Športoviská

Športoviská

1. Barra

Barra da Tijuca, nazvaný Barra, bude srdcom letných olympijských a paralympijských hier Rio 2016. Nachádza sa v západnej časti mesta, je obklopený lagúnami a horami a môže sa pochváliť jednou z najlepších pláží v Riu.
Barra zóna bude domovom pre Barra Olympic Park s najväčšou koncentráciou športových komplexov, plus výstaviská Riocentro a nové golfové ihrisko Olympic. Celkom bude mať 14 športovísk pre 21 olympijských disciplín a 12 paralympijských. Zóna bude tiež domovom pre olympijskú a paralympijsku dedinu, Atletický park, tlačové centrum OH a PH.

Po skončení PH zostanú športoviská v zóne Barra vo forme národného športového centra s plochou 40.000 m2. Golfové ihrisko je ďalším kľúčovým projektom, ktorý by sa mal po skončení hier postarať o propagáciu golfu v Brazílii a celej Južnej Amerike.

2. Copacabana

Pravdepodobne najznámejšia časť Rio de Janeiro, 4km dlhá pláž Copacabana v tvare polmesiaca. Práve v tejto oblasti bude umiestnená Beach Volejbal Aréna, ktorá sa vracia na miesto svojho duchovného domova. Okrem volejbalu si tu dočasný domov nájde otvorené plávanie, cestná cyklistika, triatlon a paratriatlon.
Trochu ďalej do vnútrozemia, ohromujúci Lagoa Rodrigo de Freitas, obklopené horami a uprostred neho Lagoa Stadium. Toto miesto je určené pre veslovanie, kanoe a paracanoe. V severnej časti Copacabana zóny sa nachádzajú ďalšie dve športoviská. Guanabara Bay a Sugarloaf Mountain. Flamengo Park bude hostiť preteky v chôdzi, cestnej cyklistike a paralympijskom maratóne, zatiaľ čo Maria da Glória bude centrom plachtenia.
Ochrana životného prostredia bude mať v tejto oblasti, najdôležitejšiu úlohu, hlavne v snahe zachovať toto prírodné dedičstvo pre ďalšie generácie.

3. Deodoro

Deodoro Park bude druhý najväčší súťažný komplex na hrách v Riu, sľubuje mix tradičných a novších športov. Nachádza sa na západ od Ria, najdôležitejšiu úlohu zohral počas Panamerických hier v roku 2007, kedy bolo vybudovaných niekoľko nových športovísk. To viedlo k zvýšeniu popularity športu u mladých ľudí. Cieľom je nadviazať na tento úspech cez OH a PH. Región má silné vojenské zastúpenie vďaka veľkým kasárňam, ktoré boli vybudované pred Panamerickými hrami. Časť kasární bude využívaná počas hier pre streľbu a drezúru.
Deodoro bude spolu hostiť 11 olympijských a štyri paralympijské športy.

4. Maracana

Maracanã sa nachádza v severnej časti Ria, v blízkosti centra mesta. Štadión Maracana, ktorý bude využitý počas otváracieho a záverečného ceremoniálu a taktiež počas futbalových zápasov. Sambodromo, domov karnevalového sprievodu, ktorý bude hostiť maratón a lukostreľbu. Olympijský štadión, postavený pre potreby Panamerických hier, známy ako "Engenhão" bude hostiť atletiku. Maracanã a Sambodromo už boli zrekonštruované, celá zóna je v súčasnosti rekonštruovaná v oblasti prístavu. Hlavným cieľom projektu je vdýchnuť nový život do významnej historickej časti mesta, ktorá bola v predchádzajúcom období značne zanedbávaná.