Projekt PARALELA ponúka prácu motivátora

Prvá desiatka motivátorov, ktorí sú zapojení do projektu, je známa a tvoria ju z veľkej časti úspešní slovenskí paralympionici. V súčasnosti sa môžu prihlásiť ďalší záujemcovia so zdravotným znevýhodnením, z ktorých výberová komisia určí 40 osôb.


 Odborná komisia ku koncu roka vybrala 10 motivátorov, ktorí budú pracovať nielen vo vzdelávacom programe, ale zároveň budú aj odborne dohliadať na ďalšiu vybranú 40-ku motivátorov. Táto koncepcia je rozpracovaná v národnom programe PARALELA, ktorého cieľom je podpora aktivácie a sociálnej integrácie osôb so zdravotným postihnutím, inovatívnymi metódami pomoci.Hlavným prínosom projektu je vznik novej profesie motivátora a nový systém služieb – motivácia. Celkový počet motivátorov v projekte bude 50, zatiaľ odborná komisia vybrala túto desiatku: Alena Kánová, Veronika Vadovičová, Miroslav Jambor, Jakub Krako, Martin France, Marcel Pavlík, Vladislav Janovjak, Branislav Režňák, Ľuboš Dobrotka a Milan Kašiak.Výberová komisia bude pokračovať vo výbere ďalších 40 záujemcov a do 15. februára  bude výber uzavretý. V prípade, že máte vo svojom okolí potenciálnych záujemcov – zdravotne znevýhodnených ľudí so skúsenosťami v niektorom druhu športu, informujte ich o možnosti vzdelávania v motivovaní. „Verím, že vďaka tejto spolupráci bude realizácia pilotného národného projektu PARALELA obrovským prínosom  pre našu  spoločnosť“, uviedol predseda SPV a odborný garant projektu PARALELA Ján Riapoš. 

Z „punčového“ výťažku aj pre našich tanečníkov

Súčasťou čapovania primátorského punču v Košiciach bola už po tretíkrát aj verejná zbierka. Primátor Richard Raši ju už tradične podelí medzi tri vopred vybrané subjekty, ktoré pomáhajú zdravotne znevýhodneným. V roku 2014 sa medzi ne dostal aj TK Ellegance Košice, ...


... v ktorom pôsobia aj naši úspešní reprezentanti v tanečnom športe na vozíku. Kým v roku 2012 bolo vyzbieraných celkovo 11 767,88 eura a o rok neskôr 19 533,62 eura, najnovší absolútny rekord má hodnotu až 26 219, 67 eura. „Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým Košičanom, ktorí vždy počas najkrajších sviatkov v roku ukazujú aj kúpou tradičného primátorského punču, že majú ozaj veľké srdcia," povedal primátor.

Predseda TK Ellegance Peter Vidašič si veľmi váži, že sa ocitli medzi adresátmi vyzbieranej sumy a hodlá ju využiť na rozbehnutie projektu  „Tanec bez hraníc " (výuka tanca pre páry, kde je jeden postihnutý), zaplatenie časti nákladov pre reprezentáciu, zakúpenie rehabilitačných pomôcok a ušitie nových tanečných šiat.


Slovensko už s nomináciou na MS B skupiny

V dňoch 15. - 21. marca bude štartovať slovenský tím v hokeji na sánkach na svetovom šampionáte B skupiny vo švédskom Östersunde. Na turnaji si zmeria sily pätica tímov – okrem našich a domácich hráčov aj Kórea, Poľsko a Veľká Británia.  


Tréneri Dráb a Bielečka určili nasledovnú dvanástku hráčov, ktorá bude hájiť naše farby: brankári Pastucha, Hutka, hráči v poli Ligda, Joppa, Fojtík, Štít, Stašák, Kardoš, Trška, Rauš, Biath, Zanovit. Náhradníkmi sú Német a Ferenčík.

Slovensko absolvovalo premiéru v B skupine roku 2013 v japonskom Nagane, kde po prehrách s Nemeckom a Estónskom zdolalo Poľsko a obsadilo konečné 5. miesto.

Elitná A skupina si to rozdá o medaily v americkom Buffale v dňoch 24. apríla až 2. mája a favoritom budú určite domáci hráči, ktorí vyhrali turnaj na ZPH 2014 v Soči. Titul majstra sveta však obhajuje Kanada, ktorá nastúpi v základnej A skupine proti Čechom, Nórom a Japoncom. V B skupine sa strenú USA, Rusko, Taliansko a Nemecko.


Anketa nezabúda ani na zdravotne znevýhodnených športovcov

Už od prvého ročníka ankety Športová osobnosť Košíc (ŠOK) je jej súčasťou aj ocenenie úspechov zdravotne znevýhodnených športovcov a kolektívov. Tohoto roku budú vyhlásené výsledky v rámci galaprogramu 20. februára.


V prvom prípade padla aktuálna voľba Košickej športovej akadémie na lyžiara Radomíra Dudáša, ktorého túžbu po športe nezlomilo ani zrakové postihnutie. Tento zjazdár obsadil na ZPH 2014 v Soči v superkombinácii 4. miesto. V kategórii Kolektív pripadne ocenenie Maratónskemu klubu Košice, ktorý od svojho vzniku v roku 1990 zachováva kontinuitu v organizovaní najstaršieho maratónu v Európe, na ktorom štartuju aj zdravotne znevýhodnení športovci.

Viac informácii nájdete aj na www.sportovaosobnost.sk


Slovenskí curleri  opäť víťazmi medzinárodnej ligy

Slovenské reprezentačné družstvo v curlingu na vozíku obhájilo minuloročné prvenstvo v Medzinárodnej curlingovej lige vozíčkarov, ktorej všetky zápasy sa v sezóne 2014/2015 opäť odohrali v pražskej curligovej hale v Roztyloch.


„Je to najlepšie vybavená štvordráhová curlingová hala v Európe, je plne bezbariérová. V tejto sezóne sme odohrali 14 kvalitných zápasov proti ôsmim družstvám z Čiech, Poľska a Talianska. Liga bola veľmi vyrovnaná a o víťazovi sa rozhodovalo až v posledných zápasoch. Moji hráči opäť predviedli, že dokážu veľmi dobre hrať aj pod tlakom a zúročili skúsenosti, ktoré majú z veľkých svetových turnajov. Tieto pražské zápasy boli posledné pred tohtoročnými MS vo Fínsku, na ktoré odlietame 5. februára. Posledné tri týždne pred šampionátom využijeme už len na tréning, a ladenie formy. Dúfam, že opäť bude gradovať v pravý čas", uviedol reprezentačný tréner František Pitoňák.

V hlavnom meste Česka nás reprezentoval tím v zložení Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Branislav Jakubec, Monika Kunkelová a Imrich Lyócsa. Alena Kánová, ktorá bola súčasťou tímu na ZPH 2014 i predošlých MS, sa momentálne venuje materským povinnostiam.

Konečné poradie:

1.       Slovensko

2.       Taliansko

3.       Poľsko

4.       Velké Mezižíči

5.       JÚ Praha

6.       Nové Město nad Metují

7.       JÚ Praha B

8.       Velké Meziříči B​


Marcel Pavlík lukostrelcom roka 2014 na Slovensku

Vo Viničnom vyhlásili v sobotu najlepších lukostrelcov v kategórii mužov a žien. Medzi mužmi získal túto poctu telesne postihnutý Marcel Pavlík z MŠK Kežmarok, ktorý sa vlani stal vo švajčiarskom Nottwil majstrom Európy.


„Som veľmi rád, že práve Marcel Pavlík zvíťazil v kategórii mužov, lebo vďaka tomu, že je telesne postihnutý slovenská lukostreľba ukázala, že aj títo znevýhodnení športovci sú našou plnohodnotnou členskou a športovou základňou. Pavlík svoje veľké kvality dokazuje aj medzi zdravými pretekármi, je lepší ako viacerí z nich“, uviedol vo svojom príhovore predseda Slovenského lukostreleckého zväzu Matúš Durný.  

Marcel Pavlík, ktorý triumfoval v ankete po prvýkrát, dodal: „Mám za sebou úspešný rok, lebo sa mi vydarila príprava. V mojej kategórii je náročná konkurencia, keďže najlepší spomedzi nás bežne zdolávajú zdravých lukostrelcov. Chcel by som bojovať aj so zdravými súpermi na vrcholných podujatiach. Vôbec som však nečakal, že dostanem toto ocenenie".


Miroslav Haraus dvakrát strieborný v La Moline

Svetový pohár v zjadovom lyžovaní pokračoval od piatka do nedele tromi pretekmi slalomu. Aj v druhom zopakoval zrakovo postihnutý Miroslav Haraus umiestnenie zo štvrtka a skončil druhý za ruským suverénom Redkozubovom, ktorý triumfoval vo všetkých štyroch pretekoch.


V treťom slalome nedokončil Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) prvé kolo a vo štvrtom druhé kolo. Medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi skončil Martin France postupne na 9., 14. a 8. mieste.   


Životné jubileum generálneho sekretára SPV Samuela Roška

Na pôde SPV sme v piatok oslávili okrúhle narodeniny nášho kolegu, ktorý 24. decembra vstúpil do stavu 50–nikov. Medzi gratulantmi nechýbali ani zástupcovia jednotlivých športov, generálny riaditeľ Sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež MŠVVaŠ SR Ladislav Čambal a ďalší hostia.


Tak  Samko, ešte raz veľa zdravia, šťastia, osobných a pracovných úspechov do ďalšej päťdesiatky!  


SP La Molina: Miroslav Haraus druhý v slalome

Včera absolvovali zjazdári prvý zo štyroch slalomov. V kategórii zrakovo postihnutých mužov skončil Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) na druhom mieste za Rusom Redkozubovom.


Náš druhý zástupca Martin France bol medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi jedenásty. Dnes je na programe slalom č. 2.


Čísla dokazujú neustály progres paralympizmu

Prvé tohtoročné číslo magazínu Paralympian, ktorý vydáva Medzinárodný paralympijský výbor (IPC), opäť prináša aktuality zo svetového paralympijského hnutia. Vracia sa k oslavám 25. výročia založenia IPC, ako aj k najvýznamnejším športovým udalostiam roku 2014.


Okrem ZPH v Soči to boli svetové šampionáty v stolnom tenise, boccii, streľbe, cyklistike, paratriatlone, či ME v plávaní a atletike. Nechýba ani zopár zaujímavých údajov, dokazujúcich progres vo všetkých oblastiach paralympijského športu za uplynulé štvrťstoročie.Napríklad PH 1992 v Barcelone videlo 7 miliónov televíznych divákov, Sydney 2000 už 300 miliónov, Atény 2004 1, 8 miliardy a Peking 2008 a Londýn 2012 zhodne 3, 8 miliardy ľudí na celom svete! Sledovanie ZPH stúplo od Turína 2006 po Soči 2014 z 1, 4 na 2, 1 miliardy.V Barcelone štartovalo 83 krajín, na zatiaľ poslednej letnej paralympiáde v Londýne 164. Porovnanie zimných hier vyznieva nasledovne: Tignes/Albertville 1992 24 krajín - Soči 2014 45 krajín.Rastúci záujem o paralympijské dianie je markantný aj v počte dobrovoľníkov. V Barcelone 3 000 - v Londýne 70 000, v Tignes/Albertville 450 - v Soči 8 000.Zaujímavý je aj pohľad na rozširovanie počtu členských štátov IPC. Pred rokom 1989 bol paralympijský šport rozvinutý najmä v Európe, Severnej Amerike, Austrálii a na Novom Zélande. Napríklad na americkom subkontinente bola okrem USA a Kanady členom medzinárodného paralympijského spoločenstva iba Venezuela, v Afrike Maroko, Egypt, Keňa a v Ázii okrem bývalých republik ZSSR aj Južná Kórea, Izrael, Jordánsko, Irak a Irán.V súčasnosti je už na mape sveta iba zopár bielych miest, resp. štátov nepatriacich do rodiny IPC. Napríklad v Južnej Amerike sú to Paraguaj, Bolívia, v Afrike Eritrea, Svazijsko, v Ázii Jemen či…