EP paracyklistika: Vladislav Janovjak už s novým pilotom

V sobotu a nedeľu sa v Prahe uskutoční záverečné kolo pretekov Európskeho pohára v cestnej paracyklistike. Slovensko bude mať na tomto podujatí zastúpenie v podobe čerstvého celkového víťaza Svetového pohára Jozefa Metelku, úradujúceho majstra sveta Patrika Kurila (obaja skupina MC4) a tandemu Vladislav Janovjak/Ján Gállik.


Všetci naši pretekári budú štartovať v sobotnom preteku s hromadným štartom, ako aj nedeľnej časovke. Ako prví do Prahy pricestovali v stredu Vladislav Janovjak s trénerom a vedúcim výpravy Branislavom Režňákom. Krátko po príjazde absolvoval Janovjak na trati ľahký tréning so svojim novým pilotom Jánom Gállikom, ktorý žije a pracuje v Prahe. Dnes popoludní ich čaká ďalší tréning a do Prahy by mal doraziť aj Jozef Metelka. Patrik Kuril sa k tímu pripojí v piatok večer.


Z Ria priviezli aj oficiálnu pozvánku na PH 2016

Počas víkendu sa vrátila z Brazílie dvojica zástupcov SPV – Samuel Roško a Tomáš Varga, ktorí navštívili dejisko budúcoročnej paralympiády Rio de Janeiro. Okrem účasti na seminári vedúcich výprav si prezreli najmä aktuálny stav športovísk a ubytovacích zariadení.


„Celkove sú športoviská dokončené tak na 60 - 70 percent, paraympijská dedina je pripravená zhruba na 90 percent“, konštatoval Samuel Roško, ktorý je vedúcim Štábu PH Rio 2016.

Priviezli so sebou aj oficiálnu pozvánku na PH 2016, ktorú od IPC dostali jednotlivé národné paralympijské výbory.

O tom, ako to aktuálne v Riu vyzerá a na čo všetko sa bude potrebné pripraviť, sa dozviete už čoskoro z pripravovaného Paralympijského newslettera.


Jozef Metelka s trofejou za prvenstvo vo Svetovom pohári

Včera sa cestou na preteky Európskeho pohára v Prahe zastavila na SPV výprava slovenských paracyklistov aj s čerstvým víťazom Svetového pohára 2015 Jozefom Metelkom, ktorému sa to podarilo ako prvému Slovákovi v histórii. Priviezol so sebou aj víťaznú trofej a medaily.


Tie posledné získal na finálovom kole SP v juhoafrickom Pietermaritzburgu, kde po striebre v časovke vyhral cestné preteky s hromadným štartom a potvrdil svoju dominanciu v tohtoročnej súťaži. Podľa predstáv mu nevyšiel iba svetový šampionát v Nottwil, kde ho však zastúpil náš ďalší reprezentant Patrik Kuril a vybojoval titul majstra sveta.

Počas ich návštevy sa uskutočnilo aj zasadnutie ŠTK paracyklistiky.


Dnes vychádza prvé číslo Paralympionika Plus

Po desiatich rokov vydávania časopisu Paralympionik v Denníku Šport prichádza dnes premiérovo na trh aj Paralympionik Plus, ktorý nájdete vložený v denníku Plus jeden deň. Opäť na 24 farebných stranách nájdete aktuálne témy a veľa zaujímavostí z paralympijského hnutia.


Hlavnými témami sú rok do otvorenia PH 2016 v Riu (Rok príprav a nádejí) a Radovan Kaufman, ktorého socha bude stáť v rodnom Partizánskom. Pod názvom „Úrazom sa život nekončí“ sa dočítate o práci motivátorov v projekte Paralela, dozviete sa čo neľutuje spevák Adam Ďurica a ako si vychováva nasledovníčky strelkyňa Veronika Vadovičová. Vrátime sa aj k Paráde 2015 na Zelenej vode, XXVII. Športovým hrám v Kováčovej i ku kampani Na kolesách proti rakovine.

Nezabudnite, Paralympionik Plus vychádza už dnes!


VISTA 2015 najmä o mladých paralympionikoch

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) skompletizoval program pre 7. ročník konferencie VISTA 2015, ktorý sa bude konať 7. -10. októbra v španielskom meste Girona. Organizátori na ňom privítajú rekordný počet účastníkov z celého sveta.


Počas štvordňového rokovania na tému "Zabezpečenie budúcnosti mladých paralympijských športovcov“ vystúpi celý rad renomovaných odborníkov, ale i športovcov, ktorí budú diskutovať o jednej z kľúčových otázok, týkajúcich sa rastu paralympijského hnutia.

VISTA predstavuje fórum pre výmenu najnovších informácií z výskumu a odborných znalostí, týkajúcich sa paralympijského hnutia, na ktorom sa zúčastňujú športoví vedci, športovci, tréneri, administrátori a zástupcovia médií.

Kompletný program možno nájsť na www.vista2015.com.


Paradrezúra: v Deauville bojovali jazdci o Rio 2016

V dňoch 18. - 20. septembra bolo francúzske mesto Deauville dejiskom FEI Majstrovstiev Európy v paradrezúre. Zúčastnilo sa ich 78 pretekárov z 20 krajín v skupinách 1a, 1b, 2, 3 a 4. Slovensko reprezentovala Katarína Jobbágyová v skupine 1a.


„Táto skupina bola najsilnejšie obsadená, mala 18 jazdcov, čo je historické maximum. V prvý deň súťaže na zostavu družstiev sme mali veľmi dobrý pocit z predvedeného výkonu našej reprezentantky a jej koníka. Žiaľ, rozhodcovia mali o niečo horší názor a ocenili ich výkon na 66,826 % , čo znamenalo 13. miesto. Pozorne sme si prečítali hodnotenie jednotlivých rozhodcov a na druhý deň v súťaži na zostavu jednotlivcov sme sa snažili odstrániť ich pripomienky, čo však bolo na úkor presnosti. Hodnotenie 66,696 % nás zaradilo na 12. miesto. Sklamanie? Určite áno. Sme presvedčené, že naša reprezentantka zajazdila so svojim koníkom v prvý deň životnú jazdu, ale pri hodnotení rozhodcami platí, ak nie ste často na očiach, tak vás hodnotia veľmi opatrne. A ide predsa o PH 2016. FEI vypísala 20 kvalifikačných pretekov a my sme boli z dôvodu finančných limitov, vrátane ME, na troch. Ostatní jazdci v skupine našej reprezentantky majú za sebou minimálne 10 pretekov a chystajú sa na posledné dva v Taliansku a Anglicku. Nám zostáva, smerom na PH 2016, iba žiadosť o voľnú kartu“, zhodnotila vystúpenie na ME vedúca výpravy Helena Hanková.


Stolných tenistov preveril pred ME republikový šampionát

Debariérizovaná stolnotenisová hala v bratislavskej Rači bola prvýkrát dejiskom Majstrovstiev SR v stolnom tenise zdravotne znevýhodnených športovcov. Spolu sa tu počas víkendu predstavilo 44 hráčov, z toho 26 vozíčkarov a 18 stojacich hráčov, ktorí súťažili v ôsmych skupinách zdravotného postihnutia.


Dvojhru žien (skupiny TT1 - 5) vyhrala podľa očakávania Alena Kánová z ŠK ST Ružomberok. Medzi mužmi si tituly podelili:TT1: Marián Kamien, ŠK ST RužomberokTT2: Ján Riapoš, ŠKV Kúpele PiešťanyTT3: Bohuš Čabák, ŠK ST RužomberokTT4 - 5: Andrej Mészáros, ŠK ŽarnovicaTT6: Alexander Nagy, STK TP PARA SenecTT7: Miroslav Jambor, ŠK ST RužomberokTT8: Richard Csejtey, ŠK TPŠ IntegraTT9 - 10: Jaroslav Kačník, ŠK ST RužomberokSúťaž družstiev sa hrala novým spôsobom, ktorým sa budú hrať aj tohtoročné ME v Dánsku. Vzhľadom k tomu, že medzinárodné turnaje sa týmto novým spôsobom ešte vôbec nehrali, súťaž družstiev nahradila pôvodne plánovanú súťaž vo štvorhre. Do súťaže stojacich sa prihlásilo osem družstiev a víťazmi sa stali Miroslav Jambor/Richard Csejtey. Medzi vozíčkarmi získala titul trojica Andrej Mészáros/Peter Mihálik/František Ščerba z ŠK Žarnovica. V tejto súťaži štartovalo jedenásť družstiev.Pre väčšinu hráčov boli M-SR tohtoročným vrcholom a preto bolo vidieť množstvo krásnych stolnotenisových výmien a športovej bojovnosti. Predvedené zápasy ukázali aj to, že forma reprezentantov ešte potrebuje doladiť. Ostávajúci čas prípravy do ME, ktoré sa vo Vejle začnú 12.októbra, tak využije naša reprezentácia na spoločné sústredenie s reprezentáciou Veľkej Británie v Bratislave 28. 9. - 2.10.2015. V príprave budú následne reprezentanti pokračovať v domácich kluboch a do Dánska odchádza menšia časť 9. októbra mikrobusom a hlavná časť letecky z Viedne 10. októbra. Podrobné výsledky…

Titul svetových šampiónov idú obhajovať do Ríma

V dňoch 6. - 8. novembra bude talianska metropola dejiskom IPC Majstrovstiev sveta v tanečnom športe na vozíku, na ktorom sa predstavia aj tri páry zo Slovenska. Peter Vidašič a Helena Kašická budú obhajovať prvenstvo v kombi štandard, ktoré vybojovali v decembri 2013 na MS v Tokiu.


Náš najlepší pár, ktorý bude súťažiť v kategórii LWD 1, sa okrem štandardných tancov predstaví aj v latinskoamerických a vo free style. Okrem nich budú SR reprezentovať aj dvojice Maroš Olejár - Mária Gazdíková (LWD1, combi STT, LAT ) a Martin Šolc - Mária Dutková (LWD 2, combi STT, LAT). Realizačný tím pocestuje v zložení Juraj Adam (vedúci výpravy), Petr Horáček (porotca, reprezentačný tréner), Igor Gazdík, Miroslava Gazdíková (doprovod). Spomínané tri páry čaká ešte 25. - 26. októbra v belgickom Hasselte generálka na MS, ktorou bude Svetový pohár.

Z Tokia 2013 si naša výprava priviezla kompletnú medailovú zbierku. Okrem spomínaného zlata získal pár Vidašič - Kašická aj striebro v latinsko amerických tancoch a Kašická s Milanom Berkom bronz v kategórii latina duo (obaja na vozíku). V hodnotení krajín obsadilo Slovensko 3. priečku za Ukrajinou a Ruskom. Helena Kašická sa stala držiteľkou najvyššieho počtu medailí.

Vlani v novembri sa v poľskom meste Lomianki konal európsky šampionát, na ktorom Vidašič s Kašickou vyhrali súťaž free style a boli dvakrát druhí - v štandardných i latinskoamerických tancoch. Olejár s Gazdíkovou pridali bronz v štandardných tancoch.


Beh „Farbám neujdeš“ podporil aj raper Bekim

V piatok sa uskutočnilo spoločné fotografovanie účastníkov letného programu „Hľadáme talenty 2015“ na Remate a rapera Bekima na podporu podujatia „Farbám neujdeš“. Jeho dejiskom bude v sobotu 10. októbra Hviezdoslavovo námestie v Bratislave a výťažok poputuje na konto SPV.


Tento 26 - ročný ambasador spomínaného behu, je od svojich 16 rokov pripútaný na vozík. Ochrnul počas bicyklových pretekov a je inšpiráciou pre mnohých ľudí, ktorí sú odkázaní na vozík. „Neseďte doma, neľutujte sa a choďte čo najviac medzi ľudí“, odkazuje.

V máji sa tento charitatívny projekt predstavil v Košiciach.


V Sydney víťazstvo Veroniky Vadovičovej a tímový bronz

Prvé, štvrté, piate a deviate miesto - taká je bilancia našej najlepšej strelkyne Veroniky Vadovičovej na pretekoch Svetového pohára v Sydney 15. -19. septembra, kde sa bojovalo priamo o letenky do Ria. „Tomu zodpovedala aj silná konkurencia, najmä z Ázie“, uviedla po návrate.


Sama už mala istú účasť v Riu aj pred pretekmi, ale kolegovia Radoslav Malenovský ani Jozef Široký sa u „protinožcov“ na PH 2016 neprestrieľali. Potešil aspoň spoločný bronz v súťaži družstiev v disciplíne R6 - ľubovoľná malokalibrovka v ľahu 50 m za tímami SAE a Kóreou.Najlepší výsledok dosiahla Veronika v disciplíne R8 ľubovoľná malokalibrovka 3 x 20, v ktorej zvíťazila pred Kórejčankou Yunri Lee a Číňankou Yaping Yan. V tejto disciplíne si na PH 2012 v Londýne pripísala bronz. Vo svojej „zlatej“ disciplíne z Pekingu 2008 - R2 vzduchová puška v stoji 10 m - skončila tentokrát štvrtá. „Strieľala sa tradične ako prvá, takže svoje zohral aj časový posun a krátka aklimatizácia“, povedala jediná profesionálka z radov paralympionikov, ktorá pôsobí v Stredisku štátnej športovej reprezentácie MV SR.V disciplíne R6 ľubovoľná malokalibrovka v ľahu 50 m postúpila do finále ako líderka základnej časti, ale napokon skončila piata. Deviate miesto sa jej ušlo v R3 vzduchová puška v ľahu 10 m, kde skončila tesne pred bránami finále.„Podmienky boli náročné - ťažká strelnica, chladné počasie s vetrom a dažďom“, opísala dojmy z Austrálie. Je potešiteľné, že v súbojoch so silnou ázijskou konkurenciou obstála, v jednej disciplíne dokonca dokázala zvíťaziť. Horšie sú na tom jej kolegovia, ktorí budú mať poslednú šancu zabojovať o miestenky do Ria v novembri v americkom Fort Benningu. Po týchto pretekoch Svetového pohára sa ranking uzavrie a budú…