V La Moline tentokrát o body do Svetového pohára

Včera odletela do Pyrenejí slovenská minivýprava zjazdárov, ktorá sa od dnes do nedele predstaví po prvýkrát v tejto sezóne na pretekoch Svetového pohára. Súťaž v La Moline je jednou z previerok pred MS v kanadskej Panorame, ktoré sa uskutočnia v dňoch 28. februára - 10. marca.


Vo výprave je strieborný medailista zo Soči, zrakovo postihnutý Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom a telesne postihnutý Martin France, ktorý súťaží v kategórii stojacich. Ten sa predviedol vo skvelej forme na decembrových pretekoch v Pitztali, kde nechal za sebou aj medailistov zo Soči. Spolu so športovcami vycestovali do španielskeho zimného strediska aj tréneri Roman Petrík a Martin Makovník.

Účastníci pretekov v La Moline si zmerajú sily v štyroch slalomoch. Najbližšie čaká našich reprezentantov ďalšie kolo Európskeho pohára v dňoch 16. - 18. januára v rakúskom Matrei, kde už budú štartovať aj  Jakub Krako, Michal Beladič, Marek Kubačka, Petra Smaržová a okrem slalomu sú tam na programe aj obrovský slalom a superkombinácia.

Do MS sa ešte zúčastnia na dvoch Svetových pohároch vo francúzskom Tignes (26. - 30.  januára) a vo švajčiarskom St. Moritzi (2. - 5. februára).


Knižná pamätnica ZPH Soči 2014 je na svete

V závere roka opustili tlačiareň čerstvé výtlačky knižnej publikácie Soči 2014, ktorá zachytáva najvýznamnejšie momenty vlaňajšej XI. zimnej paralympiády. V rekordnom takmer 200 stranovom rozsahu autorský kolektív podrobne zmapoval...


...najmä vystúpenie slovenských reprezentantov, ktorí v celkovej bilancii vybojovali pre našu krajinu pekné šieste miesto. Okrem tradične bohatej obrazovej časti je tentokrát výrazne posilnená aj textová, zachytávajúca okrem iného život v paralympijskej dedine a dianie mimo športovísk. Po prvýkrát v histórii obsahuje pamätnica hier aj sumár v angličtine. Texty autorov Jána Riapoša, Stana Ščepána a Romana Végha doplnil kolektív novinárov, ktorí pokrývali dianie v Soči (Pavol Kubiš - Denník Šport, Rastislav Hríbik - Plus 7 dní a Daniel Šarga - SITA). Obrazom zachytil dianie na ZPH 2014 Roman Benický.

O dátume a mieste oficiálneho uvedenia publikácie do života budeme informovať v najbližšom čase.


Lámanie bariér v Soči top momentom roku 2014

V posledný deň roka uzatvorilo IPC na svojej oficiálnej stránke hlasovanie o najsilnejších 50 momentoch roku 2014. Podľa očakávania sa na prvom mieste umiestnili ZPH 2014 v Soči pod heslom „Soči 2014 - lámanie bariér“.


Na druhom miest skončilo odvysielanie priameho prenosu televíziou NBC z finálového zápasu v hokeji na sánkach na ZPH 2014 USA - Rusko. Tretia priečka patrí oslavám 25. výročia založenia IPC.


Možnosť zapojiť sa do internetového šachového turnaja

Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR organizuje už šiesty ročník internetového turnaja v šachu OMD DystroOpe-net 2015. Turnaj odštartuje  20.januára a potrvá do 22. marca.


Tak ako doteraz, aj tento ročník budeme používať šachové rozhranie, ktoré ponúka server www.playok.com. Odohrá sa 9 kôl, každý týždeň jedno kolo. Na čase odohratia  partie sa súperi vopred dohodnú cez komunikačný portál. Prihlášku je možné podať do 13. januára. Viac na http://www.sach.bashto.sk//sk/index.php, sach@omdvsr.sk, 0949 737 543.


Ďakujeme Vám všetkým za podporu v roku 2014!

Slovenskí paralympionici, pracovníci sekretariátov SPV, SZTPŠ a PMS ďakujú všetkým partnerom, podporovateľom a priaznivcom za pomoc a podporu v roku 2014, prajú pekný záver roka a veselého Silvestra!


Zároveň Vám prajeme všetko najlepšie do roku 2015, veľa zdravia, šťastia, pozitívnej energie a veľa úspechov v osobnom i pracovnom živote.

Curlerov čaká vo februári svetrový šampionát vo Fínsku

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku je momentálne v plnej príprave na nadchádzajúce majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v dňoch 6. - 13. februára vo fínskom meste Lohja. Po sérii tréningov ich čaká...


…v dňoch  10. - 12. januára posledné kolo Medzinárodnej vozíčkarskej ligy v Prahe, kde odohrajú osem zápasov. Aktuálne sa slovenskí curleri, ktorí obhajujú prvenstvo, nachádzajú v tabuľke na druhom mieste. V důsledku materských povinností sa musia  zaobísť bez Aleny Kánovej, ale do prípravy sa opäť zapojil Imrich Lyócsa, ktorý už v tíme pôsobil.

Slovenskí tím sa v tomto roku premiérovo predstavil na ZPH a v Soči vybojoval šieste miesto.   


EP Kühtai: ďalšie medailové umiestnenia slovenských zjazdárov

V rakúskom stredisku Kühtai pokračoval počas víkendu Európsky pohár v zjadovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených. Z našich si najlepšie počínal Jakub Krako, ktorý skončil v slalome druhý a v obrovskom slalome a superkombinácii tretí.


Bronz si na svoje konto pripísala v superkombinácii aj jediná žena v našej výprave Petra Smaržová a Miroslav Haraus v slalome.

Výsledky:

Slalom, 19. decembra

Zrakovo postihnutí:

2. Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), 5. Michal Beladič (n. Filip Motyka), Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) nedokončil

Telesne postihnutí stojace ženy:

Petra Smnaržová nedokončila

 

Obrovský slalom, 20. decembra

Zrakovo postihnutí:

3. Jakub Krako, 4. Marek Kubačka, 7. Miroslav Haraus, 9. Michal Beladič

Telesne postihnutí stojace ženy:

4. Petra Smnaržová

 

Superokombinácia, 21. decembra

Zrakovo postihnutí:

3. Jakub Krako, 5. Michal Beladič, Marek Kubačka a Miroslav Haraus nedokončili slalom, Haraus skončil v Super G druhý

Telesne postihnutí stojace ženy:

3. Petra Smnaržová

*superkombinácia pozostáva zo Super G a slalomu

Najbližšie čakajú našich lyžiarov preteky Svetového pohára v španielskej La Moline v dňoch 8. - 11. januára.


Henrieta Farkašová sedemnásta v ankete Športovec roka 2014

Víťaz ankety Športovec roka 2014 na Slovensku bude známy dnes večer. Verejnosť sa jeho meno dozvie v priamom prenose RTVS na Jednotke. Slávnostné vyhlásenie sa začne o 20:20 hod. v novej budove SND v Bratislave.Uzávierka hlasovania v ankete bola 5. decembra. Hoci laureáti v najlepšej desiatke sú známi, kompletné výsledky sa verejnosť dozvie až na galavečere. Známe je však už poradie na ďalších miestach. Z paralympijských športovcov sa najvyššie umiestnila dvojnásobná víťazka v zjazdovom lyžovaní zo ZPH Soči 2014 Henrieta Farkašová, ktorá skončila na 17. mieste.


Jakub Krako zakončil sériu v Pitztali víťazným slalomom

Vo včerajšom slalome prvého kola Európskeho pohára v rakúskom Pitztali triumfoval medzi zrakovo postihnutými mužmi náš najlepší zjazdár Jakub Krako a Miroslav Haraus obsadil bronzovú priečku.


Martin France medzi telesne postihnutými stojacimi skončil po štyroch víťazstvách a jednej druhej priečke tentokrát na deviatom mieste.  

Výsledky:

16. decembra, slalom

Zrakovo postihnutí muži:

1.Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), 7. Michal Beladič (n. Filip Motyka)

Telesne postihnutí stojaci:

9. Martin France

V dňoch 19. – 21. decembra pokračuje Európsky pohár pretekmi v ďalšom rakúskom stredisku Kühtai, kde sa bude jazdiť aj superkombinácia. Vrcholom sezóny 2014/15 bude svetový šampionát v kanadskej Panorame (28. februára - 10. marca), kde sa predstaví 130 športovcov z 30 krajín.


EP Pitztal: strieborné priečky pre Kraka a Franceho   

Premiéru Európskeho pohára obstaral včera v tirolskom Pitztali obrovský slalom. Jakub Krako skončil medzi zrakovo postihnutými druhý rovnako ako Martin France, ktorý súťažil v kategórii telesne postihnutých stojacich mužov.


Príjemným prekvapením sú najmä výkony Franceho, ktorý počas víkendu vyhral všetky štyri disciplíny v súťaži IPCAS. Tentokrát pustil pred seba iba Rakúšana Marcusa Salchera, ktorý na ZPH 2014 v Soči vybojoval dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Ďalší paralympijský šampión zo Soči Alexej Bugajev skončil v poli 30 zjazdárov, ktorí dokončili preteky, až piaty!

Výsledky:

15. decembra  Pitztal, obrovský slalom

Zrakovo postihnutí muži:

2. Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 11. Michal Beladič (n. Filip Motyka), 12. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová).... Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík)  diskvalif.

Telesne postihnutí stojaci muži:

2. Martin France

Dnes pokračujú preteky Európskeho pohára slalomom.