V Rači republikové majstrovstvá v stolnom tenise

Počas víkendu sa v Bratislave budú konať Majstrovstvá Slovenska v stolnom tenise telesne znevýhodnených športovcov. Dejiskom podujatia bude v dňoch 23. a 24. apríla Stolnotenisová hala na Černockého ulici v Rači.


Najskôr prebehnú súťaže jednotlivcov (muži, ženy), následne súťaž družstiev. Štartovať budú vozíčkari a stojaci hráči.   Vyhlásenie výsledkov je naplánované na nedeľu 17:15 hod.   Usporiadateľom je Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov.   Viac v pripojených propozíciách.

Košice privítajú na jeseň európsku elitu

Včera sa na košickom magistráte uskutočnila tlačová konferencia k ME v tanečnom športe na vozíku. Podujatie sa uskutoční 28. - 30. októbra v Spoločenskom pavilóne v Košiciach.


Zástupcov médií o tom informovali viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, riaditeľ podujatia Peter Hamaj a majstri sveta a Európy v tomto športe, Košičania Helena Kašická a Peter Vidašič. Organizátormi budú Medzinárodný paralympijský výbor (IPC), Slovenský paralympijský výbor (SPV), Paralympijská marketingová spoločnosť, s.r.o. (PMS) a Mesto Košice. Očakáva sa štart viac než 120 športovcov z 21 krajín. „Teší ma, že na územie Košíc dokážeme pritiahnuť to najlepšie z profesionálneho tanečného športu na vozíku. Máme za sebou už sedem mesiacov veľmi intenzívnej komunikácie s IPC. Absolvovali sme inšpekciu technického delegáta, po ktorej nám IPC pridelilo organizovanie ME, z čoho máme veľkú radosť,“ povedal Ján Riapoš. Zároveň zdôraznil, že dvojicu Peter Vidašič - Helena Kašická vníma v rámci svojho športu podobne ako Hamšíka vo futbale a Sagana v cyklistike. Košické duo má na svojom konte už niekoľko veľkých úspechov. „Môžeme sa pochváliť troma titulmi majstrov sveta, dvoma titulmi majstrov Európy, viackrát sme vyhrali Svetový pohár a máme páry, ktoré sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach v rôznych súťažiach. Slovensko patrí dlhodobo medzi svetovú špičku v rámci tanečného športu na vozíku. Verím, že na týchto ME to len potvrdíme,“ povedal Peter Vidašič. Viac informácií v priloženej tlačovej správe.  

Bežci ani tohto roku farbám neujdú

Košice 28. mája, Banská Bystrica 4. júna a Bratislava 18. júna - to sú termíny zábavno  - charitatívneho 5 kilometrového behu „Farbám neujdeš“ v troch slovenských mestách počas roka 2016. Ku Košiciam a Bratislave sa tohto roku pridáva aj metropola stredného Slovenska.


Podstatou podujatia s podporou Slovenského paralympijského výboru je beh, pri ktorom je pre bežcov na každom kilometri pripravená farebná zóna, kde sú zasypávaní práškovými Hedon farbami. V piatej zóne bude čakať na nich prekvapenie. Ale tým beh zďaleka nekončí, nasleduje bohatý sprievodný program.

Dejiskom „farieb“ bude v Bratislave opäť Hviezdoslavovo námestie. Bežci si opäť budú môcť v infostánku za dobrovoľný príspevok zakúpiť modrú práškovú farbu. Výťažok z predaja poputuje na podporu mládeže Slovenského paralympijského výboru. Farebné šialenstvo si nenechajú ujsť ani slovenskí paraolympionici, ktorí sa tiež postavia na štart.


Ocenenie pre plavca Viktora Keményho

Najúspešnejší športovci Nových Zámkov za rok 2015 si počas minulého týždňa prevzali z rúk primátora Otakara Kleina ocenenia za reprezentáciu doma a v zahraničí a šírenie dobrého mena Slovenska a mesta Nové Zámky.


Medzi ocenenými bol aj paralympionik Viktor Kemény za finálovú účasť na svetovom šampionáte, ako aj viacero medailových umiestnené na medzinárodných pretekoch v Dánsku, Maďarsku, Českej republike a Nemecku. Informoval reprezentačný a osobný tréner Ladislav Struhár.

Jarný turnaj v boccii už zajtra v Ružinove

V sobotu 16. apríla sa v telocvični Špeciálnej základnej školy na Nevädzovej  ul. č. 3 v Bratislave uskutoční tretí ročník turnaja v boccii pod názvom Jarný turnaj. 


Organizuje ho občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR prostredníctvom svojho športového klubu ŠK OMD Boccian Bratislava pod záštitou starostu MČ Ružinov Dušana Pekára. Areál sa nachádza pri OC Retro.

Úlohou turnaja je oboznámiť širšiu verejnosť, najmä seniorov a ľudí s akýmkoľvek zdravotným postihnutím s touto hrou, ktorá je v programe PH aj pre Rio 2016. Slovensko má už teraz istých sedem miesteniek.

Turnaju sa môže zúčastniť každý, aj bez akejkoľvek skúsenosti s touto hrou, len musí spĺňať jedno z týchto kritérií: 1. seniori, 2. jednotlivci so zdravotným postihnutím bez rozdielu veku. Dobrovoľníci každému záujemcovi o túto hru ochotne vysvetlia jej jednoduché pravidlá.

Prezentácia sa začne o 9:30 hod., turnaj o 10:15 hod.

 

  


Svetový pohár ako príprava na domáce ME

Fínska metropola Helsinki bude v dňoch 28. apríla - 2. mája dejiskom súťaže Svetového pohára v tanečnom športe na vozíku pod názvom Suomi Open 2016. Slovensko budú reprezentovať majstri sveta Helena Kašická a Peter Vidašič.


V dňoch 28. - 30. októbra bude Slovensko organizátorom európskeho šampionátu v tomto športe, ktorý sa uskutoční v Spoločenskom pavilóne v Košiciach. Očakáva sa štart viac než 120 športovcov z 21 krajín. Výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez v tejto súvislosti vyjadril potešenie, že budú môcť spolupracovať so Slovenským paralympijským výborom na príprave jedného z dvoch kontinentálnych šampionátov v tanečnom športe na vozíku v tomto roku. Majstrovstvá Ázie sa budú konať v novembri. „Tanečný šport na vozíku v poslednom období rastie a nepochybujem o tom, že tento trend potvrdia aj ME v Košiciach“, zdôraznil. Primátor mesta Košice Richard Raši ho doplnil: „Sme naozaj radi, že tento šampionát bude súčasťou nášho bohatého programu v rámci projektu Košice - Európske mesto športu 2016. Aj tento šampionát nám môže pomôcť v naplnení cieľa, že Európske mesto športu 2016 sa môže stať projektom všetkých ľudí, ktorí majú radi šport a pohybové aktivity". Predseda SPV Ján Riapoš je presvedčený, že Slovensko bude úspešným usporiadateľom a v kombinácii s Európskym mestom športu 2016 sa podarí zorganizovať vynikajúce podujatie. „Budem rád, ak prídete koncom októbra do Košíc osobne sa o tom presvedčiť“, pozval divákov. Doteraz posledné ME sa konali v roku 2014 v poľskom meste Lomianki po piatich rokoch. Predstavilo sa tam 112 športovcov z 18 krajín.

Plavci v príprave na európsky šampionát

V dňoch 30. apríla až 7. mája bude mesto Funchal na ostrove Madeira dejiskom ME v plávaní zdravotne znevýhodnených športovcov. Slovensko tam bude reprezentovať trojica Viktor Kemény, Karina Petrikovičová a Tatiana Blattnerová.


Náš najlepší telesne znevýhodnený plavec sa predstaví v štyroch disciplínach, na ktoré má splnené limity (100 m prsia, 200 m polohové preteky, 50 m motýlik, 100 m znak). Rovnako štyri disciplíny čakajú aj nevidiacu T. Blattnerovú a najviac – sedem disciplín – bude plávať ďalšia zrakovo znevýhodnená plavkyňa K. Petrikovičová. Tá má zatiaľ ako jediná slovenská plavkyňa zabezpečené miestenku na PH 2016. O limity do Ria išli počas minulého víkendu bojovať slovenskí plavci do Egeru na otvorené majstrovstvá Maďarska, ale výsledky mali napokon ďaleko od spokojnosti reprezentačného trénera Ladislava Struhára. „Viktor napriek tomu, že sa stal absolútnym majstrom Maďarska, nesplnil očakávania. Časy mal pod osobnými rekordmi, takže limity na Rio zostali visieť vysoko. Jeho výkon ovplyvnili dýchacie problémy, s ktorými pricestoval na preteky. Ostatní tiež zaplávali buď na úrovni osobných rekordov alebo slabšie. Takže ako jediné pozitívum z Egeru hodnotím štafety chlapcov, ktorí zvíťazili vo voľnom spôsobe, aj v polohovke“, uzavrel hodnotenie Hungarian Open reprezentačný tréner. Na margo svojho zverenca, ktorému robí aj osobného trénera uviedol, že zatiaľ má splnený pre Rio iba B limit v disciplíne 100 m prsia, čo však pre štart na PH 2016 nepostačuje. Ak sa mu to nepodarí počas ME, bude mať poslednú šancu na pretekoch IDM 2016 v Berlíne.   Na Madeiru odlieta výprava 27. apríla. Okrem spomínaných troch pretekárov a Ladislava Struhára budú jej členmi aj…

Slovensko má ďalšie dve miestenky do Ria

Žiadosti o pridelenie miesteniek na septembrové PH 2016 v Riu našli pozitívnu odozvu. Bipartitné komisie vyhoveli slovenským žiadostiam a tak sa doterajší počet športovcov rozšíril o jednu miestenku v streľbe a jednu v tlaku na lavičke.


V streľbe by nás ako tretí športovec mal v Riu reprezentovať Jozef Široký, v tlaku na lavičke Marek Kamzík.

Nominácia ešte podlieha schváleniu Valným zhromaždením SPV, ktoré sa uskutoční v lete. 


ME lukostreľba: z našich najlepší Marcel Pavlík

S jednou miestenkou do Ria a jedným štvrtým miestom sa vracia z európskeho šampionátu vo francúzskom Saint Jean de Monts naša lukostrelecká reprezentácia. Marcel Pavlík v kategórii Compound prehral v semifinále až v rozstrele s Rusom Zubarom... 


... (141:141) a následne aj v malom finále so Španielom Rodriguezom Gonzalezom 134:140. V Francúzsku obhajoval náš lukostrelec titul majstra Európy z Nottwil 2014. Miestenku na PH 2016 si však vybojoval už vlani počas svetového šampionátu v nemeckom Donaueschingene. V Saint Jean de Monts nám pribudla druhá lukostrelecká miestenka do Ria vďaka víťazstvu Petra Kinika v kvalifikačnej súťaži W1. V pretekoch ME však na medailu nedosiahol - vypadol vo štvrťfinále s domácim pretekárom Hatemom 121:124. Naši ďalší zástupcovia v Compound vypadli v osemfinále: Marián Marečík s novým majstrom Európy Talianom Simonellim 124:144, Diana Pashchenkova medzi ženami po prehre s Ruskom Artachinovou 121:134 a zmiešaný tím v zložení Pavlík - Pashchenkova neprešiel cez Írov 137:143. Na rozdiel od Kinika neuspeli ani v kontinentálnej súťaži o miestenky do Ria -  Pashchenkova prehrala v osemfinále s Írkou Leonardovou 120:125 a Marečák v semifinále s Pavlíkovým premožiteľom z hlavnej súťaže ME Zubarom 140:143.  

Výstava ponúka fascinujúce zábery z paralympiád

Včera bola na pôde Prvej stavebnej sporiteľne v Bratislave slávnostne otvorená výstava dvorného fotografa slovenských paralympionikov Romana Benického pod názvom „Život bez bariér – motivácia pre nás“.


Výstavu otvorili predseda SPV Ján Riapoš a predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a.s., a predseda správnej rady Nadácie SPV Imrich Béreš. Vo foyeri centrály PSS na Bajkalskej ul. č. 30 si ju môžete pozrieť do  konca apríla. Pol roka pred začiatkom PH 2016 v Riu prezentuje táto výstava fascinujúce zábery z paralympijských hier s cieľom vzbudiť záujem o šport a vzájomnú empatiu.