Športovcom pomáha v príprave na MS aj hyperbarická komora

07.08.2014

Športovcom pomáha v príprave na MS aj hyperbarická komora

Pred svetovými šampionátmi v stolnom tenise a paracyklistike využívajú slovenskí paralympionici spoluprácu s piešťanským Adeli Medical Center, v rámci ktorej navštevujú tzv. hyperbarickú komoru.


„Je to výborné zaradenie, ktoré mi pomáha najmä pred dôležitými podujatiami“, povedal štvornásobný paralympijský víťaz v stolnom tenise Ján Riapoš, ktorý sa chystá v septembri na MS do čínskeho Pekingu.

Opačným smerom do USA zamieri na paracyklistický šampionát zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak. “Hyperbarickú komoru som absolvoval aj pred hrami v Londýne 2012 a bola z toho moja prvá paralympijská medaila. Verím, že mi to pomôže aj teraz“, uviedol.

Janovjak práve absolvuje dvojtýždňový cyklus, v rámci ktorého inhaluje denne 60 minút čistý kyslík pri zvýšenom atmosferickom tlaku, čím telo prijíma až 25 krát viac kyslíka ako pri normálnom tlaku vzduchu. Zároveň kyslík lepšie preniká do buniek a tkanív. Ako nám povedal náš paracyklista, po absolvovaní tejto metódy sa vždy cíti lepšie a sviežejšie, čo využíva následne vo svojej športovej príprave.

Adeli Medical Center dlhodobo spolupracuje s SPV a súčasťou kooperácie mal byť aj spoločný program v nedeľu 3. augusta na Závodisku v bratislavskej Petržalke. Pre nepriazeň počasia bola napokon akcia zrušená. V súčasnosti sa hľadá náhradný termín, o ktorom vás budeme včas informovať.


Stolní tenisti začínajú rok 2015 v moravskom Hodoníne

Naši reprezentanti v stolnom tenise sa už dnes predstavia na štvrtom ročníku Stredoeurópskej ligy vozíčkarov v Hodoníne. V dňoch 27. a 28. februára si zmerajú sily s hráčmi z Českej republiky, Rakúska a Poľska.


Tréneri Saša Dragaš a Ján Lackovič budú mať k dispozícii  Jána Riapoša, Rastislava Revúckeho, Martina Ludrovského, Michala Bábelu, Lukáša Kližana, Andreja Mészárosa a Petra Mihálika, ktorí sa na tomto turnaji zúčastnia v rámci prípravy na jesenné ME v dánskom Vejle, ako aj v rámci prípravy na kvalifikáciu o PH Rio 2016.


Rozbieha sa sezóna už aj v letných športoch

Po atlétoch, ktorí štartujú na mítingu v Dubaji, sa onedlho vyberú do rôznych kútov Európy ďalší slovenskí zástupcovia v letných športoch. Už v marci to budú boccisti, plavci, stolní tenisti, tlakári, strelci a tenisti na vozíku.


Ako prví sa predstavia plavci na Danish Open v Esbjergu (7. - 9. 3.). V závere marca (27. - 29. 3.) absolvujú v Karlových Varoch preteky nazvané XII. Pohárek.

Stolných tenistov čakajú turnaje v maďarskom Egeri (12. - 16. 3.) a talianskom Lignane (17. - 22. 3.)

Tenista na vozíku Marek Gergely sa zúčastní v dňoch 13. - 15.  3. v poľskom meste Toruň na turnaji Wilson Cup. Následne ho v Karvinej čaká od 20. do 22. 3. Karvina Indoor (tu sa k nemu pripojí aj ďalší reprezentant Tomáš Masaryk) a prvý turnajový výjazd v tomto roku zakončí v talianskom Cuneu na turnaji Alpi del Mare (26. - 29. 3.)

Reprezentantov v tlaku na lavičke čaká v dňoch 12. - 19. 3. Fazza Open v Dubaji, boccistov Európsky pohár v Barcelone (30.3. - 5. 4.) a strelcov prvé preteky Svetového pohára (30.3. - 1.4. ) v britskom Stoke Mandeville.


Kimberly: Haraus skončil druhý v zjazde

Po štyroch tréningoch mal včera Noram Cup v Kimberly na programe dva ostré štarty v zjazde. Miroslav Haraus potvrdil výsledky z tréningov a v druhom preteku obsadil striebornú priečku. Michal Beladič bol v prvom zjazde štvrtý.


"Aj v prvom zjazde mal Miro Haraus výbornu jazdu, ale skončila sa škaredým pádom. Veľmi dobre si počínal Martin France, ktorý si výrazne zlepšil body v disciplíne zjazd. Dvojica Beladič - Kubačka potvrdila očakávania. Dnes je na programe superkombinácia a v piatok už presun na MS do Panoramy", informoval zo Severnej Ameriky vedúci výpravy Tomáš Bartalský.

Výsledky:

25.2., zjazd č. 1

Zrakovo postihnutí muži:

4. Michal Beladič (navádzač Martin Pavlák)

Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) a Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) nedokončili

Telesne postihnutí stojaci:

Muži:

7. Martin France

Ženy:

5. Petra Smaržová

 

25.2., zjazd č. 2

Zrakovo postihnutí muži:

2. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), 5. Michal Beladič (n. Martin Pavlák), 6. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) nedokončili

Telesne postihnutí stojaci:

Muži:

7. Martin France

Ženy:

5. Petra Smaržová


V Kimberly pokračovali merané tréningy zjazdu

Po štyroch tréningoch dnes nastúpia alpskí lyžiari v kanadskom Kimberly na prvý „ostrý“ zjazd. Z našich bude mať zrejme najlepšie vyhliadky Miroslav Haraus, ktorý potvrdil formu aj v dvoch včerajších tréningoch - v prvom bol druhý, v druhom zvíťazil.


Napokon svoju jedinú medailu na ZPH 2014 v Soči vybojoval práve v zjazde. Pre problémy s kolenom opäť neštartoval Jakub Krako.


V Dubaji Margoč piaty, Bardiovský nastúpi dnes

Na atletickom podujatí 7th Faaza International Athletics 2015 v Dubaji skončil včera Marek Margoč v hode oštepom skupiny F40/41 s výkonom 30, 90 m na piatom mieste. Míting sa koná v dňoch 19. – 26. februára.


Okrem Margoča na ňom  štartuje zo slovenských atlétov aj Miloslav Bardiovský, ktorý dnes bude súťažiť v hode kuželkou. Vo výprave je aj Bardiovského tréner Viktor Dubovský.


MS parasnoubord: Hlavina skončil v crosse štrnásty

V prvom včerajšom preteku na IPC majstrovstvách sveta v parasnoubordingu, ktorým bol cross, skončil slovenský reprezentant Marek Hlavina na 14. mieste. Svetový šampionát sa koná v španielskej  La Moline.


Hokej na sánkach: v nedeľu proti Čechom v Kopřivnici

Slovenskí reprezentanti v hokeji na sánkach, ktorí sa pripravujú na MS B skupiny vo Švédsku (15. – 21. marca) majú už za sebou februárové sústredenie v Dolnom Kubíne. Teraz sa presunú do Česka,...


... kde ich čaká tréningový pobyt v Studénke a tri priateľské zápasy proti domácej reprezentácii. Tá je pravidelným účastníkom elitnej A skupiny a ZPH. Vlani v Soči skončili Česi na 5. mieste. Prvý zápas sa bude hrať v nedeľu o 14. hod. v Kopřivnici (a toto stretnutie bude ako jediné z troch vedené ako oficiálny zápas v rámci IPC World Series). Dejiskom ďalších dvoch bude spomínané moravské mestečko Studénka (okres Nový Jičín) - 2. marca o 17. hod. a 3. marca o 10. hod.  Príprava na domácej pôde konči pred MS 7. – 8. marca, keď hokejisti opäť absolvujú sústredenie v Dolnom Kubíne. Vo štvrtok 12. marca ich čaká v podvečer stretnutie s novinármi a ráno odlietajú na sever Európy.Novinkou je zaradenie dlhoročného reprezentanta ČR Erika Fojtíka do nášho tímu. Rozhodnutie hokejistu, ktorý je Slovák po matke, akceptovalo aj IPC a je zaradený na súpisku nášho tímu pre MS.Nominácia Slovenska: brankári Miroslav Pastucha, Marián Hutka, hráči Peter Štít (kapitán), Marián Ligda, Martin Joppa, Erik Fojtík, Miroslav Stašák, Aleš Rauš, Miroslav Kardoš, Jakub Trška, Stanislav Biath, Marek Zanovit, tréneri Miroslav Dráb a Radoslav Bielečka.Spolu so Slovenskom budú v Östersunde štartovať na MS B skupiny Švédsko, Kórea, Veľká Británia, Rakúsko a Poľsko. Do A skupiny postupujú prví dvaja, do C skupiny vypadáva posledný tím. Favoritmi sú Kórejčania a Švédi, posilnení a stále sa zlepšujúci Slováci sa pokúsia o malý zázrak...

Kimberly: Haraus najrýchlejší v prvom tréningovom zjazde

Slovenská reprezentácia v zjazdovom lyžovaní absolvuje v týchto dňoch v kanadskom Kimberly v rámci pretekov NORAM Cupu poslednú previerku pred MS v Panorame. Jej súčasťou sú štyri merané tréningy v zjazde, dva preteky zjazdu a superkombinácia.


Z našich si zatiaľ najlepšie počína Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík), ktorý mal  v prvom tréningu najlepší čas a v druhom skončil na druhej priečke. V druhom tréningu obsadili v tejto kategórii zrakovo postihnutých mužov Michal Beladič (n. Martin Pavlák) štvrté a nevidiaci Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) šieste miesto. Pre problémy s kolenom chýbal náš najlepší zrakovo postihnutý zjazdár Jakub Krako. Veríme však, že do MS bude v pozadku.

V kategórii telesne postihnutých stojacich skončila Petra Smaržová na piatej a štvrtej priečke, Martin France bol dvakrát šiesty.

Naši reprezentanti absolvovali po včerajších zjazdoch ešte krátky tréning vo fitnesscentre a dnes ich čakajú tretí a štvrtý meraný tréning v tejto rýchlostnej discipline.


Sledujte live prvé preteky v crosse

Od 9:30 hod. môžete na tejto adrese http://www.paralympic.org/la-molina-2015 sledovať svetový šampionát v parasnoubordingu zo španielskej La Moliny. Na trať vybehne aj náš zástupca Marek Hlavina.