Alpskí lyžiari zamierili tentokrát na ľadovec Hintertux

V dňoch 20. - 26. septembra absolvujú naši zjazdári druhé sústredenie na snehu v tejto sezóne. Po talianskom Passo Stelvio sa vybrali do rakúskeho Hintertuxu. Stále chýba dvojica našich najúspešnejších reprezentantov v tomto športe - Henrieta Farkašová a Jakub Krako, ktorá je v rekonvalescencii po operáciách kolien.


V Hintertuxe sa pripravujú zrakovo postihnutí Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom, Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou a telesne postihnutá Petra Smaržová. Spolu s nimi vycestovali vedúci tímu Tomáš Bartalský, tréner Roman Petrík a asistent Martin Makovník.


SP streľba: Veronika Vadovičová víťazne aj v Sydney

V austrálskom Sydney sa v dňoch 15. - 19. septembra koná ďalšie kolo Svetového pohára v športovej streľbe, na ktorom je možné si priamo vybojovať účasť na PH Rio 2016. Naša reprezentantka Veronika Vadovičová si pripísala prvenstvo v disciplíne R8 ľubovoľná malokalibrovka 50 m (SH1)...


... pred Kórejčankou Yunri Lee a Číňankou Yaping Yan.

V utorok skončila v disciplíne R2 vzduchová puška v stoji 10 m na štvrtej priečke.


Odmeny Rio 2016: za zlato bude 22 500 eur

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR predpokladá, že príprava a účasť reprezentantov Slovenska na budúcoročnej letnej olympiáde a následnej paralympiáde v Rio de Janeiro bude stáť 2,425 milióna eur. Predpoklad rezortu schválila včera vláda na svojom zasadnutí.


Minister Juraj Draxler žiada zo štátneho rozpočtu na zabezpečenie prípravy a účasti čiastku 1,445 milióna eur, z čoho by malo ísť 775-tisíc eur na zabezpečenie účasti na olympiáde a 670-tisíc eur na paralympiáde. Ministerstvo predpokladá, že na OH v Riu pôjde 130-členná výprava, v ktorej by malo byť 60 športovcov a 50-členný realizačný tím. Predpokladaný počet členov výpravy na PH je 60-75 osôb. Cieľom Slovenského paralympijského výboru (SPV) je dosiahnuť výsledky porovnateľné s výsledkami na predchádzajúcich hrách v Londýne.Výdavky na zabezpečenie účasti výprav na OH a PH 2016 zahŕňajú dopravu, oblečenie, ubytovanie, stravné, zdravotné zabezpečenie, poistenie, vstupenky a ďalšie organizačné výdavky členov výprav. Financie spojené so športovou prípravou poskytne ministerstvo priamo športovým zväzom.Podobne ako na predchádzajúcich hrách v Londýne 2012 aj teraz budú z prostriedkov ministerstva ocenení športovci a družstvá, ktoré dosiahnu umiestnenie do 8. miesta na olympijských hrách a do 6. miesta na paralympijských hrách. Odmena za zlatú medailu v individuálnych športoch je stanovená na 22 500 eur, za striebornú 17 500 eur a bronzovú 12 500 eur. Odmeny členov medailových družstiev by mali byť 7 500 eur (zlatá medaila), 6 500 eur (strieborná) a 5 500 eur (bronzová).Odmeny pre olympionikov a paralympionikov zrovnoprávnil pred Londýnom 2012 vtedajší minister školstva Dušan Čaplovič.(SME.SK, vg)

PARALELA dnes o urologickej prevencii a kompenzačných pomôckach

V NRC Kováčová dnes pokračoval školiaci program motivátorov v projekte PARALELA pod dohľadom odborných garantov Jána Riapoša a Emila Bullu. Dopoludnia sa venovali téme „Prevencia urologických komplikácií u ľudí s poškodením miechy a ich rýchle začlenenie do spoločnosti“.


Popoludní boli na programe prednášky zástupcu spoločnosti Letmo Miroslava Zemana na tému kompenzačných pomôcok a reprezentanta v tenise na vozíku Rastislava Soviša „Na poznávanie vlastných limitov nestačia len silné ruky, lebo ísť sa musí, aj keď rukám sa už nechce“.


Slovenskí zástupcovia v Riu rok pred začiatkom paralympiády

Generálny sekretár SPV Samuel Roško a športový manažér Tomáš Varga sú v týchto dňoch na pracovnej návšteve v Rio de Janeiro, ktoré bude budúci rok v septembri hostiť XV. paralympijské hry. V dňoch 13. - 18. septembra sa tu zúčastňujú na seminári vedúcich výprav (chef de mission).


Aj napriek mimoriadne nehostinnému a daždivému počasiu si už stihli pozrieť aj časť športovísk a rezervovaných hotelov, stretli sa aj so slovenským veľvyslancom v Brazílii Milanom Cigánom. Spolu navštívili konzulát v Riu (veľvyslanectvo sídli v hlavnom meste Brasílii) a diskutovali o spolupráci a najmä pomoci slovenskej výprave počas hier.

So zástupcom ROCOG-u (organizačný výbor hier), ktorý má na starosti slovenskú výpravu, prebrali logistiku a ďalšie záležitosti, týkajúce sa pobytu našich športovcov v Riu. „Špecifikovali sme očakávané počty športovcov a doprovodov, upresnili sme si podstatné termíny zabezpečenia“, informoval Samuel Roško, ktorý je zároveň aj vedúcim Štábu PH Rio 2016.


 Ján Riapoš a Miroslav Jambor víťazmi stolnotenisových líg

Myjava bola v sobotu 12. septembra dejiskom vyvrcholenia ligového ročníka 2015 zdravotne znevýhodnených stolných tenistov - vozíčkarov i stojacich.Podujatia, ktoré rozhodovalo o konečnom umiestnení v tomto roku, sa sa zúčastnilo takmer 30 hráčov z celého Slovenska.


Už tradične sa organizácie zhostila rodina Barbieriková a ŠK TP MYJAVA. VII. kolo nakoniec vyhral medzi vozíčkarmi Ján Riapoš, ktorý si v semifinále poradil s Andrejom Mészárosom a v dramatickom finále aj s Petrom Mihálikom zhodne 3:2. V malom finále porazil Andrej Mészáros Martina Ludrovského.K prekvapeniu doško v súťaži stojacich, kde favorit Richard Csejtey skončil až na 3. mieste.Víťazom sa stal jeho kolega z reprezentácie Miroslav Jambor, druhý bol Jozef Kršiak. Jambor získal vďaka víťazstvu v Myjave aj celkové prvenstvo medzi stojacimi pred Csejteyom a Kršiakom. Celkovým víťazom ligy vozíčkárov v ročníku 2015 sa stal Ján Riapoš pred Martinom Ludrovským a Bohušom Čabákom. Spolu sa do ligy zapojilo 35 vozíčkarov. .,,Bola to výborná previerka, hlavne reprezentácie pred blížiacimi sa ME“, uviedol reprezentačný tréner Saša Dragaš. Európsky šampionát sa bude konať v dňoch 10. - 18. októbra v dánskom meste Velje ,,Máme ešte možnosť dopracovať nedostatky pri hernej činnosti hráčov v koncovkách, koncentráciu na zápas a výsledok ", dodal.Predseda ŠTK Ľuboš Dobrotka doplnil, že hráčov ešte čaká náročná časť prípravy. Tento víkend to budú Majstrovstvá Slovenska v Bratislave (18. - 20. 9. v Národnom stolnotenisovom centre v Rači) a posledné sústredenie s britskou reprezentáciou ( 28.9. - 4.10.) tiež v Rači, kde sú totožné podmienky ako budú v Dánsku počas ME - červená podlaha zn. Taraflex, modré stoly Butterfly Centrefold 25 ako aj 3 hviezdičkové loptičky Butterfly.Víťaz…

Paracyklistika: Jozef Metelka vyhral Svetový pohár

Včera sa v juhoafrickom Pietermaritzburgu uskutočnili cestné preteky s hromadným štartom. Aj finálové kolo Svetového pohára prinieslo úspech slovenským farbám, keď Jozef Metelka (MC4) získal prvenstvo a stal sa aj celkovým víťazom Svetového pohára 2015.


Náš druhý zástupca Patrik Kuril skončil šiesty. V piatkovej časovke boli na stupni víťazov obaja – Metelka druhý, Kuril tretí. „V treťom kole z dvanástich sa od pelotónu odpútal španielsky pretekár Roberto Garcia Alcaide, avšak jeho útok nebol úspešný a pelotón ho po piatich kolách dobehol. Všetci favoriti sa navzájom strážili a o víťazovi rozhodol záverečný špurt. V ňom mal najviac síl Jozef Metelka, ktorý svojim víťazstvom skompletizoval slovenskú zbierku medailí na tomto podujatí a celkovým prvenstvo vo Svetovom pohári dosiahol to, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu Slovákovi. Patrikovi Kurilovi zasa patrí momentálne druhé miesto v tohtoročnom UCI svetovom rebríčku“, uviedol vedúci výpravy a zároveň reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Dvaja Slováci v časovke - striebro a bronz!

Slovenskí paracyklisti už majú za sebou prvú disciplínu finálového kola Svetového pohára v juhoafrickom meste Pietermaritzburg. Na 24 kilomtetrovej trati vybojoval Jozef Metelka druhé a Patrik Kuril tretie miesto.


„Obaja naši reprezentanti predviedli vynikajúce výkony a porazil ich len aktuálny majster sveta v časovke jednotlivcov Austrálčan Bridgwood. V nedeľu ich čakajú cestné preteky s hromadným štartom“, informoval z juhu Afriky vedúci výpravy a reprezentačný tréner Branislav Režňák.

Výsledky časovky (skupina MC4)

1. Kyle Bridgwood (AUS)*32:29.70

2. Jozef Metelka (SVK)*32:42.57

3. Patrik Kuril (SVK)*33:00.63


Podporte projekt móla pre telesne postihnutých

ŠK Kajak Moravany nad Váhom žiada o podporu vo verejnom hlasovaní v projekte SPP, kam sa im podarilo postúpiť so zámerom zakúpenia nového móla pre telesne postihnuté deti a dospelých. S nimi chcú v budúcnosti pracovať a vychovať z nich pretekárov.


ŠK Kajak chce takto prispieť k integrácii telesne postihnutých detí, bez rozdielu postihnutia, medzi zdravé deti a tiež terapiou pri poúrazových stavoch formou športových aktivít s detskými pretekármi v rýchlostnej kanoistike. Telesne postihnuté deti si budú môcť pomocou špeciálne upraveného bezbariérového móla vyskúšať jazdu na upravenom kajaku či kanoe, pod vedením skúsených inštruktorov. Projekt pomôže všetkým deťom s telesným či iným hendikepom. Keďže realizácia projektu je na priehrade Sĺňava, v blízkosti kúpeľného mesta Piešťany, projekt má veľmi široké uplatnenie pre všetky deti, ktoré v Piešťanoch bývajú alebo do nich pravidelne chodia na liečenia.Je možné poslať až 3 hlasy, ak sa zaregistrujete. Vtedy je dôležité kliknúť aj na link, ktorý Vám príde do mailu. Musíte si skontrolovať, či ste dali všetky 3 hlasy - vtedy napíše, že ste svoju možnosť hlasovať už vyčerpali a že ste darovali všetky 3 hlasy. Ak vám to nenapíše, odovzdáte len 1 hlas. Môžete hlasovať s každým telefónnym číslom a stačí vám k tomu jeden počítač. Ako bonus môžete vyhrať pobyt pre 2 osoby v kaštieli Grand Castle v Liptovskom Hrádku.„Prosíme vás, aby ste požiadali v našom mene aj svojich známych, či už cez FB alebo mailom, aby nám pomohli v tomto projekte. Ďakujeme vám všetkým a podporu, Vašimi hlasmi a zdieľaním podporíte správnu vec a možno aj vďaka vám si budú môcť telesne postihnutí vyskúšať v našej lodenici krásny šport, akým kanoistika určite je. Veríme, že spoločne sa nám to podarí&…

Slovenské medailové želiezka sa predstavia v JAR

Dnes sa v juhoafrickom Pietermaritzburgu začína časovkou finálové kolo Svetového pohára v paracyklistike. Slovensko bude mať v hre aktuálne vedúceho pretekára tejto súťaže Jozefa Metelku a bronzového z tejto disciplíny na nedávnych MS v Nottwil Patrika Kurila (obaja MC4).


Okrem časovky sa budú jazdiť počas víkendu aj cestné preteky s hromadným štartom (v tejto disciplíne sa stal Kuril majstrom sveta). Stream si môžete pozrieť na tomto linku: http://streamit360.tv/cyclingsa.aspx

Časovku absolvujú pretekári v areáli Midmar Dam. Táto priehrada je obľúbeným rekreačným miestom a nachádza sa 24 km od centra Pietermaritzburgu. Obrovský rezervoár je vyhľadávaným miestom zábavy s vodnými športmi a rodinnými piknikmi, konajú sa tu aj rôzne súťaže, najmä v triatlone. Plavecké preteky Midmarská míla so 17 tisíc účastníkmi sú považované za najväčšie na svete. Cestné preteky sú situované priamo do mesta, s dojazdom v Alexandra Parku.

Z dôvodu zdravotných problémov sa v JAR nepredstaví tandem Vladislav Janovjak/Ľuboš Bugan, ani handbikerka Anna Oroszová.