SPV

Po bronze a striebre prišlo aj dubajské zlato

Najcennejší kov dnes vybojoval na podujatí Svetového pohára v paraatletike v Dubaji (SAE) Marián Kuřeja v hode kuželkou skupín F32/51 výkonom 29,36 m. Zvíťazil pred Alžírčanom Ferhahom a Uzbekistancom Abduchakimovom. 


"Dnes to boli náročné preteky, ktoré trvali skoro štyri hodiny, keďže nás bolo veľa. Zo zlatej medaily sa veľmi teším, lebo kvôli situácii s covidom sa nedalo naplno trénovať. Výkon bol k tomu primeraný, hoci som tajne dúfal, že to bude za 30 m. Asi až hodinu po pretekoch som sa online dozvedel, že som vyhral, lebo nám spojili dve skupiny, takže potom to museli preratúvať koeficientom na body. Vedel som, že budem prvý alebo druhý, ale nevedel som to presne. Nakoniec to bolo zlato, ale bolo to fakt o chlp, rozdiel bol len pár bodov", uviedol Marián Kuřeja. Do súťaží sa dnes zapojili aj ďalší dvaja Slováci - Július Hutka (9. miesto v hode oštepom F56/57 výkonom 29,90 m) a Miroslav Čerešňa (tiež v hode oštepom, ale nepostúpil do finále). Predtým už vybojoval striebro Marián Kuřeja v hode diskom a bronz Ladislav Čuchran v hode oštepom. "Favoriti nesklamali. Tí, čo mali naplniť moje očakávania, ich naplnili. Majo Kuřeja v kuželke zvíťazil, hoci mu na sto percent nevyšiel ani jeden pokus. V tréningu hádzal cez 30 metrov, ale preteky sú vždy špecifické. A v disku druhé miesto je milým prekvapenim. Laco Čuchran posunul svoj osobný rekord o vyše 40 cm a 28,68 m mu stačilo na bronz. Ak bude mať podmienky na trénovanie, čaká ho skvelá budúcnosť. Je to talentovaný športovec. Julo Hutka predviedol svoj štandard, teda výkon, na ktorý má natrénované. Mirovi Čerešňovi preteky celkom nesadli. V ťažkej konkurencii mal možnosť iba na tri pokusy a do finále sa neprebojoval. Chalani pristúpili…

Dve zlaté z online turnajov

Slovenská reprezentantka v parataekwondo Dominika Kuchtová sa zúčastnila ďalších dvoch online turnajov v tomto športe a v oboch získala zlatú medailu. Jedenásťročná Bratislavčanka vyhrala predminulý víkend turnaj organizovaný Veľkou Britániou a počas uplynulého víkendu Bavarian Open.


Na podrobnosti tohto typu súťaženia sme sa spýtali jej trénera Petra Zagyiho. „Turnaje prebiehajú tak, že nahráme video s odcvičenou zostavou na stránku turnaja alebo ho zašleme cez youtube. Potom sa v čase konania turnaja zostava prehráva a rozhodcovia hodnotia live výkony pretekárov“. Ako ďalej uviedol, išlo o dva turnaje spojené so zdravými športovcami, na ktorých online formou súťažilo okolo 500 resp. 300 pretekárov. Dominiku ako mladú pretekárku musia niekedy pripojiť ku skupine starších pretekárov, ako sa to stalo aj teraz. Vlani sa však zúčastnili aj na súťažiach, kde cvičila svoju zostavu naživo prostredníctvom skypeu alebo zoomu. Napríklad v decembri štartovala na súťaži, ktorú organizovali Chorvátsko. Domáci pretekári štartovali na mieste, zahraničných hodnotili prostredníctvom obrazovky. Dominika si tam vybojovala v individuálnej súťaži disciplíny Pomsae striebro a v tímoch s klubovým kolegom Oliverom Hlavinkom zlato. Najbližší turnaj čaká členku klubu ŠKP Ryong Bratislava prvý marcový víkend. „Trénujeme tiež iba online, nakoľko v tomto období nie je možné sa stretávať. Okrem našich tréningov sa Dominika pridáva k tréningom iných klubov, ktoré tiež prebiehajú týmto spôsobom“, povedal tréner. Mama našej reprezentantky Miroslava doplnila, že Dominika využíva najmä možnosť pripojiť sa ku košickej skupine, vedenej prezidentom Slovenskej asociácie taekwondo WT Pavlom Ižarikom. Dominika Kuchtová navštevuje IV. ročník ZŠ na Mokrohájskej ul. V…

Nedokončené sny

Štvrté pokračovanie seriálu „Paralympijskí hrdinovia a funkcionári, ktorí už nie sú medzi nami". Plány Márie Pillárovej odviala zákerná choroba. V októbri od jej skonu uplynie 15 rokov.


Slovenská reprezentantka v parastolnom tenise bojovala na štyroch paralympiádach (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Atény 2004), bola majsterkou Európy v družstvách (Jesolo 2005), dvojnásobnou vicemajsterkou sveta v singloch (Paríž 1998, Taiwan 2002) a v apríli 2004 vo svojej kategórii aj druhou najlepšou hráčkou sveta. Po úraze v mladosti zostala pripútaná na invalidný vozík, hoci mala pred sebou ešte množstvo plánov. Zákerná choroba (rakovina) jej však v októbri 2006 prekazila všetky túžby. Práve počas svetového šampionátu vo švajčiarskom Montreux. „Mali sme to v súťaži družstiev dobre rozohraté, no Marika musela predčasne skončiť,“ spomína jej dlhoročná spoluhráčka Alena Kánová. Pillárovú previezli do bratislavskej ružinovskej nemocnice, kde o pár dní neskôr skonala. Vo veku 54 rokov. Prekážky nepoznala „Škoda, že tak skoro. Mala pred sebou ešte veľké plány a túžby. Vždy si za nimi šla vytrvalo a cieľavedome. Nepoznala prekážky,“ spomína na ňu jej blízka priateľka z Piešťan Zita Žiaková. Pillárová sa narodila v Bardejovských Kúpeľoch, no neskôr sa usadila práve v Piešťanoch. Práve v tamojších kúpeľoch v roku 1974 Zitu stretla. „Mali sme podobné osudy, na vozíku sme sa ocitli príliš skoro. Aj to nás zblížilo. Spolu sme cvičili, trénovali chôdzu, motivovali sa a neskôr sa rozhodli začať nový život na vozíku v Piešťanoch. Stretli sme tam veľa mladých ľudí, ktorí nám pomohli na vozík zabudnúť,“ obzerá sa späť Žiaková. A…

Dubaj: Slováci s dvomi cennými kovmi

Naši paraatléti majú za sebou prvé vystúpenia na Svetovom pohári v Dubaji. Marián Kuřeja vybojoval striebro v disku a Ladislav Čuchran bronz v oštepe.


Kuřejovi patrilo druhé miesto za výkon 10, 38 m v spojenej skupine F51-53. Jeho hlavná disciplína hod kuželkou, z ktorej má bronz z PH 2016 v Riu, ho ešte čaká. „Mám úspešne po prvých pretekoch v mojej druhej disciplíne hod diskom. Získal som striebornú medailu, z čoho sa veľmi teším, keďže to nie je môj hlavný pretek. Držte palce silno v piatok, začínam skoro ráno o 6:30 vášho času. Je to moja hlavná disciplína - hod kuželkou. Dúfam, že sa vám na začiatku sezóny budem môcť znova takto pochváliť. Žiaľ, kvôli covid opatreniam nie sú medailové ceremoniály, preto iba takéto fotky“, napísal slovenský reprezentant na svojej stránke. Čuchran štartoval v skupine F53-54 v hode oštepom a na tretiu priečku sa prepracoval výkonom 28,68 m. Víťazný Iránec Amiri hodil 30,96 m. Podujatie má oficiálny názov 12th Fazza Championship World Para Athletics Grand Prix 2021 a potrvá od 6. do 14. februára.

Prečítajte si životný príbeh Mariána Kuřeju

Portál sport.aktuality.sk prináša ďalší príbeh zo série „Superhrdinovia“, v ktorých sa venuje osudom najúspešnejších slovenských paralympionikov. Dnes prišiel na rad aktuálne najlepší slovenský paraatlét, ktorý vybojoval bronz na svojej premiérovej paralympiáde v Riu.


Štyridsaťročný Banskobystričan Marián Kuřeja bol pôvodne atlétom medzi zdravými. Nešťastný skok do vody zmenil dráhu jeho života. „Kráľovnú športu“ však neopustil ani na vozíku, iba sa premiestnil do sveta paralympijského športu. Aktuálne štartuje v Dubaji na podujatí Svetového pohára.

Viac sa dozviete tu:

https://sport.aktuality.sk/c/482555/ako-talentovany-reprezentacny-atlet-kompletne-ochrnul-dnes-zbiera-medaily-marian-kureja/?fbclid=IwAR0_LOpC7kStc8KzBTtVfOVegt1G2NwGE_xV2dNZBOzD2T2NsF0T7nXIo80


 Parahokej: MS posunuli na jún

Majstrovstvá sveta A kategórie v parahokeji, na ktorých absolvujú svoju premiéru medzi najlepšou svetovou osmičkou slovenskí reprezentanti, boli z pôvodného májového termínu presunuté na 19. – 26. júna. Ich dejiskom bude Ostravar Aréna vo Vítkoviciach.


Dôvodom posunu sú pandemické opatrenia a organizátori v spolupráci s riadiacim orgánom svetového parahokeja World Para Ice Hockey (WPIH) tým dostali viac času na implementáciu komplexných zdravotných a bezpečnostných protokolov počas podujatia. „Majstrovstvá sveta poskytnú ľuďom na celom svete vzrušujúcu príležitosť byť súčasťou prvého medzinárodného podujatia v tomto športe od vypuknutia pandémie COVID-19“, uviedla manažérka WPIH Michelle Laflammeová. V Ostrave bude bojovať najlepších osem tímov o titul majstra sveta a zároveň aj o miestenky na ZPH 2022 v Pekingu. Najlepšia pätica sa kvalifikuje priamo, zvyšné tri tímy budú môcť absolvovať reparát v dodatkovej kvalifikácii spolu s najlepšími celkami z B kategórie.   Ostravar Aréna bude hostiteľom podujatia po druhýkrát za sebou, nakoľko hostila aj doteraz posledný šampionát v roku 2019, ktorý bol výnimočný najmä enormným diváckym záujmom. Titul budú obhajovať parahokejisti USA, ktorí sú zároveň aj víťazmi doteraz posledných ZPH 2018 v Pjongčangu. Ďalšími účastníkmi budú Kanada, Kórea, hostiteľská krajina Česko,  Nórsko, Taliansko a dvaja postupujúci z „béčka“ Rusko a Slovensko. Vítkovická aréna bola predtým známa ako Palác kultúry a športu. Otvorili ju v roku 1986 a bola hostiteľom mnohých národných, európskych a svetových šampionátov, ako aj koncertov a iných populárnych podujatí. V roku 2003 bola zmodernizovaná a je domovom prvoligového tímu HC Vitkovice Steel. (vg)

Paraatletika: prvou previerkou Dubaj

Od stredy do soboty bude v Perzskom zálive v hre vyše 600 paraatlétov zo 63 krajín. Súťažiť na Svetovom pohári bude aj slovenské kvarteto Kuřeja, Hutka, Čerešňa, Čuchran.


Viac než šesť stovák paraatlétov zo 63 krajín sa od stredy do soboty (10. – 13. februára) zúčastní na Svetovom pohári v Dubaji. Preteky v metropole na pobreží Perzského zálivu budú prvou zo siedmich možností (ak pandémia nerozhodne inak) vybojovať si účasť na letných paralympijských hrách v Tokiu. „Vnímam to naozaj špeciálne. Veď to bude prvá súťaž takmer po roku pandémie. O to viac sa na to tešíme,“ vyhlásil pre denník Gulf Today riaditeľ organizačného výboru Madžid al Usaimi. Kuřeja: Prvý raz vonku Kurz Spojené Arabské Emiráty nabrala cez víkend aj štvorica našich zástupcov: Marián Kuřeja, Július Hutka, Miroslav Čerešňa a Ladislav Čuchran. „Natrénované máme v rámci možností. Sami viete, aká je situácia. Zatvorené haly, posilňovne, zatiaľ čo súperi, ako som mohol sledovať na sociálnych sieťach vo svojich bublinách veselo trénujú. No pokúsim sa o čo najlepší výkon, veď idem reprezentovať Slovensko,“ prezradil nám bronzový z paralympiády v Riu v hode kuželkou Marián Kuřeja. Medailu si vybojoval hneď na svojej prvej paralympiáde. Okrem hodu kuželkou, v ktorom má osobný rekord 32,06 metra, chce súťažiť aj v hode diskom, ak to program dovolí. Štyridsaťročný Banskobystričan Kuřeja, ktorý je od nešťastného skoku do vody na vozíku už dvadsať rokov, by mal mať účasť v Tokiu už istú. V Dubaji však túži hodiť čo najďalej a udržať sa medzi najlepšími. V rovnakom meste štartoval už predvlani na majstrovstvách sveta, od bronzu ho delilo len 12 centimetrov…

Paraatléti zamierili do Dubaja

Pandémia výrazne okresala možnosti paralympionikov otestovať svoju výkonnosť na medzinárodných súťažiach. O to vzácnejší je pre kvarteto našich paraatlétov štart na Svetovom pohári v Dubaji, ktorý potrvá do 14. februára.


Minivýpravu vyprevádzal do SAE Stano Ščepán, ktorý si pozval k mikrofónu štvoricu slovenských účastníkov – Mariána Kuřeju, Júliusa Hutku, Ladislava Čuchrana a Miroslava Čerešňu. Súťaž v Dubaji je jednou z mála, kde si paraatléti budú môcť vybojovať miestenku na paralympijské hry v Tokiu.

Počúvajte v relácii „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.

 


Todorov: Som hrdý, že sme oficiálnym partnerom paralympionikov

Predsedu predstavenstva spoločnosti Allianz – Slovenská poisťovňa teší obnovená spolupráca s paralympijským hnutím. U zdravotne znevýhodnených športovcov obdivuje ich húževnatosť, odhodlanie a odvahu.


  Už od roku 2006 trvá spolupráca spoločnosti Allianz s paralympijským hnutím. Ako sme vás už informovali začiatkom januára, od nového roka odštartovala spoločnosť oficiálne osemročné celosvetové partnerstvo s olympijským aj paralympijským hnutím. Spoluprácu až do roku 2028 už ocenili aj šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach či prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons . „Allianz prináša globálnu viditeľnosť ľuďom, schopnostiam a hodnotám paralympijského hnutia,“ tešil sa brazílsky šéf IPC Parsons. O reakciu sme požiadali aj predsedu predstavenstva slovenskej pobočky Todora Todorova, ktorý je na čele slovenského Allianzu od apríla 2015. „Som veľmi hrdý, že Allianz sa stal oficiálnym poisťovacím partnerom olympijského a paralympijského hnutia na najbližších osem rokov. Toto partnerstvo ma teší o to viac, že so Slovenským paralympijským výborom úspešne spolupracujeme aj na lokálnej úrovni, a to už vyše dvadsať rokov,“ tvrdí Todorov. „Okrem poistenia sme podporili aj viacero ďalších aktivít SPV. Ako poisťovňa zdieľame podobné myšlienky, keďže klientom pomáhame prekonávať ťažké životné situácie. U paralympionikov obdivujeme ich húževnatosť, odhodlanie a odvahu a tešíme sa z ich výnimočných športových úspechov. Som presvedčený, že vzájomné spojenie profesionality, inovatívnosti a zdieľanie spoločných hodnôt je prínosom pre obe strany,“ dodal. RASTISLAV HRÍBIK  

Koronavírus zamiešal karty aj v Saalbachu

Dnes pokračovali preteky Svetového pohára v paraalpskom lyžovaní prvým Super G. Zo slovenskej minivýpravy sa do súťaže napokon zapojili iba Rexová a Krako so svojimi navádzačmi.


V našej výprave sa objavil pozitívny test na koronavírus a tak cestujú reprezentanti domov ešte pred záverečnou disciplínou druhým Super G.

Medzi zrakovo znevýhodnenými ženami absolvovala trať iba Alexandra Rexová (s navádzačkou Evou Trajčíkovou) a dosiahla čas 1:33, 39.

Jakub Krako (n. Branislav Brozman) skončil medzi zrakovo znevýhodnenými mužmi druhý za Talianom Bertagnollim (+6,71). Na tretiu priečku však odsunul Francúza Deleplacea, ktorý vyhral oba zjazdy práve pred našim päťnásobným paralympijským šampiónom.

Pretekov v Saalbachu sa nezúčastnilo viacero výprav kvôli obavám z pandemickej situácie v spolkovej krajine Salzbursko. V dňoch 7. – 20. februára sa mal pôvodne konať v nórskom  Lillehammeri svetový šampionát. Napokon bol presunutý na január 2022. (vg)