SLOVAKIA OPEN 2014: príďte povzbudiť slovenských reprezentantov!

Dnes o 9. hod sa začína súťažou jednotlivcov v Bratislave najväčšie podujatie v športe zdravotne znevýhodnených na území Slovenska – SLOVAKIA OPEN 2014 v stolnom tenise. Štartuje 282 hráčov z 35 krajín, medzi nimi aj 20 slovenských reprezentantov. Príďte ich povzbudiť na Zimný štadión Ondreja Nepelu – vstup je voľný.


Na turnaj s faktorom 40 (vyšší ranking už majú iba ME, MS a PH) je prihlásených 282 hráčov a 97 členov doprovodu z 35 krajín sveta. Najviac prihlásených hráčov má Čína - 29, hneď po nej nasleduje domáce Slovensko (20). Ďalšie najpočetnejšie hráčske obsadenie avizovali Brazília (17), Poľsko (15) a Francúzsko (14). Na turnaji sú zastúpené všetky kontinenty s výnimkou Austrálie. Najviac hráčov je z Európy a Ázie, zastúpenie majú aj viaceré krajiny Ameriky a vďaka Egyptu aj Afrika. Po dlhšom čase bude na turnaji štartovať aj 27 hráčov (9 žien, 18 mužov) v skupine TT11 (mentálne postihnutí).Nominácia slovenských stolných tenistov: Martin Polkoráb, Martin Barbierik, Marián Kamien (TT1), Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky, Michal Babeľa, Lukáš Kližan (TT2), Ján Koščo, Bohuš Čabák, Adrián Prieložný, Peter Macho (TT3), Peter Mihálik, Andrej Mészáros (TT4), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6), Michaela Maurérová (TT7), Richard Csejtey, Miroslav Jambor, Jozef Kršiak (TT8). Realizačný tím bude pôsobiť v zložení: Tomáš Varga (vedúci), Ľuboš Dobrotka, Ján Lackovič, Andrej Bardoň, Roman Cibulka (tréneri).Slovakia Open je súčasťou série turnajov, na ktorých sa bojuje o body na svetový šampionát v Pekingu (6. – 15. septembra) a zároveň aj na PH Rio 2016. Do Bratislavy prichádza väčšina hráčov zo slovinského Laška, kde v dňoch 6. – 11. mája štartovali na 11. ročníku Slovenia Open. V júni ich ešte čaká Romania Open v Kluži.Slovakia Open 2014 sa koná pod záštitou…

Streľba: ďalšie medailové umiestnenie Vadovičovej

V poľskom Štetíne pokračoval cez víkend Svetový pohár v športovej streľbe. Veronika Vadovičová v disciplíne R2 vzduchová puška v stoji skončila na druhom mieste, keď zaostala za britskou reprezentantkou Deanou Coathes o 0,3 bodu.


Viera Bučkuliakova v rovnakej  disciplíne skončila na 11. mieste a so svojim výsledkom splnila kvalifikačný limit na tohtoročné MS v nemeckom Suhle. V mužskej disciplíne R1 vzduchová puška v stoji obsadil Jozef Široký 12. miesto a taktiež splnil kvalifikačný limit na svetový šampionát.  

Začiatkom júla časť výpravy odchádza na ďalšie kolo Svetového pohára do amerického Fort Benningu a v polovici júla už čakajú strelcov spomínané MS v Suhle.


Na Orca Cupe aj propagácia slovenského paralympizmu

Viktor Kemény štartoval počas víkendu v Bratislave na plaveckom mítingu Orca Cup 2014. Podujatie je v pláne reprezentačného A-tímu ako kontrolný pretek výkonnosti v 50 m bazéne. Zároveň splnil účel propagácie slovenského paralympizmu ...


... a práce so zdravotne znevýhodnenými športovcami pred zaplnenou plavárňou na Pasienkoch. „Viktor bol s veľkým ohlasom predstavovaný pred každým pretekom aj s dosiahnutými výsledkami. V Bratislave strávil päť dní na aktívnom sústredení za účelom náročnejšej prípravy vo väčšom objeme naplávaných kilometrov v 50 m bazéne“, informoval jeho osobný a zároveň aj reprezentačný tréner Ladislav Struhár.

V piatok absolvoval dva štarty – 200 m pp/3:45,70/8. miesto a 100 m znak/1:36,00/4. miesto. V nedeľu mal na programe ešte 100 m prsia/1:27:87/14. miesto.

Ďalšia účastníčka vlaňajších IPC MS v Kanade Frederika Vešelényiová neštartovala, nakoľko je krátko po operácii a Karina Petrikovičová nebola na pretek prihlásená.

FOTO: Allan Banik


Laško: striebro pre „riapošovcov“, bronz „štvorkárov“

V súťaži družstiev na turnaji Slovenia Open sa najlepšie darilo tradične nášmu tímu v skupine TT2 v zložení Ján Riapoš - Rastislav Revúcky - Martin Ludrovský, ktoré našlo svojho premožiteľa až vo finále, kde podľahlo prvému tímu Francúzska.


Po suverénnom víťazstve v skupine pred druhým tímom Francúzska a kombinovanými družstvami Taliansko/Španielsko, Grécko/Rusko si poradili aj v semifinále s česko - poľským družstvom Suchánek - Jakimczuk 3:1. Nad ich sily bola iba dvojica Lamirault – Molliens (aktuálne svetová jednotka a trojka v tejto skupine).

V TT4 prehrali Peter Mihálik s Andrejom Mészárosom v semifinále s Tureckom 1:3 a spolu s Poliakmi si odnášajú z Laška bronzové medaily.

Neuspela dvojica stojacich Richard Csejtey - Miroslav Jambor, ktorá v skupine TT8 stroskotala už vo štvrťfinále na Brazílčanoch, hoci v základnej skupine si poradila so silnou belgickou dvojicou Ledoux - Loicq.

Zo základnej skupiny nepostúpil Martin Barbierik, ktorý v TT1 vytvoril družstvo s Argentínčanom Eberhardtom.

Od stredy štartujú naši reprezentanti na Slovakia  Open 2014 v Bratislave.


SP streľba: dve druhé miesta v poľskom Štetíne

Veronika Vadovičová zvíťazila v kvalifikácii súťaže R3 vzduchová puška v ľahu na Svetovom pohári v poľskom Štetíne, ale vo finále zaostala o 0, 4 bodu za Nórom Johansenom a skončila na druhom mieste. Rovnakú priečku obsadilo aj naše družstvo v zložení ...


... Vadovičová - Široký – Bučkuliakova za tímom Ruska. Podujatie pokračovalo súťažou vzduchová puška v stoji.


Z boccistov bol v Kanade najúspešnejší Róbert Mezík

Slovenská reprezentácia v boccii štartovala v dňoch 1. - 4. mája na medzinárodnom turnaji Defi Sportif Boccia World Open v Montreale. V skupine BC2 skončil Róbert Mezík na striebornej priečke, rovnako sa našim zadarilo aj v súťaži párov v skupine BC4.


V skupine BC1 skončil Jakub Nagy siedmy a Lukáš Baláži jedenásty, v BC2 sme okrem spomínaného druhého miesta Mezíka zaznamenali aj šiestu priečku Tomáša Krála. V BC4 skončil najlepšie Róbert Ďurkovič piaty, majster Európy Samuel Andrejčík bol siedmy a Martin Strehársky sedemnásty. V tímovej súťaži BC1 – BC2 skončili naši štvrtí.  

„Turnaj sa odohral v športovej hale Maurice Richard Arena, vzdialenej 10 minút pešo od hotela. Hralo sa pri športovom komplexe, kde sa v roku 1976 uskutočnila letná olympiáda, takže bol to aj po tejto stránke veľmi príjemný športový zážitok. Naše vystúpenie hodnotím ako úspešné. Športovci si zaslúžia pochvalu, nakoľko podali presvedčivé výkony a predviedli kvalitnú hru. Vzhľadom na to, že tento pretek bol organizovaný kanadskou športovou federáciou aj pod hlavičkou BISFed, výsledky budú zarátané do svetového rebríčka. O to cennejšie sú získané umiestnenia našich športovcov. V Kanade sme zanechali okrem výsledkov aj dobré športové meno v konkurencii kvalitných svetových športovcov aj u organizátorov súťaže“, zhodnotil turnaj reprezentačný tréner Martin Gabko.


Laško: bronzové medaily pre Riapoša a Csejteya

Dnešné štvrťfinálové zápasy nášmu družstvu naznačili, že cesta k úspechu na MS v Pekingu bude veľmi náročná. Do semifinálových bojov postúpila iba dvojica Ján Riapoš (TT2) a Richard Csejtey (TT8). Po prehrách získali obaja bronzové medaily (od začiatku roku  2013 sa nehrá zápas o tretie miesto).


Vo štvrťfinále postupne svoje zápasy prehrali Rastislav Revúcky s nasadenou a svetovou jednotkou Francúzom Lamiraultom 1:3, Martin Ludrovský s papierovo slabším Perličom (SRB) 2:3 a Peter Mihálik v koncovke piateho setu 11:13 a celkove 2:3 s Poliakom Žylkom. Do semifinále tak celkom presvedčivo postúpili len Richard Csejtey 3:1 po víťazstve nad nepríjemným Grudzienom (POL) a  Ján Riapoš, keď porazil nasadenú a aj svetovú dvojku v momentálnom svetovom rebríčku Francúza Molliensa 3:1. Semifinále však už bolo pre obidvoch našich hráčov posledným zápasom v dvojhrách, keď najprv J. Riapoš prehral s ďalším francúzskym hráčom Bourym 1:3 a R.Csejtey nestačil Csonku z Maďarska 0:3.

Turnaj pokračuje súťažou družstiev. 


Ostrý štart Slovákov na Slovenia Open v Lašku

Po hernom sústredení, ktoré absolvovali naši hráči spolu s niekoľkými ďalšími reprezentáciami, sa včera večer konalo žrebovanie 11.ročníka Slovenia open 2014. Všetci naši hráči zasiahnu do turnaja už dnes v prvý hrací deň v dopoludňajších hodinách. V skupine TT2 Ján Riapoš proti Srbovi Petkovičovi ...


... Martin Ludrovský proti Francúzovi Bedosovi a súperom Rastislava Revúckeho bude Rus Nazyrov. Ďalšie dvojice: v TT8 Richard Csejtey – Stroh (Brazília), Miroslav Jambor – Anderson (Švédsko),  v  TT4 Peter Mihálik – Žák (Česko), Andrej Mészáros – Ozturk (Turecko),  v  TT1 Martin Barbierik – Davies (Veľká Británia).

„Chlapci okrem herných tréningov absolvovali aj kvalitnú rehabilitáciu a sami sa na zápasy tešia. Verím, že sa nám podarí spraviť kvalitný výsledok, ktorý nás povzbudí do druhej polovice prípravy na vrchol sezóny – na  MS v septembri v Pekingu“, uviedol hlavný tréner Ľuboš Dobrotka.

Priebežné výsledky môžete on line sledovať na www.ipttc.org.


Svetový pohár: cyklisti do Talianska za bodmi pre Rio 2016

Dnes odchádza družstvo našich cyklistov na prvé kolo UCI Svetového pohára v paracyklistike, ktoré sa bude konať v dňoch 9. - 11. mája v talianskom Castiglione Della Pescaia. Tieto preteky sú ďalším kvalifikačným podujatím na PH Rio 2016.


Slovensko budú reprezentovať: Vladislav Janovjak s pilotom Robertom Mitošinkom, Anna Oroszová, Ľubomír Janči, Peter Šelinga a Daniel Kukľa. Všetci pretekári budú štartovať v oboch disciplínach, tj. pretekoch s hromadným štartom, ako aj v časovke jednotlivcov.

Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Boccisti si zmerali sily na Turnaji belasého motýľa

V sobotu sa uskutočnil v Bratislave 4. ročník celoslovenského turnaja v boccii pod názvom Turnaj belasého motýľa. Dejiskom podujatia bol Aircraft SportHouse na Ivánskej ceste a súťažilo sa v kategóriách BC1, BC2, BC3 a BC4.


Štartovalo 50 športovcov z rôznych slovenských klubov, pridali sa aj boccisti z Česka  a Poľska.

Výsledky:

kat. BC1

1. miesto - Cuřinová Kateřina (CZE)

2. miesto - Pokorná Aneta (CZE)

3. miesto - Benčat Martin (ŠK OMD Boccian Bratislava)

kat. BC2 

1. miesto - Serbus František (CZE)

2. miesto - Fialová Andrea (ŠK Altius Bratislava)

3. miesto - Hudeček Peter (ŠK Altius Bratislava)

kat. BC3

1. miesto - Tižo Michal (ŠK OMD Farfalletta Žilina)

2. miesto - Burianek Adam (ŠK Altius Bratislava)

3. miesto - Klohna Boris (ZOM Prešov)

kat. BC4

1. miesto - Rybarčák Martin (ŠK OMD Boccian Bratislava)

2. miesto - Balcová Michaela (ŠK Altius Bratislava)

3. miesto - Burian Martin (ŠK Altius Bratislava)

Turnaj, ktorý organizoval ŠK OMD Boccian Bratislava, bol zároveň súčasťou 14. ročníka kampane Belasý motýľ. Kampaň je zameraná na osvetu o ochorení svalová dystrofia, o jej sociálnych a zdravotných dôsledkoch. 30. mája sa uskutoční Deň ľudí so svalovou dystrofiou, kedy prebehne v 60 slovenských mestách okrem osvety aj zbierka na kompenzačné pomôcky, ktoré štát prepláca len sčasti alebo vôbec. Môžete aj teraz zaslať darcovskú sms s textom DMS MOTYL na číslo 877 a prispejete tak sumou 2 €.