Zopár tipov k preprave

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR si pre Vás pripravila zopár tipov k preprave.


Preprava osôb vo vozidle, ktoré má plošinu a človek môže sedieť v aute na vozíku.PREPRAVNÁ SLUŽBA A TAXÍKYOPEL - MOVANO - 0915 980 712, 0915 786 280, 0903 462 598 FIAT DOBLO - 0948 502 177, 0905 530 428Najlacnejšie taxi služby v Bratislave, ak si viete presadnúť z vozíka na sedadlo: Taxi Prešporok - 0904 700 699 (nástupné - 0,70€, 1 km - 0,43€.), Taxi Easy (0918 555 555, vlastnia autá Dacia Logan a Kia, do ktorej však nevojde mechanický vozík)- kdekoľvek v rámci BA je jednotná taxa 5€ Nová taxislužba v Bratislave za jednotnú cenu 5,50 je Veve taxi. Majú autá ŠKODA Roomster.BEZBARIÉROVÁ MHDPo vlastných skúsenostiach odporúčame využiť aj mestskú MHD. Ktoré spoje majú „bezbariérovú" plošinu, si nájdete v grafikone uverejnenom na webe www.dpb.skhttp://www.dpb.sk/pre-cestujucich/cestovne-poriadky/Prípadne si zavolajte na dopravný dispečing a oni Vám povedia, či a kedy ide Váš spoj bezbariérový. Infolinka: 02/5950 5950.Odporúčame nové električky, ktoré sú zväčša na linke č. 4 a obsahujú vyklápaciu plošinu. Cesta nimi je veľmi pohodlná, vôbec necítiť, že sa veziete. Ak budete chcieť poradiť, kontaktujte nás. Radi Vám poradíme.BEZPLATNÉ SOCIÁLNE PORADENSTVO A AGENTÚRA OSOBNEJ ASISTENCIE Hľadáte asistentov na leto alebo na bežné dni? Potrebujete poradiť? Kontaktujte nás! Pokúsime sa Vám pomôcť.INTEZÍVNY REHABILITAČNÝ KURZV termíne od 13.7. - 17.7.2015, v čase od 8-10hod.,od 13-15hod. sa organizuje liečebný program s intervalom trvania 1 týždeň.…

V piatkovej správe SIS zverejnená spolupráca aj s SPV

V piatok 3.7.2015 šéf Slovenskej informačnej služby predstavil poslancom NR SR správu, v ktorej informoval o činnosti SIS.


,,Chcem zo svojej pozície poďakovať za spoluprácu vláde SR a všetkým, vrátane SIS, ktorí pomohli k naplneniu nášho základného cieľa počas ZPH SOČI 2014, a to vrátenie všetkých účastníkov projektu živých a zdravých domov k svojim rodinám. Situácia to vôbec nebola jednoduchá a s odstupom času a so zreteľom na vývoj posledných udalostí vo svete sa o to viac teším, že sme podali aj v tejto zložitej situácii vyborné športové výkony." uviedol predseda SPV Ján Riapoš na margo publikovanej správy, ktorej časť zverejňujeme: Bezpečnostné opatrenia služby počas ZOH a ZPH v SočiV prvom štvrťroku 2014 služba zaradila do kategórie najvyššej priority svojho spravodajského záujmu XXII. Zimné olympijské hry v Soči (ZOH; 7. - 23. 2. 2014) a XI.Zimné paralympijské hry v Soči (ZPH, 7. - 16. 3. 2014). Dôvodom bol predpoklad, že takéto vrcholné medzinárodné športové podujatia, na ktorých mala zastúpenie aj SR športovcami, štátnikmi i diváckou verejnosťou, a miesto ich konania (bezpečnostne nestabilný región Severného Kaukazu) môže vzbudiť záujem teroristických alebo extrémistických skupín.Potenciálne riziko teroristickej aktivity severokaukazských islamistických militantov, ktorí plánovali prezentovať región S. Kaukazu ako zónu aktívneho džihádu, bolo vysoké. Z bezpečnostného hľadiska nebolo možné podceniť ani aktivitu autora (resp. autorov) tzv. varovných e-mailov adresovaných olympijským výborom viacerých krajín, vrátane Slovenského olympijského výboru (SOV).SIS sa zapojila do realizácie…

V Regisporte pribúda počet evidovaných

SPV uviedol do prevádzky v polovici mája novy projekt elektronickej evidencie a registrácie s cieľom poskytnutia operatívnejšieho prístupu k aktualizácii potrebných údajov svojim členom.


V prvej etape, ktorá skončila 30. júna sa v registri mali možnosť zaevidovať členovia reprezentačných družstiev, ktorých vysiela na medzinárodné podujatia SPV. Do stanoveného termínu je v registri zaevidovaná ani nie polovica športovcov - reprezentantov, trénerov a členov RT /vid prehľad tabuľka nižšie/. Všetkým, ktorí tak urobili aj touto cestou ďakujeme. V druhej etape bude cieľom dať možnosť sa do registra zaevidovať všetkým ďalším, ktorí spolupracujú so SPV" uviedol na včerajšom stretnutí s dodávateľom predseda SPV Jan Riapos.

Prehľad evidovaných v Regisporte po športoch:
Atletika 4
Boccia - EHM 4
Hokej na sánkach 4
Plávanie 23
Streľba 11
Tlak 8
Zjazd. a bež. lyžovanie 4
Snowboard 1
Tanec 0


Medzinárodné kempy v hokeji na sánkach budú na Slovensku

Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s vedením tímu hokeja na sánkach pripravil medzinárodný projekt rozvoja tohto športu v krajinách strednej Európy - usporiadanie medzinárodných tréningových kempov so zahraničnou účasťou na Slovensku.


Po úspešnej reprezentácii Slovenska na Majstrovstvách sveta skupiny-B, kde náš tím získal 3. miesto, pokračuje tím v príprave a vo svojom úsilí vybojovať si účasť na ZPH 2018 v PyeongChangu. K tomuto by mu mal napomôcť i úspešne schválený a IPC Agitos nadáciou i finančne podporený spomínaný projekt kempov.
Kempy sa uskutočnia v dvoch termínoch, zimný v januári a letný v máji 2016 a v programe bude okrem tréningov na ľade aj testovanie silových schopností účastníkov a diskusie trénerov na tému športovej prípravy. Aktuálne veríme, že po oslovení by sa tohto kempu mohli zúčastniť tímy z Rakúska, Česka, Poľska, prípadne začínajúci tím Chorvátska.


Jakub Krako po operácii

Náš zrakovo znevýhodnený lyžiar Jakub Krako po páde pred Majstrovstvami sveta v Panorama, Kanada 2015, sa minulý týždeň podrobil operácii kolena.


Jakub je náš dlhoročný reprezentant a viacnásobný medailista z paralympijských hier a ďalších významných podujatí, bohužiaľ pri pretekoch v Kimberley, Kanada, pri zlom doskoku si vyvrtol koleno a tým pádom si znemožnil štart na Majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní. Keďže vieme, že Jakub je veľký bojovník, aj napriek zraneniu sa skúsil zaprieť a postavil sa na štart Super-G a obrovského slalomu, žiaľ napriek svojej odvahe a chuti pretekať nedokázal dosiahnuť pre neho uspokojivé umiestnenie.


Po príchode na Slovensko podstúpil magnetickú rezonanciu a tá zistila odtrhnutie krížneho väzu, poškodenie menisku a bočného väzu. Minulý týždeň Krako podstúpil plastiku krížneho väzu a v najbližších mesiacoch ho čaká rehabilitácia. Ako sám hovorí, operácia dopadla dobre a bude sa v najbližších mesiacoch riadiť pokynmi lekárov a fyzioterapeuta. V nadchádzajúcej sezóne sa Jakub po úspešnej rekonvalescencii chce zamerať predovšetkým na zlepšenie techniky.


Lukostrelci pred svetovým šampionátom vo forme

V sobotu sa v Kežmarku v rámci II. kola Padtatranskej žiackej ligy uskutočnili aj kontrolné preteky reprezentačných lukostrelcov. Ich cieľom bolo na záver desaťdňového sústredenia preveriť pripravenosť pred MS v nemeckom Donaueschingene (23. - 30. augusta).


Ešte predtým ich v Novom Měste nad Metují čaká Svetový pohár (6. - 13. júla). „Previerka dopadla nad očakávanie. Aj ideálne počasie prispelo k výborným výsledkom. Marcel Pavlík so 694 bodmi zaostal len o dva body za svojím osobným rekordom, Peter Kinik (656 bodov), naopak, vylepšil svoj osobný rekord o dva body. Marián Marečák dosiahol so 671 bodmi svoj najlepší výsledok za posledné dva roky“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.  

Pre Dianu Pashchenkovú znamenalo 587 bodov osobný rekord, ale nebyť poruchy na luku, bola by dosiahla limit 600 bodov pre účasť na MS. „Prognóza je veľmi priaznivá a je takmer isté, že ani na piatych paralympijských hrách za sebou lukostreľba chýbať nebude“, dodal V. Majerčák.


M- SR v cyklistike: skvelé štvrté miesto Jozefa Metelku

Žilina bola počas víkendu dejiskom Majstrovstiev Slovenska v cyklistike. Štartoval na nich aj najlepší slovenský paracyklista Jozef Metelka a v piatkovej časovke okolo vodného diela skončil na fantastickom štvrtom mieste. Obe disciplíny vyhral favorizovaný Peter Sagan.


Medzi takmer dvesto cyklistami sa dvadsaťosemročný športovec s nadkolennou amputáciou ľavej končatiny rozhodne nestratil a prekvapil najmä tých, do ktorých pozornosti sa zatiaľ nedostal. Okrem štvrtého miesta v časovke zaujal aj vo včerajších pretekoch s hromadným štartom, kde v daždivom počasí prišiel do cieľa v skupine za Saganom a v rámci majstrovstiev Slovenska obsadil desiatu priečku.Víkednové podujatie bolo spoločnými majstrovstvami Česka a Slovenska, zároveň boli pretekári vyhodnotení aj v rámci svojich krajín.Jozef Metelka je dvojnásobným svetovým šampiónom v dráhovej paracyklistike 2014 a 2015 a v posledných týždňoch zaznamenal aj štyri víťazstvá vo Svetovom pohári 2015 na ceste.* * *ROZHOVOR  S JOZEFOM METELKOMBola to vaša premiéra na tomto podujatí?Prvýkrát som štartoval vlani a skončil som šiesty v časovke.Ako sa vám jazdilo? Prekvapilo vás niečo? Trochu ma prekvapilo to množstvo vody. Bolo to naozaj divoké. Pršalo tak, že cez okuliare som už v závere prvého kola ani nevidel. Ako prebiehali cestné preteky z vášho pohľadu? Skúšal som sa držať v hlavnej skupine. Raz som musel doskočiť zo kupinky, ktorá sa vytvorila po výstupe na takom kratšom strmšom kopci a dobehnúť hlavnú skupinu. Posledné kolá boli pomerne rýchle  a v záverečnom kopci som sa snažil vydržať do konca, čo sa mi aj podarilo a vyšlo to na desiate miesto.Vnímali ste prítomnosť Sagana ako niečo výnimočné? Samozrejme, viem aké má renomé, ale osobne sme sa zatiaľ nestretli. V pelotóne som ho vnímal iba…

Stolný tenis: v Kluži všetci traja Slováci na stupňoch víťazov  

Dve prvé a jedno druhé miesto – taká je bilancia trojice slovenských reprezentantov zo súťaže jednotlivcov na Romania Open 2015 v Kluži. Prekvapujúce prvenstvo si na konto pripísal Jozef Kršiak (TT8), ktorý vo finále zdolal Čilana Moralesa Cortesa 3:0.


Rovnako hladké finálové víťazstvo 3:0 nad Poliakom Michalom Deigslerom zaznamenal aj Miroslav Jambor, ktorý sa premiérovo predstavil v skupine postihnutia TT7.

Štvornásobná medailistka z PH Alena Kánová našla svoju premožiteľku až vo finále, kde podľahla Švédke Anne Carin Ahlquistovej 0:3.

Romania Open má štatút turnaja s faktorom 20 a je tiež súčasťou prípravy na jesenné ME 2015 v Dánsku a nominačného procesu na PH Rio 2015. 


Štáb PH Rio 2016 najmä o plnení nominačných kritérií

Včera sa na pôde SPV v Bratislave uskutočnilo druhé zasadnutie Štábu PH Rio 2016. Jeho členovia zhodnotili doterajšiu prípravu, výsledky a zdravotný stav reprezentantov. Venovali sa aj zabezpečeniu logistiky a semináru šéfov výprav, ktorý bude v septembri v dejisku hier.


Do plnenia nominačných kritérií je aktuálne zaradených 41 reprezentantov (z toho 1 pilot cyklistického tandemu) v 11 športoch. Isté miestenky majú zatiaľ iba streľba (1) a cyklistika (2, žena + muž). V tomto roku sa však konajú ešte štyri svetové a tri európske šampionáty. Strelci zasa absolvujú kontinentálnu kvalifikáciu na Svetovom pohári v Osijeku.

Členovia štábu sa zaoberali aj možnosťou stanoviť národné kritériá v prípade väčšieho počtu kandidátov na pridelené miesta v jednotlivých športoch. Zasadnutia sa zúčastnil aj zástupca Anidopingovej agentúry (ADA) SR.


V Rumunsku sa predstaví trojica Kánová, Jambor, Kršiak

Od dnešného dňa do nedele štartuje trojica slovenských reprezentantov na turnaji Romania Open 2015 v rumunskom meste Kluž. Spolu s trénerom Andrejom Bardoňom vycestovali Alena Kánová (TT3), Miroslav Jambor (TT7) a Jozef Kršiak (TT8).


Miroslav Jambor, ktorý doteraz štartoval v skupine postihnutia TT8, bol po zdravotnej klasifikácii preradený do TT7. Definitívnu platnosť nadobudne tento verdikt až po turnaji v Kluži, kde bude počas hry pod dozorom klasifikátorov.

Romania Open má štatút turnaja s faktorom 20 a je tiež súčasťou prípravy na jesenné ME 2015 v Dánsku a nominačného procesu na PH Rio 2015.