Boccisti zabojujú v Guildforde o európske kovy

Dnes odletela do Veľkej Británie výprava slovenských boccistov, ktorí budú v dňoch 25. - 26. júla štartovať v Guildforde na európskom šampionáte párov a družstiev -  2015 Boccia European Team and Pairs Championships.


Dejiskom bude miestny Surrey Sports Park, kde nás bude reprezentovať osem športovcov: Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Róbert Mezík, Lenka Ďurdinová, Tomáš Král (BC2), Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič (BC4).  

Vedúcim výpravy je Daniel Hamšík, reprezentačným trénerom Martin Gabko, ďalšími členmi realizačného tímu sú Adam Juhás, Pavel Král, Viktor Nagy, Carlos Moreno, Vladimíra Balcová a Ľudmila Andrejčíková. Návrat výpravy na Slovensko je naplánovaný na 27. júla.


EPYG 2015: prvenstvá v boccii i v stolnom tenise

Chorvátsky Varaždín bol v dňoch16. - 19. júla dejiskom druhého ročníka Európskych mládežníckych hier – EPYG 2015 (European Para Youth Games). Zo slovenských zástupcov vybojovali najcennejšie kovy Boris Trávníček (stolný tenis) a Samuel Andrejčík (boccia, BC4).  


V boccii sme získali ešte jedno striebro zásluhou Michaely Balcovej. Viacero dobrých umiestnení zaznamenali aj plavci, ktorí tvorili najpočetnejšiu skupinu slovenskej výpravy. Spomenúť treba najmä štyri bronzové medaily Viktora Verbu. Naša výprava sa presúvala do dejiska hier v dvoch skupinách. V prvej časti 14. júla boli Boris Trávniček a tréner Saša Dragaš (stolný tenis) a plavci Alex Hrušovský, Simona Sadovská, Marek Sloboda, Anna Gettlerová s realizačným tímom v zložení Karina Hrušovská, Monika Sadovská, Miriam Slobodová. Vedúcim celej výpravy bol Maroš Čambal.Deň pred otvorením hier 15. júla absolvovali niektorí klasifikáciu. Ako prvý išiel v ranných hodinách Boris Trávniček,l ktorý bol zaradený do kategórie 4 (národná klasifikácia), následne absolvoval ako jediný IPC medzinárodnú klasifikáciu Marek Sloboda a bol zaradený do kategórie 11 (úplne nevidiaci). V popoludňajších hodinách čakala národná kalsifikácia ešte trio Hrušovský, Sadovská, Gettlerová.V deň otvorenia hier 16. júla sa k výprave pridala druhá polovica – boccisti Samuel Andrejčík a Michaela Balcová s realizačným tímom Peter Balco, Ľudmila Andrejčíková a plavci Viktor Verba, Radomír Pacák, Jadranka Marič, Šimon Holek, plus realizačny tím Marián Verba, Svätopluk Pacák, Katarína Marič, Daniela Barbušová, Larisa Jarembáková.Vo Varaždíne sa súťažilo okrem spomínaných troch športov aj v atletike, ktorú však Slovensko neobsadilo. Štartovali tu zdravotne znevýhodnení športovci do 20 rokov (narodení po 1. 1.…

Glasgow: na MS v plávaní dve ôsme miesta Slovákov

Dve finálové účasti Viktora Keményho a Kariny Petrikovičovej, v oboch ôsme miesta. To sú najlepšie umiestnenia našich plavcov na IPC svetovom šampionáte v plávaní zdravotne znevýhodnených v škótskom Glasgowe (13. - 19. júla).   


„Bohužiaľ, náš odstup od svetovej špičky sa zväčšil“, zhodnotil vystúpenie našich plavcov po návrate reprezentačný tréner Ladislav Struhár. „Viditeľné to bolo najmä u Kariny Pertrikovičovej, ktorá ešte pred dvoma rokmi dosiahla na bronzovú medailu a zo siedmych disciplín sa v šiestich dostala do finále, “ doplnil. Podľa jeho slov je síce potešiteľný osobný rekord o jednu sekundu, ale ak ide svet dopredu o štyri sekundy, logicky sa zvyšuje aj náš odstup.V Glasgowe nás reprezentovala trojica športovcov. Okrem už spomínanej zrakovo postihnutej Kariny Petrikovičovej ešte nevidiaca Tatiana Blattnerová a telesne postihnutý Viktor Kemény. Ani s jeho výkonmi nebol Ladislav Struhár, ktorý je aj jeho osobným trénerom, spokojný. „Na 100 m prsia síce zaplával svoj najlepší tohtoročný výkon, ale zďaleka nie svoj najlepší a na lepšie umiestnenie to stačiť nemohlo“.Jeho zverenec prežíva náročné obdobie, v rámci ktorého sa okrem iného bude musieť po prijatí na vysokú školu presťahovať z Nových Zámkov do Bratislavy. Ale pokiaľ si bude chcieť v Riu zopakovať účasť na paralympiáde (debutoval v Londýne 2012), splnené B limity mu zatiaľ na to nepostačujú. „Tohto roku sú ešte preteky v decembri v Poľsku, na budúci rok v Esbjergu, Berlíne, Egeri a ME na Madeire (30. apríla – 7. mája), kde si budú môcť plavci vybojovať letenky na PH 2016“, upresnil Ladislav Struhár. Medzi nimi aj 13 - ročná Blattnerová, ktorá nesklamala, ale ako dodal, má ešte…

Tenisový Slovakia Open má v zahraničí vysoký kredit

V dňoch 18. - 21. júna bola Trnava dejiskom už XXII. ročníka medzinárodného turnaja Slovakia Open 2015 v tenise na vozíku. Medzinárodná tenisová federácia ITF už potvrdila konanie ďalšieho ročníka v areáli TC Empire Trnava v roku 2016.


„Môžem oficiálne vyhlásiť, že v roku 2016 sa na tomto mieste stretneme opäť. Pevne verím, že sa na turnaji objavia aj nové mená v slovenských farbách,“  uviedol riaditeľ turnaja František Pisarčík.   Na tohtoročnom sa počas štyroch dní snažilo 32 súťažiacich prebojovať čo najďalej. Úloha papierového favorita sa na tomto turnaji nie vždy potvrdila a tak mohli diváci zažiť, ako to už v „bielom športe“ býva zvykom, aj nečakané prekvapenia na úkor samotných hráčov. „Slovakia Open sa medzi hráčmi stáva čoraz obľúbenejším turnajom. Patrí do série antukových turnajov Uniqlo Wheelchair Tennis Tour v Poľsku, Česku a na Slovensku. Zatiaľ, čo v susedných krajinách sú turnaje zaradené od ITF 2 série,  ten náš je v sérii ITF 3,“ priblížil jeho status František Pisarčík, ktorý sa venuje tomuto športu od prvého kontaktu s tenistami na vozíku. Písal sa vtedy rok 1992.O rok neskôr sa konal prvý turnaj u nás a s tým spojené tenisové kempy a kvalifikácie, na ktorých vzniku a príprave jednotlivých kempov sa aj sám podieľal.Spoluorganizátori sa snažili odviesť maximum, no nie všetko bolo v ich silách. ITF totiž zaviedla pravidlo, že hráči do Top 20. miesta svetového rebríčka môžu počas sezóny odohrať len maximálne dva turnaje ITF 3 série. Rozhodnutie, ktorý turnaj si vybrať, bolo teda o čosi náročnejšie. Zo samotného verdiktu neboli nadšení ani diváci, keďže atraktivita turnaja zaostala mierne za očakávaniami. Vrásky na čele spôsobovala pri zostavovaní pavúka…

V Osijeku sa bojovalo priamo o miestenky do Ria

V dňoch 7. - 14. júla bol chorvátsky Osijek dejiskom ďalšej série Svetového pohára v športovej streľbe pod názvom IPC Shooting Wolrd Cup Osijek, kde štartovala šestica slovenských zástupcov. Najlepšie výsledky dosiahla Veronika Vadovičová, ktorá skončila na druhom a štvrtom mieste.


„Keďže ja už mám miestenku na Rio istú, súťažne som štartovala iba v dvoch disciplínach namiesto štyroch, nakoľko podľa nových pravidiel športovej streľby môžu na disciplínu nastúpiť za jednu krajinu iba štyria športovci a ostatní sú mimo súťaž“, vysvetlila Veronika Vadovičová. Slovensko reprezentovali v Osijeku okrem nej ešte Jozef Široký, Radoslav Malenovský, Viera Bučkuliaková, Radoslav Morvay a Štefan Varga. Ďalšími členmi výpravy boli vedúci športovej streľby Dušan Malenovský, asistenti Milan Goleňa a Jozef Mada.

„V disciplíne R2 vzduchová puška v stoji som skončila druhá za Číňankou Zhang Cuiping. V R8 ženská malokalibrovka 3x20 som skončila na 4. mieste, kde som zaostala o 0,1 bodu za treťou priečkou. Zároveň som si na týchto pretekoch otestovala nový strelecký vozík, kabát a doplnky na puške“, doplnila.  

Z našich mal napokon najbližšie k miestenke do Ria Jozef Široký, ktorému ušlo poslednými piatimi ranami finále (strata iba 1 bodu) v R6 malokalibrovka v ľahu a napokon skončil na 15. mieste. Radoslav Malenovský obsadil v R3 vzduchová puška v ľahu 9. miesto.

Slovensko tak aj po Osijeku zostáva s jednou istou miestenkou v tomto športe. Priamy postup do Ria si bude možné vybojovať aj na ďalších pretekoch, ktoré sa budú konať v Austrálii a Amerike


Objavujte bezbariérové Chorvátsko s našim tenistom  

Rastislav Soviš, slovenský reprezentant v tenise na vozíku, je zároveň konateľom cestovnej  agentúry Oreado. Tá ponúka bezbariérové ubytovanie najmä v Chorvátsku, kde má v ponuke cca 150 osobne preverených objektov...


... ktoré odporúča našim športovcom i ďalším zdravotne znevýhodneným ľuďom.  Ako ste sa dostali k tejto činnosti? Sám som pred 25 rokmi po úraze na lyžiach ostal na invalidnom vozíku. Zo skúsenosti viem, aké zložité je hľadanie skutočne prispôsobených bezbariérových objektov, vhodných pre trávenie dovolenky či už na Slovensku alebo v zahraničí. Zdravý človek - predajca v bežnej cestovnej agentúre aj napriek snahe nepozná potreby, ktoré mi vozíčkari máme a často ich ani nemá snahu riešiť alebo ich nerieši uspokojivo. Približne pred dvomi rokmi sme s mojim terajším partnerom vo firme začali diskutovať na tému riešenia tejto situácie a rok intenzívnych príprav viedli k otvoreniu Špecializovanej cestovnej agentúry OREADO, ktorá poskytuje svoje služby výhradne vozíčkarom. Zostavili sme ponuku prevereného bezbariérového ubytovania, pričom všetky objekty, ktoré ponúkame sme osobne navštívili a preverili, keďže chceme predísť nepríjemným prekvapeniam, ktoré asi každý, kto je na vozíku a cestuje, už určite na vlastnej koži neraz zažil.Aký ohlas má u zdravotne znevýhodnených ľudí takáto ponuka?Veľmi veľký. Keďže kampaň vedieme najmä v rovine osobného kontaktu s potenciálnymi klientmi, hodnotím reakcie ako veľmi pozitívne aj u ľudí, ktorých oslovíme náhodne na ulici ak vidíme, že sú na invalidnom vozíku. Naše predpoklady so zlými skúsenosťami, ktoré ľudia pri hľadaní vhodných bezbariérových dovoleniek majú potvrdili, že situácia je veľmi zlá a peripetie, ktoré ľudia musia počas…

EP vo Vrátnej napísal už svoju dvanástu kapitolu

Vrátna bola v dňoch 11. - 12. júla dejiskom už 12. ročníka Európskeho pohára v cyklistike zdravotne postihnutých. V ideálnom počasí a malebnom prostredí súťažilo 55 jazdcov z 11 európskych krajín.


„Je skvelé, že táto tradícia má miesto v európskom kalendári a pred pár dňami sme potvrdili aj 13. ročník. Ten bude extra zaujímavý, pretože pôjde o posledné ladenie formy pred paralympiádou v brazílskom Riu“, uviedol riaditeľ pretekov Karol Mihok. Obdiv si vyslúžil každý jeden pretekár v štartovom poli, kde pútali pozornosť aj slovenskí cyklisti.„Pred 15-timi rokmi bolo viac pretekárov zo Slovenska ako je dnes. Je to všeobecný trend, pretože venovať sa špičkovej cyklistike nie je ľahké. Máme tu aj mladých jazdcov a verím, že nahradí túto končiacu generáciu“, pokračoval v hodnotení Karol Mihok.  Jednou z priekopníčok cyklistiky zdravotne postihnutých je Košičanka Anna Oroszová, tá počas pretekov jazdila za Žilinu a celé podujatie si pochvaľovala: „Chystám sa už na druhú paralympiádu v handbiku, tu vo Vrátnej je to výborná akcia. Ja si pochvaľujem prostredie a vždy sa tu rada vraciam, tieto hory sú úžasné. A čo milo prekvapilo, bola početná divácka účasť tento rok“.Do ďalšieho obdobia uvažuje Karol Mihok  o viacerých projektoch: „Zvažujeme v tejto doline organizovanie Svetového pohára v cyklistike, no to je otázka finančných a materiálnych podmienok. Momentálne by som rád nabral novú motiváciu do ďalších podujatí, v septembri máme byť spoluorganizátorom Slovenského pohára horských bicyklov tu vo Vrátnej. Beriem to ako novú výzvu.“Juraj Vnuk, vg

Lukostreľba: Kinik aj Pavlík so zlatými medailami   

V dňoch 6. - 12.júla bolo Nové Město nad Metují v ČR dejiskom Svetového rankového turnaja v lukostreľbe, na ktorom štartovalo 168 športovcov z 24 krajín sveta. Slovensko si vďaka dvojici Peter Kinik - Marcel Pavlík odviezlo dva najcennejšie kovy.


Peter Kinik vo svojej kategórii CM W-1 obsadil so svojim najlepším zahraničným výsledkom 652 b. v kvalifikácii pekné 4. miesto. V 1/16 postupoval bez boja, v druhom prešiel cez Američana Shieldsa z 13. miesta (129:123). V treťom si hladko poradil s Cavanaghom z  Veľkej Británie (134:123), no vo štvrť finále na neho čakal líder a svetový rekordér tejto kategórie Čech David Drahonický. Náš reprezentant ho prekvapujúco hladko porazil o 10 bodov 128:118. O zlato sa stretol s nováčikom súťaže Turkom Omerom Asikom z 10. miesta. Aj tento súboj Kinik zvládol a rozšíril zbierku svojich medailí zo Svetového pohára o ďalšiu zlatú. „U Petra sa konečne ukázalo správne rozhodnutie prechodu z praváka na dominantnú ľavú stranu. Vďaka dômyselnému projektu a realizácie na svete jedinečného vypúšťača, ktorý mu nahradzuje chýbajúcu časť ľavej ruky, sa Peter znova zaradil medzi lídrov svojej kategórie“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.Najlepší slovenský lukostrelec roku 2014 Marcel Pavlík získal v kvalifikácii 1. miesto za 701 bodov, čo je nový slovenský rekord a len o jediný bod zaostal za svetovým rekordom telesne postihnutých športovcov! „Marcel týmto výkonom ukázal, kto je pánom v kategórii COM -  kladkový otvorený luk muži“, zdôraznil V. Majerčák.  Marcel na svojej ceste za zlatom nedal šancu súperom, iba v jednom prípade remizoval s Britom Hallom 137:137 a v rozstrele dal deviatku, avšak bližšie  k stredu ako súper. Ani majster sveta John Stubs (Veľký…

V Elzachu sa predstaví aj nový slovenský tandem

V pondelok v noci odchádza výprava našich paracyklistov na preteky Svetového pohára do nemeckého Elzachu. V  tíme nebude chýbať vedúci pretekár Svetového pohára Jozef Metelka (skupina MC4), tandemisti Vladislav Janovjak s pilotom Ľubomírom Buganom (MB), Anna Oroszová (WH3) a Patrik Kuril (MC4).


Okrem reprezentačného tímu sa týchto pretekov premiérovo zúčastní aj tandem Juraj Práger - Konštantín Kocian, štartujúci vo farbách tímu Športservis Bratislava. Všetci pretekári budú štartovať v časovke jednotlivcov (24.7.) a cestných pretekoch s hromadným štartom (25. a 26.7.).

Dňa 27.7. sa reprezentačný tím presunie do švajčiarskeho mestečka Nottwil, kde sa budú konať UCI majstrovstvá sveta v cestnej paracyklistike. „Ako Svetový pohár, tak aj majstrovstvá sveta, sú pre paracyklistov veľmi dôležité z pohľadu kvalifikácie na budúcoročné paralympijské hry v Riu“, uviedol reprezentačný tréner Branislav Režňák.  


Veľká previerka plavcov v Glasgowe

IPC majstrovstvá sveta v plávaní Glasgow 2015 pomaly vrcholia. V doterajšom priebehu sa predstavili všetci traja naši reprezentanti. Najlepšie výkony dosiahla Karina Petrikovičová v disciplíne 100m znak a Viktor Kemény 100m prsia, keď sa im podarilo prebojovať do finále, tam však nestačili na svojich súperov a umiestnili sa na 8. Mieste.


Včera sa uskutočnila prezentácia plávania na hrách v Riu de Janeiru spolu s prezentáciu budúcoročných Majstrovstiev Európy, ktoré budú v netradičnom čase od 30.4 do 7.5 na Madeire v meste Funchal. V záverečnom súťažnom dni do bojov zasiahne Karina Petrikovičová v discipline 100m motýlik o 13:00.

Doterajšie výsledky:

Karina Petrikovičová

50m voľný spôsob: 30,18 11. Miesto
200m polohové preteky: 2:48,60 13. Miesto
100m znak: 1:16,33 8. Miesto
400m voľný spôsob: 5:22,16 14. Miesto
100m prsia: 1:31,76 13. Miesto
100m voľný spôsob: 1:07,24 13.Miesto

Viktor Kemény

100m prsia 1:28,57 8. Miesto
200m polohové preteky 3:33,67 14. Miesto
100m znak 1:37,91 17. Miesto

Tatiana Blattnerová

100m voľný spôsob 1:25,34 14. Miesto
100m znak 1:43,57 11. Miesto
100m prsia 1:50,00 11. Miesto