Počúvajte zajtra Nočnú pyramídu

05.01.2021

Počúvajte zajtra Nočnú pyramídu

Hosťom Stana Ščepána bude v talk show Rádia Slovensko tentokrát parastrelec Radoslav Malenovský. V stredu 6. januára v čase 22:19 - 24:00 hod.


Radoslav Malenovský patrí k našim najúspešnejším paralympionikom. Majster sveta aj Európy v  parastreľbe, svetový rekordér, víťaz Svetového pohára, viacnásobný finalista súťaží na paralympijských hrách, ktorý je od šestnástich rokov pripútaný na vozík. Vyrozpráva svoj životný príbeh od nešťastného skoku do jazera až po ambície na PH v Tokiu.   


Partnerstvo s Allianz do konca roka 2028

Allianz oficiálne oznámil začiatok 8-ročného celosvetového partnerstva s olympijským a paralympijským hnutím. Poisťovacia spoločnosť rozširuje pilotný program s cieľom spojiť športovcov, tímy, dobrovoľníkov a fanúšikov vo viac ako 200 krajinách. 


1. januára 2021 Allianz oficiálne odštartoval 8-ročné celosvetové partnerstvo s olympijským a paralympijským hnutím, nadväzujúc na doterajšiu spoluprácu s paralympijským hnutím, ktorá trvá už od roku 2006. "Allianz je hrdá, že podporuje olympijské a paralympijské hnutie ako "oficiálny poisťovací partner". Ako podporovateľ a partner športového ekosystému a cez zdieľanie základných hodnôt ako excelentnosť, priateľstvo, inklúzia a rešpekt, je Allianz a jej 147-tisíc zamestnancov nadšených, že sa môžu starať o športovcov, ich rodiny a ich ambície," uviedol šéf skupiny Allianz Oliver Bäte. Olympijské a paralympijské hnutie Allianz podporí svojimi produktmi a službami.Už od oznámenia partnerstva, v septembri 2018, poisťovateľ začal zapájať fanúšikov, športovcov, tímy a zamestnancov cez zdravie na štyroch pilotných trhoch – v Austrálii, Číne, Francúzsku a Španielsku. Allianz predstavil Týždeň pohody Austrálskeho olympijského výboru ako prezentáciu spôsobov zlepšenia duševného zdravia. Allianz takisto spolupracoval s organizačným výborom hier v Paríži 2024 s cieľom povzbudiť zamestnancov, klientov a partnerov, aby sa chôdzou a behom zapojili do výzvy "Club Paríž 2024", zameranej na pohyb a účasť na hrách.Allianz rozšíri lokálne iniciatívy, zamerané na spojenie so športovcami a fanúšikmi z celého sveta. Jednou z nich je, že svojim klientom a zamestnancom ponúkne možnosť zapojiť sa do štafety olympijskej pochodne v Pekingu 2022. V duchu hodnôt hnutia zapojí Allianz aj mládež do…

Aj parasurfing chce do Los Angeles 2028

Nová klasifikácia a rastúci záujem majú športu pomôcť pretlačiť sa do rodiny paralympijských športov aj na vrcholnom podujatí. Bude to však ešte ťažká bitka. Parasurfing nie je jediný šport, ktorý nechce v Los Angeles 2028 chýbať. 


„Je jasné, že je pred nami kopec roboty, ale pre náš šport je ohromnou vzpruhou, že sa skloňuje možnosť jeho zaradenia do programu paralympijských hier v Los Angeles v roku 2028. Som presvedčený, že sa nám tento smelý plán napokon podarí zrealizovať,“ vyhlásil šéf kanadských surferov Dom Domic. A Medzinárodná surferská asociácia (ISA) odvtedy robí všetko pre to, aby sa aj parasurfing zaradil do rodiny paralympijských športov. Po tom, čo by sa surfing mal predstaviť už na tohtoročnej olympiáde v Tokiu, verí v úspech svojho projektu aj jeho paralympijská sekcia. Len Hansen neporazený Veľkou pomocou v rámci propagácie tohto športu boli aj vlaňajšie majstrovstvá sveta v kalifornskom La Jolla, neďaleko San Diega. Vo vlnách Tichého oceánu tam súťažilo množstvo zrakovo aj zdravotne znevýhodnených surferov. Domáca Amerika, kde je surfing mimoriadne populárny, poškuľovala, prirodzene, aj po tímovom zlate, no napokon jej ho uchmatli Španieli. Tešil sa aj v Zimbabwe narodený dánsky paraplegik Bruno Hansen, ktorý sa vo svojej kategórii dočkal piateho titulu za sebou. „Prežívam taký sureálny pocit. Piate zlato? Jediné, čo k tomu môžem povedať, že som sa fakt snažil,“ vravel Hansen. Bývalý kapitán malej charterovej jachty, ktorý vozil surferov okolo Bali, zostal pripútaný na vozíku po automobilovej nehode spôsobenej zlodejmi, ktorí na jeho auto strieľali. Hansen chcel dlhých päť rokov od nehody svoj život ukončiť, no neskôr predsa len našiel znovu chuť žiť.…

V dnešných „limitoch“ Radoslav Malenovský

Nášho úspešného parastrelca si pozval k mikrofónu Stano Ščepán a diskutovali o aktuálnej príprave v podmienkach epidemiologických obmedzení, jeho plánoch a túžbach v roku 2021.


Počúvajte na Rádiu Slovensko pravidelnú reláciu „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:36 hod.  


Srečko Mustagrudič: Tmel z Mostaru

Milovník umenia spájal celú paralympijskú rodinu. Prinášame tretiu časť seriálu – „Paralympijskí hrdinovia a funkcionári, ktorí už nie sú medzi nami“.


Len čo pandémia ako tak pominie, dostane ocenenie R.K. Ignis aj Srečko Mustagrudič. Žiaľ, cenu charakteru, ktorú každoročne udeľuje Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s Nadáciou SPV, získa bývalý bosniansko-slovenský podnikateľ, vášnivý zberateľ umenia a galerista už len In Memoriam. Náruživý podporovateľ a fanúšik paralympijského hnutia už nie je medzi nami. Zomrel v marci minulého roka ako 67-ročný. „Onkologické ochorenie mu diagnostikovali len v januári, dva mesiace predtým, no malo rýchly priebeh. Veľmi nám chýba. Až teraz si uvedomujeme, akú mal Srečko pre nás hodnotu. Mal obrovský nadhľad a spájal celú paralympijskú rodinu. Len na obrazoch, ktoré nám daroval do aukcie, sme pre našich mladých športovcov vyzbierali viac ako 50-tisíc euro,“ vraví Ján Riapoš, predseda nášho paralympijského výboru. Keď moslim sprevádza kresťana „Bol to vzácny človek. Nikdy nezabudnem, že ma po smrti môjho syna sprevádzal po pútnickom mieste Medžugorje v jeho rodnej Bosne a Hercegovine. Zo žartu som mu tvrdil, že je prvý moslim, ktorý na tomto mieste sprevádza kresťana,“ spomínal na neho predseda Nadácie SPV Imrich Béreš. Srečko, rodák z Mostaru, bol síce moslim. Rozhodol sa však oženiť s kresťankou chorvátskej národnosti Javorkou. „Vždy sa snažil vo svojom vnútri ľudí spájať. Mal to v sebe,“ tvrdí Riapoš. Mustagrudiča vychovával od siedmich rokov iba otec a starí rodičia, o mamu prišiel. Vysokú školu vyštudoval v Dubrovníku. Vojna v…

 Paratlakári už poznajú kalendár Svetového pohára 2021

Riadiaci orgán paratlaku na lavičke (World Para Powerlifting) zverejnil oficiálny kalendár súťaží Svetového pohára pre rok 2021. Všetkých päť podujatí bude súčasťou kvalifikácie na augustové PH 2020 do Tokia.


Svetový pohár odštartuje v kolumbijskej Bogote 5. - 8. marca. O tri týždne bude pokračovať v britskom Manchestri (25. – 28. marca). V máji budú dejiskami ďalších dvoch thajská Pattaya (6. – 9. mája) a gruzínske Tbilisi (20. – 23. mája). Piate dejstvo zorganizuje Dubai (SAE) v dňoch 19. – 26. júna ako poslednú previerku pred Tokiom.

V roku 2020 mala sezóna kvôli pandémii iba dve podujatia tohto rangu - v nigérijskej Abuji a v Manchestri. Ostatné boli zrušené.

Viac na: https://www.paralympic.org/powerlifting/events

 


Japonský premiér nepripúšťa ďalší odklad či zrušenie hier

Ani stále rastúci počet prípadov nákazy ochorením COVID-19 po celom svete nezmarí konanie OH a PH v japonskom Tokiu v lete 2021. Uviedol japonský premiér Jošihide Suga. Podľa premiéra budú hry bezpečné.


Olympijské a paralympijské hry mali Japonci hostiť už v lete 2020, no pandémia koronavírusu spôsobila odklad o jeden rok a zvýšenie nákladov o viac ako 2,3 miliardy eur. V súvislosti s koronavírusom nie je výnimkou ani Japonsko a v ostatných dňoch tam len v hlavnom meste zaznamenali prvýkrát od vypuknutia pandémie štvorciferný denný prírastok nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. "Hry sa uskutočnia toto leto a budú bezpečné," povedal Jošihide Suga podľa BBC. Guvernérka Tokia Juriko Koikeová však varuje, že počet nových prípadov môže v blízkej budúcnosti exponenciálne rásť.

Naopak, japonská verejnosť je podľa prieskumu televízie NHK proti konaniu OH a PH v Tokiu v lete 2021, väčšina z nich je za zrušenie podujatia. "Hry sa uskutočnia a budú symbolom globálnej solidarity," poznamenal Jošihide Suga. (webnoviny.sk, vg)


Počúvajte reláciu „Bez limitov“

Aj vďaka trom zlatým medailám na MS 2020 v kanadskom Miltone sa stal paracyklista Jozef Metelka najúspešnejším paralympionikom roka. Za mikrofónom mu zablahoželal aj Stano Ščepán.


Viac sa dozviete v pravidelnej relácii „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko v utorok ráno o 5:36 hod.


Šťastné a veselé Vianoce

želajú všetkým priaznivcom a podporovateľom paralympijského športu pracovníci sekretariátu Slovenského paralympijského výboru. Prežite krásne sviatky a záver roka 2020. Zároveň všetko najlepšie do roku 2021!


Počúvajte v nedeľu reláciu „Na vlastné nohy“

Deň po vianočných sviatkoch 27. decembra o 17:00 hod. na Rádiu Regina Západ budú hosťami moderátora Juraja Turisa slovenskí paralympionici. Dozviete sa, ako sa postavili na vlastné nohy. Obrazne i v skutočnosti. Nezabudnite, už túto nedeľu!