Športovcom pomáha v príprave na MS aj hyperbarická komora

07.08.2014

Športovcom pomáha v príprave na MS aj hyperbarická komora

Pred svetovými šampionátmi v stolnom tenise a paracyklistike využívajú slovenskí paralympionici spoluprácu s piešťanským Adeli Medical Center, v rámci ktorej navštevujú tzv. hyperbarickú komoru.


„Je to výborné zaradenie, ktoré mi pomáha najmä pred dôležitými podujatiami“, povedal štvornásobný paralympijský víťaz v stolnom tenise Ján Riapoš, ktorý sa chystá v septembri na MS do čínskeho Pekingu.

Opačným smerom do USA zamieri na paracyklistický šampionát zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak. “Hyperbarickú komoru som absolvoval aj pred hrami v Londýne 2012 a bola z toho moja prvá paralympijská medaila. Verím, že mi to pomôže aj teraz“, uviedol.

Janovjak práve absolvuje dvojtýždňový cyklus, v rámci ktorého inhaluje denne 60 minút čistý kyslík pri zvýšenom atmosferickom tlaku, čím telo prijíma až 25 krát viac kyslíka ako pri normálnom tlaku vzduchu. Zároveň kyslík lepšie preniká do buniek a tkanív. Ako nám povedal náš paracyklista, po absolvovaní tejto metódy sa vždy cíti lepšie a sviežejšie, čo využíva následne vo svojej športovej príprave.

Adeli Medical Center dlhodobo spolupracuje s SPV a súčasťou kooperácie mal byť aj spoločný program v nedeľu 3. augusta na Závodisku v bratislavskej Petržalke. Pre nepriazeň počasia bola napokon akcia zrušená. V súčasnosti sa hľadá náhradný termín, o ktorom vás budeme včas informovať.


Slovenských paralympionikov ocenili v Prievidzi i Prešove

Dvojica Jakub Krako - Martin Motyka si prevzala v Prievidzi z rúk olympijského víťaza Miloša Mečířa Krištálového páva, Miroslav Haraus dostal cenu najlepšieho zdravotne znevýhodného športovca v prešovskej župe.


"Toto ocenenie si vážim rovnako ako všetky ostatné. Vždy som tvrdo makal, takže to beriem ako poďakovanie za doterajšiu prácu“, povedal po prevzatí  ceny pre najúspešnejších športovcov okresu Prievidza v uplynulom roku Jakub Krako. Spolu so svojim navádzačom sa v súčasnosti už pripravuje v Kanade na nadchádzjúce MS. „Uvidíme, čo prinesú, no pokúsime sa podať čo najlepší výkon a spraviť nejaký dobrý výsledok," zhodli sa obaja v prievizdskom Dome kultúry.

V Divadle Jonáša Záborského v Prešove sa v utorok uskutočnilo v poradí dvanáste slávnostné oceňovanie najlepších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Titul najúspešnejšieho športovca PSK za rok 2014 získal Adam Žampa. Strieborný medailista zo ZPH 2014 Miroslav Haraus bol ocenený ako najlepší v kategórii zdravotne znevýhodnených športovcov.


Strelci začali sezónu v rakúskom Neusiedli

V závere minulého týždňa sa naši strelci zúčastnili na pvých pretekoch v tomto roku - Pannonia Trophy v mestečku Neusiedl am See pri Neziderskom jazere. Počas trojdňového maratónu sa medailovo presadili …


… naša najlepšia strelkyňa Veronika Vadovičová, Štefan Varga a Jozef Široký.

O mesiac sa začína séria pretekov Svetového pohára a postupne zavítajú do britského Stoke Mandeville (27. marca - 1. apríla), poľského Štetína (16. - 21. apríla), nemeckého Hannoveru (26. apríla  - 3. mája) a tureckej Antalye (12. -15. mája).  


O body pre Rio aj na Slovakii Open 2015 v Bratislave

Stolných tenistov čaká v tomto roku, podobne ako ďalších reprezentantov v letných športoch, rozhodujúca fáza nominácie na PH Rio 2016. Sezónu odštartuju Stredoeurópskou ligou vozíčkarov v Hodoníne v dňoch 27. -28. februára.


Prvý medzinárodný turnaj ich čaká v maďarskom Egeri, kde budú v dňoch 12. - 16. marca štartovať na Hungarian Open. Nahustený budú mať najmä máj, v ktorom nechýba ani tradičný Slovakia Open. Jeho dejiskom bude opäť Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave.

Ďalší program:

Lignano Master Open 2015, Lignano (Taliansko), 17.- 22. marca

Slovenian Open 2015, Laško (Slovinsko), 5. -10. mája

Slovakia Open 2015, Bratislava, 12. - 17. 5. mája

3d Bayreuth Open,Bayreuth (Nemecko), 26. - 31. mája


MS lyžovanie: aj bez Farkašovej s medailovými ambíciami

Zajtra odlietajú naši zjazdári do Calgary, odkiaľ sa vyberú na preteky do Kimberly. Tie budú ich posledným testom pred svetovým šampionátom v alpskom lyžovaní v kanadskom stredisku Panorama v dňoch 28. februára  až 10. marca.


V Kimberly (20. - 27. 2.) ich čaká NORAM Cup (Severoamerický pohár), kde si preveria aktuálnu formu v rýchlostných disciplínach (zjazd, superkombinácia).V dôsledku rekonvalescencie po operácii bude chýbať naša najúspešnejšia pretekárka Henrieta Farkašová, ale aktuálna zostava našich lyžiarov má prepodklady dosiahnuť na viacero cenných kovov. “Sedem ako vlani v Soči by potešilo, ale bude to závisieť od viacerých okolností”, povedal vedúci výpravy Tomáš Bartalský. Najväčšie medailové očakávania smerujú, pochopiteľne, k Jakubovi Krakovi. Štvornásobný paralympijský víťaz potvrdil výbornú formu aj na posledných pretekoch Svetového pohára v Tignes, resp. St. Moritz. Vedúci výpravy očakáva, že medailovo zaberie najmä v slalomoch a superkombinácii.Ďalším našim medailovým kandidátom je Miroslav Haraus. Na európskych svahoch však končil s rozpačitým dojmom – niekoľkokrát nedokončil alebo bol diskvalifikovaný. “Kvality na to má. Otázne je, ako zvládne MS po psychickej stránke”, zdôrazňuje T. Bartalský. U tretieho zrakovo postihnutého pretekára Michala Beladiča bude považovať za kvalitné aj umiestnenia tesne za pódiovými. Bude sa však musieť vyrovnať so zmenou navádzača. Zraneného Filipa Motyku zastúpi Martin Pavlák, ktorý však už bol jeho navádzačom vo Vancouvri 2010. Krako a Haraus vybehnú na trať v odskúšaných tandemoch s Martinom Motykom, resp. Marošom Hudíkom. Jediný nevidiaci Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) má so svojim postihom sťaženú…

Úspešní reprezentanti budú mať garantovaný dôchodok

Medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier, ako aj majstri sveta a Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 550 do 800 eur podľa medailového umiestnenia. V návrhu zákona o príspevku športovému reprezentantovi …


... to navrhujú poslanci NR SR za Smer-SD Otto Brixi, Anton Martvoň, Dušan Čaplovič a Dušan Galis. "Chceme pomôcť udržať si dôstojnú životnú úroveň na dôchodku vrcholovým športovcom, ktorí sa zaslúžili o prezentovanie dobrého mena Slovenska, respektíve niekdajšieho Československa v zahraničí. Po dlhom čase a viacerých pokusoch by sme radi presadili návrh aspoň v takejto podobe," zdôvodňujú autori návrhu.O príspevok budú môcť požiadať medailisti po dovŕšení dôchodkového veku. Brixi vysvetlil, že ak dôchodok reprezentačných športovcov bude nižší ako 550 až 800 eur, štát im ho dorovná v prípade bronzových medailistov na úroveň 550 eur, strieborných na 650 eur a víťazov vrcholných podujatí na úroveň 800 eur. Nepôjde teda o automatickú dávku, ale dorovnanie dôchodku na stanovenú úroveň. Nárok na príspevok podľa zákona budú mať prvý, druhý a tretí z olympijských,paralympijských alebo deaflympijských hier a zlatí z MS alebo ME v športovej disciplíne, zaradenej MOV na OH, IPC na na PH (ZPH) alebo Medzinárodným výborom športu pre nepočujúcich na deaflympijských hrách bezprostredne predchádzajúcich majstrovstvám sveta alebo majstrovstvám Európy. "Vrcholoví reprezentanti vynakladajú úsilie, aby dosiahli životné úspechy a ocenenia a nemajú dostatočný priestor venovať sa iným oblastiam, v ktorých by si zabezpečili finančné prostriedky potrebné na bežný život," vysvetľujú poslanci Smeru-SD. Žiadosť o príspevok športovému reprezentantovi budú medailisti podávať písomne…

MS curling na vozíku: Slovensko skončilo na 4. mieste

Slovenskí reprezentanti prehrali v stretnutí o tretie miesto s Fínskom 5:8 a obsadili na MS 2015 v Lohja štvrté miesto rovnako ako pred tromi rokmi v Kórei pri svojej premiére. O prehre našich rozhodol štvrtý end, ktorý vyhrali domáci...


curleri 5:0.

Titul svetového šampióna vybojovalo Rusko, ktoré vo finále zdolalo Čínu 7:4.


MS curling: na Rusov sme nestačili, hráme o bronz s Fínskom

V semifinálovom zápase podľahla slovenská reprezentácia Rusku vysoko 1:12 a dnes o 14. hod. ju čaká „malé“ finále o bronz s domácim Fínskom. Sledujte live na  http://wwhcc2015.curlingevents.com/video 


V prípade úspechu by to bola historicky prvá medaila Slovenska z MS v kolektívnom zimnom športe. Vo finále v Lohja sa stretnú dva najúspešnejšie tímy základnej časti - Rusko a Čína.


Curling: zajtra proti Rusom o postup do finále!

Slovenskí reprezentanti si dnešným víťazstvom nad Fínskom v prvom zápase play off vybojovali právo účasti v zajtrajšom semifinále proti Rusku. Víťaz tohto stretnutia sa stretne s Čínou o zlato, porazení budú bojovať s Fínmi o bronz.


Vo vyrovnanom stretnutí sme zvíťazili 6:5 až v extra ende (predĺženie). „Rozhodli tri body, ktoré sme dosiahli v siedmom ende“, povedal skip nášho tímu Radoslav Ďuriš a dodal: „Rusov sme ešte nikdy neporazili. Verím, že zajtra sa nám to prvýkrát podarí“. Rusi ako suverénni víťazi základnej časti prekvapujúco prehrali s Čínou 1:3 v súboji dvoch najlepších tímov.    

Sledujte od 9:00 hod. na http://wwhcc2015.curlingevents.com/video

 


Curling: boj o medaily začneme dnes proti Fínom

Prvým súperom Slovenska v play off najlepšej štvorky svetového šampionátu budú dnes vo fínskom Lohja domáci reprezentanti. Oba tímy skončili s piatimi víťazstvami a štyrmi prehrami, Fínov posunulo na trietiu priečku víťazstvo vo vzájomnom zápase.


Systém súboja o medaily je špecifický. Dnes sa stretnú suveréni základnej časti Rusi s druhými Číňanmi (1 – 2) a v druhom zápase Fíni so Slovákmi (3 – 4). Víťaz súboja prvého s druhým si už zabezpečí účasť vo finále. Porazený tím z tohto súboja ešte čaká semifinále s víťazom zápasu 3 – 4. Porazený zo súboja 3 - 4 už bude iba čakať na svojho súpera pre malé finále (o bronz),ktorým bude porazený semifinalista.

Slováci sa už dostali do play off na MS 2012 v Kórei. Skončili napokon na 4. mieste. Teraz všetci veríme v zisk niektorého z cenných kovov a držíme palce!