Los Angeles predstavilo logo hier 2028

Spoločný symbol olympijských a paralympijských hier Los Angeles 2028 predstavuje digitálne logo so stále sa meniacim písmom A, ktoré zdôrazňuje rozmanitosť, individualitu a nekonečné príbehy hostiteľského mesta oboch hier.


„Logo je silné a odvážne, umožňuje nekonečné možnosti tvorby príbehov,“ vyhlásil šéf organizačného výboru Los Angeles 2028 Casey Wasserman. „Odráža ducha Los Angeles, ktorý sa neustále vyvíja a pozerá sa do budúcnosti“, dodal.  

Los Angeles 2028 pred uvedením loga spolupracovalo s olympionikmi, paralympionikmi, mladými športovcami, umelcami, ilustrátormi, zamestnancami a komunitnými lídrami, pričom každý z nich vytvoril svoju vlastnú verziu písmena „A“. Účastníci boli vybraní tak, aby odrážali rôznorodú povahu Los Angeles, pričom každá verzia mala za cieľ priblížiť príbeh jednotlivca o hostiteľskom meste. (vg)

Pozrite si tu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=46&v=noNSbgw73qc&feature=emb_title

 

 


O podpore paragolfu na Slovensku

Golf resort Česká Lípa bol počas uplynulého víkendu už po štvrtýkrát dejiskom Medzinárodných majstrovstiev Českej republiky v golfe hendikepovaných pod názvom Czech Disabled Open 2020. Zo skvele pripraveného ihriska si napokon odniesol bronz obhajca vlaňajšieho prvenstva Slovák Jaroslav Šalaváry.


Práve s ním a s generálnym sekretárom Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) Kamilom Balgom rokovali v auguste zástupcovia Slovenského paralympijskéhob výboru (SPV) o ďalšom rozvoji a podpore paragolfu na Slovensku. Predmetom stretnutia bolo zaradenie paragolfu pod krídla SPV (resp. SZTPŠ), reprezentácia SR v paragolfe na európskej resp. celosvetovej úrovni, mediálna podpora Golfu bez bariér a celková spolupráca so SKGA a SKGAH (Slovenská golfová asociácia hendikepovaných).  Golf je na medzinárodnej úrovni riadený organizáciou International Golf Federation (IGF), v rámci ktorej je od roku 2017 vytvorená komisia pre šport zdravotne znevyhodnených.

SADA pripravila ďalší diel série o výživových doplnkoch

Tentokrát sa zamerali na kreatín. Ide o doplnok, s ktorým experimentuje skoro každý, nielen vrcholoví športovci, ale aj veľa mladých ľudí, ktorý cvičia rekreačne. Článok dáva návod ako tento doplnok užívať.


“Práve dávkovanie je v prípade kreatínu veľmi podstatné, čomu športovci nie vždy venujú pozornosť”, tvrdí jeho autor, riaditeľ odboru testovania a prevencie Tomáš Pagáč. Prerobili sme na našej stránke sekciu o výživových doplnkoch, sú tam aj ostatné články, ktoré sme publikovali: https://www.antidoping.sk/vyzivove-doplnky/ Link na článok o kreatíne v pdf, pokojne si ho aj v takejto podobe stiahnite a môžete ho voľne distribuovať, ako uznáte za vhodné. Myslím si, že tento článok je obzvlášť dôležitý aj pre trénerov, je to na vás, ako a komu to budete posúvať: https://www.antidoping.sk/data/files/690_4-kreatin.pdf Posielam aj link na náš facebook príspevok: https://www.facebook.com/antidoping.sk/photos/a.364429650393987/1306634086173534/?type=3&theater&notif_t=page_post_reaction&notif_id=1598857218901372 Zároveň Vám chcem poďakovať za viaceré spätné väzby, ktoré boli vo veľkej väčšine pozitívne, ale vďaka aj za konštruktívnu kritiku, čo nás posúva ďalej. Ak by mali ktokoľvek z vás nejaké pripomienky, nápady, pokojne napíšte, zavolajte. Taktiež ďakujem za podporu v šírení týchto článkov medzi športovcov a trénerov. Na záver posielam link na brožúrky pre športovcov, máme ich po kope na jednom mieste: https://www.antidoping.sk/pre-sportovcov/

Gratulujeme jubilantom k okrúhlym výročiam

Nedávno oslávil životné jubileum 50 rokov jeden z najúspešnejších trénerov v parastolnom tenise Roman Cibuľka. Dnes oslavuje 70ku člen správnej rady Nadácie SPV a dlhoročný člen paralympijskej rodiny Pavol Múdry.


Obom prajeme všetko najlepšie, hlavne  veľa zdravia a šťastia! 


Helena Kašická neuspela, no večer si užila

Slovenská reprezentantka v paratanečnom športe nomináciu na Slovenku roka na prvenstvo nepretavila. Vyhrala trénerka nášho šprintéra Jána Volka Naďa Bendová. No aj tak ďakuje SPV za nomináciu a za všetky hlasy, ktoré dostala.


Presne ako predpovedala, za Slovenku roka v kategórii Šport v rámci 12. ročníka súťaže vyhlásili včera večer v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave Naďu Bendovú, trénerku Športového centra polície, ktorá vedie nášho úspešného trénera Jána Volka.
Naša paratanečníčka Helena Kašická však nesmútila. „Bol to naozaj krásny a magický galavečer. Užila som si to. Ako som hovorila, už samotná nominácia a fakt, že som tu mohla byť, ma nadchol. Ďakujem za nomináciu Slovenskému paralympijskému výboru a všetkým, ktorí mi poslali hlas,“ brala výsledky športovo naša reprezentantka.
Dnes 34-ročná Kašická, ktorá tancuje už od roku 2007, sa môže pochváliť množstvom medailí a úspechov z vrcholných podujatí. Treťou nominovanou ženou v kategórii Šport bola moderná gymnastka Barbora Mokošová.
O víťazstvách v jednotlivých kategóriách rozhodovali diváci RTVS formou SMS hlasovania a čitatelia týždenníku Slovenka prostredníctvom kupónov či internetového hlasovania na stránke www.slovenkaroka.sk. Len pre úplnosť, absolútnou víťazkou súťaže sa stala herečka Kamila Magálová.

RASTISLAV HRÍBIK


V „limitoch“ návrat do Ria 2016

Pôvodne mali naši parašportovci v týchto dňoch bojovať o medaily na PH v Tokiu. Koronavírus však zmenil plány. Zaspomíname si aspoň na päť zlatých medailí z posledných hier v Riu 2016.


Po dve získali paracyklista Jozef Metelka a parastrelkyňa Veronika Vadovičová, jednu boccisti Michaela Balcová/Samuel Andrejčík/Róbert Ďurkovič v súťaži párov BC4.

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. reláciu „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko.


Na záver leta hľadáme talenty pre paralukostreľbu a paraatletiku

Od utorka 25. augusta prebieha na Remate posledný letný mládežnícky kemp projektu „Hľadáme talenty 2020“ so zameraním na paralukostreľbu a paraatletiku. Oba športy boli vybrané najmä na základe záujmu detí a rodičov.


  „Paralukostreľba je zaujímavá hlavne preto, že máme nové deti, nové nádeje, ale tiež mladých športovcov, ktorí sa zúčastnili kempu minulý rok a spravili veľký pokrok. Tréner Vladimír Holenda sa snažil byť nápomocný z vlastnej vôle po celý rok rodičom aj deťom a pomohol im dostať sa do klubov a pravidelne pod dozorom trénovať, čo je naozaj vidieť. Verím, že sa nám podarí vybudovať skvelú mladú základňu“, povedal na úvod vedúci projektu „Hľadáme talenty 2020“ Juraj Medera. Niektoré deti sa podľa jeho slov už pokúšajú strieľať aj súťažne. Veľmi pekným úspechom sa môže pochváliť napríklad Hanka Drgoňová, ktorá sa stala vo svojej kategórií majsterkou Slovenska, čo organizátorov projektu veľmi potešilo. Čaro paraatletiky zasa spočíva podľa Mederu v tom, že môže byť stabilným pilierom, ale zároveň aj odrazovým mostíkom pre iné športy. „Preto som sa potešil, keď prišli za mnou rodičia s iniciatívou zorganizovať takýto kemp, pretože nie sú úplne rozhodnutí, aký šport by ich deti chceli robiť. Začali sa preto venovať paraatletike a budú sa hľadať. Ktovie, možno nám tu rastú noví paraatléti, ktorí budú o nejaký čas našimi reprezentantmi a my budeme môcť byť hrdí, že sme znova prihodili želiezko do ohňa“, zdôraznil. V tejto súvislosti spomenul najmä Noemi Mészárosovú, ktorá sa zhostila svojho premiérového kempu veľmi dobre a zvládla ho na profesionálnej úrovni. „V závere tohtoročného leta mi napadá veľa myšlienok, ako posunúť tento projekt…

Cmorík má v štyridsiatke prvú motivačnú pesničku

Slovenský spevák skladbu, na ktorej spolupracovala aj Dominika Mirgová, venoval našim paralympionikom. Vníma ju ako vyústenie dlhoročnej príjemnej spolupráce.


„Mám 40 rokov, ale toto je moja prvá motivačná pesnička,“ vyhlásil o skladbe Dnes to príde úspešný slovenský spevák Peter Cmorík. Skladbu, ktorú v pondelok počas slávnostnej inaugurácie poštovej známky Tokio 2020, odspieval spolu s Dominikou Mirgovou, venoval práve našim paralympionikom, ktorí budú o rok v japonskom Tokiu bojovať o cenné kovy. Cmorík skladbu zložil už pred polrokom, no rozhodol sa pridať do nej aj hlas Dominiky Mirgovej. „Dostala som od Peťa pozvanie, či by som ju nemohla ozvláštniť. Veľmi som sa tomu potešila, lebo som tak získala možnosť konečne si s Peťom zaspievať. Navyše, keď skladba mala vzniknúť pre takúto peknú príležitosť, tak som sa veľmi rada pridala,“ vraví Dominika. Jej vklad do skladby, na ktorom sa podieľaj jej tím, Cmoríka nadchol. „Hneď od začiatku som si hovoril, že je to perfektné. Je to vďaka tomu naše spoločné dielo, nielen moje. Dominikin spevácky prínos je citeľný. A aj text plní svoj účel,“ usmieval sa spokojný Cmorík. „Nie vždy sa takáto spolupráca vydarí, ale toto je naozaj dobré,“ dodal. O dvanásť rokov mladšia Mirgová vraj Cmoríkovi držala palce ešte v čase, keď bojoval v Superstar (známu spevácku súťaž vyhral v roku 2006). „Ani nám to celé dlho netrvalo. Zbúchali sme to za dva týždne,“ priznáva Mirgová a zároveň sa potešila skutočnosti, že si svoj part v pesničke mohla urobiť po svojom. „Ja som voľakedy spievala všetko. Pop, rock, latino, ja som taká naturálna.…

Sledujte dnes na Netflixe premiéru Rising Phoenix

Netflix uvedie dnes premieru dokumentárneho filmu „Rising Phoenix“. Ide o priekopnícky projekt o paralympijskom hnutí, ktorý uvidia diváci v 190 krajinách po celom svete.


Premiéra filmu bola naplánovaná tak, aby sa časovo kryla s PH Tokio 2020. Tie sa v dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu síce posunuli o rok, ale film bude dôležitou súčasťou pozvánky na tieto hry. Rising Phoenix (Zrodenie Fénixa) predstavuje paralympionikov z celého sveta,  pričom zároveň prináša mimoriadny príbeh samotných paralympijských hier. Sleduje časový vývoj paralympijského športu od jeho začiatkov po skončení druhej svetovej vojny až k rastu paralympijských hier na jedno z najväčších športových podujatí planéty. Na názoroch a príbehoch reálnych ľudí, elitných športovcov a insiderov, ukazuje transformáciu paralympijského športu na globálne hnutie, ktoré núti svet premýšľať a o zdravotnom znevýhodnení, rozmanitosti a ľudskom potenciáli. Vo filme okrem iných uvidíme týchto športovcov: taliansku reprezentantku v šerme na vozíku Bebe Vio, austrálsku paraplavkyňu Ellie Cole,  francúzskeho šprintéra Jean-Baptiste Alaizea, amerického paralukostrelca Matta Stutzmana, britského paraatléta Jonnie Peacocka, čínsku reprezentantku v paratlaku na lavičke Cui Zhe, austrálskeho rugbistu na vozíku Ryley Batta, šprintéra Ntando Mahlangua z JAR či držiteľku 17 paralympijských medailín na trojkolke Tatyanu McFadden  z USA. Film “Rising Phoenix” je dielom spoločnej produkcie HTYT Films a Passion Pictures v spolupráci s Ventureland a Misfits Entertainment.

Marián Marečák majstrom Slovenska

V Kežmarku sa v sobotu konali Majstrovstvá SR v terčovej lukostreľbe. Medzi zdravotne znevýhodnenými sa majstrom Slovenska stal Marián Marečák z domáceho klubu MŠK Kežmarok pred svojimi kolegami Martinom Doričom a Petrom Kinikom.


V zápase o 3. miesto zdolal Peter Kinik paralympijského víťaza z Atén 2004 Imricha Lyócsu. Marcel Pavlík v Kežmarku neštartoval.  Kategóriu Olympijský luk vyhral Dávid Ivan, tiež z MŠK Kežmarok. Medzi veteránmi zabodoval tretím miestom reprezentačný tréner slovenskej paralukostreľby Vladimír Majerčák. Na sobotňajších pretekoch súťažili spolu zdraví, veteráni aj zdravotne znevýhodnení športovci. Ich súčasťou bolo aj vyhlásenie konečných výsledkov Slovenského pohára, kde Marián Marečák obsadil výborné druhé miesto za aktuálne najlepším slovenským lukostrelcom Jozefom Bošanským, Martin Dorič skončil medzi veteránmi tretí. Na republikovom šampionáte sa predstavilo aj niekoľko mladých začínajúcich paralukostrelcov.