2020 World Virtual Youth Festival

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) včera spustil novú iniciatívu, ktorej cieľom je aktivizovať mládež po celom svete počas pandémie COVID-19. Podieľa sa na nej aj ďalších 60 športových organizácií, vrátane MOV.


Unikátny svetový Virtuálny festival mládeže 2020 pozve v priebehu októbra mladých ľudí na účasť na online kvalifikačných podujatiach. Víťazi z kvalifikačných podujatí potom postúpia do online finále, ktoré sa bude konať od 20. do 22. novembra v Thajsku, v rovnakom čase ako Svetový deň detí OSN. Pre online finále budú pripravené virtuálne medailové ceremoniály, inšpiratívne otváracie a záverečné ceremoniály a dôležitá platforma vzdelávania, vrátane webinárov, konferencií, panelových diskusií a workshopov. Medzi témy, na ktoré sa budú zameriavať, patria: Mier prostredníctvom športu, Inklúzia a nediskriminácia, Úlohy a zodpovednosť športovcov, Sebaochrana a ochrana detí. Ako sa môžu zapojiť mladí ľudia? Výzva IPC „Inkluzívne športy“ bude otvorená pre všetkých. Namiesto stanovenia konkrétnej cvičebnej rutiny preto budú účastníci vyzvaní, aby si vytvorili svoju vlastnú zostavu. IPC usporiada svoje kvalifikačné podujatie medzi 7. a 21. októbrom 2020. Pre vstup na kvalifikačné podujatie budú mladí ľudia rozdelení do dvoch kategórií - do 12 rokov a do 18 rokov. Cvičebnú zostavu budú robiť  podľa svojho výberu maximálne 60 sekúnd. Po jej dokončení musia stráviť 45 sekúnd pred kamerou a vysvetľovať svoju motiváciu podieľať sa na tejto výzve a to, čo musia svetoví lídri urobiť, aby vytvorili prístupnejšiu a inkluzívnejšiu budúcnosť pre všetkých ľudí. Môže to byť súčasť rovnakého videa alebo druhého videa. Posolstvo musí byť v angličtine alebo musí byť k videu priložený…

Prioritami MS v Nórsku a testovacie preteky v Pekingu

Slovenskí reprezentanti v paraalpskom lyžovaní sú v intenzívnej príprave, napriek neistotám, ktoré prináša táto sezóna. V závere minulého týždňa sa vrátil A top tím zo sústredenia na ľadovci Hintertux. V polovici októbra tam vyrazia opäť, už v širšom zložení.


„Trénovali sme technické disciplíny, najmä obrovský slalom“, uviedol po návrate z Tirolska manažér tímu Martin Makovník, ktorý spolu s reprezentačným trénerom Romanom Petríkom viedol sústredenie. V dňoch 26. septembra až 2. októbra sa ho zúčastnila štvorica členov A top tímu, zrakovo znevýhodnení športovci Henrieta Farkašová, Jakub Krako, Miroslav Haraus a Marek Kubačka s navádzačmi Michalom Červeňom, Martinom Pavlákom (zaskočil za Maroša Hudíka), Branislavom Brozmanom a Máriou Zaťovičovou. Zo zdravotných dôvodov chýbala dvojica stojacich telesne znevýhodnených lyžiarov Martin France a Petra Smaržová. Naša jediná pretekárka v tejto kategórii je ešte stále v rekonvalescencii.      Ďalšie sústredenie čaká reprezentantov od 15. do 27. októbra opäť na Hintertuxe. Tentokrát vycestuje už aj France, členovia B tímu a v hre je aj účasť juniorov pod vedením Juraja Mederu. V „béčku“ sú štyria športovci – telesne znevýhodnené Vanesa Gašková a Natália Mintálová, zrakovo znevýhodnená dvojica Alexandra Rexová a Alex Lajtman s navádzačmi Evou Trajčíkovou, resp. Monikou Ertlovou (vymenila Martina Jakubisa).  Výprava sa opäť zameria na technické disciplíny, ale chce už začať aj s tréningom rýchlostných, najmä Super G. „Týka sa to hlavne áčkarov, ale chceli by sme už do rýchlostných disciplín zapojiť aj reprezentantov z béčka“, vysvetlil manažér tímu. „Čo sa týka aktuálnej sezóny, sme po konferencii FIS, ktorá stanovila určité varianty, ale…

Paralympijské dni už majú vo svete tradíciu

Jedinečné akcie už hostil Bonn, Berlín, Paríž, Londýn, Teherán. Brazílčania sviatok zdravotne znevýhodnených – tak ako Slovensko – presunuli tento rok do online priestoru.


Nemecko, Irán, Francúzsko, Hongkong, Veľká Británia či premiérovo aj USA. Paralympijské dni, ktoré sa snažia šíriť myšlienky rovnosti, priateľstva, podpory a vzájomného rešpektu voči zdravotne znevýhodneným športovcom a zároveň prilákať k športu ďalších záujemcov, si už stihli vybudovať tradíciu aj vo svete. Nezabudnuteľný paralympijský deň zorganizovala v júli 2015 v londýnskom Olympijskom parku kráľovnej Alžbety Veľká Británia. Organizátori spojili dokopy paralympijské a olympijské súťaže s Londýnskym festivalom slobody, čím vytvorili jedinečné trojdňové podujatie. Návštevníci tak mohli vidieť v akcii najväčšie športové esá, hudobníkov, spevákov, tanečníkov. To všetko v najnovšom londýnskom olympijskom parku s veľkou rozlohou. V Iráne 60-tisíc návštevníkovIrán organizuje paralympijské dni od roku 2003. Vlani sa konal už trinásty ročník a už štyri roky sa koná pod záštitou vlády. Vlani sa sviatku zdravotne znevýhodnených športovcov zúčastnilo vyše 60-tisíc návštevníkov. Aj to svedčí o popularite športu v tejto 83-miliónovej juhoázijskej krajine. Prím pri predstavovaní športov hrali v novembri minulého roku paralukostreľba, paraatletika, parafutbal, paratlak na lavičke, parastreľba a volejbal sediacich, v ktorých patria Iránci medzi svetovú špičku. Z Bonnu do BerlínaNemecko hostilo prvý Medzinárodný paralympijský deň rovnako v roku 2003. Konal sa v septembri v Bonne, pričom snahou organizátorov bolo predstaviť divákom bližšie paralympijské športy a umožniť im stretnúť sa s…

Počúvajte dnes Nočnú pyramídu

Moderátor Stano Ščepán v nej dnes bude spovedať prof. MUDr. Bruna Rudinského, Csc. Nosnou témou bude absencia spinálnej jednotky na Slovensku, ale veľa sa dozviete aj z profesnej kariéry tohto známeho neurochirurga.


Nočná pyramída je talk show Rádia Slovensko, ktorá ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami. Moderátori si pozývajú do štúdia populárnych umelcov, významných vedcov, úspešných športovcov, lekárov, či pedagógov, s ktorými diskutujú na zábavné i vážne témy a odkrývajú podrobnosti z ich profesijného i osobného života.

Začiatok o 22:19 hod.

 


V „limitoch“ tentokrát o paragolfe

Viete si predstaviť po ťažkých úrazoch terapiu golfom? Aj v situáciách, keď sa život láme do beznádeje? Jedným z príkladov je vlaňajší majster ČR v paragolfe Jaroslav Šalaváry. 


Stano Ščepán ho oslovil v golfovom areáli v Koši neďaleko Prievidze. Počúvajte v novom čase utorok ráno o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko reláciu „Bez limitov“.


Marek Gergely na Riviére aj s cenným skalpom

Slovenská jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely štartuje v týchto dňoch na juhu Francúzska na výborne obsadenom antukovom turnaji French Riviera Open 2020. Spolu s ním aj 11 hráčov z prvej svetovej dvadsiatky.


Gergely (aktuálne 49. hráč sveta) narazil v prvom kole dvojhry na svetovú 19-ku, domáceho hráča Fredérica Cattanea a prehral 4:6, 1:6. „Po prvom vyrovnanom sete už druhý jasne ovládol favorizovaný Francúz. O kvalite turnaja vypovedá aj to, že môj súper vypadol v ďalšom kole proti hráčovi z prvej desiatky“, uviedol Marek, ktorý si zahral aj štvorhru. V jej prvom kole podľahol spolu s Chorvátom Anto Joskičom japonsko - brazílskemu páru Daisuke Arai - Daniel Rodriguez 1:6, 4:6. Turnaj sa v dňoch 28. septembra - 3. októbra koná v meste Biot, vedľa známeho letoviska Nice na francúzskej Riviére. Je zaradený do ITF Series 1, čo je po grandslamových a masters turnajoch tretí najväčší možný turnaj v tenise vozičkárov. Hráči majú svoje zázemie priamo v jednej z najznámejších akadémii sveta Mouratoglou Tennis Academy. Ani po vypadnutí v prvom kole hlavnej súťaže sa turnaj pre Mareka neskončil. V súťaži „consolation“ (absolvujú ju hráči, ktorí neprejdú prvým kolom) sa mu už darilo viac. Po dvoch ľahší zápasoch porazil vo finále Rakúšana Martina Legnera 6:1,7:5 a pripísal si cenný skalp. Legner je totiž bývalým hráčom svetovej desiatky a navyše antuka je jeho silným povrchom.   „Po dlhej pauze je každý zápas s dobrými hráčmi cenný, keďže v rámci česko - slovenskej konfrontácie nemám možnosť získavať skúsenosti v zápasoch s hráčmi prvej svetovej päťdesiatky. V tom majú výhodu hráči z krajín, kde majú viac veľmi dobrých hráčov. Bol to navyše prvý turnaj po…

Spojili sily a podpísali historickú dohodu o spolupráci

Nová dohoda Medzinárodnej vzpieračskej organizácie so Svetovou asociáciou paratlaku na lavičke dáva zdravotne znevýhodneným silákom nové možnosti presadiť sa.


Medzinárodná vzpieračská organizácia (IWF) podpísala so Svetovou asociáciou paratlaku na lavičke (WPP) historickú dohodou o spolupráci. Súčasťou dohody s pracovným názvom „Utuženie sveta“ je memorandum o spolupráci, ktoré umožní obom organizáciám organizovať okrem iného aj rôzne benefičné a obojstranne prospešné akcie. Cieľom oboch združení je podporovať spoločné súťaže, vzdelávať nových či existujúcich členov a rovnako pomáhať v boji proti dopingu. Obe organizácie sa zhodli na potrebe silného a najmä čistého športu, keďže najmä vzpieranie má za sebou ťažkú dopingovú minulosť. Vzpierači aj paratlakári by vďaka dohode mali využívať rovnaké miesta na tréning a vzájomne spolupracovať pri rôznych antidopingových kampaniach, ktoré majú tento populárny olympijský a paralympijský šport čo najviac očistiť od minulých hriechov. „Podpísanie dohody bolo logickým vyústením našej snahy vzájomne spolupracovať a organizovať spoločne vrcholné podujatia. Už teraz sa teším na nadchádzajúce mesiace. Verím, že to bude obojstranne prospešná spolupráca,“ tvrdí Američanka Ursula Garza Papandreová, dočasne poverená vedením IWF. „Pre paratlak na lavičke je to historický okamih. Umožní nám zintenzívniť naše vzťahy a zisk kľúčového partnera dáva šancu nášmu športu, aby ďalej rástol. Už dlho sme boli priatelia, zdieľali rovnaké hodnoty. Aj preto som rád, že sme naše vzťahy zoficiálnili. Spoločne utužíme svet,“ okomentoval dohodu šéf World Para Powerlifting Jorge…

Čo treba vedieť o bielkovinách

Antidopingová agentúra (SADA) pripravuje pravidelne náučné články, venované výžive športovcov. Dnes prináša prvú časť venovanú bielkovinám.


„Téma BIELKOVINY je naozaj komplexná, snažili sme sa ju spracovať ako najlepšie vieme. Opäť dávam tento článok do pozornosti aj pre trénerov“, uviedol tvorca materiálu, vedúci oddelenia testovania a prevencie Tomáš Pagáč.

https://www.antidoping.sk/data/files/714_5-bielkoviny-1-cast.pdf

Článok je pridaný do sekcie o výživových doplnkoch: https://www.antidoping.sk/vyzivove-doplnky/

V druhej časti sa hodlá konkrétnejšie venovať bielkovinám v kontexte výživových doplnkov.

SADA zároveň oznamuje, že začali nahrávať antidopingový podcast. Cieľom je sa venovať dopingovým príbehom, kde športovec dostane priestor povedať svoj príbeh s dopingom. Prvý príbeh je s Ľubošom Križkom (plávanie), ďalší s Milanom Haborákom (atletika).

 

 


Zástupcovia slovenského športu už nechcú sľuby, štát žiadajú aj o kompenzácie

Ak štát urýchlene nepomôže klubom, športovcom, trénerom, športovým odborníkom, organizátorom podujatí, či prevádzkovateľom rekreačných športových zariadení, rozsype sa celý systém fungovania slovenského športu - vrcholového aj amatérskeho. 


Taký je výsledok stredajšieho stretnutia predstaviteľov SOŠV, SPV, zástupcov športových zväzov a predstaviteľov štátu. Ten na stretnutí v Hoteli Gate One, kde vystúpil aj predseda SPV Ján Riapoš, zastupovali štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport Ivan Husár a vládny splnomocnenec pre mládeže a šport, poslanec NR SR Karol Kučera. Na dvojhodinovom rokovaní sa zúčastnili aj ďalší poslanci parlamentu Richard Nemec a Radovan Sloboda. Informuje o tom SOŠV prostredníctvom tlačovej správy."Šport patrí k odvetviam, ktoré boli vládnymi opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu z marca 2020 ovplyvnené ako prvé. Dopady na túto oblasť boli veľmi tvrdé a športová obec sa napriek tomu - na rozdiel od mnohých oblastí - za viac než šesť mesiacov namiesto kompenzácie dočkala od štátu zatiaľ len prísľubov. Konkrétnu pomoc v ťaživej situácii predstavovala za ten čas iba novela Zákona o športe, ktorá zohľadňovala mimoriadnu situáciu a športovým subjektom umožnila zmenu účelu čerpania financií na rok 2020," píše sa v správe.Od štvrtka 1. októbra bude na Slovensku platiť núdzový stav a podľa aktérov stredajšieho rokovania navrhované opatrenia proti šíreniu pandémie koronavírusu znovu veľmi tvrdo zasiahnu súťažné športové. "Športové dianie na Slovensku - na rozdiel od mnohých ďalších európskych krajín s výrazne horšou pandémiovou situáciou - sa úplne zastaví. Pokiaľ nedôjde k určitému zmierneniu opatrení a v ich dôsledku sa zastavia všetky súťaže, slovenský šport by sa dostal už do kritickej…

   Hry chcú usporiadať napriek pandémii

Nový japonský premiér Jošihide Suga na virtuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN povedal, že je odhodlaný usporiadať olympijské a paralympijské hry v Tokiu na budúci rok ako dôkaz, že ľudstvo porazilo pandémiu.


Obe hry 2020 boli odložené, pretože po celom svete sa šíri pandémia nového druhu koronavírusu, a sú všeobecné pochybnosti o ich budúcnosti. Japonský premiér J. Suga, ktorý sa ujal úradu minulý týždeň, vo svojom prvom medzinárodnom príhovore na VZ OSN uviedol: "Vynaložím všetku námahu na to, aby som vás privítal na hrách, ktoré budú bezpečné a bez rizika."

Prieskumy ukazujú, že väčšina japonských firiem a verejnosti si nemyslí, že hry sa na budúci rok budú konať alebo že by sa mali konať. Prieskum zverejnený v júni japonskou stanicou NHK ukázal, že dve tretiny sponzorov nie sú rozhodnuté, či sa budú podieľať na hrách odložených o ďalší rok.

Udržať si domácich sponzorov je po finančnej stránke rozhodujúce a japonskí lídri dávajú horlivo najavo, že OH a PH sú na budúci rok uskutočniteľné.

Japonskí organizátori však vravia málo o tom, ako môže byť 15.400 olympijských a paralympijských športovcov, členov personálu a predstaviteľov v bezpečí, keď ešte nie je dostupná žiadna očkovacia látka ani liek na koronavírus.