Veronika Vadovičová stále vo víťaznej forme

Držiteľka zlatej medaile z Pekingu 2008 a bronzovej z Londýna 2012 Veronika Vadovičová zvíťazila v disciplíne R2 vzduchová puška v stoji na prvom tohtoročnom kole Svetového pohára v streľbe v britskom Stoke Mandeville.


V skupine R1 vzduchová puška v stoji muži - skončil ďalší náš reprezentant Radoslav Morvay na 6. mieste.  Okrem nich štartuje na tomto podujatí aj Jozef Široký.

O mesiac čaká našich strelcov medzinárodné podujatie spolu so zdravými v Hannoveri a začiatkom mája aj ďalšie kolo Svetového pohára v poľskom Štetíne.

Rok 2014 jej aj rokom konania majstrovstiev sveta, ktoré bude v júli organizovať nemecký Suhl.


Víťazov súťaží žrebovali zlaté medailistky

Využili sme dnešnú prítomnosť najúspešnejšej dvojice zo Soči Henriety Farkašovej a jej navádzačky Natálie Šubrtovej na sekretariáte SPV, aby vyžrebovali výhercov veľkých predparalympijských súťaží v denníkoch SME a ŠPORT.


Mená víťazov, ktoré teraz prinášame na našej stránke, budú zverejnené aj v oboch celoštátnych denníkoch. Súťaž v SME bola uverejnená ako súčasť špecializovanej osemstranovej prílohy ZPH 2014 v piatok 7. marca. V Denníku Šport vyšlo až päť pokračovaní v období 1. – 6. marca. V oboch prípadoch oceňujeme 10 šťastlivcov, ktorí správne zodpovedali otázky, týkajúce sa slovenských paralympionikov. Denník SME1.    cena: Vlado NOVACKÝ, Znievska 10, 851 06 BBRATISLAVA 5-        biely rolák SPD Soči 20142.    cena: Anna POĽÁKOVÁ, Hornádska 226/9, 044 11 ŽDAŇA-        kazeta s odznakmi Soči 20143.     cena: Anton PAŠTEKA, Bernolákova 2423/24, 901 01 MALACKY-        tričko Slovak Paralympic Team4.    cena:  Štefan NÉMETH, Ul. 1. mája 28, 972 01 BOJNICE-        publikácia 20 rokov slovenského paralympizmu5.    cena:  Bohuš VAŇO,  Ľ. Ondrejova 27/12, 971 01 PRIEVIDZA-        zimná čiapka6.    cena: Magdaléna BIĽOVÁ, Na Podskalku 40, 066 01 HUMENNÉ-        šiltovka7.    cena: Lukáš KRIŠŠÁK, Ul. Tomašikova 2490/27, 058 01 POPRAD-        pamätný poštový list SPD Soči 20148.    cena: Marie HORVÁTHOVÁ, Chemická 18, 831 04 BRATISLAVA 3-        originálna grafika k ZPH Soči 20149.    cena: Jozef VIZVÁRY, Kalinčiakova 302/21, 905 01  SENICA-        sada podpisových kariet medailistov10. cena: Katarína HRONKINOVA, Allendeho 2807/62, 059 51 POPRAD – MATEJOVCE             –  šatka SPD Soči 2014 Denník ŠPORT1.    cena: Ľubomír BUDOŠ, M.R. Štefánika 2485, 022 01 ČADCA-        biely…

Medailistov zo Soči dnes ocenil predseda vlády

V Zrkadlovej sále Úradu vlády SR dnes prijal premiér Robert Fico slovenských medailistov zo ZPH 2014, predsedu SPV Jána Riapoša a vedúceho výpravy Samuela Roška. Spolu s našimi zástupcami ocenil aj olympionikov Kuzminovú a Žampu.


Na prijatí bola prítomná naša najúspešnejšia dvojica zo Soči Henrieta Farkašová - Natália Šubrtová, Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom, Miroslav Haraus s Marošom Hudíkom a Petra Smaržová.
"Za tie roky sa z nás stali už dôverní priatelia. Keď mi je ako premiérovi ťažko a neviem si poradiť s riešením problémov, ktoré trápia Slovensko, vždy si spomeniem na Vás a spýtam sa sám seba, ako by som sa správal na zjazdovke, keby som bol paralympionik a mal na sebe dres so slovenským znakom. Vy ste pre mňa príkladom toho, ako človek dokáže prekonávať sám seba napriek tomu, že sa Vám v živote stali ťažké udalosti. Pre všetkých Slovákov ste príkladom číreho vlastenectva a oddanosti našej krajine", povedal predseda vlády SR.
Na odovzdávaní pamätných ocenení z rúk predsedu vlády boli prítomní aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Dušan Galis.

viac foto na: http://www.spv.sk/fotogaleria/25-marca-2014-prijatie-medailistov-zo-zph-soci-u-premiera-srDeň otvorených dverí - curling na vozíku

V nedeľu 30.3.2014 od 9:00 hod. pozývame všetkých nových záujemcov o curling na vozíku, aby si prišli vyskúšať tento šport. Príďte do curlingovej haly v Bratislave - Ružinove, ul. Ružinovská 4.


Slovenskí curleri vybojovali na ZPH v Soči 6. miesto. Ponúkame vám možnosť zapojiť sa do nášho tréningového procesu, alebo si len tak pre zábavu vyskúšať tento šport.

Ak by mal niekto záujem a daný termín mu nevyhovuje, alebo ak by bol veľmi veľký záujem a záujemcovia sa dopredu ozvú na e-mail alebo telefónne číslo, vieme sa dohodnúť a zabezpečiť tréning pre začiatočníkov aj v iných termínoch.

Všetky aktuálne informácie a termíny ďalších tréningov počas celého roka budeme zverejňovať na našej internetovej stránke www.wcc.sk

Mgr. František Pitoňák
reprezentačný tréner curlingu na vozíku

curling


 Cyklisti začínajú kvalifikáciu o Rio 2014 na dráhe

Vo štvrtok skoro ráno odlietajú do mexického Aguascalientes na majstrovstvá sveta v dráhovej cyklistike Jozef Metelka s Branislavom Režňákom. Tieto majstrovstvá sveta sú prvým kvalifikačným pretekom na PH Rio 2016 ...


... a Jozef Metelka (kategória C4, na snímke) zabojuje na velodróme v Aguascalientes o dôležité body do paralympijského rankingu v disciplínach stíhacie preteky na 4 km (11. apríla), 1 km s pevným štartom (12. apríla) a scratch (13.apríla).


Témou výtvarnej súťaže bol opäť aj „Paralympizmus očami detí“

V stredu 12. marca sa na pôde SPP v Bratislave uskutočnilo vyhodnotenie výsledkov 15. ročníka výtvarnej súťaže profesora Karola Ondreičku „Mesiac detskej tvorby“ a slávnostná vernisáž.


Vyhlasovateľmi súťaže boli opäť občianske združenie Korytnačky, Slovenský plynárenský priemysel a Slovenský paralympijsky výbor. Súťaž je určená deťom zo špeciálnych základných škôl, detských domovov, domovov sociálnej starostlivosti, nemocničných škôl a integrovaných základných škôl. Témami 15. ročníka boli : 1. Naše Slovenské naj 2. Anjelsky krásne Vianoce 3. Štyri ročné obdobia 4. Moja vysnívaná dovolenka 5. Paralympizmus očami detí. Najlepšie sa zhostil poslednej témy 11- ročný Nikolas Oláh zo Základnej školy v Divíne, na druhom mieste skončil 14 - ročný Štefan Bota zo ZŠ s MŠ Hriňová a tretie miesto si odniesol 9 – ročný Jozef Svitek, Základná škola s MŠ, Babín.Víťazné práce vyberala porota 23. januára 2014 pod vedením akademického maliara profesora Dušana Kállaya. Zloženie poroty: Dušan Kállay – predseda poroty, akademický maliar; Helena Ondreičková, učiteľka výtvarnej výchovy, manželka zosnulého profesora Karola Ondreičku; Miroslav Regitko, výtvarník; Ľuboslav Paľo, výtvarník, Zuzana Katrušinová, združenie Korytnačky, Ľubica Oreská; Slovenský plynárenský priemysel, a. s., Katarína Kleinová, Pavel Bílik, Slovenský paralympíjsky výbor.Práve v tejto súťaži sa zrodili všetci maskoti Slovenského paralympijského družstva od PH 2004 v Aténach, vrátane  toho posledného - Snežka, ktorý nedávno sprevádzal našu úspešnú výpravu na ZPH 2014 v Soči.

Strelcov čaká Svetový pohár vo Veľkej Británii

Mestečko Stoke Mandeville pri Londýne, rodisko paralympijského športu, bude v dňoch 25. – 28. marca dejiskom prvého tohtoročného Svetového pohára v športovej streľbe. Slovensko budú reprezentovať traja športovci ...


... Veronika Vadovičová, Radoslav Morvay a Jozef Široký. Ako doprovod bude s nimi v dejisku Milan Goleňa.

O mesiac čaká našich strelcov medzinárodné podujatie spolu so zdravými v Hannoveri a začiatkom mája aj ďalšie kolo Svetového pohára v poľskom Štetíne.

Rok 2014 jej aj rokom konania majstrovstiev sveta, ktoré  bude v júli organizovať nemecký Suhl.


Plavec Kemény na Danish Open 2014 trikrát vo finále

V dánskom Esbjergu sa 7. až 9. marca konali tradičné otvorené majstrovstvá Dánska v plávaní, na ktorých štartovalo šesť slovenských reprezentantov. Najúspešnejším bol paralympionik Viktor Kemény z PK Nové Zámky, ktorý potvrdil päť limitov na ME a trikrát sa dostal do finále.


„Danish Open je v kalendári IPC jedným z prvých pretekov, kde sa zdravotne znevýhodnení športovci pokúšali získať miestenku na IPC ME 2014. Karina Petrikovičová pre chorobu nevycestovala. Za B-tím sa podarilo Jadranke Marič splniť B - limit. Adamovi Riečičiarovi chýbalo 0:00,46 min. Radovan Pacák a Frederika Vešelényiová napriek osobákom nesplnili žiadny limit. Tatiana Blattnerová zaplávala čas na splnenie limitu, no chýba jej ešte klasifikácia IPC. Možnosť dostanú ešte aj v Berlíne koncom apríla“, zhodnotil účasť Ladislav Struhár, ktorý je v súčasnosti poverený vedením slovenskej reprezentácie.


Stolní tenisti odštartovali rok 2014 na Hungaria Open

V dňoch 14. - 16. marca sa stolnotenisová výprava zúčastnila na tradičnom turnaji v maďarskom meste Eger. Zo skúsených hráčov sa  najviac darilo Martinovi Ludrovskému v TT2, ktorý vyhral súťaž jednotlivcov a spolu s Kližanom aj súťaž družstiev. Peter Mihálik zvíťazil v skupine TT4 a s Andrejom Mészárosom skončili v družstvách na 2. mieste.


V skupine TT8 nás úspešne reprezentoval aj Richard Csejtey, ktorý skončil v jednotlivcoch na 2. mieste a s Miroslavom Jamborom prehrali až vo finále s domácimi Maďarmi a obsadili tak konečné 2. miesto.Turnaj bol pre reprezentantov prvou tohtoročnou možnosťou zmerať si svoje sily s niektorými zo svojich  súperov, s ktorými sa stretnú na športovom vrchole roka MS v Číne (6. - 15. septembra). Popri skúsených reprezentantoch sa turnaja zúčastnili aj dvaja mladí a nádejní hráči. V skupine TT2 nás reprezentoval 18 - ročný Lukáš Kližan a v skupine TT3 20 - ročný Adrián Prieložný. „Chlapci dostali šancu štartovať na tomto turnaji na základe svojho vynikajúceho prístupu v tréningu a predvedenej hry na Majstrovstvách SR a počas ligy vozíčkarov. Veríme, že sa aj v tomto roku na našich domácich súťažiach objavia nové talenty a hráči, ktorým budeme môcť dať šancu aj na medzinárodných turnajoch“, informoval tréner Ľuboš Dobrotka.„ Z predvedenej hry našich hráčov sme turnaj zhodnotili ako prípravný a samotní reprezentanti skonštatovali, že musia riadne pridať, aby mohli byť v Číne úspešní. Chýbali nám traja najskúsenejší hráči - Rastislav Revúcky má od začiatku roka zdravotné problémy, Alena Kánová reprezentovala SR na ZPH v Soči v curlingu a Ján Riapoš sa podujatia v Soči zúčastnil z pozície predsedu SPV, kde absolvoval aj niekoľko pracovných stretnutí“, doplnil.Najbližšie našu reprezentáciu čaká v máji turnaj v slovinskom Lašku, na ktorý sú nominovaní: TT2 - Ján…

Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

Privítanie po návrate sa dnes popoludní konalo v sídle hlavného partnera SPD Soči 2014 spoločnosti SPP v Bratislave. So ziskom siedmich medailí - troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových - sa Slováci zaradili na šieste miesto v celkovej medailovej bilancii krajín.


"Vzhľadom na vysoké ambície niektorých našich športovcov sa môže počet medailí niekomu máliť. My sme však veľmi spokojní. Sme presvedčení o tom, že nielen medailisti, ale všetci naši športovci odovzdali na paralympijských športoviskách všetky svoje sily a umenie a dôstojne reprezentovali našu krajinu," komentoval vedúci slovenskej výpravy v Soči Samuel Roško. ZPH 2014 sa konali v zložitej geopolitickej atmosfére počas silnejúcich obáv z rozpútania vojnového konfliktu na Kryme. "Aj preto sme dvojnásobne radi, že všetci paralympionici sa vrátili domov živí a zdraví a v dobrej nálade. U viacerých tú náladu umocnili medaily na krku," upozornil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. Najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v Soči bola zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová. Dve zlaté a jedna bronzová medaila sa jej hompáľali na krku a 27-ročná Rožňavčanka mohla spokojne poznamenať: "Na tieto hry mi zostanú krásne spomienky, nielen čo sa týka samotného lyžovania a našich úspechov, ale aj organizácie a atmosféry. Rusi si tieto hry vzali za svoje a rovnako ako svojim športovcom fandili aj nám ostatným." Farkašová má v zbierke zo zimných paralympijských hier už päť zlatých, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. "Veľmi si vážim každú z medailí, ktoré som získala. Veľká vďaka za ne patrí najmä mojej navádzačke Natálii Šubrtovej, ktorá ma dobre vedie nielen na svahu, ale sme dobré kamarátky aj v súkromí," dodala…