Boccia: Kanada – Slovensko 4:3 – po debakloch prijateľný výsledok

Vo svojom záverečnom stretnutí skupiny na londýnskej paralympiáde prehrali boccisti Slovenska s Kanadou 3:4.

Po nedeľňajšej sprche s Thajskom a Veľkou Britániou, keď prehrali na nulu, sa chlapci upokojili a do súťaže jednotlivcov nastúpia s novou motiváciou.

Komu z dvojice slovenských finalistov zahrajú slovenskú hymnu?

Stolnotenisové hľadisko londýnskej haly ExCel budú v pondelok 3. septembra okupovať slovenskí fanúšikovia. O 10.15 londýnskeho času (u nás 11.15) hrá o bronz Alena Kánová proti Britke Headovej, o 12.30 Richard Csejtey nastúpi na finále proti Číňanovi Čao a o 17.15 hrá o zlato Ján Riapoš s Kórejčanom Kyung Mook Kim. Komu z dvojice slovenských finalistov zahrajú slovenskú hymnu?

Štadión tlieskal krásnej Kate, ktorá dekorovala medailistov

Najväčší potlesk sprevádzaný búrlivými ováciami dostala v nedeľu večer na zaplnenom Olympijskom štadióne vojvodkyňa z Cambridge Kate Middleton. Manželka britského následníka trónu, princa Williama, dekorovala medailistov disku. Módna ikona prišla v tmavom kostýme s ručníkom vo farbách britskej vlajky.

Lenka Gajarská v skoku do diaľky piata výkonom 470 cm

Slovenská diaľkárka Lenka Gajarská, 27-ročná mamička osemmesačnej dcérky, štartujúca na voľnú kartu, obsadila v nabitom kotli 80-tisícového Olympijského štadióna piate miesto výkonom 470 cm. Gajarskej séria: 468 – 470 – 0 – 449 – 467 – 0.

„Čakala som viac. Výkon je slabý,“ skonštatovala Gajarská. Súťaž vyhrala Ruska Rodomakinová skokom 563, najdlhším v sezóne. „Napriek nespokojnosti sa mi splnil jeden sen – skákať pred zaplneným hľadiskom pod umelým osvetlením,“ poznamenala Lenka. V Londýne študovala, pozná mentalitu Britov, ktorí vo veľkom počte chodia na paralympiádu. „Sú blázni do športu, k hendikepovaným majú špeciálny vzťah,“ vysvetľuje.

Lukostrelec Kaščák do semifinále nepostúpil, skončil siedmy

Peter Kaščák, posledný zo slovenských lukostrelcov, podľahol vo štvrťfinále kladkového luku Open Turkovi Hancimu 3:7 a z ďalších bojov vypadol. Obsadil konečné 7. miesto, zo Slovákov najlepšie.

„Tie osmičky tam nemali čo hľadať,“ vravel paralympijský debutant. „Iba ten môže vyhrať, kto takúto súťaž zvládne psychicky,“ dodal. V tomto prípade to bol jeho turecký súper. Tak ako Kinik deň predtým, aj Kaščák prežíval sklamanie. Obaja mali v Londýne premiéru, obaja vypadli vo štvrťfinále, ale mali iné plány – medailová. „Bola to moja najstresovejšia súťaže v akej som strieľal,“ priznal Kaščák. V príprave nič nezanedbal, od apríla vystrelil 10-tisíc šípov. Paralympiáda sa mu páčila a má chuť pokračovať aj v ďalšom štvorročnom cykle.

Boccistom vstup nevyšiel, prehrali obe stretnutia

Dvojici boccistov Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky nevyšiel vstup v súťaži párov na londýnskej paralympiáde. V skupine B podľahli domácej Veľkej Británii 0:11 a Thajsku 0:10.

„Som nespokojný s hrou chlapcov, urobili priveľa chýb, musia si zvyknúť na mäkké lopty. Briti robili drobné chyby, ale vedeli ich hneď napraviť. Musíme nasledujúce dva zápasy – s Thajskom a Kanadou – vyhrať,“ povedal reprezentačný tréner Martin Gabko.

ATLETIKA, skok do diaľky F46: 5. Gajarská 470

BOCCIA, BC4 páry, B-skupina:

Slovensko (Ďurkovič, Strehársky) – Veľká Británia 0:11, Thajsko – Slovensko 10:0

LUKOSTREĽBA, kladkový luk Open, štvrťfinále: Hanci (Tur.) – Kaščák 7:3

ATLETIKA, ženy, rozbeh na 100 m T12 (zrakovo postihnutá): Kolníková 12,64 – do semifinále postúpila 6. časom, semifinále: 3. Kolníková (SR) 12,77 – nepostúpila do finále (postupovali víťazky troch semifinále a jedna s časom).

PLÁVANIE, muži, rozplavby SB7 na 100 m prsia: Kemény 1:26,58, do finále postúpil 7. časom, finále: 7. Kemény 1:26,24.

STOLNÝ TENIS, muži, štvrťfinále TT8 (stojaci): Csejtey – Je (Čína) 3:1 (9,14,-6,9), semifinále: Csejtey – Andersson (Švéd.) 3:2 (12,12,-7,-11,5), semifinále TT2 (vozičkári): Riapoš - Lamiraulta (Fr.) 3:0 (9,6,4), ženy štvrťfinále TT3 (vozičkárka): Kánová – Jung (Kórej. rep.) 3:0 (11,5,5), semifinále: Kánová - Ahlquistová (Švéd.) 0:3 (-4, -3, -6).

LUKOSTREĽBA, olympijský luk (stojaci) šestnásťfinále: Lyócsa - Inkaew (Thaj.) 0:6, kladkový luk W1 – štvrťfinále: Kinik – Murphy (Kan.) 0:6

ŠPOROVÁ STREĽBA, kvalifikácia, vzduchová puška 60 v ľahu bez rozdielu kategórií: 9. Vadovičová 599, 21. Malenovský 597, 40. Široký 591

TENIS NA VOZÍKU, muži, 1. kolo dvojhry: Amerlaan (Hol.-10) - Chabreček 6:2, 6:1

Kolníková v behu na 100 m do finále nepostúpila

Šprintérka Hana Kolníková, ktorú v Londýne sužujú zdravotné problémy – nádcha, kašeľ – v semifinále zabehla čas 12,77, skončila tretia a do finále nepostúpila.

Medzi štyri finalistky sa dostali víťazky troch semifinále a jedna s najlepším časom. Kolníková štartuje ešte na 200 m, rozbehy sú 5. septembra.

Richard Csejtey prvý raz o individuálne paralympijské zlato

Na svojej štvrtej paralympiáde sa Richard Csejtey, 33-ročný stolný tenista z Dunajskej Stredy, dočkal prvého finále v súťaži jednotlivcov na paralympiáde. V kategórii stojacich TT8 zdolal v semifinále v Londýne Švéda Anderssona 3:2 a v pondelok bude bojovať o svoje prvé individuálne paralympijské zlato. Pridal sa tak k vozičkárovi Jánovi Riapošovi, ktorý tiež postúpil do finále.

„S Anndersonom som poltucet posledných zápasov prehral. Vynikajúci hráč, od Pekingu sa striedal na čele rebríčka so Šuai Žaom, ktorý bude teraz mojim finálovým súperom,“ povedal Csejtey. „Toto finále je môj najväčší singlový paralympijský úspech,“ dodal.

Majster sveta 2006 v jednotlivcoch a družstvách môže rozšíriť zbierku troch paralympijských medailí (0 – 2 – 1) o najcennejšiu. „Vo finále chcem hrať rýchly, útočný stolný tenis, s obranou sa nedá uspieť.“ Na poznámku o pekných prémiách za medailu, prvoligový hráč Galanty reaguje pohotovo: „Teraz ma peniaze nezaujímajú. Chcem zlato a viem, že na to mám!“

S Číňanom sa naposledy stretol v Bratislave tohto roku a oba zápasy – v jednotlivcoch aj družstvách slovenský reprezentant prehral.