Ligová premiéra boccistov odložená

Prvé ligové kolo v boccii, naplánované na 14. – 15. marca 2020, sa z dôvodu šírenia koronavírusu neuskutoční. O prípadnom náhradnom termíne vás budeme včas informovať.


Informoval Jozef Blažek, organizátor turnaja.


Peter Mihálik dvakrát zlatý na Costa Brava

Slovenský finálový súboj v TT4 napokon dopadol v prospech Petra Mihálika, ktorý zdolal Borisa Trávníčka 3:1. Spolu potom vybojovali prvenstvo v tímovej súťaži, kde pridal ďalší triumf aj Richard Csejtey (TT8) v tíme s Maďarom Csonkom. 


Na medzinárodnom turnaji v parastolnom tenise v Platja d´Or neďaleko Barcelony zdolal dvojica Mihálik - Trávníček vo finále spojenej skupiny TT3/4 česko - poľský pár 2:0.

Richard Csejtey (TT8) získal bronz v súťaži jednotlivcov po semifinálovej prehre s Maďarom Csonkom. Spolu to však potiahli k prvenstvu v súťaži družstiev, keď vo finále zdolali britsko – belgický tím 2:1.

Informoval reprezentačný tréner Andrej Bardoň.


V „limitoch“ curleri po návrate z MS vo Švajčiarsku

Štyri víťazstvá a sedem prehier zaznamenali slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku na MS 2020 vo švajčiarskom Wetzikone. V konkurencii dvanástich tímov obsadili ôsme miesto a priblížili sa k tretej účasti na ZPH.


Po návrate domov Stano Ščepán vyspovedal trénera Františka Pitoňáka a hráčov Radka Ďuriša, Moniku Kunkelovú a Petra Zaťka.  Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko. Výsledky Slovenska:   Kanada 5:7, Škótsko 7:5,  Čína 2:7, Lotyšsko 5:10, Rusko 4:6, Švajčiarsko 9:1,  Česko 7:6, Estónsko 8:1, Kórea 4:6, Švédsko 3:6 a Nórsko 5:8.   Tabuľka po zákaldnej časti.   #   G W L       1 China 11 11 0 Q     2 Sweden 11 9 2 Q     3 Canada 11 7 4 Q     4 Norway 11 6 5 Q w1   5 Russia 11 6 5 Q w0   6 Korea 11 5 6 Q w1   7 Latvia 11 5 6   w0   8 Slovakia 11 4 7   w1   9 Scotland 11 4 7   w0   10 Estonia 11 3 8 >B w2   11 Switzerland 11 3 8 >B w1   12 Czech Republic 11 3 8 >B w0   Majstrami sveta sa stali Rusi po finálovom triumfe nad Kanadou 5:4, tretí skončili Švédi. ktorí zdolali Čínu 5:2. 

Slovenské finále na Costa Brava

Prvá časť turnaja v španielskom Platja d`Oro v súťaži  jednotlivcov je úspešná pre slovenské farby. Vo vozíčkarskej skupine TT4 bude slovenské finále. Csejtey si v TT8 oň zahrá s Maďarom Csonkom.


V TT4 nás reprezentujú Peter Mihálik a Boris Trávníček, ktorí postúpili zo svojich skupín ako druhí do štvrťfinále, kde obaja vyhrali - Mihálik s Chorvátom Spaljom 3:0 a Trávníček s Francúzom Delarqueom tiež 3:0. Rovnako jednoznačne si poradili so súpermi aj v semifinále, kde Mihálik zdolal Tajpejca Lina a Trávníček Poliaka Lisa 3:0. Dnes o 17:00 si zahrajú proti sebe finále!

V skupine stojacich TT8 štartuje Richard Csejtey, ktorý si po postupe z druhého miesta v skupine poradil s Belgičanom Ledouxom 3:2 a dnes o 15:00 sa v semifinále stretne so spomínaným maďarským reprezentantom Csonkom.


Curleri s takmer istou účasťou na ZPH 2022

Záverečný deň na MS v curlingu na vozíku prehrali slovenskí reprezentanti obidva zápasy - so Švédskom 3:6 a s Nórskom 5:8. Obsadili 8. miesto a udržali sa v A kategórii MS.


„Výsledky ostatných zápasov v skupine nám hrali do karát, a tak už pred začiatkom záverečných zápasov bolo jasné, že nemôžeme zostúpiť do B kategórie. Možno aj tento fakt prispel k tomu že sme boli neúspešní“, začal svoje hodnotenie reprezentačný tréner František Pitoňák. Celkovo družstvo Slovenska obsadilo na svetovom šampionáte konečné 8. miesto. Pred odchodom na šampionát si stanovili cieľ udržať sa, čo znamenalo skončiť do 9. miesta v 12 - člennej konkurencii. „To sa nám podarilo, takže v družstve zavládla spokojnosť. Získali sme päť kvalifikačných bodov a spolu s minuloročnými siedmymi bodmi sme si už na 99 percent zabezpečili účasť na ZPH 2022“, povedal tréner.   Zároveň však priblížil aj pozadie fungovania vozičkárskeho curlingu na Slovensku: „Je až obdivuhodné, že pri takej malej členskej základni dosahujeme také skvelé výkony a patríme stále k svetovej špičke. Veľká škoda je, že jediné miesto na trénovanie curlingu na Slovensku je v Bratislave a ani jeden hráč reprezentačného družstva nebýva v hlavnom meste. Niektorí hráči musia dochádzať na tréning a späť aj viac ako 700 km. V súčasnosti sa stavajú na Slovensku hokejové haly. Mali sme prísľub od predstaviteľov samospráv a čelných predstaviteľov športu na Slovensku, že budú vybudované pri štadiónoch aj curlingové ihriská. Škoda, že vždy ostalo len pri sľuboch, a pritom náklady na stavbu sú minimálne. Vždy sme počuli len výhovorky, prečo sa to nedá. Takisto nový zákon o športe nepraje…

Proti Kórei už úradovala aj únava

Včera absolvovala slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku už svoj ôsmy a deviaty zápas na MS 2020 vo švajčiarskom meste Wetzikon. Hladko si poradila s Estónskom 8:1 a prehrala s Kóreou 4:6. Dnes ich v záverečnej porcii základnej časti čakajú škandinávske tímy.


„Vedeli sme, že ak sa chceme zachrániť v elitnej kategórií, tak cesta vedie aj cez Estónsko.  Zápas sa začínal poobede, a veľmi nás potešili naši fanúšikovia. Na naše zápasy chodia skupiny Slovákov pracujúcich vo Švajčiarsku. Aj proti Estónsku tomu tak bolo. Slovenskí hráči sa im zato odvďačili skvelým výkonom. Po piatom ende sme vyhrávali už 8:0. V šiestom ende získali naši súperi jeden bod a podaním ruky predčasne ukončili zápas. Víťazstvo 8:1 nás potešilo, ale hlavne aj to, že sme nemuseli byť na ľade celých osem endov. Šampionát je veľmi náročný, je tu 12 najlepších svetových družstiev. V základnej časti musíme odohrať 11 ťažkých zápasov. Každý zápas trvá viac ako dve hodiny, a preto každá voľná chvíľka na regeneráciu je veľmi dôležitá“, zhodnotil prvé včerajšie vystúpenie reprezentačný tréner František Pitoňák. Únava, ktorá prišla na slovenských hráčov vo večernom zápase, si vyžiadala svoju daň. S družstvom Kórei prehrali smolne 4:6. „Bol to už náš deviaty zápas na šampionáte a nastali aj menšie zranenia u niektorých hráčov. Dúfame, že náš doktor to dá všetko do poriadku, aby hráči zvládli aj záver šampionátu, v ktorom ide o veľa. Každé jedno víťazstvo nás v tabuľke posunie na vyššiu priečku a zároveň získame aj viac bodov pre účasť na ZPH 2020“, doplnil tréner. Dnes začíname o 9:00 hod. so Švédskom, o 14:00 hod. nás čakajú v poslednom zápase základnej časti Nóri. Ak chceme hrať o medaily, musíme skončiť do 6. miesta. Aktuálne sa so štyrmi…

Martin Joppa žije svoj sen

Kanonier slovenskej reprezentácie patrí medzi „ampuťákov“ alebo tiež „kraťasov“. Takto vraj vyzerá interné alebo šatňové rozdelenie parahokejistov – podľa druhu postihnutia.


Martin Joppa si už veľmi nepamätá, aké je to chodiť po svojich. Má 22 a už 15 rokov, vďaka opitému šoférovi, je jeho nerozlučným partnerom invalidný vozík. A napriek tomu žije svoj sen – hrá parahokej, v novembri postúpil s „nároďákom“ medzi svetovú elitu a bojuje o svoju prvú účasť na zimnej paralympiáde v Pekingu 2022.     Rádio Express Google podcast Apple podcast Spotify

Dnes sú presne dva roky do štartu ZPH 2022

Peking dosiahol ďalší historický a časový medzník.  A toto mesto bude v roku 2022 vôbec prvým dejiskom, ktoré krátko po usporiadaní letných hier (2008) bude organizovať aj zimné. ZPH sa uskutočnia od 4. do 13. marca. 


Medzi kľúčové udalosti roku 2020 bude podľa organizátorov patriť odhalenie dizajnu medailí pre tieto hry, rovnako aj pochodní a ich trás.  

Organizátori zároveň tvrdia, že príprava jednotlivých dejísk ako v Pekingu, tak aj v Yanqingu, pokračuje podľa scenára a budú dokončené v tomto roku.  

 


Informácie o koronavíruse

V súvislosti so šírením respiračného ochorenia, vyvolaného novým koronavírusom COVID-19, si dovoľujeme informovať, že na webovom sídle Bratislavského samosprávneho kraja https://bratislavskykraj.sk/ sú zverejnené aktuálne informácie a odporúčania.


Otázky súvisiace s ochorením COVID-19 vám zodpovedia na telefonických linkách s nepretržitou prevádzkou (24/7): Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky 0917 222 682, email: novykoronavirus@uvzsr.sk


Skvelý deň Slovákov vo Wetzikone

MS 2020 v curlingu na vozíku pokračovali včera ďalšími zápasmi. Slovenská reprezentácia rozdrvila ráno domácich Švajčiarov 9:1 a večer si tesne poradila aj s Českou republikou 7:6.


„Ráno proti domácim Švajčiarom sme očakávali ťažký zápas. Aj napriek prísnym opatreniam proti šíreniu koronavíru, navštevuje zápasy domácej reprezentácie veľké množstvo fanúšikov. Tí ich poháňajú a sú akoby ich piatym hráčom. Na zápas sme sa dobre pripravili a už v prvom ende sme Švajčiarom zobrali vietor z plachiet. Nepustili sme ich do žiadnej akcie. Na našu útočnú hru nemohli nájsť protizbraň. Konečný výsledok 9:1 v náš prospech reálne odzrkadľuje dianie na ľade“, zhodnotil naše včerajšie prvé vystúpenie tréner František Pitoňák. Po tomto rannom zápase hráčom nariadil oddych, aby sa dobre pripravili na večerný zápas proti nášmu odvekému rivalovi z Česka. Práve proti západným susedom majú slovenskí reprezentanti odohratých najviac medzištátnych zápasov. Už desať rokov hrávajú v Prahe medzinárodnú curlingovú ligu a preto sa súperi veľmi dobe poznajú. Aj priebeh zápasu potvrdil, že derby nemá favorita. „V prvej polovici sme súperom odskočili na štyri body - 6:2. Cez prestávku som hráčov nabádal, aby nepodľahli ilúzií ľahko získaného víťazstva a aby bojovali až do konca zápasu. Česi zvýšili tlak a postupne znižovali náš náskok. Rozhodovalo sa až v úplnom závere zápasu. Náš kapitán Radko Ďuriš opäť potvrdil, že má nervy zo železa a posledným kameňom rozhodol o našom tesnom víťazstve 7:6“, konštatoval tréner. V tabuľke po siedmom kole patrí Slovensku 6. priečka spolu s Lotyšskom. Do B-kategórie zostupujú až tri tímy a preto budú rozhodujúce dnešné…