Medzinárodné kempy v hokeji na sánkach budú na Slovensku

Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s vedením tímu hokeja na sánkach pripravil medzinárodný projekt rozvoja tohto športu v krajinách strednej Európy - usporiadanie medzinárodných tréningových kempov so zahraničnou účasťou na Slovensku.


Po úspešnej reprezentácii Slovenska na Majstrovstvách sveta skupiny-B, kde náš tím získal 3. miesto, pokračuje tím v príprave a vo svojom úsilí vybojovať si účasť na ZPH 2018 v PyeongChangu. K tomuto by mu mal napomôcť i úspešne schválený a IPC Agitos nadáciou i finančne podporený spomínaný projekt kempov.
Kempy sa uskutočnia v dvoch termínoch, zimný v januári a letný v máji 2016 a v programe bude okrem tréningov na ľade aj testovanie silových schopností účastníkov a diskusie trénerov na tému športovej prípravy. Aktuálne veríme, že po oslovení by sa tohto kempu mohli zúčastniť tímy z Rakúska, Česka, Poľska, prípadne začínajúci tím Chorvátska.


Jakub Krako po operácii

Náš zrakovo znevýhodnený lyžiar Jakub Krako po páde pred Majstrovstvami sveta v Panorama, Kanada 2015, sa minulý týždeň podrobil operácii kolena.


Jakub je náš dlhoročný reprezentant a viacnásobný medailista z paralympijských hier a ďalších významných podujatí, bohužiaľ pri pretekoch v Kimberley, Kanada, pri zlom doskoku si vyvrtol koleno a tým pádom si znemožnil štart na Majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní. Keďže vieme, že Jakub je veľký bojovník, aj napriek zraneniu sa skúsil zaprieť a postavil sa na štart Super-G a obrovského slalomu, žiaľ napriek svojej odvahe a chuti pretekať nedokázal dosiahnuť pre neho uspokojivé umiestnenie.


Po príchode na Slovensko podstúpil magnetickú rezonanciu a tá zistila odtrhnutie krížneho väzu, poškodenie menisku a bočného väzu. Minulý týždeň Krako podstúpil plastiku krížneho väzu a v najbližších mesiacoch ho čaká rehabilitácia. Ako sám hovorí, operácia dopadla dobre a bude sa v najbližších mesiacoch riadiť pokynmi lekárov a fyzioterapeuta. V nadchádzajúcej sezóne sa Jakub po úspešnej rekonvalescencii chce zamerať predovšetkým na zlepšenie techniky.


Lukostrelci pred svetovým šampionátom vo forme

V sobotu sa v Kežmarku v rámci II. kola Padtatranskej žiackej ligy uskutočnili aj kontrolné preteky reprezentačných lukostrelcov. Ich cieľom bolo na záver desaťdňového sústredenia preveriť pripravenosť pred MS v nemeckom Donaueschingene (23. - 30. augusta).


Ešte predtým ich v Novom Měste nad Metují čaká Svetový pohár (6. - 13. júla). „Previerka dopadla nad očakávanie. Aj ideálne počasie prispelo k výborným výsledkom. Marcel Pavlík so 694 bodmi zaostal len o dva body za svojím osobným rekordom, Peter Kinik (656 bodov), naopak, vylepšil svoj osobný rekord o dva body. Marián Marečák dosiahol so 671 bodmi svoj najlepší výsledok za posledné dva roky“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.  

Pre Dianu Pashchenkovú znamenalo 587 bodov osobný rekord, ale nebyť poruchy na luku, bola by dosiahla limit 600 bodov pre účasť na MS. „Prognóza je veľmi priaznivá a je takmer isté, že ani na piatych paralympijských hrách za sebou lukostreľba chýbať nebude“, dodal V. Majerčák.


M- SR v cyklistike: skvelé štvrté miesto Jozefa Metelku

Žilina bola počas víkendu dejiskom Majstrovstiev Slovenska v cyklistike. Štartoval na nich aj najlepší slovenský paracyklista Jozef Metelka a v piatkovej časovke okolo vodného diela skončil na fantastickom štvrtom mieste. Obe disciplíny vyhral favorizovaný Peter Sagan.


Medzi takmer dvesto cyklistami sa dvadsaťosemročný športovec s nadkolennou amputáciou ľavej končatiny rozhodne nestratil a prekvapil najmä tých, do ktorých pozornosti sa zatiaľ nedostal. Okrem štvrtého miesta v časovke zaujal aj vo včerajších pretekoch s hromadným štartom, kde v daždivom počasí prišiel do cieľa v skupine za Saganom a v rámci majstrovstiev Slovenska obsadil desiatu priečku.Víkednové podujatie bolo spoločnými majstrovstvami Česka a Slovenska, zároveň boli pretekári vyhodnotení aj v rámci svojich krajín.Jozef Metelka je dvojnásobným svetovým šampiónom v dráhovej paracyklistike 2014 a 2015 a v posledných týždňoch zaznamenal aj štyri víťazstvá vo Svetovom pohári 2015 na ceste.* * *ROZHOVOR  S JOZEFOM METELKOMBola to vaša premiéra na tomto podujatí?Prvýkrát som štartoval vlani a skončil som šiesty v časovke.Ako sa vám jazdilo? Prekvapilo vás niečo? Trochu ma prekvapilo to množstvo vody. Bolo to naozaj divoké. Pršalo tak, že cez okuliare som už v závere prvého kola ani nevidel. Ako prebiehali cestné preteky z vášho pohľadu? Skúšal som sa držať v hlavnej skupine. Raz som musel doskočiť zo kupinky, ktorá sa vytvorila po výstupe na takom kratšom strmšom kopci a dobehnúť hlavnú skupinu. Posledné kolá boli pomerne rýchle  a v záverečnom kopci som sa snažil vydržať do konca, čo sa mi aj podarilo a vyšlo to na desiate miesto.Vnímali ste prítomnosť Sagana ako niečo výnimočné? Samozrejme, viem aké má renomé, ale osobne sme sa zatiaľ nestretli. V pelotóne som ho vnímal iba…

Stolný tenis: v Kluži všetci traja Slováci na stupňoch víťazov  

Dve prvé a jedno druhé miesto – taká je bilancia trojice slovenských reprezentantov zo súťaže jednotlivcov na Romania Open 2015 v Kluži. Prekvapujúce prvenstvo si na konto pripísal Jozef Kršiak (TT8), ktorý vo finále zdolal Čilana Moralesa Cortesa 3:0.


Rovnako hladké finálové víťazstvo 3:0 nad Poliakom Michalom Deigslerom zaznamenal aj Miroslav Jambor, ktorý sa premiérovo predstavil v skupine postihnutia TT7.

Štvornásobná medailistka z PH Alena Kánová našla svoju premožiteľku až vo finále, kde podľahla Švédke Anne Carin Ahlquistovej 0:3.

Romania Open má štatút turnaja s faktorom 20 a je tiež súčasťou prípravy na jesenné ME 2015 v Dánsku a nominačného procesu na PH Rio 2015. 


Štáb PH Rio 2016 najmä o plnení nominačných kritérií

Včera sa na pôde SPV v Bratislave uskutočnilo druhé zasadnutie Štábu PH Rio 2016. Jeho členovia zhodnotili doterajšiu prípravu, výsledky a zdravotný stav reprezentantov. Venovali sa aj zabezpečeniu logistiky a semináru šéfov výprav, ktorý bude v septembri v dejisku hier.


Do plnenia nominačných kritérií je aktuálne zaradených 41 reprezentantov (z toho 1 pilot cyklistického tandemu) v 11 športoch. Isté miestenky majú zatiaľ iba streľba (1) a cyklistika (2, žena + muž). V tomto roku sa však konajú ešte štyri svetové a tri európske šampionáty. Strelci zasa absolvujú kontinentálnu kvalifikáciu na Svetovom pohári v Osijeku.

Členovia štábu sa zaoberali aj možnosťou stanoviť národné kritériá v prípade väčšieho počtu kandidátov na pridelené miesta v jednotlivých športoch. Zasadnutia sa zúčastnil aj zástupca Anidopingovej agentúry (ADA) SR.


V Rumunsku sa predstaví trojica Kánová, Jambor, Kršiak

Od dnešného dňa do nedele štartuje trojica slovenských reprezentantov na turnaji Romania Open 2015 v rumunskom meste Kluž. Spolu s trénerom Andrejom Bardoňom vycestovali Alena Kánová (TT3), Miroslav Jambor (TT7) a Jozef Kršiak (TT8).


Miroslav Jambor, ktorý doteraz štartoval v skupine postihnutia TT8, bol po zdravotnej klasifikácii preradený do TT7. Definitívnu platnosť nadobudne tento verdikt až po turnaji v Kluži, kde bude počas hry pod dozorom klasifikátorov.

Romania Open má štatút turnaja s faktorom 20 a je tiež súčasťou prípravy na jesenné ME 2015 v Dánsku a nominačného procesu na PH Rio 2015.  


Predstavia aj projekt interaktívnej sochy Radovana Kaufmana

Mesto Partizánske je dnes dejiskom ďalšieho kola tohtoročnej kampane „Na kolesách proti rakovine“, ktorej  zakladateľ Radovan Kaufman, paralympijský víťaz z PH Sydney 2000 v dráhovej cyklistike, bol rodákom z tohto mesta.


Mesto spoluorganizuje túto akciu ako súčasť Týždňa zdravia. Podujatie už tradične podporia svojou účasťou deti MŠ a ZŠ, učitelia škôl, zamestnanci Mestského úradu Partizánske, členovia organizovaní v spoločenských organizáciách mesta, ako aj občania mesta.Počas programu bude predstavený projekt interaktívnej sochy Radovana Kaufmana, ktorej autormi sú Ján Ťapák a Stanislav Trepáč pri ZŠ, ktorá nesie jeho meno. Partizánčania sa v rámci kultúrno - hudobnej časti môžu tešiť na vystúpenia Štefana Skrúcaného a Roba Opatovského. Na podujatí sa zúčastní aj predseda SPV Ján Riapoš, ktorý okrem iného predstaví aj zmenu projektu z „Na kolesách proti rakovine“ na „Radovan Kaufman Day“.FOTO na: http://www.spv.sk/fotogaleria/partizanske-na-kolesach-24-6-2015Viac v tlačovej správe.

Testovanie má pomôcť optimálnemu nastaveniu tréningovej záťaže

V Nových Zámkoch prebehlo včera testovanie športovej výkonnosti všetkých zdravotne znevýhodnených reprezentantov v plávaní a atletike, ktorú sú v tomto roku zaradení do reprezentačných výberov. Testovanie previedli zástupcovia Magnet Sport Consultingu.


„Bolo zamerané na posúdenie úrovne silových schopností a malo by pomôcť trénerom pri optimálnom nastavení tréningovej záťaže pred vrcholnými podujatiami. Bude sa opakovať v pravidelných intervaloch.“, uviedol generálny sekretár SPV Samuel Roško, ktorý sa na testoch zúčastnil spolu so športovým manažérom SPV pre letné športy Tomášom Vargom.

Testovanie preverilo na novozámockom Termálnom kúpalisku za prítomnosti reprezentačného trénera Ladislava Struhára deviatku plavcov: Viktora Keményho, Karinu Petrikovičovú, Tatianu Blattnerovú, Patríciu Ščasnárovú, Jadranku Marič, Miroslava Šušnyáka, Gabriela Izsófa, Mareka Slobodu, Adama Riečičiara a Radomíra Pacáka.

Atléti absolvovali testy na miestnom atletickom štadióne a zúčastnili sa ich Adrián Matušík, Marek Margoč, Július Hutka, Hana Kolníková, Miloslav Bardiovský a Marián Kuřeja.    


Boccia: aj v súťaži jednotlivcov dvakrát štvrťfinále

Počas nedele dokončili v poľskej Poznani individuálnu súťaž boccistov na turnaji World Open 2015. Najďalej z našich reprezentantov postúpila dvojica Tomnáš Král (B2) a Samuel Andrejčík (BC4), ale obaja napokon vypadli vo švrťfinále.


V našej najsilnejšej skupine BC4 sme mali troch zástupcov. Róbert Ďurkovič nepostúpil do vyraďovacej časti a Samuela Andrejčíka s Martinom Strehárskym postavil žreb proti sebe už v osemfinále.

V BC1 nepostúpili zo skupín Lukáš Baláži ani Jakub Nagy. Posledný z našich zástupcov Róbert Mezík (BC2) vypadol v osemfinále.

„Podujatie bolo zvládnuté, napriek tomu, že ho Poliaci v takomto rozsahu organizovali po prvýkrát. Čo sa týka vystúpenia našich reprezentantov a umiestnení, som spokojný tak na 70 - 80 percent. Tá nespokojnosť sa týka nezvládnutých koncoviek niektorých zápasov. Ale vieme, kde sa stali chyby a budeme sa ich snažiť odstrániť už na júlových ME tímov a párov vo Veľkej Británii“, zhodnotil preteky reprezentačný tréner Martin Gabko.

Spomínané ME sa budú konať v dňoch 23. - 27. júla v Guilforde a predstavia sa tam z našich Jakub Nagy, Lukáš Baláži, Lenka Ďurdinová, Tomáš Král, Róbert Mezík (tím BC1/BC2), Samuel Andrejčík, Róbert Ďurkovič a Michaela Balcová (páry BC4).