LETO V ZNAMENÍ NOVÝCH ŠPORTOVÝCH TALENTOV

Športové talenty na Remate odštartovali sériu prázdninových kempov pre deti a mládež so zdravotným znevýhodnením, ktoré organizuje Slovenský paralympijský výbor s podporou nadácie Markíza a Allianz - Slovenskej poisťovne.


Slovenský paralympijský výbor už tradične v prázdninových mesiacoch organizuje v stredisku športu zdravotne znevýhodnených športovcov na Remate letné športové kempy pre deti a mládež pod názvom „Hľadáme talenty". Aj počas týchto prázdnin organizátori pripravil pre zdravotne znevýhodnené deti z celého Slovenska 3 kempy, pričom prvý z nich už úspešne prebehol v minulom týždni. Projekt „Hľadáme talenty" našiel v tomto roku užitočný prienik aj s ďalším významným projektom Slovenského paralympijského výboru pod názvom Paralela. Vďaka tomuto projektu, ktorý sa realizuje v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, sa pripravujú pre prax noví odborníci pre motiváciu prostredníctvom športu. A práve prví „motivátori", ktorí vzišli z tohto projektu, budú mať v rámci letných kempov možnosť podieľať sa na ich priebehu i programe, ale predovšetkým môžu prevziať potrebný patronát nad mladými talentami aj v období, keď opustia pomyselné brány kempu.Veselý džavot detí, sústredených okolo sympatického chlapíka, ktorý sa s priateľským úsmevom na tvári podpisuje vedľa svojej fotografie v pamätnici z paralympiády v Londýne 2012. Aj takýto obraz charakterizoval záverečný deň 1. letného športového kempu pre zdravotne znevýhodnenú mládež Hľadáme talenty 2015. Vladislav Janovjak, bronzový medailista z Londýna 2012, spolu so svojim tímovým kolegom Ľubomírom Jančim a reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom sa na Remate zastavili cestou na…

Európske hry zdravotne znevýhodnenej mládeže

Včera naša výprava vycestovala do Varaždína, dejiska tohtoročných Európskych hier zdravotne znevýhodnenej mládeže. Oficiálny začiatok hier je 16.7.2015 a budú trvať do 19.7.2015. Prvá časť slovenskej výpravy vyrazila do dejiska hier z dôvodu klasifikácií našich športovcov o dva dni skôr, ako je oficiálny začiatok hier.


V ranných hodinách sa zúčastnil klasifikácie náš nádejný stolný tenista Boris Trávniček, ktorý bol podľa národnej klasifikácie zaradený do kategórie 4. Dnes o 11:40 je na rade - ale tentokrát už na medzinárodnú klasifikáciu - Marek Sloboda, ktorý je nevidiaci plavec. Následne v poobedňajších hodinách sa zúčastnia národnej klasifikácie ďalší plavci, konkrétne Anna Gettlerová, Alex Hrusovský a Simona Sadovská.

Zajtra očakáva naša delegácia príchod druhej časti výpravy, k tímu sa pripojí tím boccie (Michaela Balcová, Samuel Andrejčík a realizačný tím Peter Balco, Ľudmila Andrejčíková) a rad plavcov sa rozšíri o Viktora Verbu, Radomíra Pacáka, Jadranku Maric, Šimona Holeka a realizačný tím v zložení asistenti Slavomír Pacák, Marián Verba, Katarína Maric, trénerka Daniela Barbusová a asistentka trénera Larisa Jarembáková.


Majstrovstvá sveta v plávaní sa začali

Dnes 13.7.2015 sa začali oficiálne Majstrovstvá sveta v plávaní Glasgow 2015.


Na tomto významnom podujatí máme zastúpenie aj slovenských reprezentantov, menovite: Tatiana Blattnerová, Karina Petrikovičová a Viktor Kemény, vedúcim výpravy je športový manažér Slovenského paralympijského výboru pán Tomáš Varga. Celý tím dopĺňa ešte reprezentačný tréner Ladislav Struhár, asistent trénera Daniela Šipošová a doprovod Andrea Gunesch. Celkovo sa podujatia zúčastní 580 plavcov z takmer 70 krajín sveta, hneď prvý deň bude mať domáce publikum v bazéne svoje želiezko v podaní Andrew Mullen, ktorý bude súperiť s viacnásobným paralympijským víťazom Danielom Dias. Našich športovcov môžete sledovať live na odkaze nižšie. Jednotlivé časy pretekov:ČasMenoDisciplína13.7.2015 o 12:07Tatiana BlattnerováVoľný spôsob 100m13.7.2015 o 12:39Karina PetrikovičováVoľný spôsob 50m ČasMenoDisciplína14.7.2015 o 11:28Karina PetrikovičováPolohové preteky 200m14.7.2015 o 12:15Viktor keményPrsia 100m14.7.2015 o 13:03Tatiana BlattnerováVoľný spôsob 400m ČasMenoDisciplína15.7.2015 o 11:15Tatiana BlattnerováZnak 100m15.7.2015 o 11:49Karina PetrikovičováZnak 100m ČasMenoDisciplína16.7.2015 o 11:20Karina PetrikovičováVoľný spôsob 400m ČasMenoDisciplína17.7.2015 o 11:42Viktor KeményPolohové preteky 200m17.7.2015 o 13:13Karina PetrikovičováPrsia 100m ČasMenoDisciplína18.7.2015 o 11:10Viktor KeményZnak 100m18.7.2015 o 12:24Karina PetrikovičováVoľný spôsob 100m18.7.2015 o 13:02Tatiana BlattnerováPrsia 100m ČasMenoDisciplína19.7.2015 o 13:00Karina PetrikovičováMotýlik 100m  

Hľadanie mladých športových talentov

Štvrtým dňom pokračuje na Remate pri Handlovej 1. letný športový kemp detí a mládeže „Hľadáme talenty 2015".


Organizátorov teší skutočnosť, že v rámci prvého kempu sa podarilo uspokojiť záujem všetkých prihlásených detí. Zaujímavosťou je, že v prvom júlovom termíne sa na Remate vytvorila pomerne mladá skupina - všetky deti sú vo veku 8-15 rokov. Program kempu je naozaj bohatý a nenechá malých športovcov ani na chvíľku zaháľať. Aby počas dňa dokázali všetok program absolvovať, ranný budíček je už o 7 hodine a hneď po ňom nasleduje ranná rozcvička pred chatou. Po raňajkách štartuje prvá športová aktivita, po obede druhá. Veľkú obľubu si získal podvečerný floorball, kde sa súťaží o každé víťazstvo v rámci družstiev zložených z detí, rodičov i organizátorov. Večer nasledujú besedy o paralympijskom hnutí a v rámci kultúrneho programu je najobľúbenejšia karaoke show, kde sa deti majú možnosť predviesť aj ako skvelí speváci, či tanečníci. Dnes večer je na programe beseda s účastníkmi zimných paralympijských hier - Jakubom Krakom, Martinom Francem a Petrom Matiaškom. Zo športového programu majú malí účastníci kempu za sebou športy ako atletika, boccia, plávanie, handbike, stolný tenis, lukostreľba a ukážky letnej prípravy v zjazdovom lyžovaní, V pondelok doobeda sa testovalo, každý účastník absolvoval vstupné somatické merania a testy všeobecnej pohybovej výkonnosti. Dnešný program je venovaný športovej streľbe a tenisu na vozíku. Streľbu so vzduchovkou pre zrakovo znevýhodnených športovcov odprezentuje Štefan Kopčík a na tenisovom dvorci sa účastníci stretnú so slovenskou tenisovou…

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) uzavrel spoluprácu s WOWOW.

IPC oznámilo 5-ročný kontrakt so spoločnosťou WOWOW na výrobu dokumentov o para-športovcoch. WOWOW patrí medzi prémiové TV vysielanie v Japonsku, celú sériu dokumentov budú produkovať až do Paralympijských hier Tokyo 2020.


Prvé natáčanie začne už tento mesiac na plaveckých majstrovstvách sveta v Glasgowe, ktorých sa zúčastnia aj naši športovci. Prvá epizóda bude odvysielaná na WOWOW Prime v roku 2016.


Sir Philip Craven, prezident IPC, povedal: „Sme potešení spoluprácou s WOWOW na výrobe dokumentárnej série. Športovci sú srdcom paralympijského hnutia a ich výkony a príbehy sú spúšťačom väčšieho začlenenia sa do spoločnosti."


Hry Tokyo 2020 sú obrovskou príležitosťou na zvýšenie povedomia o paralympijskom hnutí v Japonsku. Táto dokumentárna séria WOWOW, spolu s našou dlhodobou spoluprácou s NHK, bude znamenať oveľa viac televízneho pokrytia para-športu v Japonsku, než kedykoľvek predtým.
Nobuya Wazaki, predseda WOWOW, povedal: „Sme veľmi poctení, že budeme spolupracovať z IPC na výrobe tohto vzrušujúceho dokumentárneho seriálu. Pevne veríme, že rozmanitosť je jedným z najdôležitejších slov našej budúcnosti".


V júni IPC udelilo NHK výhradné vysielacie práva v Japonsku pre paralympijské hry až do roku 2024, táto dohoda je najväčšia v histórií paralympijského vysielania. Okrem tejto série WOWOW v roku 2015 odvysiela v priamom prenose všetky štyri grandslamové majstrovstvá v tenise vozíčkarov - Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open.


Glasgow je výzva pre našich plavcov

V dňoch 13. - 19. júla sa uskutočnia IPC majstrovstvá sveta v plávaní zdravotne znevýhodnených športovcov.


Sedemčlenná výprava naberie kurz Glasgow práve dnes 9. júla. Slovensko bude reprezentovať trojica športovcov - Viktor Kemény, Karin Petrikovičová a Tatiana Blattnerová. Vedúcim výpravy je Tomáš Varga, ďalej cestuje reprezentačný tréner Ladislav Struhár, asistentka reprezentačného trénera Daniela Šipošová a ako doprovod Andrea Gunesch.
Na poslednom veľkom podujatí, ktorým boli IPC majstrovstvá Európy vlani v holandskom Eindhovene, získala jedinú slovenskú medailu Karina Petrikovičová. V disciplíne 100 m znak skončila na treťom mieste.


Návšteva nadácie Manfréda Sauera v nemeckom Lobbachu

V minulom mesiaci sa konala návšteva nadácie Manfréda Sauera v nemeckom Lobbachu, aj za prítomnosti predsedu SPV Jána Riapoša.


Počas pracovnej návštevy sa rokovalo hlavne o športovom a sociálnom centre, ktoré sa nadácii pána Sauera podarilo vytvoriť. Počas rokovaní sa uskutočnila aj návšteva celej fabriky na výrobu urologických pomôcok, ako aj prehliadka celého centra.Manfred Sauer - narodil sa v roku 1944, je výkonný riaditeľ Manfred Sauer GmbH a jej dcérskych spoločností. Manfred má tetraplégiu od roku 1963, po potápačskej nehode vo Veľkej Británii. Bol rehabilitovaný na klinike v Stoke Mandeville počas pôsobenia jej zakladateľa Sira Ludwika Guttmanna. V roku 1965 začal vyvíjať a predávať urologické pomôcky a v súčasnosti sa teší z veľkého podielu na trhu v Európe, ako aj na celom svete, pričom pri výrobe pomôcok sa dbá hlavne na kvalitu. Manfredovi sa podarilo realizovať svoj sen v podobe jeho nadácie, ktorá pomáha s psychologickou rehabilitáciou ľudí a ich rodín po traumatickej nehode alebo chorobe. Celá jeho filozofia sa riadi myšlienkou „Dať zmysel životu!" po nehode alebo chorobe.Nadácia Manfréda SaueraCieľom nadácie je podporovať - v každom zmysle slova - bezbariérový kontakt medzi ľuďmi so zdravotným znevýhodnením, aj bez neho. Nadácia bola založená v roku 2001, pod heslom Podpora motivácie znevýhodnených ľudí. V zmysle princípov nadácie motivácia znamená najmä prevzatie zodpovednosti za vlastné zdravie a blaho, ako aj pre bezprostredné okolie a sociálno jednotlivca samého. Myšlienka teda spočíva v prevzatí života do vlastných rúk, hľadanie sebarealizácie a aktívneho života.…

Zopár tipov k preprave

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR si pre Vás pripravila zopár tipov k preprave.


Preprava osôb vo vozidle, ktoré má plošinu a človek môže sedieť v aute na vozíku.PREPRAVNÁ SLUŽBA A TAXÍKYOPEL - MOVANO - 0915 980 712, 0915 786 280, 0903 462 598 FIAT DOBLO - 0948 502 177, 0905 530 428Najlacnejšie taxi služby v Bratislave, ak si viete presadnúť z vozíka na sedadlo: Taxi Prešporok - 0904 700 699 (nástupné - 0,70€, 1 km - 0,43€.), Taxi Easy (0918 555 555, vlastnia autá Dacia Logan a Kia, do ktorej však nevojde mechanický vozík)- kdekoľvek v rámci BA je jednotná taxa 5€ Nová taxislužba v Bratislave za jednotnú cenu 5,50 je Veve taxi. Majú autá ŠKODA Roomster.BEZBARIÉROVÁ MHDPo vlastných skúsenostiach odporúčame využiť aj mestskú MHD. Ktoré spoje majú „bezbariérovú" plošinu, si nájdete v grafikone uverejnenom na webe www.dpb.skhttp://www.dpb.sk/pre-cestujucich/cestovne-poriadky/Prípadne si zavolajte na dopravný dispečing a oni Vám povedia, či a kedy ide Váš spoj bezbariérový. Infolinka: 02/5950 5950.Odporúčame nové električky, ktoré sú zväčša na linke č. 4 a obsahujú vyklápaciu plošinu. Cesta nimi je veľmi pohodlná, vôbec necítiť, že sa veziete. Ak budete chcieť poradiť, kontaktujte nás. Radi Vám poradíme.BEZPLATNÉ SOCIÁLNE PORADENSTVO A AGENTÚRA OSOBNEJ ASISTENCIE Hľadáte asistentov na leto alebo na bežné dni? Potrebujete poradiť? Kontaktujte nás! Pokúsime sa Vám pomôcť.INTEZÍVNY REHABILITAČNÝ KURZV termíne od 13.7. - 17.7.2015, v čase od 8-10hod.,od 13-15hod. sa organizuje liečebný program s intervalom trvania 1 týždeň.…

V piatkovej správe SIS zverejnená spolupráca aj s SPV

V piatok 3.7.2015 šéf Slovenskej informačnej služby predstavil poslancom NR SR správu, v ktorej informoval o činnosti SIS.


,,Chcem zo svojej pozície poďakovať za spoluprácu vláde SR a všetkým, vrátane SIS, ktorí pomohli k naplneniu nášho základného cieľa počas ZPH SOČI 2014, a to vrátenie všetkých účastníkov projektu živých a zdravých domov k svojim rodinám. Situácia to vôbec nebola jednoduchá a s odstupom času a so zreteľom na vývoj posledných udalostí vo svete sa o to viac teším, že sme podali aj v tejto zložitej situácii vyborné športové výkony." uviedol predseda SPV Ján Riapoš na margo publikovanej správy, ktorej časť zverejňujeme: Bezpečnostné opatrenia služby počas ZOH a ZPH v SočiV prvom štvrťroku 2014 služba zaradila do kategórie najvyššej priority svojho spravodajského záujmu XXII. Zimné olympijské hry v Soči (ZOH; 7. - 23. 2. 2014) a XI.Zimné paralympijské hry v Soči (ZPH, 7. - 16. 3. 2014). Dôvodom bol predpoklad, že takéto vrcholné medzinárodné športové podujatia, na ktorých mala zastúpenie aj SR športovcami, štátnikmi i diváckou verejnosťou, a miesto ich konania (bezpečnostne nestabilný región Severného Kaukazu) môže vzbudiť záujem teroristických alebo extrémistických skupín.Potenciálne riziko teroristickej aktivity severokaukazských islamistických militantov, ktorí plánovali prezentovať región S. Kaukazu ako zónu aktívneho džihádu, bolo vysoké. Z bezpečnostného hľadiska nebolo možné podceniť ani aktivitu autora (resp. autorov) tzv. varovných e-mailov adresovaných olympijským výborom viacerých krajín, vrátane Slovenského olympijského výboru (SOV).SIS sa zapojila do realizácie…

V Regisporte pribúda počet evidovaných

SPV uviedol do prevádzky v polovici mája novy projekt elektronickej evidencie a registrácie s cieľom poskytnutia operatívnejšieho prístupu k aktualizácii potrebných údajov svojim členom.


V prvej etape, ktorá skončila 30. júna sa v registri mali možnosť zaevidovať členovia reprezentačných družstiev, ktorých vysiela na medzinárodné podujatia SPV. Do stanoveného termínu je v registri zaevidovaná ani nie polovica športovcov - reprezentantov, trénerov a členov RT /vid prehľad tabuľka nižšie/. Všetkým, ktorí tak urobili aj touto cestou ďakujeme. V druhej etape bude cieľom dať možnosť sa do registra zaevidovať všetkým ďalším, ktorí spolupracujú so SPV" uviedol na včerajšom stretnutí s dodávateľom predseda SPV Jan Riapos.

Prehľad evidovaných v Regisporte po športoch:
Atletika 4
Boccia - EHM 4
Hokej na sánkach 4
Plávanie 23
Streľba 11
Tlak 8
Zjazd. a bež. lyžovanie 4
Snowboard 1
Tanec 0