Projekt PARALELA: motivátori si prevzali certifikáty

NRC Kováčová bola včera miestom stretnutia, na ktorom bol vyhodnotený projekt  PARALELA. Stretli sa tu všetci motivátori, ktorí boli do tohto projektu zapojení a prevzali si certifikáty o úspešnom absolvovaní vzdelávania a testovania.


Úvodné slovo patrilo predsedovi SPV a zároveň odbornému garantovi PARALELY Jánovi Riapošovi, ktorý zhodnotil projekt a vyzdvihol úspešné naplnenie jeho cieľov. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa na jeho príprave a úspešnej realizácii podieľali. Certifikáty odovzdali motivátorom poslankyňa NR SR Bibiána Riapošová a člen správnej rady Nadácie SPV Pavol Múdry.

Súčasťou programu boli aj prezentácie jedinečnej diagnostickej pomôcky - tlakovej mapy a zástupcov spoločnosti IBM, ktorá sa už dlhší čas venuje pracovnej inklúzii zdravotne znevýhodnených.

Na záver odzneli východiská pre pripravovaný projekt PARALELA II.


Paradrezúra: šanca na Rio stále žije

Jediná slovenská reprezentantka v paradrezúre Katarína Jobbágyová, účastníčka PH 2008, má stále šancu štartovať v Riu 2016. Ako uviedla vedúca realizačného tímu Helena Hanková, existujú dve možnosti – pridelenie tzv. bipartitnej karty alebo odrieknutie pridelenej miestenky niektorou krajinou.


V Hongkongu (kde sa konali jazdecké súťaže PH 2008) štartovala naša jazdkyňa na požičanom drezúrnom koni z Maďarska a jej najlepším výsledkom bolo siedme miesto. Do Londýna 2012 sa nedostala. V súčasnosti má aj vďaka pomoci SPV vlastného drezúrneho koňa. Jej konkurencia však má aj troch koňov a vyberá si práve toho, ktorý momentálne najlepšie vyhovuje... Čo sa týka účasti na PH 2016, podmienky sa veľmi nezmenili. FEI (Medzinárodná jazdecká federácia), ktorej súčasťou je i paradrezúra, schválila 78 miest pre PH 2016 pre skupiny 1a, 1b, 2, 3 a 4. Prvou možnosťou je kvalifikovať sa na základe rankového postavenia družstiev od 1. novembra 2014 do 31. januára 2016. Do tohto obdobia boli zaradené i MS 2014 (tri družstvá) a ďalších 18 medzinárodných pretekov, usporiadaných prevažne v Európe. Z vypísaných kvalifikačných pretekov sa naša jazdkyňa z finančných dôvodov zúčastnila len MS 2014 a troch pretekov v roku 2015, vrátane ME. „Veľmi málo na to, aby mala dostatok bodov pre potrebné rankové postavenie. Zostáva nám len prostredníctvom SPV požiadať o tzv. bipartitnú kartu. Bipartitná komisia bude rozhodovať o troch miestach a tie sa spravidla prideľujú krajinám, ktoré ešte neštartovali na PH. Je tu však ešte jedna minimálna šanca. Ak niektorá krajina nebude akceptovať pridelený počet miest, t .j. maximálne štyri, môže byť pridelené miesto na meno a to na základe postavenia v rankovej listine. Všetko bude jasné 22. marca“,  priblížila nominačný proces Helena Hanková.

MS curling: prioritou je ZPH 2018

Slovenských curlerov na vozíku čaká v pondelok 22. februára predpoludním prvý zápas na tohtoročných MS vo švajčiarskom Luzerne proti domácej reprezentácii. Popoludní si zmerajú sily s obhajcami titulu Rusmi.


"Prioritou je nazbierať toľko bodov, aby sme si už na tomto šampionáte definitívne zabezpečili účasť na ZPH 2018“,  tvrdí reprezentačný tréner František Pitoňák. Na MS 2016 opäť štartuje 10 tímov, takže naši si postupne zmerajú sily ešte s Kóreou, Nórskom, Čínou, Kanadou, Fínskom, USA a Nemeckom.  Všetci však veríme, že budú účinkovať aj záverečnom play off o medaily, ktoré je na programe počas víkendu 27. – 28. februára. „Samozrejme, po dvoch štvrtých miestach by sme boli všetci šťastní, keby sa nám už podarilo získať medailu. Ale opakujem – za prvoradé považujeme kvalifikovať sa do Pjongčangu“, zdôraznil F. Pitoňák. Slovenská reprzentácia položila dobrý základ pre splnenie tohto cieľu vlaňajším štvrtým miestom na MS vo fínskom Lohja a rada by sa vyhla tomu, aby musela o potrebné body bojovať na MS 2017. Novou tvárou v tíme a zároveň jeho omladením je Peter Zaťko. Staronovým členom bude Imrich Lyócsa, paralympijský víťaz v lukostreľbe z Atén 2004, s ktorým počíta tréner do "základu". Zvyšok budú tvoriť známi harcovníci - skip Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová a Dušan Pitoňák. V zostave oproti ZPH 2014 už nefigurujú Branislav Jakubec a Alena Kánová. Spolu s Františkom Pitoňákom budú tvoriť realizačný tím Pavol Pitoňák a Milan Bubeník.  Naši absolvovali pred najdôležitejším podujatím roka turnaje v poľskom Czarnom Dunajci a v Bratislave so zdravými curlermi. V našom hlavnom meste to bol turnaj veteránov s účasťou z celej Európy, kde dostali…

Cesta na PH 2016 vedie cez splnenie limitu a voľnú kartu

O miestenku na PH 2016 bojuje v tlaku na lavičke Marek Kamzík v hmotnostnej kategórii nad 107 kg. V dňoch 13. – 20. februára ho čaká v Dubaji (SAE) podujatie Svetového pohára, ktoré je zaradené IPC ako kvalifikačná súťaž na PH 2016.


Tam sa pokúsi splniť limit pre účasť v Riu, ktorá je 180  kg. „Už v závere roka na ME v Egeri vytlačil 172 kg, v súčasnosti má kvalitnú prípravu, takže verím, že to v Dubaji vyjde“, povedal reprezentačný tréner Michal Čapla. Kamzík trénuje vo Veľkom Krtíši, kde za ním tréner dochádza, ale absolvovali spolu tréningy už aj v Bratislave. „Ide o veľmi náročný limit, ktorý splnilo zatiaľ deväť pretekárov. Počítame však s tým, že v Dubaji sa to podarí ďalším a verím, že medzi nimi bude aj Marek“, doplnil M. Čapla.

Do Ria postúpi z jeho hmotnostnej kategórie osem najlepších z rankingu a dvaja na základe voľnej karty. O tú bude musieť požiadať aj Slovensko v prípade splnenia limitu. Slovenský zástupca v tlaku na lavičke zatiaľ nechýbal na žiadnej z paralympiád v ére samostatnosti od Atlanty 1996. Na súťaži v Dubaji bude Slovensko reprezentovať aj medzinárodný rozhodca Martin Čapla.


Štáb PH Rio 2016 riešil aj zmeny v tíme

Včera sa konalo na pôde SPV prvé tohtoročné zasadnutie Štábu PH Rio 2016. Jeho členovia sa zaoberali zmenami v tíme, schválili národné kvalifikačné kritériá, prebrali problematiku logistiky a zabezpečenia celkovej účasti našej výpravy na XV. paralympijských hrách.


Na základe výsledkov dosiahnutých v uplynulom roku štáb prehodnotil zaradenie  športovcov do tímu a odsúhlasil nasledovné zmeny: z tímu boli vyradení Peter Kaščák (lukostreľba), Frederika Vešelényiová (plávanie), Štefan Varga (streľba). Naopak, s ohľadom na možnosti kvalifikácie počas pretekov v roku 2016 boli do tímu zaradení Diana Pashchenkova (lukostreľba) a Ľubomír Janči (cyklistika). „Slovensko má zatiaľ istých 19 priamych miesteniek do Ria, ďalší športovci o ne zabojujú počas nominačných pretekov v priebehu roka 2016, až kým sa definitívne neuzatvoria počty miest pre našu krajinu“, uviedol vedúci Štábu PH Rio 2016 Samuel Roško. Niektoré športy už majú na základe výsledkov z minulého roka a postavenia v renkingu uzavretú možnosť zisku priamej miestenky (paradrezúra, stolný tenis, streľba a tenis na vozíku), takže ich zástupcovia adresovali štábu požiadavky na zaslanie žiadosti o pridelenie bipartitných miesteniek (voľné karty). Ostatné športy tak urobia po ukončení nominačného procesu. Týka sa to atlétov, plavcov, lukostrelcov, tlakárov, cyklistov a boccistov, ktorí ešte o letenky do Ria majú možnosť zabojovať na súťažiach v tomto roku. Štáb sa tiež venoval antidopingovej problematike a zabezpečeniu športovej prípravy do začiatku hier.

Paranormálni hrdinovia pocestujú do Ria

Aj v roku 2016 sa budú komunikačné aktivity súvisiace s prípravou nášho paralympijského družstva a športovcov niesť v duchu kampane „Paranormálni hrdinovia“.


Verejnosti už známy komunikačný koncept komiksových charakterov – paranormálnych hrdinov, vytvorených reklamnou agentúrou Roko, bude v tomto roku opätovne rozvíjaný vo všetkých komunikačných formátoch vrátane merchandisingu.

Najbližšie sa budete môcť s paranormálnymi aj skutočnými hrdinami stretnúť v máji na turnaji Slovakia Open a podujatí Paráda 2016 v Novom Meste nad Váhom.


V ankete o športovca mesiaca aj naše paralympioničky

Aj v roku 2016 pokračuje anketa Tipos športovec mesiaca. Okrem lyžiarok Velez - Zuzulovej a Vlhovej, futbalistu Marka Hamšíka a ďalších sa do nominácie dostali aj paralympioničky Veronika Vadovičová a Petra Smaržová.


Veronika Vadovičová si vyslúžila nomináciu skvelým vystúpením na Svetovom pohári v športovej streľbe v SAE, kde vybojovala až štyri cenné kovy. Zjazdárka Petra Smaržová sa blysla dvoma bronzovými medailami v sérii pretekov tohtoročného Svetového pohára. O konečnom poradí napokon rozhodovalo hlasovanie športovej akadémie.


Prípravu  na Rio 2016 odštartujú v Stredomorí

Slovenskí paracyklisti začínajú prípravu tradične na Mallorke. V dňoch 4. – 15. februára bude ich základňou stredisko EL Arenal, odkiaľ budú vyrážať za objemovými kilometrami po tomto ostrove.


Na sústredení sa zúčastnia Patrik Kuril, Vladislav Janovjak a handbikerka Anna Oroszová s reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom a doprovodom Milanom Oroszom.


Na záver dvakrát Super G s Harausovým bronzom

Dvomi pretekmi Super G zakončili naši alpskí lyžiari vo francúzskom Tignes vyše dvotýždňovú šnúru po štyroch pretekoch Svetového pohára. Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom skončil v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov na treťom a štvrtom mieste.


Martin France potvrdil medzi telesne znevýhodnenými, že táto disciplína patrí medzi jeho silné a umiestnil sa hneď za svetovou špičkou na 6. a 7. mieste.

Výjazd začali naši zjazdári v slovinskej Kranjskej Gore, pokračovali vo švajčiarskom St. Moritzi, talianskom Tarvisiu a na záver sa predstavili v Tignes. Najbližšie cestuje trojica Haraus, Hudík, France s realizačným tímom na finále Svetového pohára do amerického Aspenu (24. – 26. februára).


Kúpou džúsov RIO podporíte našich paralympionikov

Na základe dohody so spoločnosť McCarter získame z predaja džúsov značky RIO 5% zo zisku na podporu slovenských paralympijských športovcov. Spomínané nápoje nájdete v predajniach po celom Slovensku.


Ďzúsy spoznáte podľa postavičky jedného z Paranormálnych hrdinov na vozíku a loga Rio 2016. Slovenská výrobno - obchodná spoločnosť McCarter, a.s. má dlhoročnú  tradíciu na trhu. Je lídrom vo výrobe a predaji 100 % čerstvých ovocných štiav RIO Fresh na slovenskom a českom trhu. Okrem toho je najväčším domácim spracovateľom jabĺk a karotky. V jeho portfóliu sú značky RIO, RIO Fresh, RIO H₂O, Zeus a V12. Je aj dovozcom a distribútorom renomovaných značiek Jana, Teekanne, Pasta Zara, AriZona a ABC. Až 50 % jeho celkovej výroby smeruje na zahraničné trhy. McCarter zároveň vyrába aj pre renomovaných zahraničných partnerov (Sappe Europe, Friya Basil, Healthy People, Skanemejerier Sweden, RegioJet, CSA Czech Airlines, Plane Catering…).