Vo Vištuku včera padol svetový strelecký rekord

Veronika Vadovičová prekonala včera svetový rekord v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu 60 rán. Doterajší najlepší svetový výkon vlani z Thajska mal hodnotu 637,2 bodu. Naša paralympijská víťazka z Pekingu 2008 ho zlepšila o 0,5 bodu.


Svetový rekord prekonala na Majstrovstvách SR vo vzduchovej puške vo Vištuku.


 Španielska Girona bude hostiť vedecké kapacity z oblasti para športu

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil, že siedma konferencia VISTA pre vedcov a odborníkov z oblasti paralympijského športu sa bude konať v historickom španielskom meste Girona od 7. do 10. októbra budúceho roku.Nosnou témou bude "Zabezpečenie budúcnosti  mladých para športovcov“. Účastníci z celého sveta sa budú venovať témam ako sú paralympijský úspech, zdravie športovcov, klasifikácia, vzdelávanie trénerov a zimné športy. Odborníci, ktorí sa budú chcieť prezentovať svojimi prednáškami na tejto konferencii, majú zaslať abstrakty svojich materiálov vedeckému výboru VISTA 2015 do 15. februára 2015.


Tlakári sa predstavia v sobotu na Športfestivale v Trenčíne

V rámci Športfestivalu v Trenčíne sa v sobotu 13. decembra predstavia aj zdravotne znevýhodnení športovci v tlaku na lavičke. Okrem Maďarov a Poliakov bude štartovať aj pätica Slovákov – Lechan, Kuboši, Habo, Gašpar a Antony.


Na podujatí, ktorého dejiskom bude trenčianske výstavisko, sa zdravotne znevýhodnení športovci predstavia na jednom pódiu spolu so zdravými.

Tlakárov čaká v budúcom roku európsky šampionát v Egeri, kde už pôjde o letenky do Ria. “Výkonnostne majú najlepšie vyhliadky na splnenie limitu Antony a Habo, ale pred ME ich ešte čaká zdravotná klasifikácia”, uviedol reprezentačný tréner Michal Čapla.  


Paralela


Slovenský paralympijský výbor realizuje verejné obstarávania s postupom zákazky podľa §9 ods. 9 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zákazka bude realizovaná pre plnenie úloh v rámci národného projektu s názvom „PARALELA“, financovaného z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Po realizácii verejného obstarávania zverejňujeme dodávateľské zmluvy v rámci projektu PARALELA.

Lyžiarov čaká v piatok tohtosezónna premiéra

Ľadovec Pitztal v Tirolsku bude v piatok dejiskom prvých zjazdárskych pretekov v sezóne 2014/15, na ktorých sa predstavia po prvýkrát od Soči aj slovenskí zjazdári. Chýbať bude naša najúspešnejšia reprezentantka Henrieta Farkašová, ktorú čaká operácia kolena ...


... a ako avizovala, zrejme vynechá celú sezónu. Štartovať však budú ďalší medailisti zo ZPH 2014 - Jakub Krako a Miroslav Haraus s  navádzačmi Martinom Motykom, resp. Marošom Hudíkom. Zostavu zrakovo postihnutých športovcov dopĺňajú Michal Beladič (n. Filip Motyka) a Marek Kubačka (n. Natália Karpišová). Jediným telesne postihnutým reprezentantom bude na týchto pretekoch Martin France.

Prvý pretek označený ako IPCAS sa bude konať v dňoch 12. - 14. decembra, následne sa na rovnakom mieste bude v dňoch 15. - 16. decembra jazdiť aj prvé kolo Európskeho pohára (EP). Z Pitztalu sa naša výprava presunie do Kühtai, kde sa v dňoch 19. - 21. decembra uskutoční druhé kolo EP. Tam už bude štartovať aj Petra Smaržová v kategórii telesne postihnutých žien. Naopak, chýbať bude Martin France. Realizačný tím tvoria tréneri Roman Petrík, Martin Makovník, Tomáš Bartalský a fyzioterapeut Stanislav Kliman.


Slovenskí hokejisti siahali v Elblagu po bronze

Na výborne obsadenom medzinárodnom turnaji v hokeji na sánkach, ktorý sa počas víkendu konal v poľskom Elblagu, postúpili slovenskí reprezentanti až do súboja o tretie miesto. Podľahli v ňom po samostatných nájazdoch švédskemu Malmö Sledgehammers 1:2.


„Ešte päť minút pred koncom zápasu sme viedli 1:0 a siahali po bronze, čo by bol super úspech. Ale aj štvrté miesto v tejto konkurencii má veľkú cenu“, uviedol kapitán tímu Peter Štít.Slováci dostali v základnej skupine za súperov reprezentačný tím Rakúska, IKS Atak Elblag (v podstate reprezentačný tím Poľska) a Fenix Moskovská oblasť. Po víťazstvách nad prvými dvomi súpermi a prehre s ruským klubom postúpili do štvrťfinále, kde porazili fínsky tím Helsinki Karhu - Kissat a dostali sa do semifinále. Tam opäť narazili na Moskovskú oblasť, ktorá sa stala aj celkovým víťazom turnaja. Ten bol pre našich reprezentantov prípravou na marcové MS B skupiny  vo Švédsku.Výsledky slovenského tímu:  Piatok 5.12.Základná skupinaFenix Moskovská oblasť 0:3Elblag 2:1  Ligda (Fojtík), Fojtík (Štít)Rakúsko 2:0 Fojtík (Joppa), Joppa (Štít)Sobota  6.12Štvrťfinále: Helsinki Karhu - Kissat 5:0 Ligda (Štít), Joppa (Ligda), Joppa (Fojtík), Joppa (Fojtík), Joppa (Fojtík, Trška)Semifinále: Fenix Moskovská oblasť 0:6Nedeľa 7.12Zápas o 3. miesto: Malmö Sledgehammers 1:2 po sn Ligda (Joppa)Finále:  Fenix Moskovská oblasť – Bremen Pirates 6:1Zostava Slovenska:Brankári: Pastucha, HutkaObrancovia: Štít, Stašák, KardošÚtočníci: Joppa, Ligda, Fojtík, Rauš, Biath, Trška, ZanovítTréneri: Dráb, Bielečka

Memorandum s IIHF pomôže rozvoju hokeja na sánkach

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) podpísali včera v Monaku Memorandum o porozumení, ktoré pomôže rozvoju hokeja na sánkach (ice sledge hockey) v najbližších rokoch.


Za IPC podpísali memorandum jeho prezident Sir Philip Craven a výkonný riaditeľ Xavier Gonzalez, za IIHF jeho najvyšší predstaviteľ René Fasel.

Dokument obsahuje dohodu o vytvorení informačnej kampane, zacielenej  na členské národné federácie IIHF, zahrnutie rozhodcov a trénerov hokeja na sánkach do vzdelávacích programov IIHF, ako aj usmernenia pre majiteľov a prevádzkovateľov hokejových hál na zlepšenie ich dostupnosti pre zdravotne znevýhodnených hokejistov.  

"Neexistuje lepší spôsob, ako zavŕšiť tento mimoriadne úspešný rok hokeja na sánkach než podpisom memoranda s IIHF. Soči 2014 dalo hokeju ideálnu platformu na prilákanie globálneho záujmu o tento šport“, povedal  Sir Philip Craven.

"Sme radi, že môžeme pomôcť pri zviditeľnení hokeja na sánkach pri jeho vstupe do ďalšieho paralympijského cyklu. Obetavosť a úsilie, ktoré predviedli títo športovci počas náročného turnaja v Soči ukázali, že je to  šport hodný takej významnej udalosti, akou sú paralympijské hry“, uviedol René Fasel.


Paralympijská rodina na vianočnom koncerte Roba Opatovského

Teatro Wüstenrot (Istropolis) v Bratislave bolo včera dejiskom vianočného koncertu speváka Roba Opatovského, ktorý dlhé roky spolupracuje so Slovenským paralympijským výborom. Zúčastnili sa na ňom naši športovci, zástupcovia partnerov...


... médií, zamestnanci sekretariátov SPV a SZTPŠ, ako aj ďalší hostia. Ako hosť večera vystúpil Peter Cmorik.

Veronika Vadovičová venovala počas koncertu zlatú medailu z MS 2014 riaditeľovi divadla Rudolfovi Gerimu. Pred tromi rokmi sa vďaka nemu vyzbierali finančné prostriedky na pušku, s ktorou vystrieľala v nemeckom Suhle najcennejší kov.

Foto na : http://www.spv.sk/fotogaleria/vianocny-koncert-roba-opatovskeho-2-12-2014


Lyžiarka Henrieta Farkašová na operáciu kolena

Päťnásobnú paralympijskú víťazku v zjazdovom lyžovaní Henrietu Farkašovú čaká v najbližších dňoch operácia kolena, v dôsledku čoho zrejme vynechá celú sezónu 2014/15. Informoval Korzár.Sme.sk.  


V októbri odcestovala s výpravou na sústredenie do Rakúska, ale problémy sa napokon ukázali väčšie, ako predpokladala. "Bude to plastika predného krížneho väzu, po ktorej bude nasledovať dlhšia rehabilitácia. Túto sezónu teda strávim mimo svahov," oznámila.  

V minulých sezónach sa po rôznych zraneniach dokázala veľmi rýchlo vrátiť na svahy a víťaziť. Teraz je to však iné. „Koleno už aj pri chôdzi reaguje opuchom a obmedzuje ma aj v bežnom živote. Preto nie je možná žiadna záťaž na nohy. Verím, že po operácii nastane zlepšenie“, konštatovala H. Farkašová.


LetMo ponúka zateplené vaky pre vozíčkarov

V prichádzajúcej zime vozíčkarov určite potešia zateplené vaky, vyrobené z vodeodolného materiálu, ktoré sú ideálne do chladného a daždivého počasia. Ich hladká flisová vložka poskytuje teplo a pohodlie.


Vak (fusak) je vhodný pre mechanické vozíky. Nájdete ho v ponuka spoločnosti LetMo, ktorá je na trhu už 10 rokov a zároveň je aj dlhoročným partnerom Slovenského paralympijského výboru.

Viac na: http://www.letmo.sk/zatepleny-vak-fusak-pre-vozickarov/