Slovenskí curleri víťazmi turnaja v americkom Falmouthe

Slovenské reprezentačné družstvo v curlingu na vozíku sa v dňoch 22. - 26. júla zúčastnilo na medzinárodnom turnaji CAPE COD 2015 v meste Falmouth (štát Massachusets) za účasti siedmich družstiev z USA, Kanady a Kórejskej republiky a po finálovom triumfe nad Kanadou získalo prvenstvo.


„V základnej časti sme odohrali šesť zápasov. Jedinú prehru sme utŕžili hneď v úvodnom zápase, keď sme nestačili na mladé kórejské družstvo. Hráči ešte neboli úplne aklimatizovaní po ceste, čo sa prejavilo na ich výkone“, začal svoje hodnotenie turnaja reprezentačný tréner František Pitoňák.Zápasy v ďalších dňoch už ukázali pravú kvalitu našich hráčov. Kanadské aj americké družstvá jednoznačne zdolali. „Do finálového zápasu sme postupovali z prvého miesta. Finále sme mali plne pod kontrolou a Kanaďanov sme zdolali 10:1. Som rád,  že moji zverenci v lete nazaháľali, ale sa zodpovedne pripravujú na nadchádzajúcu sezónu“, zdôraznil.Dôkazom jeho slov sú dobré výsledky nielen v USA, ale aj na turnaji v ruskom Kaliningrade, kde pred dvoma týždňami v konkurencií 36 družstiev ako jediný zdravotne znevýhodnení, skončili v prvej tretine štartového poľa. Po návrate z USA sa budú hráči pripravovať individuálne a spoločnú prípravu začnú o tri týždne na domácom ľade v Bratislave tréningami a spoločným sústredením s českou reprezentáciou.„Celú prípravu budeme smerovať na februárové MS vo švajčiarskom Luzerne, kde by sme si svojim umiestnením chceli už v predstihu definitívne zabezpečiť miestenku na ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu“, dodal František Pitoňák.Výsledky:Slovensko – Kórea*4:7Slovensko – Kanada*9:3Slovensko – Liberty (USA)* 9:6Slovensko – Stardom (USA)*7:5Slovensko – Pride (USA)*10:0Slovensko – Baystate (USA)…

Vadovičová a paracyklisti idú príkladom

Štyristo sedem dní pred začiatkom paralympiády v Riu de Janeiro 2016 prezentovalo vedenie Slovenského paralympijského výboru (SPV) na tlačovej konferencii v Bratislave aktivity a projekty, ktoré chce spojiť s blížiacou sa najvýznamnejšou celosvetovou športovou udalosťou zdravotne znevýhodnených športovcov.


Ako v tejto súvislosti uviedol vedúci štábu PH v Riu de Janeiro 2016 a šéf slovenskej výpravy v Brazílii Samuel Roško, na potenciálnych uchádzačov o účasť na PH 2016 čaká ešte náročné kvalifikačné obdobie. "Zatiaľ máme potvrdených päť miesteniek do Ria, jednu vybojovala športová strelkyňa Veronika Vadovičová, po dve pozície v súťažiach PH 2016 pridali cyklisti a bočisti," uviedol generálny sekretár SPV Samuel Roško v úvode tlačovky na pôde SPV v Bratislave.Úradujúci šéf aktuálneho paralympijského projektu Rio 2016 Samuel Roško verí, že farby Slovenska na PH v Brazílii bude hájiť približne 40-členný tím Slovenského paralympijského družstva 2016, ktorý bude bojovať o najvyššie pocty v desiatich športoch. Slováci majú ambície predstaviť sa v atletike, bocci, cyklistike, paradrezúre, lukostreľbe, plávaní, tlaku na lavičke, športovej streľbe, stolnom tenise a tenise na vozíku."V niektorých športoch sa objavili nové tváre, ktoré môžu zbierku našich paralympijských cenných kovov ešte obohatiť. Veľkým prísľubom je trojica cyklistov v zostave Jozef Metelka, Patrik Kuril, Anna Oroszová. Všetci traja sa už dokázali presadiť v mimoriadne silnej konkurencii na pretekoch Svetového pohára v Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku. Ďalšiu šancu majú o niekoľko dní na svetovom šampionáte v cestnej paracyklistike vo Švajčiarsku. Jozef Metelka z Piešťan, ktorý prišiel o podstatnú časť dolnej končatiny, sa po úraze presťahoval do Anglicka, kúpil si súťažné bicykle za takmer 80-tisíc…

Stolný tenis: v Poľsku z našich najlepší Martin Ludrovský

V poľskom Tarnobrzegu sa v dňoch 24..- 26. júla konal stolnotenisový turnaj vozičkárov, na ktorom štartovalo šesť slovenských reprezentantov. Najvyššie skončil z našich Martin Ludrovský, ktorý vo finálovej fáze skupín TT1-2 obsadil bronzovú priečku...


... pričom sa mu podarilo zdolať aj druhého Poliaka Rafala Czupera, ale nestačil na Čecha Jiŕího Suchánka. Lukáš Kližan bol piaty a Martin Polkoráb šiesty. Marián Kamien a Martin Barbierik sa do finálovej šestky nedostali. Podobne ako náš jediný zástupca v skupinách TT3-5 Bohuš Čabák. V prvej časti turnaja boli hráči rozdelení do troch skupín po päť hráčov.

Informoval asistent trénera Pavol Valko.


V Kováčovej prednáška o Škole správneho sedenia

Vo štvrtok 30. júla sa v kinosále NRC Kováčová uskutoční odborná prednáška Paralela – škola správneho sedenia. Prednášať budú MUDr. Lia Vašíčková a Vojtěch Vašíček. Začiatok prednášky je o 9:30 hod.


Predpokladané ukončenie o 15:00 hod. Všetkých srdečne pozývame!


 Boccia: z európskeho šampionátu zlato a striebro!

Na európskom šampionáte párov a družstiev v britskom Guildforde nám urobili radosť naši boccisti - v skupine BC4 vybojovali v súťaži párov po víťazstve nad domácimi reprezentantmi 4:3 zlaté medaily! Kúsok od prvenstva sme boli aj v tímovej súťaži BC1/BC2...


..., ale tam sme napokon ťahali vo finále s domácimi Britmi za kratší koniec – 4:5. Do finále postúpili Slováci po suverénnom semifinálovom víťazstve nad Španielskom 8:2. Víťazný pár v BC4 pokoril v semifinále zasa Maďarov pomerom 5:3.

Na 2015 Boccia European Team and Pairs Championships nás reprezentovalo osem športovcov: Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Róbert Mezík, Lenka Ďurdinová, Tomáš Král (BC2), Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič (BC4). 


Z nemeckého Elzachu kompletná medailová zbierka

Prvé miesto Jozefa Metelku, druhé a tretie miesto Patrika Kurila – taká je bilancia slovenskej reprezentácie z víkendových pretekov UCI Svetového pohára v cestnej paracyklistike v Elzachu. Odtiaľ sa výprava presúva na majstrovstvá sveta do švajčiarskeho Nottwil (28.7. - 2.8.)


V piatok 24. 7. bola na programe časovka jednotlivcov do vrchu. Zo slovenských reprezentantov sa najlepšie darilo Patrikovi Kurilovi (skupina MC4), ktorý na 18 km trati s prevýšením 576 metrov obsadil výborné 2. miesto. Víťazom sa stal Rus Sergej Pudov, vedúci pretekár Svetového pohára Jozef Metelka skončil na 4. mieste. Tandem Vladislav Janovjak – Ľubomír Bugan obsadil 12. miesto, Anna Oroszová (WH3, handbike) 5. miesto.

V cestných pretekoch s hromadným štartom, ktoré sa jazdili v sobotu a v nedeľu, predviedli opäť skvelé výkony naši zástupcovia v MC4 a obaja skončili na stupni víťazov. V záverečnom špurte nedal Jozef Metelka svojim súperom šancu a na svoje konto si pripísal piate tohtoročné víťazstvo zo šiestich štartov v pretekoch Svetového pohára. Patrik Kuril došpurtoval na výbornom 3. mieste. Anna Oroszová skončila piata, tandem Vladislav Janovjak - Ľubomír Bugan trinásty.

Našim reprezentantom držíme palce na nadchádzajúcich MS, aby zopakovali tieto umiestnenia!


V Kováčovej dnes prebehol Paralela Power Day

Vyvrcholením vzdelávacieho programu motivátorov, zapojených do Projektu Paralela, bol dnešný Paralela Power Day, ktorý prebehol v kinosále Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej. V rámci neho si účastníci vypočuli prednášky známeho motivátora Petra Krištofoviča, ...


... predsedu SPV Jána Riapoša a psychológa Emila Bullu. O kultúrny zážitok sa postarala hudobná skupina Rusín Čendeš Orchestra.

Projekt Paralela bol spustený začiatkom roka a prebieha v spolupráci SPV, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Európskeho sociálneho fondu. Je do neho zapojených niekoľko desiatok úspešných paralympijských športovcov, ktorí po absolvovaní vzdelávacích modulov budú vykonávať prácu motivátorov, prevažne na klientoch NRC Kováčová. Odbornými garantmi projektu sú Ján Riapoš a Emil Bulla.

Viac foto na: http://www.spv.sk/fotogaleria/paralela-power-day-v-kovacovej?p=0


Atlét Matušík sa vracia na Olympijský štadión v Londýne

V sobotu 26. júla bude hlavné dejisko PH 2012 hostiť najlepších 150 para atlétov sveta v rámci podujatia IPC Athletics Grand Prix Final. Chýbať medzi nimi nebude ani slovenská jednotka Adrián Matušík, ktorý sa predstaví v hode diskom.


Súťažiť tu budú viacnásobní paralympijskí víťazi a svetoví šampióni a najlepší si za svoje výkony rozoberú aj tzv. prize money. Londýn bude ich poslednou veľkou previerkou pred októbrovými MS v katarskej Dohe.   


Boccisti zabojujú v Guildforde o európske kovy

Dnes odletela do Veľkej Británie výprava slovenských boccistov, ktorí budú v dňoch 25. - 26. júla štartovať v Guildforde na európskom šampionáte párov a družstiev -  2015 Boccia European Team and Pairs Championships.


Dejiskom bude miestny Surrey Sports Park, kde nás bude reprezentovať osem športovcov: Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Róbert Mezík, Lenka Ďurdinová, Tomáš Král (BC2), Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič (BC4).  

Vedúcim výpravy je Daniel Hamšík, reprezentačným trénerom Martin Gabko, ďalšími členmi realizačného tímu sú Adam Juhás, Pavel Král, Viktor Nagy, Carlos Moreno, Vladimíra Balcová a Ľudmila Andrejčíková. Návrat výpravy na Slovensko je naplánovaný na 27. júla.


EPYG 2015: prvenstvá v boccii i v stolnom tenise

Chorvátsky Varaždín bol v dňoch16. - 19. júla dejiskom druhého ročníka Európskych mládežníckych hier – EPYG 2015 (European Para Youth Games). Zo slovenských zástupcov vybojovali najcennejšie kovy Boris Trávníček (stolný tenis) a Samuel Andrejčík (boccia, BC4).  


V boccii sme získali ešte jedno striebro zásluhou Michaely Balcovej. Viacero dobrých umiestnení zaznamenali aj plavci, ktorí tvorili najpočetnejšiu skupinu slovenskej výpravy. Spomenúť treba najmä štyri bronzové medaily Viktora Verbu. Naša výprava sa presúvala do dejiska hier v dvoch skupinách. V prvej časti 14. júla boli Boris Trávniček a tréner Saša Dragaš (stolný tenis) a plavci Alex Hrušovský, Simona Sadovská, Marek Sloboda, Anna Gettlerová s realizačným tímom v zložení Karina Hrušovská, Monika Sadovská, Miriam Slobodová. Vedúcim celej výpravy bol Maroš Čambal.Deň pred otvorením hier 15. júla absolvovali niektorí klasifikáciu. Ako prvý išiel v ranných hodinách Boris Trávniček,l ktorý bol zaradený do kategórie 4 (národná klasifikácia), následne absolvoval ako jediný IPC medzinárodnú klasifikáciu Marek Sloboda a bol zaradený do kategórie 11 (úplne nevidiaci). V popoludňajších hodinách čakala národná kalsifikácia ešte trio Hrušovský, Sadovská, Gettlerová.V deň otvorenia hier 16. júla sa k výprave pridala druhá polovica – boccisti Samuel Andrejčík a Michaela Balcová s realizačným tímom Peter Balco, Ľudmila Andrejčíková a plavci Viktor Verba, Radomír Pacák, Jadranka Marič, Šimon Holek, plus realizačny tím Marián Verba, Svätopluk Pacák, Katarína Marič, Daniela Barbušová, Larisa Jarembáková.Vo Varaždíne sa súťažilo okrem spomínaných troch športov aj v atletike, ktorú však Slovensko neobsadilo. Štartovali tu zdravotne znevýhodnení športovci do 20 rokov (narodení po 1. 1.…