Kontrolné preteky preverili sedemnásť plavcov

Počas víkendu sa v Drienici (okres Sabinov) sa uskutočnili kontrolné preteky zdravotne znevýhodnenej mládeže v plávaní. Súčasťou kontrolných pretekov bolo aj zasadnutie ŠTK a trénerov jednotlivých mládežníckych centier.


Na podujatí, ktoré bolo zorganizované v spolupráci so SKPZP Košice, štartovalo 17 plavcov. Kontrolné preteky 21.11.2015 Drienica Meno kategoria Centrum Hrušovský Alex S10,SB9,SM10 PKNZ Nadzon Denis S9,S9 SKPZP-KE Marchenko Igor S8,SB7 PKNZ Čeh Adrian S10,SB9,SM10 PKNZ Bob Matúš S11, SB11 PKNZ Gaľa Adam S14, SB14 PKNZ Boček Dávid S14, SB14 Usmej KE Marinica Marcel S9,S9 SKPZP-KE Kemény Viktor S6,SB7 PKNZ Husovec Rastislav S14, SB14 Usmej KE Láslofiova Lenka S14, SB14 Usmej KE Lezová Mária S10,SB9,SM10 TPO Kubová Alžbeta S9,S9 PKNZ Sádovská Simona S8,SB7 PKNZ Kysilková Petra S14, SB14 Usmej KE Šmajdová Alexandra S9,S9 SKPZP-KE Ščasnárová Patrícia S6,SB6 PKNZ

Hokej na sánkach: náš zástupca cez víkend dvakrát víťazne

Hokejisti Bencontu Dolný Kubín, ktorí štartujú v českej lige, odohrali na domácom ľade v Púchove počas víkendu ďalšie dva ligové zápasy. V oboch boli úspešní, keď najskôr v sobotu zdolali České Budějovice a v nedeľu si poradili aj s Viedňou.


„Udržali sme si domácu neporaziteľnosť a aj vďaka tomu, že máme oproti viacerým súperom o zápas viac, sme poskočili na 4. miesto. V obidvoch zápasoch sme mali optickú prevahu, ale góly sme dávali ťažko.V prvom zápase sme síce viedli 1:0, ale v posledných sekundách druhej tretiny súper po sérii šťastných odrazov vyrovnal. Našťastie sme dokázali v tretej tretine ešte pridať a súpera tromi gólmi zlomiť“, skomentoval priebeh prvého stretnutia kapitán tímu Peter Štít.V druhom zápase hrali Slováci disciplinovanejšie. Dali dva rýchle góly a ani súperov gól na 2:1 v druhej tretine ich nevyviedol z tempa. „Za stavu 4:1 sme ešte v poslednej tretine zahodili obrovské množstvo šancí a nechali vyniknúť najlepšieho brankára MS B skupiny 2015 Ossimitza v bráne súpera“, dodal.Prvú polovicu súťaže zakončí Bencont 12.decembra domácim súbojom so Zlínom.Výsledky:Sobota 21.11. BENCONT Dolný Kubín - Kings České Budějovice 5:2Góly: 21. Ferenčík (Joppa,Stašák), 36. Joppa (Stašák), 39. Stašák (Štít, Joppa), 41. Joppa (Štít), 44. Stašák (Zanovit,Ferenčík) - 30. Dvořák, 43. DavidNedeľa 22.11. BENCONT Dolný Kubín - Viedeň Warriors 4:1Góly: 1. Joppa (Kardoš,Stašák), 6. Štít, 18. Joppa (Ferenčík,Kardoš), 24. Stašák (Štít) - 15. WliszczakViac na:http://www.sledgehokejzlin.cz/cshl2015-2016/http://www.onlajny.com/match/index/date/2015-11-21/id/164545http://www.onlajny.com/match/index/date/2015-11-22/id/164550http://www.sledgehokej.cz/

Valné zhromaždenie IPC schválilo aj nový klasifikačný kódex

Počas víkendu sa generálny sekretár SPV Samuel Roško a športový manažér Maroš Čambal zúčastnili v México City na Valnom zhromaždení Medzinárodného paralympijského výboru (IPC). Predchádzala mu sobotňajšia konferencia, na ktorej bolo najdôležitejším bodom predstavenie plánu rozvoja paralympijského športu.


Ako uviedol výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez, stále väčšiu úlohu bude v tomto procese zohrávať Nadácia Agitos - do roku 2016 podporuje granty vo výške 650 tis. eur a od roku 2016 by to malo byťaž 870 tis. eur ročne. „IPC sa chce zamerať na rozvoj športu v ekonomicky slabších regiónoch sveta a to v aktívnej spolupráci najmä s MOV. Tento rozvoj a podpora je podmienená budovaním značky a stále sa zlepšujúcou marketingovou činnosťou“, vysvetlil Samuel Roško. Základom filozofie zostáva dôraz na jednotlivého športovca, jeho športový kariérny rast, vzdelávanie a účasť na PH, resp. ZPH.V druhej časti konferencie boli predstavené všetky projekty schválených budúcich organizátorov - PH Rio 2016, ZPH Pjongčang 2018, PH Tokio 2020 a ZPH Peking 2022. Najmä z ázijských prezentácii (ale nezaostalo ani Rio), vidieť zameranie na využitie hier na ďalší rozvoj podmienok pre celú skupinu zdravotne znevýhodnených v danej krajine. Prezident IPC Sir Philip Craven, ale i ďalší účastníci skonštatovali, že v Ázii by sa hry mohli uskutočniť už zajtra.Samotné VZ, ktoré sa konalo v nedeľu 15. novembra, sa začalo procedurálnymi zmenami v členstve (vylúčenia i prijímania krajín, ako aj dvoch nových federácií bedmintonu a taekwonda). Pokračovalo sa bilanciou úspechov posledných dvoch rokov, ktorú zhrnul prezident IPC v tzv. Biennal Report. Ako odznelo v správach, sú vytvorené predpoklady pre ďalší rast paralympijského hnutia a jeho pozitívny dopad na spoločnosť v celosvetovom meradle. IPC…

Viedeň: fascinujúce zábery z paralympijských hier

Včera podvečer bola vo Viedni otvorená výstava fotografií „Život bez bariér - motivácia pre nás“ dlhoročného fotografa SPV Romana Benického a jeho rakúskeho kolegu Franza Baldaufa. Na slávnostnom večere s kultúrnym programom sa zúčastnil aj veľvyslanec SR v Rakúsku Juraj Macháč, poslanci Národnej rady SR a ďalší významní hostia.


Za slovenskú stranu predniesli okrem veľvyslanca svoje príhovory aj predseda správnej rady Nadácie SPV Imrich Béreš a predseda SPV Ján Riapoš. Ten vysvetlil aj symboliku čiernobielych fotografií Franza Baldaufa a farebných obrázkov Romana Benického - takto farebne sme si predstavovali Viedeň pred nežnou revolúciou, ktorej 26. výročie sme oslávili v predvečer otvorenia výstavy.

V Dome Európskej únie boli prítomní aj zástupcovia Rakúskeho paralympijského výboru, vrátane viacnásobných medailistov z paralympiád. Nechýbala ani naša paralympijská víťazka z Pekingu 2008 v športovej streľbe Veronika Vadovičová a čerství majstri sveta v tanečnom športe na vozíku Helena Kašická a Peter Vidašič, ktorí v dvoch vstupoch predviedli svoje umenie. O hudobný zážitok sa postarala skupina Rusín Čendeš Orchestra.  

Výstava, ktorú zorganizovali Slovenský paralympijský výbor, Slovenský inštitút vo Viedni, Rakúsky paralympijský výbor, Informačná kancelária Európskeho parlamentu a zastúpenia Európskej komisie v Rakúsku potrvá do 12. decembra a pozrieť si ju môžete v spomínanom Dome Európskej únie na Wipplingerstrasse 35 v centre rakúskej metropoly.


Boccisti zakončili úspešný rok turnajom v Šamoríne

V nedeľu 15. novembra sa konal posledný tohtoročný turnaj v boccii - BOCCIA MASTERS 2015. Za podpory mesta Šamorín sa uskutočnil tento výberový turnaj v Mestskej športovej hale, ktorú boccisti dostali bezplatne spolu s finančnou podporou a občerstvením.


Na turnaji sa zúčastnili najlepší športovci z jednotlivých kategórií na základe slovenského rebríčka. Na otvorení aj na vyhodnotení turnaja sa zúčastnil aj primátor mesta a na záver odovzdal víťazom ceny. Do turnaja venovala cenu aj Nadácia ADELI MEDICAL CENTER - šesť vstupov do hyperbarickej komory OXYMED v hodnote 528 eur. Turnaj prebehol pod hlavičkou SZTPŠ a organizačne bol zabezpečený prostredníctvom Športového klubu ALTIUS. „Boccia Masters je náročný turnaj aj z časového hľadiska, kedy športovci bojovali o svoje umiestenia takmer 12 hodín a odohrali množstvo zápasov počas jedného dňa, kým prišli do cieľa. Týmto chcem vyzdvihnúť ich snahu a bojovnosť, ktorá ich sprevádzala po celý čas trvania turnaja a gratulujem nielen víťazom, ale aj porazeným“, zhodnotil turnaj reprezentačný tréner Martin Gabko. Na záver patrí ešte poďakovanie všetkým dobrovoľníkom, rozhodcom a časomeračom, ktorí svojou prácou prispeli k hladkému priebehu turnaja.

Vo Viedni slovensko – rakúska výstava paralympijských fotografií

Zajtra podvečer sa vo Viedni bude konať slávnostné otvorenie výstavy fotografií Život bez bariér - motivácia pre nás. Rok pred PH v Riu predstaví dlhoročný fotograf SPV Roman Benický a jeho rakúsky kolega Franz Baldauf fascinujúce zábery z paralympijských hier s cieľom vzbudiť záujem o šport a vzájomnú empatiu.Výstavu organizuje Slovenský paralympijský výbor, Slovenský inštitút vo Viedni, Rakúsky paralympijský výbor, Informačná kancelária Európskeho parlamentu a zastúpenia Európskej komisie v Rakúsku a pozrieť si ju bude možné v Dome Európskej únie na Wipplingerstrasse 35 do 12. decembra.


Stolní tenisti zakončia rok 2015 v Kostarike

V dňoch 15. - 20. decembra bude kostarická metropola San José po druhýkrát v histórii dejiskom stolnotenisového turnaja s faktorom 40 - Copa Costa Rica 2015. Zo slovenských reprezentantov budú na ňom štartovať Ján Riapoš, Rastislav Revúcky (TT2), Alena Kánová (TT3) a Andrej Mészáros (TT4).


Našich hráčov teda čaká prvé vystúpenie od ME v Dánsku a zároveň netradičné zakončenie roka v Strednej Amerike, kde si tiež budú môcť pripísať potrebné body pre účasť na PH Rio 2016.

Tlak na lavičke: na ME 2015 Slovensko s jedným zástupcom

Maďarský Eger bude v závere novembra dejiskom európskeho šampionátu v tlaku na lavičke, kde pôjde aj o miestenky na PH 2016 v Riu. Slovensko tu v dňoch 24. - 28. 11. bude reprezentovať jediný zástupca Marek Kamzík, ktorý absolvuje svoju premiéru v kategórii do 107 kg.


„Účasť jediného slovenského zástupcu na tomto podujatí je dôsledkom veľmi náročných kvalifikačných limitov“, uviedol reprezentačný tréner Michal Čapla, ktorý bude v Egeri sprevádzať svojho zverenca. Rodák z Veľkého Krtíša (1974) bude musieť najskôr absolvovať zdravotnú klasifikáciu.

Na PH 2012 v Londýne reprezentovala Slovensko v tomto športe tiež jediná zástupkyňa Emília Sládková.


Cez víkend v Mexiku Valné zhromaždenie IPC

Zajtra odlietajú do México City zástupcovia Slovenského paralympijského výboru, ktorí sa tam zúčastnia na Valnom zhromaždení Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) a ďalších sprievodných akciách. Jednou z nich bude aj konferencia, na ktorej bude predstavený aj strategický plán IPC pre nasledujúce roky, ...


... fungovanie Nadácie Agitos či reporty k najbližším letným a zimným paralympijským hrám - Rio 2016, Pjongčang 2018, Tokio 2020 a Peking 2022.

Samotné VZ sa bude konať v nedeľu 15. novembra. SPV budú v Mexiku zastupovať generálny sekretár Samuel Roško a športový manažér Maroš Čambal.


Rím: Vidašič s Kašickou obhájili titul v „štandarde“

Po zlate vo freestyle a striebre v latinskoamerických tancoch sa najlepšiemu slovenskému páru Helena Kašická - Peter Vidašič podarilo včera v Ríme obhájiť titul majstrov sveta v štandardných tancoch z Tokia 2013 v kategórii combi 1. Svetový šampionát v tanečnom športe na vozíku sa konal v dňoch 7. - 8. novembra.


Zlato získali po bravúrnom výkone pred kórejským párom Jang Hye-Jeong/Lee Jae Woo a bieloruskými tanečníkmi Veranika Kasach/Aliaksei Zukhtsikau.

Na MS štartovalo 150 reprezentantov 25 štátov.