V La Moline tentokrát o body do Svetového pohára

Včera odletela do Pyrenejí slovenská minivýprava zjazdárov, ktorá sa od dnes do nedele predstaví po prvýkrát v tejto sezóne na pretekoch Svetového pohára. Súťaž v La Moline je jednou z previerok pred MS v kanadskej Panorame, ktoré sa uskutočnia v dňoch 28. februára - 10. marca.

Vo výprave je strieborný medailista zo Soči, zrakovo postihnutý Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom a telesne postihnutý Martin France, ktorý súťaží v kategórii stojacich. Ten sa predviedol vo skvelej forme na decembrových pretekoch v Pitztali, kde nechal za sebou aj medailistov zo Soči. Spolu so športovcami vycestovali do španielskeho zimného strediska aj tréneri Roman Petrík a Martin Makovník.

Účastníci pretekov v La Moline si zmerajú sily v štyroch slalomoch. Najbližšie čaká našich reprezentantov ďalšie kolo Európskeho pohára v dňoch 16. - 18. januára v rakúskom Matrei, kde už budú štartovať aj  Jakub Krako, Michal Beladič, Marek Kubačka, Petra Smaržová a okrem slalomu sú tam na programe aj obrovský slalom a superkombinácia.

Do MS sa ešte zúčastnia na dvoch Svetových pohároch vo francúzskom Tignes (26. - 30.  januára) a vo švajčiarskom St. Moritzi (2. - 5. februára).

Knižná pamätnica ZPH Soči 2014 je na svete

V závere roka opustili tlačiareň čerstvé výtlačky knižnej publikácie Soči 2014, ktorá zachytáva najvýznamnejšie momenty vlaňajšej XI. zimnej paralympiády. V rekordnom takmer 200 stranovom rozsahu autorský kolektív podrobne zmapoval...

...najmä vystúpenie slovenských reprezentantov, ktorí v celkovej bilancii vybojovali pre našu krajinu pekné šieste miesto. Okrem tradične bohatej obrazovej časti je tentokrát výrazne posilnená aj textová, zachytávajúca okrem iného život v paralympijskej dedine a dianie mimo športovísk. Po prvýkrát v histórii obsahuje pamätnica hier aj sumár v angličtine. Texty autorov Jána Riapoša, Stana Ščepána a Romana Végha doplnil kolektív novinárov, ktorí pokrývali dianie v Soči (Pavol Kubiš - Denník Šport, Rastislav Hríbik - Plus 7 dní a Daniel Šarga - SITA). Obrazom zachytil dianie na ZPH 2014 Roman Benický.

O dátume a mieste oficiálneho uvedenia publikácie do života budeme informovať v najbližšom čase.

Lámanie bariér v Soči top momentom roku 2014

V posledný deň roka uzatvorilo IPC na svojej oficiálnej stránke hlasovanie o najsilnejších 50 momentoch roku 2014. Podľa očakávania sa na prvom mieste umiestnili ZPH 2014 v Soči pod heslom „Soči 2014 - lámanie bariér“.

Na druhom miest skončilo odvysielanie priameho prenosu televíziou NBC z finálového zápasu v hokeji na sánkach na ZPH 2014 USA - Rusko. Tretia priečka patrí oslavám 25. výročia založenia IPC.

Možnosť zapojiť sa do internetového šachového turnaja

Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR organizuje už šiesty ročník internetového turnaja v šachu OMD DystroOpe-net 2015. Turnaj odštartuje  20.januára a potrvá do 22. marca.

Tak ako doteraz, aj tento ročník budeme používať šachové rozhranie, ktoré ponúka server www.playok.com. Odohrá sa 9 kôl, každý týždeň jedno kolo. Na čase odohratia  partie sa súperi vopred dohodnú cez komunikačný portál. Prihlášku je možné podať do 13. januára. Viac na http://www.sach.bashto.sk//sk/index.php, sach@omdvsr.sk, 0949 737 543.

Ďakujeme Vám všetkým za podporu v roku 2014!

Slovenskí paralympionici, pracovníci sekretariátov SPV, SZTPŠ a PMS ďakujú všetkým partnerom, podporovateľom a priaznivcom za pomoc a podporu v roku 2014, prajú pekný záver roka a veselého Silvestra!

Zároveň Vám prajeme všetko najlepšie do roku 2015, veľa zdravia, šťastia, pozitívnej energie a veľa úspechov v osobnom i pracovnom živote.

Curlerov čaká vo februári svetrový šampionát vo Fínsku

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku je momentálne v plnej príprave na nadchádzajúce majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v dňoch 6. - 13. februára vo fínskom meste Lohja. Po sérii tréningov ich čaká...

…v dňoch  10. - 12. januára posledné kolo Medzinárodnej vozíčkarskej ligy v Prahe, kde odohrajú osem zápasov. Aktuálne sa slovenskí curleri, ktorí obhajujú prvenstvo, nachádzajú v tabuľke na druhom mieste. V důsledku materských povinností sa musia  zaobísť bez Aleny Kánovej, ale do prípravy sa opäť zapojil Imrich Lyócsa, ktorý už v tíme pôsobil.

Slovenskí tím sa v tomto roku premiérovo predstavil na ZPH a v Soči vybojoval šieste miesto.

EP Kühtai: ďalšie medailové umiestnenia slovenských zjazdárov

V rakúskom stredisku Kühtai pokračoval počas víkendu Európsky pohár v zjadovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených. Z našich si najlepšie počínal Jakub Krako, ktorý skončil v slalome druhý a v obrovskom slalome a superkombinácii tretí.

Bronz si na svoje konto pripísala v superkombinácii aj jediná žena v našej výprave Petra Smaržová a Miroslav Haraus v slalome.

Výsledky:

Slalom, 19. decembra

Zrakovo postihnutí:

2. Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), 5. Michal Beladič (n. Filip Motyka), Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) nedokončil

Telesne postihnutí stojace ženy:

Petra Smnaržová nedokončila

Obrovský slalom, 20. decembra

3. Jakub Krako, 4. Marek Kubačka, 7. Miroslav Haraus, 9. Michal Beladič

4. Petra Smnaržová

Superokombinácia, 21. decembra

3. Jakub Krako, 5. Michal Beladič, Marek Kubačka a Miroslav Haraus nedokončili slalom, Haraus skončil v Super G druhý

3. Petra Smnaržová

*superkombinácia pozostáva zo Super G a slalomu

Najbližšie čakajú našich lyžiarov preteky Svetového pohára v španielskej La Moline v dňoch 8. - 11. januára.

Henrieta Farkašová sedemnásta v ankete Športovec roka 2014

Víťaz ankety Športovec roka 2014 na Slovensku bude známy dnes večer. Verejnosť sa jeho meno dozvie v priamom prenose RTVS na Jednotke. Slávnostné vyhlásenie sa začne o 20:20 hod. v novej budove SND v Bratislave.

Uzávierka hlasovania v ankete bola 5. decembra. Hoci laureáti v najlepšej desiatke sú známi, kompletné výsledky sa verejnosť dozvie až na galavečere. Známe je však už poradie na ďalších miestach. Z paralympijských športovcov sa najvyššie umiestnila dvojnásobná víťazka v zjazdovom lyžovaní zo ZPH Soči 2014 Henrieta Farkašová, ktorá skončila na 17. mieste.

Jakub Krako zakončil sériu v Pitztali víťazným slalomom

Vo včerajšom slalome prvého kola Európskeho pohára v rakúskom Pitztali triumfoval medzi zrakovo postihnutými mužmi náš najlepší zjazdár Jakub Krako a Miroslav Haraus obsadil bronzovú priečku.

Martin France medzi telesne postihnutými stojacimi skončil po štyroch víťazstvách a jednej druhej priečke tentokrát na deviatom mieste.

Výsledky:

16. decembra, slalom

Zrakovo postihnutí muži:

1.Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), 7. Michal Beladič (n. Filip Motyka)

Telesne postihnutí stojaci:

9. Martin France

V dňoch 19. – 21. decembra pokračuje Európsky pohár pretekmi v ďalšom rakúskom stredisku Kühtai, kde sa bude jazdiť aj superkombinácia. Vrcholom sezóny 2014/15 bude svetový šampionát v kanadskej Panorame (28. februára - 10. marca), kde sa predstaví 130 športovcov z 30 krajín.

EP Pitztal: strieborné priečky pre Kraka a Franceho

Premiéru Európskeho pohára obstaral včera v tirolskom Pitztali obrovský slalom. Jakub Krako skončil medzi zrakovo postihnutými druhý rovnako ako Martin France, ktorý súťažil v kategórii telesne postihnutých stojacich mužov.

Príjemným prekvapením sú najmä výkony Franceho, ktorý počas víkendu vyhral všetky štyri disciplíny v súťaži IPCAS. Tentokrát pustil pred seba iba Rakúšana Marcusa Salchera, ktorý na ZPH 2014 v Soči vybojoval dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Ďalší paralympijský šampión zo Soči Alexej Bugajev skončil v poli 30 zjazdárov, ktorí dokončili preteky, až piaty!