Stolní tenisti zakončia rok 2015 v Kostarike

V dňoch 15. - 20. decembra bude kostarická metropola San José po druhýkrát v histórii dejiskom stolnotenisového turnaja s faktorom 40 - Copa Costa Rica 2015. Zo slovenských reprezentantov budú na ňom štartovať Ján Riapoš, Rastislav Revúcky (TT2), Alena Kánová (TT3) a Andrej Mészáros (TT4).


Našich hráčov teda čaká prvé vystúpenie od ME v Dánsku a zároveň netradičné zakončenie roka v Strednej Amerike, kde si tiež budú môcť pripísať potrebné body pre účasť na PH Rio 2016.

Tlak na lavičke: na ME 2015 Slovensko s jedným zástupcom

Maďarský Eger bude v závere novembra dejiskom európskeho šampionátu v tlaku na lavičke, kde pôjde aj o miestenky na PH 2016 v Riu. Slovensko tu v dňoch 24. - 28. 11. bude reprezentovať jediný zástupca Marek Kamzík, ktorý absolvuje svoju premiéru v kategórii do 107 kg.


„Účasť jediného slovenského zástupcu na tomto podujatí je dôsledkom veľmi náročných kvalifikačných limitov“, uviedol reprezentačný tréner Michal Čapla, ktorý bude v Egeri sprevádzať svojho zverenca. Rodák z Veľkého Krtíša (1974) bude musieť najskôr absolvovať zdravotnú klasifikáciu.

Na PH 2012 v Londýne reprezentovala Slovensko v tomto športe tiež jediná zástupkyňa Emília Sládková.


Cez víkend v Mexiku Valné zhromaždenie IPC

Zajtra odlietajú do México City zástupcovia Slovenského paralympijského výboru, ktorí sa tam zúčastnia na Valnom zhromaždení Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) a ďalších sprievodných akciách. Jednou z nich bude aj konferencia, na ktorej bude predstavený aj strategický plán IPC pre nasledujúce roky, ...


... fungovanie Nadácie Agitos či reporty k najbližším letným a zimným paralympijským hrám - Rio 2016, Pjongčang 2018, Tokio 2020 a Peking 2022.

Samotné VZ sa bude konať v nedeľu 15. novembra. SPV budú v Mexiku zastupovať generálny sekretár Samuel Roško a športový manažér Maroš Čambal.


Rím: Vidašič s Kašickou obhájili titul v „štandarde“

Po zlate vo freestyle a striebre v latinskoamerických tancoch sa najlepšiemu slovenskému páru Helena Kašická - Peter Vidašič podarilo včera v Ríme obhájiť titul majstrov sveta v štandardných tancoch z Tokia 2013 v kategórii combi 1. Svetový šampionát v tanečnom športe na vozíku sa konal v dňoch 7. - 8. novembra.


Zlato získali po bravúrnom výkone pred kórejským párom Jang Hye-Jeong/Lee Jae Woo a bieloruskými tanečníkmi Veranika Kasach/Aliaksei Zukhtsikau.

Na MS štartovalo 150 reprezentantov 25 štátov.


Hokej na sánkach: po troch víťazstvách dve prehry s favoritmi

Slovenský tím Bencont Dolný Kubín odohral počas víkendu ďalšie dva zápasy v českej lige (ČSHL). V oboch sa stretol so súpermi, ktorí patria výkonnostne do prvej polovice tabuľky. V sobotu prehral v Pardubiciach 1:7 a v nedeľu v Neratoviciach s pražskou Spartou 0:7.


„Výjazd nám tentokrát nevyšiel. Domáci síce boli v obidvoch prípadoch favoritmi, ale také vysoké prehry sme neočakávali. Nezostáva nám nič iné, iba dúfať, že sme načerpali skúsenosti a prehry nás do budúcnosti posilnia“, zhodnotil víkendové dvojkolo kapitán tímu Peter Štít.

V Pardubiciach nedokázali naši ustrážiť najväčšiu hviezdu súpera a najlepšieho strelca ČSHL - nemeckého reprezentanta Bernharda Heringa. Po prvýkrát sa presadil v ôsmej minúte a do konca zápasu dal spolu 5 gólov. Bencont klesol v tabuľke na šieste miesto.

.

Sobota 7.11. SHK Pardubice - Bencont Dolný Kubín 7:1

Góly: 8. Hering, 10. Hering, 15. Kubeš (Michalec), 16. Hering (Kubeš), 20. Hering (Korinek), 34. Pavel, 44. Hering – 42. Stašák

Nedeľa 8.11. HC Sparta Praha – Bencont Dolný Kubín 7:0

Góly: 2. Z. Krupička (Frolík), 3. Z. Krupička, 10. Zapletal, 16. Raul (Zikmund), 19. Raul, 43. Z. Krupička (Zapletal), 43. Raul


Rím: slovenské zlato v kombi freestyle!

Slovenský pár Helena Kašická - Peter Vidašič zvíťazil na IPC MS 2015 v tanečnom športe na vozíku v kategórii kombi freestyle pred kórejskou dvojicou Hie-Jeang Jang/Lee Young Ho a Izraelčanmi Anna Vaishbein/Gil Mazor. Šampionát sa koná počas víkendu v Ríme a štartuje na ňom 150 tanečníkov z 25 krajín.


Už predtým si naša najlepšia dvojica vybojovala striebro v latinskoamerických tancoch. Dnes ju ešte čaká obhajoba svetového prvenstva z Tokia 2013 v štandardných tancoch. Okrem nich štartujú v Ríme aj ďalšie dva slovenské páry Mária Gazdíková - Maroš Olejár (LWD1, combi STT, LAT ) a Mária Dutková - Martin Šolc (LWD 2, combi STT, LAT).


Fort Benning: na záver ešte tímový bronz

Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe dali bronzovú bodku za svojim účinkovaním na Svetovom pohári v americkom Fort Benningu, keď v záverečnej disciplíne R6 ľubovoľná malokalibrovka v ľahu 50 m mix obsadili v zložení Vadovičová - Široký - Malenovský tretie miesto za SAE a Veľkou Britániou.


V individuálnej súťaži skončila v tej istej disciplíne Veronika Vadovičová štvrtá. Z USA si tak okrem štvrtého miesta odviezla dve prvenstvá (R2, R3), jedno druhé miesto (R8) v súťaži jednotlivcov, prvé (R3) a tretie miesto (R6) zo súťaže družstiev. Radoslav Malenovský si 5. miestom v R3 zabezpečil ako druhý slovenský strelec účasť na PH 2016 v Riu.


Ďalší triumf Vadovičovej, Malenovský s miestenkou do Ria!

Veronika Vadovičová vyhrala včera v americkom Fort Benningu ďalšiu disciplínu - R3 vzduchová puška 10 m mix s novým európskym rekordom 211, 9 bodu. Ten sa podaril aj družstvu, ktoré vyhralo pred SAE a Veľkou Britániou tímovú súťaž v rovnakej disciplíne.


Veľkú radosť prinieslo našej výprave 5. miesto Radoslava Malenovského, ktoré znamená druhú streleckú miestenku pre Slovensko na budúcoročných

Fort Benning: po prvenstve tentokrát druhé miesto Veroniky Vadovičovej

Aj pri svojom druhom štarte na Svetovom pohári v streľbe v americkom Fort Benningu sa Veronika Vadovičová dostala na stupeň víťazov. Tentokrát vybojovala striebornú medailu v disciplíne R8 ľubovoľná malokalibrovka 50 m ...


... za Austrálčankou Natalie Smith a pred Nemkou Elke Seeliger.

Dnes je na programe súťaž R3 vzduchová puška 10 m mix, kde okrem Veroniky štartujú aj naši ďalší dvaja reprezentanti Jozef Široký a Radoslav Malenovský.


Aktuálnu formu našich plavcov preverí zimný šampionát v Poľsku

Slovenských plavcov čaká v Štetíne posledná tohtoročná previerka - v dňoch 30. novembra - 6. decembra budú štartovať na otvorených zimných majstrovstvách Poľska (Winter Open Polish Championship 2015). Na preteky je prihlásených deväť slovenských plavcov.


Karina Petrikovičová, Viktor Kemény, Patrícia Ščasnárová, Daniel Izsóf, Tatiana Blattnerová, Jadranka Marič, Adam Riečičiar, Marek Sloboda a Miroslav Šušnyák. Okrem Poľska budú môcť ešte zabojovať o účasť v Riu na ďalších pretekoch v roku 2016 v Esbjergu, Berlíne, Egeri a najmä na ME 2016 na Madeire.

V dňoch 23. - 25. októbra štartovali v Nových Zámkoch na Pohári Delfína TPŠ a Majstrovstvách Slovenska zdravotne znevýhodnených športovcov v plávaní. Najhodnotnejší výkon zaplával medzi mužmi Viktor Kemény v disciplíne 50 m prsia (610 b.), u žien Tatiana Blattnerová v disciplíne 100 m prsia (557 b.). Medzi žiakmi do 15 rokov boli najlepší Viktor Verba a Alex Hrušovský. Informoval reprezentačný tréner Ladislav Struhár.