Pjongčang - šesť mesiacov pred štartom

25.08.2017

Pjongčang - šesť mesiacov pred štartom

Najväčší sviatok zimných športov sa nezadržateľne blíži – 9. februára odštartujú olympijské hry a presne o mesiac neskôr zimná paralympiáda. Približne pol roka pred štartom hier sa pozrieme ako je toto kórejské mesto a priľahlé športoviská pripravené.


Cieľ: Nové obzory

Slogan: Vášeň. Spojenie

 1. O športy nebude núdza

Olympijské hry zorganizujú 102 podujatí v 15 disciplínach a 7 športoch. Paralympijské hry zorganizujú 80 podujatí, v 6 disciplínach a 6 športoch.

 1. Na skok

Dejiská hier sú rozdelene do dvoch oblastí - horské a pobrežné. Skvelou správou je, že miesta majú výbornú polohu a obe sa nachádzajú 30 minút od Olympic Plaza. Väčšina športovcov to bude mať z hotela na svoje športovisko viac než blízko. Dobrá dostupnosť všetkých miest umožňuje športovcom koncentrovať sa iba na svoj výkon a zbytočne sa nezaťažovať prepravou.

 1. Športový národ

Kórea bude jednou z piatich krajín sveta, ktorá mala možnosť hostiť najväčšie športové udalosti: letné i zimné OH a PH, majstrovstvá sveta vo futbale i atletike.  

 1. Technologický pokrok posunie hry na novú úroveň

Pjongčang 2018 predstaví špičkový hologram a mnoho ďalších inovácií, aké doteraz žiadna športová udalosť nevidela. Istotou je už teraz najrýchlejší 5G internet a tiež záruka služieb, ktoré zabezpečia pohodlie.

 1. Všetko bude pripravené včas

Z 12 športovísk je šesť úplne nových. Tri sú ešte vo fáze výstavby, ktorá by mala byť ukončená do konca roka 2017. Šesť existujúcich už športovci svojimi výkonmi pokrstili, keďže sú v prevádzke niekoľko rokov. Všetko je pripravené tak, aby Pjongčang mohol hostiť najlepších športovcov už budúci rok.

 1. Stavba železnice spojila Pjongčang so svetom

Výstavba rýchlostnej železnice bola dokončená v júni tohto roku a pre verejnosť bude dostupná od decembra. Cesta z dejiska hier od Soulu tak nezaberie tri hodiny, ale len jednu. Cesta na letisko Incheon sa skráti z 3,5 hodiny na maximálne 100 minút. Zlepšenie infraštruktúry neznamená len lepšiu organizáciu hier, ale aj pokrok do budúcnosti.

 1. Generálka dopadla úspešne

Pjongčang úspešne otestoval 25 olympijských a paralympijských disciplín, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 5.000 športovcov a funkcionárov zo 45 krajín sveta.

 1. Hry kultúry

Kórea bude v roku 2018 žiť športom a všetko tomu bude prispôsobené. Pre všetkých fanúšikov sú pripravené rôzne zaujímavé aktivity v podobe festivalov a akcií, ktoré ešte viac spestria program.

 1. Kórejská precíznosť

Pjongčang sa už teraz môže chváliť veľkým úspechom. Po prvý raz v histórii zimných hier sa organizátori tešia z udelenia ceny Medzinárodného uznania v oblasti šetrenia prírody a redukcie nepriaznivých dopadov na ňu. Pjongčang  tiež pracuje na dosiahnutí finančnej rovnováhy, v čom mu pomáha niekoľko partnerov a sponzorov.

 1. Sila športu

Kórea je na hry pripravená a každý, kto do krajiny zavíta, má zaručený pocit bezpečia v krásnom prostredí. Šport prevyšuje politiku a má neskutočnú moc – spája ľudí z celého sveta bez ohľadu na kultúru či náboženstvo.

 1. Míľovými krokmi vpred

OH 1988, ktoré hostil Soul, zožali veľký úspech. Odvtedy prešlo 30 rokov a Kórea usporadúva ďalšiu olympijskú udalosť, kedy na svojej pôde privíta  najlepších športovcov sveta. Od tých čias sa toho v krajine veľa zmenilo – avšak k lepšiemu. Krajina prosperuje politicky, ekonomicky aj sociálne, a olympiáda´88 tomu výrazne pomohla. Aj súčasný Pjongčang ukazuje, že neťaží len z predošlej slávy, ale snaží sa stále rozvíjať a posúvať ďalej v každom smere.

 1. Ázijská dominancia

Kórea začína ázijskú éru hier, ktoré bude tento kontinet v najbližšom desaťročí organizovať. Po Pjongčangu preberie štafetu Tokio 2020 a po ňom Peking 2022. Pre Áziu je toto príležitosť ukázať, že je ideálnym miestom pre zimné aj letné hry. Okrem nárastu popularity zimných športov sa tiež ponúka možnosť presvedčiť mladú generáciu o technologickom či mediálnom progrese krajín v najrôznejších odvetviach, čo môže priniesť nové pracovné miesta.

 1. Enormný záujem dobrovoľníkov

Viac ako 91.000 záujemcov sa „pobije“ o 20.289 dobrovoľníckych pozícii. Zaujímavosťou je, že až 14 % potencionálnych dobrovoľníkov tvoria ľudia zo zámoria. Prevažuje Rusko s 2.890 záujemcami, ďalej Čína (1.345) a USA (1.158).

 1. 2018 kilometrov

Olympijský oheň príde do kórejského Incheonu 1. novembra, presne 100 dní pred začiatkom ZOH. O pochodeň sa bude starať 7.500 ľudí zo 17 miest. Cesta do Incheonu meria, na prekvapenie, rovných 2018 kilometrov.

 1. Športom k radosti

Pre paralympijský svet to bude ďalšia šanca sledovať svojich hrdinov v ich živle, čo im môže pomôcť k lepším osobným výkonom. V Soule 1988 sa stalo prvýkrát, že si krajina zobrala pod svoje krídla olympijské aj paralympijské hry. A teraz prichádza pre Kóreu opäť veľká šanca zvýšiť popularitu športu zdravých i zdravotne znevýhodnených športovcov.

 1. Populárni maskoti

Olympijským maskotom je mýtický biely tiger menom Soohorang, ktorý má za úlohu chrániť každého počas hier. Paralympijským maskotom je zasa čierny medveď Bandabi, ktorý bude paralympionikom dodávať vieru, nádej a silu. Maskoti sa už teraz stali v organizátorskej krajine veľmi populárnymi.

 1. Predaj lístkov je už spustený

Lístky na zimné hry sú v predaji od 9. februára tohto roku, kým predaj vstupeniek na paralympiádu sa spustil 21. augusta. Zatiaľ najväčšiemu záujmu sa teší krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie. Každý, kto na hry zavíta, si vychutná kultúrny i športový zážitok zo športovísk, kde sa všetko už o niekoľko mesiacov začne. V prípade záujmu o lístky navštívte túto stránku: https://tickets.pyeongchang2018.com/

 1. Ambasádormi sú veľké mená

Zimné olympijské a paralympijsé hry podporujú aj osobnosti, ktorých mená sú svetu dobre známe. Medzi ambasádorov patria prezident Kórejskej republiky Moon Jae-in, krasokorčuliarka Yuna Kim, lyžiarka Lindsey Vonnová, americký futbalista Hines Ward, speváčka Sumi Jo či futbalista Park Ji Sung.

(Oliver Lányi, vg)