Peking: najďalej postúpili Baláži a Ďurkovič

Dve štvrťfinálové účasti boli najlepším umiestnením slovenských reprezentantov na MS jednotlivcov v boccii, ktoré sa v dňoch 19. – 26. marca konali v čínskej metropole. V BC1 sa to podarilo Lukášovi Balážimu a v BC4 Róbertovi Ďurkovičovi.


Ten v súboji o postup medzi najlepších štyroch prehral s Britom McGuirom 1:6, Baláži nestačil na Gréka Soulanisa (0:6). Róbert Mezík (BC2) a Samuel Andrejčík (BC4) skončili v osemfinále. „Iba víťazi mali zabezpečenú priamu miestenku do Ria. Ostatní si musia počkať na zaktualizovaný svetový rebríček, ktorí sa objaví v najbližších dňoch“, uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko. Okrem spomínanej štvorice nás v Pekingu reprezentovali aj Tomáš Král (BC2) a Adam Burianek (BC3).

Jakub Krako po rekonvalescencii už na lyžiach

Prvýkrát od operácie kolena sa vo februári objavil na svahu náš štvornásobný paralympijský šampión v zjazdovom lyžovaní, zrakovo znevýhodnený Jakub Krako. Zatrénoval si s kolegami z tímu na Štrbskom Plese. „Iba zľahka, mimo brán a cibril som techniku“, uviedol.


Pred vyše rokom si v Kimberley počas prípravy na MS roztrhol predný väz v ľavom kolene a nevyhol sa operácii. Tú absolvoval v júni v bratislavskom Chirurgickom centre na Kozej ulici. „Mal som obavy, že to bude horšie, ale bolo príjemné sa znova dostať na sneh. Momentálne sa snažím okrem zlepšovania techniky hlavne odstraňovať svoje neduhy ako napríklad stuhnutý chrbát". Absenciu v súťažnom lyžovaní využil vo februári aktívne - prišiel na Rematu pomôcť organizátorom zimného kempu motivovať mladých adeptov paralympijského športu. Okrem toho si zatrénoval so svojim navádzačom na Malinom Brde. V máji by už rád nabehol na plnohodnotnú prípravu, t. j. okrem suchej plánuje aj výjazd na sneh do Rakúska V novembri však musí opäť na zdravotnú klasifikáciu do holandského Landgraafu. A to býva vždy lotéria. V roku 2012 ho preradili z kategórie B2 do B3 (najľahšia skupina postihnutia, ale s najhorším koeficientom), čo značne sťažilo jeho medailové šance na vrcholných pretekoch. V roku 2013 požiadal o novú zdravotnú klasifikáciu a tentokrát mu vyhoveli – pár týždňov pred ZPH 2014 ho vrátili späť do B2. Zo Soči si potom priviezol zlatú i striebornú medailu. Ani teraz si netrúfa odhadnúť, ako to v Landgraafe dopadne. „V každom prípade sa chcem čo najlepšie pripraviť na MS 2017, ktoré budú v januári v talianskom Tarvisiu“, dodal Jakub Krako.

Curleri s istou miestenkou do Pjongčangu!

Napriek predposlednému miestu na nedávno skončených MS v curlingu na vozíku sa našim reprezentantom podarilo definitívne si zabezpečiť účasť na najbližších ZPH 2018. „Naši hráči v konečnom hodnotení skončili na 9. mieste a získali dva body, ktoré ich s konečnou platnosťou posúvajú do Pjongčangu“, uviedol tréner František Pitoňák.


Na šampionáte sa zúčastnilo desať najlepších svetových družstiev. Družstvo Slovenska odohralo v základnej časti deväť zápasov s bilanciou tri výhry a šesť prehier. Následne v zápase o priamy postup na budúcoročné MS podľahlo Nemecku. „Z dlhodobého hľadiska bolo pre reprezentačné družstvo dôležité vybojovať si účasť na ZPH 2018, kde bude štartovať 12 tímov - domáca Kórea a jedenásť družstiev s najväčším počtom bodov z MS 2015, 2016 a 2017. Preto bolo hlavným cieľom slovenského družstva na MS 2016 vo Švajčiarsku vybojovať čo najviac bodov “, začal svoje hodnotenie reprezentačný tréner František Pitoňák. Momentálne sú naši v rebríčku o účasť na ZPH na 6. mieste a ani v prípade neúspechu na budúcoročných MS im už neunikne účasť v najlepšej dvanástke. „Trocha nás mrzí že sme si nevybojovali priamu účasť na budúcoročných MS, kam sa prebojovalo osem najlepších družstiev. V novembri sa budeme musieť zúčastniť svetovej kvalifikácie, kde sa bude bojovať o zvyšné dve miestenky na budúcoročné MS. Na druhej strane má to aj svoje výhody. Kvalifikácia bude kvalitný desaťdňový turnaj za účasti asi 15 krajín. Takýchto turnajov je počas roka veľmi málo, a určite nám poslúži ako kvalitná príprava na ďalšie vrcholné podujatie pred ZPH 2018“, vysvetlil reprezentačný tréner. „Všetci hráči bojovali o dobré umiestnenie zo všetkých síl. Vyzdvihnúť ale musím nováčika v našom družstve na MS – Petra Zaťka. Nebál sa tejto novej výzvy a predvádzal výborne výkony.…

Jozef Metelka tretíkrát majstrom sveta!

Na UCI majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v talianskom Montichiari sa včera predstavil v stíhacích pretekoch na 4 km slovenský reprezentant Jozef Metelka. V kvalifikácii posunul vlastný svetový rekord o takmer štyri sekundy...


... na hodnotu 4:26.924 min. Vo finálovej jazde potom nedal šancu svojmu austrálskemu súperovi Kylovi Bridgewoodovi a tretíkrát v rade sa stal v tejto disciplíne majstrom sveta. Triumfoval v roku 2014 v mexickom Aguascalientes a vlani v holandskom Apeldoorne. Dnes ho ešte čakala disciplína scratch, v ktorej napokon skončil na 8. mieste. Informoval vedúci tímu Branislav Režňák.

Poradie:
1. Jozef Metelka (SVK), 4:26.924 min. (nový svetový rekord)
2. Kyle Bridgewood (AUS), 4:33.526
3. Sergej Pudov (RUS), 4:40.257


France zopakoval prvenstvo, Kubačka prekvapujúco druhý

V obrovskom slalome finálových pretekov Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní zvíťazil medzi telesne znevýhodnenými stojacimi mužmi slovenský reprezentant Martin France a zopakoval tak svoje prvenstvo zo superkombinácie.


O dve druhé miesta sa postarali Petra Smaržová tiež medzi telesne znevýhodnenými a nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou. Náš ďalší reprezentant v kategórii zrakovo znevýhodnených Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) obsadil štvrté miesto.


Boccisti o posledné letenky do Brazílie

Včera odletelo reprezentačné družstvo slovenských bocciistov na majstrovstvá sveta jednotlivcov do čínskeho Pekingu. Toto podujatie bude zároveň poslednou šancou na získanie miestenky na PH 2016 v Riu.


„Svoje miestenky si idú vybojovať predovšetkým Lukáš Baláži v kategórii BC1 a Róbert Ďurkovič v kategórii BC4. Ostatní športovci, ktorí sa majstrovstiev sveta zúčastňujú, majú svoju účasť už jasnú v rámci páru BC4 alebo družstva BC1/BC2. Do výberu na MS sa dostal aj Adam Burianek v kategórii BC3, ktorý taktiež môže prekvapiť svojim výsledkom a ide si preveriť v konkurencii svetových hráčov svoje kvality, novú úpravu pomocného zariadenia a nové zloženie hracích lôpt“, uviedol pred odletom reprezentačný tréner Martin Gabko. 

Zloženie výpravy:

 

kategória BC1

Lukáš Baláži

 

kategória BC2

Tomáš Král

Róbert Mezík

 

kategória BC3

Adam Burianek

 

kategória BC4

Róbert Ďurkovič

Samuel Andrejčík

 

doprovod :

Terézia Terzieva, Pavel Král, Carlos Alberto Moreno, Martin Gabko, Ľudmila Andrejčíková

 

Šampionát sa koná v dňoch 19. - 25. marca. Výprava sa vracia na Slovensko 26.marca.


Atletika: striebro pre Kuřeju, bronz Margoča

Druhým miestom v hode kuželkou v kategórii F51 zakončil v Dubaji (SAE) svoje prvé vystúpenie náš reprezentant Marián Kuřeja, ktorý hodil 24, 21 m. Na podujatí IPC Athletics Grand Prix FAZAA International 2016 sa ešte predstaví v hode diskom.


V kategórii F41 skončil Marek Margoč tretí v hode oštepom výkonom 31, 76 m.

Zo zdravotných dôvodov musel v poslednej chvíli odrieknuť štart v Dubaji náš najlepší atlét Adrián Matušík, vlaňajší majster sveta vo vrhu guľou z katarskej Dohy.

Atletický míting potrvá do nedele 20. marca.


Obersaxen: prvenstvá Harausa a Franceho v superkombinácii

Finále Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní vo švajčiarskom Obersaxene malo včera na programe druhú súťaž. Po Super G sa pretekári predstavili tentokrát v superkombinácii, ktorá priniesla Slovensku dvojnásobnú zlatú radosť.


Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík) zvíťazil pred Čechom Hetmerom v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov. Nevidiaci Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) bol piaty.

Medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi sa na najvyšší stupeň postavil náš Martin France, Petra Smaržová bola druhá.

Finále zakončia dnes obrovským slalomom.


Vadovičová zakončila vystúpenie v Thajsku druhým miestom

 Dve zlaté, dve strieborné medaily, svetový a európsky rekord – taká je bilancia slovenskej reprezentantky Veroniky Vadovičovej zo Svetového pohára v športovej streľbe v thajskom Bangkoku.


Druhú striebornú medailu pridala dnes v disciplíne R6 (malorážka 60 rán v ľahu) nástrelom 602 bodov. Vo finále ju predbehla iba Nemka Natasha Hiltropová, ktorá nastrieľala 606 bodov. V kvalifikácii skončila najlepšia slovenská strelkyňa piata.

Do finále postúpil aj náš druhý zástupca Radoslav Malenovský a skončil na siedmom mieste (v kvalifikácii bol ôsmy).


Jozef Metelka v Montichiari strieborný na 1 km

V disciplíne 1 km s pevným štartom obhájil náš reprezentant Jozef Metelka druhé miesto z MS 2014 a 2015. Opäť ho dokázal poraziť iba Brit Cundy o jeden a pol sekundy.


„Tretíkrát za sebou som bol druhý za Cundym, ktorý je špecialista na časovky. Ale od Mexika 2014 sťahujem manko. Pred dvomi rokmi to boli štyri a pol sekundy, vlani dva a pol sekundy“, uviedol slovenský paracyklista, žijúci vo Veľkej Británii pre Denník Šport.

UCI MS 2016 v dráhovej paracyklistike sa konajú v talianskom meste Montichiari a Metelka bude zajtra obhajovať dvojnásobný titul svetového šampióna v stíhacích pretekoch na 4 km. Tento šampionát je zároveň posledným kvalifikačným podujatím pre PH 2016 v Riu.

Výsledky - 1 km s pevným štartom:

  1. Jody Cundy (GBR) 1:04.654
  2. Jozef Metelka (SVK) 1:06.046
  3. Guoping Wei (CHN) 1:08.590