Dve striebra Rexovej

26.01.2021

Dve striebra Rexovej

Počas víkendu pokračovalo dvomi disciplínami slalomu podujatie Svetového pohára v paraalpskom lyžovaní vo švajčiarskom stredisku Veysonnaz. Príjemnýmn prekvapením pre Slovensko boli dve druhé miesta nádejnej Alexandry Rexovej medzi zrakovo znevýhodnenými ženami.


Spolu vybojovali slovenskí reprezentanti 9 pódiových umiestnení. Najviac sa darilo Jakubovi Krakovi s navádzačom Branislavom Brozmanom, ktorý v obidvoch obrovských slalomoch i slalomoch obsadili druhú priečku. "Je to 14 mesiacov po tom, čo som absolvoval operáciu kolena, čiže myslím si, že bola to celkom pre mňa výzva. Máme 320 bodov do svetového pohára", povedal Krako.  

Po dvojročnej pauze zapríčinenej zranením kolena sa predstavila aj 9-násobná paralympijská šampiónka Henrieta Farkašová."V dvoch obrovských slalomoch som sa umiestnila raz na druhom, raz na treťom mieste, a v dvoch slalomoch som sa umiestnila dvakrát na štvrtom mieste. S výsledkom som celkom spokojná, aj keď mi chýba ešte väčší pocit istoty v bránach, hlavne v slalome som sa necítila komfortne."

Nad očakávanie si počínala spomínaná len 15-ročná Alexandra Rexová pod navádzačskou taktovkou Evy Trajčíkovej s dvomi striebrami, posledný bronzový kov pridal Miroslav Haraus. 

 

 

Slalom č. 1

 

Zrakovo znevýhodnené ženy

1. Veronika Aigner /n. Elisabeth Aigner (AUT) 1:29,80

2. Alexandra Rexová /n. Eva Trajčíková (SVK) +9,96

4. Henrieta Farkašová /n. Michal Červeň (SVK) + 10,62

  

Zrakovo znevýhodnení muži

1. Giacomo Bertagnolli /n. Andrea Ravelli (ITA) 1:30,66

2. Jakub Krako /n. Branislav Brozman (SVK) +5,44

3. Miroslav Haraus /n. Martin Pavlák (SVK) + 8,26

Marek Kubačka /n. Mária Zaťovičová (SVK) nedokončil

 

Telesne znevýhodnení muži - stojaci

1. Arthur Bochet (FRA) 1:28,03

10. Martin France (SVK) +15,04

 

Slalom č. 2

 

Zrakovo znevýhodnené ženy

1. Veronika Aigner /n. Elisabeth Aigner (AUT) 1:33,21

2. Alexandra Rexová /n. Eva Trajčíková (SVK) +11,26

4. Henrieta Farkašová /n. Michal Červeň (SVK) + 11,90

 

Zrakovo znevýhodnení muži

1. Giacomo Bertagnolli /n. Andrea Ravelli (ITA) 1:33,19

2. Jakub Krako /n. Branislav Brozman (SVK) +3,64

5. Miroslav Haraus /n. Martin Pavlák (SVK) + 11,50

Marek Kubačka /n. Mária Zaťovičová (SVK) nedokončil

 

Telesne znevýhodnení muži - stojaci

1. Arthur Bochet (FRA) 1:32,27

8. Martin France (SVK) +11,69

 


Projekt #nerozlučiteľní hlási úspech

Unikátny koncept pomoci mladým telesne, zrakovo či mentálne znevýhodneným mladým talentom od 6 do 23 rokov zaznamenal priaznivý ohlas. SPV a Nadácia SPV sa spolu s partnermi tešia z nadšenia našich mládežníkov pre šport a pohyb.


Richard je nevidiaci, no lyžovanie miluje. A preto si svoj život nevie predstaviť bez Huga, svojho navádzača. „Sú to moje oči na svahu. Sme navzájom previazaní, dôverujeme si a rozumieme,“ vraví. Martin je naviazaný na mamu, ktorá ho od šiestich rokov – keď už pre bolesti kĺbov nevládal lyžovať postojačky – neúnavne podporuje v športe a pomohla mu získať aj monoski. „Keď som sa v nej rútil dolu Svätým Petrom v Krkonošiach, bola pre svoju váhu nezastaviteľná,“ spomína. Ema sa po hypotonickej detskej mozgovej obrne (znížené svalové napätie) upla na vodu. „Robím všetko pre to, aby som sa napriek svojmu zdravotnému stavu naučila správne plávať. Už takmer preplávam celý bazén,“ pochválila sa. To je len pár pohľadov na výpovede detí a mládežníkov, ktorí sa zapojili do unikátneho projektu #nerozlučiteľní (https://nerozlucitelni.sk). Ten spolu s partnerom NERO drinks (https://www.nerodrinks.com/cz) premiérovo zorganizovala Nadácia Slovenského paralympijského výboru. S cieľom motivovať mladých k športu a pohybu. Okrem finančnej čiastky pre troch výhercov v celkovej hodnote 6-tisíc eur získal každý zo zúčastnených balíček NERO Drinks a výživové doplnky značky Kompava. Do projektu, ktorý vyvrcholil v posledný januárový deň sa napokon zapojilo 38 mladých nádejí. Budúci paralympionici? „Chceme finančnými prostriedkami pomôcť mladým nádejam a talentom, ktorí sa dostali do ťažkých životných situácií. Mnohí často nevedia, že v sebe…

Po Kubalovi aj Volf

Slovenské paraveslovanie má druhého člena. Na trenažéri, vybavenom cez Slovenský paralympijský výbor, už doma pri Štúrove začal trénovať ďalší záujemca.


Slovenské paraveslovanie má po prievidzskom mladíkovi Krištofovi Kubalovi už druhého zástupcu. O tento šport prejavil záujem aj rodák z Novej Bane Ivan Volf, ktorý dnes žije neďaleko Štúrova. Vďaka pomoci Slovenského paralympijského výboru už dnes vlastní aj veslársky trenažér, s ktorým sa chce odraziť k splneniu odvážnych športových snov. „Paralympiáda je sen každého, ale snažím sa uvažovať triezvo. Budem rád, ak sa dostanem na pár súťaží a tam uvidím, ako mi to pôjde,“ konštatuje dnes 33-ročný Volf, ktorý zostal po úraze zhruba pred štyrmi rokmi pripútaný na invalidný vozík. Najskôr lukostreľba Bývalý vášnivý snoubordista či turista však ani po tom, čo sa mu život obrátil hore nohami, športovať neprestal. Najskôr sa oboznámil s lukostreľbou, v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. „Trénoval som pod Vladom Majerčákom, chodil do klubu v Banskej Bystrici, ale nemám doma 70 metrový pozemok, kde by som mohol trénovať a strieľať. Tak sme to uzavreli. Potom ma zlákal parakajak. Skúšal som to už v roku 2019 v Petržalke na Draždiaku a neskôr aj v Ostrihome, kde je slovenský tréner. U nás však nie je pre tento šport žiadne technické zázemie. Šiel som ešte do Komárna, ale tam teraz riešia olympiádu. Nemajú čas ani kapacity venovať sa mne a parakajaku. Tá voda ma však stále lákala. A keďže to s parakajakom nevyšlo, skúsil som to  s paraskifom,“ opisuje Volf. Parakajak vs paraskif Oproti parakajaku je to samozrejme rozdiel. V paraskife sa jazdí dozadu,…

Skvelé správy z Tokia

Organizátori OH a PH 2020 v Tokiu pokračujú v prípravách na usporiadanie najmasovejšieho športového podujatia. Šéf organizačného výboru Joširo Mori to uviedol vo štvrtok po videohovore s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom. 


Vo februári sa v Japonsku uskutoční stretnutie, na ktorom sa zúčastnia národné i miestne vlády, organizátori a Bach. "Ideme pevne dopredu," uviedol Mori. Funkcionár dodal, že od Bacha dostal veľkú podporu. Prezident MOV po stredajšom zasadnutí výkonnej rady uviedol: "Sme plne odhodlaní k úspešnej a bezpečnej organizácii olympijských a paralympijských hier. Je to tvrdý boj, ale bojujeme."

Čoskoro by mala vyjsť príručka s podrobnými informáciami o hygiene a opatreniach počas hier. Zatiaľ nie je jasné, či budú na hrách môcť byť fanúšikovia. Prieskumy v Japonsku ukazujú, že väčšina tamojších obyvateľov neverí, že by sa hry mohli konať toto leto.

(TA SR, vg)


Návrhy na členov do dopingovej komisie

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dnes zverejnilo výzvu na predkladanie návrhov na kandidátov na člena a náhradníka komisie pre konanie vo veci dopingu na prvom stupni a na člena a náhradníka komisie pre konanie vo veci dopingu na druhom stupni.


Subjekty na Slovensku, vrátane športových organizácií, môžu predkladať v termíne od 29. 1.  - 5. 2. 2021 návrhy kandidátov, ktorí musia spĺňať požadované kvalifikačné a odborné požiadavky uvedené vo výzve. Návrhy s označením Výzva 2/2021-KKD2 vrátane požadovaných dokladov/dokumentov, výlučne vo formáte PDF, subjekty podávajú elektronicky na emailové adresy uvedené vo výzve.

Výzvy sú zverejnené na webovom sídle Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktoré obsahujú všetky relevantné informácie.

https://www.minedu.sk/vyberove-konania-podla-zakona-c-5522003-zz-vykon-prace-vo-verejnom-zaujme/

https://www.minedu.sk/vyberove-konania-ostatne/

 

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky

Hanulova 5/c

841 01 Bratislava - Dúbravka


Prípravu prerušil koronavírus

Osem slovenských paraplavcov, zaradených do reprezentácie, sa malo v dňoch 18. - 31. januára zúčastniť v šamorínskej „bubline“ centra x-bionic sphere dvojtýždňového prípravného kondičného sústredenia pod vedením reprezentačného trénera Henricha Krča.


Do Šamorína sa dostavili Tatiana Blattnerová (2002), Katarína Chudá (2003), Alžbeta Kubová (2007), Denis Nadzon (2005), Radomír Pacák (1999), Martin Batka (2005), Alex Hrušovský (2003) a Lea Špindorová (2007). „Sústredenie bolo prioritne určené pre nadobudnutie kondície po vianočnej prestávke. Počas 14 dní sme mali mať nabitý program tréningami, ale aj školskými povinnosťami. Bohužiaľ, po týždni veľmi dobrej prípravy nás zastavilo ochorenie koronavírusom aj v našich radoch. Po veľmi rýchlej komunikácii s vedením karanténneho centra sa všetky tímy odsťahovali do domácej karantény. Dúfame, že sa budeme všetci zdraví a bez následkov ochorenia môcť vrátiť k tréningovému procesu“, uviedol reprezentačný tréner.

Paraplavci teda iba čiastočne splnili ciele. Podľa Krča však mali do zistenia koronavírusu vysokú tréningovú morálku a snažili sa zo seba dostať maximum. Na záver reprezentačný tréner pripravil niekoľko odporúčaní pre zlepšenie ich prípravy v materských kluboch.


V sobotu prvý tohtoročný Paralympijský magazín

Sledujte na Dvojke RTVS 30. januára o 13:30 hod. Okrem iného sa dozviete ako sa slovenskí paralympionici po mesiacoch obáv a obmedzení s nádejou pozerajú na nasledujúce mesiace.


Túžia po športových súťažiach, vrátane zrealizovania odložených PH v Tokiu. Platí to aj o Jozefovi Metelkovi, ktorý sa stal najúspešnejším paralympionikom v komplikovanom roku 2020. Magazín ponúka rozhovor s jedným z našich adeptov na získanie paralympijskej medaily v Tokiu. V repríze si pripomenieme aj portrét ďalšieho paralympijského medalistu z Ria Mariána Kuřeju, ktorého sme ešte v decembri navštívili v Banskej Bystrici.     

Nezabudnite, už túto sobotu!


Za Jurajom Štefákom

V sobotu opustil naše rady po dlhej ťažkej chorobe vo veku 69 rokov dlhoročný člen paralympijskej rodiny, lekár, klasifikátor a funkcionár Juraj Štefák. Posledná rozlúčka s ním bude zajtra v Dolnom Kubíne.


MUDr. Juraj Štefak sa narodil sa v Trnave 7. februára 1951 a bol absolventom Lekárskej fakulty v Bratislave. Jeho prvý kontakt so športom zdravotne znevýhodnených sa datuje z roku 1980 po stretnutí s prvým slovenským účastníkom ZPH, nevidiacim Jozefom Búrošom. Na svojom prvom klasifikačnom seminári sa zúčastnil v roku 1997, medzinárodným klasifikátorom sa stal v roku 2001 a hlavným klasifikátorom v roku 2009. Bol uznávaným ortopédom a vo svete para športu špičkou medzi odborníkmi v zdravotnej oblasti. Na prvej paralympiáde sa ako lekár zúčastnil v roku 1992 v Tignes/Albertville, kde ešte poslednýkrát štartovala spoločná česko – slovenská výprava. Odvtedy sa so samostatnou slovenskou zúčastnil viacerých hier v rôznych funkciách, prevažne ako lekár výpravy. V Aténach 2004 bol vedúcim výpravy, v Turíne 2006 zástupcom vedúceho výpravy a v Londýne 2012 už ako ITTF Chief Medical Officer (vedúci zdravotníckej sekcie pre parastolný tenis). Na svojich posledných hrách v Riu 2016 bol ako ITTF/PTT klasifikátor. Posledná rozlúčka s Jurajom Štefákom sa bude konať zajtra 26. januára o 14. hod. v Kostole Povýšenia svätého kríža na Brezovci v Dolnom Kubíne.

V prípravách na Tokio pokračujú ďalej

Medzinárodný olympijský a paralympijský výbor spolu s organizačným výborom Tokia 2020 popierajú čerstvé zvesti o zrušení hier aj v tomto roku.


Japonská vláda prišla počas súkromných rozhovorov k záveru, že pre pretrvávajúce problémy a komplikácie s pandémiou koronavírusu bude nutné zrušiť aj preložené olympijské a paralympijské Hry v Tokiu naplánované na tento rok. Japonsko sa vraj bude uchádzať o usporiadanie tohto gigantického športového sviatku až pre rok 2032 – takéto správy prebehli viacerými médiam,i vrátane napríklad britského magazínu The Times. A rýchlo sa šírili. „Nikto to nechce povedať ako prvý, ale panuje zhoda, že je to celé príliš zložité. Osobne si nemyslím, že sa hry budú konať,“ povedal nemenovaný zdroj denníku The Times. Ideme ďalej – podľa plánu Reakcia Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodného paralympijského výboru prišla takmer okamžite. Sú to vraj len špekulácie, pochádzajúce z anonymného zdroja, odrážajúce súkromný názor jedného človeka. „IPC a IOC, vrátane organizačného výboru tokijských hier a všetkých partnerov, sa stále plne sústredia na prípravu a zabezpečenie bezpečných hier – olympijských aj paralympijských. Naša situácia zostáva rovnaká, o čom sme dostali opätovne uistenie od zodpovedných orgánov, vrátane japonskej vlády,“ píše sa v spoločnom oficiálnom stanovisku. „Od pôvodného preloženia hier pracujú všetci neúnavne na opatreniach proti pandémii a vytvorení plánu, vďaka ktorému – ako všetci veríme – dokážeme minimalizovať riziko nákazy pre všetkých zúčastnených. Nielen pre športovcov a realizačné tímy, ale aj…

Na „bedni“ opäť Krako a Farkašová

Aj v treťom obrovskom slalome vo Veysonnaz sa slovenskí paraalpskí lyžiari dostali na medailové priečky. Jakub Krako opäť nestačil iba na Taliana Bertagnoliho, bronz pridala Henrieta Farkašová.


Pred najúspešnejšiu účastníčku ZPH 2018 sa však tentokrát okrem Rakúšanky Aignerovej vklinila aj Nemka Ristauová. Prísľubom je štvrtá priečka mladej Rexovej v rovnakej kategórii. Obrovský slalom č. 3 sa opäť započítaval do klasifikácie Svetového pohára. Prvý bol súčasťou EP. Teraz čakajú na účastníkov dva slalomy.      Výsledky: Obrovský slalom, Svetový pohár, 21. januára   Zrakovo znevýhodnené ženy 1. Veronika Aigner /n. Elisabeth Aigner (AUT) 1:45,73 3. Henrieta Farkašová /n. Michal Červeň (SVK) + 11,31 4. Alexandra Rexová /n. Eva Trajčíková (SVK) +14,14   Zrakovo znevýhodnení muži 1. Giacomo Bertagnolli /n. Andrea Ravelli (ITA) 1:45,02 2. Jakub Krako /n. Branislav Brozman (SVK) +3,42 4. Marek Kubačka /n. Mária Zaťovičová (SVK) +6,94 5. Miroslav Haraus /n. Martin Pavlák (SVK) + 6,97   Telesne znevýhodnení muži - stojaci 1.Arthur Bochet (FRA) 1:44,57 13. Martin France (SVK) +7,76 (vg)