My máme spinálne jednotky, vy fungujúci paralympijský výbor

Český stolný tenista Jiří Suchánek robil na spinálnej jednotke v Liberci dlhých 14 rokov inštruktora sebestačnosti. Riapošov premožiteľ z PH v Riu 2016 už stihol podpísať našu petíciu za vytvorenie jednotky aj na Slovensku. Je presvedčený, že by bola prínosom. 


Kým Slovensko na svoju prvú spinálnu jednotku stále čaká, Česko sa len v nemocniciach môže pochváliť štyrmi (Brno, Praha, Liberec, Ostrava). Ba dokonca vytvorilo aj pozíciu inštruktora sebestačnosti – človeka, ktorý pacientov po poranení miechy učí ako žiť na vozíku. Prvým v takejto funkcii nielen v Česku ale aj v Európe bol výborný český parastolný tenista, bronzový z majstrovstiev sveta i z poslednej paralympiády v Riu 2016 JIŘÍ SUCHÁNEK (38) – dlhoročný súper nášho predsedu SPV Jána Riapoša na vrcholných podujatiach. Rodák z dedinky Mlékojedy pri Neratoviciach, ktorý dnes žije v Mělníku, je už 21 rokov rovnako na vozíku. Spinálne jednotky aj vzhľadom na jeho automobilovú nehodu, ktorá mu 19. 9. 1999 zmenila život, považuje za dôležitú súčasť pomoci pacientom v návrate do života. Aj preto slovenskú petíciu za vytvorenie prvej spinálnej jednotky na Slovensku tak ochotne podpísal. A rád súhlasil aj s rozhovorom pre SPV. Koľko rokov a kde ste robili inštruktora sebestačnosti?„Štrnásť. Na spinálnej jednotke v Liberci. Ale už som to zmenil. Pracujem vo firme, ktorá robí invalidné vozíky a má zastúpenia aj na Slovensku. Raz za dva týždne však na dohodu dochádzam do rehabilitačných centier do Šumperka alebo Kladrub, kde pomáham pacientom.“ Bolo ťažké spolupracovať s pacientami po úrazoch, ktoré im otočili život hore nohami. Boli ochotní s vami spolupracovať?„Je dôležité vedieť, ako si klienta získať. Krátko po úraze je to ťažké, to pripúšťam. Ale…

Pomoc českému para športu

Predseda Národnej športovej agentúry ČR Milan Hnilička vymenoval predsedu SPV Jána Riapoša za člena odbornej komisie pre hodnotenie „Koncepcie rozvoja jednotlivých športov pre zdravotne postihnutých športovcov“ v Českej republike. 


Odborná komisia bola zriadená z dôvodu vyhodnotenia technickej kvality koncepcií rozvoja jednotlivých športov, na základe ktorej budú navrhnutí jednotliví gestori športov.  „Celý český šport prechádza reformou svojho fungovania a som rád, že sa pristúpilo aj k zásadnej reforme v českom para športe. Ostatných 10 rokov bolo pre českých para športovcov veľmi komplikovaných, dokonca v roku 2012 hrozilo vylúčenie ČPV z Medzinárodného paralympijského výboru. Rád pomôžem svojimi skúsenosťami, najmä v zmene nastavení, aj s ohľadom zmien v medzinárodných inštitúciách, aby sa zlepšili podmienky na fungovanie a športovanie vo všetkých oblastiach. Je to aj pre nás určité ponaučenie, aby sme dokázali vždy nájsť dostatok síl na riešenie problémov v samotnom hnutí“, uviedol Ján Riapoš.  

Kórejský míľnik v organizácii PH

Dnes je to presne 32 rokov od okamihu, keď sa v kórejskom Soule začali VIII. paralympijské hry. Pamätnými zostanú tým, že odvtedy sa už konajú vždy v rovnakom meste ako OH a na rovnakých športoviskách.


PH trvali do 24. októbra a štartovalo na nich 3.057 športovcov zo 61 krajín. Súťažilo sa v 16 športoch a rozdalo sa 732 medailových sád. Víťazom súťaže národov sa stali USA pred Veľkou Britániou. Po otvorení predstavili novú vlajku paralympijských hier, ktoré boli ukončené veľkolepým ohňostrojom.  

Kórejský paralympijský výbor (KPC) si tento moment dodnes pripomína pri okrúhlych výročiach slávnosťou, na ktorú pozýva zástupcov para športu z celého sveta. Event býva zároveň spojený s výstavou fotografií z týchto hier.


Slovenskí paraplavci v Berlíne

Dnes boli za veľmi prísnych hygienických opatrení zahájené Majstrovstvá Nemecka v para plávaní IDM2020. Zúčastňujú sa na nich reprezentanti Nemecka, Rakúska, Brazílie, Dánska, Egypta, Španielska, Francúzska, Švajčiarska, Česka a Slovenska.


Slovensko reprezentujú Martin Batka, Tatiana Blattnerová, Alžbeta Kubová, Denis Nadzon a Radomír Pacák pod vedením reprezentačného trénera Henricha Krča. „Vzhľadom na to, že sú to jediné preteky počas obdobia pandémie covid, držíme našim reprezentantom palce, aby tvrdú prípravu v týchto dňoch zúročili“, uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák.

Keby mi, nedajbože, niekedy odišli hlasivky, skúsim to s tancom

Aj slovenská speváčka Dominika Mirgová (28) aktívne pomáhala s prvým bezbariérovom festivalom Paráda v online priestore. V tanečnom workshope s ňou vystupoval aj jej syn Peťko.


Na hudobnej scéne sa pohybujete 13 rokov, od tretej série reality šou Slovensko hľadká SuperStar, kde ste bojovali o prvenstvo s Vierkou Berkyovou. Dokončujete piaty album, máte tanečnú školu, po spoločnej pesničke s Petrom Cmoríkom ste kývali aj na ponuku Slovenského paralympijského výboru pomôcť s online festivalom Paráda prostredníctvom tanečného workshopu. Ako ste s konečným výsledkom spokojná? „Bola to výzva, ale keďže Baška, ktorá tancovala so mnou, je na vozíku dlho a má skúsenosti s tancom, šlo to ľahšie. A môj syn Peťo je šoumen. Som prekvapená, ako to zvládol. Na konci už trochu štrajkoval, ale veď poznáte deti. Celé to však dopadlo super.“ Kde ste video natáčali? „V bratislavskej Refinery Gallery. Máte k tancu blízko? „Spev bol, je a zostáva prioritou, ale tancujem od svojich 13 rokov, keď ma otec presvedčil, aby som šla na tanec. Predtým som robila futbal a mala som z toho dokopané píšťaly. A on vyhlásil, že takto to ďalej nejde.“ Prečo futbal? „Lebo som chcela vyskúšať všetko. Skúšala som volejbal, vybíjanú, basketbal, hádzanú. K futbalu ma tak trochu dostal film Blafuj ako Beckham a môj súčasný manžel, do ktorého som už v dvanástich bola zamilovaná. Hrávala som v Hrnčiarovciach nad Parnou a chcela som ho zaujať. Chodili sme potom spolu domov z tréningu z Hrnčiaroviec do Trnavy, kde sme bývali. Peťo oproti mne. Ale vtedy to malo ešte opačný efekt. Chlapci leteli na baby, ktoré chodili vymaľované von.“ Kde ste začali…

Životný príbeh Oľgy Barbušovej

Portál sport.aktuality.sk zverejnil dnes pokračovanie seriálu Superhrdinovia, ktorý prináša autobiografické príbehy úspešných slovenských športovcov so zdravotným znevýhodnením. Prečítať si môžete príbeh parastolnej tenistky Oľgy Barbušovej.


 

Oľga štartovala na paralympiádach v Aténach 2004 a Pekingu 2008. Má dve strieborné medaily z MS 2010 v Kórei a ME 2007 v Slovinsku. Okrem športových zákutí poodhaľuje aj svoje súkromie, vrátane toho, ako skončila pod kolesami nákladného auta či zoznámenia so svojim manželom Paulom Guassardom, reprezentačným trénerom Argentíny...

Celý článok na:

https://sport.aktuality.sk/c/465078/zachranila-zivot-pomaha-chudobnym-a-vychovala-majsterku-slovenska-byvala-svetova-jednotka-olga-barbusova/?fbclid=IwAR1kcnsTITZAUJ1v8ylLwYgJzFhP28rzi_PVqDt4cE1cYbYOCfFf75HWdeI


Návraty k Paráde II.: rok 2011 aj s vodákmi a hokejistami

Po úspechu prvého ročníka zavítala PARÁDA do areálu Zelená voda 4. júna 2011. SPV v spolupráci so svojim generálnym partnerom SPP, spoločnosťou Bolton a Mestom Nové Mesto nad Váhom opäť pripravili kopec športu a zábavy.


„Pred pár rokmi sme začali s tradíciou paralympijských dní. Stretávali sa na nich naši športovci, členovia realizačných tímov a funkcionári so zástupcami partnerov, podporovateľov a médií. Tieto podujatia však boli uzatvorené, preto sme vlani zmenili filozofiu a otvorili sme ich pre širokú verejnosť. Cieľom PARÁDY je búrať bariéry medzi zdravou a zdravotne znevýhodnenou mládežou, ukázať ľuďom paralympijský šport a zároveň im umožniť, aby strávili príjemné chvíle v krásnom areáli“, zadefinoval hlavné poslanie tohto podujatia predseda SPV Ján Riapoš. Uvádzalo sa DVD Peking – Vancouver, prišli vodáci, hokejisti a Peter Štít prvýkrát predstavil para hokej (v tom čase ice sledge hockey). Nechýbali ani koníčkári, skauti, vystúpenie tanečníkov na vozíku a desiatich šťastlivcov potešili pekné ceny z tomboly. Pokračovanie na amfiteátri zrušila búrka, ktorá sa cez Zelenú vodu prehnala okolo 17. hod., ale dovtedy si stihli všetci užiť krásnu slnečnú sobotu. (vg)  

V „limitoch“ paracyklista Jaroslav Švestka

Učiteľ s amputovanou nohou, ktorý štartoval na PH v Londýne 2012, a v časovke v kategórii telesne znevýhodnených obsadil na 16 km trati 13. miesto. Nedávno sa po dlhšej pauze objavil na súťaži na Európskeho pohára v Púchove.


Ako žije ďalej so športom, zisťoval Stano Ščepán. Počúvajte v relácii „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.


Návraty k Paráde I.: štart po úspešnom Vancouvri

V sobotu 5. júna 2010 usporiadal SPV v spolupráci s ďalšími partnermi premiérový a zároveň nultý ročník podujatia PARÁDA – paralympijský deň pre malých aj veľkých v rekreačnej oblasti Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom.


V sérii článkov sa vraciame do histórie tohto podujatia a dnes vám v krátkosti ponúkame jeho štart v roku 2010. Súčasťou akcie bolo aj predstavenie úspešných športovcov zo ZPH vo Vancouvri, prezentácia medailí, uvedenie knižnej publikácie „ZPH 2010 Vancouver“ a autogramiáda medailistov z týchto hier. Každý návštevník podujatia mal prvýkrát možnosť vyskúšať si niekoľko druhov paralympijských športov - bocciu, stolný tenis, basketbal, streľbu, cyklistiku (handbike), k dispozícii boli aj veslovací a cyklistický trenažér. Nechýbala ani symbolická jazda v rámci VIII. ročníka kampane „Na kolesách proti rakovine“, ktorou SPV každoročne šíril odkaz už zosnulého paralympijského šampióna v dráhovej cyklistike Radovana Kaufmana. Pre deti bol v areáli pripravený náučno-výchovný chodník s množstvom zaujímavostí, kde si mohli rozšíriť svoje znalosti z rôznych oblastí, či vyskúšať svoje umelecké nadanie. Malých aj veľkých návštevníkov Parády zaujali aj expozície lesníctva a včelárstva, kone a hipoterapia, lovecké trofeje, sokoliari, skauting, loďky, vodné bickyle, najmenší dostali príležitosť vyšantiť sa v nafukovacom hrade a na trampolínách generálneho partnera SPP. O zábavu sa na pódiu i pred ním starali spolu s moderátormi Zdenka Predná, Robo Opatovský, Katka Koščová, Kristína Jánošíková, Dominika Mirgová, Lazzaro a ďalší.  (vg)  

Oznam o zrušení M - SR v boccii

V súvislosti s pretrvávajúcim šírením koronavírusu COVID-19 sa oficiálne rušia Majstrovstvá SR s termínom 17. – 18. 10. 2020. Informáciu poskytli SZTPŠ a ŠTK boccia.