Športovcom pomáha v príprave na MS aj hyperbarická komora

07.08.2014

Športovcom pomáha v príprave na MS aj hyperbarická komora

Pred svetovými šampionátmi v stolnom tenise a paracyklistike využívajú slovenskí paralympionici spoluprácu s piešťanským Adeli Medical Center, v rámci ktorej navštevujú tzv. hyperbarickú komoru.


„Je to výborné zaradenie, ktoré mi pomáha najmä pred dôležitými podujatiami“, povedal štvornásobný paralympijský víťaz v stolnom tenise Ján Riapoš, ktorý sa chystá v septembri na MS do čínskeho Pekingu.

Opačným smerom do USA zamieri na paracyklistický šampionát zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak. “Hyperbarickú komoru som absolvoval aj pred hrami v Londýne 2012 a bola z toho moja prvá paralympijská medaila. Verím, že mi to pomôže aj teraz“, uviedol.

Janovjak práve absolvuje dvojtýždňový cyklus, v rámci ktorého inhaluje denne 60 minút čistý kyslík pri zvýšenom atmosferickom tlaku, čím telo prijíma až 25 krát viac kyslíka ako pri normálnom tlaku vzduchu. Zároveň kyslík lepšie preniká do buniek a tkanív. Ako nám povedal náš paracyklista, po absolvovaní tejto metódy sa vždy cíti lepšie a sviežejšie, čo využíva následne vo svojej športovej príprave.

Adeli Medical Center dlhodobo spolupracuje s SPV a súčasťou kooperácie mal byť aj spoločný program v nedeľu 3. augusta na Závodisku v bratislavskej Petržalke. Pre nepriazeň počasia bola napokon akcia zrušená. V súčasnosti sa hľadá náhradný termín, o ktorom vás budeme včas informovať.


MS Panorama: Harausov druhý bronz v Super G

Už druhú bronzovú medailu na MS v zjazdovom lyžovaní získal slovenský reprezentant Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. Po triumfe v zjazde pridali včera bronz aj v Super G v kategórii pretekárov so zrakovým postihnutím. Za víťazným Rusom Francevom zaostali o 1,18 s.


„Preteky boli veľmi náročné, ale podmienky aj počasie vynikajúce. Jazda sa mi vydarila, ale pár chybičiek ma stálo víťazstvo. Obsadil som opäť tretie miesto, ale budem sa snažiť napraviť to v ďalších pretekoch. Stále verím, že na týchto majstrovstvách sveta si vypočujem slovenskú hymnu,“ uviedol druhýkrát bronzový Haraus.Spomedzi ďalších troch Slovákov v súťaži skončil najvyššie Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová), ktorý bol deviaty s odstupom 5,40 s za víťazom. Kubačka bol v 12-člennom štartovom poli jediným úplne nevidiacim zjazdárom (kategória postihnutia B1). „V Super G sme sa predstavili v plnej zostave, aj keď Jakub Krako je zranený a nastúpil so sebazaprením. V piatok nás čaká deň voľna a dobrovoľný tréning, v sobotu kombinačné preteky,“ informoval vedúci slovenskej výpravy Tomáš Bartalský.Slovensko malo v Super G zastúpenie aj v kategórii stojacich mužov, kde skončil Martin France na 8. pozícii. Oproti zjazdu sa zlepšil o dve priečky. Majstrom sveta sa stal Rus Alexej Bugajev, v Panorame získal už druhú zlatú medailu. „Očakával som, že skončím do piateho miesta. Dal som do toho maximu, ale stačilo to iba na ôsmu priečku. Tréneri ma za jazdu pochválili, preto som s výkonom spokojný,“ referoval Martin France, ktorý zaostal za víťazom o 3,88 s.V rovnakej kategórii žien skončila Petra Smaržová na desiatom mieste. Zvíťazila Francúzka Marie Bochetová. Dnes je na šampionáte voľný deň, v sobotu sa pokračuje superkombináciou vo…

Róbert Luby: Nadšenie našich športovcov ma ženie vpred

„V spolupráci so Slovenským paralympijským výborom (SPV) sa nám podarilo na Športovom gymnáziu v Košiciach založiť Paralympijské centrum mládeže, kde je v súčasnosti zaregistrovaných 15 športovcov“, hovorí predseda SZŠMP Róbert Luby.


Na čele Slovenského zväzu športovcov s mentálnym postihnutím  (SZŠMP) pôsobí dva roky a spomínané centrum považuje za jeden z míľnikov pri rozvoji športu mentálne znevýhodnených. „Veľmi nám tu vyšla v ústrety pani riaditeľka a dovolila nám využívať ich športoviská. Citeľná je aj pomoc a podpora zo strany SPV. Vďaka našej vzájomnej spolupráci už po tretíkrát organizujeme Majstrovstvá Slovenska v ľahkej atletike všetkých postihhnutí (telesne, zrakovo a mentálne). Každým rokom sa snažíme zlepšovať, a tak bude tento rok zase o niečo lepší ako ten predchádzajúci. Čakajú nás aj majstrovstvá kraja v plávaní zdravotne znevýhodnenej mládeže v Košiciach“, predstavil aj plány na najbližšie obdobie.Svoj život spojil so športom zdravotne znevýhodnených už dávno predtým ako sa stal najvyšším predstaviteľom SZŠMP. V súčasnosti je z titulu svojej funkcie aj členom Výkonného výboru SPV. „Toto poslanie postupne splynulo s mojou prácou. Už 22 rokov učím na Spojenej škole na Alejovej ulici v Košiciach, ktorú navštevuje predovšetkým zdravotne znevýhodnená mládež“, konštatuje Róbert Luby, ktorý sa stal členom zväzupresne pred 20 rokmi. Sám priznáva, že problém by nemal, aj keby išlo o telesne alebo zrakovo indisponovanú skupinu mladých športových zanietencov, v tomto smere žiadne rozdiely nerobí.„Náplňou mojej práce, ako predsedu, je organizovať rozličné súťaže a snažiť sa získavať z viacerých zdrojov finančné prostriedky, ktoré zabezpečia chod zväzu a pokryjú nám…

MS Panorama: Haraus s Hudíkom v zjazde bronzoví!

Včera mal svetový šampionát na programe úvodnú kráľovskú disciplínu zjazd a Slovensko získalo prvý cenný kov. V kategórii zrakovo postihnutých mužov skončili Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom tretí za dvojicou Marcoux (Kan.) a Bathum (USA).


Naša dvojica získala medailu (striebornú) v tejto disciplíne aj pred rokom na ZPH v Soči. Zo Slovákov ešte štartoval medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi Martin France, ktorý obsadil 10. miesto.

Dnes je na programe Super G, v ktorom by mali  nastúpiť na trať všetci naši reprezentanti, ktorí sú na MS v Kanade.   


MS Panorama: o Krakovom štarte sa rozhodne dnes

Včera bol na programe druhý tréning v zjazde, v ktorom opäť nastúpili na trať iba Miroslav Haraus a Martin France. Prvý obsadil druhú priečku, France štrnástu. Dnes je už na programe „ostrý“ zjazd ako úvodný pretek šampionátu.


„Uplynulé dni sme trénovali. Okrem dvojice Haraus - France sa zvyšok venoval obrovskému slalomu. Včera sa prvýkrát po zranení kolena postavil na lyže Jakub Krako. O jeho prípadnom štarte vo štvrtkovom Super G sa rozhodne dnes“, informoval z dejiska MS vedúci výpravy Tomáš Bartalský.
Šampionát môžete sledovať live na stránke www.panorama2015.com od 19:00 SEČ.


Paralympionikov ocenili v Žiline i Banskej Bystrici

V priestoroch Mestského divadla v Žiline sa včera udeľovali ocenenia v ankete Najúspešnejší športovec mesta Žilina za rok 2014. Nasledovanejšiu kategóriu dospelých vyhral futbalista MŠK Žilina Viktor Pečovský pred našou lyžiarkou Petrou Smaržovou, …


ktorá získala na ZPH 2014 v Soči bronzovú medailu. Keďže v súčasnosti reprezentuje Slovensko na svetovom šampionáte v Kanade, cenu za ňu prevzal predseda Žilinského športového klubu  a SLZZP Karol Mihok.  

V Banskej Bystrici sa Športovou osobnosťou mesta za rok 2014 stala Anastasia Kuzminová, v kategórii zdravotne znevýhodnených športovcov bol za najlepšieho vyhlásený boccista Tomáš Král, účastník PH 2012 v Londýne.


MS Panorama: v tréningu sa predstavili iba Haraus a France

Svetový šampionát v alpskom lyžovaní mal včera v kanadskej Panorame na programe prvý meraný tréning v zjazde. Miroslav Haraus sa medzi zrakovo postihnutými mužmi umiestnil na piatej priečke, …


Martin France bol v kategórii telesne postihnutých stojacich mužov pätnásty. Ostatní naši reprezentanti včerajšok vynechali, dnes je na programe tréning č.2.


Hokej: svetový šampionát začíname s Veľkou Britániou

Včera bol zverejnený rozpis zápasov MS B skupiny v hokeji na sánkach, ktorý sa v dňoch 15. – 21. marca uskutoční vo švédskom Östersunde. Namiesto pôvodne predpokladaných dvoch trojčlenných skupín sa napokon stretne šesť tímov každý s každým.


Program slovenskej reprezentácie:

Pondelok*16. marca*19:00*Slovensko - Veľká Británia

Utorok*17. marca*19:00*Švédsko – Slovensko

Streda*18. marca*15:30*Slovensko – Kórea

Štvrtok*19.marca*voľno

Piatok*20.marca*15:30*Poľsko – Slovensko

Sobota*21.marca*15:30*Rakúsko - Slovensko


V Hodoníne z našich najúspešnejší Mészáros a Riapoš

Počas víkendu sa v Hodoníne uskutočnilo prvé kolo Stredoeurópskej ligy vozíčkarov. Turnaj sa odohral ako výberové podujatie hráčov z Česka, Poľska, Rakúska a Slovenska. Celkovo na ňom štartovalo 24 hráčov.


Špecifikom turnaja, ktorý slúži hlavne ako herná príprava pred začiatkom stolnotenisovej sezóny, je hrací systém bez rozdielu postihnutia a tento rok bol odskúšaný aj nový herný systém súťaže družstiev. Zápas sa začína štvorhrou a následne pokračuje dvoma zápasmi jednotlivcov. Nový systém poukázal na dôležitosť zohratosti vo štvorhre ako predpoklad celkového víťazstva.  Celú súťaž družstiev odohrali už v piatok a najviac sa darilo tímu SVK1 v zložení  Riapoš – Mészáros, ktorí nenašli na turnaji premožiteľa zvíťazili v konkurencii 11 družstiev pred českými pármi  Zmrzlý - Kadlik a Suchánek – Tláskal. Na 5. priečke skončila ďalšia slovenská dvojica Revúcky – Ludrovský.V sobotu sa hrala súťaž jednotlivcov, ktorí zápolili v štyroch skupinách po šiestich hráčoch. Opäť sa najviac darilo Riapošovi, ktorý vyhral svoju skupinu a zo Slovákov ešte postúpili z tretích miest Revúcky a Mészáros. Vo štvrťfinále, ktoré sa už hralo k.o. systémom, na seba narazili Riapoš s Mészárosom a koncovku piateho setu lepšie zvládol Mészáros. Revúcky tiež tesne prehral 2:3 s Rakúšanom Krammingerom. Náš jediný zástupca v súbojoch o medaily Mészáros nestačil na Poliaka Nalepku (0:3), ale v súboji o tretie miesto zdolal Čecha Mrázka 3:1.Turnaj ukázal v úvode momentálnu hernú formu a športové postavenie hráčov, keď najlepšie sa zo Slovákov predviedla trojica Riapoš – Mészáros – Revúcky. Zvyšok reprezentácie potrebuje intenzívnejšie popracovať pred začiatkom turnajov. Dvojica …

MS Panorama: dnes prvý meraný tréning v zjazde  

Účastníci IPC majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní v kanadskej Panorame absolvovali v sobotu oficiálne otvorenie šampionátu. Slovenskú vlajku niesol Martin France. Dnes je na programe prvý tréning zjazdu.


Viac na: https://www.facebook.com/SlovenskyParalympijskyVybor