Hokej na sánkach: Česi zostúpili do B skupiny

V americkom Buffale včera vyvrcholil svetový šampionát elitnej A skupiny v hokeji na sánkach. Titul získali domáci hráči po finálovom triumfe nad Kanadou 3:0. Rusi v boji o bronz pokorili Nórov až v nadstavenom čase 2:1.


Do finále sa USA dostali po ľahkom semifinálovom víťazstve nad Nórmi 6:0. Naopak, „javorové listy“ sa poriadne natrápili, kým zdolali silných Rusov 3:2.

V zápase o piate miesto porazili Taliani Nemcov 4:2. Siedmi skončili Česi po víťazstve nad Japonskom 5:1. Oba tímy však zostupujú do B skupiny a v roku 2017 budú súpermi Slovenska. V A skupine ich nahradia Kórea a Švédsko, prvé dva tímy z tohročných MS B skupiny, kde Slovensko skončilo hneď za nimi na bronzovej priečke.

O zostupe Česka rozhodol prvý play out zápas proti Nemecku (0:1). O jediný gól sa postaral Felix Schrader v druhej tretine. Českému tímu se nepodarilo prekonať zarputilú obranu Nemcov.  "Prídeme o konfrontáciu s najlepšími mužstvami sveta. V roku 2017 chceme béčko vyhrať“, uviedol jeden z hráčov Zdeněk Hábl pre hokej.cz.

Ústup Česka z bývalých pozícií signalizovala už vlaňajšia prehra s Nórmi v boji o semifinále ZPH v Soči. Tam ešte naši západní susedia zápasy o umiestnenie zvládli a skončili na 5. mieste. V ich kvalitnej ligovej súťaži pôsobia aj slovenskí reprezentanti. Peter Štít, Martin Joppa, Marián Ligda a Erik Fojtík boli členmi majstrovského tímu zo Zlína v práve skončenej sezóne.


Príďte zajtra podporiť beh Wings for Life!

V nedeľu 3. mája štartuje o 13 hod. spred spoločensko-nákupného centra Eurovea v Bratislave svetový beh Wings for Life World Run, na ktorom sa zúčastnia aj slovenskí paralympionici Ján Riapoš, Veronika Vadovičová a ďalší.


Bratislava bude súčasťou unikátneho podujatia, v rámci ktorého vybehnú bežci v 35 krajinách v rovnakom čase a výťažok bude venovaný na výskum poranení miechy. Na štart v našom hlavnom meste sa prihásilo 2.500 účastníkov.


Hokej A skupina: semifinále USA - Nórsko, Kanada - Rusko

V noci dohrali v americkom Buffale základnú časť elitnej skupiny MS v hokeji na sánkach. Podľa očakávania si postup vybojovali oba najlepšie tímy sveta zo Severnej Ameriky, Rusko a Nórsko, ktoré sa medzi najlepšiu štvoricu prebojovalo na úkor Česka.


Aj nočné zápasy potvrdili veľký rozdiel v kvalite tímov a skončili sa vysokými rozdielmi v skóre, pričom porazené tímy nedali v štyroch zápasoch ani gól.

Najlepšie sa držali Česi, ktorí podľahli Kanade 0:2. Ďalšie výsledky:  Rusko - Nemecko 10:0, USA - Taliansko 7:0 a Nórsko - Japonsko 5:0.


Na Orca Cupe aj naši telesne znevýhodnení plavci

Od piatka do nedele bude plaváreň na bratislavských Pasienkoch dejiskom medzinárodného plaveckého podujatia Orca Cup 2015. Predstavia sa na ňom aj dvaja slovenskí telesne znevýhodnení reprezentanti Viktor Kemény a Miroslav Šušnyák.  


Účastníka londýnskych PH 2012 Viktora Keményho čakajú dve disciplíny – 100 m znak a 100 m prsia, Miroslav Šušnyák bude štartovať v štyroch disciplínach.  

Podujatie, na ktoré sa prihlásilo 931 pretekárov z 10 krajín (Slovensko, Česko, Rakúsko, Egypt, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko) je zároveň aj 4. kolom FPD Slovenského pohára družstiev 2015. Hosťom podujatia bude dvojnásobný olympijský bronzový medailista Arkadij Vjačanin, štartovať bude ja najlepší slovenský plavec Richard Nagy.


Veronika Vadovičová víťazne aj na ISCH v Hannoveri

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Veronika Vadovičová zvíťazila dnes v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu. Včera jej v R2 ušlo zlato iba o 0,1 bodu a skončila na druhom mieste.


V dnešnej súťaži sa darilo sa aj tímu v zložení Veronika Vadovičová - Jozef Široký - Viera Bučkuliaková, ktoré opäť zvíťazilo pred Veľkou Britániou a Kórejskou republikou.   


500 dní do PH si pripomenuli na ikonickej Copacabane

Včera začal kalednár ukrajovať posledných 500 dní do otvorenia budúcoročnej paralympiády. Organizátori si pripomenuli tento míľnik kultúrnym programom na pláži Copacabana. Účiínkujúcich a divákov neodradil ani krátky, ale ťažký lejak.  


Viacerí sa zhodli, že to bola ďalšia skúška prekonávania problémov, nakoľko medzi vystupujúcimi tanečníkmi rôznych štýlov boli aj vozíčkári. Program sa začal sériou nahraných odkazov v rôznych jazykoch, oznamujúcich "500 dní na paralympijských hier". K tancujúcim skupinám sa následne pridal aj oficiálny maskot hier Tom.

MS hokej: prehra Čechov s Nórmi, debakel Japoncov

Už v úvodnom kole MS elitnej skupiny v hokeji na sánkach videl vypredaný Harborcenter v Buffale prvý zo súbojov favoritov. Domáce USA si prekvapujúco hladko poradili so svojim finálovým súperom z vlaňajšej paralympiády Ruskom 6:1.


Američanov okrem víťazstva určite potešili aj mená strelcov gólov, keďže do listiny sa zapísali aj 16 - ročný Brody Roybal a 17 - ročný Declan Farmer. O jediný ruský gól sa postaral Ilja Volkov, bývalý hráč volejbalu v sede.

Vysokým víťazstvom 17:0 odštartovali turnaj obhajcovia titulu z Kanady. Obeťou hokejového masakru boli Japonci, ktorí sa do A skupiny vrátili po postupe z „béčka“ v roku 2013 na domácom ľade v Nagane. Tam štartovala prvýkrát v histórii aj slovenská reprezentácia a obsadila 5. miesto. Pritom Japonci pred piatmi rokmi na ZPH 2010 vo Vancouvri domácich Kanaďanov pripravili o finále – v semifinálovom súboji ich zdolali 3:1 a získali napokon strieborné medaily. Včera viedli Kanaďania už po prvej tretine 12:0...

Nedarilo sa Čechom, ktorí odštartovali prehrou 1:3 s Nórskom, hoci sa dostali do vedenia vôbec prvým gólom šampionátu z hokejky Michala Geiera. Dnes nastúpia naši západní susedia proti Japoncom. Najtesnejší výsledok prvého dňa sa zrodil v zápase Taliansko - Nemecko 1:0.


Streľba: družstvo skončilo druhé, Vadovičová šiesta

Dolnosaský Hannover je v týchto o dňoch dejiskom tradičného ISCH podujatia v športovej streľbe, na ktorom štartujú aj slovenskí reprezentanti. Úvod obstarali preteky v disciplíne R6 ľubovoľná malkalibrovka 60 rán v ľahu, v ktorej naše družstvo obsadilo striebornú priečku za Veľkou Britániou a pred Kórejskou republikou.


V individuálnej súťaži si z našich najlepšie počínala Veronika Vadovičová, ktorá skončila šiesta, pričom prvýkrát na pretekoch testovala novú malokalibrovku.   


500 dní: Rio podľa Cravena prekoná všetky televízne rekordy

V nedeľu 26. apríla sa začne odpočítavať posledných 500 dní do otvorenia PH 2016 v Riu. Hry sa uskutočnia od 7. do 18. septembra a bude na nich štartovať asi 4 350 športovcov zo 178 krajín, ktorí budú v 22 športových disciplínach zápoliť o 528 medailových sád.


Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) očakáva, že hry zlomia doterajšie rekordy televíznej sledovanosti a v globále prvýkrát prekročia magickú hranicu štyroch miliárd divákov. Hry v Pekingu 2008 a Londýne 2012 videlo po 3,8 mld. ľudí na celom svete.

“Už teraz 500 dní pred začiatkom hier máme nakontrahovaný oveľa väčší objem televízneho vysielania ako v rovnakom čase pred Londýnom 2012. To podčiarkuje rýchlo rastúci záujem televíznych spoločností o paralympijské dianie”, uviedol prezident IPC Sir Philip Craven.

V tejto fáze pred Londýnom bola podpísaná zmluva s jediným vysielateľom - britským Channel 4. Ten zostáva naďalej veľkým podporovateľom paralympijského športu, ale pribudli už k nemu aj ďalší. "Už teraz máme dohody v USA s NBC, v Kanade so CBC a so spoločnosťou Movil pre Latinskú Ameriku, čo predstavuje viac pokrytia ako kedykoľvek predtým”, zdôraznil. Rekordné množstvo prenosov plánuje aj najsledovanejšia austrálska platforma Seven Network, NHK v Japonsku a viaceré spoločnosti, združené v Európskej vysielacej únii.


Strelci sa predstavia na súťaži ISCH v Hannoveri

Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe sa po úspešnom vystúpení na Svetovom pohári v Štetíne presunuli do Hannoveru na podujatie ISCH (25. – 30. apríla). Trojicu Veronika Vadovičová, Jozef Široký, Viera Bučkuliaková doplnili Margita Prokeinová a Jana Maceková.


Posledne menovaná absolvuje v Nemecku aj zdravotnú klasifikáciu. Prví traja budú súťažiť v troch disciplínach, Prokeinová a Maceková v dvoch.