Súťažou jednotlivcov sa začal Slovakia Open 2014

Včera večer sa uskutočnilo vyžrebovanie turnaja Slovakia Open 2014 a svojich súperov v základných skupinách spoznalo aj 19 slovenských reprezentantov. Z pôvodnej nominácie sa napokon pre chorobu odhlásil Marián Kamien (TT1).


TT1MARTIN POLKORÁB – Jean-Francois Ducay (FRA)/Endre Major (HUN)/ Eisa Al Reshidi (KUW)MARTIN BARBIERIK – Andrea Borgato (ITA)/Matti Launone (FIN)/Thomas Matthews (GBR)TT2JÁN RIAPOŠ – Soo Yong (KOR)/Pinheiro Machado De Souza (BRA)/James Sergest (USA)LUKÁŠ KLIŽAN – Stéphane Molliens (FRA)/Goran Perlic (SRB)MARTIN LUDROVSKÝ – Iranildo Espindola (BRA)/Damien Bedos (FRA)MICHAL BABEĽA – Michal Suchánek (CZE)/Oleksandr Yezik (UKR)/Gabriel Diaz De Leon (USA)RASTISLAV REVÚCKY – Rafael Czuper (POL)/Guilherme Marcio Da Costa (BRA)/Kamal El Rashidi (EGY)TT3PETER MACHO – Panfeng Feng(CHIN)/Daniel PAone (ITRA)/Khaled Ramadan Ibrahim (EGY)BOHUŠ ČABÁK – Jeffrey Skalski (USA)/Shmulik Ben Asor (ISR)/Florian Merrien (FRA)JÁN KOŠČO – Ping Zhao (CHIN)/Shinichi Yoshida (JAP)/Awad Al Harbi (EGY)ADRIÁN PRIELOŽNÝ – Stéphane Gil Martin (FRA)/Manfred Dollmann (RAK)/ Vasil Petruniv (UKR)TT4ANDREJ MÉSZÁROS – Abdallah Ozturk (TUR)/Maciej Nalepka (POL)PETER MIHÁLIK – Mohammed Eid Saleh (EFY)/Alexandre Delarques (FRA)/Petrus Ifrosa (RUM)TT6GABRIEL CSÉMY – Thomas De Vito (ITA)/Alvaro Valera (ESP)ALEXANDER NAGY – Daniel Bobrov (ISR)/Roger Ljungren (SWE)/Alberto Seoane Alcazar (ESP)TT7MICHAELA MAURÉROVÁ – Giselle Munoz (ESP)/Simone Cordeiro Viera (BRA)/Faiza Mahmoud (EGY)TT8MIROSLAV JAMBOR – Emil Andersson (SWE)/Aaron McKibbin (GBR)JOZEF KRŠIAK – Isrel Stroh (BRA)/Fabian Rignell (SWE)/Shuai Zhao (CHIN)…

SP Taliansko: výborné druhé miesto Anny Oroszovej

V talianskom Castiglione della Pescaia boli počas víkendu na programe preteky prvého kola UCI Svetového pohára v cestnej paracyklistike. Z našich reprezentantov dosiahla najlepšie umiestnenie v cestných pretekoch handbikerka Anna Oroszová (WH3), ktorá skončila na druhom mieste.


Najskôr bola na programe časovka, v ktorej tiež po veľmi dobrom výkone patrilo A. Oroszovej 4. miesto. Tandem Vladislav Janovjak – Róbert Mitošinka (skupina MB, zrakovo postihnutí) skončil na 8. mieste a Ľubomír Jančí (MT2,  tricykel) bol 13. Menej sa darilo Danielovi Kukľovi a Petrovi Šelingovi (obaja MH4, handbike), ktorí v časovke skončili na 25., resp. 28. mieste.

V sobotu 10. mája na cestných pretekoch s hromadným štartom okrem už spomínaného striebra A. Oroszovej skončil Ľ. Jančí medzi tricyklami dvanásty, D. Kukľa obsadil 23. miesto a Peter Šelinga pre defekt preteky nedokončil.

V nedeľu poobede štartoval v cestných pretekoch aj tandem V. Janovjak – R. Mitošinka. Počas celého preteku sa držali v hlavnej skupine, kde sa všetci favoriti navzájom pozorne strážili. V poslednom zo 14 kôl sa v miernom stúpaní z tejto skupiny odpútalo päť tandemov, ktoré napokon bojovali o medaile. V. Janovjak s R. Mitošinkom ostali v pelotóne, v špurte sa s veľkou dávkou šťastia vyhli takmer istému pádu a obsadili 13. miesto.

Ďalšie kolo Svetového pohára sa bude koncom júla konať v španielskej Segovii, kde rady našich reprezentantov rozšíri aj čerstvý majster sveta z dráhových pretekov v Mexiku Jozef Metelka.


Katarína Jobbágyová bližšie k svetovej špičke

V dňoch 1. -  6. mája sa v nemeckom Mannheime konali medzinárodné preteky v paradrezúre, na ktorých štartovali zástupcovia 16 krajín. Účastníčka PH 2008 Katarína Jobbágyová si pripísala na svoje konto okrem iných aj bronzové umiestnenie.


„V mojej skupine 1a štartovalo 10 jazdcov. Ja som štartovala s dvomi koňmi, s mojou dlhoročnou kobylkou Pretty Lilly a s novým mladým koňom menom Sterngreifer, od ktorého som neočakávala žiadny žiarivý výkon, pretože s ním trénujem len krátko. Išlo hlavne o otestovanie jeho chovania sa na pretekoch. O to viac ma prekvapilo 6. miesto s bodovým ohodnotením 65,725 % v súťaži tímov, ktoré som s týmto koňom dosiahla v nedeľu 4. mája. S Pretty Lilly som obsadila 4. miesto so 68,261 %.V pondelok sa jazdila individuálna súťaž a Sterngreifer mi pripravil ešte väčšie prekvapenie v podobe 4. miesta a 70% , čo je už skóre blížiace sa ku svetovej špičke, ktorá sa na šampionátoch umiestňuje so 73 až 76 %. Vzhľadom na to, že Sterngreifer je mladý, neskúsený a netrénujeme dlho, je to len začiatok niečoho veľkého. S Pretty Lilly som v ten istý deň obsadila 5. miesto so 67,754 %.Posledný deň pretekov sa jazdila voľná zostava na hudbu, na ktorú sa však treba kvalifikovať počas prvých dvoch dní pretekov. Kvalifikovala som sa s obidvomi koňmi, avšak podľa pravidiel je možné nastúpiť na voľnú zostavu len s jedným koňom, ktorý má lepší bodový priemer z predchádzajúcich dvoch dní. Lepší priemer mala o nejakú stotinku Pretty Lilly a obsadili sme 3. miesto s prekročením magickej hranice sedemdesiatich percent - 70,333 %“, zhodnotila svoje vystúpenie v Mannheime slovenská reprezentantka.  

Lukostrelci v príprave na európsky šampionát

V piatok sa v Hoteli Klub v Kežmarku konalo vyhlásenie najlepších športovcov kežmarského okresu za rok 2013 a víťazstvo si odnieslo družstvo telesne znevýhodnených lukostrelcov v zložení Peter Kaščák, Marcel Pavlík, Marián Marečák, ...


... ktoré okrem dlhodobo stabilnej formy pridalo vlani aj bronz z MS v thajskom Bangkoku. Naše reprezentačné družstvo v kladkovom luku bodovalo aj na Svetovom pohári v Novom Měste nad Metují (ČR), keď podľahlo až vo finále USA.

Na domácej pôde M. Pavlík po dvoch ročníkoch vystriedal P. Kaščáka na čele Slovenského pohára (SP) v terčovej lukostreľbe, na svojom konte má aj víťazstvo v SP v halovej lukostreľbe 2014. Všetci traja na nedávnom preteku vo Viničnom už splnili A" limit na ME, ktoré sa uskutočnia vo švajčiarskom Nottwile (26. júla - 4. augusta).

Našich borcov čaká najbližšie Svetový pohár opäť v Novom Měste nad Metují (23. -  30. júna) a pred spomínanými ME ešte aj II. kolo SP v Bratislave, sústredenie a kontrolné preteky v Kežmarku a III. kolo SP v Jasove.


SLOVAKIA OPEN 2014: príďte povzbudiť slovenských reprezentantov!

Dnes o 9. hod sa začína súťažou jednotlivcov v Bratislave najväčšie podujatie v športe zdravotne znevýhodnených na území Slovenska – SLOVAKIA OPEN 2014 v stolnom tenise. Štartuje 282 hráčov z 35 krajín, medzi nimi aj 20 slovenských reprezentantov. Príďte ich povzbudiť na Zimný štadión Ondreja Nepelu – vstup je voľný.


Na turnaj s faktorom 40 (vyšší ranking už majú iba ME, MS a PH) je prihlásených 282 hráčov a 97 členov doprovodu z 35 krajín sveta. Najviac prihlásených hráčov má Čína - 29, hneď po nej nasleduje domáce Slovensko (20). Ďalšie najpočetnejšie hráčske obsadenie avizovali Brazília (17), Poľsko (15) a Francúzsko (14). Na turnaji sú zastúpené všetky kontinenty s výnimkou Austrálie. Najviac hráčov je z Európy a Ázie, zastúpenie majú aj viaceré krajiny Ameriky a vďaka Egyptu aj Afrika. Po dlhšom čase bude na turnaji štartovať aj 27 hráčov (9 žien, 18 mužov) v skupine TT11 (mentálne postihnutí).Nominácia slovenských stolných tenistov: Martin Polkoráb, Martin Barbierik, Marián Kamien (TT1), Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky, Michal Babeľa, Lukáš Kližan (TT2), Ján Koščo, Bohuš Čabák, Adrián Prieložný, Peter Macho (TT3), Peter Mihálik, Andrej Mészáros (TT4), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6), Michaela Maurérová (TT7), Richard Csejtey, Miroslav Jambor, Jozef Kršiak (TT8). Realizačný tím bude pôsobiť v zložení: Tomáš Varga (vedúci), Ľuboš Dobrotka, Ján Lackovič, Andrej Bardoň, Roman Cibulka (tréneri).Slovakia Open je súčasťou série turnajov, na ktorých sa bojuje o body na svetový šampionát v Pekingu (6. – 15. septembra) a zároveň aj na PH Rio 2016. Do Bratislavy prichádza väčšina hráčov zo slovinského Laška, kde v dňoch 6. – 11. mája štartovali na 11. ročníku Slovenia Open. V júni ich ešte čaká Romania Open v Kluži.Slovakia Open 2014 sa koná pod záštitou…

Streľba: ďalšie medailové umiestnenie Vadovičovej

V poľskom Štetíne pokračoval cez víkend Svetový pohár v športovej streľbe. Veronika Vadovičová v disciplíne R2 vzduchová puška v stoji skončila na druhom mieste, keď zaostala za britskou reprezentantkou Deanou Coathes o 0,3 bodu.


Viera Bučkuliakova v rovnakej  disciplíne skončila na 11. mieste a so svojim výsledkom splnila kvalifikačný limit na tohtoročné MS v nemeckom Suhle. V mužskej disciplíne R1 vzduchová puška v stoji obsadil Jozef Široký 12. miesto a taktiež splnil kvalifikačný limit na svetový šampionát.  

Začiatkom júla časť výpravy odchádza na ďalšie kolo Svetového pohára do amerického Fort Benningu a v polovici júla už čakajú strelcov spomínané MS v Suhle.


Na Orca Cupe aj propagácia slovenského paralympizmu

Viktor Kemény štartoval počas víkendu v Bratislave na plaveckom mítingu Orca Cup 2014. Podujatie je v pláne reprezentačného A-tímu ako kontrolný pretek výkonnosti v 50 m bazéne. Zároveň splnil účel propagácie slovenského paralympizmu ...


... a práce so zdravotne znevýhodnenými športovcami pred zaplnenou plavárňou na Pasienkoch. „Viktor bol s veľkým ohlasom predstavovaný pred každým pretekom aj s dosiahnutými výsledkami. V Bratislave strávil päť dní na aktívnom sústredení za účelom náročnejšej prípravy vo väčšom objeme naplávaných kilometrov v 50 m bazéne“, informoval jeho osobný a zároveň aj reprezentačný tréner Ladislav Struhár.

V piatok absolvoval dva štarty – 200 m pp/3:45,70/8. miesto a 100 m znak/1:36,00/4. miesto. V nedeľu mal na programe ešte 100 m prsia/1:27:87/14. miesto.

Ďalšia účastníčka vlaňajších IPC MS v Kanade Frederika Vešelényiová neštartovala, nakoľko je krátko po operácii a Karina Petrikovičová nebola na pretek prihlásená.

FOTO: Allan Banik


Laško: striebro pre „riapošovcov“, bronz „štvorkárov“

V súťaži družstiev na turnaji Slovenia Open sa najlepšie darilo tradične nášmu tímu v skupine TT2 v zložení Ján Riapoš - Rastislav Revúcky - Martin Ludrovský, ktoré našlo svojho premožiteľa až vo finále, kde podľahlo prvému tímu Francúzska.


Po suverénnom víťazstve v skupine pred druhým tímom Francúzska a kombinovanými družstvami Taliansko/Španielsko, Grécko/Rusko si poradili aj v semifinále s česko - poľským družstvom Suchánek - Jakimczuk 3:1. Nad ich sily bola iba dvojica Lamirault – Molliens (aktuálne svetová jednotka a trojka v tejto skupine).

V TT4 prehrali Peter Mihálik s Andrejom Mészárosom v semifinále s Tureckom 1:3 a spolu s Poliakmi si odnášajú z Laška bronzové medaily.

Neuspela dvojica stojacich Richard Csejtey - Miroslav Jambor, ktorá v skupine TT8 stroskotala už vo štvrťfinále na Brazílčanoch, hoci v základnej skupine si poradila so silnou belgickou dvojicou Ledoux - Loicq.

Zo základnej skupiny nepostúpil Martin Barbierik, ktorý v TT1 vytvoril družstvo s Argentínčanom Eberhardtom.

Od stredy štartujú naši reprezentanti na Slovakia  Open 2014 v Bratislave.


SP streľba: dve druhé miesta v poľskom Štetíne

Veronika Vadovičová zvíťazila v kvalifikácii súťaže R3 vzduchová puška v ľahu na Svetovom pohári v poľskom Štetíne, ale vo finále zaostala o 0, 4 bodu za Nórom Johansenom a skončila na druhom mieste. Rovnakú priečku obsadilo aj naše družstvo v zložení ...


... Vadovičová - Široký – Bučkuliakova za tímom Ruska. Podujatie pokračovalo súťažou vzduchová puška v stoji.


Z boccistov bol v Kanade najúspešnejší Róbert Mezík

Slovenská reprezentácia v boccii štartovala v dňoch 1. - 4. mája na medzinárodnom turnaji Defi Sportif Boccia World Open v Montreale. V skupine BC2 skončil Róbert Mezík na striebornej priečke, rovnako sa našim zadarilo aj v súťaži párov v skupine BC4.


V skupine BC1 skončil Jakub Nagy siedmy a Lukáš Baláži jedenásty, v BC2 sme okrem spomínaného druhého miesta Mezíka zaznamenali aj šiestu priečku Tomáša Krála. V BC4 skončil najlepšie Róbert Ďurkovič piaty, majster Európy Samuel Andrejčík bol siedmy a Martin Strehársky sedemnásty. V tímovej súťaži BC1 – BC2 skončili naši štvrtí.  

„Turnaj sa odohral v športovej hale Maurice Richard Arena, vzdialenej 10 minút pešo od hotela. Hralo sa pri športovom komplexe, kde sa v roku 1976 uskutočnila letná olympiáda, takže bol to aj po tejto stránke veľmi príjemný športový zážitok. Naše vystúpenie hodnotím ako úspešné. Športovci si zaslúžia pochvalu, nakoľko podali presvedčivé výkony a predviedli kvalitnú hru. Vzhľadom na to, že tento pretek bol organizovaný kanadskou športovou federáciou aj pod hlavičkou BISFed, výsledky budú zarátané do svetového rebríčka. O to cennejšie sú získané umiestnenia našich športovcov. V Kanade sme zanechali okrem výsledkov aj dobré športové meno v konkurencii kvalitných svetových športovcov aj u organizátorov súťaže“, zhodnotil turnaj reprezentačný tréner Martin Gabko.