EP Pitztal: strieborné priečky pre Kraka a Franceho   

Premiéru Európskeho pohára obstaral včera v tirolskom Pitztali obrovský slalom. Jakub Krako skončil medzi zrakovo postihnutými druhý rovnako ako Martin France, ktorý súťažil v kategórii telesne postihnutých stojacich mužov.


Príjemným prekvapením sú najmä výkony Franceho, ktorý počas víkendu vyhral všetky štyri disciplíny v súťaži IPCAS. Tentokrát pustil pred seba iba Rakúšana Marcusa Salchera, ktorý na ZPH 2014 v Soči vybojoval dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Ďalší paralympijský šampión zo Soči Alexej Bugajev skončil v poli 30 zjazdárov, ktorí dokončili preteky, až piaty!

Výsledky:

15. decembra  Pitztal, obrovský slalom

Zrakovo postihnutí muži:

2. Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 11. Michal Beladič (n. Filip Motyka), 12. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová).... Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík)  diskvalif.

Telesne postihnutí stojaci muži:

2. Martin France

Dnes pokračujú preteky Európskeho pohára slalomom.


Paralympionikov bude v Riu sprevádzať maskot Tom

Až 325 tisíc ľudí sa zapojilo do súťaže o mená maskotov najbližších olympijských a paralympijských hier 2016 v Riu. Paralympijský maskot dostal na základe väčšiny hlasov meno Tom, jeho olympijský brat sa volá Vinicius.


Organizátori OH a PH 2016 ponúkli do súťaže túto dvojicu mien, ktorá napokon zvíťazila, ako poctu Viniciusovi de Moraesovi a Tomovi Jobimovi, hviezdam hudobnej novej vlny z 50. rokov minulého storočia, tvorcom slávnej skladby The Girl from Ipanema.

Ďalšie dvojice, ktoré ponúkli na hlasovanie, boli  Oba a Eba, resp. Tiba Tuque a Esquindim. Výsledok oznámili včera. Paralympijský Tom reprezentuje svojim vzhľadom bohatú flóru hostiteľskej krajiny. Olympijský Vinicius má rysy mačky a zosobňuje brazílsku faunu.  Brazílčania pestrofarebnosťou a stvárnením postáv zjavne stavili na detskú cieľovú skupinu.

"Predstavujú rôznorodosť našej kultúry a národa. Rozdávajú radosť, symbolizujú náš životný štýl. Obe stvorenia sú čarovné, svojou energiou a nadprirodzenými schopnosťami pripomínajú mladú generáciu, ktorú veľmi chceme osloviť," povedala pre rio2016.com brand direktorka Beth Lulová.

Usporiadatelia si od predaja suvenírov sľubujú príjem miliardy brazílskych realov (319 miliónov eur) a rokujú o nakrútení televíznej šou, v ktorej by boli maskoti hlavnými postavami. Pripravujú tiež aplikácie a hry. (vg, SITA)


 Lyžiari vstúpili do sezóny úspešne. France vyhral všetky disciplíny!

Preteky IPCAS v Pitztali otvorili počas víkendu zjazdársku sezónu 2014/15. Najlepšie si z našich počínal Martin France, ktorý vyhral oba preteky Super G a triumfoval aj v obidvoch obrovských slalomoch.


Náš jediný telesne postihnuý zjazdár pritom štartoval v početnej konkurencii. Napríklad v prvom obrovskom slalome dokončilo preteky až 34 lyžiarov. Dve víťazstvá zaznamenal v Tirolsku aj Jakub Krako (oba v obrovskom slalome). Miroslav Haraus zasa zvíťazil v druhom preteku Super G.

Výsledky:

12. decembra

Super G 1

Zrakovo postihnutí:

3. Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík), 6. Jakub Krako (n. Martin Motyka ), 7. Michal Beladič (n. Filip Motyka),8. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová)   

Telesne postihnutí:

1.Martin France (dokončilo 27 štartujúcich)

Super G 2

Zrakovo postihnutí:

1.Miroslav Haraus, 3. Jakub Krako, 7. Michal Beladič,  8. Marek Kubačka

Telesne postihnutí:

1.Martin France (28)

13. decembra

Obrovský slalom 1

Zrakovo postihnutí:

1.Jakub Krako, 4. Miroslav Haraus, 7. Michal Beladič, 8. Marek Kubačka

Telesne postihnutí:

1.Martin France (34)

14. decembra

Obrovský slalom 2

Zrakovo postihnutí:

1.Jakub Krako, 2. Miroslav Haraus, 8. Michal Beladič, Marek Kubačka nedokončil prvé kolo

Telesne postihnutí:

1.Martin France (19)

Dnes a zajtra sa na rovnakom mieste koná prvé kolo Európskeho pohára.  


Vo Vištuku včera padol svetový strelecký rekord

Veronika Vadovičová prekonala včera svetový rekord v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu 60 rán. Doterajší najlepší svetový výkon vlani z Thajska mal hodnotu 637,2 bodu. Naša paralympijská víťazka z Pekingu 2008 ho zlepšila o 0,5 bodu.


Svetový rekord prekonala na Majstrovstvách SR vo vzduchovej puške vo Vištuku.


 Španielska Girona bude hostiť vedecké kapacity z oblasti para športu

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil, že siedma konferencia VISTA pre vedcov a odborníkov z oblasti paralympijského športu sa bude konať v historickom španielskom meste Girona od 7. do 10. októbra budúceho roku.Nosnou témou bude "Zabezpečenie budúcnosti  mladých para športovcov“. Účastníci z celého sveta sa budú venovať témam ako sú paralympijský úspech, zdravie športovcov, klasifikácia, vzdelávanie trénerov a zimné športy. Odborníci, ktorí sa budú chcieť prezentovať svojimi prednáškami na tejto konferencii, majú zaslať abstrakty svojich materiálov vedeckému výboru VISTA 2015 do 15. februára 2015.


Tlakári sa predstavia v sobotu na Športfestivale v Trenčíne

V rámci Športfestivalu v Trenčíne sa v sobotu 13. decembra predstavia aj zdravotne znevýhodnení športovci v tlaku na lavičke. Okrem Maďarov a Poliakov bude štartovať aj pätica Slovákov – Lechan, Kuboši, Habo, Gašpar a Antony.


Na podujatí, ktorého dejiskom bude trenčianske výstavisko, sa zdravotne znevýhodnení športovci predstavia na jednom pódiu spolu so zdravými.

Tlakárov čaká v budúcom roku európsky šampionát v Egeri, kde už pôjde o letenky do Ria. “Výkonnostne majú najlepšie vyhliadky na splnenie limitu Antony a Habo, ale pred ME ich ešte čaká zdravotná klasifikácia”, uviedol reprezentačný tréner Michal Čapla.  


Paralela


Slovenský paralympijský výbor realizuje verejné obstarávania s postupom zákazky podľa §9 ods. 9 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zákazka bude realizovaná pre plnenie úloh v rámci národného projektu s názvom „PARALELA“, financovaného z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Po realizácii verejného obstarávania zverejňujeme dodávateľské zmluvy v rámci projektu PARALELA.

Lyžiarov čaká v piatok tohtosezónna premiéra

Ľadovec Pitztal v Tirolsku bude v piatok dejiskom prvých zjazdárskych pretekov v sezóne 2014/15, na ktorých sa predstavia po prvýkrát od Soči aj slovenskí zjazdári. Chýbať bude naša najúspešnejšia reprezentantka Henrieta Farkašová, ktorú čaká operácia kolena ...


... a ako avizovala, zrejme vynechá celú sezónu. Štartovať však budú ďalší medailisti zo ZPH 2014 - Jakub Krako a Miroslav Haraus s  navádzačmi Martinom Motykom, resp. Marošom Hudíkom. Zostavu zrakovo postihnutých športovcov dopĺňajú Michal Beladič (n. Filip Motyka) a Marek Kubačka (n. Natália Karpišová). Jediným telesne postihnutým reprezentantom bude na týchto pretekoch Martin France.

Prvý pretek označený ako IPCAS sa bude konať v dňoch 12. - 14. decembra, následne sa na rovnakom mieste bude v dňoch 15. - 16. decembra jazdiť aj prvé kolo Európskeho pohára (EP). Z Pitztalu sa naša výprava presunie do Kühtai, kde sa v dňoch 19. - 21. decembra uskutoční druhé kolo EP. Tam už bude štartovať aj Petra Smaržová v kategórii telesne postihnutých žien. Naopak, chýbať bude Martin France. Realizačný tím tvoria tréneri Roman Petrík, Martin Makovník, Tomáš Bartalský a fyzioterapeut Stanislav Kliman.


Slovenskí hokejisti siahali v Elblagu po bronze

Na výborne obsadenom medzinárodnom turnaji v hokeji na sánkach, ktorý sa počas víkendu konal v poľskom Elblagu, postúpili slovenskí reprezentanti až do súboja o tretie miesto. Podľahli v ňom po samostatných nájazdoch švédskemu Malmö Sledgehammers 1:2.


„Ešte päť minút pred koncom zápasu sme viedli 1:0 a siahali po bronze, čo by bol super úspech. Ale aj štvrté miesto v tejto konkurencii má veľkú cenu“, uviedol kapitán tímu Peter Štít.Slováci dostali v základnej skupine za súperov reprezentačný tím Rakúska, IKS Atak Elblag (v podstate reprezentačný tím Poľska) a Fenix Moskovská oblasť. Po víťazstvách nad prvými dvomi súpermi a prehre s ruským klubom postúpili do štvrťfinále, kde porazili fínsky tím Helsinki Karhu - Kissat a dostali sa do semifinále. Tam opäť narazili na Moskovskú oblasť, ktorá sa stala aj celkovým víťazom turnaja. Ten bol pre našich reprezentantov prípravou na marcové MS B skupiny  vo Švédsku.Výsledky slovenského tímu:  Piatok 5.12.Základná skupinaFenix Moskovská oblasť 0:3Elblag 2:1  Ligda (Fojtík), Fojtík (Štít)Rakúsko 2:0 Fojtík (Joppa), Joppa (Štít)Sobota  6.12Štvrťfinále: Helsinki Karhu - Kissat 5:0 Ligda (Štít), Joppa (Ligda), Joppa (Fojtík), Joppa (Fojtík), Joppa (Fojtík, Trška)Semifinále: Fenix Moskovská oblasť 0:6Nedeľa 7.12Zápas o 3. miesto: Malmö Sledgehammers 1:2 po sn Ligda (Joppa)Finále:  Fenix Moskovská oblasť – Bremen Pirates 6:1Zostava Slovenska:Brankári: Pastucha, HutkaObrancovia: Štít, Stašák, KardošÚtočníci: Joppa, Ligda, Fojtík, Rauš, Biath, Trška, ZanovítTréneri: Dráb, Bielečka

Memorandum s IIHF pomôže rozvoju hokeja na sánkach

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) podpísali včera v Monaku Memorandum o porozumení, ktoré pomôže rozvoju hokeja na sánkach (ice sledge hockey) v najbližších rokoch.


Za IPC podpísali memorandum jeho prezident Sir Philip Craven a výkonný riaditeľ Xavier Gonzalez, za IIHF jeho najvyšší predstaviteľ René Fasel.

Dokument obsahuje dohodu o vytvorení informačnej kampane, zacielenej  na členské národné federácie IIHF, zahrnutie rozhodcov a trénerov hokeja na sánkach do vzdelávacích programov IIHF, ako aj usmernenia pre majiteľov a prevádzkovateľov hokejových hál na zlepšenie ich dostupnosti pre zdravotne znevýhodnených hokejistov.  

"Neexistuje lepší spôsob, ako zavŕšiť tento mimoriadne úspešný rok hokeja na sánkach než podpisom memoranda s IIHF. Soči 2014 dalo hokeju ideálnu platformu na prilákanie globálneho záujmu o tento šport“, povedal  Sir Philip Craven.

"Sme radi, že môžeme pomôcť pri zviditeľnení hokeja na sánkach pri jeho vstupe do ďalšieho paralympijského cyklu. Obetavosť a úsilie, ktoré predviedli títo športovci počas náročného turnaja v Soči ukázali, že je to  šport hodný takej významnej udalosti, akou sú paralympijské hry“, uviedol René Fasel.