Paracyklistika: v JAR bez tandemu i Oroszovej

V pondelok 7. septembra odletia slovenskí reprezentanti na posledné kolo seriálu UCI Svetového pohára v cestnej paracyklistike, ktoré sa bude konať v dňoch 11. - 13. septembra v juhoafrickom Pietermaritzburgu (JAR). Slovensko bude reprezentovať dvojica Patrik Kuril a Jozef Metelka (obaja skupina MC4).


„Patrik nastúpi v pozícii úradujúceho majstra sveta a bude obhajovať svoje aktuálne 2. miesto vo svetovom rebríčku UCI. Jozef sa zasa bude snažiť udržať si post vedúceho pretekára Svetového pohára“, uviedol vedúci výpravy a reprezentačný tréner Branislav Režňák.

Pôvodne sa mali na SP v JAR zúčastniť aj Anna Oroszová (WH3 – handbike) a tandem Vladislav Janovjak/Ľubomír Bugan. „Anka si doliečuje zranenie ruky zo Svetového pohára v nemeckom Elzachu a pilot tandemu Bugan predvčerom na tréningu spadol a zlomil si pravú ruku. Z týchto dôvodov pocestuje na juh Afriky iba oklieštená výprava“, priblížil neradostné správy B. Režňák.

UCI Svetový pohár je kvalifikačným pretekom na budúcoročné paralympijské hry v Riu.


Alpskí lyžiari vyrazili na prvý výjazd do Talianska

Po regeneračnej fáze absolvuje v týchto dňoch slovenská reprezentácia v zjazdovom lyžovaní prvé sústredenie na snehu v talianskom stredisku Passo Stelvio (23. – 29. augusta). Pôvodný plán vycestovať na osvedčený Hintertux zmenili tamojšie podmienky, ktoré stále nie sú ideálne pre prípravu.


Vo výprave sú lyžiari Miroslav Haraus, Marek Kubačka, Martin France a Petra Smaržová, dvojica navádzačov Maroš Hudík a Mária Zaťovičová, tréner Roman Petrík, asistent trénera Martin Makovník, vedúci tímu Tomáš Bartalský a fyzioterapeut Stanislav Kliman.  

V  tejto sezóne ich čakajú preteky Svetového (SP) a Európskeho (EP) pohára. Séria Svetového pohára sa začne v polovici januára v rakúskom Abtemau. Následne sa predstavia v talianskom Tarvisiu, švajčiarskom St. Moritz, francúzskom Tignes a SP vyvrcholí dvoma finálovými pretekmi v Aspene a Beaver Creeku (USA) na prelome februára a marca.

Sezónu však odštartuje Európsky pohár (EP) v polovici novembra v holandskom Landgraafe. Pokračovať bude pred Vianocami v Pitztali a Kuhtai (Rakúsko). V roku 2016 uvidí ako prvé preteky EP Španielsko (La Molina, Espot) a pred finále vo švajčiarskom Obersaxene (19. – 20. marca) bude mať kolotoč pretekov EP ešte zastávku v srbskej Starej Planine.

Prvé tohtoročné lyžiarske preteky sa konali počas víkendu v novozélandskom Coronet Parku bez účasti slovenských reprezentantov. V sezóne 2015/16 nie je na programe svetový šampionát. Ten sa bude konať až v januári 2017.   


V treťom kempe nechýbali ani adrenalínové aktivity

V sobotu 22. augusta sa dopoludnia rozlúčilo s prekrásnym prírodným prostredím strediska športu zdravotne znevýhodnených na Remate 18 detí, ktoré sa počas týchto prázdnin zúčastnili v poradí už tretieho mládežníckeho športového kempu "Hľadáme talenty". Tretí kemp bol od predchádzajúcich dvoch trochu odlišný vo svojom zameraní i obsahu.


Samozrejme, športová stránka kempu zostala zachovaná, v jeho obsahu však dostali priestor aj adrenalínové športové aktivity. Taktiež zloženie účastníkov kempu bolo špecifické, nešlo totiž už o úplných začiatočníkov, ale o deti, ktoré už v minulosti základný motivačný kemp na Remate absolvovali. Organizačný tím mal preto dostatok informácií a predstavu o schopnostiach účastníkov a tomu prispôsobil aj jeho obsahovú stránku. Program bol bohatý a náročný, pričom nechýbali aj rôzne adrenalínové aktivity, z ktorých asi najviac zaujalo lezenie na stene s pomocou odborných inštruktorov. V ich sprievode si všetci mladí športovci mohli otestovať svoju odvahu i šikovnosť a postaviť sa zoči-voči 10 metrovej lezeckej stene.K tradičným letným športom sa v programe tretieho kempu pridali aj volejbal v sede, cyklistika v tandeme, prebehli aj riadne tréningy v lukostreľbe, streľbe, letnej príprave lyžiarov a plávaní. Veľký dôraz sa kládol aj na kondičnú stránku, ktorú vhodne dopĺňali každodenné zápasy vo floorbale. A keďže každý mladý športovec túži po súťažení, pripravený bol aj dlhodobý turnaj v bocii, alebo preteky 3-členných tímov "O prežitie v prírode", kde športové stanovištia boli doplnené i stanovištiami vedomostnými, s tématikou ochrany prírody či paralympizmu.Všetky športové kempy, ktoré SPV organizuje, sú výnimočné i účasťou našich úspešných paralympionikov. Tretí kemp bol ešte výnimočnejší, pretože viacerí z nich celý kemp absolvovali aj ako inštruktori a tak strávili s…

Pozvánka na turnaj v integrovanej boccii do Rožňavy

Športová hala v Rožňave na Štítnickej ulici bude 18. septembra dejiskom turnaja tímov v integrovanej boccii, ktorý sa začne o 9. hod. Trojčlenné družstvá môžete prihlasovať do 12.9.2015. Znalosť hry nie je nutná, účastníci budú s pravidlami oboznámení na mieste.


Boccia je paralympijský šport pre najťažšie telesne znevýhodnených športovcov. Jej integrovaná podoba je vhodná pre všetkých, ktorí chcú zažiť súťažnú atmosféru, zábavu a úspech z hry.  

Druhý ročník turnaja organizuje Dom Matice slovenskej v Rožňave v spolupráci s mestom Rožňava a Bashto. Viac na http://www.parahry.sk/bocciaroznava2015/


Zákon o športe už ide do vlády

Nedostatok financií a nejednotnosť športových zväzov dlhodobo spôsobujú regres slovenského športu. Doterajšie pokusy o zlepšenie stavu neboli dostatočne úspešné a trieštili sa na rôznych záujmoch subjektov zainteresovaných v oblasti športu. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini dnes v Bratislave v úlohe gestora ...


...  - spolu s čelnými predstaviteľmi športových zväzov a samotných športovcov - predstavil médiám základné piliere nového zákona o športe. Jeho právnu normu by mala už na budúci týždeň prerokovať vláda. V parlamente má prejsť prvým čítaním v septembri a druhým a tretím v novembri tak, aby bol zákon účinný od 1. januára 2016.„Skončilo sa pripomienkové konanie, v ktorom sme dostali 267 pripomienok a s väčšinou z nich sme sa vysporiadali. Nový zákon o športe tak prinesie viac transparentnosti, viac poriadku, zjednotí niektoré stanovy jednotlivých zväzov a vytvorí priestor na to, aby sme do športu mohli naliať viac peňazí," vysvetlil Peter Pellegrini, ktorý verí, že sa podarí presvedčiť vládu aj parlament, aby zákon schválili.Podporu zákonu, ktorý sa tvoril dlhé mesiace „zdola“, so zainteresovaním športových odborníkov, funkcionárov aj športovcov, vyjadrili aj predstavitelia viacerých športových zväzov. Za športovcov aj členka MOV Danka Barteková, olympijský medailista v streľbe a predseda Komisie športovcov SOV Jozef  Gonci a hokejista Richard Lintner. Nový zákon má sprehľadniť financovanie a zabezpečiť športu viac peňazí. A to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo, čo by v istej miere pozitívne pomohlo aj športovaniu zdravotne znevýhodnených športovcov. Na tlačovej konferencii zastupoval SPV jeho  predseda Ján Riapoš.                                           Stano ŠčepánFoto: Ján Luky

Naši hokejisti na sánkach mieria do českej ligy!

Po zisku bronzových medailí v marci na MS B skupiny vo švédskom Östersunde dozreli úvahy o začlenení slovenského tímu do českej ligy hokeja na sánkach (ČSHL). Tento projekt sa ukázal ako najschodnejší pri využití stále rastúceho potenciálu nášho tímu, ktorého cieľom je postúpiť do kvalifikácie o ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu.


„Na paralympiáde bude účinkovať osem krajín, čiže úplná svetová špička. Chceme o účasť veľmi zodpovedne zabojovať. Sledge hokej vo svete je veľmi rozvinutý a prepracovaný. Dnes už nestačí snaha a usilovný tréning. Potrebujeme aj kvalitné podmienky, materiálne zabezpečenie a hlavne možnosť často trénovať a hrať kvalitné zápasy. Od účasti v českej  lige si sľubujeme zvýšenie našich šancí zúčastniť sa ZPH 2018“, hovorí kapitán tímu Peter Štít, ktorý bol zároveň aj motorom vstupu Slovákov do ligy našich západných susedov.Česká liga je dlhodobo najkvalitnejšia pravidelná tímová európska súťaž. Hrá sa počas celej sezóny, zápasy sú ťažké, tímy majú kvalitné zázemie. V predchádzajúcich sezónach ju hralo 6 – 7 tímov. V posledných rokoch stúpal počet cudzincov, ktorí hrali za české tímy (Slováci, Nemci, Poliaci, Rakúšania). V sezóne 2015/2016 dochádza k rozšíreniu českej ligy na 10 tímov, pričom dva sú z inej krajiny (okrem Slovákov ešte Vienna Warriors). Liga tým získava stredourópsky rozmer. Nie je vylúčené, že v nasledujúcich sezónach požiadajú o účasť ďalšie zahraničné tímy z Nemecka či Poľska.Naši ako Bencont Dolný KubínNa valnom zhromaždení ČSHL bol prijatý slovenský zástupca Bencont Dolný Kubín do ČSHL pre sezónu 2015/2016. Podmienkou je, že domáce zápasy odohrá v blízkosti českých hraníc, v mestách, ktoré sú spojené diaľnicou Žilina – Bratislava.„V súčasnosti rokujeme s viacerými prevádzkovateľmi zimných štadiónov v mestách na Považí o možnosti…

„Hľadáme talenty“ uvidíte v dnešnom Reflexe

Televízia Markíza dnes uvedie vo svojej pravidelnej relácii Reflex reportáž z druhého letného kempu „Hľadáme talenty 2015“ na Remate. Nenechajte si ujsť – Reflex začína o 17:25 hod.


Lukostrelci si pred MS trúfajú na najvyššie méty

Nemecké mesto Donaueschingen bude v dňoch 23.- 30. augusta dejiskom svetového šampionátu v lukostreľbe telesne znevýhodnených. Slovensko bude reprezentovať štvorica športovcov a okrem medailových umiestnení budú v hre najmä letenky do Ria 2016.


Za Slovensko nastúpia Peter Kinik (W1), úradujúci majster Európy Marcel Pavlík, Marián Marečák (Compound Open Men) a Diana Paschenková (Compund Open Women). Reprezentačný tréner Vladimír Majerčák očakáva, že Marcel Pavlík sa pobije o svetové zlato, ale minimálne na medailu má aj Peter Kinik. “Po prechode z praváka na ľaváka dokazuje, ako naposledy v Novom Měste nad Metují, že patrí medzi svetovú špičku“. Na to, aby príjemne prekvapil, má podľa neho aj Marián Marečák.Okrem súťaží jednotlivcov bude mať Slovensko aj tímové želiezko v ohni (zložené z troch mužov) a prvýkrát v histórii sa budú Slováci snažiť vybojovať letenku na paralympiádu v zmiešaných tímoch. „Diana je jeho súčasťou a potvrdzuje, že oprávnene. Počas víkendu na republikovom šampionáte nastrieľala slovenský ženský rekord 623 bodov!“, zdôraznil tréner. Pokiaľ by to s vybojovaním miestenky v mix tíme nevyšlo v Donaueschingene, budú mať šancu ešte na aprílových ME alebo na Svetovom pohári v Novom Měste nad Metují. „Ale radi by sme to dali na prvý pokus“, doplnil Vladimír Majerčák.Počas víkendu sa v Kežmarku uskutočnil Pohár primátora mesta, ktorý bol zároveň aj IV. kolom Slovenského pohára a Majstrovstvami SR. Štartovalo na ňom 109 lukostrelcov. Naša trojica mužských zástupcov na MS sa zoradila na stupni víťazov nasledovne: 1. Marcel Pavlík 699 b., 2. Peter Kinik 667 b., 3. Marián Marečák 662 b. Podľa slov reprezentačného trénera dosiahol Pavlík super výsledok, ale ešte…

Nadácia SPV o budúcich projektoch a kooperácii s Emilom   

Nadácia Slovenského paralympijského výboru (SPV) zhodnotila na svojom včerajšom zasadnutí v Bratislave činnosť za prvých sedem mesiacov roka 2015 a prerokovala projekty, ktoré sa budú riešiť v najbližšom období. Jedným z nich bude aj Radovan Kaufman Day...


..., ktorý vznikne transformáciou kampane Na kolesách proti rakovine a interaktívna socha Radovana Kaufmana v Partizánskom.

Na rokovaní sa zúčastnili aj zástupcovia Nadácie Emil z Českej republiky, ktorá má za sebou už niekoľko rokov činnosti a viacero úspešných projektov. Zástupcovia oboch nadácií si vymenili svoje skúsenosti a prerokovali možnosti vzájomnej spolupráce.


Formu pred Vejle doladia na republikovom šampionáte

V dňoch 18. - 19. septembra bude špecializovaná stolnotenisová hala v bratislavskej Rači, ktorá bola nedávno debariérizovaná, dejiskom Majstrovstiev Slovenska v stolnom tenise telesne znevýhodnených. Účastníci budú rozdelení do skupín, postupujúci sa následne stretnú v druhej fáze turnaja k.o. systémom.


Hrať sa bude dvojhra mužov (vozíčkari, stojaci), dvojhra žien (vozíčkarky, stojace) a štvorhra (vozíčkari, stojaci). Republikový šampionát bude poslednou previerkou pred ME v dánskom Vejle.