V „limitoch“ s Annou Oroszovou

V pravidelnej rubrike Bez limitov sa Stano Ščepán porozprával v Košiciach s Annou Oroszovou o jej ďalšom víťazstve na 20 km v rámci včerajšieho Medzinárodného maratónu mieru.


Ale aj o bronzovej medaile z časovky a štvrtom mieste z cestných pretekov na MS 2019, ako aj o príprave na PH 2020 v Tokiu. 

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Stretnutie ESCIF v Bratislave

Bratislavský hotel Lindner privítal v dňoch 4.- 6. októbra účastníkov výkonného výboru Európskej federácie paraplegikov - ESCIF.


Rokovania sa zúčastnili Stefan Jorlev, Nuutti Hiltunen, Mirjam Kanalec, Bojana Gladovič, Milan Kašiak, Albert Marti a Urs Styger. Zástupkyne Slovenského paralympijský výboru Mira Mažgutová a Martina Balcová prezentovali zúčastneným činnosť našej organizácie, pripravovaný národný projekt Sme si rovní a predstavili alternatívy usporiadania výročného kongresu federácie v roku 2021 na Slovensku. Delegáti boli s okolnosťami a možnosťami realizácie v Bratislave nadmieru spokojní a ocenili aj srdečné prijatie a pomoc zo strany SPV. 

 


Aj Varga a Morvay zabojujú o miestenky do Tokia

V dňoch 9. -19. októbra sa v austrálskom Sydney uskutočnia Majstrovstvá sveta 2019 v parastreľbe. Strelci sa tak vracajú v spomienkach na PH 2000, ktoré sa konali na rovnakej strelnici. Zároveň sú to predposledné preteky, na ktorých sa dajú vystrieľať miestenky na PH Tokio 2020.


„Naša výprava vycestovala do Austrálie v dvoch turnusoch. Dňa 2. októbra prileteli kvôli aklimatizácií a časovému posunu Radoslav Morvay a Štefan Varga, aby sme nič nenechali na náhodu a boli maximálne pripravení podať čo najlepší výkon. Veronika tak isto nič nechcela nechať na náhodu a práve s problémami, ktoré mala s časovým posunom v minulosti v tejto krajine, radšej vycestovala spolu s nami skôr. Dňa 8. októbra našu výpravu doplní zvyšok streleckého tímu“, informoval od protinožcov reprezentačný tréner Milan Goleňa.   Očakáva, že MS budú „povinnou jazdou“ pre našu najstabilnejšiu dvojicu v kategórii SH1 Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský, ktorí už miestenky vybojované majú. Strelnicu si pamätajú aj vďaka Svetovému poháru, ktorý sa tu uskutočnil v roku 2015. Vďaka spolupráci so Športovým centrom polície (ŠCP) sa podľa jeho slov podarilo vyriešiť novú malokalibrovku pre Radoslava Morvaya, ktorý po jej otestovaní a nájdení vhodného streliva išiel tréningovo veľmi dobre. „Preto budeme s očakávaním sledovať, či sa mu podarí v jeho najsilnejšej disciplíne R7 – malokalibrovka 3 polohy muži získať miestenku na spomínané PH v Tokiu, v čom mu všetci silno držíme palce“, zdôraznil Milan Goleňa.  V kategórií SH2 nás bude zastupovať Kristína Funková, ktorá na minuloročných MS v Kórei vytvorila nový finálový svetový rekord 250,7 bodov v malokalibrovke mix muži + ženy, ktorý nebol doteraz prekonaný a zároveň sa kvalifikovala do Tokia…

Zjazdári od nedele na rakúskych ľadovcoch

Po sústredení v Chile čaká slovenských alpských lyžiarov príprava v susednom Rakúsku na ľadovcoch Hintertux a Stubai, kam vycestuje A Top tím. Prvé preteky absolvujú na prelome novembra – decembra.


V druhej polovici augusta absolvovali tréningový kemp v chilskom stredisku El Colorado. Zúčastnili sa na ňom zrakovo znevýhodnení Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou, Miroslav Haraus s Martinom Pavlákom, reprezentačný tréner Roman Petrík a manažér tímu Martin Makovník. „Odtrénovali sme plný počet dní, čo bolo pozitívne, ale vzhľadom na zhoršené snehové podmienky sme nemohli trénovať rýchlostné disciplíny, takže sme sa sústredili na tie technické“, uviedol reprezentačný tréner. Naši reprezentanti navyše museli na plytšie kopce, ako keď tu boli naposledy, lebo tie vyššie vykazovali nedostatok snehu. Museli preto čiastočne improvizovať. Už v nedeľu 6. októbra odchádza A Top tím na rakúske ľadovce, kde pobudne týždeň. „Prípravu sme nastavili tak, že týždeň doma, týždeň na ľadovcoch a takto to bude fungovať dva mesiace“, pokračoval Roman Petrík.  Členmi A Top tímu sú zrakovo znevýhodnení Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom, Miroslav Haraus s Marošom Hudíkom, Marek Kubačka s Máriou Zaťovičovou a jediný telesne znevýhodnený stojaci Martin France. Ako masér s nimi vycestuje bývalý reprezentant a účastník ZPH 2006 Daniel Cintula. Prvé preteky Európskeho pohára si odbijú na prelome novembra – decembra netradične vo fínskom stredisku Pyha. „V tejto sezóne nie je ani paralympiáda, ani majstrovstvá sveta. Bude teda trochu voľnejšia, takže našou prioritou bude venovať sa B Top tímu a dostať jeho členov na takú úroveň, aby mohli…

Na maratónskej trati aj Anna Oroszová

Už túto nedeľu budú Košice dejiskom 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM), na ktorom budú štartovať vytrvalci z rekordného počtu krajín, ako aj viacero bežcov s označením "Gold label IAAF".


Na štarte 96. ročníka MMM však nebude chýbať ani naša paralympionička Anna Oroszová, ktorá nedávno štartovala na MS v cestnej cyklistike a košický maratón patrí medzi jej srdcovky.  

„V Holandsku som obsadila 3. miesto, s ktorým som vzhľadom na operáciu ramena nepočítala. Preto som bola za medailu veľmi vďačná a veľmi sa z nej teším. A moje ciele? Všetko pod 35 minút bude dobré," priznala Oroszová, ktorá sa predstaví medzi handbikerkami. V roku 2018 sa v dvojčlennom štartovom poli umiestnila pred Soňou Hovancovou a dosiahla čas 35:51 minúty.


Dve finálové účasti v St. Pöltene

Slovenská jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely štartoval v dňoch 12. -15. septembra na turnaji Madainitennis Wheelchair Tennis Open 2019 v rakúskom meste St. Pölten, kde bol v singloch nasadený ako turnajová trojka.


„Moju úspešnú cestu turnajom zastavil vo finále domáci hráč Josef Riegler, aktuálne 35. hráč sveta. V semifinále sa mi však podarilo zdolať iného Rakúšana Thomasa Flaxa. Ten v predošlom kole dosiahol jedno zo svojich najväčších víťazstiev kariéry, keď vyradil krajana Nica Langmana, momentálne svetovú 31-ku“, začal hodnotenie svojho vystúpenia Marek Gergely. Finálový zápas mal výbornú úroveň a trval bez desiatich minút tri hodiny. Prvý set vyhral Marek 6:3, ďalšie dva prehral zhodne 5:7. V poslednom viedol 5:2, nevyužil štyri mečbaly a tak potešil organizátorov, keďže palmu víťazstva si napokon odniesol domáci hráč... “Napriek tesnej finálovej prehre to bol jeden z mojich lepších výsledkov v tejto sezóne. Priniesol mi body, ktoré verím, že zúžitkujem na cestu do Tokia“, dodal Marek. Do finále sa mu spolu s Rakúšanom Legnerom podarilo postúpiť aj vo štvorhre, kde ťahali za kratší koniec proti domácemu páru Flax/Riegler 3:6, 6:3, 7:10. Gergely sa aktuálne nachádza vo svetovom rebríčku na 39. mieste.  

Marek Kamzík so slovenským rekordom

V Bánovciach nad Bebravou sa v sobotu uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá Slovenska 2019 v tlaku na lavičke telesne znevýhodnených športovcov. Najhodnotnejší výkon podal zo slovenských tlakárov Marek Kamzík.


Platným výkonom 192 kg dosiahol v kategórii + 107 kg slovenský rekord. Vo štvrtom pokuse zdvihol 200 kg, ale pokus bol napokon neplatný. Náš jediný zástupca z MS 2019 v Nursultane skončil v celkovom hodnotení zo Slovákov najvyššie - na 6. mieste. 

Štartovalo 26 športovcov zo štyroch krajín (Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rusko). Najpočetnejšiu výpravu mali Poliaci, ktorí si odniesli aj celkové prvenstvá v kategórii mužov (Pomorski) i žien (Jankowska) v prepočte na Haleczkove body.

Slovensko reprezentovalo 9 športovcov: M. Kamzík, J. Kuboši, J. Benč, L. Lechan, T. Kohút, trojica nováčikov P. Merten, B. Šedivý, R. Macko a ako jediná žena L. Šestáková.    


V „limitoch“ s Tomášom Valachom

Sotva si stihol prebaliť batožinu a už po návrate zo Švédska cestoval spolu s ďalšími paralympionikmi na tréningový kemp do Japonska. Stolný tenista Tomáš Valach.


Ten sa už niekoľko dní teší zo svojej prvej medaily z majstrovstiev Európy. Bronz získal v súťaži družstiev spolu s Miroslavom Jamborom v TT7. Dojmy Tomáša Valacha zaznamenal na mikrofón Stano Ščepán.   Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko v relácii „Bez limitov“.  

Prvé sústredenie v Gifu

Na skoré sobotné ráno si naplánovala odlet šestnásťčlenná slovenská výprava našich para stolných tenistovi a para bocistov do Japonska na prvé zo série plánovaných predparalympijských sústredení v meste Gifu. Vďaka podpísaniu Memoranda o spolupráci medzi SPV a mestom Gifu budú mať naši paralympijskí športovci možnosť absolvovať aklimatizačné pobyty približne tristo kilometrov od Tokia. Mesto poskytuje zdarma priestory v novej multifunkčnej hale a hradí aj celé stravovacie náklady.


Na prvom sústredení sú stolní tenisti Martin Ludrovský, Richard Csejtey, Peter Mihálik a Továš Valach s reprezentačným trénerom Andrejom Bardoňom. Početnejšie zastúpenie majú boccisti, ktorí budú trénovať pod dohľadom reprezentačného trénera Martina Gabka. Japonské klimatické podmienky si vyskúšajú aj paralympisjkí víťazi z Ria de Janeiro, majstri sveta aj Európy - Samuel Andrejčík a Michaela Balcová. „Okrem tréningov čakajú našich športovcov aj športové priateľské stretnutia s japonskou reprezentáciou, ktorá sa intenzívne pripravuje na domáce hry,“ prezradil športový manažér SPV a designovaný vedúci výpravy na PH 2020 Tomáš Varga. „Koncom februára plánujeme ďalšie sústredenia. Už bude minimálne z polovice zrejmé, kto splní kvalifikačné kritériá na PH. V marci všetky paralympijské športoviská v Tokiu uzavrú. Dovtedy chceme, aby si naši paralympionici otestovali optimálne modely aklimatizácie, stravovania aj následkov vysokej vlhkosti vzduchu. Stáže v Gifu môžu byť veľmi cenné najmä pre outdorové športy, napríklad cyklistiku, atletiku, vzhľadom na veľmi náročné klimatické podmienky.“ Na ilustráciu: Vlny horúčav podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva vlani spôsobili v celom Japonsku až 1032 úmrtí. Tokio napriek niektorým rizikám sľubuje veľkolepé, priam dokonalé olympijské aj paralympijské hry. „Organizačný výbor odvádza skvelú prácu. Teší ma aj spôsob, akým príprava hier dokázala spojiť obyvateľov krajiny," povedal prezident Medzinárodného…

Tri bronzy potešili, ale do Tokia ešte ďaleko

Titul majstra Európy z Helsinborgu ponúkal okrem zlatej medaily aj miestenku na PH v Tokiu 2020. Lákavý bonus sa žiadnemu z tucta našich reprezentantov na ME neušiel. Priviezli zo Švédska tri medaily, no žiadnu zlatú. Najbližšie k nej mali Alena Kánová a Miroslav Jambor v súťaži jednotlivcov.  Miro Jambor s Tomášom Valachom vybojovali v kategórii TT7 ďalší bronz aj v súťaži družstiev. No aj oni sa presvedčili, že predolympijská kvalifikačná sezóna je z hľadiska stúpajúcej konkurencie mimoriadne nabitá a široká.


„Vidieť, že sme v kvalifikačnom období, úroveň ME bola naozaj vysoká a registrovali sme aj dosť prekvapení. V súťaži jednotlivcov získalo miestenky na ME až 15 rôznych krajín z 21 možných,“ upozornil Tomáš Varga, ktorý pôsobil na šampionáte ako technický delegát ITTF. „Zhodli sme sa, že sme mohli získať aj viac medailových umiestnení, no chýbali nám k výraznejšiemu úspechu detaily. Niekedy loptička, dve, niekedy viac šťastia.“ Podobne reagoval aj reprezentačný tréner Andrej Bardoň. „Spokojný som len čiastočne. Milo prekvapil nás aj seba Miro Jambor, no hrou aj stúpajúcou náročnosťou prípravy a načasovanou výkonnosťou si medaily zaslúžil. Rovnako skvele zabojovala Alenka Kánová, musíme jej však stále hľadať kvalitnú partnerku, aby mohli bojovať o úspechy aj v súťažiť družstiev.“ Súčasne však potvrdil aj skutočnosť, že sa stále objavujú na medzinárodnej scéne noví mladí hráči, ktorí sa pripravujú v profesionálnych podmienkach a trénujú už so záťažou na úrovni zdravých stolných tenistov. „Budeme sa snažiť pomôcť našim hráčom, aby sa ich v nasledujúcich mesiacoch dostalo do Tokia čo najviac,“ poznamenal v súvislosti s hlavným cieľom našej reprezentácie para stolných tenistov. Zabojovať o miestenky môžu ešte do marca na šiestich turnajoch. Po zosumarizovaní renkingu začiatkom októbra sa rozhodene, na ktorých budú ešte naši hráči aj v kontexte aktuálneho postavenia štartovať. Stano Ščepán Foto: Roman Benický