Slovenskí strelci naďalej patria k svetovej špičke

Slovenský strelecký zväz (SSZ) ocenil včera najúspešnejších športovcov a trénerov za mimoriadne vydarený rok 2015. Medzi prítomnými laureátmi nechýbala paralympijská reprezentantka Veronika Vadovičová, trapisti Erik Varga so Zuzanou Rehák - Štefečekovou, ktorí sa v spomínanom období zaslúžili o najpočetnejšie úspechy.


"Rok 2015 bol významný nielen z hľadiska skvelých výsledkov našich športovcov, ale aj preto, že sme prijali nový zákon o športe. Uvidíme, ako nám pomôže pri našej ďalšej práci. Dosiahnuté výsledky však ukazujú, že naša latka je dlhodobo nastavená vysoko. Verím, že v Riu zúročia naši športovci výkony, ktoré dosahovali v tomto i v minulých rokoch," povedal prezident SSZ Miloslav Benca.

Curling na vozíku: naši víťazne na turnaji v Prahe

Počas víkendu sa v curlingovej hale v Prahe - Roztyloch konal medzinárodný turnaj Czech Open. Zúčastnilo sa na ňom šesť družstiev z Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska. Náš tím odohral päť zápasov, ani v jednom nenašiel premožiteľa a obsadili konečné 1. miesto.


Za Slovensko v Prahe nastúpili: Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová, Imrich Lyócsa a Peter Zaťko. „Na tomto medzinárodnom turnaji v Prahe sa zúčastňujeme každý rok. Ale až teraz sa nám konečne podarilo zvíťaziť. Je tu vždy veľmi silná konkurencia. Tohtoročný turnaj sme zaradili do nášho kalendára v príprave na MS, ktoré budú vo februári vo švajčiarskom Luzerne. Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo zvíťaziť. Takisto som rád, že v konfrontácií so silnými súpermi sme ukázali, že toho máme natrénovane dosť. Odhalili sme však ešte aj malé nedostatky, ktoré sa pokúsime do šampionátu odstrániť. Najbližší víkend náš čaká ďalší kvalitný turnaj vo švajčiarskom Lausanne a po vianočných sviatkoch ešte dva turnaje a vylaďovanie formy na tréningoch. Dúfam že 4. miesto z MS 2015 mojich hráčoch zdravo namotivovalo a pokúsia sa dosiahnuť ešte viac. Na turnajoch stále potvrdzujú, že patria ku svetovej špičke", skonštatoval reprezentačný tréner František Pitoňák.

Konečné poradie:

1. Slovensko

2. Česká republika A

3. Nemecko

4. Poľsko

5. Česká republika B

6. Česká republika C​


Tlak na lavičke: Marek Kamzík stále so šancou na Rio

Slovenský reprezentant Marek Kamzík obsadil na ME 2015 v tlaku na lavičke výkonom 172 kg 6. miesto v kategórii nad 107 kg, čím sa kvalifikoval aj na budúcoročný európsky šampionát. Podujatie sa konalo v dňoch 22. – 29. novembra v maďarskom meste Eger.


Do splnenia limitu na PH 2016 chýbalo nášmu debutantovi na veľkom podujatí 8 kg. „Je v jeho silách tento limit splniť a z toho dôvodu je nutné, aby štartoval vo februári v Dubaji na Veľkej cene, ktorá je zaradená IPC ako kvalifikačná súťaž na PH 2016“, povedal reprezentačný tréner Michal Čapla.

Zároveň avizoval, že Slovensko bude žiadať o udelenie voľnej karty po 11. februári 2016. „Po organizačnej aj spoločenskej boli ME veľmi dobre zvládnuté“, pochválil maďarských organizátorov.


Na konferencii aj o národnom projekte PARALELA

Predseda SPV Ján Riapoš a športový manažér Maroš Čambal sa dnes zúčastnili v bratislavskom hoteli SOREA na "Záverečnej konferencii operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia", kde odprezentovali národný projekt PARALELA.


Na konferencii, ktorú zorganizovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, sa zúčastnil šéf rezortu Ján Richter, zástupca Európskej komisie Michael Morass a ďalší hostia.


VZ SPV: prioritami rozvoj mládeže a príprava na PH Rio 2016

V Bratislave dnes pokračoval dvojdňový program Valným zhromaždením (VZ) SPV. Odznela na ňom správa predsedu za obdobie od posledného VZ SPV, ako aj správy členov výkonného výboru a kontrolnej komisie. Delegáti schválili aj plán činnosti a rozpočet na najbližšie obdobie.


„Za 20 rokov nielen športové výsledky, ale aj množstvo projektov, ktoré sa podarilo zrealizovať, potvrdili opodstatnenosť existencie paralympizmu na území SR a do budúcnosti si môžeme len želať, aby sa nám tento trend podarilo udržať“, povedal v úvode predseda SPV Ján Riapoš. Člen VV SPV za oblasť štátnej športovej reprezentácie Branislav Režňák informoval o spolupráci s Radou štátnej reprezentácie pri SPV, ako aj o presadzovaní záujmov jednotlivých reprezentačných družstiev a komunikácii so zástupcami športov. Juraj Štefák, zodpovedný za zdravotnú problematiku, sa okrem zdravotnej starostlivosti o športovcov venoval vo svojej správe aj antidopingovej problematike. Za prioritu pre najbližšie obdobie označil získanie nových mladých lekárov a fyzioterapeutov pre paralympijský šport. Veronika Vadovičová, ktorá vo VV SPV zastupuje športovcov, prezentovala v písomnej správe aktivity smerujúce k založeniu Klubu paralympionikov. Alena Kánová, zodpovedná za rozvoj a propagáciu, sa venovala najmä projektom Na kolesách proti rakovine, Paralympijského motivačného centra v Kováčovej a PARALELA, a ich prezentácii verejnosti. Štefan Kopčík poinformoval o výsledkoch a riešení problémov v športe zrakovo znevýhodnených. Predseda Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ) Pavol Valent označil za najväčší problém pri získavaní nových talentov rozptýlenie detí zo špeciálnych do integrovaných škôl. Róbert Luby, predseda Slovenského zväzu mentálne postihnutých…

20 rokov SPV: päť ocenených dostalo „Slovenský Agitos“

Na záver piatkových osláv 20. výročia SPV boli v rámci spoločenského večera ocenení jednotlivci a zväzy vyznamenaním „Slovenský Agitos“. Zlatý slovenský Agitos dostal paralympijský víťaz v maratóne z Atlanty 1996 a držiteľ striebornej medaily zo Sydney 2000 Anton Sluka.


Bronzový slovenský Agitos bol udelený plavcovi Andrejovi Zaťkovi (cenu za neho prevzala trénerka Daniela Šipošová), dlhoročný tréner a bývalý reprezentant v zjazdovom lyžovaní Peter Matiaško, Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov. Ocenenia odovzdávali poslankyňa NR SR Bibiána Riapošová, generálny riaditeľ Sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež MŠVVaŠ SR Ladislav Čambal a člen Správnej rady Nadácie SPV Pavol Múdry.

Počas programu sa na veľkom plátne objavili zostrihy zo všetkých doterajších 11 paralympiád, na ktorých sa po vzniku samostatnej SR zúčastnili naši reprezentanti. O kultúrny zážitok sa postaral virtuóz na akordeóne Michal Červienka.


Dnes si pripomíname 20. výročie založenia SPV

V bratislavskom hoteli Lindner dnes prebiehajú oslavy 20. výročia založenia Slovenského paralympijského výboru (SPV). Celodenný program sa začal tlačovou konferenciou, na ktorej sa zúčastnili aj medailisti z MS, ME a Svetových pohárov za rok 2015. K tomuto výročiu bola vydaná aj publikácia "20 rokov SPV".


"Cením si každý výsledok, ktorý dosiahli slovenskí paralympionici, a chcel by som sa im za to poďakovať. Paralympizmus má aj silný sociálny rozmer. Je dôležité, aby sa aj zdravotne znevýhodnená mládež mohla identifikovať so svojimi úspešnými vzormi. Verím, že nový schválený zákon o športe bude ďalšou motiváciou aj pre paralympionikov," uviedol predseda SPV Ján Riapoš, ktorý je vo funkcii od roku 2003 a dodal: "Paralympizmus ma naučil, že nepotrebujete mať oči, aby ste dobre videli, nepotrebujete mať nohy, aby ste mohli behať".Dvadsať rokov existencie SPV lemuje veľké množstvo úspechov športovcov aj na najväčších svetových fórach. Počas tohto obdobia slovenskí zdravotne znevýhodnení športovci súťažili na 11 paralympijských a zimných paralympijských hrách, z ktorých si odniesli 92 medailí. Z toho bolo 23 zlatých. Ďalšie stovky vzácnych kovov by sa dali napočítať z európskych a svetových šampionátov a iných významných podujatí. Aj v roku 2015, ktorý bol prípravným na paralympijské hry v Riu de Janeiro, boli slovenskí športovci aj v medzinárodnej konfrontácii výrazne úspešní. Za najväčšie úspechy možno označiť tituly majstrov sveta zjazdára Miroslava Harausa, atléta Adriána Matušíka, cyklistov Jozefa Metelku a Patrika Kurila, ako aj zástupcov v tanečnom športu na vozíku Heleny Kašickej a Petra Vidašiča, ktorí si vybojovali dokonca dve svetové prvenstvá.Jednou z hlavných adeptiek na zisk medaily na ZPH 2016 v Riu de Janeiro je strelkyňa Veronika Vadovičová,…

Nový zákon schválený, prináša sprehľadnenie financovania

Sprehľadnenie financovania a viac peňazí pre šport prináša nový zákon o športe, ktorý dnes schválila Národná rada SR. Legislatíva garantuje peniaze pre šport, podľa pozmeňujúceho návrhu predsedu parlamentu Petra Pellegriniho musia byť financie pre šport ...


... v kapitole ministerstva školstva automaticky rozpočtované minimálne na úrovni minulého roka. Nový zákon podporilo 132 zo 135 prítomných poslancov. Právnu normu pripravila odborná pracovná skupina pod vedením predsedu Národnej rady SR. Dôležitým prvkom návrhu je podľa predkladajúceho rezortu školstva nový informačný systém, v ktorom bude povinnosť zaregistrovať sa. Systém následne zverejní údaje o športových organizáciách, športovcoch i športových odborníkoch. V databáze budú zverejnené aj zmluvy, ktoré preukážu hospodárenie s verejnými financiami, ale aj sponzorské dary, prostredníctvom takzvaného transparentného účtu. Ten, kto bude žiadať podporu z verejných zdrojov, musí mať status "spôsobilý". Systém ho takto označí len pri dodržiavaní pravidiel. Ktokoľvek bude mať možnosť verejne sledovať smerovanie a využitie verejných prostriedkov v športe. Odmeny pre dobrovoľníkov v športe do výšky 500 eur sa podľa Pellegriniho pozmeňujúceho návrhu nebudú zdaňovať a budú sa zverejňovať v informačnom systéme športu. Vďaka zákonu sa stransparentní financovanie a do športu sa má dostať viac peňazí, a to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. Subjekty v športe môžu využiť existujúce zdravé ekonomické prostredie, ktoré tvorí plánovanie, rozpočty, kontroly a vyhodnotenie hospodárenia, čo doteraz pri nepredvídateľnom dotačnom systéme nebolo možné. Schválený zákon navrhuje, aby čo najviac peňazí do športu prerozdeľovali automaticky, podľa vzorca. Ten definuje kritériá, ako…

Online komunikácia - nástroj na skvalitnenie toku informácií

V bratislavskom Austria Trend Hoteli sa dnes konala konferencia „Online komunikácia v športe“, ktorú organizoval sportmanagement.sk. Zúčastnili sa na nej viacerí zamestnanci sekretariátu SPV a PMS, ako aj športovci a tréneri, najmä z radov lyžiarov.


Vypočuli sme si viacero zaujímavých prednášok z rôznych oblastí online komunikácie, ako napr. web v službách športu, email marketing v praxi či video marketing v online prostredí. Získané poznatky sa budeme snažiť zúročiť v praxi a pozdvihnúť komunikáciu o paralympijskom športe na ešte vyššiu úroveň.


Benefičný koncert venovaný úspešným paralympionikom

Primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák prevzal záštitu nad benefičným koncertom „Spojme srdcia pre zdravie“, ktorý bude dnes o 17. hod. v Mestskom kultúrnom stredisku venovaný kežmarským lukostrelcom. Tí už dlhé roky úspešne reprezentujú Kežmarok a celé Slovensko na medzinárodných súťažiach a paralympiádach.


Galavečer bude uvádzať Katarína Brychtová a počas neho vystúpia klienti z Integračného zariadenia v Hertniku, Vincet Jaš zo Základnej umeleckej školy Antona Cígera v Kežmarku, pedagógovia a žiaci Základnej umeleckej školy Petržalská v Kežmarku a Simona Kačmárová z Bratislavy.