Na MS v Číne vybojovali stolní tenisti jeden bronz

So ziskom jednej bronzovej medaile zo súťaže jednotlivcov sa začiatkom týždňa vrátili z Pekingu naši reprezentanti, ktorí tu v dňoch  6.- 15. septembra štartovali na MS v stolnom tenise zdravotne znevýhodnených. Získal ju Ján Riapoš v TT2.


O medailu v súťaži družstiev pripravili náš jediný tím v TT2 prehry s Francúzskom a Kóreou. V nich už nastúpil aj Rastislav Revúcky, ktorý kvôli zdravotným problémom vynechal individuálnu súťaž.  

Z tradičných členov našej reprezentácie chýbali v Číne Andrej Mészáros (TT4), Miroslav Jambor (TT8) a čerstvá matka Alena Kánová (TT3), čo ovplyvnilo našu bilanciu. V dôsledku nekvalifikovania sa Mészárosa a Jambora sme napríklad nemohli postaviť tímy v skupinách TT4 a TT8, ktoré pravidelne hrávajú o medailové pozície. Na MS môžu zasiahnuť do bojov v súťaži družstiev iba hráči, ktorí sa nominovali do súťaže jednotlivcov.

MS sa konajú raz za štyri roky. V roku 2010 sme v kórejskom  Gwangju skončili s bilanciou 1 - 2 - 0 na 9. mieste v hodnotení krajín. Zlato vybojovalo družstvo TT2 v zložení Ján Riapoš/Rastislav Revúcky/Martin Ludrovský, strieborné medaily v singloch Alena Kánová (TT3) a Oľga Barbušová (TT8).


Lukostreľba: ďalší titul pre Marcela Pavlíka

Čerstvý majster Európy v lukostreľbe zdravotne postihnutých Marcel Pavlík z MŠK Kežmarok sa počas víkendu stal vo Veľkom Záluží aj majstrom Slovenska v terčovej lukostreľbe v kategórii kladkový luk.  


Marián Marečak získal striebro medzi jednotlivcami aj v družstvách,  paralympijský šampión z Atén 2004 Imrich Lyócsa vybojoval prvenstvo v kladkovom luku veteránov.

Na majstrovstvách SR súťažili aj paralympijské nádeje. Denis Ivan vybojoval striebro v kategórii starší žiaci olympijský luk.


„Kolesá“ zavítajú do Žiliny – všetkých srdečne pozývame!

Už budúci týždeň vo štvrtok 18. septembra 2014 zavíta kampaň "Na kolesách proti rakovine" do ďalšieho veľkého slvenského mesta. V Žiline v rámci populárnych "Dní zdravia", ktoré mesto  organizuje na námestí Andreja Hlinku, budeme mať opäť možnosť prezentovať myšlienky našej kampane ...


... a získavať tak ďalšie prepotrebné príspevky do zbierky, ktorej cieľom je zakúpenie ďalšieho dôležitého diagnostického prístroja.Na námestí, hneď vedľa hlavného pódia, budeme mať už od 10.00 hod. svoje stanovište. Na ňom budú k dispozícii stacionárne bicykle s virtuálnou obrazovkou, na ktorých bude mať možnosť každý záujemca odbicyklovať stanovený meraný úsek a zaradiť sa tak do súťaže, ktorej výsledky budú vyhlásené na hlavnom pódiu okolo 15.30.Okrem toho si môžu návštevníci nášho stanovišťa zakúpiť reklamné predmety kampane - šiltovky, tričká, odznaky a prispieť tak na dobrú myšlienku boja proti civilizačným chorobám. Súčasťou kampane v Žiline bude aj symbolická jazda, ktorá bude štartovať na námestí A. Hlinku o 16.00 hod. V čele symbolickej jazdy budú viaceré známe osobnosti športového a kultúrneho života, spolu s brazílskou bubnovou show Campana Batucada a samozrejme so všetkými malými i veľkými kolieskármi - korčuliarmi, cyklistami, kolobežkami, kočíkmi a inými kolieskovými nemotorovými prostriedkami, ktorí takto prídu podporiť našu kampaň. Každý účastník symbolickej jazdy dostane na štarte tričko a odznak kampane. V rámci Dní zdravia tiež prebieha na Mestskej plavárni plavecká štafeta, ktorej sa zúčastnia aj deti so zdravotným znevýhodnením zo Spojenej špeciálnej školy v Žiline. Na ich čele bude stáť aj účastník londýnskeho paralympijského finále v plávaní Viktor Keményi, spolu s členmi Paralympijského centra talentovanej mládeže v Bratislave.Všetkých priaznivcov…

Súťaž družstiev: na úvod prehra s Francúzskom

Dnes sa predstavilo družstvo TT2 v zápase proti Francúzsku, hoci pôvodne bol plánovaný zápas s Kóreou. V úvodnom zápase nastúpil Ján Riapoš proti Stéphanovi Molliensovi a v koncovkách setov bol nakoniec úspešnejší francúzsky reprezentant.


V druhom zápase bol súperom Martina Ludrovského Riapošov semifinálový  premožiteľ zo súťaže jednotlivcov Fabien Lamirault. Zápas bol veľmi vyrovnaný a aj v úvode piateho setu to vyzeralo nádejne, keď sa náš hráč dostal do vedenia 7:3, no nakoniec prehral pomerom 9:11. Nasledovala, štvorhra v ktorej sa dvojici Ján Riapoš - Rastislav Revúcky nepodarilo prelomiť smolu, ktorá nás sprevádzala celý zápas a nakoniec prehrali 0:3 a tým pádom aj celý zápas 0:3. Zajtra by sa mali naši predstaviť v zápase proti Kórei o 14:00 MČ.

Počas MS prebiehala aj voľba zástupcov do hráčskej komisie ITTF-PTT. Jednou z kandidátok bola aj naša Alena Kánová, ktorá v nej pôsobí už štyri roky. Dnes boli zverejnené výsledky, podľa ktorých bola opäť zvolená 98 percentami hlasov.


Po bronze v jednotlivcoch začína obhajoba titulu v družstvách

Včera sa skončila súťaž jednotlivcov na MS v stolnom tenise zdravotne znevýhodnených v Pekingu. Slovenský reprezentant Ján Riapoš pridal k piatim  paralympijským tretiu medailu z MS, keď vybojoval bronz.


,,MS sú náročným turnajom, nakoľko sa podobne ako PH konajú len raz za štyri roky. Preto si veľmi vážim zisk tejto medaile. Udržať si výkonnosť je z roka na rok ťažšie, veď od roku 1999 som každý rok vybojoval pre Slovensko veľkú medailu z PH, MS či ME. Trochu ma mrzí semifinálová prehra s nasadenou dvojkou turnaja Francúzom Lamiraultom, nakoľko som to mal veľmi dobre rozohrané v každom sete, ale záver sa hlavne šťastím vždy priklonil na stranu súpera“, uviedol Ján Riapoš.

Dnes sa začala súťaž družstiev, v ktorej máme tentokrát zástupcov iba v skupine TT2. Trio Riapoš - Revúcky – Ludrovský však obhajuje prvenstvo spred štyroch rokov v Kórei. „Obhajoba zlata nebude ľahká, ale verím, že zabojujeme o ďalší kov“, dodal Ján Riapoš.


MS Peking: Ján Riapoš vybojoval bronz

Jánovi Riapošovi sa ako jedinému slovenskému zástupcovi podarilo na MS v stolnom tenise prebojovať medzi najlepších štyroch. Po víťazstve vo štvrťfinále s Čechom Suchánkom však podľahol v semifinále Francúzovi Lamiraultovi a z Pekingu si odváža bronzovú medailu.


O lepšie umiestnenie pripravila paralympijského šampióna z Londýna smola v koncovkách setov a napokon prehral 0:3. Dramatický bol už  štvrťfinálový zápas s Jiřím Suchánkom, ktorý náš reprezentant však dotiahol v piatich setoch do víťazného konca.

Naopak, do semifinále nepostúpil Richard Csejtey medzi stojacimi (TT8), ktorý prehral s domácim hráčom Ye Chao Qunom 1:3.

Slovenskú výpravu čaká ešte tímová súťaž, v ktorej sa predstaví družstvo TT2 Riapoš -Revúcky -Ludrovský.


 Riapoš a Csejtey do štvrťfinále, Revúcky už s výpravou

Na MS v Pekingu sa v súťaži jednotlivcov podarilo postúpiť do štvrťfinále Jánovi Riapošovi (TT2) a Richardovi Csejteyovi, naopak Martin Ludrovský (TT2) a Peter Mihálik (TT4) už skončili.


Ludrovskému (TT2) sa nepodarilo prejsť cez brány osemfinále, keď podľahol Kórejčanovi Chaa Soo Yongovi 2:3 a Peter Mihálik (TT4) nepostúpil zo základnej skupiny. Rozhodla o tom jeho prehra s Chorvátom Tomislavom Spaljom, na ktorého mal už v treťom sete prvý mečbal, ale nakoniec prehral v piatom sete 3:11. 

Zajtra bude súperom Riapoša Jiří Suchánek z Českej republiky o 10:50 MČ. Richard Csejtey sa predstaví vo štvrťfinále proti domácemu Sun Churenovi o 9:30 MČ.

Rastislav Revúcky sa po včerajšej hospitalizácii vrátil k výprave a jeho stav sa zlepšuje.


Oslavy jubilea v Rijeke aj so slovenskou účasťou  

Generálny sekretár SPV Samuel Roško zastupoval v piatok Slovensko na oslavách 50. výročia založenia chorvátskeho paralympisjkého športu. V Rijeke sa zišli pozvaní zahraniční hostia na čele s prezidentom IPC Sirom Philipom Cravenom.


Gratulácia Alene Kánovej k prírastku do rodiny

Slovenskej paralympijskej reprezentantke Alene Kánovej a jej partnerovi Petrovi sa minulý týždeň narodila dcéra Nina. Gratulujeme! Malej Nine prajeme veľa zdravia a Alene skorý návrat za zelené stoly.


MS Čína: v úvode víťazstvo Riapoša, Revúcky v nemocnici

Dnes rozohrali v čínskom Pekingu svetový šampionát v stolnom tenise súťažou jednotlivcov. Vo svojom úvodnom zápase skupinovej fázy zdolal paralympijský víťaz z Londýna 2012 Ján Riapoš v skupine TT2 domáceho hráča Gao Yan Minga 3:0.


Výpravu však postihla aj nemilá udalosť, nakoľko o 9. hod. ráno miestneho času bol po kolapse organizmu hospitalizovaný v nemocnici jeden z kľúčových hráčov nášho tímu Rastislav Revúcky. Jeho zápas bol skrečovaný. V súťaži družstiev mal spolu s Riapošom a Ludrovským obhajovať titul spred štyroch rokov. „V súčasnosti je pod dohľadom lekárov a jeho stav je stabilizovaný“, informoval z čínskej metropoly Ján Riapoš.Oficiálne bol šampionát otvorený včera o 18. hod. miestneho času. Otvárací ceremoniál sa konal na ploche Atletického štadióna paralympijského centra Čínskeho paralympijského výboru, ktoré je dejiskom MS. Centrum bolo vybudované v roku 2005 približne za 120 mil. USD a následne slúžilo tri roky na komplexnú prípravu domácich športovcov pred PH Peking 2008.MS otvoril prezident Čínskeho paralympijského výboru a o program, ktorý trval 90 minút, sa postarala skupina MY OF DREAM, čo je čínske umelecké teleso zložené zo zdravotne znevýhodnených ľudí.Na technickom mítingu, za účasti vedúceho výpravy Tomáša Vargu a reprezentačného trénera Ľuboša Dobrotku, sa uskutočnilo aj vyžrebovanie súťaže jednotlivcov. Ján Riapoš (TT2) sa po Číňanovi Gaovi stretne dnes v podvečer (MČ) so Srbom Perličom. Posledný zápas základnej skupiny ho čaká zajtra proti Brazílčanovi Guilhermemu. Martin Ludrovský (TT2) narazí dnes na Kórejca Kim Min-Gyua a zajtra si zmeria sily s ďalším Brazílčanom Espindolom. Rastislav Revúcky (tiež TT2) mal v skupine okrem silného Francúza Lamiraulta aj Kim…