SPV

Zajtra bude mať premiéru II. diel dokumentu

Vznikol pri príležitosti 30. výročia Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) a vidieť ho môžete prvýkrát v stredu 3. marca od 15:00 hod. na stránke www.sztps30.sk. Prvý diel bol uvedený 17. februára.


Dokument v réžii Andrei Horečnej prináša svedectvá ďalších hrdinov športu telesne znevýhodnených na Slovensku za uplynulú tridsaťročnicu. SZTPŠ oslávil v závere roka 2020 už 30. výročie svojho založenia. Vznikol 6. októbra 1990. Je zakladajúcim členom SPV (v roku 1995) a členom viacerých medzinárodných zväzov ako sú IWAS, World Para-Volley, IWBF, BISFed, CP-ISRA. Okrem spomínaného filmu bola k tomuto významnému jubileu spustená v závere minulého týždňa aj nová web stránka www.sztps30.sk, na ktorej nájdu fanúšikovia zväzu všetko podstatné z histórie i súčasnosti, aj bohatú fotogalériu. SZTPŠ je významným subjektom spoločenského života a národným športovým zväzom, poslaním ktorého je náročná práca v oblasti športu telesne znevýhodnených na Slovensku. Podporuje všetky aktivity smerujúce k plnohodnotnému zapojeniu sa ľudí s telesným znevýhodnením do života slovenskej spoločnosti prostredníctvom športu, pričom združuje športovcov z členských organizácií po celom Slovensku (pre rok 2020 – 59 členských subjektov). Organizuje športovú prípravu pre reprezentantov v jednotlivých športových odvetviach, zabezpečuj ich účasť na významných domácich i medzinárodných športových podujatiach ako sú PH, ZPH, MS, ME, svetové a európske poháre a ďalšie. V oblasti mládežníckeho športu vytvoril zväz pre mladých ľudí s telesným znevýhodnením systém športovej prípravy v rámci siete Útvarov talentovanej mládeže. Po celom Slovensku tak získava pre šport veľa talentovaných telesne znevýhodnených…

 IPC spúšťa antidopingovú webovú stránku Tokio 2020

Nová webová stránka obsahuje informácie o antidopingovom kódexe IPC. Zároveň je súhrnom dôležitých informácií pre národné paralympijské výbory, národné antidopingové organizácie a medzinárodné federácie pred samotnými hrami.


Stránka je v podstate sprievodcom dopingovou kontrolou pre účastníkov hier. Zdôrazňuje niekoľko kľúčových termínov pred paralympiádou, spolu s odkazmi na celý rad zdrojov Tokio 2020, ktoré majú pomôcť zabezpečiť, aby boli športovci a ich sprievod pripravení pred a počas hier.

Medzi vzdelávacie zdroje patrí nedávno spustený e-vzdelávací kurz „ADEL pre PH Tokio 2020“, ktorý vznikol na základe spolupráce medzi IPC a Svetovou antidopingovou agentúrou. Stránka zahŕňa aj ďalšie zdroje ako napr. „PlayTrue2020“.

Nájdete ju tu: https://www.paralympic.org/anti-doping-tokyo2020

 


S predsedom SPV o hrách v Tokiu a Pekingu

V pravidelnej rozhlasovej relácii „Bez limitov“ sa tentokrát zhováral Stano Ščepán s predsedom SPV Jánom Riapošom okrem iného aj o zvýšenej administratívnej záťaži v súvislosti s odloženými PH  v Tokiu.


Otvorili aj tému ZPH 2022 v Pekingu, do ktorých otvorenia zostáva už len rok a Slovensko môže mať na týchto hrách najpočetnejšiu výpravu v histórii. 

Počúvajte v utorok ráno v tradičnom čase o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.


Veslársky úspech s ďalším svetovým rekordom

Zrakovo znevýhodnený Milan Lackovič sa počas víkendu zapojil do virtuálnych MS na veslárskych trenažéroch. Opäť prekonal svoj vlastný svetový rekord a zvíťazil v kategórii PR3 na 500 metrovej trati.


Lackovič (s asistentkou Žanetou, ktorá mu robí pri pretekoch „oči“) sa kvalifikoval už do finále so svetovým rekordom a tam svoj výkon vylepšil ďalším.

Plávanie na veslovacích trenažéroch patrí pod Slovenskú asociáciu zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ), ktorá je jedným z členských zväzov Slovenského paralympijského výboru.


Od behu a lyží k paracyklistike

Zrakovo znevýhodnený Košičan Ján Šulák objavil čaro tandemového bicykla. „Jeho vytrvalostné a silové predpoklady sú vynikajúce,“ chváli nového zverenca v tíme tréner našich paracyklistov Branislav Režňák.


Dvadsaťjedenročný Košičan Ján Šulák vidí od narodenia len na dvadsať percent. Viac mu poškodená sietnica nedovoľuje, no s o to väčšou vervou športuje. „Behával som polmaratóny, skúšal taekwondo, lyžovanie. Keď však tréner bežcov na lyžiach Igor Hovorič odišiel do zahraničia, nemal som pod kým trénovať. Skúšal som aj zjazdové lyžovanie, ale na to mám už vysoký vek. Tak som sa dal na cyklistiku,“ vraví Šulák – v poradí tretí parašportovec, ktorého vám po lyžiaroch Alexandre Rexovej a Martinovi Batkovi predstavujeme v rubrike Naše talenty. Na trenažéri každý deň Sprvoti doplnkový šport si postupne zamiloval. „Aj preto, že sa mi v ňom darilo. Po dobrých výsledkoch som súhlasil, že sa vrhnem do plnej prípravy,“ vraví náš nádejný paracyklista. Kedysi mal navádzačku pri behu, takže na pilota tandemového bicykla si zvykal ľahko. „Doma trénujem s Jarkou Zrubákovou, no pravidlá súťaží nedovoľujú, aby som pretekal so ženou. Tak na preteky chodím s Martinom Jakubisom, skúseným jazdcom,“ vysvetľuje náš reprezentant. „Pilot tandemu je dôležitý. Jeho skúseností rozhodujú, ako sa budeme hýbať,“ vysvetľuje Šulák. Hneď v prvých pretekoch vlani v Púchove dal o sebe vedieť. Náš tandem si vo Svetovom pohári vyjazdil vo svojej kategórii sľubné štvrté miesto. Krutá zima, aká tieto dni zavládla na Slovensku, nedovoľovala Šulákovi veľa tréningov vonku. „Pandémia koronavírusu na to ani vplyv nemá. Ale keď sneží, ide to len ťažko,“…

Sledujte zajtra februárové vydanie Paralympijského magazínu

Pripomenieme si v ňom 30. výročie vzniku SZTPŠ s avízom na dokument režisérky Andrei Horečnej „Príbeh vytrvalosti“. Spomienku a krátky medailón venujeme dlhoročnému funkcionárovi, lekárovi Jurajovi Štefákovi, ktorý nedávno opustil naše rady.  


Magazín prináša aj návrat k úspechom parastolného tenistu Ladislava Gáspára v kontexte ocenenia SPV pri 25. výročí jeho vzniku a 30. výročí SZTPŠ, ktorý sa nakrúcal v Piešťanoch.

Ďalej uvidíte: avízo rok pred ZPH v Pekingu, tri medaily paraatlétov v Dubaji, návrat k sezóne paraalpských lyžiarov a projekt Európskych paralympijských hier.

Už túto sobotu 27. februára o 15:25 hod. na Dvojke RTVS.  

  


Dubaj: na záver slovenský bronz

Slovenský reprezentant v paralukostreľbe Marcel Pavlík zvíťazil v súboji o 3. miesto súťaže Compound Open nad Turkom Erdoganom Ayganom 141:138 a zabezpečil pre slovenskú výpravu jediný cenný kov zo Svetového pohára v Dubaji.


„Som šťastný, že sa mi podarilo v súboji o bronz zvíťaziť. Pred pretekmi som bol dosť nervózny, fúkal silný vietor. S podmienkami som sa vyrovnal lepšie ako súper. Očakávania však boli trochu vyššie. Čakal som viac bodov. Lenže môj tréning prebiehal v hale bez veterných vplyvov. Po roku sme sa dostali do medzinárodnej konfrontácie. Cítil som, že mi chýba prax, súťaže. Z toho, čo som natrénoval, som vyťažil maximum. Z medaily mám veľkú radosť. Ďakujem mojej koučke Líde Fikarovej, aj celému nášmu tímu, ktorý ma podporoval“, povedal po pretekoch Marcel Pavlík.

Podujatie s oficiálnym názvom 7th Faaza Para Archery World Ranking Tournament sa začalo 22. februára a vyvrcholilo dnes finálovými súťažami jednotlivcov.

Slovensko reprezentovala štvorica paralukostrelcov: Marcel Pavlík, Marián Marečák a Peter Kinik v kladkovom luku (Compound Open) a Dávid Ivan v olympijskom luku (Recurve Open).

V súťaži jednotlivcov získal Pavlík bronz, Marečák a Ivan vypadli vo štvrťfinále, Kinik v osemfinále.

V tímovej súťaži Compound Open Men obsadila dvojica Pavlík – Marečák 4. miesto po prehre v „malom“ finále s Ukrajinou.

(vg, šp)


OH a PH 2032: Vybrali Brisbane, popudili Nemcov

Hoci momentálne sa rieši forma uskutočnenia odložených OH a PH Tokio 2020, Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pokračuje v procese výberu organizátora hier pre rok 2032. Preferovaným kandidátom sa stalo austrálske mesto Brisbane.


O zorganizovanie OH a PH 2032 prejavili záujem aj Dauha, Budapešť, čínske mestá Čcheng-tu a Čchung-čching, Naí Dillí, Jakarta, Istanbul či Petrohrad. Exekutíva MOV na svojom stredajšom online zasadnutí prijala návrh komisie pre olympijské hry a austrálsky štát Queensland sa stal preferovaným kandidátom na usporiadanie OH 2032. MOV začne exkluzívne rokovania, ak budú úspešné, Brisbane dostane organizátorské práva na OH a PH 2032. Nový výberový proces MOV však kritizovali najmä Nemci. Podľa nich ho síce prezident MOV Thomas Bach vyzdvihuje, ale „dá sa ťažko prekonať v netransparentnosti," vyhlásila pre agentúru DPA Dagmar Freitagová, šéfka športovej komisie Nemeckého spolkového snemu. Uviedla tiež, že Nemecký olympijský a športový zväz (DOSB) nie je dostatočne viditeľný na medzinárodnom poli. Rozhodnutie MOV totiž výrazne znížilo šance ďalších uchádzačov, vrátane spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vesfálsko. MOV naopak vytvoril systém preferovaných kandidátov v snahe zabrániť tomu, aby uchádzači minuli obrovské peniaze na potenciálnu organizáciu a nakoniec neboli úspešní. Zároveň tým chcel odstrániť potrebu konzultácie s verejnosťou uprostred kandidačného procesu, ako sa to stalo v niekoľkých prípadoch v minulosti, keď snahy miest zmarili miestne referendá. "Je to ďalšie sklamanie po neúspešných kandidatúrach Mníchova, Berlína či Lipska a po tom, ako referendá ukončili snahu Hamburgu aj Mníchova. Musíme sa spýtať, ako si pri ďalších kandidatúrach zaistíme lepšiu…

Paralukostreľba: dvakrát súboj o bronz

Včera pokračoval v Dubaji Svetový pohár vyraďovacou súťažou jednotlivcov. Zo Slovákov sa najďalej dostal Marcel Pavlík, ktorého po semifinálovej prehre s Indom Swamim 143:145 čaká boj o bronz.


V „malom“ finále sa stretne s Turkom Ayganom. V rovnakej súťaži Compound Open vypadol aj Marián Marečák s Pavlíkovým premožiteľom Swamim vo štvrťfinále 131:144 a Peter Kinik v osemfinále s Rusom Gatinom 130:141.

Náš jediný zástupca v olympijskom luku (Recurve Men Open) Dávid Ivan síce štartoval vo „vyraďovačke“ zo striebornej kvalifikačnej pozície, ale premožiteľa našiel už vo štvrťfinále, kde prehral 3:7 s Ukrajincom Halyšichom.

Medzitým prebehla súťaž tímov. Slovensko malo zastúpenie v mužskej Compound Open, kde dvojica Pavlík – Marečák prehrala v súboji o 3. miesto s Ukrajincami 152:154. Predtým nestačila v semifinále na Rusov 150:152.

Finále a zápasy o 3. miesto v individuálnych súťažiach sú na programe zajtra. (vg)

  


Husársky kúsok Francúza Seguina

Stal sa prvým paralympionikom, ktorý preplával osamote svet. Na pretekoch Vendée Globe mu to stačilo na siedme miesto, no dlho útočil na stupne víťazov.


Len pár desiatkam nadšencov sa za 22 rokov existencie nonstop jachtárskych pretekov okolo sveta Vendée Globe podarilo doraziť do cieľa (predchádzajúcich osem ročníkov dokončilo celkovo 68 ľudí). Zvládnuť to však bez jednej ruky a zároveň súperiť dlho o celkové prvenstvo však dokázal len jediný jachtár – Francúz Damien Seguin. Napokon skončil siedmy, no je prvým paralympionikom planéty, ktorý zhruba trojmesačnú plavbu plnú nástrah dokončil. Štyridsaťjedenročnému otcovi dvoch detí trvalo bláznivé dobrodružstvo 80 dní, 21 hodín a 58 minút. Na víťazného krajana Yannicka Bestavena stratil počas necelých troch mesiacov len čosi vyše 7 hodín. Jachtársky paralympijský víťaz z Atén 2004 aj Ria 2016, ktorý dorazil do cieľa 28. januára tohto roku, má byť na čo hrdý. Hoci moria brázdi od narodenia, na Vendée Globe štartoval ako nováčik.  Nikdy sa nevzdávaj Vyštudovaného učiteľa telesnej výchovy z mestečka Auray, ktorý vyrastal na ostrove Guadeloupe v Karibskom mori, už pred piatimi rokmi po druhej zlatej medaile v Riu navrhli na paralympijského jachtára roka. Teraz sa mu po piatich tituloch majstra sveta vo svojej kategórii podaril ďalší jedinečný kúsok. V duchu svojho hesla „Nikdy sa nevzdávam.“ Po jeho výkone je vraj definitívne isté, že aj človek so zdravotným znevýhodnením si dokáže poradiť s takou veľkou výzvou akou je nepretržitá plavba osamote okolo sveta. Bez možnosti akéhokoľvek kontaktu s iným človekom – ako určujú pravidlá. „Užíval som si…