Valné zhromaždenie SPV sa uskutoční v novembri  

Výkonný výbor SPV zhodnotil v pondelok 3. augusta činnosť za prvých sedem mesiacov kalendárneho roka, najmä prípravu na PH Rio 2016, ako aj uskutočnené akcie a projekty SPV a jeho členských subjektov.


Konkrétne Slovakia Open 2015 v stolnom tenise a tenise na vozíku (SZTPŠ), MS v kolkoch (SAZPS), Paráda – paralympijský deň pre malých aj veľkých, Paralela, MDD v ŠLD Marína, XXVII. športové hry v NRC Kováčová, Hľadáme talenty 2015, Regisport - SPV a športová reprezentácia, MS v alpskom lyžovani, MS B skupiny v hokeji na sánkach, MS v plávaní, Svetový pohár v streľbe a Európsky hry hendikepovanej mládeže (EPYG).

Taktiež sa diskutovalo o aktivitách v druhom polroku a najmä vyhliadkach našich športovcov na účasť v Riu 2016. Na základe návrhov Štábu PH Rio 2016 rozhodol VV SPV o zaradení ďalších športovcov do tímu pre Rio - konkrétne Lenky Ďurdinovej, Michaely Balcovej (boccia), Patrika Kurila (cyklistika)a Mariána Kuřeju (atletika). Naopak, z tímu vyradil Jaroslava Švestku (paratriatlon)

Schválil tiež širšiu nomináciu na MS v atletike, ktoré sa v závere októbra uskutočnia v katarskej Dohe. Ďalej rozhodol o zvolaní Valného zhromaždenia SPV na 20. - 21. 11. 2015, ako aj o delegátoch na Valné zhromaždenia IPC a EPC, ktoré sa uskutočnia v Mexiku, resp. Lisabone. Predseda SPV Ján Riapoš informoval o ekonomike a čerpaní prostriedkov za 1.polrok.

SAMUEL ROŠKO, generálny sekretár SPV


Leto na Remate pokračuje druhým kempom

Od nedele 2. augusta sa stredisko zdravotne znevýhodnených športovcov na Remate stalo opäť druhým domovom pre hendikepované deti z celého Slovenska, ktoré počas tohto týždňa absolvujú program plný športu, pohybu a zaujímavých stretnutí s našimi úspešnými paralympionikmi.


Zohratý organizačný tím pripravil pre účastníkov už tradične bohatý program, v ktorom dominujú paralympijské športy ako handbike, lukostreľba, boccia, atletika, stolný tenis, streľba, plávanie, ukážky letnej prípravy v zjazdovom lyžovaní, alebo jazda na koni. Veľký úspech majú aj večerné zápasy vo florbale, keď často až do západu slnka s veľkým zápalom bojujú tímy zložené z detí a rodičov o každý jeden gólik v sieti súpera.Športové aktivity dopĺňajú zaujímavé stretnutia a besedy s úspešnými paralympionikmi a premietanie filmov a fotiek z najvýznamnejších športových podujatí. Dnešný deň je na kempe venovaný stolnému tenisu a streľbe a preto sa už od rána deti točia okolo našich dvoch veľmi úspešných paralympionikov Veroniky Vadovičovej a Rastislava Revúckeho.Včera si ich veľký záujem získal Robert Ďurkovič, ktorý predstavil športové odvetvie boccia a v pondelok mal u malých talentov svoju úspešnú premiéru úradujúci majster Európy v lukostreľbe - Marcel Pavlík. Po úspešných zásahoch do lukostreleckej terčovnice pod jeho vedením sa vo večernej besede deťom venoval aj bývalý úspešný zimný paralympionik - zjazdár Jozef Miština, ktorý okrem zjazdového lyžovania predstavil deťom aj svoju druhú veľkú životnú záľubu - poľovníctvo a ochranu prírody.Zajtra program kempu ovládnu lyžiari Jakub Krako a Martin France, spolu s ich úspešným lyžiarskym trénerom Petrom Matiaškom. Niekoľkonásobný paralympijský medailista Jakub Krako a rovnako úspešná strelkyňa Veronika Vadovičová sú zároveň…

Plážoví volejbalisti odleteli na turnaj do Kazachstanu

Slovenská volejbalová reprezentácia telesne postihnutých športovcov sa v dňoch 6. - 9. augusta zúčastní medzinárodného turnaja v plážovom volejbale telesne postihnutých v kazašskom meste Aktau. Na turnaji sa zúčastnia reprezentačné družstvá Nemecka, Poľska, Ruska, Fínska, Holandska, Kazachstanu a Slovenska.


„Je to len slabá náplasť za zrušené MS 2015 v Poľsku. Poliaci zrušili rozbehnutú prápravu šampionátu po tom, ako naša medzinárodná volejbalová federácia World ParaVolley mala neprimerane vysoké požiadavky na finančné náklady - povinný poplatok za usporiadanie MS, rozhodcov a oficiálnych delegátov mimo teritória Európy... V dôsledku tohto rozhodnutia budú volejbalisti v stoji definitívne chýbať na PH 2016. Veríme, že i toto bude predmetom rokovania na valnom zasadnutí“, uviedla trénerka Helena Hanková.


Adrián Matušík si na MS v Katare trúfa aj na zlato

V sobotu 26. júla absolvoval náš najlepší atlét súťaž IPC Athletics Grand Prix Final na Olympijskom štadióne v Londýne. Súťažil tu v 150 - ke  najlepších paralympionikov sveta v hode diskom a obsadil 4. miesto. „Výsledok mohol byť určite lepší, ale zdravotne som nebol fit. Doberal som antibiotiká“, vysvetlil.


Štartujúcim atlétom neprialo ani počasie. Bolo daždivo, veterno, 14 stupňov. Napriek tomu prišlo na štadión v Stratforde, ktorý bol hlavným dejiskom PH 2012, okolo 10 tisíc divákov a slušne zaplnili spodný ovál tohto veľkého športoviska. Adrián štartoval na podujatí tohto typu už po tretíkrát a v minulosti získal za medailové umiestnenie aj tzv. prize money.

Kvôli zdravotným problémom vypustil aj víkendové majstrovstvá Slovenska zdravých v Banskej Bystrici. Najbližšie sa predstaví 28. – 29. augusta na Czech Open v Olomouci, kde sa tradične tiež schádza silná konkurencia. Plánuje nastúpiť v hode diskom aj vo vrhu guľou.

Celú prípravu, ktorú absolvuje v Nových Zámkoch, však smeruje k októbrovým MS v katarskej Dohe, kde si kladie vysoké ciele. „V guli by som sa určite chcel pobiť o zlato. V disku to bude ťažšie. Tam sme štyria, ktorí si robíme zálusk na medaile, takže zisk hociktorej bude úspech“, upresnil.


Zimná paralympiáda 2022 sa bude konať v Pekingu

Piatkové zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru v Kuala Lumpur rozhodlo o dejisku zimnej paralympiády v roku 2022. Bude ním Peking, ktorý o štyri hlasy zdolal vo finále kazašské Almaty. Čínska metropola sa tak stane prvým mestom, ktoré po letných hrách usporiada aj zimné.


Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) poslal svoje blahoželanie do Pekingu hneď po oznámení verdiktu „"V roku 2008 Peking zdvihol latku pre všetky budúce letné hry a PH 2008 zohrali veľkú úlohu aj pri otvorení sa čínskej spoločnosti. Som si istý, že ZPH 2022 môžu mať podobný dopad a zároveň posunúť Čínu medzi veľmoci v zimných športoch“, uviedol prezident IPC Philip Craven.


Patrik Kuril sa stal majstrom sveta v cestných pretekoch!!!

Slovenský reprezentant Patrik Kuril vyhral dnešné cestné preteky s hromadným štartom na 77,5 km v kategórii MC4 na UCI svetovom šampionáte vo švajčiarskom Nottwil. Jozef Metelka skončil v rovnakej kategórii na 4. mieste iba 6 sekúnd za bronzovým Rusom Pudovom.


"Patrik predviedol famózny výkon. V poslednom z piatich okruhov sa odpútal od súperov a cieľom na štadióne v Nottwil prešiel s 27 sekundovým náskokom pred druhým Carolom Eduardom Novakom z Rumunska“, informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák. Patrik Kuril tak získal pri svojom premiérovom štarte na MS v cestnej paracyklistike titul svetového šampióna v cestných pretekoch a bronz v časovke.

Tandemu Vladislav Janovjak - Ľubomír Bugan cestné preteky nevyšli podľa predstáv a obsadil konečné 20. miesto. Zajtra bude v cestných pretekoch štartovať Anna Oroszova (WH3, handbike).


Zajtra slávnostné otvorenie bezbariérovej haly v Rači

Slovenský paralympijský výbor (SPV), Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) a Slovenský stolnotenisový zväz (SSTZ) pozývajú v sobotu 1. augusta 2015 na 5. kolo vozíčkarskej ligy a 4. kolo ligy stojacich v stolnom tenise, ktoré sa uskutoční v stolnotenisovej hale na Černockého ulici č. 6 v Bratislave - Rači.


Pred otvorením súťaže sa bude konať slavnostné otvorenie tejto haly, ktorá je po rekonštrukcii debarierizovaná a spĺňa všetky podmienky pre súťaže telesne znevýhodnených športovcov. Na jej oficiálnom otvorení sa o 10:00 hod. zúčastnia predseda SSTZ Zdenko Kríž, predseda SPV Ján Riapoš (ktorý sa následne predstaví aj v lige vozíčkarov), generálny sekretár SSTZ Anton Hamran a predseda ŠTK stolného tenisu Ľuboš Dobrotka.Predtým prebehne prezentácia hráčov (od 9:00 hod do 9:30 hod.) a žrebovanie (od 9:30 hod do 10:00 hod.). Súťaže sa rozbehnú o 10:15 hod., ukončenie ligy a vyhlásenie výsledkov je naplánované na 15:30 hod.V lige vozičkárov sa doteraz odohrali štyri kolá. Dejiskom úvodného bol 18. apríla Hlohovec, ďalšie sa konali v Pezinku (25. apríla), Kováčovej (13. júna) a Žarnovici (18. júla). Po štyroch kolách vedie súťaž Ján Riapoš (134. bodov) pred Martinom Ludrovským (97) a Bohušom Čabákom (89). Ďalšie poradie: 4. Rastislav Revúcky (76), 5. Peter Mihálik (75), 6. Matej Uličný (60), 7. Andrej Mészáros (57)…V súťaži stojacich sú odohrané zatiaľ tri kolá (18. apríla Prievidza, 25. apríla Nová Baňa, 30. mája Tresárske Mlyňany). Na čele priebežného rebríčka sa nachádza Jozef Kršiak (62 bodov) pred Richardom Csejteyom (54), Miroslavom Jamborom (53), Gabrielom Csémym (47), Alexandrom Nagyom (39)… V oboch súťažiach sa bude hrať o Pohár predsedu SSTZ. Hlavným partnerom podujatia je spoločnosť FUNSTAR.O týždeň neskôr – v sobotu 8. augusta – bude táto hala…

MS paracyklistika: Patrik Kuril bronzový v časovke

Včera bola na programe UCI MS v cestnej paracyklistike prvá disciplína – časovka skupiny MC4, v ktorej potešil slovenské farby bronzovým umiestnením Patrik Kuril. Jozef Metelka skončil deviaty.


Na 31 km dlhej trati predviedol náš medailista pri svojom premiérovom štarte perfektný výkon. Titul získal Austrálčan Kyle Bridgwood. Dnes sa v časovke predstaví Anna Oroszová (skupina WH3, handbike). Cestné preteky s hromadným štartom sú na programe 1. a 2. augusta.

Z dejiska svetového šampionátu vo švajčiarskom Nottwil informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Všetkých vás čakáme na koncerte v Smoleniciach!

Lúka pod Smolenickým zámkom bude v nedeľu 9. augusta od 14:40 hod. už po siedmykrát dejiskom veľkého benefičného koncertu na podporu projektu „Na kolesách proti rakovine“. Na úvod prebehne tradičná symbolická jazda.


Na pódiu sa predstavia Adam Ďurica, Close Harmony Friends, Dominika Mirgová, Ewelin, Martin Harich, 7. Element, Kali and Peter Pan, Rock Reunion, VIP Crew a ďalší. Chýbať nebude ani bubenícka formácia Campana Batucada či profesionálna ohňová a svetelná show Fire Angels. Program, ktorý potrvá až do noci, bude moderovať Martin Chynoranský.

Organizuje ho Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s Obcou Smolenice a Nadáciou Výskum rakoviny, na konto ktorej poputuje výťažok z verejnej zbierky a z týchto prostriedkov bude zakúpený tkanivový mikroanalyzátor Tissue microarayer. Smolenice vlani prispeli fantastickou sumou 4 388,12 eur!


Pozvánka na priateľský integračný turnaj v boccii

Vo štvrtok 20. augusta bude tréningové centrum v Kultúrnom zariadení PKO Prešov - Šváby na Švábskej ulici č. 27 v Prešove dejiskom turnaja jednotlivcov v boccii. Cieľom turnaja je propagácia tohto paralympijského športu...


... ako športu vhodného pre každého, teda aj pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, ale i predstavenie upravených tréningových priestorov, v ktorých sa miestni nadšenci môžu boccii pravidelne venovať. Aktivita je súčasťou činnosti Komunitného centra ZOM Prešov.

Prípadné otázky ohľadom turnaja adresujte na zompresov@zompresov.sk. SPV informoval Boris Klohna, ZOM Prešov.