Stolní tenisti Slovenska o zlato, sú vo finále súťaže družstiev

Slovensko postúpilo v súťaži družstiev na stolnotenisovom turnaji paralympijských hier v Londýne do finále. V kategórii TT1-2 zvíťazil tím v zložení Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský nad Rakúskom 3:0 a vo finále sa stretne s Francúzskom.

Body víťazov získali Riapoš 2, Revúcky 1.

Ján Riapoš: „Sily rapídne ubúdajú. V súťaži jednotlivcov som odovzdal veľa fyzických aj duševných síl. O to viac sa musím regenerovať a motivovať, aby som sa pripravil na každý zápas."

Rastislav Revúcky: „Som šťastný, že som piaty set vyhral. Je to paralympiáda, podujatie, z ktorého mám rešpekt. V jednotlivcoch mi chýbal set na postup zo skupiny, teraz som rád, že som to doitiahol."

Bežkyňa Kolníková do finále na 200 m nepostúpila

Šprintérka Hana Kolníková nepostúpila v behu na 200 m do finále. V rozbehu štvrtkového atletického programu na paralympijských hrách skončila tretia časom 26,32, čo bol v celkovom poradí siedmy.

Vadovičová zakončila svoje súťaže v Londýne ziskom bronzu

(VIDEO) Dvadsaťdeväťročná Veronika Vadovičová predsa len neodíde z Lodnýna bez medaily.  Vo finále svojej záverečnej, štvrtej disciplíny, na XIV. paralympijských hrách, v ľubovoľnej malokalibrovke 3x20, do ktorého postúpila na tretej pozícii, si postavenie udržala a získala bronz.

Je to po pekinskom zlate druhá strelecká paralympijská medaila slovenskej strelkyne. Zvíťazila Číňanka Čang výkonom 676,6 pred krajankou Tang 671,7 a Vadovičovou 669,6.

„Som veľmi unavená, už sa mi ani usmievať nechce,“ bola prvá reakcia Veroniky po vyhlasovaní víťazov. Ale úsmev predsa len pridala, lebo z Londýna odchádza s medailou. „Bolo to ťažké. Ani si nepamätám priebeh pretekov, počas kvalifikácie to v mojej hlave  pracovalo ako v počítači... Celý čas prechádzal terčom tieň, musela som meniť zameriavanie a čosi na puške, vtedy mi tréner veľmi pomohol.“

Vo finále po prvom výstrele viedla, po tretej sérii bola tretia a postavenie si udržala, hoci jej výrazný náskok z kvalifikácie štvrtá Kórejčanka Lee nebezpečne sťahovala.

Jozef Široký st., tréner strelcov: „Medaila je náplasťou na všetko, čo sme počas paralympiády prežili. Verím, že v budúcnosti nám bude šťastie viac priať. Ale vďaka aj za túto medailu.“

ATLETIKA, rozbeh na 200 m T12: 3. Kolníková 26,32 - do finále nepostúpila (celkove 7. čas), disk: 4. Matušík 53,9

BOCCIA, osemfinále BC2: Jen (Čína) - Mezík 6:5, BC4: Ďurkovič - Čen (Čína) 1:7, McGuire (V. Brit.) - Strehársky 6:1

CYKLISTIKA, preteky s hromadným štartom, telesne postihnutý (64 km): 26. Švestka 1:55:01

ŠPORTOVÁ STREĽBA, športová puška 3x20: 1. Čang 676,6, 2. Tang (obe Čína) 671,7, 3. Vadovičová 669,6

STOLNÝ TENIS, semifinále súťaže družstiev TT1-2: Slovensko - Rakúsko 3:0 (Riapoš - Vevera 3:1, Revúcky - Ruep 3:2, Riapoš - Ruep 3:0)

Veronika Vadovičová postúpila do finále, má medailovú šancu!

Slovenská paralympionička Veronika Vadovičová postúpila v športovej puške 3x20 do finále londýnskej paralympiády a má šancu na zisk medaily. Výkonom 576 bodov je tretia. Za líderkou Čang z Číny zaostáva iba o jeden bod a pred štvrtou Kórejčankou Lee má 9 bodov.

Vlajkonosič Janovjak v cyklistickej časovke šiesty

Vladislav Janovjak, vlajkonosič slovenskej výpravy na slávnostnom otvorení paralympiády, obsadil v cyklistickej časovke zrakovo postihnutých spolu so svojím pilotom Róbertom Mitošinkom šieste miesto.

„Bojovali sme, koľko sa dalo. Vraveli sme si, že keď budeme do šiesteho miesta, budeme spokojní,“ uviedol Janovjak. „Sústredíme sa na cestné preteky 8. septembra, na nich si robíme väčšie ambície.“ Podľa oboch jazdcov bola trať náročná, kopcovitá, fúkal vietor.

Riapoš a spol. v semifinále stolnotenisového turnaja družstiev

Vozičkári Ján Riapoš, Rastislav Revúcky a Martin Ludrovský po víťazstve nad Brazíliou 3:0 postúpili do semifinále paralympijského turnaja družstiev vozičkárov TT2 a budú hrať s Rakúskom. Stojaci v kategórii TT6-8 Richard Csejtey s Miroslavom Jamborom neobhája strieborné medaily z Pekingu, keď v súboji o postup do štvrťfinále podľahli Nemcom 1:3.

Cyklistický debutant Švestka v zajatí kamier, s defektom trinásty

Jaroslav Švestka, 40-ročný paralympijský debutant, skončil v cyklistickej časovke trinásty. Učiteľ roka 2012 v Levoči šiel na trati Brands Hatch, kde sa pred vyše štvrťstoročím jazdili preteky F1, na doraz.

V cieli sa dostal do zajatia kamier štábu študentov VŠMU, ktorí o ňom už štvrtý rok točia dokument. Kristína Lapšanská, Švestkova bývalá žiačka (učí na základnej umeleckej škole), pripravuje s kolegami dokument, ktorý bude mať 27 minút. Bude to profil o civilnom aj športovom živote slovenského paralympionika, ktorému pre zhubný nádor amputovali pravú nohu. V paralympijskej premiére mal Švestka kus smoly – poldruha kilometra pred cieľom dostal defekt, musel meniť bicykel a stratil minútu. „V tomto roku som až doteraz najazdil 15-tisíc kilometrov bez defektu...“ povzdychol si.

Plavkyňa Karina Petrikovičová vo finále na 100 m znak šiesta

Karina Petrikovičová, zrakovo postihnutá slovenská plavkyňa, postúpila v Londýne na paralympiáde na 100 znak do finále. V rozplavbe obsadila 4. miesto, jej čas 1:19,56 bol celkove šiesty, vo finále dosiahla výkon 1:20,48 a skončila šiesta. Osobný rekord Slovenky je 1:14,38.

BOCCIA, o nasadenie BC1: Nagy – Ventura Flores (Mex.) 1:6, 16-finále: de Oliveira (Braz.) - Nagy 4:2, BC2: Král - Papadakis (Gréc.) 5:5, Mezík - Serbus (ČR) 7:2, 16-finále: Mezík – Connollyová (Ír.) 5:2, Serbus – Král 5:1 STOLNÝ TENIS, osemfinále súťaže družstiev TT4-5: Česko – Slovensko 3:1 (Hadrava - Mihálik 0:3, Tauš - Mészáros 3:0, Tauš - Mihálik 3:2, Hadrava - Mészáros 3:1, TT6-8: Nemecko – Slovensko 3:1 (Schwinn - Csejtey 2:3, Wollmert - Jambor 3:2, Wollmert - Csejtey 3:1, Schwinn - Jambor 3:0), štvrťfinále TT2: Slovensko – Brazília 3:0 (Revúcky – Espindola 3:1, Riapoš – Souza 3:0, Riapoš –Espindola 3:2) PLÁVANIE, rozplavby S12, 100 m znak: 4. Petrikovičová 1:19,56 – postup do finále: 6. Petrikovičová 1:20,48 ŠPORTOVÁ STREĽBA, muži - 3x40 ľubovoľná malokalibrovka: 9. Malenovský 1129, 26. Široký 1083 – do finále nepostúpili CYKLISTIKA, telesne postihnutí - časovka jednotlivcov, muži C2: 13. Švestka 27:53,84, hendbike - H1: 11. Tureček 49:17,15, ženy H1-2: 7. Oroszová 38:04,16, T1-2 mix: 18. Matičková 23:35.54, zrakovo postihnutý, B-tandem: 6. Janovjak – Mitošinka 31:38.83. TLAK NA LAVIČKE, kategória +82,5: 8. Sládková 90 kg