Matušík a Hutka na preteky do Francúzska a Talianska

Dvojicu slovenských atlétov Adriána Matušíka a Júliusa Hutku čakajú v najbližších dňoch preteky v zahraničí. Najskôr sa zúčastnia v dňoch 8. - 10. júna na French Open 2015, ktorý prebehne na parížskom Stade Charletty...


... a od 11. do 15. júna zasa v talianskom meste Grosetto na Italian Open Championship 2015.

Oba preteky sú zaradené do série IPC Athletics Grand Prix. Július Hutka bude súťažiť iba v hode oštepom, zatiaľčo Adrián Matušík, pre ktorého bude Paríž v tomto roku medzinárodnou premiérou, sa predstaví vo vrhu guľou aj hode diskom.

Aj tieto preteky sú súčasťou prípravy na IPC MS 2015, ktoré sa v dňoch 22. - 31. októbra budú konať v katarskom Dohá.


Takto sme oslavovali v pondelok s deťmi v Maríne

Účasť slovenských paralympionikov na Medzinárodnom dni detí v špecializovanom liečebnom dome Marína v Kováčovej je už roky peknou tradíciou. Nechýbali tam ani v pondelok 1. júna. Pozrite si video https://www.youtube.com/watch?v=yKcPnTtcrq4&feature=youtu.be


Gergelyho svalové zranenie, štart v Trnave otázny

Naša jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely  absolvuje v týchto dňoch sériu turnajov v zahraničí, ktorú by mal zakončiť na Slovakia Open 2015 v Trnave 18. - 21. júna. Po dvoch májových turnajoch v Taliansku zavítal do poľského Plocka na Orlen Polish Cup 2015.


„Bohužiaľ, už v prvom kole sa mi objavilo svalové zranenie, takže zápas som iba dohral. Lepšie to bolo predtým v Taliansku. Na prvom turnaji Masera Trophy som sa dostal do finále, kde som prehral s výborným domácim antukárom Mazzaiom. Na druhom turnaji Albarella Cup som postúpil do semifinále. Boli to menšie lokálne turnaje, ale finálovou účasťou som splnil cieľ“, povedal.

Po Plocku by mal nastúpiť v Prostějove na turnaji VINCI Wheelchair Czech Open  2015 a potom v Trnave. „Samozrejme, najmä v Trnave by som rád štartoval, ale iba ak sa mi podarí dať zdravotne dokopy“, dodal Marek Gergely, aktuálne sa nachádzajúci na 43. priečke svetového rankingu, ktorého cieľom je prebojovať sa na PH 2016 v Riu.


Dva preteky Svetového pohára o body na PH Rio 2016

Včera odcestoval do talianskeho Maniaga na prvé kolo Svetového pohára tím slovenských pararacyklistov. Všetci naši pretekári sa prvýkrát postavia na štart v piatok 5. júna, kedy je na programe časovka jednotlivcov.


Pre handbiky a tricykle je pripravená 12,5 km trať, C skupiny (stojaci) a tandemy absolvujú časovku na 26,6 km.

Okrem Jozefa Metelku, Vladislava Janovjaka s pilotom Ľubomírom Buganom, Anny Oroszovej, Ľubomíra Jančího a Simony Matičkovej sa v Taliansku predstavia aj dvaja noví pretekári – Patrik Kuril (stojaci) a Maroš Orečný (handbike), ktorí dnes v Maniagu absolvujú klasifikáciu. Slovenský tím dopĺňajú Branislav Režňák (vedúci výpravy), Milan Orosz (asistent) a Alena Župová (asistentka M. Orečného).

Na sobotu sú naplánované cestné preteky s hromadným štartom pre handbiky a tricykle (Anna Oroszová, Simona Matičková, Ľubomír Jančí a Maroš Orečný). V nedeľu ráno sa na štart cestných pretekov postavia Jozef Metelka s Patrikom Kurilom, poobede potom tandemisti Vladislav Janovjak s Ľubomírom Buganom.

Patrik Kuril a Maroš Orečný sa z Talianska vracajú domov na Slovensko, zvyšok tímu sa presunie do Švajčiarska (Yverdon - les - Bains), kde sa v dňoch 14. - 16. júna bude konať druhé kolo Svetového pohára.

Oba Svetové poháre sú pre paracyklistov veľmi dôležité z pohľadu kvalifikácie na PH Rio 2016.  

Informoval Branislav Režňák.


Hľadáme talenty s podporou silných partnerov

Suma 30 tisíc eur, ktoré venovala poisťovňa Allianz - SP, sa prostredníctvom šeku Nadácie Markíza dostali počas Dňa detí 2015 na konto projektu Hľadáme talenty. Ten realizuje už roky Slovenský paralympijský výbor. Prvýkrát sa mu však dostáva takejto finančnej i mediálnej podpory.


"Táto suma prispeje práve takýmto zdravotne znevýhodneným deťom na to, aby mohli nájsť silu a odvahu a možno niekedy v budúcnosti budú z nich aj paralympijskí víťazi“, uviedol predseda SPV Ján Riapoš.

Medzi najúspešnejších slovenských paralympionikov patria aj strelkyňa Veronika Vadovičová a lyžiar Jakub Krako, ktorí tiež zavítali do sídla TV Markíza , aby bližšie predstavili projekt  a paralympijské športy deťom.

Šek odovzdali riaditeľka Odboru marketingu a komunikácie Allianz - Slovenská poisťovňa Marta Kausichová a predseda správnej rady Nadácie Markíza Michal Borec.


Paralympionici na MDD s deťmi v Maríne

V špecializovanom liečebnom dome Marína v Kováčovej prebehli včera tradičné oslavy MDD aj za účasti slovenských paralympionikov. O svoje skúsenosti a zážitky sa s malými pacientmi prišli podeliť ...


... lyžiari Miroslav Haraus a Henrieta Farkašová, lukostrelec Marcel Pavlík, stolní tenisti Richard Csejtey a Miroslav Jambor.

Pre deti, ktoré trávia čas v tomto ústave, bol pripravený bohatý kultúrny program. Nechýbal maskot Fifik či maľovanie na želanie, ktoré zabezpečilo občianske združenie Korytnačky.

V rámci športového dopoludnia pod názvom „Cesta okolo sveta“  mohli deti imaginárne preletieť celý svet - chytanie rýb v Rusku, vedenie puku po dráhe - Kanada, hod obručou - Švédsko, basketbal - Amerika, módna prehliadka – Paríž, plus súťaže v plávaní, v boccii, stolnom tenise a stolnom futbale.

Po ukončení športového dopoludnia spríjemnil detský sviatok zlatý slávik Peter Cmorik, ktorý všetkých roztancoval svojimi hitmi. Spomenúť treba aj jeho privátne vystúpenie pre ležiaceho chlapca s ťažkým úrazom.

Po odovzdaní cien za najlepšie výkony sa uskutočnila beseda detí s našimi športovcami, autogramiáda a spoločné fotografovanie.

Viac foto na:

http://www.spv.sk/fotogaleria/mdd-v-marine-kovacova-1


Farebný charitatívny 5 km beh v Košiciach

V sobotu 30. mája zažijú Košice najzábavnejší beh na Slovensku – „Farbám neujdeš“. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Richard Raši a zúčastnia sa na ňom aj paralympionici Ján Riapoš, Anna Oroszová a ďalší.


Výťažok poputuje na konto športovcov, ktorí sa pripravujú na PH Rio 2016.

Podstatou 5 km behu sú farebné zóny, rozdelené po každom kilometri, v ktorom sú účastníci zasypaní práškovými farbami. Skutočným víťazom behu je ten, kto si užije najviac zábavy. Podujatie sa na Slovensku koná prvýkrát.


Ján Riapoš vyhral Bayreuth Open 2015 v Nemecku!

V skupine TT2 zvíťazil vo štvrťfinále Ján Riapoš nad francúzskym reprezentantom Fabienom Lamiraultom (nasadeneným ako trunajová jednotka), následne zdolal v semifinále Poliaka Rafala Czupera a vo finále aj Ukrajinca Oleksandra Jezyka - všetkých súperov výsledkom 3:1.


"Je to pre mňa výnimočný deň, pretože je to práve dva roky, čo mi zomrel otec, a o to viac som chcel v tento deň uspieť a venovať mu turnajové prvenstvo. Zároveň som svojim víťazstvom urobil aj dôležitý krok k PH Rio 2016", uviedol krátko po zápase.

Riapoš zdolal v základnej skupine Nemca Grunkemeyera 3:1 a Číňana Wanga 3:0, prehral s Francúzom Bourym 1:3. Druhá priečka v skupine mu stačila na postup do vyraďovacej fázy.

Z trojice našich zástupcov v TT1 postúpil do štvrťfinále iba Marián Kamien (tam prehral s Britom Matthewsom 1:3). Posledným Slovákom na turnaji v Bayreuthe bol Alexander Nagy (TT6), ktorý skončil v základnej skupine. V súťaži tímov štartujú z našich iba "jednotkári" - Martin Polkoráb, Martin Barbierik a Marián Kamien.


Plážoví volejbalisti na turnaj do Poľska

Od štvrtka do nedele bude poľská Zielona Gora dejiskom medzinárodného turnaja zdravotne postihnutých športovcov v plážovom volejbale Beach Cup 2015. Okrem Slovenska a domácich Poliakov tam budú štartovať aj družstvá z Nemecka a Kazachstanu.


Slovensko budú reprezentovať Pavol Sedlák, Juraj Kucej, Martin Dubovský, trénerka Helena Hanková. Turnaj je prípravou na prvý Svetový pohár v tomto športe, ktorý sa v dňoch 6. – 10. augusta uskutoční v kazašskom meste Aktau.


Paradrezúra: úspešná previerka v Rakúsku

Dve štvrté a jedno siedme miesto – taká je bilancia slovenskej reprezentantky v paradrezúre Kataríny Jobbágyovej na medzinárodných pretekoch CPEDIO v rakúskom Ebreichsdorfe, ktoré sa konali v dňoch 20. - 23. mája pod hlavičkou FEI.  


Zúčastnili sa na nich súťažiaci z 18 krajín a naša jazdkyňa s drezúrnym koňom Sterngreifer Fredy skončili zhodne na štvrtých miestach v zostave jednotlivcov a na hudbu, siedme miesto im pripadlo v družstvách.