Beh Wings for Live tentokrát aj s vozičkármi

Unikátny charitatívny beh Wings for Life World Run sa znovu vracia na Slovensko! Desiatky tisíc bežcov pocelom svete opäť vybehnú pre tých, ktorí behať nemôžu. A medzi vybranými mestami ani tentokrát nechýba Bratislava.


Registrácia prebieha už teraz, reálne bežci svoje nohy rozkmitajú pre dobrú vec 3. mája 2015 o 13:00. Výťažok z behu putuje na konto nadácie Wings for Life, ktorá sa zaoberá výskumom poranenia miechy a dáva tak nádej ľuďom pripůtaným k invalidnému vozíku. A práve aj vozíčkari sa po novom môžu behu zúčastniť!Nech už ste maratónec alebo nadšenec, ktorý si ide ide zabehať iba občas. Tento beh je otvorený pre kohokoľvek, dôležitá je hlavne myšlienka. Ide o to zúčastniť sa a pomôcť. Premiérového ročníka sa po celom svete zúčastnilo viac ako 35 000 bežcov. V 32 krajinách sveta, v 34 lokalitách a v 13-tich časových zónach vyštartovali 4. mája 2014 v tú istú sekundu, aby podporili ľudí odkázaných na život na invalidnom vozíku. V Bratislave sa tento rok na celosvetový beh Wings for Life World Run rozbehlo 971 pretekárov. Pred stíhacím autom, ktoré vyštartovalo 30 minút po štarte bežcov, odolával najdlhšie Boris Csiba, ktorý zabehol 50,22km. ,,Charitatívna myšlienka tohto behu ma presvedčila prísť a vyhrať, lebo týždeň po maratóne by som inak nešiel behať žiadne preteky. Takto som mohol podporiť dobrú vec a ľudí, ktorí si to zaslúžia.“ Ženskou víťazkou sa stala Jana Zatloukalová, ktorá nakoniec odbehla úžasných 39,22 km.Čím je boj o víťazstvo taký výnimočný? Bežci, ktorí pretekajú v rôznych krajinách či na rôznych kontinentoch síce rovnako bojujú o celkový titul, ale či ho získali sa nedozvedia skôr, než ich na trati  nepredstihne stíhací voz a preteky neukončia. V roku 2014…

Slovenskí tanečníci sa z ME opäť vracajú s medailami  

Najúspešnejším párom slovenskej výpravy boli Helena Kašická a Peter Vidašič, ktorým síce v latinskoamerických aj štandardných tancoch tesne ušiel vytúžený titul a skončili druhí, ale v kategórii LWD 1 Freestyle jasne dominovali a v tejto premiérovej disciplíne získali titul majstrov Európy.


Náš pár sa zároveň stal najúspešnejším párom celých ME, ktoré sa v dňoch 7. – 9. novembra konali v poľskom meste Lomianki a na ktorých štartovalo 110 pretekárov z 20 krajín.

Skutočnosť, že Slovensko patrí v tanečnom športe na vozíku ku svetovej špičke, potvrdili aj ďalší naši účastníci šampionátu. Vo všetkých disciplínach, v ktorých slovenské páry tancovali, sa prebojovali do finále. Pár Maroš Olejár - Mária Gazdíková pri svojom prvom štarte vybojovali v kategórii LWD1 v štandardných tancoch skvelé tretie miesto a je  veľkým prísľubom do budúcnosti. V latinskoamerických tancoch v LWD1 skončil na piatom mieste.

Pár Milan Berko - Miroslava Sekaninová síce už nie sú žiadnymi nováčikmi, ale na ME si vybojovali premiérové finálové umiestnenie v oboch kategóriách. V štandardných tancoch  v kategórii LWD 2 skončili na skvelom 5. mieste a v latinskoamerických na 6. mieste.

V kategórii DUO LWD 2 nás reprezentoval pár Milan Berko - Helena Kašická, ktorí sa vo veľmi silnej konkurencii umiestnili na krásnom 4. mieste.


Nosnou témou dnešných zasadnutí bude príprava na Rio 2016

Dnes sa na pôde SPV v Bratislave konajú zasadnutia Štábu PH Rio 2016 a Výkonného výboru (VV) SPV. Štáb má na programe odovzdanie menovacích dekrétov jednotlivým členom, tvorbu tímu a kvalifikačné kritériá pre Rio 2016.


VV SPV, ktorý sa začne po ukončení rokovania štábu, sa bude venovať kontrole úloh z posledného zasadnutia, mládežníckym projektom, ekonomike, Rade štátnej športovej reprezentácie pri SPV a projektu Rio 2016.


 Tanečníci odcestovali do Poľska na európsky šampionát

Poľské mestečko Lomianki bude v dňoch 7. - 9. novembra dejiskom ME v tanečnom športe na vozíku. Prihlásených je 150 športovcov z 20 krajín. Dejiskom súťaží bude mieste Integracyjne Centrum Sportowo Dydaktyczne.


Slovensko budú v latinskoamerických a štandardných tancoch reprezentovať kombinované páry Helena Kašická (vozičkárka) - Peter Vidašič, Mária Gazdíková (v.) - Maroš Olejár a Miroslava Sekaninová - Milan Berko (v.). Členmi realizačného tímu sú Miroslava Gazdíková, Igor Gazdík a Juraj Adam.


V sobotu na RTVS profil plavkyne Blattnerovej

RTVS odvysiela v sobotu 8. novembra o 9:45 hod na Dvojke ďalšiu časť relácie  Cesta - Život so zdravotným znevýhodnením, ktorý bude tentokrát  o  nevidiacej plavkyni Tatiane Blattnerovej, účastníčke IPC ME 2014 v Eindhovene.


Už tento piatok nové vydanie Paralympionika

Tretie tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik nájdete opäť ako vloženú prílohu Denníka Šport už tento piatok 7. novembra.  Prečítajte si o úspechoch našich športovcov na nedávnych majstrovstvách sveta ...


... v streľbe, cestnej paracyklistike, stolnom tenise, boccii, ale aj na ME v atletike, lukostreľbe a plávaní. Nájdete tu aj fotonávraty k Paráde 2014, či k uvedeniu knihy Jána Riapoša Mal som (vždy) šťastie počas XXVI. športových hier v NRC Kováčová. V rubrike Profil prinášame životný príbeh čerstvého európskeho šampióna v lukostreľbe Marcela Pavlíka, rozhovor nám tentokrát poskytol primátor Košíc Richard Raši. V čísle nájdete aj veľa ďalších zaujímavostí z domáceho i zahraničného paralympijského športu.   


Martin France o ťažkostiach so získaním zamestnania

TV Markíza uviedla vo včerajších Televíznych novinách pod názvom „Ťažký život paralympionika“ reportáž so zjazdárom Martinom Francem, v ktorej poukázal na ťažkosti so získaním zamestnania u zdravotne znevýhodnených športovcov.


Sám vlastní vysokoškolský diplom, ale prácu si napriek tomu zatiaľ nájsť nedokázal. Keď sa chcel sa zamestnať ako finančný poradca, vzdelanie  potenciálneho zamestnávateľa ani nezaujímalo. "Priznal sa mi úprimne, že asi nie ste vhodný typ na tú pozíciu, pretože máte postihnutie a možno by reagovali inak ľudia na to, možno horšie, že by ste ich nevedeli presvedčiť k istým veciam. No tak som bol troška v šoku", uviedol.
"Chcem len jednoduchú vec. Chcem šancu, chcem nejaký aspoň v úvodzovkách mizerný plat, aby som niečo mal, nejakú prax, lebo vyjdem z lyžovania štyridsaťročný, neviem, či si to dokáže niekto predstaviť a nebudem mať nič. Po vysokej škole, keď nemáte prax, ako keby ste vysokú nemali", dodal. V reportáži sa k tejto téme vyjadril aj jeho tréner Peter Matiaško.


Nabitý kalendár podujatí na rok 2015

Rok 2015 bude opäť bohatý na svetové šampionáty v športe zdravotne znevýhodnených. Tie čakajú na zjazdových lyžiarov, curlerov, hokejistov na sánkach, parasnouborderov, plavcov, cyklistov, lukostrelcov i atlétov.


Okrem toho sa budú konať ME v boccii, stolnom tenise, paradrezúre, tlaku na lavičke a v športovej streľbe. Termín a dejisko posledne menovaného šampionátu nie sú zatiaľ stanovené, podobne ako pri MS v tanečnom športe na vozíku. Strelcov čaká aj päť kôl Svetového pohára.  KALENDÁR 2015MS v curlingu na vozíku, 6. - 13. februára, Lohja (Fínsko)MS v parasnoubordingu, 23. – 28. februára, La Molina (Španielsko)MS v zjazdovom lyžovaní,  2. - 10. marca,  Panorama (Kanada)MS B skupiny v hokeji na sánkach, 15. - 21. marca, Ostersund (Švédsko)   Svetový pohár v streľbe, 27. marca - 1. apríla, Stoke Mandeville (Veľká Británia)Svetový pohár v streľbe, 16. - 21. apríla, Štetín (Poľsko)Svetový pohár v streľbe, 26. apríla - 3. mája, Hannover (Nemecko)MS v plávaní, 13. - 19. júla, Glasgow (Veľká Británia)ME v boccii (družstiev a párov), 23. - 27. júla, Guildford (Veľká Británia)MS v cestnej paracyklistike, 28. júla - 2. augusta, Nottwil (Švajčiarsko)MS v lukostreľbe, 23. - 30. augusta, Donaueschingen (Nemecko)ME v stolnom tenise, 9. – 18. septembra, Vejle (Dánsko) ME v paradrezúre, 10. - 13. septembra, Deauville (Francúzsko)Svetový pohár v streľbe, 15. - 19. septembra, Sydney (Austrália)Svetový pohár v streľbe, 7. - 13. novembra, Fort Benning (USA)MS v atletike, 19. - 28. novembra, Dohá (Katar)ME v tlaku na lavičke, 22. - 28. novembra, Eger (Maďarsko) 

Švestka bojuje o paratriatlonovú miestenku do Ria

Na PH 2016 v Riu sa prvýkrát objaví nové športové odvetvie  -  paratriatlon. Na Slovensku sa mu začal venovať bývalý cyklista a účastník londýnskej paralympiády v roku 2012 Jaroslav Švestka.


Medzinárodná triatlonová únia (ITU) začala podporovať rozvoj paratriatlonu pred vyše 15 rokmi a o dva roky sa dočká tento šport spolu s parakanoistikou svojej paralympijskej premiéry. Športovci sú na základe postihnutia rozdelení do šiestich kategórií (vrátane vozičkárov a zrakovo postihnutých) a súťažia na tratiach: 750 m plávanie, 20 km cyklistika a 5 km beh. „Zo šiestich existujúcich kategórií (6 mužských a 6 ženských) sa v Riu predstavia muži v PT1, PT2 a PT4, ženy v PT2, PT4 a PT5“ , uviedol reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režnák, s ktorým Jaroslav Švestka naďalej spolupracuje v cyklistickej časti prípravy. „Od roku 1997 sa venujem paracyklistike a vyvrcholením mojej snahy boli PH v Londýne. Avšak paratriatlon je pokračovaním môjho športového života. S myšlienkou venovať sa tomuto športu som sa začal zaoberať pred rokom, keď mi jedna protetická firma zapožičala protézu na behanie. Musím priznať, že  to bol pre mňa zážitok, keďže som 20 rokov nemohol behať. Vďaka tejto protéze môžem skúsiť niečo nové, čo som chcel vždy prežiť“, vysvetľuje svoje pohnútky náš aktuálny paratriatlonista.Rok nie je až taká dlhá doba, a tak si Jaro Švestka pamätá na svoje  začiatky celkom presne. „Je to niečo iné, keďže k cyklistike pridávam aj beh a plávanie, a práve preto som rád, že nie je zaťažená len jedna polovica môjho tela“, povedal. Jeho príprava nie je vôbec  jednoduchá, nakoľko je učiteľom v Levoči a napriek plnému…

Súťaž tlakárov vo Wroclawi za účasti ministra športu

Najlepší výsledok z trojice slovenských reprezentantov v tlaku na lavičke dosiahol na podujatí Strieborná činka 2014 František Antony, ktorý v kategórii do 80 kg obsadil 3. miesto výkonom 130 kg, čo je jeho osobný rekord.


Preteky sa uskutočnili v dňoch 24. -26. októbra v poľskom meste Wroclaw a štartovali na nich reprezentácie Maďarska, Ruska, Ukrajiny, Moldavska, Slovenska a Poľska. Okrem Františka Antonyho nás reprezentovali aj Ján Kuboši (kategória do 97 kg) a Ladislav Gašpar (do 88 kg). Martin Čapla bol hlavným rozhodcom celej súťaže.

„O význame tohto podujatia svedčí aj fakt, že sa ho zúčastnil minister športu a cestovného ruchu Poľskej republiky. Športová úroveň Striebornej činky bola na veľmi vysokej úrovni, nakoľko sa ho zúčastnili medailisti z MS a PH. S partnermi z Maďarska a Poľska sa nám podarilo dohodnúť účasť ich pretekárov na podujatí ŠPORTFESTIVAL 2014, ktoré sa uskutoční 13. decembra v Trenčíne“, uviedol tréner Michal Čapla.