Anketa nezabúda ani na zdravotne znevýhodnených športovcov

Už od prvého ročníka ankety Športová osobnosť Košíc (ŠOK) je jej súčasťou aj ocenenie úspechov zdravotne znevýhodnených športovcov a kolektívov. Tohoto roku budú vyhlásené výsledky v rámci galaprogramu 20. februára.


V prvom prípade padla aktuálna voľba Košickej športovej akadémie na lyžiara Radomíra Dudáša, ktorého túžbu po športe nezlomilo ani zrakové postihnutie. Tento zjazdár obsadil na ZPH 2014 v Soči v superkombinácii 4. miesto. V kategórii Kolektív pripadne ocenenie Maratónskemu klubu Košice, ktorý od svojho vzniku v roku 1990 zachováva kontinuitu v organizovaní najstaršieho maratónu v Európe, na ktorom štartuju aj zdravotne znevýhodnení športovci.

Viac informácii nájdete aj na www.sportovaosobnost.sk


Slovenskí curleri  opäť víťazmi medzinárodnej ligy

Slovenské reprezentačné družstvo v curlingu na vozíku obhájilo minuloročné prvenstvo v Medzinárodnej curlingovej lige vozíčkarov, ktorej všetky zápasy sa v sezóne 2014/2015 opäť odohrali v pražskej curligovej hale v Roztyloch.


„Je to najlepšie vybavená štvordráhová curlingová hala v Európe, je plne bezbariérová. V tejto sezóne sme odohrali 14 kvalitných zápasov proti ôsmim družstvám z Čiech, Poľska a Talianska. Liga bola veľmi vyrovnaná a o víťazovi sa rozhodovalo až v posledných zápasoch. Moji hráči opäť predviedli, že dokážu veľmi dobre hrať aj pod tlakom a zúročili skúsenosti, ktoré majú z veľkých svetových turnajov. Tieto pražské zápasy boli posledné pred tohtoročnými MS vo Fínsku, na ktoré odlietame 5. februára. Posledné tri týždne pred šampionátom využijeme už len na tréning, a ladenie formy. Dúfam, že opäť bude gradovať v pravý čas", uviedol reprezentačný tréner František Pitoňák.

V hlavnom meste Česka nás reprezentoval tím v zložení Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Branislav Jakubec, Monika Kunkelová a Imrich Lyócsa. Alena Kánová, ktorá bola súčasťou tímu na ZPH 2014 i predošlých MS, sa momentálne venuje materským povinnostiam.

Konečné poradie:

1.       Slovensko

2.       Taliansko

3.       Poľsko

4.       Velké Mezižíči

5.       JÚ Praha

6.       Nové Město nad Metují

7.       JÚ Praha B

8.       Velké Meziříči B​


Marcel Pavlík lukostrelcom roka 2014 na Slovensku

Vo Viničnom vyhlásili v sobotu najlepších lukostrelcov v kategórii mužov a žien. Medzi mužmi získal túto poctu telesne postihnutý Marcel Pavlík z MŠK Kežmarok, ktorý sa vlani stal vo švajčiarskom Nottwil majstrom Európy.


„Som veľmi rád, že práve Marcel Pavlík zvíťazil v kategórii mužov, lebo vďaka tomu, že je telesne postihnutý slovenská lukostreľba ukázala, že aj títo znevýhodnení športovci sú našou plnohodnotnou členskou a športovou základňou. Pavlík svoje veľké kvality dokazuje aj medzi zdravými pretekármi, je lepší ako viacerí z nich“, uviedol vo svojom príhovore predseda Slovenského lukostreleckého zväzu Matúš Durný.  

Marcel Pavlík, ktorý triumfoval v ankete po prvýkrát, dodal: „Mám za sebou úspešný rok, lebo sa mi vydarila príprava. V mojej kategórii je náročná konkurencia, keďže najlepší spomedzi nás bežne zdolávajú zdravých lukostrelcov. Chcel by som bojovať aj so zdravými súpermi na vrcholných podujatiach. Vôbec som však nečakal, že dostanem toto ocenenie".


Miroslav Haraus dvakrát strieborný v La Moline

Svetový pohár v zjadovom lyžovaní pokračoval od piatka do nedele tromi pretekmi slalomu. Aj v druhom zopakoval zrakovo postihnutý Miroslav Haraus umiestnenie zo štvrtka a skončil druhý za ruským suverénom Redkozubovom, ktorý triumfoval vo všetkých štyroch pretekoch.


V treťom slalome nedokončil Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) prvé kolo a vo štvrtom druhé kolo. Medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi skončil Martin France postupne na 9., 14. a 8. mieste.   


Životné jubileum generálneho sekretára SPV Samuela Roška

Na pôde SPV sme v piatok oslávili okrúhle narodeniny nášho kolegu, ktorý 24. decembra vstúpil do stavu 50–nikov. Medzi gratulantmi nechýbali ani zástupcovia jednotlivých športov, generálny riaditeľ Sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež MŠVVaŠ SR Ladislav Čambal a ďalší hostia.


Tak  Samko, ešte raz veľa zdravia, šťastia, osobných a pracovných úspechov do ďalšej päťdesiatky!  


SP La Molina: Miroslav Haraus druhý v slalome

Včera absolvovali zjazdári prvý zo štyroch slalomov. V kategórii zrakovo postihnutých mužov skončil Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) na druhom mieste za Rusom Redkozubovom.


Náš druhý zástupca Martin France bol medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi jedenásty. Dnes je na programe slalom č. 2.


Čísla dokazujú neustály progres paralympizmu

Prvé tohtoročné číslo magazínu Paralympian, ktorý vydáva Medzinárodný paralympijský výbor (IPC), opäť prináša aktuality zo svetového paralympijského hnutia. Vracia sa k oslavám 25. výročia založenia IPC, ako aj k najvýznamnejším športovým udalostiam roku 2014.


Okrem ZPH v Soči to boli svetové šampionáty v stolnom tenise, boccii, streľbe, cyklistike, paratriatlone, či ME v plávaní a atletike. Nechýba ani zopár zaujímavých údajov, dokazujúcich progres vo všetkých oblastiach paralympijského športu za uplynulé štvrťstoročie.Napríklad PH 1992 v Barcelone videlo 7 miliónov televíznych divákov, Sydney 2000 už 300 miliónov, Atény 2004 1, 8 miliardy a Peking 2008 a Londýn 2012 zhodne 3, 8 miliardy ľudí na celom svete! Sledovanie ZPH stúplo od Turína 2006 po Soči 2014 z 1, 4 na 2, 1 miliardy.V Barcelone štartovalo 83 krajín, na zatiaľ poslednej letnej paralympiáde v Londýne 164. Porovnanie zimných hier vyznieva nasledovne: Tignes/Albertville 1992 24 krajín - Soči 2014 45 krajín.Rastúci záujem o paralympijské dianie je markantný aj v počte dobrovoľníkov. V Barcelone 3 000 - v Londýne 70 000, v Tignes/Albertville 450 - v Soči 8 000.Zaujímavý je aj pohľad na rozširovanie počtu členských štátov IPC. Pred rokom 1989 bol paralympijský šport rozvinutý najmä v Európe, Severnej Amerike, Austrálii a na Novom Zélande. Napríklad na americkom subkontinente bola okrem USA a Kanady členom medzinárodného paralympijského spoločenstva iba Venezuela, v Afrike Maroko, Egypt, Keňa a v Ázii okrem bývalých republik ZSSR aj Južná Kórea, Izrael, Jordánsko, Irak a Irán.V súčasnosti je už na mape sveta iba zopár bielych miest, resp. štátov nepatriacich do rodiny IPC. Napríklad v Južnej Amerike sú to Paraguaj, Bolívia, v Afrike Eritrea, Svazijsko, v Ázii Jemen či…

Hviezdy NHL si vyskúšali hokej na sánkach

Hokejové osobnosti Sidney Crosby, Claude Giroux, Ryan Miller, Scott Hartnell, Nathan Mackinnon a Logan Couture sa posadili do hokejových sánok, aby si na vlastnej koži vyskúšali tento paralympijský šport a prispeli k jeho popularizácii.


Hráči sa zhodli, že ide o náročný šport a vyjadrili svoj obdiv zdravotne znevýhodneným kolegom, ktorí brázdia klziská na špeciálne upravených sánkach. Pekné gesto od svetoznámych hráčov a určite by sme ho uvítali aj na Slovensku, ak by naši hokejisti prejavili záujem prispieť k popularizácii hokeja na sánkach u nás!

Pozrite si video: http://www.sport7.sk/video/10801-video-hviezdy-nhl-si-vyskusali-hokej-pre-hendikepovanych-sledge-hockey


V La Moline tentokrát o body do Svetového pohára

Včera odletela do Pyrenejí slovenská minivýprava zjazdárov, ktorá sa od dnes do nedele predstaví po prvýkrát v tejto sezóne na pretekoch Svetového pohára. Súťaž v La Moline je jednou z previerok pred MS v kanadskej Panorame, ktoré sa uskutočnia v dňoch 28. februára - 10. marca.


Vo výprave je strieborný medailista zo Soči, zrakovo postihnutý Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom a telesne postihnutý Martin France, ktorý súťaží v kategórii stojacich. Ten sa predviedol vo skvelej forme na decembrových pretekoch v Pitztali, kde nechal za sebou aj medailistov zo Soči. Spolu so športovcami vycestovali do španielskeho zimného strediska aj tréneri Roman Petrík a Martin Makovník.

Účastníci pretekov v La Moline si zmerajú sily v štyroch slalomoch. Najbližšie čaká našich reprezentantov ďalšie kolo Európskeho pohára v dňoch 16. - 18. januára v rakúskom Matrei, kde už budú štartovať aj  Jakub Krako, Michal Beladič, Marek Kubačka, Petra Smaržová a okrem slalomu sú tam na programe aj obrovský slalom a superkombinácia.

Do MS sa ešte zúčastnia na dvoch Svetových pohároch vo francúzskom Tignes (26. - 30.  januára) a vo švajčiarskom St. Moritzi (2. - 5. februára).


Knižná pamätnica ZPH Soči 2014 je na svete

V závere roka opustili tlačiareň čerstvé výtlačky knižnej publikácie Soči 2014, ktorá zachytáva najvýznamnejšie momenty vlaňajšej XI. zimnej paralympiády. V rekordnom takmer 200 stranovom rozsahu autorský kolektív podrobne zmapoval...


...najmä vystúpenie slovenských reprezentantov, ktorí v celkovej bilancii vybojovali pre našu krajinu pekné šieste miesto. Okrem tradične bohatej obrazovej časti je tentokrát výrazne posilnená aj textová, zachytávajúca okrem iného život v paralympijskej dedine a dianie mimo športovísk. Po prvýkrát v histórii obsahuje pamätnica hier aj sumár v angličtine. Texty autorov Jána Riapoša, Stana Ščepána a Romana Végha doplnil kolektív novinárov, ktorí pokrývali dianie v Soči (Pavol Kubiš - Denník Šport, Rastislav Hríbik - Plus 7 dní a Daniel Šarga - SITA). Obrazom zachytil dianie na ZPH 2014 Roman Benický.

O dátume a mieste oficiálneho uvedenia publikácie do života budeme informovať v najbližšom čase.