SPV

Počúvajte zajtra Nočnú pyramídu

Hosťom Stana Ščepána bude v talk show Rádia Slovensko tentokrát parastrelec Radoslav Malenovský. V stredu 6. januára v čase 22:19 - 24:00 hod.


Radoslav Malenovský patrí k našim najúspešnejším paralympionikom. Majster sveta aj Európy v  parastreľbe, svetový rekordér, víťaz Svetového pohára, viacnásobný finalista súťaží na paralympijských hrách, ktorý je od šestnástich rokov pripútaný na vozík. Vyrozpráva svoj životný príbeh od nešťastného skoku do jazera až po ambície na PH v Tokiu.   


Japonský premiér nepripúšťa ďalší odklad či zrušenie hier

Ani stále rastúci počet prípadov nákazy ochorením COVID-19 po celom svete nezmarí konanie OH a PH v japonskom Tokiu v lete 2021. Uviedol japonský premiér Jošihide Suga. Podľa premiéra budú hry bezpečné.


Olympijské a paralympijské hry mali Japonci hostiť už v lete 2020, no pandémia koronavírusu spôsobila odklad o jeden rok a zvýšenie nákladov o viac ako 2,3 miliardy eur. V súvislosti s koronavírusom nie je výnimkou ani Japonsko a v ostatných dňoch tam len v hlavnom meste zaznamenali prvýkrát od vypuknutia pandémie štvorciferný denný prírastok nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. "Hry sa uskutočnia toto leto a budú bezpečné," povedal Jošihide Suga podľa BBC. Guvernérka Tokia Juriko Koikeová však varuje, že počet nových prípadov môže v blízkej budúcnosti exponenciálne rásť.

Naopak, japonská verejnosť je podľa prieskumu televízie NHK proti konaniu OH a PH v Tokiu v lete 2021, väčšina z nich je za zrušenie podujatia. "Hry sa uskutočnia a budú symbolom globálnej solidarity," poznamenal Jošihide Suga. (webnoviny.sk, vg)


Počúvajte reláciu „Bez limitov“

Aj vďaka trom zlatým medailám na MS 2020 v kanadskom Miltone sa stal paracyklista Jozef Metelka najúspešnejším paralympionikom roka. Za mikrofónom mu zablahoželal aj Stano Ščepán.


Viac sa dozviete v pravidelnej relácii „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko v utorok ráno o 5:36 hod.


Šťastné a veselé Vianoce

želajú všetkým priaznivcom a podporovateľom paralympijského športu pracovníci sekretariátu Slovenského paralympijského výboru. Prežite krásne sviatky a záver roka 2020. Zároveň všetko najlepšie do roku 2021!


Počúvajte v nedeľu reláciu „Na vlastné nohy“

Deň po vianočných sviatkoch 27. decembra o 17:00 hod. na Rádiu Regina Západ budú hosťami moderátora Juraja Turisa slovenskí paralympionici. Dozviete sa, ako sa postavili na vlastné nohy. Obrazne i v skutočnosti. Nezabudnite, už túto nedeľu!


Charitatívny projekt R.K.Ignis 2020 Online podporí štyroch mladých športovcov

Nadácia SPV v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom realizovala v závere roka 2020 II. ročník charitatívneho projektu R. K. Ignis. Po úspechu v minulom ročníku sme boli v tomto roku nútení v dôsledku epidemiologických opatrení presunúť projekt do online priestoru.


Podstatou II. ročníka sa stala online dražba ponúknutých vecí a finančná zbierka, ktorej výťažok poputuje na konto mladých paralympijských nádejí. Vlani sme počas večera a následnej dražby vyzbierali finančné prostriedky, ktoré boli rozdelené medzi 10 mladých talentov vo výške 1.900 eur pre každého z nich. Tohto roku sa spomínaná  dražba skončila 20. decembra a podarilo sa vďaka nej vyzbierať sumu 2.500 eur. Tento rok sme sa opäť rozhodli venovať výťažok štyrom mladým zdravotne znevýhodneným športovcom, ktorým chceme pomôcť v motivácii ďalej športovať a rozvíjať ich talent: Igor Marchenko (17 rokov/paraplávanie), Eliška Jankechová (19 rokov/boccia), Dominika Kuchtová (10 rokov/parataekwondo) a Alex Lajtman (17 rokov/paraalpské lyžovanie). V dobročinnej aukcii mohli všetci podporiť tieto mladé talenty z radov zdravotne znevýhodnených detí prostredníctvom dražby umeleckých diel významných slovenských autorov, akými sú akad. sochár Ján Ťapák, akad. maliar Stano Trepáč, akad. maliar Igor Piačka, akad. maliar Marián Ruman, resp. hudobník Richard Müller. Ďakujeme všetkým, ktorý sa do aukcie zapojili a prispeli na podporu mladých zdravotne znevýhodnených talentov finančnou čiastkou. Veríme, že v roku 2021 sa stretneme pri vyhodnotení III. ročníka už opäť osobne a zasa spoločne podporíme tento skvelý projekt.   Nadácia SPV sa dlhodobo sústreďuje na projekty podpory mladých nádejí, ktoré pomáhajú hľadať nasledovníkov súčasných paralympijských medailistov. Príprava a účasť…

Rexová: Aj s otrasom mozgu

Talentovaná paraalpská lyžiarka Alexandra Rexová (15) zbierala na Európskom pohári vo švajčiarskom St. Moritzi pódiové umiestnenia aj po páde a návšteve nemocnice. A už sa chystá na budúcoročné preteky Svetového pohára. Jej prvé v živote.


Ani menší otras mozgu po minulotýždňovom páde mladú slovenskú paraalpskú lyžiarku Alexandru Rexovú nezastavil. Po návšteve nemocnice sa znovu postavila na svah vo švajčiarskom St. Moritzi a v Európskom pohári bojovala ďalej. Napokon si zo Švajčiarska doviezla domov tri tretie miesta (2x obrovský slalom, 1x slalom) a jedno druhé (slalom). „Hlava ma nebolela, len občas sa mi trochu točila. Tak sme sa s trénerom rozhodli, že to skúsim, ale opatrne. Ale už ma viac nebolela,“ vrátila sa k úspešným vystúpeniam spred pár dní naša nová paralympijská nádej. Alexandra Rexová má 15 rokov a súťaží medzi zrakovo znevýhodnenými. Trpí Startgardtovou chorobou, čo je dedičné očné ochorenie. „Spôsobuje stratu centrálneho videnia. Musím používať lupy, obyčajný text bez nich neprečítam,“ vysvetľuje Saška, ktorej sa zrak začal zhoršiť medzi šiestym a siedmym rokom života. „Zo začiatku som chodila zo školy domov s plačom, deti sa mi posmievali, ale postupom času sa to zlepšilo. Aj učitelia mi začali vychádzať v ústrety,“ spomína na neradostné chvíle naša mladá lyžiarka. Žiadna rezignácia A hoci ochorenie, ktorým trpí aj náš úspešný paralympionik Jakub Krako, postupuje, Rexová nestráca chuť bojovať so životom. „Kebyže vidím dobre, tak asi by som nelyžovala. Bude to znieť asi blbo, ale tak trochu som za to aj rada,“ priznáva Saška – jeden z talentov, ktorý sa Slovenský paralympijský výbor spoločne so spoločnosťou NERO Drinks rozhodol finančne…

Paralympionik roka 2020 na pôde SPV

Dnes popoludní zavítal na Slovenský paralympijský výbor paracyklista Jozef Metelka a z rúk jeho predsedu Jána Riapoša si prevzal ocenenie „Paralympionik roka 2020“. Výsledky ankety boli slávnostne vyhlásené v stredu večer počas programu „Športovec roka 2020“ na RTVS.


Zároveň absolvoval aj niekoľko rozhovorov pre TA3, Rádio Slovensko a spv.tv. Spolu so skipom curlingového družstva Radoslavom Ďurišom bude aj hosťom relácie „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko. Počúvajte v utorok ráno o 5:36 hod.  JOZEF METELKA (34) má spolu na konte 12 titulov majstra sveta na dráhe i na ceste. Na svojej premiérovej paralympiáde v Riu 2016 pridal dve zlaté  (stíhacie preteky na 4 km na dráhe a časovka na ceste) a jednu striebornú medailu (1 km s pevným štartom).

Zajtra vychádza časopis Paralympionik

V Denníku ŠPORT  nájdete zajtra posledné tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik, ktorý rekapituluje udalosti v paralympijskom športe za posledné týždne roka, poznačeného pandémiou a rôznymi obmedzeniami.


Venujeme sa v ňom vyhláseniu Paralympionika roka 2020, resp. Paralympijského tímu roka 2020.

Pozreli sme sa bližšie na viacero projektov, ktoré realizoval Slovenský paralympijský výbor z vyššie spomenutých dôvodov v online priestore. Dominovala medzi nimi Paráda online, R.K. Ignis, nerozlučiteľní, ale zarezonovala aj petícia za otvorenie spinálnych jednotiek na Slovensku.

Iba niektorým športovcov sa v tomto ťažkom období podarilo vycestovať za kvalitnou prípravou do zahraničia. Dozviete sa, ktorí to boli a kde sa pripravovali.

Prinášame aj rozhovor s predsedom  SAZPŠ Petrom Ďuroškom. Asociácia zrakovo znevýhodnených športovcov je jedným z členských zväzov SPV.

Už zajtra 22. decembra 8 stranová príloha v Denníku ŠPORT - nezabudnite!   


Sledujte zajtra Paralympijský magazín na Dvojke

Bronzová medaila z Ria de Janeiro 2016 je najcennejším pokladom v zbierke úspechov paraatléta Mariána Kuřeju. Jeho životný a športový príbeh ponúka decembrový Paralympijský magazín, ktorý odvysiela RTVS v sobotu 19. decembra od 14:20 hod. na Dvojke.


Marián sa aj v sťažených podmienkach pripravuje na PH v Tokiu. Túžia po nich aj ďalší športovci. O to viac, že v roku 2020 sa mnohé športové súťaže neuskutočnili. Potvrdzuje to aj náš prehľad v decembrovom Paralympijskom magazíne. Paraalpskí lyžiari ešte stihli štartovať na  EP v Jasnej, curleri na vozíku na MS vo Švajčiarsku a paracyklisti na EP pri Púchove, aj na cestných MS v kanadskom Miltone.

Nezabudnite, už túto sobotu!