Bronz Petry Smaržovej v obrovskom slalome

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní pokračoval v Tarvisiu pretekmi obrovského slalomu. Zo slovenských reprezentantov dosiahla najlepší výsledok Petra Smaržová, ktorá po vypadnutí jednej z favoritiek Nemky Rothfussovej obsadila tretie miesto.


V porovnaní so slalomom si polepšil aj ďalší telesne znevýhodnený Martin France, ktorý skončil na šiestej priečke. Naopak, preteky nevyšli našim zrakovo znevýhodneným lyžiarom – Miroslav Haraus a Marek Kubačka ich nedokončili.  


Harausov víťazný slalom na Svetovom pohári v Tarvisiu

Po pretekoch v slovinskej Kranskej Gore sa výprava našich zjazdárov premiestnila do talianskeho Tarvisia na ďalšiu sériu Svetového pohára 2015/16. Miroslav Haraus vyhral slalom zrakovo postihnutých mužov pred Rusom Redkozubovom a Talianom Bertagnollim.

 


Náš vlaňajší majster sveta preteká v tandeme s navádzačom Marošom Hudíkom. Jediný úplne nevidiaci reprezentant Marek Kubačka (s navádzačkou Máriou Zaťovičovou) slalom nedokončil.

Medzi telesne postihnutými skončila Petra Smaržová štvrtá za trojicou favoritiek (Bochet, Rothfuss, Jallen) a Martin France ôsmy. V talianskom zimnom stredisku ešte čaká pretekárov obrovský slalom.


Košice sa uchádzajú o ME v tanečnom športe na vozíku

Včera sa konal v Košiciach kontrolný deň pre usporiadanie ME v tanečnom športe na vozíku. Zúčastnili sa na ňom Konstantin Vasiliev z IPC,  predseda tanečného športu v SR Petr Horáček, predseda SPV Ján Riapoš, športový manažér Tomáš Varga a zástupcovia mesta.

 


Prezreli si Spoločenský pavilón, v ktorom by sa mali konať súťaže a hotely. Termín konania ME je 28. - 30. októbra 2016. O ich usporiadanie sa uchádza východoslovenská metropola, ktorá je v tomto roku európskym mestom športu.  

Slovensko je v tanečnom športe na vozíku úspešnou krajinou. Na MS 2015 v Ríme vybojoval pár Helena Kašická - Peter Vidašič dve zlaté a jednu striebornú medailu.


Lukostrelci otvorili paralympijský rok v kežmarskej hale

Štyri prvé a jedno druhé miesto dosiahli zdravotne znevýhodnení lukostrelci v l. kole Slovenského pohára v halovej lukostreľbe v Kežmarku. V kategórii kladkový luk nedal najlepší lukostrelec Slovenska za rok 2015 Marcel Pavlík šancu svojim súperom a zvíťazil so ziskom 590 zo 600 bodov.

 


 V kategórii veteránov zabojoval kežmarský nováčik Martin Dorič a o dva body zdolal skúseného reprezentanta Matúša Durného z Blue Arrows Viničné. „Zabrala aj naša mládež, keď v kategórii kadetov obsadil prvú priečku Denis Ivan, podobne ako jeho brat Dávid medzi žiakmi.  V kategórii kadetiek skončila reprezentantka Diana Pashchenková na druhom mieste s pekným výsledkom 541 bodov“, doplnil reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. 


Curleri ladia formu na februárový svetový šampionát

Dejiskom majstrovstiev sveta  A skupiny v curlingu na vozíku bude v dňoch 21. - 28. februára švajčiarske mesto Luzern. Medzi elitnou desiatkou tímov nebude chýbať ani Slovensko, ktoré vlani skončilo vo fínskom Lohja na štvrtom a rok predtým na ZPH v Soči na šiestom mieste.


  „Do odchodu na MS nás čakajú ešte dva medzinárodné turnaje, domáca druhá liga so zdravými a dve trojdňové sústredenia, na ktorých si vyskúšame rôzne varianty a doladíme formu“, povedal reprezentačný tréner František Pitoňák. Momentálne ho trápi zdravotný stav jedného z hráčov, jeho menovca Dušana Pitoňáka. Ale do MS by mal byť v poriadku. V kádri sú okrem neho Radoslav Ďuriš (skip), Imrich Lyócsa, Peter Zaťko a jediná žena Monika Kunkelová. MS v curlingu na vozíku sa hrajú ako súťaž zmiešaných tímov, pričom je povinnosťou mať k dispozíciu aspoň jednu ženu. V porovnaní so Soči 2014 už nie sú v tíme Alena Kánová a Branislav Jakubec. Posledný turnaj v roku 2015 odohrali v krajine, ktorá bude organizovať MS. Konkrétne v meste Lausanne 5. - 6. decembra.  V konkurencii ôsmich reprezentačných (Škótsko, Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko) a klubových mužstiev skončili napokon po dvoch víťazstvách a dvoch prehrách na 5. mieste. V dňoch 8. - 10. januára sa zúčastnili v Prahe na finálovej časti medzinárodnej vozičkárskej ligy. Základnú časť vyhrali, ale v semifinále mali smolu a prehrali tesne 8:9 s českou reprezentáciou. V „malom“ finále potom porazili klub z Veľkého Meziříčí a obsadili konečné tretie miesto. Počas toho víkendu zavítajú na medzinárodný turnaj do poľského Čierneho Dunajca a 6. - 7. februára odohrajú posledný turnaj pred MS v Bratislave.

Zjazdári začínajú sériu pretekov v Slovinsku

Stredisko Kranjska Gora bude od namiesto rakúskeho Abtenau počas soboty a nedele dejiskom pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Štartovať na nich bude aj štvorica slovenských reprezentantov s dvomi navádzačmi. Čakajú ich disciplíny slalom a obrovský slalom.


V nominácii sú zrakovo postihnutí Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík), Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) a telesne postihnutí Martin France a Petra Smaržová. Realizačný tím tvoria tréner Roman Petrík, asistent Martin Makovník a fyzioterapeut Stanislav Kliman. Zo Slovinska pokračuje výprava v rámci série Svetového pohára na ďalšie preteky do talianskeho Tarvisia (17. - 20. 1.) , švajčiarskeho St. Moritzu (20. - 23.1. ) a výjazd zakončí vo francúzskom stredisku Tignes (24. - 29. 1.). Dvojica najlepších slovenských zjazdárov Jakub Krako a Henrieta Farkašová je v rekonvalescencii po operáciach.


Veronika Vadovičová na Svetový pohár do SAE

Mesto Al Ain v Spojených arabských emirátoch bude v dňoch 20. - 28. januára dejiskom prvého tohtoročného podujatia Svetového pohára v športovej streľbe. Reprezentovať nás tam bude naša najlepšia strelkyňa Veronika Vadovičová so svojim trénerom Milanom Golenom.

.


Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský už majú zabezpečenú účasť na PH 2016. Nominačný proces pre Rio sa uzatvoril ku koncu roku 2015, jedno miesto ešte môže Slovensko získať udelením voľnej karty. Na najbližšie podujatie vo februári v rakúskom Neusiedl am See sa už chystá väčší počet slovenských strelcov. Ďalšie kolo Svetového pohára bude v marci v thajskom Bangkoku.


Začnite od seba. Ste sami sebe príkladom

Jeho život pred pár rokmi zmenila nehoda. Odvtedy sa motiváciou paralympionik Ján Riapoš zaoberá často.


Život je veľká nádhera, stačí ju možno viac vnímať okolo seba a pozerať sa ďalej ako 5 metrov okolo seba. Pre mňa toto poznanie priniesla autonehoda v roku 1993, jej následok na mojom fyzickom zdraví a trvalú odkázanosť na pohyb prostredníctvom vozíka. Vtedy nebolo jednoduché motivovať seba k návratu do života. Veľmi veľa otáznikov, čo vlastne bude a nebude. Kde nájsť silu a odvahu ,,kráčať ďalej“. Od tohto okamihu sa motiváciou zaoberám často, stala sa mojou životnou filozofiou, ktorá má základ v starej antike postavenej na kalokagatii a ekecheire, dvoch pilieroch starovekej Olympie. Pohyb - základ pre život, základ pre človeka. Harmonizácia, snaha dostať všetko do vzájomnej harmónie a hlavne je potrebné začať u seba. Pretože v prvom rade sme sami príkladom a dávame príklad svojmu okoliu. Motivácie je u nás len v začiatkoch Pokiaľ ide o vzdelanie, podľa mňa záleží len na každom jednotlivcovi, kam sa až chce dostať. Možností máme už v súčasnosti veľmi veľa. Jedna vec je vzdelávanie a systém školstva, druhá oblasť je práve motivácia, ktorá je na Slovensku stále len začínajúcou oblasťou. Ako motivovať Slovákov k tomu, aby každý pracoval na sebe? Možno by v tejto oblasti Slovensko mohlo urobiť oveľa viac. Sme súčasťou Európskej únie, máme slobodu myslenia, konania, pohybu, vzdelávania, ovocie novembra 89. Treba si možno častejšie pripomenúť, aká veľká vec sa podarila, aká dôležitá je sloboda a nevnímať ju ako samozrejmosť, ochraňovať ju a bojovať za ňu ako to robil…

Lukostreľba: Pavlík a Longová najlepšími v roku 2015

 

Najlepšími športovcami Slovenského lukostreleckého zväzu (SLZ) za rok 2015 sa stali Marcel Pavlík (MŠK Kežmarok) a Alexandra Longová (Blue Arrows Viničné). Opätovná voľba Pavlíka za najlepšieho slovenského lukostrelca je veľkým úspechom paralympijského športu.

 


Pavlík a Longová obhájili svoje minuloročné prvenstvá. "Žiaľ, nepodarilo sa mi splniť cieľ kvalifikovať sa na OH 2016 v Rio de Janeiro, pokúsim sa o to v tomto roku. Budem mať k tomu dve možnosti", povedala najlepšia slovenská lukostrelkyňa. Naopak, Marcel Pavlík si už miestenku na PH 2016 zabezpečil vlani. "Čaká ma tvrdá príprava, v rámci ktorej chcem aj niečo zhodiť zo svojej hmotnosti, aby ma nebolela chrbtica. Od decembra aj doma posilňujem, fyzicky a mentálne trénujem", povedal. "Budeme mu držať palce, aby skončil čo najvyššie," uviedol predseda SLZ Matúš Durný.

V úvode odvetnej časti potrápili favorita z Karlových Varov

Dvomi zápasmi sa cez víkend začala druhá časť sezóny v českej lige hokeja na sánkach (ČSHL). Slovenský zástupca Bencont Dolný Kubín prehral síce v sobotu s jedným z favoritov na masjtrovský titul Sharks Karlovy Vary 5:7, ale vďaka vyhranej druhej tretine v pomere 5:2 sa postaral o dramatickú zápletku.

 


  9.1. BENCONT Dolný Kubín -  SKV Sharks Karlovy Vary 5:7 (0:2, 5:2, 0:3) Góly: 18. Stašák (Joppa), 23. Joppa, 24. Joppa (Ferenčík), 29. Joppa (Rauš), 29. Joppa (Stašák) – 9. Berger (Geier), 13. Forgo, 23. Berger (Geier), 30. Berger (Gaier), 38. Geier (Forgo), 41. Geier, 43. Berger (Hrbek) „Potrápili sme veľkého favorita. Síce sa rýchlo dostal do vedenia 2:0, ale druhá tretina patrila nám. Chvíľu sme dokonca viedli 5:3. Ale hostia potvrdili, že majú najvyššie ambície, zapli vyššiu rýchlosť a neodolali sme. Či sme sklamaní? Áno. Prehra so cťou neexistuje", povedal kapitán slovenského tému Peter Štít.   10.1. BENCONT Dolný Kubín -  HC Litvínov 6:0 (1:0, 2:0, 3:0) Góly: 8. Stašák (Večerek), 18. Joppa (Stašák, Ferenčík), 25. Joppa, 34. Joppa (Ferenčík), 41. Joppa, 43. Stašák „V nedeľu sme naopak boli favoritmi my. Síce sme zvíťazili, ale nedá sa povedať, že by sa nám hra veľmi darila. Stále máme veľké rezervy. Tento súper ich však nedokázal využiť“, dodal na margo stretnutia s Litvínovom. "Účasť v českej lige je veľký krok vpred. Hráči majú možnosť sa vyhrať, získať herné návyky, sebavedomie. V zápasoch sme skúšali niektorých hráčov na nových pozíciách. Je nás príliš málo a v prípade problémov potrebujeme mať hráčov pripravených zahrať v obrane aj v útoku. V prvom zápase nás súper podcenil, bojovali sme, ale na záver sa kvalita prejavila. Druhý zápas sme zvládli, ale stále máme rezervy", zhodnotil víkendový dvojzápas asistent trénera Radoslav…