ME Eindhoven: Kemény včera siedmy, Petrikovičová ôsma

Vo včerajších podvečerných finálových vystúpeniach na šampionáte plavcov skončil Viktor Kemény (SM6) v disciplíne 200 m polohové preteky na 7. mieste a Karina Petrikovičová (S13) obsadila na 50 m voľný spôsob 8. priečku.


Tatiana Blattnerová (S11) pri svojej premiére do finále nepostúpila, keď v rozplavbe skončila šiesta.

Dnes bude mať Slovensko v plaveckom areáli Pietera van den Hoogenbanda v Eindhovene jediné želiezko v ohni - o 19:06 hod. nastúpi vo finále disciplíny 100 m prsia (SB7) Viktor Kemény.  


Na európskom šampionáte zasiahla do bojov ďalšia Slovenka

Svoju premiéru na IPC ME v plávaní v Eindhovene dnes absolvovala Tatiana Blattnerová. V pretekoch 50 m voľný spôsob skupiny S11 zrakovo postihnutých skončila v druhej rozplavbe na 6. mieste.


Karina Petrikovičová (S13) obsadila v rovnakej disciplíne v rozplavbe 8. miesto. Telesne postihnutý Viktor Kemény (SM6) bude štartovať o 17:09 vo finále 200 m polohový pretek. Priamy prenos si môžete pozrieť tu: http://www.paralympic.org/eindhoven-2014


Športovcom pomáha v príprave na MS aj hyperbarická komora

Pred svetovými šampionátmi v stolnom tenise a paracyklistike využívajú slovenskí paralympionici spoluprácu s piešťanským Adeli Medical Center, v rámci ktorej navštevujú tzv. hyperbarickú komoru.


„Je to výborné zaradenie, ktoré mi pomáha najmä pred dôležitými podujatiami“, povedal štvornásobný paralympijský víťaz v stolnom tenise Ján Riapoš, ktorý sa chystá v septembri na MS do čínskeho Pekingu.

Opačným smerom do USA zamieri na paracyklistický šampionát zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak. “Hyperbarickú komoru som absolvoval aj pred hrami v Londýne 2012 a bola z toho moja prvá paralympijská medaila. Verím, že mi to pomôže aj teraz“, uviedol.

Janovjak práve absolvuje dvojtýždňový cyklus, v rámci ktorého inhaluje denne 60 minút čistý kyslík pri zvýšenom atmosferickom tlaku, čím telo prijíma až 25 krát viac kyslíka ako pri normálnom tlaku vzduchu. Zároveň kyslík lepšie preniká do buniek a tkanív. Ako nám povedal náš paracyklista, po absolvovaní tejto metódy sa vždy cíti lepšie a sviežejšie, čo využíva následne vo svojej športovej príprave.

Adeli Medical Center dlhodobo spolupracuje s SPV a súčasťou kooperácie mal byť aj spoločný program v nedeľu 3. augusta na Závodisku v bratislavskej Petržalke. Pre nepriazeň počasia bola napokon akcia zrušená. V súčasnosti sa hľadá náhradný termín, o ktorom vás budeme včas informovať.


ME plávanie: Karina Petrikovičová dnes na 6. mieste

Počas dnešného dňa na IPC ME v plávaní v holandskom Eindhovene zasiahli z našich reprezentantov do bojov Viktor Kemény a Karina Petrikovičová. Telesne postihnutý Novozámčan skončil v rozplavbe 50 m voľný spôsob na ôsmom mieste a v podvečer ho čaká finále.


Naša najlepšia zrakovo postihnutá plavkyňa, ktorá včera získala bronzovú medailu na 100 m znak, skončila dnes v disciplíne 200 m polohové preteky šiesta.

Zajtra ju čaká 50 m voľný spôsob a Keményho schopnosti preverí 200 m pp. Do súťaže prvýkrát zasiahne aj Tatiana Blattnerová, ktorá bude súťažiť v rovnakej disciplíne ako Petrikovičová, ale v inej skupine postihnutia (S11). Posledná slovenská zástupkyňa Patrícia Ščasnárová nastúpi až v nedeľu na 100 m prsia v skupine postihnutia SB6.


Rio 2016 predstavilo motív svojich hier

Dva roky pred otvorením predstavilo Rio 2016 základný motív olympijských a paralypijských hier, ktorý bude tradične zdobiť všetky športoviská, ubytovacie a fanúšikovské zóny v meste, vstupenky, oblečenie organizátorov, dobrovoľníkov a všetky licencované produkty.   


Tvorba motívu bola inšpirovaná Brazíliou, Brazílčanmi a Rio de Janeirom, uvádzajú tvorcovia, ktorí na ňom pracovali viac než rok. Je to multifarebný žiarivý obraz, odrážajúci rôznorodosť miestneho obyvateľstva, v ktorého objatí sa zlieva bujná príroda, ekológia, ľudské teplo a umenie. Rio je v motíve prítomné v podobe svojich ikon ako sú Corcovado či Cukrová homoľa.

„Rio 2016 budú hry pre všetkých. Bude to pamätná oslava všetkého, čo dokážeme ponúknuť“, uviedla brand riaditeľka organizačného výboru Rio 2016 pre olympijské a paralympijské hry Beth Lula.

Paralympijské hry sa tu budú konať v dňoch  7. - 18.  septembra 2016.


Mimoriadna ponuka od piešťanských kúpeľov

Oficiálny partner SPV Kúpele Piešťany pripravil na mesiac september mimoriadnu akciu, v rámci ktorej pri preventívnom kúpeľnom pobyte jednej osoby je druhá úplne zdarma. Podmienkou pobytu je objednanie minimálne 6 nocí ...


... a platí v termíne 31. august - 28. september 2014 s ubytovaním v hoteloch Balnea Esplanade Palace a Balnea Grand Splendid.

Viac info nájdete na: http://www.danubiushotels.sk/najdi-hotel-piestany/danubius-health-spa-resort-balnea-esplanade/ponuky/2-osoba-zdarma_sk_1769

SPV informovala revenue manažérka Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a.s., Eva Wolleková.


ME plávanie: Slovensko má bronzovú medailu!

Zrakovo postihnutá Karina Petrikovičová vybojovala dnes na IPC ME v plávaní v disciplíne 100 m znak prvý cenný kov pre Slovensko, keď v skupine postihnutia S13 skončila tretia za Ruskou Krivšinovou a Holanďankou Veermanovou.


Výsledky:

1.   Anna Krivšinová (Rus.)                      1:08, 47

2.   Sterre Veermanová (Hol.)                  1:13, 84

3.   Karina Petrikovičová (Slovensko)  1:17, 13

Pre 20 - ročnú plavkyňu z Piešťan to bolo druhé vystúpenie na ME v holandskom Eindhovene, kde včera skončila na 100 m prsia šiesta.

Dnes predpoludním sa predstavil aj telesne postihnutý Viktor Kemény (S6) a v preteku na 50 m motýlik skončil na 7. mieste.  


Na MS v Pekingu aj o zastúpenie v štruktúrach ITTF  

Na septembrových MS v stolnom tenise v Pekingu sa nebude iba hrať o svetové kovy, ale uskutočnia sa aj voľby členov hráčskej komisie PTT, ktorí budú v ďalšom období zastupovať ich záujmy v ITTF.


ITTF je svetová stolnotenisová federácia (International Table Tennis Federation), ktorá zastrešuje aj stolný tenis zdravotne znevýhodnených pod hlavičkou PTT (Para Table Tennis). V súčasnosti je členkou komisie naša hráčka, štvornásobná paralympijská medailistka  Alena Kánová, ktorá sa bude v Pekingu uchádzať o znovuzvolenie. Spolu s ňou budú kandidovať aj Maďar András Csonka, Rus Sergej Poddubny a Juhoafričan Tankiso Hata.


Slovensko má majstra Európy v lukostreľbe!

Marcel Pavlík korunoval svoje fantastické ťaženie na ME v lukostreľbe vo švajčiarskom Nottwil finálovým triumfom nad paralympijským víťazom z Londýna 2012 Fínom Jere Forsbergom 145:143 a v súťaži open vybojoval zlatú medailu.


Člen MŠK Kežmarok sa predstavil na tohtoročných ME telesne postihnutých športovcov vo výbornej forme a v semifinále zdolal v rozstrele aj majstra sveta Johna Stubbsa z Veľkej Británie.

Slovensko čakalo na titul v lukostreľbe telesne postihnutých od augusta 2009, keď sa v českom Nymburku stal Peter Kinik majstrom sveta v kategórii W1 - kladkový luk. Na tohtoročných ME obsadil 6. miesto. Vlani na jeseň si naši reprezentanti odviezli z MS v Bangkoku bronz zo súťaže družstiev v open. V Nottwill však museli oželieť účasť v tímovej súťaži v dôsledku absencie Petra Kaščáka zo zdravotných dôvodov.

V roku 2004 sa v Aténach stal Imrich Lyócsa paralympijským šampiónom. Marcel Pavlík svojim prvenstvom v ťažkej konkurencii potvrdil, že pred Riom 2016 nádeje Slovenska na cenný kov v tomto športovom odvetví výrazne stúpli.


Dnes sa v Eindhovene začali ME v plávani

IPC majstrovstvá Európy v plávaní 2014 odštartovali dnes o 9:00 hod. a zo slovenských reprezentamtov sa ako prvá predstaví Karina Petrikovičová v disciplíne 100m prsia približne o 10:10 hod. IPC ponúka aj livestreaming z podujatia na adrese www.paralympicsport.tv


Našej zrakovo postihnutej plavkyni bola počas zdravotnej klasifikácie zmenená kategória z S12 na S13.

Celkovo sa na ME v holandskom Eindhovene predstaví 380 plavcov z 37 krajín a toto podujatie je dôležitým medzníkom pre športovcov na ich ceste do Ria. Najzaujímvajší bude pravdepodobne súboj medzi Nórskou sedemnásobnou majsterkou sveta Sarah Louise Rung a šesťnásobnou paralympijskou šampiónkou Terasa Perales v klasifikácií žien S5.Naša tatiana Blattnerová je zasa namladšou účastníčkou európskeho šampionátu.