Deň otvorených dverí na Mokrohájskej už tento piatok

Ideálne spojenie vzdelávania a možností športovej prípravy ponúka Spojená škola na Mokrohájskej ul. 3 v Bratislave. Záujemcovia sa môžu prísť pozrieť počas Dňa otvorených dverí 13. a 20. februára.


Toto zariadenie umožňuje zdravotne znevýhodneným deťom ich zaradenie už od materskej školy, cez základnú školu až po stredoškolské vzdelanie v rámci gymnázia, resp. obchodnej akadémie (viac v priloženom dokumente).Ponúka však aj výborné možnosti športovania. V jej priestoroch pôsobí najväčší slovenský klub pre zdravotne znevýhodnených v SR ŠK Altius. „Našou spoločnou víziou je poskytnúť študentom školy profesionálnu športovú prípravu a priestor pre ich napredovanie aj v tejto oblasti“, hovorí jeho predseda Martin Gabko, ktorý je zároveň reprezentačným trénerom našich boccistov.Škola dokáže zabezpečiť aj bezbariérové internátne ubytovanie, pravidelnú dopravu nízkopodlažnými školskými autobusmi, školský klub, širokú ponuku záujmových krúžkov, lyžiarske kurzy a rekondičné pobyty, ale aj interaktívne vzdelávanie. Viac na:  www.mokrohajska3.sk, www.mokrohajska3.edupage.org

Curling: zdolali sme Škótov, stále sme v hre o medaily!

Slovensko zvíťazilo vo svojom siedmom vystúpení na MS v Lohja nad silným tímom Škótska 6:5. Po troch endoch sme viedli 4:0, ale súper otočil na 4:5. V siedmom a ôsmom ende získali naši reprezentanti rozhodujúce body.


So súperom, ktorý na ZPH 2014 vystupoval ako Veľká Británia, sme pred necelým rokom utrpeli v Soči zdrvujúcu prehru 2:12.

Zajtra čakajú našich najskôr Kanaďania a popoludní Nóri. Dve výhry by nám ešte mohli zabezpečiť účasť v semifinále.  


Curleri zaknihovali druhé víťazstvo - porazili Švédov

Po včerajšej popoludňajšej prehre s Čínou (3:8) zvíťazili dnes slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku na MS v Lohja nad Švédskom 6:4. Vo vyrovnanom zápase sme rozhodli o našom triumfe až v poslednom ende, ktorý sme vyhrali 2:0.


Slovensko je s dvomi víťazstvami a štyrmi prehrami aktuálne na 6. - 9. mieste spolu s Nemcami, Nórmi a Škótmi, s ktorými si zmeriame sily dnes popoludní. Zajtra odohrajú Slováci svoje posledné dva zápasy v základnej desaťčlennej skupine - najskôr ich čaká Kanada, popoludní Nórsko.


Na výkonnom výbore aj o 20 - ročnom jubileu SPV

Jedným z hlavných bodov piatkového rokovania Výkonného výboru SPV bola aj príprava slávnostného Valného zhromaždenia SPV pri príležitosti 20. výročia jeho založenia. Ďalšími bodmi programu, ktoré prerokovali …


… členovia VV SPV boli kontrola splnenia úloh za rok 2014, plán činnosti na rok 2015, kalendár aktivít SPV a členských subjektov a ekonomika, vrátane prípravy rozpočtu na tento rok.


Ponuka športovo - rekreačných pobytov na Remate

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) pripravil pre širokú verejnosť ponuku športovo - rekreačných pobytov so zameraním na rodiny a organizácie so zdravotne znevýhodnenými deťmi, ale i dospelými.


Tieto pobyty ponúka v rámci vlastného účelového ubytovacieho zariadenia - Chata Remata pri Handlovej, ktoré sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí, na pomedzí pohorí Žiar a Kremnické vrchy. Vybrať si môžete z ponuky 3-dňových a 7-dňových pobytov, pričom každý pobyt je tématicky zameraný na určité športové aktivity. Takto možu napríklad rodičia so zdravotne znevýhodneným dieťaťom absolvovať predĺžený víkend na Remate, pričom dieťa absolvuje pod dohľadom inštruktora vybraný športový program a rodičia sa môžu individuálne rekreovať. Taktiež školy, alebo organizácie majú možnosť realizovať lyžiarsky kurz, či rekondičný pobyt, pričom je možné pre účastníkov zabezpečiť inštruktorov, či potrebný športový materiál.V ponuke môžete nájsť tieto pobyty:3-DŇOVÉ:Športový pobyt PARASKI - zameraný na lyžovanie telesne znevýhodnených záujemcovŠportový pobyt PARAVISUAL - zameraný na lyžovanie zrakovo znevýhodnených záujemcovŠportový pobyt PARASNOWBOARD - zameraný na snowboarding telesne znevýhodnených záujemcovŠportový pobyt MULTIREKREA - zameraný na rôzne športové aktivity pre zdravotne znevýhodnených záujemcovŠportový pobyt ADRENALIN - zameraný na adrenalínové aktivity pre telesne znevýhodnených - lezenie, painball a jazda na koniŠportový pobyt HANDBIKE - zameraný na cyklistiku telesne a zrakovo znevýhodnených7-DŇOVÉ:Lyžiarsky kurz PARASKI - zameraný na skupiny zdravotne znevýhodnených pri realizácii lyžiarskeho výcvikuŠportovo-rekondičný pobyt IDEAL - zameraný na skupiny zdravotne…

MS curling na vozíku: máme prvú výhru, zdolali sme Nemcov

Slovenskí reprezentanti vo svojom štvrtom vystúpení na svetovom šampionáte zaznamenali prvé víťazstvo, keď zdolali nováčika elitnej skupiny Nemecko 11:3. O výhre našich rozhodol najmä výborný nástup do zápasu - prvý end vyhrali štvorgólovým rozdielom.


Slovensko – Nemecko 11:3 (4:0, 0:1, 0:1, 2:0, 2:0, 0:1, 3:0, X)

Popoludní čaká Slovákov ďalší súper - Čína (15:30 h.)


MS curling na vozíku: na úvod tri prehry Slovákov

Ani v jednom z úvodných troch vystúpení na majstrovstvách sveta v curlingu na vozíku slovenskí reprezentanti neuspeli. V sobotu prehrali s domácim Fínskom, v nedeľu najskôr s USA a potom aj s Ruskom.


O víťazstvá prišli až v záveroch zápasov s Fínskom (8:11) i s USA (7:9). Favorizovaným Rusom podľahli 6:11. Dnes ich čakajú najskôr Nemci a popoludní Číňania.

Ďalší program slovenských reprezentantov:
Utorok 10. 2.: Slovensko - Švédsko (9.30), Škótsko - Slovensko (15.30)
Streda 11. 2.: Slovensko - Kanada (9.30), Slovensko - Nórsko (15.30)

Šampionát, ktorý sa koná vo fínskom meste Lohja, vyvrcholí v piatok. (SITA, vg)


MS curling na vozíku: vo Fínsku už aj o Pjongčang 2018

Dnes dopoludnia odlietajú do finského Lohja slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku. Od soboty do piatka ich tu čaká svetový šampionát, ktorý je už súčasťou kvalifikácie na ZPH 2018. Hlavnými cieľmi sú udržanie sa medzi elitou a nazbieranie maximálneho počtu bodov pre Pjongčang.


Na slovenských curlerov na vozíku čaká jeden z vrcholov sezóny.   Sympatická partia okolo kapitána Radoslava Ďuriša nabrala dnes kurz Helsinki, odkiaľ sa potom ešte prepraví do 80 km vzdialeného mesta Lohja. Miestny Kisakallio Sports Institute bude od soboty 7. februára do piatka 13. februára dejiskom MS. Práve na tomto mieste sa v novembri 2011 začala spanilá cesta Slovákov za nevšednými úspechmi - víťazstvo v kvalifikačnom turnaji a postup na majstrovstvá sveta v Kórejskej republike 2012, kde skončili senzačne štvrtí. Odvtedy zverenci trénera Františka Pitoňáka pozitívne šokovali ešte raz - šiestym miestom na vlaňajších zimných paralympijských hrách v Soči. „Práve vo Fínsku sme odštartovali úspešné obdobie zavŕšené úspechom na paralympiáde, na ktorú máme všetci krásne spomienky. Veríme, že nám známe prostredie v Lohji prinesie aj tentoraz šťastie,“ uviedol tréner František Pitoňák krátko pred cestou na sever Európy.V jeho tíme nastala v porovnaní s minulou sezónou jedna zmena. Alenu Kánovú, ktorá si plní materské povinnosti, nahradil Imrich Lyócsa. Ostatní členovia sú tí istí - Radoslav Ďuriš, Branislav Jakubec, Dušan Pitoňák a Monika Kunkelová. Podľa pravidiel vozičkárskeho curlingu musí byť v tíme aspoň jedna žena.Slováci začnú svoje vystúpenie vo Fínsku v sobotu 7. 2. duelom s domácimi reprezentantami. V nedeľu  8. 2. na nich čakajú silní Američania a ešte silnejší Rusi, v pondelok 9. 2. Číňania a Nemci, v utorok 10. 2. Švédi a Škóti a v stredu 11. 2.…

Fotografie Romana Benického v pražskom metre

Výstavu snímok dlhoročného dvorného fotografa SPV Romana Benického, ktoré nafotil s klientmi ADELI Medical Centra v Piešťanoch, si budú môcť pozrieť Pražania i jej návštevníci od 9. do 28. februára vo vestibule stanice metra Florenc.


Jej organizátorom je Dopravní podnik hlavního města Prahy a Asociácia pomoci postihnutým ADELI (APPA). Roman Benický, už viac ako dva roky denne svojím fotoaparátom zachytáva momenty, keď sa sny o zdraví menia na skutočnosť. "Cestujúci pražského metra, ktorí si nájdu čas zastaviť sa na chvíľku pri fotografiách, uvidia dvanásť záberov českých pacientov piešťanského centra - detí aj dospelých - doplnených ich životným mottom. Druhou časťou výstavy sú fotografie okamihov, keď pevná vôľa a kvalitná zdravotná starostlivosť víťazia nad telesným postihnutím," informovala predsedníčka občianskeho združenia APPA Miriam Juhanesovičová.Združenie APPA sa zaoberá pomocou pri financovaní rehabilitačnej liečby v ADELI Medical Centre, ale poskytuje aj konzultačnú a poradenskú činnosť pre telesne postihnutých a ich rodiny. Od roku 2014 rozvíja svoju činnosť aj v Českej republike. Príbehy pacientov z výstavy, ale aj mnohých ďalších, nájdu tí, ktorí by im prípadne chceli pomôcť, na webovej stránke www.appa.eu.ADELI Medical Center je medzinárodné rehabilitačné centrum v Piešťanoch, ktoré už desať rokov poskytuje intenzívnu, individuálnu a komplexnú neurorehabilitáciu detí a dospelých s detskou mozgovou obrnou, v stavoch po úrazoch mozgu a s ďalšími neurologickými a neuromuskulárnymi poruchami. (TASR, vg)Ing. Roman BENICKÝ (1965, Bratislava)Vyštudoval SVŠT – stojnícku fakultu. Ako fotoreportér začal pôsobiť v médiách v roku 1996. Pracoval v denníku Pravda a v týždenníku Žurnál,…

SP St. Moritz: na záver bronz Petry Smaržovej

Druhým pretekom slalomu vyvrcholil včera v St. Moritzi Svetový pohár v alpskom lyžovaní. Zo Slovákov sa na stupeň víťazov dostala Petrová Smaržová, ktorá skončila tretia. Predbehli ju iba paralympijské šampiónky zo Soči Francúzka Bochetová a Nemka Rothfussová.


Výsledky 2. slalomu, 5.2.

Zrakovo postihnutí muži:

4. Michal Beladič (navádzač Michal Červeň), Jakub Krako (n. Martin Motyka) a Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) nedokončili

Telesne postihnutí stojaci muži:

11. Martin France

Telesne postihnuté stojace ženy:

3. Petra Smaržová

Na MS do Kanady odlieta výprava 18. februára. Posledný test ich čaká v Kimberley (23. - 26.2.), kde sú na programe štyri merané tréningy a dva ostré preteky v zjazde, plus superkombinácia.