Slovenskí paragolfisti už môžu na MS aj ME

Slovenská golfová asociácia (SKGA) bola 5. novembra jednohlasne prijatá za oficiálneho člena Európskej golfovej asociácie hendikepovaných golfistov. SPV o tom informoval generálny sekretár SKGA Kamil Balga. 


„Je to pre nás veľké ocenenie, nakoľko počet hendikepovaných golfistov a význam golfu pre znevýhodnených športovcov na Slovensku každoročne stúpa“, doplnil prezident SKGA Tomáš Stoklasa.

K prijatiu SKGA do rodiny paragolfistov zablahoželal Slovensku aj Tony Bennett, prezident EDGA a prisľúbil Slovensku súčinnosť v oblastiach rozvoja paragolfu, vzdelávania a podpory komunikačných aktivít.

Pre slovenských paragolfistov prijatie do EDGA znamená, že sa môžu zúčastňovať ME aj MS. Slovenský paragolfista Jaroslav Šalaváry má k úspešným športovým výkonom na medzinárodnej paragolfovej scéne potrebnú výkonnosť a veríme, že sa výkonnostne presadí aj na turnajoch.

"Golf je športom pre všetkých a preto veríme, že sa takto otvoria ihriská nielen pre doteraz aktívnych slovenských paragolfistov, ale nájdu si k tomuto športu cestu a obľúbia si ako vynikajúcu aktivitu aj ďalší hendikepovaní ľudia," dodal Tomáš Stoklasa.

 


Stratégia športu na ďalších desať rokov

Slovensko sa vydáva v stopách športových veľmocí, SOŠV odštartoval prípravu analýzy stavu športu a Stratégie športu 2030.


Zmapovať súčasnú situáciu v oblasti športu a s podporou faktov a dát nastaviť kľúčové oblasti, ktoré by sa mali stať východiskom pre budúci rozvoj športu, je hlavný cieľ utvorenia analýzy slovenského športu. Slovenský olympijský a športový výbor by ju v spolupráci s renomovanou poradenskou firmou PwC a s ďalšími subjektmi zo športového hnutia, vrátane SPV, chcel vytvoriť do konca roka 2020. Na tento proces nadviaže v prvej polovici roka 2021 ďalší, ktorého vý-sledkom bude s využitím získaných dát dlhodobá Stratégia športu 2030.Práce na identifikácii kľúčových a problémových oblastí slovenského športu sa už začali. Celý projekt predstavili zástupcovia SOŠV a PwC športovému hnutiu počas stredajšej online prezentácie. V jej rámci prezident SOŠV Anton Siekel vyzval všetkých k vzájomnej spolupráci na prípravách dôležitého dokumentu. Za SPV sa jej zúčastnili predseda Ján Riapoš a výkonný riaditeľ Maroš Čambal.Pôvodne SOŠV očakával, že s iniciatívou na prípravu dlhodobej stratégie príde štát a že sa tento zámer objaví aj v programovom vyhlásení novej vlády, ale to sa neudialo. A keď štátny tajomník pre šport Ivan Husár otvorene deklaroval, že nevidí potrebu prípravy dlhodobej stratégie, iniciatívu prevzala strešná organizácia slovenského športu.Analýza i následná stratégia sa budú zaoberať stavom v celom športovom ekosystéme od profesionálneho športu cez amatérsky, mládežnícky až po rekreačný. Zamerajú sa na pohybové aktivity obyvateľstva, infraštruk-túru i na samotné financovanie…

Po zatvorení rakúskych zjazdoviek smer Škandinávia

Do švédskeho strediska Kåbdalis mieria kroky našej reprezentácie v paraalpskom lyžovaní, ktorá sa tu bude pripravovať v dňoch 11. - 26. novembra na nadchádzajúcu sezónu. Na sever Európy vyrazí 15 členný tím.


„Po zatvorení rakúskych ľadovcov, kde pravidelne trénujeme, sme boli nútení hľadať inú alternatívu. Pomohol nám kontakt a referencie od poľských kolegov. Budeme tam trénovať technické aj rýchlostné disciplíny“, uviedol manažér reprezentácie Martin Makovník, ktorý zároveň pôsobí aj ako jeden z dvojice trénerov spolu s Romanom Petríkom.

Cestovať bude štvorica zrakovo znevýhodnených zjazdárov s navádzačmi z A Top tímu (Henrieta Farkašová – n. Michal Červeň, Jakub Krako - n. Branislav Brozman, Miroslav Haraus – n. Martin Pavlák, Marek Kubačka – n. Mária Zaťovičová). K nim sa pridá trojica "béčkarov" – zrakovo znevýhodnená Alexandra Rexová s navádzačkou Evou Trajčíkovou a dve telesne znevýhodnené lyžiarky Vanesa Gašková a Natália Mintálová. Pätnásty do partie je masér Michal Beladič.
Všetci sa tešia na severskú tréningovú premiéru, hoci dvojdňová cesta autami (z Gdaňska trajektom) bude určite náročná. Vzhľadom na aktálnu situáciu s obmedzeniami aj na letiskách volili túto formu prepravy. „Sezóna je stále s viacerými otáznikmi. Novembrové preteky sú zrušené, decembrové poposúvané, takže uvidíme“, dodal Martin Makovník.  (vg)


Nezlomný Radovan Kaufman

Dnes prinášame prvú časť serálu "Paralympijskí hrdinovia a funkcionári, ktorí už nie sú medzi nami".  Začíname paracyklistom z Partizánskeho, ktorý sa dožil len 25 rokov, no zanechal za sebou významnú stopu.


Ekonomickú univerzitu v Bratislave dokončil s červeným diplomom, k čomu mu blahoželal sám rektor. Poradil si aj so zákerným rakovinovým nádorom, ktorý ho už v šestnástich donútil absolvovať amputáciu pravej nohy. Naučil sa chodiť na barlách tak, že bol rýchlejší ako ostatní. Na cyklistickom ovále začal rýchlo vyhrávať tiež. V disciplíne 1 km s pevným štartom sa stal najskôr majstrom sveta (1998 v Colorado Springs) a neskôr aj paralympijským šampiónom (Sydney 2000). Aj v škole života si počínal nadmieru úspešne. Spolu s Jánom Jurášom a úradujúcim predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom spoluzakladal projekt „Na kolesách proti rakovine“, ktorý športovcom s boji s touto zákernou chorobou pomáha dodnes. Počas jednotlivých akcií sa na podporu boja s rakovinou vyzbierali desiatky tisíc eur.Zhubný nádor napokon slovenského paralympionika Radovana Kaufmana predsa len dostal, dožil sa len 25 rokov. Život charizmatického rodáka z Partizánskeho, ktorý zomrel v júni 2003, však bol dôkazom, že sa oplatí po ten čas, aký nám je na tomto svete daný, v živote bojovať. Práve príbehom večného a nezlomného optimistu začíname seriál o paralympijských hrdinoch a našich funkcionároch, ktorí už nie sú medzi nami. Postupne vám predstavíme ďalšie osobnosti, ktoré nám ešte aj dnes v paralympijskom hnutí tak bolestne chýbajú. Nikdy sa neľutoval„Sú ľudia, ktorí ťažké zranenie, úraz, nehodu alebo dlhodobú chorobu spracujú a vyhodnotia ako svoju fatálnu chybu či…

   Medzi vybranými subjektmi aj SPV

Charitatívny beh „No Finish Line“ spustil registráciu účastníkov. Tí nabehanými kilometrami rozhodnú o tom, ktorý z vybraných projektov na podporu detí získa grant vo výške 30 tisíc eur.


Do grantovej schémy No Finish Line sa mohli zapojiť len organizácie podporujúce deti. Organizátor behu Children&Future Bratislava a generálny partner MiddleCap vybrali troch finalistov, ktorí zabojujú o spomínanú podporu. Samotné štvordňové podujatie začína už tento štvrtok. Do tohtoročnej virtuálnej edície No Finish Line sa môže zapojiť celé Slovensko. Bežci sa oddnes bezplatne registrujú prostredníctvom mobilnej aplikácie iWATT. Jej súčasťou je aj výber projektu, ktorý svojimi nabehanými kilometrami účastníci podporia. „Pri výbere finalistov sme zohľadňovali niekoľko faktorov, ale podstatný bol pre nás aj fakt, že niektoré činnosti združení vnímame ako veľmi potrebné a možno často aj málo spomínané v spoločnosti. Preto sme sa rozhodli pre Slovenský paralympijský výbor, Centrum pre deti a rodiny v Bernolákove a OZ PONS a ich denný integračný tábor,“ dodáva Katarína Petrášová, riaditeľka neziskovej organizácie Children&Future Bratislava.   Spomedzi množstva žiadostí boli vybrané nasledovné subjekty: 1. Slovenský paralympijský výbor - projekt #nerozlúčiteľní Kľúčovou úlohou tejto inštitúcie je priviesť zdravotne znevýhodnenú mládež na športoviská a prispieť k tomu, aby naša spoločnosť zdravotne znevýhodnených vnímala ako rovnocenných spoluobčanov a vytvárala im podmienky rovnocennosti. Nadácia SPV tejto myšlienke pomáha prostredníctvom rôznych aktivít a charitatívnych podujatí. Grant by Nadácia SPV využila na podporu rozvoja športu talentovaných…

Prezident EPC oznámil svoju rezignáciu

Prezident Európskeho paralympijského výboru (EPC) Ratko Kovačič dnes informoval národné paralympijské výbory o svojom odstúpení z tohto postu. Ako dôvod uviedol zdravotné a osobné dôvody.


EPC do budúcoročného valného zhromaždenia povedie podpredseda Terje Jentoft Roel. „Prajem novému prezidentovi a celej rade EPC všetko dobré a nech sa im darí! Zároveň prajem vám všetkým a vašim rodinám, aby ste sa úspešne dostali cez tieto neisté časy pre celé ľudstvo. Dúfam, že sa čoskoro budeme môcť stretnúť a spoločne osláviť úspechy paralympijského športu“, dodal Kovačič.


NŠC s novým riaditeľom

Na základe výsledkov výberového konania Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR bol od 1. novembra do pozície riaditeľa Národného športového centra (NŠC) menovaný Vladimír Baluška.


Oblasť športu je mu blízka. Pôsobil dlhé roky v pozícii ekonomického riaditeľa na Slovenskom zväze ľadového hokeja a je medzinárodným hlavným rozhodcom ľadového hokeja. V mladšom veku sa venoval veslovaniu, kde získal titul Majster ČSFR juniorov, 8. miesto na MS juniorov a bol aj účastníkom MS seniorov. „NŠC je zamerané na mnohé športy a ja verím, že budem môcť svoje skúsenosti spojiť s plnením úloh v prospech športovcov a optimalizácii práce tejto inštitúcie. Chcel by som napomôcť k jej zlepšeniu a napredovaniu v oblasti športového i celospoločenského významu. S NŠC som v minulosti osobne spolupracoval v činnostiach súvisiacich s reprezentáciou talentovaných hokejistov, teraz sa veľmi teším na spoluprácu s kolegami a odborníkmi zo športových inštitúcií", uviedol nový riaditeľ NŠC.

Spomíname na zosnulých členov paralympijskej rodiny

Dnes, v deň Pamiatky zosnulých, spomíname aj na úspešných športovcov a členov paralympijskej rodiny, ktorí už nie sú medzi nami. Pripomeňme si ich zapálením sviečky.


SPV zároveň pripravuje sériu profilov týchto osobností, ktoré budú postupne uverejňované na webovej stránke SPV a sociálnych sieťach.


V „limitoch“ aj o technike v boccii

Ani zrušenie veľkých súťaží v tomto roku neodradilo slovenských boccistov, aby sa s plným nasadením pripravovali na budúcu sezónu. Paralympijský víťaz z Ria Samuel Andrejčík hovoril so Stanom Ščepánom aj o technických detailoch svojho športu. 


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko v utorok ráno o 5:36 hod.

 


Aj karate chce do paralympijskej rodiny

Po doladení pravidiel a odporúčaní zo strany a schválení IPC by sa parakaratisti mohli predstaviť už o osem rokov na hrách v Los Angeles, dúfa Dušana Augustovičová. Slovenka stojí od februára na čele parakomisie Svetovej federácie karate.


Na olympiádu sa karate už prebojovalo, premiérovo ho uvidíme o rok v Tokiu. Teraz sa jeho zástupcovia pustili aj do bitky o účasť na paralympiáde a zaradenie do paralympijskej rodiny. Je to beh na dlhú trať, no je sympatické, že Svetová federácia karate (WKF) túži podporiť aj zdravotne znevýhodnených športovcov. Svedčí o tom aj uzavretie partnerstva s organizáciou Virtus (World Intellectual Impairment Sport), ktorá dohliada na športovanie intelektuálne znevýhodnených športovcov. „Záleží nám na rozvoji parakarate. Odkedy je parakarate kategórie súčasťou majstrovstiev sveta, záujem o náš šport narástol. Verím, že dohoda s Virtusom pomôže ďalšej popularizácii tohto športu,“ vyhlásil prezident Svetovej federácie karate Španiel Antonio Espinós. „Sme nadšení. Je to spôsob, ako sa posunúť znovu o kúsok vyššie,“ pochvaľoval si Francúz Marc Truffaut, stojaci od vlaňajšieho októbra na čele Virtusu. Zatiaľ len v kataPozitívnou správou je aj skutočnosť, že od februárového zasadania WKF v Paríži je na čele komisie zaoberajúcej sa parakarate Slovenka Dušana Augustovičová z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. „Záujem o parakarate rastie. Zatiaľ sa však na súťažiach majstrovstiev sveta a Európy nesúťaží v športovom zápase kumite, ale len v súbornom cvičení kata, rozdeleného do troch kategórií – vozičkári, zrakovo znevýhodnení športovci a mentálne znevýhodnení športovci,“ vysvetľuje bývalá úspešná karatistka, ktorá…