V Partizánskom vznikne multifunkčný areál Radovana Kaufmana

Areál, ktorý vznikne v priestoroch Základnej školy Radovana Kaufmana na Nádražnej ulici, ponúkne možnosti pre rôznorodé športové vyžitie obyvateľom Partizánskeho ešte v tomto roku. Vybuduje ho samospráva, ktorá už vyhlásila verejné obstarávanie na dodávateľa prác.Ako informoval primátor Partizánskeho Jozef Božik, športový areál, ktorý bude niesť meno paralympionika z Partizánskeho a zakladateľa kampane Na kolesách proti rakovine, postaví radnica z finančného daru od súkromnej nadácie so sídlom v Dánsku. "V projekte ide o realizáciu stavebných prác, pozostávajúcich z rekonštrukcie jestvujúcej telocvične a vybudovania nových objektov šatní, telocvične a náraďovne. V areáli sa budú zabezpečovať športovo-relaxačné služby pre školu i širokú športovú verejnosť," priblížil. 

Výška dotácie od dánskej nadácie predstavuje 800.000 eur, náklady na projekt odhadla radnica na 771.000 eur bez DPH.


Rio 2016: máme dve paracyklistické miestenky!

Kvalifikácia na PH 2016 je v paracyklistike rozdelená na dve časti - prvou bol rok 2014, druhá začala sa 1.1.2015 a končí MS na dráhe v marci 2016. „S radosťou môžem konštatovať, že za prvé obdobie sa nám podarilo získať dve miestenky, čo je maximum“, uviedol reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Na základe UCI kvalifikačného rebríčka, vydaného k 31.12.2014, bolo celkovo pridelených 45 mužských a 25 ženských miest, pričom každá krajina mohla dostať maximálne 1 mužské a 1 ženské miesto. Zvyšné miesta (105 pre mužov a 55 pre ženy) budú jednotlivým krajinám pridelené podľa kvalifikačného kľúča 13. apríla 2016.

„Rok 2014 bol pre našich paracyklistov mimoriadne úspešný a svojimi výsledkami sa zaslúžili o to, že patríme medzi tie krajiny, ktorým sa podarilo v prvej fáze kvalifikácie vybojovať obe miesta, t.j. 1 mužské a 1 ženské. Najviac sa o dôležité body pričinili Jozef Metelka, Anna Oroszová, Vladislav Janovjak s Róbertom Mitošinkom, Ľubomír Jančí a Simona Matičková“, zdôraznil B. Režňák.

V druhej fáze sú kvalifikačnými podujatiami preteky seriálu Svetového pohára (Taliansko, Nemecko, Švajčiarsko), majstrovstvá sveta na dráhe (Holandsko) a v cestnej cyklistike (Švajčiarsko), ako aj preteky EP (počítajú sa 3 najlepšie výsledky).


Paralympiády už bez zdravotných klasifikácií v dejisku

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) prijal politiku nulovej klasifikácie priamo v dejisku paralympijských hier. Dôvodom je snaha minimalizovať počet športovcov, o ktorých štarte resp. neúčasti na PH či ZPH rozhodovali zdravotní klasifikátori tesne pred štartom hier.


„Je to významný krok, vďaka ktorému odpadne zbytočné stresovanie športovcov tesne pred začiatkom hier“, uviedol generálny sekretár SPV Samuel Roško.

IPC sa v spolupráci s medzinárodnými federáciami snaží rozložiť zdravotné kalsifikácie športovcov na celé kvalifikačné obdobie. Táto politika bola úspešne zavedená pred Soči a teraz pred Riom bude prvýkrát implementovaná do letných športov. Zdravotná klasifikácia určuje, ktorí športovci sú oprávnení súťažiťv paralympijských disciplínach.

Na klasifikáciu v dejisku hier doplatila napríklad v roku 2006 v Turíne zjazdárka Henrieta Farkašová, keď jej v poslednej chvíli odňali právo štartu a o prvé medaily mohla zabojovať až o štyri roky neskôr vo Vancouvri. Atlét Miloslav Bardiovský zasa musel letieť do Londýna na zdravotnú klasifikáciu, ktorá ho čakala pred začiatkom PH 2012, ale súťažil až v závere hier.


Novinky z Kúpeľov Piešťany a Smrdáky

Vyberte si zo zimnej ponuky. Program Chuť Pieščan teraz až s 30 percentnou zľavou, Fašiangový bál s Lúčnicou v Thermia Palace alebo objavte čaro Kúpeľov Smrdáky.


SLK Piešťany sú dlhoročným oficiálnym partnerom Slovenského paralympijského výboru.

Americkým kandidátom pre OH a PH 2024 bude Boston

Hoci paralympijských športovcov čakajú najbližie hry v Riu a Tokiu, odštartoval už aj súboj kandidátov o uporiadanie hier v roku 2024. V USA mali zájem o túto poctu Los Angeles, San Francisco, Washington DC a Boston.


K favoritom patrili kalifornské mestá. O to väčší šok spôsobilo jednoznačné hlasovanie správnej rady amerického olympijského výboru (USOC) v Denveri: za USA bude oficiálnym uchádzačom o usporiadanie hier (OH a PH 2024) Boston.

K úspechu tohto veľkomesta, ležiaceho na východnom pobreží, pomohla najmä finančná podpora skupiny bohatých podnikateľov štátu Massachusetts, na čele so Stephenom Pagliucom, konateľom spoločnosti Bain Capital a spolumajiteľom tímu NBA Boston Celtics. Samozrejme, našli sa aj odporcovia kandidatúry, ktorí založili skupinu "No Boston Olympics“. Tvrdia, že hry by boli príliš nákladné a malo by o nich rozhodnúť referendum. Najnovší prieskum Boston Globe zistil, že v prospech hier zmýšľa 47 percent opýtaných Bostončanov.

O usporiadateľovi hier rozhodne MOV na svojom zasadnutí v septembri 2017 v peruánskej Lime. Zatiaľ jediným potvrdeným protikandidátom Bostonu je Rím. Nemecko sa rozhoduje medzi Berlínom a Hamburgom, v štádiu rozhodovania o podaní prihlášky sú aj Paríž, Budapešť, Istanbul, Doha, Baku a Juhoafrická republika zatiaľ bez vybraného mesta.


IPC otvorilo nominácie na Paralympic Sports Awards

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) zverejnil podmienky nominácií na ocenenie najlepších paralympijských výkonov od Soči 2014. Uzávierka na podávanie návrhov je 27. februára, slavnostné vyhlásenie sa uskutoční v novembri.


Ocenenia sa budú udeľovať v piatich kategóriách: najlepší športovec, športovkyňa, tímový výkon, debut a funkcionár. Návrhy môžu predkladať národné paralympijské výbory, regionálne paralympijské výbory, medzinárodné federácie a organizácie športu zdravotne znevýhodnených, pričom všetci majú možnosť podať jeden návrh pre každú kategóriu.


EP Lyžovanie: v Matrei víťazstvá Franceho i Harausa

Telesne postihnutý Martin France potvrdil aj v ďalšom kole Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených výbornú formu v tejto sezóne, keď v rakúskom stredisku Matrei vyhral včera obrovský slalom pred medailistami zo Soči Bugajevom a Salcherom!


Prvenstvo si pripísal aj Miroslav Haraus v piatkovej superkombinácii. V rovnakej kategórii zrakovo postihnutých mužov skončil dvakrát na striebornej priečke Jakub Krako (obrovský slalom a superkombinácia), dve bronzové umiestnenia (slalom a obrovský slalom) pridala Petra Smaržová medzi telesne postihnutými ženami. Spolu s Harausovým striebrom zo slalomu a brozom v „obráku“ dosiahli slovenskí reprezentanti v tomto novom dejisku na mape paralympijských súťaží celkove osem pódiových umiestnení.   Najbližšie čakajú našich preteky Svetového pohára, ktoré sa od 26. do 30.1 uskutočnia vo francúzskom Tignes.Výsledky:Superkombinácia , 16.1.zrakovo postihnutí muži: 1. Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík),  2. Jakub Krako (n. Martin Motyka), 8. Michal Beladič (n. Filip Motyka),11. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová)telesne postihnutí stojaci muži: 11. Martin Francetelesne postihnuté stojace ženy: 4. Petra Smaržová Slalom, 17.1.zrakovo postihnutí muži: 2.Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík),  6. Michal Beladič (n. Filip Motyka), 10. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová), Jakub Krako (n. Martin Motyka) nedokončili II. kolotelesne postihnutí stojaci muži: 15. Martin Francetelesne postihnuté stojace ženy: 3. Petra Smaržová Obrovský slalom, 18.1.zrakovo postihnutí muži: 2.Jakub Krako (n. Martin Motyka),  3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík),  6. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová), 10. Michal Beladič (n. Filip Motyka)telesne postihnutí stojaci muži: 1. Martin Francetelesne postihnuté…

Projekt PARALELA ponúka prácu motivátora

Prvá desiatka motivátorov, ktorí sú zapojení do projektu, je známa a tvoria ju z veľkej časti úspešní slovenskí paralympionici. V súčasnosti sa môžu prihlásiť ďalší záujemcovia so zdravotným znevýhodnením, z ktorých výberová komisia určí 40 osôb.


 Odborná komisia ku koncu roka vybrala 10 motivátorov, ktorí budú pracovať nielen vo vzdelávacom programe, ale zároveň budú aj odborne dohliadať na ďalšiu vybranú 40-ku motivátorov. Táto koncepcia je rozpracovaná v národnom programe PARALELA, ktorého cieľom je podpora aktivácie a sociálnej integrácie osôb so zdravotným postihnutím, inovatívnymi metódami pomoci.Hlavným prínosom projektu je vznik novej profesie motivátora a nový systém služieb – motivácia. Celkový počet motivátorov v projekte bude 50, zatiaľ odborná komisia vybrala túto desiatku: Alena Kánová, Veronika Vadovičová, Miroslav Jambor, Jakub Krako, Martin France, Marcel Pavlík, Vladislav Janovjak, Branislav Režňák, Ľuboš Dobrotka a Milan Kašiak.Výberová komisia bude pokračovať vo výbere ďalších 40 záujemcov a do 15. februára  bude výber uzavretý. V prípade, že máte vo svojom okolí potenciálnych záujemcov – zdravotne znevýhodnených ľudí so skúsenosťami v niektorom druhu športu, informujte ich o možnosti vzdelávania v motivovaní. „Verím, že vďaka tejto spolupráci bude realizácia pilotného národného projektu PARALELA obrovským prínosom  pre našu  spoločnosť“, uviedol predseda SPV a odborný garant projektu PARALELA Ján Riapoš. 

Z „punčového“ výťažku aj pre našich tanečníkov

Súčasťou čapovania primátorského punču v Košiciach bola už po tretíkrát aj verejná zbierka. Primátor Richard Raši ju už tradične podelí medzi tri vopred vybrané subjekty, ktoré pomáhajú zdravotne znevýhodneným. V roku 2014 sa medzi ne dostal aj TK Ellegance Košice, ...


... v ktorom pôsobia aj naši úspešní reprezentanti v tanečnom športe na vozíku. Kým v roku 2012 bolo vyzbieraných celkovo 11 767,88 eura a o rok neskôr 19 533,62 eura, najnovší absolútny rekord má hodnotu až 26 219, 67 eura. „Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým Košičanom, ktorí vždy počas najkrajších sviatkov v roku ukazujú aj kúpou tradičného primátorského punču, že majú ozaj veľké srdcia," povedal primátor.

Predseda TK Ellegance Peter Vidašič si veľmi váži, že sa ocitli medzi adresátmi vyzbieranej sumy a hodlá ju využiť na rozbehnutie projektu  „Tanec bez hraníc " (výuka tanca pre páry, kde je jeden postihnutý), zaplatenie časti nákladov pre reprezentáciu, zakúpenie rehabilitačných pomôcok a ušitie nových tanečných šiat.


Slovensko už s nomináciou na MS B skupiny

V dňoch 15. - 21. marca bude štartovať slovenský tím v hokeji na sánkach na svetovom šampionáte B skupiny vo švédskom Östersunde. Na turnaji si zmeria sily pätica tímov – okrem našich a domácich hráčov aj Kórea, Poľsko a Veľká Británia.  


Tréneri Dráb a Bielečka určili nasledovnú dvanástku hráčov, ktorá bude hájiť naše farby: brankári Pastucha, Hutka, hráči v poli Ligda, Joppa, Fojtík, Štít, Stašák, Kardoš, Trška, Rauš, Biath, Zanovit. Náhradníkmi sú Német a Ferenčík.

Slovensko absolvovalo premiéru v B skupine roku 2013 v japonskom Nagane, kde po prehrách s Nemeckom a Estónskom zdolalo Poľsko a obsadilo konečné 5. miesto.

Elitná A skupina si to rozdá o medaily v americkom Buffale v dňoch 24. apríla až 2. mája a favoritom budú určite domáci hráči, ktorí vyhrali turnaj na ZPH 2014 v Soči. Titul majstra sveta však obhajuje Kanada, ktorá nastúpi v základnej A skupine proti Čechom, Nórom a Japoncom. V B skupine sa strenú USA, Rusko, Taliansko a Nemecko.