Aminokyseliny, potrebujeme ich?

11.06.2016

Aminokyseliny, potrebujeme ich?

BCAA- Sú dôležité?
Základný stavebný kameň bielkovín, aj tak by sa dali charakterizovať BCAA - esenciálne aminokyseliny.


Suplementy s obsahom aminokyselín s rozvetveným reťazcom (leucín, izoleucín a valín) sú alfou omegou pre Váš tréning a regeneráciu. Mnoho ľudí však nevie o účinkoch a o tom, aký prínos majú tieto aminokyseliny pre ľudské telo. Prečo ale užívať BCAA, aký význam v tele nám tvoria, čo spôsobujú a prečo sú potrebné?

Na tieto aj iné otázky Vám odpovieme spolu s Viliam Hečkom, u ktorého BCAA tvorili základ v príprave. Viliam Hečko: Absolútny víťaz Natural cup Bratislava 2016 v kategorií Mr. Physique. 3. Miesto na INBA Majstrovstvá sveta 2015 Dubaj v kategorií Mr. Physique do 180cm. 1. Miesto na Majstrovstva Slovenska v naturálnej kulturistike mužov, žien a fitness detí 2015 (Slovenský Grob - Slovensko) v kategorií Mr. Physique do 184cm. 2. Miesto na Majstrovstvá Sveta v naturálnej kulturistike a fitness 2014 (Nitra - Slovensko) v kategorií Mr. Physique do 180cm. 3. Miesto Medzinárodné MSR v naturálnej kulturistike a fitness 2014 (Kolárovo - Slovensko) v kategórií Mr. Physique. 1. Miesto na Grand Prix Ostrava 2013 (Ostrava - Česko) v kategorií Men's physique.

Prečo užívať BCAA?
Vetvené aminokyseliny (BCAA) L-leucín, L-izoleucín a L-valín, patria medzi esenciálne - nepostrádateľné aminokyseliny ktoré si ľudské telo nevie samo vyrobiť. Esenciálne aminokyseliny si organizmus nedokáže sám syntetizovať a teda ich musí prijímať zo stravy. Samotnou stravou nevieme dosiahnuť prijatie takého množstva BCAA , ktoré by nám dokázalo ochrániť svalové vlákna a zabránilo tak nežiadúcim účinkom. Aminokyseliny tvoria základnú stavebnú jednotku svalovej bunky a sú preto nevyhnutnou súčasťou každého športovca s dôrazom na nárast objemu svalstva. Podávanie aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA) má anabolický účinok na metabolizmus proteínov zvýšením rýchlosti syntézy bielkovín a zníženie rýchlosti degradácie proteínu. Naše svaly sú tvorené z bielkovín a bielkoviny z aminokyselín. Tretinu svalových bielkovín tvoria teda BCAA. V priebehu športového výkonu, či už anaerobného alebo aerobného dochádza ku strate BCAA a následne k devastácii aktívnej svalovej hmoty. Pre aktívneho športovca je tento proces katabolizmu veľmi nepriaznivý. Katabolickému procesu svalstva viete zabrániť práve podávaním BCAA. Preto ich podávanie v doplnkovej forme je úplne nevyhnutné pre športovcov ako aj pre osoby s nedostatočným príjmom bielkovín. Na rozdiel od iných aminokyselín, BCAA sú metabolizované priamo vo svaloch a nie v pečeni.

BCAA sú taktiež nápomocné pre tých, ktorí redukujú svoju nadváhu zníženým príjmom potravy a zvýšením fyzickej aktivity čím zabezpečia novotvorbu svalových vlákien.

Čo spôsobujú aminokyseliny v našom tele?
zvyšujú kvalitu a množstvo svalovej hmoty
obnovujú silu a urýchľujú regeneráciu
podporujú novotvorbu svalovej hmoty
chránia pred deštrukciou svalových bielkovín pri fyzickom výkone ochraňujú svalovú hmotu pred devastáciou
v priebehu znižovania nadváhy pomáhajú pri spaľovaní tukov a redukcii nadváhy
majú vysoký antikatabolický efekt
podporujú hormonálnu rovnováhu u športovca

Ich suplementácia je vhodná jednak v objemovej fáze, ako aj vo fáze rysovania, takisto aj ako aminokyseliny na chudnutie.

 

Ako pomohli BCAA v príprave Viliamovi Hečkovi?
Bcaa denno denne využívam ako palivo a zdroj pre výstavbu nových svalových tkanív. Čo je vlastne základným kameňom úspechu v kulturistike. Ďalšou výhodou je, že BCAA znižujú tvorbu kyseliny mliečnej v pracujúcom svale čím mi umožňujú predĺženie v sérii.

Nové K4 Power Bcca od firmy Kompava sú dobrým pomocníkom pre každého aktívneho športovca a to najmä pre zlepšenie regenerácie, ochrany svalstva a s tým súvisiace následné zvyšovanie výkonu. Osobne používam K4 Power BCAA výlučne v okolí tréningu. Sú vhodným pomocníkom, keďže zásadne trénujem na lačno (po 16h fastingu/hladovaní). Moje tréningy sú vždy vysoko intenzívne a preto BCAA tvoria nevyhnutnú súčasť mojej suplementácie. Vždy užijem jednu odmerku pred tréningom, jednu odmerku rozmiešam do nápoja, ktorý pijem počas tréningu a jednu odmerku po tréningu. Teda v okolí tréningu dávkujem 30g K4 Power BCAA (15g BCAA). Táto kombinácia sa mi osvedčila najmä s ohľadom na lepšiu regeneráciu a ochranu svalovej hmoty = lepšie sa cítim a teda lepšie sa mi trénuje. Z môjho pohľadu ide o veľmi kvalitný produkt čo sa týka zloženia a maximálne príjemnej chuti grep-limetka či kiwi, ktorá je skutočne dôležitá. V neposlednom rade dobrou rozpustnosťou a bez obsahu sacharidov (cukrov), čo má byť základom pre každé kvalitné BCAA na trhu.

 

Čím sú K4 Power BCAA instant výnimočné?
Sú tvorené jednotlivými vetvenými esenciálnymi aminokyselinami Leucín, Izoleucín a Valín v pomere 4:1:1, ktoré si nedokáže organizmus vytvoriť sám. Obohatené sú o L-Glutamín, ktorý zabezpečuje dokonalú absorciu živín a regeneráciu organizmu, L-Citrulín Malát, ktorý zlepšuje presun energie k bunkám a o vitamíny skupiny B (B6,B2,B1), ktoré majú priaznivý vplyv na metabolizmus bielkovín a energetický metabolizmus.

K4 Power BCAA sú nová forma práškových BCAA, ktoré skutočne chutia. Na rozdiel od klasických práškových BCAA, ktoré majú horkú pachuť. Prečo práve K4 Power BCAA :

fantastická chuť, na ktorej si pred, počas či po výkone skutočne pochutnáte

okamžitá rozpustnosť obohatené o L- Glutamín, L- Citrulín Malát, Vitamíny skupiny B

vyrobené zprírodných surovín, bez pridania konzervačných látok

bez syntetických látok a umelých farbív

bez pridaného cukru vhodný aj pri bezlepkovej a bezlaktózovej diéte

ideálny pre vegánov a vegetariánov

K4 Power BCAA by nemali chýbať v každej fáze či už pri aeróbnych a silových športoch ako zdroj energie, pred a po tréningu na rýchlu a intenzívnu regeneráciu svalov, na elimináciu únavy, zvýšenie sily a väčší výkon, na podporu nárastu a rozvoj aktívnej svalovej hmoty, pri ťažkom a namáhavom fyzickom zaťažení a v neposlednom rade pri redukcii váhy.

Náš typ:

Pre energiu počas tréningu, intenzívny výkon, pre antikatabolický účinok pri znižovaní váhy užívajte: Jednu odmerku 20 - 30 minút pred tréningom

 

Pre nárast svalovej hmoty: Rozdeľte svoju dávku BCAA (pokročilí športovci a športovci nad 80 kg 2 až 3 odmerky) na 3 časti. Prvú dávkujte 20 - 30 minút pred tréningom. Druhú v priebehu tréningu a tretiu do 30 minút po ňom.

 

V spolupráci s kompava.sk


KOUČINGOVÉ VEDENIE ŠPORTOVCOV

 Koučing je v súvislosti s trénerskou prácou bežne používané slovo. Hovoríme o koučovi, koučovaní tímu alebo zápasovom koučingu. Nie vždy však to, čo robia tréneri, je skutočné koučovanie. Čo to teda je a ako sa jeho čistá forma prejavuje pri vedení športovcov? Jedným z cieľov tohto článku je poskytnúť odpoveď práve na túto otázku.


Úspešní tréneri často používajú aj koučingové metódy. Niektorí vedome, iní skôr intuitívne alebo automaticky ako niečo, čo pri práci so športovcami funguje. Možnosti využívania koučingu závisia aj od vekovej kategórie, osobnosti športovca alebo konkrétnej situácie. Napr. pri vedení mladých športovcov sa nedá používať výhradne čistý koučing, pretože deti potrebujú direktívnejší prístup. Deti ešte nevedia, čo a ako trénovať. Každopádne, jednotlivé techniky, postupy a celková filozofia sa dajú využiť všade a v každej vekovej kategórii. V pravom zmysle slova je koučovanie proces, v ktorom tvorivým a myslenie provokujúcim spôsobom inšpirujeme koučovaného k tomu, aby maximalizoval svoj športový potenciál. Kouč je v tomto zmysle osoba, ktorá sprevádza športovca a facilituje jeho rozvoj. Svoj rast a progres má v rukách hlavne samotný športovec. Tréner mu „iba“ pomáha, poskytuje a vytvára priestor k objavovaniu a rozširovaniu vlastného potenciálu. Čistý koučing nie je poskytovanie rád. Je to pomoc a asistovanie športovcovi, aby sám objavoval cesty a spôsoby vlastného zlepšovania. Aby bol schopný uvedomiť si svoje silné a slabé stránky, aby sám pomenoval chyby a našiel postupy, ako ich odstraňovať. Aby bol schopný stanoviť si efektívne ciele a cestu k nim. Z uvedenej charakteristiky vyplýva, že väčšina trénerov nemôže vo svojej práci využívať iba koučovanie. Úlohou trénera je aj radiť, usmerňovať, inštruovať a určovať náplň tréningového procesu. Preto v terminológii by…

ŠPORT – PSYCHIKA – VÝKON

S AKÝMI EMÓCIAMI MAJÚ ŠPORTOVCI PROBLÉMY

Šport je neoddeliteľne spojený s emóciami. Na jednej strane sa radujú víťazi, na druhej strane stoja sklamaní porazení.


Samozrejme existuje aj remíza. Ale všetci športovci stoja niekedy na strane víťazov a inokedy na strane porazených. Čiže sa musia konfrontovať tak s príjemnými ako aj nepríjemnými emóciami. Najčastejšie problematické emócie sú nervozita a úzkosť pred alebo počas súťaží, hnev, strach, sklamanie, smútok alebo pocit viny. Práca s emóciami vo vrcholovom športe nie je jednoduchou záležitosťou. Niekedy sa aj zdanlivo negatívna emócia môže ukázať ako prospešná, napr. hnev. Je veľa situácií, keď sa športovec nahneval (na protihráča, spoluhráča, trénera alebo seba samého) a „nakopol“ sa k lepšiemu výkonu. Takže nepríjemná emócia mala nakoniec pozitívny dôsledok. Naopak, príjemná emócia môže mať niekedy negatívne dôsledky. Napríklad ak radosť a šťastie z výsledkov vedie k uspokojeniu a k zníženiu tréningového úsilia. Aj radosť z gólu môže mať tiež niekedy negatívne dôsledky. Ako príklad si pozrite video, na ktorom sa myjavskí futbalisti v slovenskej lige tak veľmi tešili z gólu, až nechali súpera, aby rýchlo rozohral a bez bránenia strelil vyrovnávajúci gól. Video nájdete na:  youtube ako Podbrezová – Myjava 1:2. Ako vyplýva z uvedeného, niekedy aj zdanlivo „zlá“ alebo negatívna emócia, môže priniesť pozitívny následok. A naopak, šťastie alebo spokojnosť môže viesť k negatívnemu trendu. Preto v texte nerozlišujeme emócie ako dobré a zlé, alebo pozitívne a negatívne. Emócie budeme charakterizovať ako príjemné a nepríjemné. To vyjadruje, ako pocity v…

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím

Od 1.júla sa Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím presťahoval do nových priestorov. Nezmenili adresu, iba z dočasného 4. poschodia sa presunuli na 6. poschodie v tej istej budove.


Kto je komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím?Za komisárku pre osoby so zdravotným postihnutím bola Národnou radou SR dňa 2.12.2015 zvolená JUDr. Zuzana Stavrovská na obdobie 6 rokov. Pôsobnosť, postavenie, voľbu, podmienky výkonu funkcie a zánik výkonu funkcie upravuje zákon č. 176/2015 Z.z. o. komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Úlohy spojené s odborným, organizačným a materiálno-technickým zabezpečením činnosti komisárky zabezpečuje Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.  Aké je postavenie komisárky?  Komisárka svoju funkciu vykonáva nezávisle od iných orgánov. Funkcia komisárky je verejná funkcia. Podstatou jej činnosti je špecializovaná verejná ochrana práv. Špecializácia spočíva v tom, že sa zaoberá výlučne právami osôb so zdravotným postihnutím uznanými v Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a v Ústave Slovenskej republiky.  Pôsobnosť komisárky sa vzťahuje na:  a) orgány verejnej správy,b) orgány štátnej správy,c) orgány územnej samosprávy,d) právnické a fyzické osoby, ktoré podľa osobitného predpisu zasahujú do práv a povinností fyzických a právnických osôb v oblasti verejnej správy,  e) právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov neuvedené v písmene a) až d). Na koho sa pôsobnosť komisárky nevzťahuje? Na výkon právomoci Národnej rady SR, prezidenta SR, vlády SR, ústavného súdu, prokuratúry, súdu, Najvyššieho kontrolného úradu SR, verejného…

Tribulus Terestris

Napriek tomu, že Tribulus patrí na trhu doplnkov výživy k novinkám, siaha jeho použitie do doby pred 1 500 rokmi. V Indii a Číne sa používal Kotvičník zemný- Tribulus pri ochoreniach obličiek, pečene, bolestiach hlavy a na celkové posilnenie organizmu. V Turecku bol obľúbený pri liečbe brušnej koliky a srdcovo-cievnych ochorení. Románske národy poznajú účinky Tribulus viac ako 1 000 rokov, najmä na zvýšenie sexuálnej výkonnosti a neplodnosti u mužov aj žien. 


Prvé vedecké a klinické pokusy sa začali v roku 1982 v Bulharsku. Súviselo to s úspechom vzpieračov a zápasníkov na Olympijských hrách v Moskve, kde športovci v rámci prípravy užívali výťažky z tejto rastliny a neskôr v súťaži prekonali svojich súperov.  Predpoklad, že užívanie Tribulus ovplyvňuje hladinu testosterónu sa potvrdil v pokusoch na zvieratách a neskôr aj na ľuďoch. Tribulus zvyšuje hladinu testosterónu nepriamo, cez zvýšenie hladiny luteinizačného hormónu – niektoré práce popisujú jeho zvýšenie až o 30 – 50 % v rámci normálnych fyziologických hodnôt.   To znamená, že Tribulus podporuje nárast svalovej hmoty, zlepšuje telesnú výkonnosť a odstraňuje únavy pri pretrénovaní. Obľúbený je najmä pri „rysovaní“ kulturistov, kde znižuje riziko straty svalstva pri nižšom kalorickom príjme.   Ďalšou zaujímavou oblasťou použitia Tribulus terrestris je jeho priaznivý účinok na sexuálnu výkonnosť (uvoľňuje hladkú svalovinu ciev a podporuje prekrvenie corpus cavernosa) a plodnosť. Už po 30 dňoch užívania sa signifikantne zvyšuje počet spermií a ich pohyblivosť. Tu je potrebné upozorniť na rozdielne obsahové látky (a tým aj rozdielny účinok) rastlín z rôznych lokalít.   V listoch sa okrem protodioscínu nachádzajú aj dioscín a diosgenín, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu a u žien regulujú hladinu estrogénu a progesterónu, čo sa využíva pri premenštruačnom syndróme a menopauze. Saponíny terrestrinín A a B posilňujú imunitný systém a urýchľujú liečbu…

Revolúcia v športovej výžive na Slovensku

Hovorí sa, že podľa sily metabolizmu sa dá predpokladať aj sila osobnosti.


Čo je sila metabolizmu? Treba si pod týmto slovným spojením predstaviť kvalitu zdravia, vitalitu, primeranú kondíciu, ale aj výšku celodennej mentálnej energie. Svoju energiu sa všetci snažíme nasmerovať do činností, cez ktoré chceme byť užitoční nielen pre seba, ale aj pre druhých. Na to, aby sme rozvíjali svoj osobný potenciál a mohli sa stať lepšou verziou samých seba, potrebujeme nielen užitočné poznatky, ale aj nástroje. Jeden taký nadčasový užitočný nástroj vyvinuli v spoločnosti Kompava v spolupráci s Vladom Zlatošom – expertom na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu. O čo konkrétne ide? Ide o nový rad špeciálnych prémiových produktov, ktoré unikátnym spôsobom pôsobia na metabolizmus a pomáhajú stať sa efektívnejším a zároveň zdravším. Vedeli ste, že... Zdravie človeka zásadným spôsobom ovplyvňuje to, ako je nastavený náš metabolizmus. Jeho nastavenie rozhoduje o tom, ktoré živiny z potravy využijeme, vylúčime a ktoré uložíme do zásob (napríklad: glykogén, podkožný tuk). Väčšina ľudí je závislých na sacharidoch a nedokáže využívať ako hlavný zdroj energie tuky. Ide o „cukrový metabolizmus“, ktorý spôsobuje silný metabolický stres. Obzvlášť sa prehlbuje pri náročnom športovaní akéhokoľvek druhu. Telo sa nevie na tento druh stresu dlhodobo adaptovať bez straty zdravia, čo zapríčiňuje: priberanie podkožného tuku, pomalšiu regeneráciu, ľahšie dochádza k pretrénovaniu a k oslabeniu imunity. V cukrovom režime je veľmi náročné udržať si primerané…

Nájdite si čas na detoxikáciu organizmu!

Znečistené životné prostredie, nevhodná strava, stres. To všetko zaťažuje náš organizmus jedovatými látkami, ktoré sú príčinou mnohých ochorení.


Nielen životné prostredie, patogénne mikroorganizmy a parazity sú zdrojom toxických látok. Jedovaté látky vznikajú aj priamo v organizme – v tráviacej sústave. V našom tele sa tvoria následkom nevhodného stravovania a nedostatočného pitného režimu. Pri prejedaní sa a nesprávnej kombinácii potravín ostáva časť jedla nestrávená, z ktorej potom kvasením a hnitím v hrubom čreve vznikajú jedy. Túto vysokú hladinu znečisťujúcich látok náš organizmus nezvláda prirodzenou cestou odstrániť a nie je schopný všetky škodlivé látky úplne neutralizovať. Objavujú sa v tkanivách, v krvi a v bunkách, a to najmä v bunkách tukových. Tam sa dokážu uložiť na dlhšiu neurčitú dobu. Následkom toho sa náš imunitný systém nadmerne zaťažuje, dôsledkom čoho vznikajú rôzne zdravotné problémy. Aby ľudské telo mohlo bezchybne fungovať, potrebuje čisté vnútorné prostredie. Zanedbané hrubé črevo – sklad odpadu a raj pre parazity Hrubé črevo býva často najväčším skladiskom odpadov. 90% rôznych ochorení začína práve v hrubom čreve. Preto ak hrubé črevo neočistíme od nánosov, v ktorých prežívajú cudzopasníky, postupne otravujeme vlastné telo. Výsledkom je, že telo síce chce vstrebávať živiny z upchatého hrubého čreva, žiaľ vstrebáva iba toxickú masu stolice. V organizme v takom prípade nič správne nefunguje a to spôsobuje nedostatok enzýmov. Hlavné signály znečisteného organizmu Častá bolesť hlavy, zápcha, plynatosť, zlý dych, nečistá pleť, nevoľnosť, nepokojný spánok, náladovosť, depresia. …

Sú potrebné doplnky výživy na ochranu pohybového aparátu?

V dnešnej dobe je výrazne široká ponuka výživových doplnkov, pomocou ktorých je možné ovplyvniť alebo vyriešiť rôzne zdravotné problémy. Podobne je to aj s doplnkami na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu.


Je vôbec potrebné tieto doplnky užívať? Pomôžu ovplyvniť zdravotný stav? Čo by mal takýto výživový doplnok obsahovať?  Na zodpovedanie najčastejšej otázky - či sú vôbec potrebné výživové doplnky na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu – si pomôžeme základmi z anatómie. Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kosti, ktorý je neustále namáhaný strerotypným pohybom,  športom alebo prácou s jednostranným zaťažením. Regeneračné schopnosti sa zhoršujú vekom, príliš veľkým zaťažením a hlavne podcenenou alebo žiadnou regeneráciou. Koncové časti kostí tvorí chrupavka vyživovaná pomocou kĺbovej tekutiny. Je dôležité, aby mal kĺb dostatok tejto tekutiny a aby obsahovala látky potrebné na regeneráciu chrupavky. Za takýchto okolností sa chrupavka dokáže zvýšenej záťaži prispôsobiť a následne aj regenerovať. Taktiež musia byť splnené aj ďalšie faktory – zdravý, správny pohyb a nepreťažovanie. Hypermobilita, zlé pohybové stereotypy alebo chýbajúca regenerácia spôsobia narušenie výživy chrupavky, čo môže viesť až k tvorbe artrózy. Ak je chrupavka poškodená artrózou, nedokáže zregenerovať ako napríklad kosť alebo sval.   Preto je veľmi dôležitá prevencia – nielen u aktívnych športovcov, ale aj u tých rekreačných, či bežných ľudí. Väčšina z nich sa totiž stretne s doplnkami výživy, až keď začnú pociťovať bolesť, obmedzenie pohybu alebo po úraze. V takýchto prípadoch je už však často neskoro, pretože bola podcenená prevencia a regenerácia. Kĺbová výživa…