Hľadanie mladých športových talentov

Štvrtým dňom pokračuje na Remate pri Handlovej 1. letný športový kemp detí a mládeže „Hľadáme talenty 2015".


Organizátorov teší skutočnosť, že v rámci prvého kempu sa podarilo uspokojiť záujem všetkých prihlásených detí. Zaujímavosťou je, že v prvom júlovom termíne sa na Remate vytvorila pomerne mladá skupina - všetky deti sú vo veku 8-15 rokov. Program kempu je naozaj bohatý a nenechá malých športovcov ani na chvíľku zaháľať. Aby počas dňa dokázali všetok program absolvovať, ranný budíček je už o 7 hodine a hneď po ňom nasleduje ranná rozcvička pred chatou. Po raňajkách štartuje prvá športová aktivita, po obede druhá. Veľkú obľubu si získal podvečerný floorball, kde sa súťaží o každé víťazstvo v rámci družstiev zložených z detí, rodičov i organizátorov. Večer nasledujú besedy o paralympijskom hnutí a v rámci kultúrneho programu je najobľúbenejšia karaoke show, kde sa deti majú možnosť predviesť aj ako skvelí speváci, či tanečníci. Dnes večer je na programe beseda s účastníkmi zimných paralympijských hier - Jakubom Krakom, Martinom Francem a Petrom Matiaškom. Zo športového programu majú malí účastníci kempu za sebou športy ako atletika, boccia, plávanie, handbike, stolný tenis, lukostreľba a ukážky letnej prípravy v zjazdovom lyžovaní, V pondelok doobeda sa testovalo, každý účastník absolvoval vstupné somatické merania a testy všeobecnej pohybovej výkonnosti. Dnešný program je venovaný športovej streľbe a tenisu na vozíku. Streľbu so vzduchovkou pre zrakovo znevýhodnených športovcov odprezentuje Štefan Kopčík a na tenisovom dvorci sa účastníci stretnú so slovenskou tenisovou…

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) uzavrel spoluprácu s WOWOW.

IPC oznámilo 5-ročný kontrakt so spoločnosťou WOWOW na výrobu dokumentov o para-športovcoch. WOWOW patrí medzi prémiové TV vysielanie v Japonsku, celú sériu dokumentov budú produkovať až do Paralympijských hier Tokyo 2020.


Prvé natáčanie začne už tento mesiac na plaveckých majstrovstvách sveta v Glasgowe, ktorých sa zúčastnia aj naši športovci. Prvá epizóda bude odvysielaná na WOWOW Prime v roku 2016.


Sir Philip Craven, prezident IPC, povedal: „Sme potešení spoluprácou s WOWOW na výrobe dokumentárnej série. Športovci sú srdcom paralympijského hnutia a ich výkony a príbehy sú spúšťačom väčšieho začlenenia sa do spoločnosti."


Hry Tokyo 2020 sú obrovskou príležitosťou na zvýšenie povedomia o paralympijskom hnutí v Japonsku. Táto dokumentárna séria WOWOW, spolu s našou dlhodobou spoluprácou s NHK, bude znamenať oveľa viac televízneho pokrytia para-športu v Japonsku, než kedykoľvek predtým.
Nobuya Wazaki, predseda WOWOW, povedal: „Sme veľmi poctení, že budeme spolupracovať z IPC na výrobe tohto vzrušujúceho dokumentárneho seriálu. Pevne veríme, že rozmanitosť je jedným z najdôležitejších slov našej budúcnosti".


V júni IPC udelilo NHK výhradné vysielacie práva v Japonsku pre paralympijské hry až do roku 2024, táto dohoda je najväčšia v histórií paralympijského vysielania. Okrem tejto série WOWOW v roku 2015 odvysiela v priamom prenose všetky štyri grandslamové majstrovstvá v tenise vozíčkarov - Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open.


Glasgow je výzva pre našich plavcov

V dňoch 13. - 19. júla sa uskutočnia IPC majstrovstvá sveta v plávaní zdravotne znevýhodnených športovcov.


Sedemčlenná výprava naberie kurz Glasgow práve dnes 9. júla. Slovensko bude reprezentovať trojica športovcov - Viktor Kemény, Karin Petrikovičová a Tatiana Blattnerová. Vedúcim výpravy je Tomáš Varga, ďalej cestuje reprezentačný tréner Ladislav Struhár, asistentka reprezentačného trénera Daniela Šipošová a ako doprovod Andrea Gunesch.
Na poslednom veľkom podujatí, ktorým boli IPC majstrovstvá Európy vlani v holandskom Eindhovene, získala jedinú slovenskú medailu Karina Petrikovičová. V disciplíne 100 m znak skončila na treťom mieste.


Návšteva nadácie Manfréda Sauera v nemeckom Lobbachu

V minulom mesiaci sa konala návšteva nadácie Manfréda Sauera v nemeckom Lobbachu, aj za prítomnosti predsedu SPV Jána Riapoša.


Počas pracovnej návštevy sa rokovalo hlavne o športovom a sociálnom centre, ktoré sa nadácii pána Sauera podarilo vytvoriť. Počas rokovaní sa uskutočnila aj návšteva celej fabriky na výrobu urologických pomôcok, ako aj prehliadka celého centra.Manfred Sauer - narodil sa v roku 1944, je výkonný riaditeľ Manfred Sauer GmbH a jej dcérskych spoločností. Manfred má tetraplégiu od roku 1963, po potápačskej nehode vo Veľkej Británii. Bol rehabilitovaný na klinike v Stoke Mandeville počas pôsobenia jej zakladateľa Sira Ludwika Guttmanna. V roku 1965 začal vyvíjať a predávať urologické pomôcky a v súčasnosti sa teší z veľkého podielu na trhu v Európe, ako aj na celom svete, pričom pri výrobe pomôcok sa dbá hlavne na kvalitu. Manfredovi sa podarilo realizovať svoj sen v podobe jeho nadácie, ktorá pomáha s psychologickou rehabilitáciou ľudí a ich rodín po traumatickej nehode alebo chorobe. Celá jeho filozofia sa riadi myšlienkou „Dať zmysel životu!" po nehode alebo chorobe.Nadácia Manfréda SaueraCieľom nadácie je podporovať - v každom zmysle slova - bezbariérový kontakt medzi ľuďmi so zdravotným znevýhodnením, aj bez neho. Nadácia bola založená v roku 2001, pod heslom Podpora motivácie znevýhodnených ľudí. V zmysle princípov nadácie motivácia znamená najmä prevzatie zodpovednosti za vlastné zdravie a blaho, ako aj pre bezprostredné okolie a sociálno jednotlivca samého. Myšlienka teda spočíva v prevzatí života do vlastných rúk, hľadanie sebarealizácie a aktívneho života.…

Zopár tipov k preprave

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR si pre Vás pripravila zopár tipov k preprave.


Preprava osôb vo vozidle, ktoré má plošinu a človek môže sedieť v aute na vozíku.PREPRAVNÁ SLUŽBA A TAXÍKYOPEL - MOVANO - 0915 980 712, 0915 786 280, 0903 462 598 FIAT DOBLO - 0948 502 177, 0905 530 428Najlacnejšie taxi služby v Bratislave, ak si viete presadnúť z vozíka na sedadlo: Taxi Prešporok - 0904 700 699 (nástupné - 0,70€, 1 km - 0,43€.), Taxi Easy (0918 555 555, vlastnia autá Dacia Logan a Kia, do ktorej však nevojde mechanický vozík)- kdekoľvek v rámci BA je jednotná taxa 5€ Nová taxislužba v Bratislave za jednotnú cenu 5,50 je Veve taxi. Majú autá ŠKODA Roomster.BEZBARIÉROVÁ MHDPo vlastných skúsenostiach odporúčame využiť aj mestskú MHD. Ktoré spoje majú „bezbariérovú" plošinu, si nájdete v grafikone uverejnenom na webe www.dpb.skhttp://www.dpb.sk/pre-cestujucich/cestovne-poriadky/Prípadne si zavolajte na dopravný dispečing a oni Vám povedia, či a kedy ide Váš spoj bezbariérový. Infolinka: 02/5950 5950.Odporúčame nové električky, ktoré sú zväčša na linke č. 4 a obsahujú vyklápaciu plošinu. Cesta nimi je veľmi pohodlná, vôbec necítiť, že sa veziete. Ak budete chcieť poradiť, kontaktujte nás. Radi Vám poradíme.BEZPLATNÉ SOCIÁLNE PORADENSTVO A AGENTÚRA OSOBNEJ ASISTENCIE Hľadáte asistentov na leto alebo na bežné dni? Potrebujete poradiť? Kontaktujte nás! Pokúsime sa Vám pomôcť.INTEZÍVNY REHABILITAČNÝ KURZV termíne od 13.7. - 17.7.2015, v čase od 8-10hod.,od 13-15hod. sa organizuje liečebný program s intervalom trvania 1 týždeň.…

V piatkovej správe SIS zverejnená spolupráca aj s SPV

V piatok 3.7.2015 šéf Slovenskej informačnej služby predstavil poslancom NR SR správu, v ktorej informoval o činnosti SIS.


,,Chcem zo svojej pozície poďakovať za spoluprácu vláde SR a všetkým, vrátane SIS, ktorí pomohli k naplneniu nášho základného cieľa počas ZPH SOČI 2014, a to vrátenie všetkých účastníkov projektu živých a zdravých domov k svojim rodinám. Situácia to vôbec nebola jednoduchá a s odstupom času a so zreteľom na vývoj posledných udalostí vo svete sa o to viac teším, že sme podali aj v tejto zložitej situácii vyborné športové výkony." uviedol predseda SPV Ján Riapoš na margo publikovanej správy, ktorej časť zverejňujeme: Bezpečnostné opatrenia služby počas ZOH a ZPH v SočiV prvom štvrťroku 2014 služba zaradila do kategórie najvyššej priority svojho spravodajského záujmu XXII. Zimné olympijské hry v Soči (ZOH; 7. - 23. 2. 2014) a XI.Zimné paralympijské hry v Soči (ZPH, 7. - 16. 3. 2014). Dôvodom bol predpoklad, že takéto vrcholné medzinárodné športové podujatia, na ktorých mala zastúpenie aj SR športovcami, štátnikmi i diváckou verejnosťou, a miesto ich konania (bezpečnostne nestabilný región Severného Kaukazu) môže vzbudiť záujem teroristických alebo extrémistických skupín.Potenciálne riziko teroristickej aktivity severokaukazských islamistických militantov, ktorí plánovali prezentovať región S. Kaukazu ako zónu aktívneho džihádu, bolo vysoké. Z bezpečnostného hľadiska nebolo možné podceniť ani aktivitu autora (resp. autorov) tzv. varovných e-mailov adresovaných olympijským výborom viacerých krajín, vrátane Slovenského olympijského výboru (SOV).SIS sa zapojila do realizácie…

V Regisporte pribúda počet evidovaných

SPV uviedol do prevádzky v polovici mája novy projekt elektronickej evidencie a registrácie s cieľom poskytnutia operatívnejšieho prístupu k aktualizácii potrebných údajov svojim členom.


V prvej etape, ktorá skončila 30. júna sa v registri mali možnosť zaevidovať členovia reprezentačných družstiev, ktorých vysiela na medzinárodné podujatia SPV. Do stanoveného termínu je v registri zaevidovaná ani nie polovica športovcov - reprezentantov, trénerov a členov RT /vid prehľad tabuľka nižšie/. Všetkým, ktorí tak urobili aj touto cestou ďakujeme. V druhej etape bude cieľom dať možnosť sa do registra zaevidovať všetkým ďalším, ktorí spolupracujú so SPV" uviedol na včerajšom stretnutí s dodávateľom predseda SPV Jan Riapos.

Prehľad evidovaných v Regisporte po športoch:
Atletika 4
Boccia - EHM 4
Hokej na sánkach 4
Plávanie 23
Streľba 11
Tlak 8
Zjazd. a bež. lyžovanie 4
Snowboard 1
Tanec 0


Medzinárodné kempy v hokeji na sánkach budú na Slovensku

Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s vedením tímu hokeja na sánkach pripravil medzinárodný projekt rozvoja tohto športu v krajinách strednej Európy - usporiadanie medzinárodných tréningových kempov so zahraničnou účasťou na Slovensku.


Po úspešnej reprezentácii Slovenska na Majstrovstvách sveta skupiny-B, kde náš tím získal 3. miesto, pokračuje tím v príprave a vo svojom úsilí vybojovať si účasť na ZPH 2018 v PyeongChangu. K tomuto by mu mal napomôcť i úspešne schválený a IPC Agitos nadáciou i finančne podporený spomínaný projekt kempov.
Kempy sa uskutočnia v dvoch termínoch, zimný v januári a letný v máji 2016 a v programe bude okrem tréningov na ľade aj testovanie silových schopností účastníkov a diskusie trénerov na tému športovej prípravy. Aktuálne veríme, že po oslovení by sa tohto kempu mohli zúčastniť tímy z Rakúska, Česka, Poľska, prípadne začínajúci tím Chorvátska.


Jakub Krako po operácii

Náš zrakovo znevýhodnený lyžiar Jakub Krako po páde pred Majstrovstvami sveta v Panorama, Kanada 2015, sa minulý týždeň podrobil operácii kolena.


Jakub je náš dlhoročný reprezentant a viacnásobný medailista z paralympijských hier a ďalších významných podujatí, bohužiaľ pri pretekoch v Kimberley, Kanada, pri zlom doskoku si vyvrtol koleno a tým pádom si znemožnil štart na Majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní. Keďže vieme, že Jakub je veľký bojovník, aj napriek zraneniu sa skúsil zaprieť a postavil sa na štart Super-G a obrovského slalomu, žiaľ napriek svojej odvahe a chuti pretekať nedokázal dosiahnuť pre neho uspokojivé umiestnenie.


Po príchode na Slovensko podstúpil magnetickú rezonanciu a tá zistila odtrhnutie krížneho väzu, poškodenie menisku a bočného väzu. Minulý týždeň Krako podstúpil plastiku krížneho väzu a v najbližších mesiacoch ho čaká rehabilitácia. Ako sám hovorí, operácia dopadla dobre a bude sa v najbližších mesiacoch riadiť pokynmi lekárov a fyzioterapeuta. V nadchádzajúcej sezóne sa Jakub po úspešnej rekonvalescencii chce zamerať predovšetkým na zlepšenie techniky.


Lukostrelci pred svetovým šampionátom vo forme

V sobotu sa v Kežmarku v rámci II. kola Padtatranskej žiackej ligy uskutočnili aj kontrolné preteky reprezentačných lukostrelcov. Ich cieľom bolo na záver desaťdňového sústredenia preveriť pripravenosť pred MS v nemeckom Donaueschingene (23. - 30. augusta).


Ešte predtým ich v Novom Měste nad Metují čaká Svetový pohár (6. - 13. júla). „Previerka dopadla nad očakávanie. Aj ideálne počasie prispelo k výborným výsledkom. Marcel Pavlík so 694 bodmi zaostal len o dva body za svojím osobným rekordom, Peter Kinik (656 bodov), naopak, vylepšil svoj osobný rekord o dva body. Marián Marečák dosiahol so 671 bodmi svoj najlepší výsledok za posledné dva roky“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.  

Pre Dianu Pashchenkovú znamenalo 587 bodov osobný rekord, ale nebyť poruchy na luku, bola by dosiahla limit 600 bodov pre účasť na MS. „Prognóza je veľmi priaznivá a je takmer isté, že ani na piatych paralympijských hrách za sebou lukostreľba chýbať nebude“, dodal V. Majerčák.