Spomíname na zosnulých členov paralympijskej rodiny

Dnes, v deň Pamiatky zosnulých, spomíname aj na úspešných športovcov a členov paralympijskej rodiny, ktorí už nie sú medzi nami. Pripomeňme si ich zapálením sviečky.


SPV zároveň pripravuje sériu profilov týchto osobností, ktoré budú postupne uverejňované na webovej stránke SPV a sociálnych sieťach.


V „limitoch“ aj o technike v boccii

Ani zrušenie veľkých súťaží v tomto roku neodradilo slovenských boccistov, aby sa s plným nasadením pripravovali na budúcu sezónu. Paralympijský víťaz z Ria Samuel Andrejčík hovoril so Stanom Ščepánom aj o technických detailoch svojho športu. 


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko v utorok ráno o 5:36 hod.

 


Aj karate chce do paralympijskej rodiny

Po doladení pravidiel a odporúčaní zo strany a schválení IPC by sa parakaratisti mohli predstaviť už o osem rokov na hrách v Los Angeles, dúfa Dušana Augustovičová. Slovenka stojí od februára na čele parakomisie Svetovej federácie karate.


Na olympiádu sa karate už prebojovalo, premiérovo ho uvidíme o rok v Tokiu. Teraz sa jeho zástupcovia pustili aj do bitky o účasť na paralympiáde a zaradenie do paralympijskej rodiny. Je to beh na dlhú trať, no je sympatické, že Svetová federácia karate (WKF) túži podporiť aj zdravotne znevýhodnených športovcov. Svedčí o tom aj uzavretie partnerstva s organizáciou Virtus (World Intellectual Impairment Sport), ktorá dohliada na športovanie intelektuálne znevýhodnených športovcov. „Záleží nám na rozvoji parakarate. Odkedy je parakarate kategórie súčasťou majstrovstiev sveta, záujem o náš šport narástol. Verím, že dohoda s Virtusom pomôže ďalšej popularizácii tohto športu,“ vyhlásil prezident Svetovej federácie karate Španiel Antonio Espinós. „Sme nadšení. Je to spôsob, ako sa posunúť znovu o kúsok vyššie,“ pochvaľoval si Francúz Marc Truffaut, stojaci od vlaňajšieho októbra na čele Virtusu. Zatiaľ len v kataPozitívnou správou je aj skutočnosť, že od februárového zasadania WKF v Paríži je na čele komisie zaoberajúcej sa parakarate Slovenka Dušana Augustovičová z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. „Záujem o parakarate rastie. Zatiaľ sa však na súťažiach majstrovstiev sveta a Európy nesúťaží v športovom zápase kumite, ale len v súbornom cvičení kata, rozdeleného do troch kategórií – vozičkári, zrakovo znevýhodnení športovci a mentálne znevýhodnení športovci,“ vysvetľuje bývalá úspešná karatistka, ktorá…

Návraty k Paráde VII.: druhá piešťanská aj s kvapkami dažďa

Dnes končíme retro seriál o podujatiach PARÁDA, ktoré sa konali od roku 2010 na Zelenej vode a od roku 2018 na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Veríme, že ste si spolu s nami zaspomínali a nabrali motiváciu prísť osobne na tú ďalšiu. Snáď už v roku 2021...


  V poradí desiate podujatie (prvé v roku 2010 bolo označené ako nultý ročník) privítal Kúpeľný ostrov v sobotu 22. júna 2019. Napriek dvom dažďom, ktoré pokropili areál, si tu stovky ľudí s ratolesťami či bez nich, užili perfektný deň v kruhu paralympijskej rodiny. Opäť boli k dispozícii stanovištia s paralympijskými športami (parastreľba, paralukostreľba, paraalpské lyžovanie, parahokej, šach, boccia, parastolný tenis, curling na vozíku, paravolejbal, paracyklistika, parataekwondo, powerhokej či aplikovaný stolný tenis tzv. showdown pre zrakovo znevýhodnených),  vzdelávacie a informačné stánky (SPV, Kúpele Piešťany, Lesy SR, Kompava) a množstvo iných zaujímavostí. Osobne mohli stretnúť paralympijských víťazov Jána Riapoša, Veroniku Vadovičovú či Miroslava Harausa, nevidiaceho majstra sveta v zjazdovom lyžovaní Mareka Kubačku, majsterku Európy v paralukostreľbe Dianu Pashchenkovú, parahokejistov, curlerov či ďalších paralympijských medailistov.  Celodennú ponuku atrakcií poskytovala tradične SPP zóna zábavy, na malom pódiu sa tancovalo na rôzne druhy hudby či hralo divadlo. Popoludnie patrilo od 15. hod. až do večera vystúpeniam na hlavnom pódiu, kde sa postupne predstavili Campana Batucada, raperka Sima, Adam Ďurica a Fragile. „Pohyb zabezpečuje nielen to, že raz budú ďalší olympijskí a paralympijskí víťazi, ale aj lepšiu a charakternejšiu spoločnosť. Preto je dôležité, aby takýchto pohybových projektov ako je Paráda, bolo čo najviac“, povedal predseda SPV…

V Tokiu znovu aj s utečencami

Špeciálny paralympijský tím utečencov pre budúcoročnú paralympiádu zostaví americká plavkyňa s kubánskymi koreňmi Ileana Rodriguezová. RPT (Refugees Paralympic Team) bude mať šesť členov.


Po dvojici pretekárov v Rio de Janeiro 2016 (sýrskom plavcovi Ibrahimovi al-Husajnovi a iránskom atlétovi Šahradovi Nasajpurovi) sa podľa najnovších informácii z Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) dočkáme utečeneckého tímu aj budúci rok na hrách v Tokiu. Tím bude mať členov a jeho zložením poveril IPC Američanku kubánskeho pôvodu Ileanu Rodriguezovú. Rodriguezová: Mala som šťastie„Je to pre mňa veľká česť. Ako utečenkyňa som mala v živote šťastie, že som dostala možnosť štartovať na paralympiáde. Som rada, že túto nádej budú môcť vďaka tomuto tímu zdieľať aj ostatní utečenci,“ tvrdí dnes 35-ročná paraplavkyňa Rodriguezová, ktorá sa dnes živí ako architektka v Miami. Ileana sa narodila na Kube, no po ťažkej mŕtvici, ktorá ju postihla už v dvanástich rokoch, prestala chodiť a bola odkázaná na invalidný vozík. „Na Kube to znamenalo, že som nemohla robiť nič iné, len zostať doma,“ priznala sa. Aj preto len s mamou opustila ako 15-ročná súrodencov a otca a presťahovala sa do Miami, kde začala s plávaním. „Vo vode sa môj hendikep strácal. Aj preto som si plávanie tak obľúbila,“ priznáva Rodriguezová. Na paralympiáde v Londýne 2012 sa predstavila v šiestich disciplínach a na sto metrov prsia si dokázala vybojovať bronz. Pred zrakmi celej rodiny, ktorá sa medzičasom presťahovala do Miami za ňou. „Z utečeneckého tímu mám radosť aj preto, lebo je to projekt IPC, ktorý dokáže spojiť národy. Bez ohľadu na politickú situáciu v krajinách…

Paralympijská sobota v RTVS

Jej prvú časť sa budete môcť užiť už v čase obeda, kedy prichádza na obrazovky tradičný mesačník Paralympijský magazín. Večer bude odvysielaný zostrih slávnostného galavečera k 25. výročiu SPV pod názvom „Superhrdinovia“.


Jedným z posledných športových podujatí zdravotne znevýhodnených športovcov pred uzavretím súťaží a športových hál bol 24-hodinový charitatívny stolnotenisový maratón v Žarnovici. Nechýbala na ňom ani kamera Paralympijského magazínu, ktorý ponúkne aj tréningovo-rehabilitačné sústredenie našich boccistov v Piešťanoch a príbeh úspešného zdravotne znevýhodneného paragolfistu Jaroslava Šalaváryho. Vrátime sa aj k športovej príprave paratlakárov v Bánovciach nad Bebravou a s Milanom Urbanom nazrieme za oponu spolupráce SPV a SPP. Paralympijský magazín vysiela Dvojka RTVS v sobotu 31. októbra od 12:00 hod. Dňa 18. februára si SPV pripomenulo 25. výročie svojho vzniku. Dopoludnia slávnostným valným zhromaždením v hoteli Double Tree by Hilton, kde boli ocenení naši najlepší a večer slávnostným galavečerom v novostavbe SND v Bratislave. Zostrih tohto výnimočného galavečera prináša Dvojka RTVS v rovnaký deň o 20:35 hod. pod názvom „Superhrdinovia“. Viac v tlačovej správe.

Návraty k Paráde VI.: na novom mieste s novou energiou

V roku 2017 sa podujatie Paráda rozlúčilo so Zelenou vodou a v roku 2018 sa prvýkrát predstavilo v Piešťanoch. Cestou sa zmenilo z „paralympijského dňa pre malých aj veľkých“ na „prvý bezbariérový festival“ a v krásnom areáli Kúpeľného ostrova odštartovalo ďalšiu kapitolu svojej existencie. 


Úvod obstaralo uvedenie knihy a DVD ZPH Pjongčang 2018 a odhalenie novej tabuľky k týmto hrám na Chodníku slávy, ktorý je inštalovaný priamo na Kúpeľnom ostrove. Prítomní boli všetci medailisti zo zimnej paralympiády, aj tí, ktorým sa cenné kovy v Kórei neušli. Ale aj zástupcovia partnerov, médií, rodinní príslušníci či podporovatelia para športu na Slovensku. Potom sa veľa športovalo, nechýbali vystúpenia umelcov na hlavnom pódiu (Baby band, Fragile, Sima Martausová, Byia, Sima a ďalší), ani bohatá tombola pre víťazov. Piešťanské podujatie, ktoré sa konalo ako súčasť novej komunikačnej platformy SPV „Sme si rovní“, si v krásnom zelenom prostredí našlo už počas prvého ročníka veľa priaznivcov.  (vg) Fotogaléria: https://spv.sk/media/filter/parada-2018-piestany    

Už vo štvrtok nový Paralympionik Plus

Čitatelia ho nájdu ako vloženú prílohu v denníku Plus 1 deň. Na 24 stranách opäť prináša aktuality z domáceho i svetového paralympijského športu, fotoreportáže, rozhovory, návraty k dôležitým športovým podujatiam. 


V októbrovom vydaní sme si pripomenuli spustenie prvého paraskifu na vodu na piešťanskej Sĺňave, turnaj v paragolfe i Európsky pohár v paracyklistike, ktorý sme ako jedno z mála medzinárodných podujatí na svete zorganizovali v Púchove. Slovom i obrazom si pripomíname oslavy 25. výročia založenia SPV i augustovú inauguráciu poštovej známky PH Tokio 2020.
Predseda predstavenstva SPP Milan Urban nám v rozhovore prezradí, aké energie hýbu našimi životmi. A nezabúdame ani na neradostné témy - ako ovplyvnili opatrenia proti pandémii COVID 19 paralympijský šport alebo prečo Slovensko stále nemá spinálnu jednotku.
Nezabudnite si kúpiť denník Plus 1 deň už tento štvrtok 29. októbra!


Návraty k Paráde V.: rok 2017 – labutia pieseň Zelenej vody

Ôsma PARÁDA bola posledná, ktorá sa konala v areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom. Tradične pripadla na sobotu, tentokrát 3. júna, a jej účastníci boli okrem iného svedkami osláv 11 medailí z Ria 2016 a uvedenia knihy a DVD o týchto hrách. 


„Boli to úžasné hry, s fantastickou atmosférou a také sú aj kniha a DVD. Verím, že pomôžu nielen si pripomínať, ale najmä motivovať mnohých našich spoluobčanov, ktorí prichádzajú do nášho hnutia následkom úrazu, ochorenia alebo len hľadajú zmysel života,“ povedal predseda SPV Ján Riapoš. Aj v roku 2017 prešlo bránami areálu okolo dvoch tisícok rodičov s deťmi, aby si vyskúšali viaceré športy, navštívili Zónu zábavy SPP či absolvovali vedomostné súťaže, napríklad v stánku SPV o paralympijskom hnutí.     Po skončení akcie a rozlúčke so Zelenou vodou niektorým vypadla z oka aj slza. Strávili sme tu krásnych osem ročníkov. Od roku 2018 našla Paráda svoj nový domov na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. (vg)

Medzi ocenenými aj zástupcovia paralympijského športu

Vo štvrtok 22. októbra sa na pôde SOŠV uskutočnilo zasadanie Kolégia F-P pri SOŠV. Okrem iného jedným z bodov programu bolo aj schvaľovanie cien Klubu F-P za rok 2020.


Medzi laureátmi individuálnych cien boli aj 3 návrhy z radov paralympijského hnutia a spomedzi navrhnutých 26 mien od rôznych subjektov sa dostalo pocty aj:

Veronike Vadovičovej – udelená Cena KFP SOŠV za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play a
Jurajovi Štefákovi - udelený diplom KFP SOŠV za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play.

Okrem individuálnych ocenení bol vyhlásený aj víťaz projektu Šport je šanca a ním sa stalo OZ Košice Crows. Víťazný projekt na nasmerovaný na vytváranie integračných podmienok na športovanie detí z centier pre deti a rodiny, kde jedným z partnerov pri realizácii dlhodobého projektu je aj SPV.

Informoval Samuel Roško, člen Kolégia FP SOŠV

Viac na: https://www.olympic.sk/clanok/kolegium-kfp-sosv-schvalilo-ocenenia-klubu-fair-play-sosv-za-rok-2020-v-ramci-projektu-sport