Fotografie Romana Benického v pražskom metre

Výstavu snímok dlhoročného dvorného fotografa SPV Romana Benického, ktoré nafotil s klientmi ADELI Medical Centra v Piešťanoch, si budú môcť pozrieť Pražania i jej návštevníci od 9. do 28. februára vo vestibule stanice metra Florenc.


Jej organizátorom je Dopravní podnik hlavního města Prahy a Asociácia pomoci postihnutým ADELI (APPA). Roman Benický, už viac ako dva roky denne svojím fotoaparátom zachytáva momenty, keď sa sny o zdraví menia na skutočnosť. "Cestujúci pražského metra, ktorí si nájdu čas zastaviť sa na chvíľku pri fotografiách, uvidia dvanásť záberov českých pacientov piešťanského centra - detí aj dospelých - doplnených ich životným mottom. Druhou časťou výstavy sú fotografie okamihov, keď pevná vôľa a kvalitná zdravotná starostlivosť víťazia nad telesným postihnutím," informovala predsedníčka občianskeho združenia APPA Miriam Juhanesovičová.Združenie APPA sa zaoberá pomocou pri financovaní rehabilitačnej liečby v ADELI Medical Centre, ale poskytuje aj konzultačnú a poradenskú činnosť pre telesne postihnutých a ich rodiny. Od roku 2014 rozvíja svoju činnosť aj v Českej republike. Príbehy pacientov z výstavy, ale aj mnohých ďalších, nájdu tí, ktorí by im prípadne chceli pomôcť, na webovej stránke www.appa.eu.ADELI Medical Center je medzinárodné rehabilitačné centrum v Piešťanoch, ktoré už desať rokov poskytuje intenzívnu, individuálnu a komplexnú neurorehabilitáciu detí a dospelých s detskou mozgovou obrnou, v stavoch po úrazoch mozgu a s ďalšími neurologickými a neuromuskulárnymi poruchami. (TASR, vg)Ing. Roman BENICKÝ (1965, Bratislava)Vyštudoval SVŠT – stojnícku fakultu. Ako fotoreportér začal pôsobiť v médiách v roku 1996. Pracoval v denníku Pravda a v týždenníku Žurnál,…

SP St. Moritz: na záver bronz Petry Smaržovej

Druhým pretekom slalomu vyvrcholil včera v St. Moritzi Svetový pohár v alpskom lyžovaní. Zo Slovákov sa na stupeň víťazov dostala Petrová Smaržová, ktorá skončila tretia. Predbehli ju iba paralympijské šampiónky zo Soči Francúzka Bochetová a Nemka Rothfussová.


Výsledky 2. slalomu, 5.2.

Zrakovo postihnutí muži:

4. Michal Beladič (navádzač Michal Červeň), Jakub Krako (n. Martin Motyka) a Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) nedokončili

Telesne postihnutí stojaci muži:

11. Martin France

Telesne postihnuté stojace ženy:

3. Petra Smaržová

Na MS do Kanady odlieta výprava 18. februára. Posledný test ich čaká v Kimberley (23. - 26.2.), kde sú na programe štyri merané tréningy a dva ostré preteky v zjazde, plus superkombinácia.


Nový klasifikačný kódex čaká posledné kolo pripomienok

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) zverejnil v stredu druhý návrh revidovaného klasifikačného kódexu a poskytol ho na tretie a zároveň posledné kolo pripomienkovania. Podrobnosti sú k dispozícii na webovej stránke …


http://www.paralympic.org/Classification/code-review.

Revidovaný kódex, ktorý bude zverejnený v roku 2017 a začne platiť od 1. januára 2018, zohľadnil zatiaľ podnety z dvoch kôl pripomienkovacieho konania v rokoch 2013 a 2014, pričom zhromaždil až 1 700 podnetov od organizácií a jednotlivcov z celého sveta.

V súčasnosti platný kódex bol prijatý Správnou radou IPC v roku 2007 a zahŕňa zásady a postupy pre všetky druhy parampijských športov. "Termín realizácie bol posunutý o rok neskôr na 1.januára 2018,aby medzinárodné federácie dostali viac času na vytvorenie špecifických klasifikačných systémov“, uviedla predsedníčka  klasifikačného výboru IPC Anne Hartová. Zaslať posledné pripomienky k novému kódexu je možné do 10. apríla tohto roku.


Jakub Krako si v slalome zopakoval druhú priečku

Vo švajčiarskom stredisku St. Moritz pokračoval včera Svetový pohár v alpskom lyžovaní prvým slalomom. Podobne ako v obrovskom slalome si zo Slovákov najlepšie počínal Jakub Krako, ktorý opäť obsadil striebornú priečku za Kanaďanom Marcoux.  


Náš najlepší zrakovo postihnutý zjazdár (s navádzačom Martinom Motykom) tak potvrdil výbornú formu pred blížiacimi sa MS v kanadskej Panorame, ktoré sa začnú 28. februára. Michal Beladič skončil deviaty a Miroslava Harausa diskvalifikovali. Jediný úplne nevidiaci pretekár Marek Kubačka v tejto disciplíne neštartoval. Medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi bol Martin France 12. Dnes je na programe slalom č. 2.


Stolnotenisový maratón pomáha postihnutým deťom  

Športový klub Žarnovica pozýva na 5. ročník 24-hodinového stolnotenisového maratónu, ktorý sa začne v piatok 13. februára o 14. hod. v priestoroch Strediska paralympijskéj prípravy v Žarnovici. Výťažok z tejto športovo-charitatívnej akcie…


… pôjde na podporu 8-ročného Alexa Uricha, postihnutého Downovým syndrómom a epilepsiou.  

Dva tímy budú zložené z prihlásených resp. priebežne sa prihlasujúcich hráčov. Bude sa hrať nepretržite na dvoch stoloch 24 hodín. Zapojiť sa môžu všetci ľudia s dobrým srdcom, ktorí prídu podporiť túto akciu zapojením sa do hry alebo iba návštevou.

Prvý ročník sa konal v roku 2009 a vyzbieralo sa 300 eur na zakúpenie rehabilitačnej pomôcky pre René Rákocziho. V roku 2011 to už bolo 600 eur pre Riška Kokyho, ktorému bola z týchto prostriedkov uhradená rehabilitačná liečba. V roku 2013 sa vyzbieralo 400 eur na ústavnú a zdravotnú starostlivosť pre Mirka Hirčáka a vlaňajších 500 eur pomohlo Laurinke Nosal zabezpečiť relaxačný pobyt.


Novozámockí plavci naberali kondíciu na Remate

V dňoch 24. – 31. januára sa v stredisku Remata pri Handlovej konalo zimné kondičné sústredenie členov Klubového centra telesne postihnutých športovcov z PK Nové Zámky. Objemový tréning vode skombinovali s lyžovaním a posilňovaním.


„Sústredenie bolo vykonané na základe plánu činnosti na rok 2015 a bolo zamerané na kondičnú prípravu v horskom prostredí, na vytrvalostný beh, posilňovanie, záťažový tréning na snehu spojený z lyžovaním, objemový tréning  vo vode a regeneráciu (sauna, masáže)“, uviedol Ladislav Struhár, zároveň reprezentačný tréner plávania zdravotne znevýhodnených. Nechýbali ani metodické rozbory techniky plávania s využitím videozáznamov, ktoré boli zhotovené na bazéne v Handlovej.

Spolu s reprezentantom Viktorom Keménym sa na sústredení zúčastnili plavci Čeh, Hrušovský, Habrda, Habrdová, Sádovská, Ščasnárová a fyzioterapeutka Miroslava Marková. Na ubytovanie využili účelové zariadenie SZTPŠ Chatu Remata.


SP St. Moritz: Jakub Krako druhý v obrovskom slalome

Svetový pohár v alpskom lyžovaní mal v pondelok a utorok vo švajčiarskom St. Moritzi na programe dva preteky obrovského slalomu. V druhom obsadil Jakub Krako výborné druhé miesto, Martin France bol medzi telesne postihnutými stojacimi štvrtý a piaty.


Výsledky:

1.obrovský slalom, 2. februára

Zrakovo postihnutí muži

6. Michal Beladič (navádzač Michal Červeň),

Jakub Krako (n. Martin Motyka), Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) nedokončili, Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) diskvalifikovaní

Telesne postihnutí stojaci muži:

4. Martin France

2. obrovský slalom, 3. februára

2. Jakub Krako (n. Martin Motyka)

Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová), Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), Michal Beladič (n. Michal Červeň) nedokončili

Telesne postihnutí stojaci muži:

5. Martin France

Telesne postihnuté stojace ženy:

Petra Smaržová neštartovala

Dnes a zajtra sú na programe dva preteky slalomu.


SPV má za sebou dvadsať úspešných rokov

Na pôde Slovenského paralympijského výboru (SPV) v Bratislave sa dnes uskutočnila tlačová konferencia, ktorej hlavnými témami boli 20. výročie založenia SPV, bilancia roka 2014, najvýznamnejšie podujatia v tomto roku, ...


... kvalifikácia na PH Rio 2016 a progres svetového paralympijského hnutia v poslednom štvrťstoročí."Paralympiády sú špičkou ľadovca. Pri spätnom pohľade do histórie musím povedať, že som hrdý na slovenských paralympionikov z pohľadu výsledkov i toho, kam sa dostalo naše hnutie. Momentálne je SPV jedným z najväčších občianskych združení v Slovenskej republike. Plní úlohu nielen športovej reprezentácie, ale má aj sociálny rozmer," uviedol predseda SPV Ján RiapošSlováci patria vo viacerých športoch k svetovej špičke. Dokazujú to aj výsledky na podujatiach v roku 2014. "Prakticky ani z jedného podujatia s našou účasťou sme sa nevracali bez medaily," upozornil generálny sekretár SPV Samuel Roško a doplnil: "V zimných športoch patria Slováci k svetovej špičke, čo sme potvrdili aj na paralympijských hrách v Soči. Výsledok síce nie je totožný s rokom 2010 a Vancouverom, ale je pre nás veľkým úspechom. Konkurencia sa z roka na rok zvyšuje a je stále ťažšie obhajovať postavenia v rebríčkoch. O to viac nás teší, že v Soči hrali trikrát slovenskú hymnu."V roku 2015 čaká na slovenských paralympionikov viacero vrcholných medzinárodných podujatí. Zároveň sa budú snažiť kvalifikovať aj na paralympijské hry 2016 do Ria de Janeiro (7. - 18. septembra). Slovensko by mohlo byť v Brazílii zastúpené v jedenástich z 22 športov, reprezentovať by mohlo 38 športovcov a jeden navádzač. "Veľmi sa tešíme do Ria. Našich športovcov to motivuje do tvrdej športovej práce,…

V Tokiu 2020 prvýkrát aj bedminton a taekwondo

Správna rada Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) na svojom víkendovom zasadnutí v Abu Dhabí rozhodla, že na PH 2020 v Tokiu sa predstavia dva nové športy - bedminton a taekwondo. Naopak, z programu hier vypadli jachting a futbal 7-členných tímov.


Celkove bolo navrhnutých 24 športov, Tokio napokon uvidí súťaže v nasledovných 22: atletika, lukostreľba, badminton, boccia, kanoe, cyklistika, jazdectvo,  futbal5-členných tímov, goalball, judo, tlak na lavičke, veslovanie, streľba, volejbal sediacich, plávanie, stolnýtenis, taekwondo, triatlon, basketbal na vozíku, šerm na vozíku, rugby na vozíku a tenis na vozíku. V Riu 2016 budú mať premiéru kanoe a triatlon. 

"Konečné rozhodnutie správnej rady nebolo jednoduché, ale všetky športy boli posudzované podľa rovnakých kritérií. Napokon sme sa rozhodli vyradiť z programu futbal 7-členných tímov a jachting, pretože nenaplnili predpísané kritériá pre ich celosvetový dosah", zdôraznil prezident IPC Sir Philip Craven. Záväzné pravidlá IPC pre kolektívne športy totiž uvádzajú povinnosť robiť aktívne konkrétny šport minimálne v 24 krajinách a troch regiónoch. Pri individuálnych športoch je táto latka ešte vyššie a vyžaduje minimálne zapojenie 32 krajín v troch rôznych regiónoch.   


Hokej na sánkach: Rakúšania šiestym účastníkom MS B skupiny

Rozhodol o tom tretí barážový zápas v nedeľu Helsinkách, v ktorom Rakúšania po veľkom boji zvíťazili nad domácimi Fínmi 2:1, pričom otáčali skóre z 0:1. Náš tradičný sparingpartner tak doplnil už istú päticu účastníkov marcového šampionátu...


...vo švédskom Östersunde: Slovensko, Švédsko, Kórea, Poľsko a Veľká Británia.

V sobotu boli na programe prvé dva zápasy, ale tie rozuzlenie nepriniesli. Najskôr vyhrali 1:0 Rakúšania, v druhom zápase rovnakým skóre Fíni.