Tokio 2020

Tokio 2020

O presune PH 2020 na budúci rok sa rozhodlo ešte v marci. Nový termín konania: od 24. augusta do 5. septembra 2021. Národným paralympijským výborom to oficálne oznámil prezident IPC Andrew Parsons. 

„Bolo nevyhnutné, aby sme rýchlo našli nový dátum pre paralympijské hry, aby plánovanie a príprava mohli pokračovať“, uviedol 512 dní pred začiatkom hier.

Po potvrdení termínu bude podľa jeho slov IPC pracovať so všetkými príslušnými medzinárodnými federáciami na stanovení nových kvalifikačných kritérií. Všetci športovci, ktorí sa už do Tokia kvalifikovali, však už zostanú kvalifikovaní, potvrdil Parsons a vyzval všetkých, aby v tomto ťažkom období zostali v bezpečí so svojimi rodinami a priateľmi. 

 

*Dejiskom otváracieho i záverečného ceremoniálu bude vynovený Olympijský štadión, ktorý už privítal športovcov v roku 1964 na prvej olympiáde v tomto meste. Tokio však bolo v rovnakom roku (ako jedno z mála miest v prvých desaťročiach existenie paralympijského športu) dejiskom nielen OH, ale aj PH. V súčasnosti sa už oba najväčšie sviatky športu organizujú ako spoločný projekt na základe dohody medzi Medzinárodným olympijským výborom (IOC) a Medzinárodným paralympijským výborom (IPC).  

*O pridelení OH a PH 2020 Tokiu sa rozhodlo na 125. plenárnej schôdzi IOC 10. septembra 2013 v Buenos Aires. V druhom kole porazilo turecký Istanbul počtom hlasov 60:36.

*Do programu hier bolo zaradených 22 športov. Pribudli badminton a taekwondo, vypadli jachting a futbal so siedmymi hráčmi. Okrem nich to bude atletika, basketbal na vozíku,  boccia, cyklistika (dráhová a cestná), futbal s piatimi hráčmi (football 5-a-side), goalball, jazdectvo, judo, lukostreľba, parakanoe, paratriatlon, plávanie, rugby na vozíku, stolný tenis, šerm na vozíku, športová streľba, tenis na vozíku, tlak na lavičke, veslovanie a volejbal v sede.  

*Športoviská boli rozdelené do troch zón: 1. Heritage, 2. Tokio Bay a 3. Vonkajšia (do 10 km okruhu). V prvej bude Olympijský štadión (ceremoniály, atletika), jazdectvo (Tokyo Equestrian park), tlak na lavičke (Tokyo International Forum ) a stolný tenis (Tokyo Metropolitan Gymnasium). V druhej zóne okolo zálivu nájde svoj domov najväčšia časť športov. Slovenských reprezentantov sa bude týkať boccia (Olympic Gymnastics Centre), plávanie (Olympic Aquatics Centre), lukostreľba (Dream Island Archery Park), možno tenis na vozíku (Ariake Tennis Park) a veslovanie alebo parakanoe (Sea Forest Waterway). Vo vonkajšej zóne bude dráhová cyklistika (Izu Velodrome) a streľba (Asaka Shooting Range).  

Tokio

Tokio je hlavné a najväčšie mesto Japonska. Je jednou zo 47 prefektúr Japonska. Nachádza sa v regióne Kantó na východe ostrova Honšú. Je to jedno z najväčších miest na svete, žije v ňom viac ako 13 miliónov ľudí. S predmestiami a aglomeráciami okolitých miest, ako napríklad Jokohama alebo Kawasaki tvorí najväčšiu konurbáciu a metropolitnú oblasť na svete, nazývanú Veľké Tokio, kde žije až 35 miliónov obyvateľov na ploche o veľkosti Západného Slovenska. Do roku 1868 sa nazývalo Edo. Niekedy je metropolitná oblasť Tokia nazývaná aj pojmom megalopolis.

Lorem ipsum dolor.