Pozvánka na golf pre telesne znevýhodnených športovcov

V nedeľu 21. júna sa v golfovom areáli v Koši pri Prievidzi uskutoční oslava Národného dňa golfu a Dňa otcov. Počas turnaja sa budú môcť zapojiť do športového zápolenia aj telesne znevýhodnení športovci.


Začiatok je o 10. hod.a účastníci si v rámci bohatého programu budú môcť vyskúšať aj trenažér simulujúci ručné ovládanie vozíka pre hendikepovaných.

Akciu organizuje Agama Golf Club v spolupráci s AV Mobilita chránená dieľňa a Slovenskou golfovou asociáciou handicapovaných.  

Pred dvoma rokmi sa tu uskutočnil historicky prvý golfový turnaj pre telesne znevýhodnných športovcov. Na akcii sa zúčastnili tréner Peter Matiaško so svojimi zverencami z neďalekého strediska Remata. Následne bola založená Slovenská golfová asociácia handicapovaných a vyhlásená zbierka na invalidný vozík pre golfistu tzv. paragolfer od firmy OTTOBOCK.


Od zajtra do nedele Slovakia Open 2015 v Trnave

Všetkých srdečne pozývame na XXII. ročník turnaja Slovakia open 2015 v tenise na vozíku, ktorý sa začne zajtra v areáli Tennis Club Empire, ul. J. Hajdóczyho 11, v Trnave. Vyvrcholí v nedeľu dopoludnia finálovým zápasom mužskej dvojhry.


PROGRAM TURNAJA:štvrtok 9.00 - 17.00 dvojhry, štvorhrypiatok 9.00 - 17.00 dvojhry, štvorhrysobota 9.00 - 17.00 dvojhry, štvorhry,                                     semifinále muži,                                      finále štvorhier                                     finále ženy dvojhrynedeľa 9.00 -13.00  finále muži dvojhryTohto roku sa uskutoční už 22. ročník turnaja, ktorý si našiel pevné miesto v kalendári svetových tenisových podujatí. Do roku 2011 bola jeho dejiskom Bratislava. Od roku 2012 našiel svoj nový domov v jednom z najlepších tenisových areálov na Slovensku - TC Empire v Trnave.Do súťaže je prihlásených 22 mužov a 12 žien. V mužskej časti je najvyššie nasadeným Rakúšan Martin Legner (aktuálne 22. hráč sveta), ktorý štartuje na Slovensku pravidelne. Medzi ženami je jednotkou pavúka Diede De Grootová z Holandska (23. miesto vo svetovom renkingu). Slovensko bude mať dve želiezka v ohni, obe v mužskej časti turnaja  - Mareka  Gergelyho (43.) a Tomáša Masaryka (296.). Vlani na Slovakia Open 2014 sa Gergely prebojoval do finále štvorhry.Tenis na vozíku vo svete a na SlovenskuZáklady tejto hry položil v roku 1986 Brad Parks v USA a odvtedy sa tento šport  rozšíril na všetky kontinenty a súčasnosti patrí do veľkej  rodiny ITF, ktorá zastrešujem všetky podujatia v tenise na vozíku. Je to viac ako 160 turnajov v rámci UNIQLO Wheelchair Tennis Tour, World Team Cup (obdoba Davis a Fed Cupu a tenisový turnaj na paralympijských hrách). Vo svetovom rebríčku mužov a žien…

Návrat do Kováčovej - ako sme uvádzali knihu a DVD o Soči

Vo štvrtok a piatok bolo NRC Kováčová dejiskom XXVII. športových hier, uvedenia knižnej publikácie a DVD zo ZPH Soči 2014 a projektu „Maľovaný rovník“. Pripomeňme si najkrajšie okamihy v tomto videozostrihu: https://www.youtube.com/watch?v=41hZePUjOdg


Boccia Tatra Cup - úspešný začiatok tradície

V športovej hale Alexandra Wellness Hotela v Liptovskom Jáne sa v dňoch 6. - 8.6.2015 uskutočnil prvý ročník turnaja pod názvom Boccia Tatra Cup. Turnaj usporiadalo občianske združenie ľudí so zdravotným postihnutím - ZOM Prešov.


V sobotu 6.6.2015 sa odohrala národná, rankingová súťaž jednotlivcov vo všetkých klasifikačných kategóriách za účasti celkovo 26 hráčov, vrátane reprezentantov a takmer kompletnej slovenskej špičky. Konečné poradie v BC1 - 1. Jakub Nagy, 2. Lukáš Baláži, 3. Martin Benčat, v BC2 - 1. Róbert Mezík, 2. Dušan Sotoniak, 3. Martin Opát, v BC3 - 1. Michal Tižo, 2. Marián Košťál, 3. Boris Klohna a v BC4 - 1. Samuel Andrejčík, 2. Martin Strehársky, 3. Róbert Ďurkovič.Nedeľa a pondelok 7. - 8.6.2016 boli vyhradené pre medzinárodnú časť turnaja, ktorej sa zúčastnilo šesť krajín a 39 hráčov z Poľska, Maďarska, Česka, Slovinska, Anglicka a Slovenska. Konečné poradie v kategórii BC1 - 1. Aneta Pokorná CZE, 2. Kateřina Cuřínová CZE, 3. Simona Blažková CZE, v BC2 - 1. František Serbus CZE, 2. Martin Opát SVK, 3. Michal Kořínek CZE, v BC3 - 1. Michal Tižo, 2. Marcela Čermáková CZE, 3. Adam Peška a v BC4 - 1. Samuel Andrejčík, 2. Harry Thompson ENG, 3. Petr Hubalovský.Poradie krajín podľa zisku medailí 1. Česká republika (2-2-4). 2. Slovensko (2-1-0), 3. Anglicko (0-1-0). Najúspešnejší zo slovenských hráčov a viacnásobní medailisti 1. Samuel Andrejčík (2-0-0), 2. Michal Tižo (2-0-0), 3. Martin Opát (0-1-1).V utorok až piatok 9.-12.6.2015 akcia pokračovala rekondičným pobytom zostávajúcich účastníkov, rehabilitáciou, športovým sústredením, spoločnými tréningami, nadväzovaním kontaktov a spolupráce, výletmi a voľným programom.Partnermi a podporovateľmi v projekte boli Ideálna mládežnícka…

V Kováčovej sme uviedli do života knihu a DVD o ZPH Soči 2014

Približne 200 klientov Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej sa včera zapojilo do súťaží XXVII. ročníka športových hier tohto ústavu. Podporiť ich prišiel aj premiér Robert Fico, ktorý s Veronikou Vadovičovou a Jakubom Krakom uviedol publikáciu Soči 2014.


"S výraznou pomocou pre paralympionikov sme začali niekedy v rokoch 2006, 2007, keď ma predstavitelia slovenského paralympijského športu oslovili v súvislosti s technickými prekážkami, ktoré mali pri paralympijských hrách. Následne sa prijal zákon o paralympijskom športe, pomohli sme s budovou a financovaním. Nedávno sme navyše prijali aj zákon, ktorý zrovnoprávňuje paralympijských športovcov pri odmenách," uviedol pre TA SR Robert Fico.Premiér ocenil aj prácu NRC, a to nielen pri vracaní ľudí do života po úrazoch či chorobách, ale aj pri usporadúvaní týchto športových hier, ktoré sa stali odrazovým mostíkom viacerých slovenských reprezentantov v paralympijskom športe.Prácu rehabilitačného centra vyzdvihol aj minister zdravotníctva Viliam Čislák a predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, ktorý je spoločne a Romanom Véghom a Stanom Sčepánom autorom knihy o účasti našich športovcov na paralympiáde v Soči 2014.Popoludní sa v rámci kultúrno – spoločenskej časti hier uviedlo do života aj DVD „Naplnené túžby“, ktoré je zostrihom najemotívnejších momentov zo Soči 2014. Na druhom nosiči je umiestnená paralympijská hymna „Môj život“ od Roba Opatovského, videoklip k tejto piesni a fotonávraty od Romana Benického. Snehovými vločkami uviedli DVD do života medailisti zo ZPH 2014 - Henrieta Farkašová, Jakub Krako a Miroslav Haraus.Svojimi piesňami prispeli k výbornej nálade Peter Cmorik a Robo Opatovský. Spoločnosť Letmo zapojila…

... takto sme si užívali sobotňajšiu Parádu 2015!

Sobota 6. júna patrila na Zelenej vode slovenským paralympionikom a približne trom tisíckam návštevníkov, ktorí prišli v krásnom počasí na VI. ročník tohto podujatia. Pozrite si video  https://www.youtube.com/watch?v=CxlG3z6p0hI&feature=youtu.be


Správna rada IPC o zimnej paralympiáde 2018

Tokio bolo dejiskom trojdňového zasadnutia Správnej rady IPC (Medzinárodného paralympijského výboru), na ktorom v nedeľu schválila počet športovcov i medailových disciplín pre ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu.


Jej členovia rozhodli, že na týchto hrách sa predstaví až 670 športovcov, čo predstavuje v porovnaní so Soči 2014 nárast o 24 percent (v Rusku sa do hier zapojilo 539 športovcov). Počet žien sa zvýšil dokonca až o 44 percent.Nominovaní športovci budú súťažiť v 80 medailových disciplínach v alpskom lyžovaní, biatlone, bežeckom lyžovanie, hokeji na sánkach a curlingu na vozíku, v ktorom sa rozšíri počet tímov z 10 na 12. Posledným schváleným športom bude parasnoubord, ktorý bol v Soči v rámci alpského lyžovania, ale v Pjongčangu už bude figurovať ako samostatný šport s 10 medailovými disciplínami. Na ZPH 2014 sa pri svojej premiére predstavil iba v dvoch.   Schválené kvóty vyzerajú nasledovne:Alpské lyžovanie - 30 medailových disciplín (po 15 u mužov a žien), štartujúcich 130 mužov a 60 žienBiatlon a bežecké lyžovanie - 38 medailových disciplín (po 18 u mužov i žien), štartujúcich 100 mužov a 70 žienHokej na sánkach – jedna medailová súťaž, štartujúcich 136 mužov a 8 žien (pričom tímy majú možnosť zaradiť ešte na svoju 17 - člennú súpisku ďalšie ženy)Parasnoubord - 10 medailových disciplín (6 u mužov, 4 u žien), štartujúcich 70 mužov a 36 žienCurling na vozíku - jedna medailová súťaž,  štartujúci 48 mužov a 12 žien (každý tím musí mať minimálne jednu hráčkou).Správna rada tiež rozhodla, že nový klasifikačný kódex bude predložený na tohtoročnom Valnom zhromaždení IPC v novembri v Mexiku.

Parádna sobota v parádnom počasí

V rekreačnom areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom prebehol v sobotu VI. ročník podujatia Paráda 2015 - paralympijský deň pre malých aj veľkých. V krásnom slnečnom počasí sa do športových aktivít zapojilo vyše 700 detí.


Tie  si mali možnosť vyskúšať viaceré paralympijské športy (stolný tenis, streľbu, lukostreľbu, bocciu, parakanoistiku), ale aj jazdu zručnosti na mechanickom vozíku či prekážkovú trať na bicykli v rámci projektu Na kolesách... Jazdím pre zdravie. Veľkému záujmu sa tešila aj vedomostná súťaž o našom lesníctve, ktorá bola tiež jedným zo šiestich súťažných stanovíšť.Množstvo atrakcií ponúkla už tradične SPP zóna zábavy. Okrem generálneho partnera podujatia aktívne participovali na akcii aj ďalší partneri Slovenského paralympijjského výboru - spoločnosť Palma prezentovali maskoti žabiaci, Allianz - Slovenská poisťovňa sa predstavila okrem iného v súvislosti s projektom Hľadáme talenty 2015, na ktorom spolupracuje so SPV a Nadáciou Markíza.Podujatie moderovali Štefan Skrúcaný a Patrícia Jariabková, ktorí dopoludnia vyspovedali viacero hostí i slovenských paralympionikov. O hodnotný kultúrny zážitok sa postarali zástupcovia ZUŠ, CVČ a ZŠ z Nového Mesta nad Váhom, Vavra Trio, Robo Opatovský a Martin Harich. Nechýbala ani tombola, z ktorej si desiatka vyžrebovaných šťastlivcov odniesla pekné ceny. Ďalšie tri ceny dostali najvytrvalejší zberači autogramov slovenských paralympionikov. Účastníkov počas celej Parády sprevádzala štvorica Paranormálnych hrdinov, ktorí sa stali leitmotívom reklamných kampaní pre Soči 2014 i Rio 2016. Spolu s rodičmi zapojených detí a ďalšími rodinnými príslušníkmu prešlo v sobotu bránami areálu približne tri tísic ľudí.Všetci sa už tešíme na Parádu 2016 v…

Dve prvenstvá Jozefa Metelku na Svetovom pohári v Taliansku

UCI Svetový pohár v paracyklistike v talianskom Maniagu začal v piatok časovkou jednotlivcov. Zo slovenských pretekárov sa najviac darilo Jozefovi Metelkovi, ktorý v skupine MC4 (prevažne podkolenná amputácia) nenašiel na 26,6 km trati premožiteľa a časom 36:27,20 min zvíťazil.


V danej skupine sa predstavil aj ďalší Slovák Patrik Kuril, pre ktorého to bol premiérový štart v paracyklistike. Po kvalitnom výkone obsadil 11. miesto. Veľmi dobre si v časovke počínala aj Anna Oroszová, ktorá v skupine WH3 (handbike) dosiahla 6. najrýchlejší čas. Z našich ďalších reprezentantov obsadil tandem Vladislav Janovjak s novým pilotom Ľubomírom Buganom 18. miesto, Ľubomír Jančí (MT2, tricykle) bol 17., Simona Matičková (WT1, tricykle) 5. a Maroš Orečný (MH3, handbike) 25.V sobotu 6.6. boli na programe Svetového pohára cestné preteky s hromadným štartom pre H (handbike) a T (tricykle) skupiny. Opäť veľmi dobre zajazdila Anna Oroszová, ktorá sa počas pretekov len veľmi tesne vyhla kolízii s autom a svojim 4. miestom ostala tesne pod stupňami víťazov. Kolízii (so súperom) sa však nepodarilo vyhnúť Marošovi Orečnému, ktorý s poškodeným handbikom prešiel cieľom na 22.mieste. Simona Matičková mala od rána zdravotné problémy, nakoniec však štartovala a obsadila 5. miesto. Bojovný výkon vo veľkej horúčave podal aj Ľubomír Jančí, ktorý si oproti časovke polepšil o jedno miesto a v cestných pretekoch skončil 16.   V nedeľu sa na štart cestných pretekov skupiny MC4 postavili obaja naši pretekári Jozef Metelka a Patrik Kuril.  V druhom kole z 12 sa od pelotónu odtrhla trojica pretekárov a vypracovala si takmer dvojminútový náskok. Ďalšia trojica, v ktorej nechýbal Jozef Metelka zaútočila v 5. kole a postupne znižovala náskok vedúcej trojice. Prvé dve skupiny sa napokon…

Zajtra vás všetkých čakáme na Zelenej vode!

Paráda 2015 - paralympijský deň pre malých aj veľkých – sa začne zajtra od 10. hod. tradične v areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom. Všetkých vás radi uvítame na VI. ročníku podujatia, na ktorom si môžete vyskúšať paralympijské športy a užiť veľa zábavy!


Registrácia účastníkov (preberanie day passov) sa začne už od 9.30 hod.

Celým dňom vás bude opäť sprevádzať štvorica Paranormálnych hrdinov a celý VI. ročník bude ladený do žlto-zelena,  farieb budúcoročnej paralympiády v Riu, na ktorú sa pripravujú aj slovenskí športovci.

Opäť si budete môcť vyskúšať viaceré paralympijské športy, čaká na vás množstvo zábavných aktivít a na víťazov aj pekné ceny. Pre účastníkov budú pripravené športové stanovištia so stolným tenisom, lukostreľbou, bocciou, streľbou, handbiky, súťaže na vozíkoch. Opäť tu bude Zóna zábavy SPP s rôznymi atrakciami, vedomostné súťaže napríklad o našom lesníctve, kreslenie, autogramiáda športovcov či hudobné vystúpenia. Príďte stráviť krásny deň v kruhu paralympijskej rodiny!