Zrušili aj svetový pohár v paraatletike

V dôsledku situácie s COVID 19 v Európe zrušili švajčiarski organizátori aj podujatie Svetového pohára v paraatletike “2020 World Para Athletics Grand Prix”, ktorý sa mal konať v dńoch 28. mája – 1. júna v Nottwil. Náhradným termínom by mal byť máj 2021.


Informovala Švajčiarska asociácia paraplegikov.

 


V marci odštartoval národný projekt SME SI ROVNÍ

Projekt je realizovaný v rámci operačného programu Ľudské zdroje a jeho hlavným cieľom je pilotné overenie inovatívneho systému sociálneho začleňovania osôb so zdravotným postihnutím (ďalej len „OZP“) zriadením siete včasnej pomoci, poradenstva a pohybovej motivácie pri odchode zo zdravotníckych alebo rehabilitačných zariadení.


Tieto majú skvalitniť a zlepšiť prístup OZP k systému služieb poskytovaných pre OZP a zlepšiť tak možnosti pre ich aktívne začlenenie do spoločnosti prostredníctvom prístupu Peer to Peer support (v tomto prípade ide o pomoc poskytovanú OZP zo strany samotných OZP ako tzv. motivátorov).

Projekt SME SI ROVNÍ sa bude realizovať počas 36 mesiacov na území celého Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja, pričom stavia na predchádzajúcich výsledkoch národného projektu PARALELA, ktorý bol realizovaný rovnako Slovenským paralympijským výborom. V rámci projektu PARALELA bolo v roku 2015 vyškolených 50 motivátorov z radov OZP a bolo pilotne overené fungovanie inovatívnej formy pomoci založenej na prístupe Peer to Peer support na pacientoch rehabilitačného centra Kováčová.

Všetky potrebné informácie nájdete tu:  https://smesirovni.sk/uvod/clanok/list/?cislo=27


Za Miroslavom Rybárom

Včera nás nečakane opustil dlhoročný reprezentant v stolnom tenise a tenise na vozíku, predseda ŠK NRC Kováčová Miroslav Rybár. Česť jeho pamiatke!


Informácie k poslednej rozlúčke prinesieme po ich poskytnutí najbližšími.


Japonci sú skeptickí, MOV rokuje o konaní hier

Šéf koordinačnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) pre OH 2020 John Coates je presvedčený, že olympiáda v Tokiu sa uskutoční v plánovanom termíne 24. júla. Naopak, samotní Japonci sú skeptickí a takmer 70 percent si myslí, že OH a PH sa konať v lete nebudú.


Bývalý viceprezident MOV Dick Pound minulý mesiac uviedol, že koniec mája je posledný možný termín na prípadné zrušenie olympiády. "Je to Dickov názor. MOV nestanovil žiadny posledný termín. Do začiatku olympiády zostávajú štyri mesiace a počítame s tým, že sa uskutoční v lete v plánovanom termíne," citovala agentúra AP slová Coatesa, ktoré odzneli v rozhovore pre austrálsky Sydney Morning Herald.Približne 70 percent Japoncov však neverí, že v lete sa uskutočnia olympijské a paralympjjské hry v Tokiu. Ukázal to prieskum, ktorý v pondelok zverejnili Kjodo News. Podľa neho je 24,5 % respondentov presvedčených, že sa olympiáda konať bude, 69,9 % si myslí opak. OH v Tokiu sú na programe od 24. júla do 8. augusta, PH by mali odštartovať 25. augusta. MOV a japonskí organizátori naďalej počítajú s ich konaním. Japonsko aktuálne eviduje 845 prípadov nakazených koronavírusom, chorobe podľahlo 27 osôb. Informovala o tom agentúra DPA. Exekutíva MOV bude dnes a v stredu diskutovať prostredníctvom telekonferencií o koronavíruse a jeho vplyve na OH 2020 v Tokiu. Hovoriť budú s predstaviteľmi národných výborov či medzinárodných športových federácií. Podľa agentúry DPA by predmetom rokovaní nemalo byť odloženie alebo dokonca zrušenie podujatia. Prezident MOV a tokijskí organizátori trvajú na tom, že OH sa uskutočnia podľa plánu, odlišný názor však majú obyvatelia Japonska.

Sekretariát SPV uzatvorený

Slovenský paralympijský výbor (SPV) oznamuje, že z titulu nariadenia štatutára Jána Riapoša sa s účinosťou od pondelka 16. marca uzatvára sekretariát SPV pre návštevy verejnosti. Opatrenie má napomôcť k účinnému zabráneniu šírenia koronavírusu.


Preto Vás prosíme, aby ste sa do odvolania obracali na zamestnancov sekretariátu výlučne formou e-mailu alebo telefonicky.


„Limity“ s Hanou Kolníkovou

Štartovala na PH v Pekingu aj v Londýne. Zrakovo znevýhodnená atlétka Hana Kolníková získala na MS 2011 na Novom Zélande strieborné medaily v šprinte na 100 aj 200 m. Víťazka ankety Slovenka roka 2012 sa dnes naplno venuje špeciálnej pedagogike a pomáha deťom s poruchami správania aj s mentálnym znevýhodnením.


V pravidelnej rubrike „Bez limitov“ ju oslovil Stano Ščepán. Počúvajte v utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Usmernenie a nariadenie opatrení - COVID 19

V nadväznosti na epidemiologickú situáciu okolo respiračného ochorenia vyvolaného COVID 19, ktorá sa mení zo dňa na deň, venujte prosím pozornosť usmerneniu a nariadeniu opatrení, vydaných predsedom SPV.


Podrobnosti nájdete v priloženom dokumente "USMERNENIE COVID 19"

Úspechy Tomáša Masaryka na turnajoch v Česku

Séria turnajov v tenise na vozíku HVM Plasma Tour 2019/2020 pokračovala vo februári a marci ďalšími turnajmi vo Vedryni a Karvinej. Slovenský reprezentant Tomáš Masaryk si pripísal na konto tri druhé miesta a jedno tretie.   


Na prvom turnaji vo Vedryni (14. – 16. februára) prehral v singloch semifinále s českým tenistom Michalom Stefanu a vo štvorhre spolu s Petrom Utíkalom prehrali až vo finále. V Karvinej (28. februára – 1. marca) po dvoch finálových prehrách zaznamenal dve druhé miesta. V singloch opäť ťahal za kratší koniec proti M. Stefanu, vo štvorhre opäť nastúpil v jednom tíme s P. Utíkalom.  

Európsky šampionát v parahokeji je zrušený

Švédske stredisko zimných športov Östersund malo byť v dňoch 19. - 25. apríla dejiskom Majstrovstiev Európy 2020 v parahokeji, na ktorom mali štartovať ako jeden z ôsmich účastníkov aj Slováci. Šampionát sa však konať nebude.


Švédska vláda totiž včera rozhodla o zákaze konania všetkých podujatí s účasťou nad 500 osôb v celej krajine v dôsledku šírenia nákazy COVID-19. Organizátori podujatia, zástupcovia Švédskeho paralympijského výboru ako aj svetovej organizácie parahokeja pod IPC vyjadrili ľútosť nad zrušením ME 2020. Zároveň však vyjadrili podporu tomuto rozhodnutiu, nakoľko zdravie všetkých účastníkov je prioritou č. 1.    Rovnako boli zrušené aj ďalšie podujatia v tejto krajine - MS v para biatlone a finále svetového pohára v paraseverskom lyžovaní. Östersund hostil aj doteraz posledné ME v roku 2016, na ktorých zvíťazilo Rusko.  

Rozlúčka so Srečkom Mustagrudičom

V pondelok 9. marca nás opustil dlhoročný fanúšik slovenských paralympionikov, podporovateľ a člen Nadácie SPV Srečko Mustagrudič. Rozlúčka prebehne v sobotu 14. marca v Piešťanoch, cintorín na Bratislavskej ceste, od 10:00 hod. 


S ohľadom na mimoriadnu situáciu v SR s koronavírusom oznamujeme po porade s rodinou pár usmernení. Možnosť rozlúčiť sa so Srečkom bude v čase 10:00 - 11:00 hod. individuálne s ohľadom, aby sa nevytvorila na jednom mieste naraz veľká skupina osôb. O 11:00 hod. začne cca 30 min. rozlúčka,  po ktorej bude odvezený na kremáciu. Jeho manželka a deti žiadajú, aby ste nenosili veľké kvetinové dary s ohľadom na jeho odvoz na kremáciu, keďže následne nebude kam uložiť vaše kvetinové dary. Česť jeho pamiatke! Ján Riapoš