Už tento piatok nové vydanie Paralympionika

Tretie tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik nájdete opäť ako vloženú prílohu Denníka Šport už tento piatok 7. novembra.  Prečítajte si o úspechoch našich športovcov na nedávnych majstrovstvách sveta ...


... v streľbe, cestnej paracyklistike, stolnom tenise, boccii, ale aj na ME v atletike, lukostreľbe a plávaní. Nájdete tu aj fotonávraty k Paráde 2014, či k uvedeniu knihy Jána Riapoša Mal som (vždy) šťastie počas XXVI. športových hier v NRC Kováčová. V rubrike Profil prinášame životný príbeh čerstvého európskeho šampióna v lukostreľbe Marcela Pavlíka, rozhovor nám tentokrát poskytol primátor Košíc Richard Raši. V čísle nájdete aj veľa ďalších zaujímavostí z domáceho i zahraničného paralympijského športu.   


Martin France o ťažkostiach so získaním zamestnania

TV Markíza uviedla vo včerajších Televíznych novinách pod názvom „Ťažký život paralympionika“ reportáž so zjazdárom Martinom Francem, v ktorej poukázal na ťažkosti so získaním zamestnania u zdravotne znevýhodnených športovcov.


Sám vlastní vysokoškolský diplom, ale prácu si napriek tomu zatiaľ nájsť nedokázal. Keď sa chcel sa zamestnať ako finančný poradca, vzdelanie  potenciálneho zamestnávateľa ani nezaujímalo. "Priznal sa mi úprimne, že asi nie ste vhodný typ na tú pozíciu, pretože máte postihnutie a možno by reagovali inak ľudia na to, možno horšie, že by ste ich nevedeli presvedčiť k istým veciam. No tak som bol troška v šoku", uviedol.
"Chcem len jednoduchú vec. Chcem šancu, chcem nejaký aspoň v úvodzovkách mizerný plat, aby som niečo mal, nejakú prax, lebo vyjdem z lyžovania štyridsaťročný, neviem, či si to dokáže niekto predstaviť a nebudem mať nič. Po vysokej škole, keď nemáte prax, ako keby ste vysokú nemali", dodal. V reportáži sa k tejto téme vyjadril aj jeho tréner Peter Matiaško.


Nabitý kalendár podujatí na rok 2015

Rok 2015 bude opäť bohatý na svetové šampionáty v športe zdravotne znevýhodnených. Tie čakajú na zjazdových lyžiarov, curlerov, hokejistov na sánkach, parasnouborderov, plavcov, cyklistov, lukostrelcov i atlétov.


Okrem toho sa budú konať ME v boccii, stolnom tenise, paradrezúre, tlaku na lavičke a v športovej streľbe. Termín a dejisko posledne menovaného šampionátu nie sú zatiaľ stanovené, podobne ako pri MS v tanečnom športe na vozíku. Strelcov čaká aj päť kôl Svetového pohára.  KALENDÁR 2015MS v curlingu na vozíku, 6. - 13. februára, Lohja (Fínsko)MS v parasnoubordingu, 23. – 28. februára, La Molina (Španielsko)MS v zjazdovom lyžovaní,  2. - 10. marca,  Panorama (Kanada)MS B skupiny v hokeji na sánkach, 15. - 21. marca, Ostersund (Švédsko)   Svetový pohár v streľbe, 27. marca - 1. apríla, Stoke Mandeville (Veľká Británia)Svetový pohár v streľbe, 16. - 21. apríla, Štetín (Poľsko)Svetový pohár v streľbe, 26. apríla - 3. mája, Hannover (Nemecko)MS v plávaní, 13. - 19. júla, Glasgow (Veľká Británia)ME v boccii (družstiev a párov), 23. - 27. júla, Guildford (Veľká Británia)MS v cestnej paracyklistike, 28. júla - 2. augusta, Nottwil (Švajčiarsko)MS v lukostreľbe, 23. - 30. augusta, Donaueschingen (Nemecko)ME v stolnom tenise, 9. – 18. septembra, Vejle (Dánsko) ME v paradrezúre, 10. - 13. septembra, Deauville (Francúzsko)Svetový pohár v streľbe, 15. - 19. septembra, Sydney (Austrália)Svetový pohár v streľbe, 7. - 13. novembra, Fort Benning (USA)MS v atletike, 19. - 28. novembra, Dohá (Katar)ME v tlaku na lavičke, 22. - 28. novembra, Eger (Maďarsko) 

Švestka bojuje o paratriatlonovú miestenku do Ria

Na PH 2016 v Riu sa prvýkrát objaví nové športové odvetvie  -  paratriatlon. Na Slovensku sa mu začal venovať bývalý cyklista a účastník londýnskej paralympiády v roku 2012 Jaroslav Švestka.


Medzinárodná triatlonová únia (ITU) začala podporovať rozvoj paratriatlonu pred vyše 15 rokmi a o dva roky sa dočká tento šport spolu s parakanoistikou svojej paralympijskej premiéry. Športovci sú na základe postihnutia rozdelení do šiestich kategórií (vrátane vozičkárov a zrakovo postihnutých) a súťažia na tratiach: 750 m plávanie, 20 km cyklistika a 5 km beh. „Zo šiestich existujúcich kategórií (6 mužských a 6 ženských) sa v Riu predstavia muži v PT1, PT2 a PT4, ženy v PT2, PT4 a PT5“ , uviedol reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režnák, s ktorým Jaroslav Švestka naďalej spolupracuje v cyklistickej časti prípravy. „Od roku 1997 sa venujem paracyklistike a vyvrcholením mojej snahy boli PH v Londýne. Avšak paratriatlon je pokračovaním môjho športového života. S myšlienkou venovať sa tomuto športu som sa začal zaoberať pred rokom, keď mi jedna protetická firma zapožičala protézu na behanie. Musím priznať, že  to bol pre mňa zážitok, keďže som 20 rokov nemohol behať. Vďaka tejto protéze môžem skúsiť niečo nové, čo som chcel vždy prežiť“, vysvetľuje svoje pohnútky náš aktuálny paratriatlonista.Rok nie je až taká dlhá doba, a tak si Jaro Švestka pamätá na svoje  začiatky celkom presne. „Je to niečo iné, keďže k cyklistike pridávam aj beh a plávanie, a práve preto som rád, že nie je zaťažená len jedna polovica môjho tela“, povedal. Jeho príprava nie je vôbec  jednoduchá, nakoľko je učiteľom v Levoči a napriek plnému…

Súťaž tlakárov vo Wroclawi za účasti ministra športu

Najlepší výsledok z trojice slovenských reprezentantov v tlaku na lavičke dosiahol na podujatí Strieborná činka 2014 František Antony, ktorý v kategórii do 80 kg obsadil 3. miesto výkonom 130 kg, čo je jeho osobný rekord.


Preteky sa uskutočnili v dňoch 24. -26. októbra v poľskom meste Wroclaw a štartovali na nich reprezentácie Maďarska, Ruska, Ukrajiny, Moldavska, Slovenska a Poľska. Okrem Františka Antonyho nás reprezentovali aj Ján Kuboši (kategória do 97 kg) a Ladislav Gašpar (do 88 kg). Martin Čapla bol hlavným rozhodcom celej súťaže.

„O význame tohto podujatia svedčí aj fakt, že sa ho zúčastnil minister športu a cestovného ruchu Poľskej republiky. Športová úroveň Striebornej činky bola na veľmi vysokej úrovni, nakoľko sa ho zúčastnili medailisti z MS a PH. S partnermi z Maďarska a Poľska sa nám podarilo dohodnúť účasť ich pretekárov na podujatí ŠPORTFESTIVAL 2014, ktoré sa uskutoční 13. decembra v Trenčíne“, uviedol tréner Michal Čapla.


Čínske 361 ° oficiálnym dodávateľom oblečenia pre Rio

Technický personál a dobrovoľníci budú počas OH a PH Rio 2016 odetí do jednotného oblečenia čínskej športovej značky 361 °. Výrobca poskytne pre potreby hier spolu 106.500 uniforiem, vrátane nákladov na testovacie akcie a beh s pochodňou.


"Sme presvedčení, že vybraný dodávateľ prispeje svojim dielom k našej snahe pripraviť vynikajúce a nezabudnuteľné hry“, uviedol prezident Rio 2016 Carlos Nuzman. „Je to míľnik v našej histórii a sme veľmi radi, že všetci budú mať možnosť zoznámiť sa s našou značkou“, doplnil generálny riaditeľ 361 ° Wuhai Ding.

Spoločnosť 361 °, ktorá bola založená v roku 2003 a sídli v Jinjiangu, v provincii Fujian, už sponzorovala rôzne súťaže v Ázii, vrátane Ázijských hier Guangzhou 2010 a Incheon 2014.  

Názov spoločnosti označuje 360 stupňov kruhu plus jeden navyše ako cieľ tejto značky - splniť potreby športovcov pre ich stopercentný profesionálny výkon plus pridaný stupeň inovácie a kreativity.


Rekordný výťažok pomôže vybraným deťom i dospelým

Celkový výťažok z dražby 4. ročníka Charitatívneho aukčného salóna ADELI, ktorý sa konal vo štvrtok 23. októbra v Piešťanoch, dosiahol 24.290 eur, čo je oproti minulému roku viac o takmer 10.000 eur. Celý bude venovaný ...


... vybraným slovenským a českým deťom a dospelým na zabezpečenie kvalitnej a intenzívnej rehabilitácie v ADELI Medical Centre. Aukcii predchádzala predaukčná výstava v Magna Gallery, kde si záujemcovia o kúpu mohli diela vopred prezrieť.

Hudobným hosťom tohtoročnej aukcie bola legenda česko-slovenskej pop music Michal David, ktorý si z Piešťan odniesol aj knihu Jána Riapoša „Mal som (vždy) šťastie“ s venovaním. Prvýkrát sa na aukcii zúčastnili aj poslanci Národnej rady SR Bibiána Riapošová a Richard Raši.

Podujatie sa konalo v jubilejnom roku 10.výročia začiatku činnosti ADELI Medical Centra a 5.výročia Asociácie pomoci postihnutým ADELI. Výška finančnej pomoci, ktorú APPA - Asociácia pomoci postihnutým ADELI poskytla slovenským a českým pacientom počas svojej existencie, presiahla sumu 2,7 milióna Eur a len v tomto roku sa, aj vďaka výťažku z aukcie, dostala cez hranicu jedného milióna Eur. Charitatívna aukcia je jednou z aktivít APPA, prostredníctvom ktorej sa získavajú financie pre pomoc pacientom s neurologickými poruchami pohybu. Z Charitatívneho aukčného salóna ADELI sa pomaly stáva nová jesenná piešťanská tradícia.


Tenista Marek Gergely na tri turnaje do zahraničia

Aktuálne najlepší slovenský reprezentant v tenise na vozíku Marek Gergely absolvuje v nasledujúcom mesiaci sériu turnajov, ktorú začne 30. októbra na Sion Indoor vo Švajčiarsku. Následne ho v novembri preverí ...


...  Zielona Gora Cup v Poľsku a Prague Czech Indoor v hlavnom meste Česka.„Mojim cieľom je v tomto roku dostať sa do Top 30 vo svetovom rebríčku a mali by mi k tomu pomôcť práve tieto turnaje“, uviedol. Momentálne sa nachádza na 49. mieste, v budúcom roku by sa chcel posunúť medzi najlepších 20 - 25 hráčov sveta a kvalifikovať sa do Ria 2016. „Cesta na tieto hry povedie cez víťazstvá nad hráčmi, ktorí majú vyšší ranking ako ja. Rebríček pre Rio sa začne počítať od mája budúceho roka a uzavrie sa v máji 2016, keď sa definitívne dozvieme, kto tam bude štartovať“, doplnil.  Tohtoročnú sezónu začal v marci v Karvinej. V apríli v nemeckom Buchlbergu vyhral dvojhru i štvorhru. Nasledoval májový turnaj v talianskej Arbarele, v júni to v poľskom Plocku dotiahol do štvrťfinále, keď na jeho rakete zostal 26. hráč sveta Poliak Fabisiak. V tom istom mesiaci prehral v Prostějove vo štvrťfinále s Rakúšanom Rieglerom. Pripísal si však cenné víťazstvo nad ďalším Poliakom Kruszelnickim, bývalým hráčom Top 10.V Bratislave na turnaji Slovakia Open 2014 po porážke Čecha Stefanu vypadol v druhom kole s obhajcom Fredericom Cattaneom, ale chuť si napravil vo štvorhre, kde to dotiahol s Kruszelnickim až do finále.Uprostred júla si pripísal prvenstvá v dvojhre i štvorhre na turnaji v Budapešti a následne ho v Berlíne stopol Rakúšan Legner po trojsetovom boji v druhom kole. V auguste štartoval ešte v rakúskom Grossiegu (prehra v 2. kole so svetovou sedemnástkou Olssonom) a v…

Boccisti si po návrate z Číny zmerali sily v Nitre

V sobotu 18. októbra sa v Mestskej športovej hale v Nitre uskutočnil V. ročník turnaja telesne znevýhodnených športovcov Boccia Masters 2014, na ktorom štartovalo osem najlepších hráčov Slovenska z každej kategórie (BC1, BC2, BC3, BC4).


Hlavnými organizátormi podujatia boli Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Športový klub ŠK Altius s podporou primátora Nitry Jozefa Dvonča.

Výsledky jednotlivých kategórií:

BC1: 1. miesto: Jakub Nagy

         2. miesto: Lukáš Baláži

        3. miesto: Michal Machara

BC2: 1. miesto: Róbert Mezík

         2. miesto: Tomáš Dančo

         3. miesto: Peter Hudeček

BC3: 1. miesto: Adam Burianek

         2. miesto: Michal Tižo

       3. miesto: Stanislav Minárik

BC4: 1. miesto: Samuel Andrejčík

        2. miesto: Michaela Balcová

        3. miesto: Martin Strehársky 


Beseda s Jánom Riapošom a Veronikou Vadovičovou

V nových priestoroch Centra európskych štúdií FSV UCM v Trnave sa dnes od 10. hod. koná prednáška a diskusia so štvornásobným zlatým medailistom z PH Jánom Riapošom a paralympijskou víťazkou z Pekingu 2008 v streľbe Veronikou Vadovičovou.


Akcia sa koná z iniciatívy Fakulty sociálnych vied Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave.