Orientačný šport aj pre zdravotne znevýhodnených

Slovenský zväz orientačných športov pozýva na Majstrovstvá SR v presnej orientácií v disciplíne TempO v sobotu 12. septembra o 15. hod. a tiež na 4.kolo Slovenského pohára v disciplíne PreO v nedeľu 13. septembra o 10.hod., ktoré sa budú konať v Bratislave na Dlhých Dieloch.


Presná orientácia (trail orienteering) má na Slovensku v tomto roku svoju prvú oficiálnu sezónu a je to jeden z mála športov, kde vedľa seba súčasne štartujú športovci s postihnutím (kategória PARA), aj bez postihnutia (kategória OPEN). Príďte spoznať nových ľudí, zoznámiť sa s týmto netradičným športom a rozšíriť rady trailistov. Všetky ďalšie informácie o presnej orientácii môžete získať na stránke www.trail.orienteering.sk a informácie o víkendových pretekoch tu http://trail.orienteering.sk/?p=1271

V júni tohto roku sa konali v Chorvátsku Majstrovstvá sveta v presnej orientácii. V susednom Česku už tento šport oslovil početnú skupinu vozičkárov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rôznych súťažiach.


Druhé vydanie Paralympionika vyjde 12. septembra

Už túto sobotu nájdu čitatelia Denníka Šport v ňom vložené druhé tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik. Hlavnou témou je pripomenutie ročného míľnika do začiatku PH Rio 2016.


V časopise nájdete aj profil čerstvého majstra sveta v paracyklistike Patrika Kurila, rozhovor s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim nielen o novom zákone o športe, návraty k VI. ročníku Parády na Zelenej vode, XXVII. športovým hrám v NRC Kováčová, kampani Na kolesách proti rakovine v Partizánskom a Smoleniciach, ale aj ku svetovým a európskym šampionátom, na ktorých v lete štartovali slovenskí športovci a veľa ďalších zaujímavostí a dobrého čítania.

Nezabudnite, už túto sobotu!


Na TREND konferencii odznie aj príspevok predsedu SPV

Vo štvrtok 17. septembra sa v bratislavskom hoteli NH Gate One uskutoční ďalšia TREND konferencia zo série Športový manažment 2015, tentokrát na tému Ako neprerábať na športe? So svojim príspevkom „Paralympionici v prostredí nového zákona“ vystúpi aj predseda SPV Ján Riapoš.


Jeho prednáška sa uskutoční dopoludnia ako tretia v poradí. Konferenciu otvorí príspevok predsedu NR SR a garanta nového zákona Petra Pellegriniho pod názvom „Čo zmení nový zákon o športe?“. Nasledovať bude generálny manažér spoločnosti Pro-Hokej Richard Lintner s témou „Prečo Slovensko nie je Amerika“. Po Jánovi Riapošovi sú účastníci vypočujú Tomáša Žampu (otca nášho reprezentanta v alpskom lyžovaní) „Športoví migranti – prípadová štúdia: Prečo chcel odísť Adam Žampa?“Po prestávke sa dostanú k slovu šéf športu RTVS Marcel Merčiak (Kedy je športové podujatie zaujímavé pre médiá?), predseda predstavenstva a generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček (Z druhej ligy k titulu – úspešný príbeh futbalového Trenčína), športový manažér a úspešný organizátor atletických mítingov Alfonz Juck (Prečo žiari Zlatá tretra?) a client partner senior z agentúry TNS Slovakia Róbert Háger (Šport, Slováci a sponzoring).Po obednej pauze bude nasledovné poradie príspevkov:zástupca nadácie Stars for Stars Marek Jusko (Keď nechýba talent, len peniaze), Lucia Tomečková - matka plavkyne Karin Tomečkovej (Rodič ako najdôležitejší sponzor), športový psychológ Tomáš Gurský (Ako udržať športovca pri športe) a na záver v angličtine marketingový manažér Petra Sagana Marco Del Checcolo (Ako sa predáva Peter Sagan).Členom SPV bude poskytnutá zľava 10 % zo základného účastníckeho poplatku. Pri registrácii uveďte v poli Odkaz pre organizátora heslo SPVProgram…

Svet si dnes pripomína rok do otvorenia PH Rio 2016

Presne o rok sa v brazílskom Riu začnú XV. paralympijské hry. Až do 18. septembra 2016 bude počas nich súťažiť 4 350 športovcov zo 178 krajín sveta v 22 športoch. Južná Amerika organizuje paralympiádu prvýkrát v histórii.


"V týchto dňoch prežívam výnimočné obdobie. Tretieho septembra boli tri roky, ako som na PH 2012 v Londýne získal prvé zlato v súťaži jednotlivcov. Presne dnes nám do začiatku ďalších letných paralympijských hier v Riu de Janeiro zostáva rok. Je to relatívne veľa i málo času. Čaká na nás ešte veľa práce aj ohľadom logistiky a zabezpečenia našej výpravy. Projekt Rio je naša priorita. Podstatné je, aby sa do Brazílie kvalifikovalo čo najviac našich športovcov," povedal pre dnešné vydanie Denníka Šport predseda SPV Ján Riapoš.Oslavy ročného míľnika sa dnes v Riu uskutočnia na svetoznámej pláži Copacabana a v jej okolí. Súčasťou osláv bude aj VII. Medzinárodný paralympijský deň, na ktorom divákom predstavia viaceré športy (uskutoční sa aj zápas Brazília - USA vo volejbale sediacich či vo futbale Brazília - Argentína) a zároveň spustia predaj viac ako troch miliónov vstupeniek.Do slovenského družstva pre Rio je zatiaľ zaradených 43 športovcov, plus pilot cyklistického tandemu. Ráta sa s ich účasťou v desiatich športoch (atletika, boccia, cyklistika, paradrezúra, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, streľba, tenis na vozíku, tlak na lavičke). Prvé rebríčky pre krajiny v jednotlivých športoch uzavrú k poslednému decembrovému dňu. Počty a menovité miestenky sa však budú ešte potvrdzovať a upravovať aj v priebehu budúceho roka. O konečnej podobe Slovenského paralympijského družstva Rio 2016 rozhodne Valné zhromnaždenie SPV v lete budúceho roku.SPV si pripomína tento…

Charitatívny beh „Farbám neujdeš“ mieri aj do hlavného mesta

Po Košiciach bude aj Bratislava dejiskom charitatívneho behu „Farbám neujdeš“ – 10. októbra na Hviezdoslavovom námestí. Podujatie sa organizuje v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom, na konto ktorého poputuje aj celý výťažok.


Ten sa získa z predaja farieb, ktoré si podľa vlastného výberu zakúpia účastníci behu. Po prvýkrát sa predstavil tento charitatívny beh v máji v Košiciach.


Plávanie: v októbri v Nových Zámkoch o Pohár Delfína

Plavecký klub Nové Zámky organizuje v dňoch 24. - 25. októbra medzinárodné plavecké preteky 21. ročník o „Pohár Delfína“ a 10. ročník o „Pohár Delfína pre TPŠ“, zároveň ako Majstrovstvá SR hendikepovaných športovcov. Prihlášky je potrebné zaslať do 11. októbra.


Dejiskom podujatia bude krytá plaváreň Relax centrum v Nových Zámkoch. Štartová listina bude zostavená 19. októbra.

Viac v pripojených propozíciách.


Tri roky po londýnskom triumfe prichádza ME 2015 vo Vejle

Presne pred tromi rokmi, 3. septembra 2012, vyhral Ján Riapoš finálový zápas súťaže jednotlivcov TT2 nad Kórejčanom Kyung Mook Kimom (3:1) a vybojoval prvé slovenské zlato na PH 2012. Triumf si pripomíname aj v súvislosti s nadchádzajúcimi ME, na ktorých bude štartovať spolu s ďalšími siedmymi slovenskými reprezentantmi.


Európsky šampionát (2015 ITTF Para Table Tennis European Championship) bude hostiť dánske mesto Vejle v dňoch 12. - 17. októbra. Zostava SR: Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik, Andrej Mészáros (TT4), Miroslav Jambor (TT7), Richard Csejtey (TT8). Realizačný tím pocestuje v zložení: Ľuboš Dobrotka, Saša Dragaš, Tomáš Varga, Andrej Bardoň, Pavol Valko, Ján Lackovič, Roman Cibulka, Jakub Benč.

Aj vo Vejle pôjde o Rio 2016. Víťazi súťaže jednotlivcov vo všetkých skupinách si zabezpečia priamy postup (ak nahrali potrebný koeficient 250 bodov v rokoch 2014 - 2015).

Naši stolní tenisti sa v posledných dňoch už tradične pripravovali na šampionát v spoločnom tréningovom kempe s ďalšími reprezentáciami v slovinskom Lašku, odkiaľ sa vrátili včera.


Podujatie „Bratislava, športujúce mesto“ podporia aj paralympionici

V nedeľu 13. septembra prebehne v Sade Janka Kráľa jedinečné športové podujatie, na ktorom si každý priaznivec športu nájde to svoje! Staňte sa aj vy súčasťou prvého ročníka Európskeho týždňa športu (7. - 13. september) a príďte si vyskúšať viac ako 30 športových aktivít a tréningov.


Paralympijský šport bude na tomto podujatí participovať lukostreľbou a handbikom.Podľa posledných prieskumov Eurobarometra sa až dve tretiny Slovákov športu venuje málo alebo vôbec. V ostatných štátoch EÚ boli výsledky takmer identické, a aj preto Európska komisia vyhlásila Európsky týždeň športu. Cieľom tohto týždňa plného športu a fyzických aktivít je propagovať pohyb, šport a zdravý životný štýl. Všetky aktivity a eventy sú zamerané na širokú verejnosť - deti, dospelých, seniorov, mužov, ženy, jednotlivcov aj skupiny.Európsky týždeň športu bude prebiehať v celej Európe a Slovensko nebude výnimkou. V Bratislave vyvrcholí podujatím Bratislava, športujúce mesto. Počas jedného dňa na území obľúbeného Sadu Janka Kráľa poskytne návštevníkom možnosť aktívne si vyskúšať viac ako 30 športových aktivít a tréningov. Už od 10:00 bude možné si vyskúšať tradičné aj netradičné športy, individuálne či kolektívne - jednoducho každý si určite nájde to svoje!Program tvorí aktívna prezentácia športov a ukážkové tréningy na hlavnej ploche. Športové kluby a zväzy si pripravia rôzne aktivity, trenažéry, simulácie hry - zašportujte si sami, s priateľmi, ale aj proti profesionálnym športovcom! Ukážkové tréningy budú prebiehať pod vedením takých mien ako Tomi Kid Kovács, Nikki Papavasiliou (tréner ŠK Slovan) a mnohých ďalších odborníkov. Príležitosť zažiť s nimi skutočný tréning prispôsobený širokej verejnosti sa neobjavuje každý deň. Súčasťou podujatia bude aj atraktívny sprievodný kultúrny…

Paradrezúra: vo frnacúzskom Deauville pôjde o letenky do Ria

V dňoch 17. - 20.septembra sa v meste Deauville uskutočnia ME v paradrezúre. Slovensko bude reprezentovať jediná jazdkyňa Katarína Jobbágyová. ME patria do série pretekov, na ktorých môžu parajazdci získať body do rankovej listiny pre kvalifikáciu na PH 2016.


FEI (Medzinárodná jazdecká organizácia) vypísala na rok 2015 20 pretekov. Na PH 2016 sa môže celkovo kvalifikovať 78 jazdcov v piatich skupinách (1a, 1b, 2, 3, 4). Naša reprezentantka, hlavne z nedostatku finančných prostriedkov, absolvovala len dva preteky a preto budú výsledky z ME pre ňu veľmi dôležité. V súčasnosti je v rankovej listine vo svojej skupine 1a na 10. - 12. mieste. Dôležitosť účasti na ME podčiarkuje i fakt, že sa v skupine našej jazdkyne zúčastní historicky najväčší počet pretekárov - 17. Na ME odchádza naša minivýprava 15. septembra.

„Umiestnenie si netrúfam odhadnúť, bude tam veľmi silná konkurencia, ktorá je z roka na rok silnejšia. Jazdci už pochopili, že ak chcú byť vpredu, musia si zadovážiť kvalitného koňa, takže sa predbiehajú v tom, kto má lepšieho koňa. Tento rok sa na pretekoch objavili jazdci, ktorí sa umiestňovali za mnou, ale prišli už s novými koňmi a niektorí skončili predo mnou“, uviedla pred ME Katarína Jobbágyová.


Repríza kampane vo Vavrečke opäť úspešná

Vavrečka - malebná dedinka po Oravskou Magurou, sa túto sobotu už po druhý krát zapísala do výpočtu úspešných podujatí v rámci kampane "Na kolesách proti rakovine - jazdím pre zdravie".


Organizačný tím okolo Mikuláša Košťála s podporou SPV i obce Vavrečka opäť všetkých presvedčili o tom, že kolesá kampane sa vybrali do tohto krásneho kúta Slovenska oprávnene. Rozhodne môžeme povedať, že myšlienky kampane v tejto obci s niečo vyše ako 1400 obyvateľmi našli hodnotný prienik s entuziazmom a pozornosťou, ktorú všetci zúčastnení priebehu kampane vo svojej obci venujú. Bohatý kultúrny program, ktorému dominovali vystúpenia obľúbeného detského zabávača Majstra "N" a populárneho speváka Roba Opatovského, sprevádzali ukážky paralympijských športov, ktoré do Vavrečky prišli prezentovať úspešní slovenskí paralympionici. A tak si malí i veľkí Vavrečania mohli zastrieľať so zlatou paralympijskou medailistkou Veronikou Vadovičovou, zahrať bocciu s aktuálnymi majstrami Európy Róbertom Ďurkovičom a Michaelou Balcovou, či sadnúť na bicykel s osobným priateľom a trénerom zakladateľa kampane Radovana Kaufmana Petrom Matiaškom. Veľký úspech mala aj autogramiáda paralympionikov, ktorých vhodne doplnil aj sympatický mladý slovenský reprezentant v ľadovom hokeji Richard Pánik. Každý účastník, ktorý prispel do zbierky kampane, si obliekol už tradičné bledozelené "kolesové" tričko, či pripol atraktívny odznak kampane "Jazdím pre zdravie". A tak sa v poobedných hodinách, za krásneho slnečného počasia, zelený pelotón "kolieskárov" vybral na symbolickú jazdu ulicami Vavrečky. Záverečná tombola spolu s poďakovaním všetkým, ktorí prišli kampaň podporiť, uzavreli hodnotný deň, ktorý…