju z PH v Rio de Janeiro čo je zatiaľ posledná slovenská medaila v atletike na PH.

Slovenskí atléti sa aj v poslednom období mohli pochváliť viacerými medailovými úspechmi z ME a MS, ktoré vybojovali Adrián Matušík, Marián Kuřeja, Július Hutka či zrakovo znevýhodnená šprintérka Hana Kolníková. Medzi nimi vyniká Matušíkov titul majstra z katarskej Dohy 2015 vo vrhu guľou.

Klasifikácia v atletike (Slovenský preklad)

Klasifikácia v atletike (Anglický originál)

 

 

 

Športovo-technická komisia:

Predseda

Ján Bötcher

Členovia

Róbert Luby

Radovan Šatka

Vladimír Bezdíček

 

Najväčšie úspechy

India 2009

Taiwan 2007

Doha 2015

Lyon 2013

Nový Zéland 2011

Francúzsko 2002

Holandsko 2006

Aseen 2007

Taliansko 2011

Holandsko 2010

Rodos 2009

Fínsko 2005

Švajčiarsko 2001

Majstrovstvá ČR 2011

Zvláštne ocenenia

Atény 2004