Chceš hrať para hokej? Pridaj sa!

24.08.2017

Chceš hrať para hokej? Pridaj sa!

Slovenská reprezentácia v para hokeji sa v súčasnosti pripravuje na kvalifikačný turnaj o postup do Pjongčangu. Ak by sa jej to podarilo, bola by to historicky prvá účasť našich hokejistov na ZPH.


Turnaj sa uskutoční od 7. do 15. októbra vo švédskom Östersunde. Ešte predtým čaká Slovákov kvalitne obsadený medzinárodný turnaj LAPP Cup  v moravskom Zlíne ako posledná previerka pred odchodom do Švédska.

Slovenská reprezentácia však stále hľadá spoluhráčov na zvýšenie konkurencie a vybudovanie tímu, ktorý by v budúcnosti mohol postúpiť do elitnej svetovej osmičky.  

Prečo by si mal hrať para hokej (pred zmenou názvu Medzinárodným paralympijským výborom hokej na sánkach alebo sledge hokej)?

  • lebo je to rýchly, tvrdý a tímový šport
  • zosilnieš pri ňom mentálne aj fyzicky
  • zdravo sa ti zdvihne sebavedomie
  • staneš sa odolnejším
  • naučíš sa spolupracovať
  • zažiješ radosť z víťazstiev
  • budeš mať možnosť cestovať
  • budeš zdravší a spokojnejší

Kto môže hrať para hokej?
Musíš mať predovšetkým zdravé ruky a aspoň vrchnú časť chrbta a brucha. Musíš byť schopný naučiť sa dokonalej koordinácii hornej časti tela. Ideálne postihnutie je amputácia jednej alebo obidvoch dolných končatín. Ochrnutie dolnej časti tela je pri tomto športe nevýhodou, ale v závislosti od stupňa postihnutia, úsilia a talentu sa môžeš aj s týmto postihnutím vypracovať na vynikajúceho hráča. DMO bohužiaľ nie je diagnóza, ktorá by dovoľovala hrať para hokej na vysokej úrovni. Nech máš však akékoľvek postihnutie, môžeš si prísť para hokej vyskúšať a posúdiť svoje možnosti. Na začiatku nemusíš byť vo fyzickej kondícii, ale ak si, bude to tvoja výhoda. Ak si sa v minulosti venoval športu súťažne, bude tvojou výhodou, že vieš, čo všetko treba športu obetovať, ak chceš stáť na stupni víťazov. Ak si sa venoval športu aspoň rekreačne (najmä tímovému), bude pre teba výhodou, že sa budeš vedieť prispôsobiť kolektívu, vedieť prihrať aj prijať prihrávku. Ak si nikdy nešportoval, budeš to mať na začiatku ťažké a bude záležať od tvojej vôle, ako to zvládneš.

Čo ak si žena?
Para hokej hrajú aj ženy. V našej histórii sa v šatni objavili dve, ale nezostali. Ženy majú na ľade rovnaké postavenie, ako muži. Pretože je ich málo, národné reprezentačné výbery majú len Kanada a USA. Existuje aj spoločný európsky ženský tím. Para hokej je tvrdý a fyzicky ťažký šport, preto majú v ňom ženy nevýhodu, ktorú však môžu prekonať zvýšeným úsilím. Radi ťa privítame.

Čo ak si dieťa alebo mládežník?
Ak máš 15-16 rokov, si v ideálnom veku, máš predpoklad rýchlo sa zapracovať do nášho tímu. Ak máš aspoň 8-9 rokov, radi ťa privítame. Pokúsime sa prispôsobiť ti výstroj (sane, chrániče) tak, aby si mohol plnohodnotne trénovať. V súčasnosti nemáme detský ani mládežnícky tím, ale veľmi radi by sme sa venovali aj tejto vekovej kategórii. Zatiaľ ti nesľúbime účasť v zápasoch, ale o niekoľko rokov budeš mať veľký potenciál. Ak nemáš ani 8 rokov, aj tak sa príď pozrieť na naše tréningy. Možno to bude pre teba motiváciou pre neskoršie roky.
V prípade hráča do 15 rokov zabezpečíme ubytovanie počas sústredení aj pre jedného rodiča.

Čo ak nie si (dostatočne) zdravotne znevýhodnený?
Oficiálnych medzinárodných súťaží sa môžu zúčastňovať iba „klasifikovaní“ hráči. Klasifikácia spočíva v posúdení, či má hráč dostatočné postihnutie, aby nemohol hrať bežný ľadový hokej (akákoľvek amputácia dolnej končatiny, skrátenie dolnej končatiny o viac ako 7 cm, ochrnutie spodnej časti tela apod.). Ak nie si postihnutý, aj tak sa môžeš zúčastňovať našich tréningov. Poskytneme ti výstroj (v prípade, že ho budeme mať dosť), ale neposkytneme ti ubytovanie a stravu. Môžeš sa uplatniť ako hráč v niektorom z českých tímov hrajúcich Českú sledge hokejovú ligu (tam platí pravidlo max. 2 zdraví hráči v jednom tíme v jednom čase na ľade). Stále však hľadáme dobrovoľníkov, ktorí nám budú pomáhať s výstrojom (nosenie saní, oprava výstroja, všestranná pomoc), popritom môžeš hrať para hokej rekreačne a zároveň byť členom tímu (s ubytovaním a stravou).

Čo môžeš dosiahnuť?
Para hokej je tímový šport, preto tvoje úspechy budú závisieť aj od prístupu a výkonov spoluhráčov. V súčasnosti hráme v B kategórii majstrovstiev sveta a snažíme sa bojovať o postup do A kategórie a na ZPH 2018.  Možno práve ty dopomôžeš tomu, aby raz na paralympiáde zaznela aj v hokejovej aréne slovenská hymna...

Ako dlho potrvá, kým budem hrať zápasy?
Aj v prípade, že si mimoriadne talentovaný a fyzicky pripravený, počítaj s tým, že minimálne rok sa budeš učiť základné veci: predovšetkým korčuľovanie. Keď ich zvládneš, môžeš sa tešiť na prípravné zápasy. Tvoj pokrok bude záležať predovšetkým od teba.

Čo mám urobiť, kam mám prísť?
V prvom rade nás kontaktuj. Napíš nám mail, alebo nám zatelefonuj. Budeme od teba potrebovať: meno, priezvisko, bydlisko, e-mail, telefón, vek, postihnutie, doterajšie športové skúsenosti. Pozveme ťa na sústredenie (väčšinou ich máme v Dolnom Kubíne, približne raz za mesiac). V prípade, že na prvom skúšobnom tréningu zistíme (a ty zistíš), že má zmysel pokračovať (nelimituje ťa tvoje postihnutie), môžeš zostať na celom sústredení a uhradíme ti ubytovanie a stravu.

Čo potrebuješ na prvé sústredenie?
Na prvé sústredenie sa musíš dopraviť na vlastné náklady. Požičiame ti sane, hokejky, chrániče a prilbu. Prines si tričko s dlhým rukávom (ideálne termoprádlo, prípadne ribano), otepľovačky, pevné topánky, zimné rukavice. Všetko v nízkej kvalite, môže sa stať , že sa ti to pri tréningu poškodí.

Kde budem trénovať?
Približne raz za mesiac mávame sústredenie v Dolnom Kubíne pre hráčov z celého Slovenska. Poskytujeme im ubytovanie a stravu. Okrem toho cez týždeň trénujeme v Dolnom Kubíne (pre hráčov, ktorí sú schopní dopraviť sa na otočku). Bratislavskí hráči trénujú nepravidelne v Bratislave. Ak to máš ďaleko do Dolného Kubína aj Bratislavy, budeš potrebovať trénovať na zimnom štadióne v mieste bydliska. Budeme sa snažiť v spolupráci s tebou zabezpečiť ti prístup na ľad (individuálny tréning) tam, kde to bude možné.

Na záver:
Tešíme sa na teba.

Kontakty:
Generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb:
hokejdk@hkdk.sk, 0905-436488

Finančný manažér reprezentácie Peter Štít:
pstit@pstit.sk, 0948-017474