Bencont cez víkend nestačil na favoritov

Slovenský zástupca v českej lige hokeja na sánkach Bencont Dolný Kubín prehral počas víkendu oba zápasy s favorizovanými tímami. V sobotu podľahol Pardubiciam, v nedeľu pražskej Sparte.


Sobota 20.2. BENCONT Dolný Kubín - SHK Mustangové AUTO IN Pardubice 0:3 (0:1,0:0,0:2) Góly: 7. Doležal (Kubeš P.), 39. Michalec (Štěpják), 45. Doležal   Nedeľa 21.2. BENCONT Dolný Kubín - HC Sparta Praha SH 2:5 (0:2,1:3,1:0) Góly: 23. Joppa (Kardoš), 43. Joppa (Kardoš, Stašák) - 8. Krupička J. (Krupička Z.), 8. Raul (Krupička Z.), 20. Raul (Krupička J.), 24. Krupička Z. (Zapletal), 28. Raul „Lepší zápas sme odohrali v sobotu. S Pardubicami to bol rýchly zápas hore dolu, opticky sme mali navrch, ale nedarilo sa nám strelecky. Dlho to bolo o jeden gól, v poslednej tretine sme mali veľký tlak, museli sme riskovať a dostali sme ďalšie dva góly.V nedeľu sme hrali so Spartou a súper bol lepší. Rýchlo si vytvoril náskok, ktorý pohodlne udržiaval. Bohužiaľ, súperi nám odskočili a prakticky sme stratili šancu na štvrté miesto. V tabuľke sme naďalej na piatej priečke“, zhodnotil víkendové vystúpenia našich kapitán Peter Štít. . Najbližšie sa predstaví Bencont už túto v sobotu v Českých Budějoviciach a v nedeľu vo Viedni. Viac na http://www.sledgehokejzlin.cz/cshl2015-2016/ http://www.onlajny.com/match/index/date/2016-02-20/id/169806 http://www.onlajny.com/match/index/date/2016-02-21/id/169807 http://www.sledgehokej.cz/

Najbližšie objahoba titulu na dráhe v Montichiari

Po mimoriadne úspešnom roku 2015 má v súčasnosti slovenská paracyklistika isté tri miesta do Ria - dve mužské a jedno ženské. Očakávame sa, že pridajú aj ďalšie. Poslednými kvalifikačnými pretekmi sú UCI majstrovstvá sveta na dráhe, ktoré sa konajú 17. – 19. marca v talianskom Montichiari.


Paralympionik roka 2015 Jozef Metelka tam bude obhajovať titul majstra sveta v stíhacích pretekoch na 4 km a druhé miesto na 1 km. Spoločnú prípravu začali naši reprezentanti sústredením na Mallorce (4. - 15. 2.), ktorého sa zúčastnili Vladislav Janovjak, Anna Oroszová a Patrik Kuril.(majster sveta 2015 v cestnej cyklistike). Pilot tandemu Ján Gallik trénoval individuálne v ČR a Jozef Metelka v španielskom Calpe. „Sústredenie bolo zamerané na trénovanie aeróbnej vytrvalosti. Ďalšia spoločná príprava, ktorej sa zúčastní už aj Ján Gallik, je naplánovaná začiatkom apríla v Chorvátsku“, uviedol reprezentačný tréner Branislav Režňák. 

V cestnej cyklistike budú slovenskí reprezentanti štartovať na podujatiach Svetového pohára v Belgicku (20. - 22. 5.) a Španielsku (15. - 17. 7.), ako aj na pretekoch kategórie C1 v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a na Slovensku (Vrátna dolina). Záverečnú fázu prípravy pred odchodom do Brazílie absolvujú všetci individuálne v domácich podmienkach. „Verím, že mimoriadne silný slovenský paracyklistický tím bude v Riu úspešný, nakoľko predpoklady na to určite má“, zdôraznil B. Režňák.


Stolný tenis: piati s letenkami do Ria, traja v očakávaní

Pred PH 2016 čakajú našich stolných tenistov okrem domácich súťaží tri turnaje s faktorom 40  - k tradičným Slovenian Open v Lašku (3. - 8. mája) a Slovakia Open v Bratislave (10. – 15. mája) pribudol China Open v Pekingu (6. – 12. júna). Niektorí budú štartovať aj na Romanian Open v Kluži (19. – 25. júna) s faktorom 20.


Ranking k Riu sa uzavrel posledným dňom minulého roka. Aktuálne majú isté letenky piati slovenskí reprezentanti: Ján Riapoš, Martin Ludrovský (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik (TT4) a Richard Csejtey (TT8). Do 15. februára bola na bipartitnú komisiu podaná žiadosť pre trojicu Rastislav Revúcky (TT2), Andrej Mészáros (TT4) a Miroslav Jambor (TT7).

Zo spomínanej trojice vyzerá najreálnejšie účasť Revúckeho, ktorý zvládol posledný turnaj roka v decembri v Kostarike, kde porazil všetkých priamych konkurentov a vo finále sa stretol s Jánom Riapošom. „Týmto umiestnením získal veľa bodov, čo ho rebríčkovo posunulo vyššie a podľa nášho názoru sa tým kvalifikoval na PH 2016. Pre mňa ako trénera to bolo to najlepšie, čo mohlo byť - dvaja moji hráči hrali finále“, uviedol po návrate reprezentačný tréner Saša Dragaš. 


Boccisti zabojujú o ďalšie miestenky v Pekingu

Rekordných sedem slovenských boccistov má už v súčasnosti zabezpečenú účasť na PH 2016 v Riu. V Londýne nás reprezentovala pätica. V dňoch 18. - 26. marca na MS jednotlivcov v Pekingu si môžu vybojovať miestenky aj ďalší.


Športovci, ktorí sa pričinili o kvalifikáciu na PH 2016 prešli opäť dlhú a náročnú cestu k vytúženej účasti na najprestížnejšom podujatí sveta. Opäť, už po štvrtýkrát, budú naši boccisti súčasťou slovenského paralympijského družstva. Ako uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko, realizačný tím, tréneri, psychológ, fyzioterapeuti, rodinní príslušníci či priatelia, títo všetci prispeli svojim dielom k úspešnému zvládnutiu náročnej prípravy a účasti na kvalifikačných podujatiach. „V štvorročnom kvalifikačnom období sa po dlhom čase konečne opäť prelomili ľady a podarilo sa nám dosiahnuť lepšiu stabilitu tímu BC1/BC2, zvýšiť sebavedomie športovcov, ich vzájomnú spoluprácu a sebadôveru. Tieto aspekty viedli k lepšej a stabilnejšej športovej výkonnosti, čo sme jednoznačne pociťovali počas medzinárodných podujatí, na ktorých sme dosiahli viaceré medzinárodné úspechy“, zdôraznil. Reprezentačný tím BC1/BC2 pracoval v zložení Jakub Nagy, Lukáš Baláži, Lenka Ďurdinová (BC1), Róbert Mezík, Tomáš Král (BC2). V Riu môžu z tejto zostavy štartovať iba štyria hráči a zastúpenie ženy v tíme je podmienkou. To znamená, že jeden zo športovcov z BC1 nebude jeho súčasťou. Obdobne je to aj u páru BC4, ktorý reprezentoval v zložení Samuel Andrejčík, Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky, Michaela Balcová. Títo športovci dlho bojovali o svoju účasť na PH a aj po niekoľkých medzinárodných podujatiach boli na hraničnom mieste vo svetovom rebríčku. Zlom nastal po mimoriadne kvalitnom výkone…

Kvalitná previerka strelcov v susednom Rakúsku

V dňoch 11.-13. februára sa naši strelci zúčastnili v rakúskom meste Neusiedl am See na V. ročníku podujatia Pannonia Trophy. Veronika Vadovičová s prehľadom zvíťazila vo všetkých šiestich disciplínach, v ktorých štartovala.


„Tieto preteky sú organizované pre zdravých strelcov, ale majú možnosť sa ich zúčastniť aj strelci s zdravotným znevýhodnením. Počas troch dní sme absolvovali šesť disciplín – trikrát vzduchovú pušku v ľahu a trikrát v stoji“, priblížila podujatie naša najlepšia strelkyňa.

Pridali sa k nej aj Štefan Varga a Radoslav Morvay, ktorí mali zo šiestich štartov šesť, resp. päť medailových umiestnení. Úspešné boli aj naše mladé strelkyne - Kristína Funková obsadila v disciplíne R5 vzduchová puška v ľahu v kategórii SH2 3. miesto za domácim Johanom Windhoferrom a našim Štefanom Vargom, Jana Maceková bola štvrtá v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu v kategórii SH1 za Veronikou Vadovičovou, Radoslavom Malenovským a Jozefom Širokým. 

„Pannonia Trophy síce nepatrí pod IPC a nepočíta sa ani do svetového rebríčka, ale bolo to dobré sústredenie pre našich strelcov, keďže počas troch dní absolvovali šesť meraných štartov za odborného dozoru medzinárodných rozhodcov a mohli sa porovnať zo svetovou špičkou zdravých strelcov“, dodala Veronika Vadovičová.

Najbližšie čaká dvojicu Vadovičová - Malenovský súťaž Svetového pohára v thajskom Bangkoku od 13. do 18. marca.


Slovenská lukostreľba nebude chýbať už na piatej paralympiáde za sebou

Minimálne jednu miestenku už máme vďaka Marcelovi Pavlíkovi istú, o ďalšie zabojujú naši reprezentanti od 2. do 10. apríla na Majstrovstvách Európy vo francúzskom mestečku Challans, na pobreží Atlantiku.


Uplynulý rok zhodnotil reprezentačný tréner Vladimír Majerčák pozitívne. „Získali sme tri pódiové umiestnenia zo svetových súťaži, z toho dve zlaté a jeden bronz. Jedno postupové miesto do Ria zďaleka neodzrkadľuje skutočnú úroveň našej reprezentácie. Na MS v nemeckom Donauschingene len o bodík neprešiel mix tím Pavlík/Pashchenkova cez víťaza z kvalifikácie, družstvo Veľkej Británie, opak by znamenal istý postup do na PH 2016“. Mladá Diana Pashchenkova rozohrala z 32. miesta rovnocenný súboj s víťazkou kvalifikácie, no jeden pokazený šíp zmaril aj druhý pokus na postup. Marián Marečák v kvalifikácii mal isté štrnáste postupové miesto, veď priamo postupovalo z MS 18 pretekárov, ale v druhom rozstrele nezvládol pri rovnosti bodov poslednú sadu a prehral o dva body. Marcel Pavlík sa dostal úplne na vrchol vo svojej kategórii na svete. Posunul aj  slovenské rekordy u zdravých a za svetovým rekordom zaostal len bod. "V Riu bude našim najhorúcejším želiezkom v ohni a ja pevne verím, že minimálne skompletizuje paralympijskú sadu medailí. V prípade postupu mix tímu to bude ďalšia slovenská premiéra a dúfam, že úspešná“, pokračoval reprezentačný tréner. Do odletu na ME vo Francúzku zostáva pár týždňov, ktoré lukostrelci naplno využijú na tréningovú prípravu v novej kežmarskej hale Focus, kde môžu trénovať na svoju súťažnú vzdialenosť v terčovej lukostreľbe na 50 m. Tréningová príprava vonku by vzhľadom na poveternostné podmienky pod Tatrami nebola možná. Na…

Atlétov preverí najbližšie Dubaj

V dňoch 17. - 20. marca sa naši reprezentanti v atletike zúčastnia na 8. ročníku pretekov FAAZA IPC Grand Prix v Dubaji (SAE), kde bude štartovať trojica Matušík, Kuřeja, Margoč.  V prvej polovici júna absolvujú posledné veľké podujatie pred PH, ktorým budú ME v talianskom meste Grosseto (10. - 16. júna). Limity však môžu plniť až do 14. augusta.

 


Naša kráľovná športu zaznamenala fantastický úspech v októbri, keď Adrián Matušík vybojoval na MS v katarskej Dohe titul majstra sveta vo vrhu guľou fantastickým výkonom 17, 19 m. V prepočte to znamenalo prekonanie osobného rekordu o 96 cm! Radosť nášmu najlepšiemu atlétovi však kalí skutočnosť, že v Riu vrh guľou v jeho kategórii F44 na programe hier pravdepodobne nebude... Slovensko však má istú jednu priamu miestenku a veríme, že nám pribudnú aj ďalšie.

V každom prípade má Matušík ešte v rezerve hod diskom, ktorý považuje i napriek zlatu v guli za svoju silnejšiu disciplínu. Podobne ako ďalší mužskí atléti, zaradení do tímu pre Rio 2016, má v disku splnený A limit a aktuálne mu patrí 4. priečka vo svetovom rankingu. Marián Kuřeja (F51) je v hode kuželkou siedmy, Marek Margoč (F41) v hode oštepom deviaty. Všetci sa teda nachádzajú v prvej svetovej desiatke. Jedinou členkou tímu bez potvrdeného A limitu je zrakovo znevýhodnená šprintérka na 100 a 200 m Hana Kolníková (T12), ktorá neštartovala v roku 2015 na žiadnom kvalifikačnom preteku.


Projekt PARALELA: motivátori si prevzali certifikáty

NRC Kováčová bola včera miestom stretnutia, na ktorom bol vyhodnotený projekt  PARALELA. Stretli sa tu všetci motivátori, ktorí boli do tohto projektu zapojení a prevzali si certifikáty o úspešnom absolvovaní vzdelávania a testovania.


Úvodné slovo patrilo predsedovi SPV a zároveň odbornému garantovi PARALELY Jánovi Riapošovi, ktorý zhodnotil projekt a vyzdvihol úspešné naplnenie jeho cieľov. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa na jeho príprave a úspešnej realizácii podieľali. Certifikáty odovzdali motivátorom poslankyňa NR SR Bibiána Riapošová a člen správnej rady Nadácie SPV Pavol Múdry.

Súčasťou programu boli aj prezentácie jedinečnej diagnostickej pomôcky - tlakovej mapy a zástupcov spoločnosti IBM, ktorá sa už dlhší čas venuje pracovnej inklúzii zdravotne znevýhodnených.

Na záver odzneli východiská pre pripravovaný projekt PARALELA II.


Paradrezúra: šanca na Rio stále žije

Jediná slovenská reprezentantka v paradrezúre Katarína Jobbágyová, účastníčka PH 2008, má stále šancu štartovať v Riu 2016. Ako uviedla vedúca realizačného tímu Helena Hanková, existujú dve možnosti – pridelenie tzv. bipartitnej karty alebo odrieknutie pridelenej miestenky niektorou krajinou.


V Hongkongu (kde sa konali jazdecké súťaže PH 2008) štartovala naša jazdkyňa na požičanom drezúrnom koni z Maďarska a jej najlepším výsledkom bolo siedme miesto. Do Londýna 2012 sa nedostala. V súčasnosti má aj vďaka pomoci SPV vlastného drezúrneho koňa. Jej konkurencia však má aj troch koňov a vyberá si práve toho, ktorý momentálne najlepšie vyhovuje... Čo sa týka účasti na PH 2016, podmienky sa veľmi nezmenili. FEI (Medzinárodná jazdecká federácia), ktorej súčasťou je i paradrezúra, schválila 78 miest pre PH 2016 pre skupiny 1a, 1b, 2, 3 a 4. Prvou možnosťou je kvalifikovať sa na základe rankového postavenia družstiev od 1. novembra 2014 do 31. januára 2016. Do tohto obdobia boli zaradené i MS 2014 (tri družstvá) a ďalších 18 medzinárodných pretekov, usporiadaných prevažne v Európe. Z vypísaných kvalifikačných pretekov sa naša jazdkyňa z finančných dôvodov zúčastnila len MS 2014 a troch pretekov v roku 2015, vrátane ME. „Veľmi málo na to, aby mala dostatok bodov pre potrebné rankové postavenie. Zostáva nám len prostredníctvom SPV požiadať o tzv. bipartitnú kartu. Bipartitná komisia bude rozhodovať o troch miestach a tie sa spravidla prideľujú krajinám, ktoré ešte neštartovali na PH. Je tu však ešte jedna minimálna šanca. Ak niektorá krajina nebude akceptovať pridelený počet miest, t .j. maximálne štyri, môže byť pridelené miesto na meno a to na základe postavenia v rankovej listine. Všetko bude jasné 22. marca“,  priblížila nominačný proces Helena Hanková.

MS curling: prioritou je ZPH 2018

Slovenských curlerov na vozíku čaká v pondelok 22. februára predpoludním prvý zápas na tohtoročných MS vo švajčiarskom Luzerne proti domácej reprezentácii. Popoludní si zmerajú sily s obhajcami titulu Rusmi.


"Prioritou je nazbierať toľko bodov, aby sme si už na tomto šampionáte definitívne zabezpečili účasť na ZPH 2018“,  tvrdí reprezentačný tréner František Pitoňák. Na MS 2016 opäť štartuje 10 tímov, takže naši si postupne zmerajú sily ešte s Kóreou, Nórskom, Čínou, Kanadou, Fínskom, USA a Nemeckom.  Všetci však veríme, že budú účinkovať aj záverečnom play off o medaily, ktoré je na programe počas víkendu 27. – 28. februára. „Samozrejme, po dvoch štvrtých miestach by sme boli všetci šťastní, keby sa nám už podarilo získať medailu. Ale opakujem – za prvoradé považujeme kvalifikovať sa do Pjongčangu“, zdôraznil F. Pitoňák. Slovenská reprzentácia položila dobrý základ pre splnenie tohto cieľu vlaňajším štvrtým miestom na MS vo fínskom Lohja a rada by sa vyhla tomu, aby musela o potrebné body bojovať na MS 2017. Novou tvárou v tíme a zároveň jeho omladením je Peter Zaťko. Staronovým členom bude Imrich Lyócsa, paralympijský víťaz v lukostreľbe z Atén 2004, s ktorým počíta tréner do "základu". Zvyšok budú tvoriť známi harcovníci - skip Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová a Dušan Pitoňák. V zostave oproti ZPH 2014 už nefigurujú Branislav Jakubec a Alena Kánová. Spolu s Františkom Pitoňákom budú tvoriť realizačný tím Pavol Pitoňák a Milan Bubeník.  Naši absolvovali pred najdôležitejším podujatím roka turnaje v poľskom Czarnom Dunajci a v Bratislave so zdravými curlermi. V našom hlavnom meste to bol turnaj veteránov s účasťou z celej Európy, kde dostali…