Zajtra sa bude konať tlačová konferencia SPV

Oslavy 25. výročia založenia IPC, úspechy slovenských športovcov na nedávnych MS a ME a tvorba tímu pre PH Rio 2016 budú hlavnými témami zajtrajšej tlačovej konferencie na pôde Slovenského paralympijského výboru v Bratislave.


Zástupcov médií budú informovať predseda SPV Ján Riapoš, generálny sekretár SPV Samuel Roško, majsterka sveta v športovej streľbe 2014 Veronika Vadovičová a majster sveta v dráhovej paracyklistike 2014 Jozef Metelka.


IPC skompletizovalo program paratriatlonu pre Rio 2016

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) definitívne potvrdil ďalšie tri z konečných šiestich medailových súťaží, v ktorých budú premiérovo štartovať paratriatlonisti na PH 2016 v Riu. Konkrétne sa jedná o mužské a ženské súťaže skupín PT2 a ženskú PT5.


Spomínané tri súťaže skompletizujú program paratriatlonu, ktorého prvá časť uzrela svetlo sveta už v júli tohto roku (mužská súťaž PT1, mužská a ženská súťaž PT4).

Okrem paratriatlonistov zažijú svoj debut v Riu aj parakanoisti a doplnia program hier na 22 športov. Celkove bude v Brazílii štartovať na paralympiáde 4.350 športovcov z viac ako 160 krajín sveta v 528 medailových disciplínach.


Ocenenie od ministra aj pre trénera Petra Matiaška

Spolu 63 trénerov mládeže z 32 športových odvetví si včera prevzalo v bratislavskej hale Mladosť z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Pellegriniho ocenenie za celoživotnú prácu a za výnimočné úspechy svojich zverencov v roku 2013. Bol medzi nimi aj dlhoročný paralympijský tréner Peter Matiaško.


"Najkrajším ocenením pre mňa je tá chvíľa, keď chlapec, ktorého som ako prvý postavil na lyže, získa na zimnej paralympiáde zlatú medailu. To je pre mňa najvyššie ocenenie práce, ktorú so zdravotne hendikepovanými športovcami robím. Nie je to vôbec ľahká robota, ale ten výsledok, aký dosiahol napríklad Jakub Krako alebo Martin France na paralympiáde, za tú veľkú námahu a trpezlivosť stojí. Je to nádhera, keď na počesť vášho zverenca hrajú slovenskú hymnu. Práve na tieto momenty zo svojho trénerského života som si spomenul, keď som preberal odmenu," zdôraznil náš úspešný tréner z Rematy pri Handlovej.  


Paralympionikom blahoželali k 25. výročiu svetové osobnosti

Berlínsky hotel Maritim bol v sobotu večer dejiskom oficiálnych osláv 25. výročia založenia Medzinárodného paralympijského výboru (IPC). Jeho prezident Sir Philip Craven poďakoval všetkým, ktorí toto hnutie dostali na dnešnú úroveň.


IPC bol založený 22. septembra 1989 v Düsseldorfe a medzi 350 pozvanými hosťami pri príležitosti strieborného jubilea boli aj princezná Margriet z Holandska, nemecký minister vnútra Thomas de Maizière či berlínsky štátny tajomník Bernd Kroemer. Oslavujúci dostali pozdravy okrem iných aj od Baracka Obamu, Angely Merkelovej, Davida Camerona, generálneho tajomníka OSN Ban Ki-Moona či prezidenta MOV Thomasa Bacha.„Oslavujeme 25 úžasných rokov IPC, ale v skutočnosti sme sem prišli osláviť štvrťstoročie nesmiernej ľudskej sily. IPC to sú jeho členské organizácie a dobrovoľnícka sieť, teda jedinečné spojenie, ktoré sa nám podarilo vybudovať od roku 1989 a čo vtedy vyzeralo nedosiahnuteľné. Na základoch, položených našimi predchodcami, sme vytvorili niečo, čo zmenilo životy ľudí, dotklo sa sŕdc a myslí viac než miliardy obyvateľov tejto planéty“, povedal vo svojom príhovore najvyšší predstaviteľ IPC a nezabudol na prínos zakladateľa paralympizmu Dr. Ludwiga Guttmanna.  Počas večera si účastníci mohli pozrieť videopozdrav skupiny Coldplay, ktorá otvárala PH 2012 v Londýne, posolstvá významných svetových osobností, uvedenie nemeckej štvornásobnej paralympijskej víťazky Vereny Benteleovej do Paralympijskej siene slávy či Cenu odvahu, ktorú prvýkrát vyhlásil jeden z globálnych partnerov IPC spoločnosť BP.Oslavy sa konali v dňoch 3. - 5. októbra v Berlíne a ich súčasťou boli viaceré workshopy, zamerané najmä na budúcnosť paralympijského športu vo svete. Slovensko…

 Nedeľňajší víkend na dostihoch aj s Cenou SPV

Paralympijská víťazka, majsterka sveta a Európy v športovej streľbe Veronika Vadovičová odovzdala včera na bratislavskom Závodisku Cenu SPV víťazovi dostihu Štefanovi Boledovičovi a trénerke Zuzane Kubovičovej.


Počas včerajšieho 20. dostihového dňa na Závodisku v petržalskom Starom háji boli siedme preteky v poradí Cenou Slovenského paralympijského výboru. Popoludnie bolo zároveň venované zdravým i zdravotne znevýhodneným deťom a bolo organizované Asociáciou pomoci postihnutým ADELI v spolupráci so SPV a Závodiskom š.p.


 Jozef Metelka v dnešnom Reflexe na Markíze

V dnešnom vydaní magazínu Reflex si môžete pozrieť príbeh tohtoročného majstra sveta v dráhovej paracyklistike z mexického Aguascalientes Jozefa Metelku. Sledujte TV Maríza o 17:25 hod.!


„Mal pred sebou nádejnú kariéru v Londýne, ale úraz všetko zmenil. Jozef prišiel o časť nohy. Nehodlal sa ale vzdať svojej najväčšej vášne - športu. Ako jediný v Európe má špeciálnu bionickú protézu. Okrem nej má ďalších 11 nôh, na každý šport inú“, píše sa v upútavke televízie, ktorou avizuje dnešné vysielanie na stránke http://reflex.markiza.sk/ s titulkom „Joe má až 12 nôh!“.

Dialóg o spolupráci a mládežníckom športe

Predseda SPV Ján Riapoš sa dnes stretol v Bratislave so svojim chorvátskym partnerom Ratkom Kovačičom. Predseda Chorvátskeho paralympijského výboru sa nakrátko zastavil  v našom hlavnom meste počas svojho presunu na oslavy 25. výročia IPC do Berlína.


Obaja šéfovia národných paralympijských výborov rokovali najmä o Európskych hrách zdravotne znevýhodnenej mládeže, ktoré bude organizovať chorvátska strana, ako aj o spolupráci pri príprave projektov v rámci stredoeurópskeho priestoru. Hosť informoval aj o priebehu nedávnych osláv päťdesiatročnice chorvátskeho paralympijského športu, na ktorých sa v Rijeke osobne zúčastnil za slovenskú stranu generálny sekretár SPV Samuel Roško. Ján Riapoš v tom čase reprezentoval SR na stolnotenisových MS v Pekingu.


25. výročie oslávia najmä víziou o budúcnosti športu

Prezident IPC Sir Philip Craven dnes v Berlíne o 9. hod. oficiálne otvoril stretnutie zástupcov členských krajín pri príležitosti 25. výročia založenia Medzinárodného paralympijského výboru (IPC).


Súčasťou podujatia, ktoré vyvrcholí v nedeľu, bude viacero workshopov hlavne o vízii paralympijského športu pre nasledujúce obdobie. SPV zastupujú v Berlíne generálny sekretár Samuel Roško a športový manažér Maroš Čambal. Oficiálna časť osláv prebehne zajtra, keď sa v  v hoteli Maritim uskutoční slávnostný galavečer 25. výročia IPC.


 Pozvánka na dostihy so slovenskými paralympionikmi

V nedeľu 5. októbra sa na Závodisku v bratislavskom Starom háji uskutočnia ďalšie prestížne dostihy, v rámci ktorých bude siedmy v poradí Cenou Slovenského paralympijského výboru. Štart prvých dostihov je o 14:00 hod.


Cenu odovzdá paralympijská víťazka Veronika Vadovičová.

V sprievodnom programe sa malí aj veľkí môžu tešiť na ukážky práce jazdnej polície, stretnutie s úspešnými paralypionikmi, tombolu s atraktívnymi cenami, tvorivé dielne a maľovanie na tvár. Najmenší návštevníci sa opäť budú môcť povoziť na koníkoch. Informuje oficiálna stránka www.závodisko.sk.

Táto akcia, organizovaná v spolupráci s ADELI Medical Center, sa mala pôvodne uskutočniť už 3. augusta, ale z dôvodu nepriaznivého počasia bola preložená na túto nedeľu.  


Hokej na sánkach sa teší z nárastu počtu hráčov i kvality

Slovenskí reprezentanti v hokeji na sánkach absolvovali v dňoch 16. - 18. septembra v britskom Widnes spoločné sústredenie s domácimi Britmi a Rakúšanmi. Najbližšou vážnou previerkou bude decembrový turnaj v poľskom Elblagu, kde sa rysuje silná konkurencia, ktorá preverí ich aktuálnu formu.


Vo výprave boli reprezentačný tréner Miroslav Dráb a sedem hráčov: kapitán Peter Štít, Marián Ligda, Aleš Rauš, Vojtech Német, Jakub Trčka, brankár Miroslav Pastucha  a nová posila Miroslav Stašák. Dejiskom tréningového tábora bol miestny Silver Blades Ice Rink a okrem našich a domácich hokejistov sa ho zúčastnili aj Rakúšania a tréneri z Nórska a Chorvátska. Súčasťou kempu bol aj zápas Veľkej Británie proti spoločnému slovensko – rakúskemu výberu (pod hlavičkou Zvyšku sveta), ktorý sa skončil triumfom domácich 3:0.„Sústredenie bolo veľmi prínosné so širokým záberom rôznych zaujímavých tréningových prvkov, ktoré sme doteraz nerobili. Venovali sa nám aj individuálne“, zhodnotil pobyt kapitán Peter Štít. Vyzdvihol najmä prínos hlavného nórskeho trénera, ktorý im poradil aj viacero v jeho krajine už odskúšaných vecí (napr. optimálnu dĺžku hokejky a či výšku sedenia nad ľadom). Mimo ľadu absolvovali účastníci rôzne semináre venované praktickým veciam ako napríklad výstroju, prehrievaniu organizmu atď.Do konca roka čakajú slovenských „sledgistov“ ešte tri štvordňové sústredenia v Dolnom Kubíne (október, november, december). Tohtoročným vrcholom bude turnaj v poľskom Elblagu (3.- 6. decembra), kde sa rysuje silná konkurencia. Mali by tu podľa predbežných informácií štartovať okrem nášho a domáceho výberu aj Rakúšania, Fíni a kluby zo Švédska (Malmö), Nórska (Oslo), Ruska (Phoenix Moskovská oblasť) a Nemecka (Brémy).Kapitána teší aj prílev nových…