Slováci zvládli vstup do turnaja bravúrne

V Bratislave sa dnes prvými zápasmi súťaže jednotlivcov začal XVIII. ročník medzinárodného turnaja v stolnom tenise ALISON SLOVAKIA OPEN 2016. Výborný vstup do turnaja mali domáci hráči, ktorí sa už nominovali na PH 2016 do Ria a po kvalitných výkonoch zdolali svojich súperov.


 

Z tejto sedmičky utrpela jedinú prehru Alena Kánová (SM3), ktorej súperka Sara Head vrátila prehru z „malého“ finále o bronz na PH 2012 v Londýne. Ján Riapoš naopak oplatil porážku spred niekoľkých dní z Laška Írovi Colinovi Judgeovi.

Najväčšie prekvapenie prvého dňa ide na konto Nóra Tommy Urhauga, dlhoročnej jednotky v skupine SM5. Ten podľahol Brazílčanovi Claudiomirovi Segattovi 2:3. Aj tento výsledok potvrdil, že pre Brazílčanov sú PH v Riu veľkou výzvou a budú ťažkými súpermi aj pre najlepších hráčov.        

O kvalitnej účasti na turnaji svedčí aj počet viacerých svetových jednotiek v jednotlivých skupinách, ktoré svoje úvodné zápasy zvládli. Rob Davies (SM1) zdolal  Maďara Endre Majora 3:0, Alvaro Valera Švajčiara Valentina Kneussa 3:1 a Viktor Diduch Taliana Samuela De Chiaru 3:0.

stôl 12 - záznam zo dňa 11.5.2016

Stôl 16 - záznam zo dňa 11.5.2016


Ping pong bez bariér 2016 aj s účasťou Brazílčanov

V utorok popoludní bol Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave dejiskom slávnostného otvorenia VII. ročníka športového podujatia Ping pong bez bariér 2016. SPV ho zorganizoval v spolupráci...


... s Veľvyslanectvom Brazílskej federatívnej republiky v Bratislave, Strojníckou fakultou STU v Bratislave a Študentským cechom strojárov SjF STUBA pri príležitosti 120 dní do otvorenia PH 2016 v Riu a zároveň ako pilotné podujatie pred začiatkom XVIII. ročníka medzinárodného stolnotenisového turnaja zdravotne znevýhodnených Alison Slovakia Open 2016. Tak, ako každý rok, aj teraz si na podujatí Ping pong bez bariér zmerali sily slovenskí paralympionici, študenti a zamestnanci SjF STU v Bratislave. Zmenou oproti minulým rokom bola účasť zástupcov brazílskeho veľvyslanectva namiesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku, ktorí boli roky partnermi tohto podujatia. Zmena vyplynula z dejiska tohtoročných hier, ktorým bude v septembri brazílske Rio de Janeiro. Cieľom turnaja je pomôcť prelomiť fyzické, jazykové ale aj iné umelo vybudované bariéry. Súťažilo 8 tímov zložených zo štyroch členov - študenta, pedagóga, slovenského paralympionika a zástupcu brazílskej ambasády. Mottom podujatia je "Nehľadaj rozdiely, nájdi to, čo máme spoločné - Hraj!" Pekná tradícia sa zrodila v roku 2009, keď sa na akademickej pôde odohral prvý ročník. Foyer na "strojarine" bol dejiskom turnaja aj v roku 2010. Prvá zmena prišla v roku 2011, keď si účastníci vyskúšali Stolnotenisovú halu v bratislavskej Rači. Akciu obohatil exhibičný zápas, ktorý bol rozlúčkou Paralympionika desaťročia 1994 - 2004 Ladislava Gáspára s aktívnou kariérou. O rok neskôr sa hralo v ešte…

Metelka suverénny aj v Pietermaritzburgu

Slovenský reprezentant Jozef Metelka sa po zisku titulu majstra sveta v dráhovej cyklistike úspešne prezentoval aj v cestnej. Počas víkendu zvíťazil na Svetovom pohári v juhoafrickom Pietermaritzburgu v časovke aj v cestných pretekoch s hromadným štartom!


V sobotňajšej časovke v kategórii MC4 zvládol 24,6 km dlhú trať vo výslednom čase 34:42,999 min. s priemernou rýchlosťou 45,14 km/h a zvíťazil s obrovským náskokom pred domácim Garym Coetzeem a Írom Jerrym Toweyom.

Prvenstvo si zopakoval aj v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom. V tejto súťaži sa mu podarilo druhého Kostaričana Leonela Solisa dostihnúť o celé jedno kolo... Metelka zvládol 11 okruhov v celkovej dĺžke 67,70 km v čase 1:37:23 h.

Náš reprezentant obhajuje vlaňajšie prvenstvo vo Svetovom pohári a je jednou z najväčších slovenských nádejí na zisk paralympijskej medaile v Riu.


Po prvenstve v kvalifikácii 4. miesto vo finále

Včera pokračoval program na streleckom podujatí ISC v Hannoveri disciplínou R3 vzduchová puška v ľahu 60 rán. Veronika Vadovičová zvíťazila v kvalifikácii, ale vo finále ju predbehli víťazný Číňan Dong Chao, Brit Matt Skelhon a Zhang Cuiping tiež z Číny.


 

V tímoch však brali Slováci v zložení Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský (v kvalifikácii 15. miesto) a Jozef Široký (25. miesto) bronz.

Štartovali aj ďalší naši reprezentanti - Viera Bučkuliaková skončila tiež v R3 na 28., Radoslav Morvay na 44. a Jana Maceková na 47. mieste.

V disciplíne SH2 R4 - vzduchová puška v stoji bol Štefan Varga 33., Margita Prokeinová 37. a Kristína Funková 40.

 


Slováci poznajú súperov, začínajú o 10. hod.

Dnes sa súťažou jednotlivcov začal XVIII. ročník medzinárodného stolnotenisového turnaja zdravotne znevýhodnených ALISON SLOVAKIA OPEN 2016. Najúspešnejší slovenský hráč Ján Riapoš (TT2) začína proti Írovi Colinovi Judgeovi.


  Popoludní ho ešte čaká Srb Goran Perlič (13:30) a Španiel Miguel Angel Toledo (17:00). Rastislav Revúcky v tej istej skupine postihnutia začína proti Španielovi Rodriguezovi, Martin Ludrovský s Chilanom Bustamantem Floresom. Alena Kánová (TT3) odštartuje turnaj proti Britke Sare Headovej, s ktorou hrala „malé“ finále o bronz na PH 2012 v Londýne. Peter Mihálik (TT4) sa na úvod stretne so Španielom Benaventem, Miroslav Jambor (TT7) s Thajčanom Ruangrungom a Richard Csejtey (TT8) s Austrálčanom Mizrachim. Viac na http://www.so-tabletennis.com/index.php/features/entry Záznam stôl 16 zo dňa 11.5.2016 Stôl 12 - záznam zo dňa 11.5.2016

Sledujte naživo Alison Slovakia Open 2016

Sledujte live prenos z Alison Slovakia Open 2016


Stôl 16 - záznam 11.5.2016

Stôl 12 - záznam 11.5.2016


Dnes večer Bez limitov

Relácia s týmto názvom o paralympijskom športe bude mať dnes večer svoju premiéru o 20:40 hod. v Rádiu Slovensko.


Trojminútový formát, ktorý autorsky pripravuje Stano Ščepán, sa bude vysielať v Slovenskom rozhlase od budúceho týždňa pravidelne v pondelok o tomto čase.  

Rádio Slovensko.


Štartuje turnaj ALISON SLOVAKIA OPEN 2016

Oddnes do nedele bude Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave dejiskom najväčšieho podujatia v paralympijskom športe, ktoré sa organizuje na území Slovenska – XVIII. ročníka medzinárodného stolnotenisového turnaja zdravotne znevýhodnených ALISON SLOVAKIA OPEN 2016.


  Ide o jeden z posledných turnajov pred PH Rio 2016, ktorý má faktor 40 (vyšší majú iba PH, MS a kontinentálne šampionáty). Štartovať na ňom bude 270 hráčov z 39 krajín, vrátane štrnástich Slovákov. Bude medzi nimi aj sedmička, ktorá sa kvalifikovala do Ria – vozíčkari Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský (všetci TT2), Alena Kánova (TT3), Peter Mihálik (TT4), dvaja stojaci hráči Miroslav Jambor (TT7) a Richard Csejtey (TT8). Okrem nich budú v Bratislave hrať aj vozíčkari Martin Polkoráb, Marián Kamien (obaja TT1), Michal Bábela, Lukáš Kližan (obaja TT2), stojaci Alexander Nagy, Gabriel Csémy (obaja TT6) a Jozef Kršiak (TT8).   Program turnaja: 5. 2016 9.00 - 20.00 hod. súťaž jednotlivcov 5. 2016 9.00 - 20.00 hod. súťaž jednotlivcov (semifinále, finále), súťaž družstiev 5. 2016 9.00 - 20.00 hod. súťaž družstiev 5. 2016 9.00 - 17.00 hod. súťaž družstiev (semifinále, finále) Dnes sa v rámci predprogramu turnaja uskutoční o 14. hod. na rovnakom mieste VII. ročník podujatia Ping pong bez bariér 2016 aj za účasti brazílskej veľvyslankyne na Slovensku Susan Kleebank a brazílskych hráčov.   V sobotu večer sa uskutoční slávnostné vyhodnotenie turnaja v hoteli Double Tree by Hilton. V nedeľu je na programe odchod účastníkov. Vysielanie naživo nájdete na youtube kanále SSTZ stôl 16 záznam 11.5.2016 Stôl 12 - záznam 11.5.2016

Hannover: bronz aj pre dámske trio

Veronika Vadovičová vyhrala včera na streleckých pretekoch ISC disciplínu R8 - malorážka 50 m tri pozície: kľak, ľah, stoj. Zvíťazila v kvalifikácii aj vo finále pred Číňankami Zhang Cuiping a Yan Yaping. 


Zároveň spolu s Janou Macekova (v kvalifikácii 13. miesto) a Vierou Bučkuliakovou (v kvalifikácii 14. miesto) získali bronz v tímovej súťaži. Štefan Varga štartoval v disciplíne R9 - malorážka 50 m v ľahu a  skončil na peknom 4. mieste. Margita Prokeinova bola desiata a Kristína Funková jedenásta. V disciplíne R7 malorážka 50 m tri pozície súťažili aj ďalší dvaja slovenskí strelci, ktorí sa už spolu s Vadovičovou nominovali do Ria. Radoslav Malenovský skončil trinásty, Jozef Široký štrnásty.

Petrikovičová vylovila z Atlantiku bronzovú medailu

Slovenská reprezentantka Karina Petrikovičová vybojovala jedinú medailu pre Slovensko na nedávno skončenom európskom šampionáte zdravotne znevýhodnených plavcov v portugalskom Funchale na ostrove Madeira.


Dvadsaťdvaročná zrakovo postihnutá Petrikovičová súťažiaca v kategórii S13 skončila na 100 m znak štvrtá, ale v rámci majstrovstiev Európy jej patrí bronz. Celkovo druhá Šochsanamchon Tošpulatovová z Uzbekistanu totiž štartovala mimo európskeho poradia, keďže reprezentuje ázijskú krajinu. Majsterkou Európy sa stala Ruska Anna Krivšinová. Časom 1:07,05 min utvorila svetový rekord. Petrikovičovej bronzový výkon má hodnotu 1:14,85 min. V záverečný deň šampionátu skončila 14-ročná Tatiana Blattnerová na 100 m voľný spôsob v kategóri S11 vo finále siedma za 1:22,11 min, predtým v rozplavbe obsadila štvrté miesto (1:22,68). Karina Petrikovičová skončila v rozplavbe na 200 m polohové preteky piata (2:49,14) a do finále sa neprebojovala. Obsadila konečné 10. miesto. Mužský zástupca SR Viktor Kemény (S6) bol v rozplavbe na 50 m motýlik deviaty (47,45) a finále bolo bez neho. Celkovo obsadil 15. miesto. Zásluhou Petrikovičovej sa Slovensko zaradilo medzi 29 krajín, ktoré získali vo Funchale cenný kov. S jedným bronzom skončili Slováci v medailovom poradí na delenom 27. mieste spoločne s Turkami a Cyperčanmi. Šampionát ovládli Ukrajinci so 110 medailami. (vg, SITA)