Peking 2022

Peking 2022

Hry sa uskutočnia v dňoch 4. marca - 13. marca 2022.

Peking pripravuje najväčšie ZPH v histórii

 

Výkonný výbor Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) schválil definitívny počet športovcov na ZPH 2022, ako aj finálny medailový program. Zároveň potvrdil, že čínska metropola zorganizuje najväčšiu zimnú paralympiádu v histórii.

 

Na ZPH 2022 sa predstaví 736 športovcov (z toho maximálne 222 žien)  v 78 medailových disciplínach, z čoho bude 39 mužských, 35 ženských a 4 zmiešané.

Paraalpské lyžovanie bude zahŕňať 30 medailových disciplín (po 15 mužských a ženských), o ktoré bude súťažiť 140 mužov a 80 žien. V porovnaní s Pjongčangom 2018 to predstavuje nárast o 7, 7 resp. 33, 3 percenta. Slovensko bude v paraalpskom lyžovaní obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, a prvenstvo v bilancii krajín! 

V paraseverskom lyžovaní, naopak, nenastane v porovnaní s predošlými ZPH zmena - zostáva 38 medailových sád, z toho po 18 mužských a ženských, 2 zmiešané. Zmena sa však týka počtu štartujúcich - 120 mužov a 90 žien, zatiaľ čo v Kórei štartovalo 100 mužov a 60 žien.

Parasnoubord, ktorý mal premiéru v roku 2014 v Soči, sa predstaví v 8 medailových kategóriách. Program žien, ktorý dočasne zahŕňal 6 medailových podujatí, sa scvrkne na 2.

Parahokejisti USA pevne veria, že vyhrajú štvrtýkrát po sebe paralympijský turnaj v tomto atraktívnom športe. Prekaziť im to bude chcieť sedmička ďalších účastníkov, ktorísa kvalifikujú priamo (umiestnením na MS A kategórie) alebo v dodatkovom kvalifikačnom turnaji. Premiérový postup slovenských parahokejistov do „áčka“ ich zároveň priblížil k tomu, aby sa prvýkrát v histórii aj oni predstavili na tomto najvýznamnejšom turnaji, ktorého dejiskom bude National Indoor Stadium.

Čína získala v Pjongčangu svoju prvú zlatú medailu na ZPH v curlingu na vozíku a doma bude obhajovať titul paralympijských šampiónov. Na turnaji sa stretne 12 zmiešaných tímov (minimálne jedna žena) a odohrá sa na športovisku Water Cube (Vodná kocka) , ktoré počas PH 2008 hostilo plávanie. V súčasnosti prebieha jeho prestavba na Ice Cube (Ľadová kocka) pre ZPH 2022. Radi by tu štartovali aj slovenskí reprezentanti, ktorí však potrebujú nazbierať dostatočný počet bodov na MS 2020 a 2021. Po Soči 2014 a Pjongčangu 2018 by to bola ich tretia účasť na paralympiáde.

Peking

Peking je hlavné mesto Čínskej ľudovej republiky. Ako štatutárne mesto na úrovni provincie podlieha priamo ústrednej vláde. V Pekingu, ktorý je po stáročia správnym a kultúrnym centrom krajiny, sa nachádza známe námestie Tchien-an-men či Zakázané mesto, komplex palácov a chrámov odkiaľ v minulosti vládli čínski cisári. V roku 2008 Peking hostil Letné olympijské hry a Letné paralympijské hry.

Lorem ipsum dolor.