Petrikovičová do finále na 100 m v. sp. nepostúpila

Zrakovo postihnutá plavkyňa Karina Petrikovičová skončila v rozplavbe na 100 m v. sp. štvrtá časom 1:11,81 a do večerného finále nepostúpila. Za osobným rekordom zaostala o 1,38 s a obsadila celkové trináste miesto.

„Karina bojovala. Pravda, stovku voľným spôsobom pláva len doplnkovo. Mala limit, tak som chcela, aby súťažila. Jej hlavnou disciplínou je stovka znak. Verím, že sa v stredu dostane do finále,“ uviedla trénerka Daniela Šipošová.

Malenovský na vytúženú medailu nedosiahol, skončil siedmy

Radoslav Malenovský, 25-ročný vozičkár túžiaci po zisku prvej paralympijskej medaily, obsadil vo finále ľubovoľnej malokalibrovky 60 v ľahu bez rozdielu kategórií konečné siedme miesto so súčtom 690,7.

Pre študenta City Univerzity, ktorý v pekinskej premiére obsadil vo vzduchovke piate miesto, je londýnsk siedme miesto z malokalibrovky sklamaním.

„Medaila ušla v základe. Mal som v ňom smolné deviatky, dal som aj jednu osmičku, 589 je slabý výsledok. Ale možno na londýnsku strelnicu ani nie... Mohlo to byť lepšie, i horšie. To, čo som stratil v základe, mi vo finále chýbalo,“ skonštatoval zverenec trénera Jozefa Širokého st., ktorý na strelnicu do Vištuku dochádza niekoľkokrát v týždni 90 kilometrov zo Šaštína Stráže, kde býva. „Vo finále som mal nízke desiatky, dal som jednu nízku deviatku a stálo ma to medailu,“ dodal.

ŠPORTOVÁ STREĽBA, telesne postihnutí - kvalifikácia ľubovoľnej malokalibrovky 60 v ľahu bez rozdielu kategórií: 6. Malenovský 589 – postup do finále, 17. Široký 586, 29. Vadovičová 579 – do finále nepostúpili, finále: 7. Malenovský 690,7

PLÁVANIE, zrakovo postihnutá S12, rozplavby, 100 m v. sp.: 4. Petrikovičová 1:11,81 – do finále nepostúpila (celkove 13. čas)

Malenovský do finále ľubovoľnej malokalibrovky

Z trojice slovenských športových strelcov v kvalifikácii ľubovoľnej malokalibrovky 60 v ľahu bez rozdielu kategórií postúpil do finále Radoslav Malenovský výkonom 589.

Jozef Široký, 66-ročný najstarší spomedzi 48 štartujúcich obsadil výkonom 586 sedemnáste miesto a Veronika Vadovičová bola 29. so súčtom 579.

Slovenský medailový deň v Londýne, hymna na počesť Riapoša

Zlato, striebro, bronz. Kov každej hodnoty získali slovenskí stolní tenisti na paralympiáde v Londýne v piaty súťažný deň.

Titul Jána Riapoša je 13. letným paralympijským zlatom v histórii Slovenska. V medailovej tabuľke sa SR zaradila na 35. miesto. Slovensko má z letných a zimných hier dovedna 82 medailí, z toho 19 zlatých.

Ján Riapoš získal titul, už je trojnásobný paralympijský šampión

(VIDEO) Charizmatický šéf Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš splnil svoje predsavzatie a získal svoje tretie paralympijské zlato, keď vo finále stolnotenisového turnaja vozičkárov skupiny TT2 zdolal Kyung Mook Kima 3:1.

Riapoš bol za tri minúty s prvým setom hotový. Kórejčan, svetová jednotka, sa nezmohol na odpor. V druhom však viedol 10:5, keď Slovák začal úspešne sťahovať, odvrátil štyri setbaly, piaty už nedokázal. V treťom sete viedol Riapoš 7:2, Kórejčan otočil na 9:7, ale koncovku tohto setu, aj štvrtého, lepšie zvládol Slovák. Skoimpletizoval tak slovenský medailový pondelok v paralympijskom Londýne. Na jeho počesť sa prvý raz v Londýne hrala slovenská hymna.

„Londýnsky projekt bol jeden z najnáročnejších. Som rád, že v dejisku stojím na jeho čele. Stále som mal v sebe vieru – aj za olympionikov – že tu zahrajú slovenskú hymnu. Zaslúžime si to. To bola pre mňa silná motivácia,“ povedal 43-ročný stolný tenista, ktorý v celom turnaji stratil iba dva sety. „Od začiatku som cítil, že môžem potiahnuť až do konca. Myslím si, že môj kórejský súper, jeden z najlepších hráčov na okruhu, bol premotivovaný,“ uviedol

Csejtey strieborný, vo finále prehral s Číňanom Šuaj Čaom 1:3

Slovenský stolný tenista Richard Csejtey, štvornásobný účastník paralympiády, podľahol v londýnskom finále v skupine TT8 Číňanovi Šuaj Čaovi 1:3 a získal pre Slovensko druhý kov – striebro. Na treťom mieste skončil Švéd Andersson, ktorého Csejtey vyradil v semifinále.

„Toto striebro patrí mnohým ľuďom, ktorí mi pomohli. V Galante, kde 14 rokov hrám, mi pomáha Attila Szemes, podporuje ma rodina, paralympijský výbor, tréner Ján Bezecný a mnohí ďalší tréneri, spoluhráči...“ zoširoka menoval 33-ročný Dunajskostredčan, kto všetko sa podpísal pod jeho londýnsky úspech.

„Mal som na súpera, zlato nebolo ďaleko, mal som v treťom sete tri setbaly, ale žiaľ, Číňan je o niečo lepší. Verím, že mu to niekedy vrátim,“ dodal strieborný medailista. V Londýne štartuje slovenský reprezentant na svojej štvrtej paralympiáde. V jeho aktuálnej paralympijskej zbierke 0 – 3 – 2 chýba zlato. „Keď sa dostaneme v tímoch do finále, budeme hrať s Čínou,“ naznačil Csejtey možnosť ozdobiť zbierku najcennejším kovom.

Petrikovičová siedma v rozplavbe na 200 m polohové preteky

Slovenská zrakovo postihnutá plavkyňa Karina Petrikovičová, zverenka trénerky Daniely Šipošovej, obsadila časom 3:02,83 siedme miesto v rozplavbe na 200 m polohové preteky a do večerného finále. V Londýne štartuje 18-ročná plavkyňa ešte v štyroch disciplínach.

VÝSLEDKOVÝ SUMÁR SLOVÁKOV NA PARALYMPIÁDE, 3. 9. 2012

STOLNÝ TENIS, vozičkári, TT2: Riapoš - Kyung Mook Kim (Kór.rep.) 3:1 (3,-9,9,8),, stojaci TT8 – finále: Čao (Čína) – Csejtey 3:1 (-8,5,15,4), vozičkárky TT3, o 3. miesto: Kánová – Headová (V. Británia) 3:1 (-2,5,5,3)

BOCCIA, BC4 páry, B-skupina: Slovensko (Ďurkovič, Strehársky) – Kanada 3:4

PLÁVANIE, zrakovo postihnuté SM12, 200 m pol. pret. rozplavba: 7. Petrikovičová 3:02,83 – do finále nepostúpila

Alena Kánová získala prvú slovenskú medailu v Londýne – bronz

Vozičkárka Alena Kánová zdolala v súboji o bronz Britku Headovú 3:1 a na paralympijskom stolnotenisovom turnaji v Londýne získala pre Slovensko prvú medailu. Po prehranom úvodnom sete 2:11 vývoj parádne otočila a suverénne zvíťazila.

Zlato získala Švédska Ahlquistová, Kánovej semifinálová premožiteľka, striebro Rakúšanka Maderová.

„Ani som si neuvedomila, že ide o prvú medailu v Londýne, verím, že budeme ešte veľa oslavovať. V hale bola skvelá atmosféra, Slováci prekričali Britov,“ bola prvé reakcia 32-ročnej Kánovej po zisku bronzu. Na svojej štvrtej paralympiáde získala štvrtý kov a v historickej tabuľke slovenských letných paralympionikov je na piatom mieste (1 – 1 – 2). Každú medailu niekomu venovala. „Zlato zo Sydney som dala rodičom, bronz z Atén mestu Ružomberok, striebro z Pekingu Národnému rehabilitačnému centru v Kováčovej. Aj londýnsky bronz venujem, ale ešte neprezradím komu...“ dodala.

Úvod zápasu ju zaskočil. „Britka hrala útočne, dala zopár prasiatok, set mi ušiel,“ povedala Kánová. S trénerom Romanom Cibulkom sa dohodli potom na zmene taktiky. „A výdatne mi pomohli fanúšikovia,“ dodala bronzová Kánová, ktorá si vybrala z práce polročné voľno, aby sa dobre pripravila na Londýn.