Viac informácií o ZPH 2018

Viac informácií o ZPH 2018

XII. zimné paralympijské hry PyeongChang 2018


• Dejiskami disciplín v alpskom lyžovaní budú strediská Jeongseon Alpine Centre a Yongpyong Alpine Centre, kde sa uskutočnia aj súťaže v parasnoubordingu, Aplensia Biathlon Centre bude miestom súťaží v severských disciplínach (bežecké lyžovanie a biatlon) 


• Pobrežná zóna (The Coastal Cluster) bude hostiť „ľadové“ športy. Turnaj v hokeji na sánkach rozloží svoj stan v Gangneung Hockey Centre, curling na vozíku v Gangneung Curling Centre – obe budú súčasťou tzv. Gangneung Olympic Parku (GOP). 

• Ku koncu októbra bol Jeongseon Alpine Centre dokončený na 75 percent a obe nové športoviská pre hokej a curling na 90 percent. Práce však podľa organizátorov prebiehajú podľa harmonogramu a spomínané dejiská majú byť dokončené do konca roka 2016. 

• Miestom otváracieho i záverečného ceremoniálu, ako aj oceňovania medailistov, bude PyeongChang Olympic Plaza (POP). Na ploche 4.000 m² bude umiestnený Paralympijský štadión (Paralympic Stadium), oficiálny obchod (Paralympic Super Store), medailové námestie (Medals Plaza) a ďalšie zariadenia. Budú sa tu konať rôzne kultúrne podujatia a živé prenosy (fan zóny).

• Oficiálnym maskotom paralympiády bude čierny ázijský medveď „Bandabi“, symbolizujúci silu a odvahu. Jeho olympijským „bratom“ je zasa biely tiger Soohorang (posvätné zviera, strážca kórejského folklóru). 

• V rámci organizácie ZPH 2018 realizuje Pjongčang aj projekt „Actualising the Dream", čo je projekt zameraný na podporu paralympijských športov, zvyšovanie povedomia o paralympijských športovcoch a zabezpečenie sociálneho začlenenia ľudí so zdravotným znevýhodnením. 

• Dátum konania seminára vedúcich výprav (Chefs de Mission Seminar) je stanovený na 1. – 3. marca 2017, teda rok pred otvorením hier a bude sa konať v Alpensia Convention Centre v Pjongčangu.