Zjazdári zamierili cez Bratislavu do Hintertuxu

Výprava slovenských zjazdárov odcestovala v nedeľu na ďalší tréningový výjazd do rakúskeho Hintertuxu. Cestou sa zastavila v Bratislave, kde absolvovala pracovnú poradu s vedením SPV o prioritách pre túto sezónu. Sústredenie sa koná v dňoch 16. - 22. novembra.


Vo výprave sú zrakovo postihnutí lyžiari Jakub Krako, Miroslav Haraus, Michal Beladič a Marek Kubačka s navádzačmi Martinom Motykom, Marošom Hudíkom, Filipom Motykom a Máriou Zaťovičovou, plus telesne postihnutá bronzová medailistka zo Soči 2014 Petra Smaržová. Členmi realizačného tímu sú Roman Petrík, Martin Makovník a Tomáš Bartalský.

V decembri ich už čakajú prvé preteky -  12. - 14. IPCAS Pitztal, 15.-16. Európsky pohár Pitztal a 19. - 21. Európsky pohár Kühtai.


V príprave na PH Rio 2016 je 41 športovcov

Výkonný výbor (VV) SPV na svojom zasadnutí 7. novembra schválil zaradenie športovcov do Tímu Rio 2016. Návrh širšej nominácie, odobrený Radou ŠŠR a Štábom, predložil na rokovanie VV generálny sekretár a vedúci štábu Samuel Roško.


V tíme pre rok 2015 je spolu 41 športovcov v 11 športoch, u ktorých je predpoklad vybojovania miesteniek pre Slovensko na PH 2016 (atletika - 3, boccia -7, cyklistika - 3+1, drezúra - 1, lukostreľba - 4, paratriatlon - 1, plávanie -3, stolná tenis - 8, streľba - 6, tenis na vozíku - 1, tlak na lavičke - 3). sr


SNSŠS: prioritou budovanie generácie mladých športovcov  

Na poste predsedu Sekcie slabozrakých a nevidiacich športovcov Slovenska (SNSŠS) došlo počas posledného pléna 23. augusta ku zmene. Po 25 rokoch opustil svoj post Štefan Kopčík a nahradil ho Pavol Valent, ktorý sa s nami podelil o svoje plány.   


Tento Banskobystričan je zároveň aj predsedom Slovenskej asociácie halového veslovania a k vedeniu SNSŠS sa dostal po tom, čo mu konferencia, tvorená zástupcami 19 klubov, vyjadrila jednoznačnú podporu. „K tejto sekcii som sa dostal prostredníctvom halového veslovania, existujúceho od roku 2002, ako dobrovoľná záujmová organizácia, združujúca halových veslárov, a taktiež aj ostatných záujemcov o halové veslovanie. Zorganizovali sme medzinárodnú súťaž v halovom veslovaní, v kategórii nevidiacich, na ktorej sa zúčastnil aj môj zverenec, majster sveta a Európy. Na toto podujatie prišiel aj vtedajší predseda pán Kopčík s ostatnými členmi a navrhol, či by sme nespravili sekciu pre nevidiacich, a nejakú športovú technickú komisiu. Potom mi jeden z jej členov navrhol, či by som si to nechcel skúsiť a kandidovať. Najprv som odmietol, no po dlhšom prehováraní som si povedal, že to skúsim. Šiel som do toho s tým, že skúsenosti mám“, povedal.Keďže je aj predsedom asociácie, tak vedel, o čom to asi bude. Štruktúra bude vraj rovnaká. Ako jednu z prvých vecí, ktoré by chcel vykonať, je zmena názvu sekcie na niečo športovejšie a dôstojnejšie. Jeho plánom je premenovať to na asociáciu, a popri tom zmeniť aj oficiálnu internetovú stránku sekcie, ktorá je v zastaralom stave.Jedným z poslaní, ktoré môžete nájsť aj na stránke sekcie, je vytváranie materiálnych a organizačných podmienok pre súťaže a rozvoj športov. S touto ideou sa stotožňuje aj súčasný predseda. „Bohužiaľ,…

EÚ ombudsmanka o právach osôb s postihnutím

Emily O´Reilly, ktorá je toho času ombundsmankou EÚ, prisľúbila oveľa väčšiu angažovanosť pri implementácii práv osôb so zdravotným znevýhodnením do legislatívy EÚ a činnosti európskych inštitúcií. Na stretnutí s prezidentom EDF (Európske fórum znevýhodnených) dnes v Bruseli konštatovali ...


... aj chýbajúci monitoring uplatňovania Konvencie OSN ku právam osôb s postihnutím v Európe. (sr)


Beh Wings for Live tentokrát aj s vozičkármi

Unikátny charitatívny beh Wings for Life World Run sa znovu vracia na Slovensko! Desiatky tisíc bežcov pocelom svete opäť vybehnú pre tých, ktorí behať nemôžu. A medzi vybranými mestami ani tentokrát nechýba Bratislava.


Registrácia prebieha už teraz, reálne bežci svoje nohy rozkmitajú pre dobrú vec 3. mája 2015 o 13:00. Výťažok z behu putuje na konto nadácie Wings for Life, ktorá sa zaoberá výskumom poranenia miechy a dáva tak nádej ľuďom pripůtaným k invalidnému vozíku. A práve aj vozíčkari sa po novom môžu behu zúčastniť!Nech už ste maratónec alebo nadšenec, ktorý si ide ide zabehať iba občas. Tento beh je otvorený pre kohokoľvek, dôležitá je hlavne myšlienka. Ide o to zúčastniť sa a pomôcť. Premiérového ročníka sa po celom svete zúčastnilo viac ako 35 000 bežcov. V 32 krajinách sveta, v 34 lokalitách a v 13-tich časových zónach vyštartovali 4. mája 2014 v tú istú sekundu, aby podporili ľudí odkázaných na život na invalidnom vozíku. V Bratislave sa tento rok na celosvetový beh Wings for Life World Run rozbehlo 971 pretekárov. Pred stíhacím autom, ktoré vyštartovalo 30 minút po štarte bežcov, odolával najdlhšie Boris Csiba, ktorý zabehol 50,22km. ,,Charitatívna myšlienka tohto behu ma presvedčila prísť a vyhrať, lebo týždeň po maratóne by som inak nešiel behať žiadne preteky. Takto som mohol podporiť dobrú vec a ľudí, ktorí si to zaslúžia.“ Ženskou víťazkou sa stala Jana Zatloukalová, ktorá nakoniec odbehla úžasných 39,22 km.Čím je boj o víťazstvo taký výnimočný? Bežci, ktorí pretekajú v rôznych krajinách či na rôznych kontinentoch síce rovnako bojujú o celkový titul, ale či ho získali sa nedozvedia skôr, než ich na trati  nepredstihne stíhací voz a preteky neukončia. V roku 2014…

Slovenskí tanečníci sa z ME opäť vracajú s medailami  

Najúspešnejším párom slovenskej výpravy boli Helena Kašická a Peter Vidašič, ktorým síce v latinskoamerických aj štandardných tancoch tesne ušiel vytúžený titul a skončili druhí, ale v kategórii LWD 1 Freestyle jasne dominovali a v tejto premiérovej disciplíne získali titul majstrov Európy.


Náš pár sa zároveň stal najúspešnejším párom celých ME, ktoré sa v dňoch 7. – 9. novembra konali v poľskom meste Lomianki a na ktorých štartovalo 110 pretekárov z 20 krajín.

Skutočnosť, že Slovensko patrí v tanečnom športe na vozíku ku svetovej špičke, potvrdili aj ďalší naši účastníci šampionátu. Vo všetkých disciplínach, v ktorých slovenské páry tancovali, sa prebojovali do finále. Pár Maroš Olejár - Mária Gazdíková pri svojom prvom štarte vybojovali v kategórii LWD1 v štandardných tancoch skvelé tretie miesto a je  veľkým prísľubom do budúcnosti. V latinskoamerických tancoch v LWD1 skončil na piatom mieste.

Pár Milan Berko - Miroslava Sekaninová síce už nie sú žiadnymi nováčikmi, ale na ME si vybojovali premiérové finálové umiestnenie v oboch kategóriách. V štandardných tancoch  v kategórii LWD 2 skončili na skvelom 5. mieste a v latinskoamerických na 6. mieste.

V kategórii DUO LWD 2 nás reprezentoval pár Milan Berko - Helena Kašická, ktorí sa vo veľmi silnej konkurencii umiestnili na krásnom 4. mieste.


Nosnou témou dnešných zasadnutí bude príprava na Rio 2016

Dnes sa na pôde SPV v Bratislave konajú zasadnutia Štábu PH Rio 2016 a Výkonného výboru (VV) SPV. Štáb má na programe odovzdanie menovacích dekrétov jednotlivým členom, tvorbu tímu a kvalifikačné kritériá pre Rio 2016.


VV SPV, ktorý sa začne po ukončení rokovania štábu, sa bude venovať kontrole úloh z posledného zasadnutia, mládežníckym projektom, ekonomike, Rade štátnej športovej reprezentácie pri SPV a projektu Rio 2016.


 Tanečníci odcestovali do Poľska na európsky šampionát

Poľské mestečko Lomianki bude v dňoch 7. - 9. novembra dejiskom ME v tanečnom športe na vozíku. Prihlásených je 150 športovcov z 20 krajín. Dejiskom súťaží bude mieste Integracyjne Centrum Sportowo Dydaktyczne.


Slovensko budú v latinskoamerických a štandardných tancoch reprezentovať kombinované páry Helena Kašická (vozičkárka) - Peter Vidašič, Mária Gazdíková (v.) - Maroš Olejár a Miroslava Sekaninová - Milan Berko (v.). Členmi realizačného tímu sú Miroslava Gazdíková, Igor Gazdík a Juraj Adam.


V sobotu na RTVS profil plavkyne Blattnerovej

RTVS odvysiela v sobotu 8. novembra o 9:45 hod na Dvojke ďalšiu časť relácie  Cesta - Život so zdravotným znevýhodnením, ktorý bude tentokrát  o  nevidiacej plavkyni Tatiane Blattnerovej, účastníčke IPC ME 2014 v Eindhovene.


Už tento piatok nové vydanie Paralympionika

Tretie tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik nájdete opäť ako vloženú prílohu Denníka Šport už tento piatok 7. novembra.  Prečítajte si o úspechoch našich športovcov na nedávnych majstrovstvách sveta ...


... v streľbe, cestnej paracyklistike, stolnom tenise, boccii, ale aj na ME v atletike, lukostreľbe a plávaní. Nájdete tu aj fotonávraty k Paráde 2014, či k uvedeniu knihy Jána Riapoša Mal som (vždy) šťastie počas XXVI. športových hier v NRC Kováčová. V rubrike Profil prinášame životný príbeh čerstvého európskeho šampióna v lukostreľbe Marcela Pavlíka, rozhovor nám tentokrát poskytol primátor Košíc Richard Raši. V čísle nájdete aj veľa ďalších zaujímavostí z domáceho i zahraničného paralympijského športu.