Sochi 2014

Sochi 2014

Zimné paralympijské hry Sochi 2014 sa uskutočnili v termíne 7.-16.3.2014 a štartovalo na nich do 700 športovcov, ktorí bojovali o 72 sád medailí.

Okrem už klasických zimných športov /zjazdové a bežecké lyžovanie, biatlon, curling, hokej na sánkach/ sa po prvý krát v programe hier predstavil nový šport Para-snowboard stojacich.

IPC zverejnilo kvalifikačné kritériá, ktoré sú dostupné na: www.paralympic.org/Events/Sochi2014/Qualification

XI. zimné paralympijské hry Soči 2014 sa konali v termíne 7.3. - 16.3.2014. 

V júni 2006 prezident Medzinárodnej olympijskej komisie Jacques Rogge oznámil, že Soči bolo vybrané za finalistu medzi kandidátmi na hosťovanie Zimných olympijských hier v roku 2014. 4. júla 2007 bolo Soči ohlásené ako hostiteľ Zimných olympijských hier a paralympijských hier v roku 2014 pred konkurenciou miest Salzburg v Rakúsku a Phjongčhang v Južnej Kórei.
Mestskú dopravu zabezpečujú autobusy a maršrutky. Pripravuje sa výstavba trolejbusových liniek. Blízko mesta sa nachádza medzinárodné letisko Soči.

Organizátori ZOH 2014 v Soči potvrdili, že 70 percent športových projektov je už hotových.
Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina sú hry vecou prestíže a majú dokázať, že Rusko vie zorganizovať veľké medzinárodné podujatia. Výstavba dejiska olympiády a paralympiády však výrazne zasiahla i do života obyvateľov tejto oblasti. Tisícky obyvateľov Soči, niektorých i proti ich vôli, vysťahovali počas výstavby a poskytli im nové domovy.

Náklady na sťahovanie 1500 rodín stojacich v ceste buldozérom znáša relatívne bohatý región Krasnodar, v ktorom Soči leží. Len pre zaujímavosť, počas prípravy hier v Pekingu presťahovali odhadom 1,5 milióna ľudí, väčšinou proti ich vôli. Aj pred hrami v Londýne niekoľko obyvateľov neplánovane zmenilo svoje bydlisko.

 

 

Soči

Soči (rus. Сочи) je prístavné a kúpeľné mesto v Rusku. Nachádza sa medzi pobrežím Čierneho mora a úpätím Kaukazu. Má rozlohu 3508 km² a žije asi 350 000 obyvateľov. Mesto bolo zvolené ako hostiteľ zimných olympijských hier v roku 2014. Soči zaberá úsek Čiernomorského pobrežia medzi riekami Šepsi a Psou, je až 145 km dlhé a má rozlohu 3500 km2. Mesto má ako zvyšok ruského pobrežia Čierneho mora južne od mesta Tuapse subtropické podnebie, čím sa výrazne líši od zvyšku pobrežia od Anapy po Tuapse, kde je podnebie výrazne suchšie.

Lorem ipsum dolor.