Streľba: vo Fort Benningu posledná šanca na Rio 2016

Zajtra odlieta výprava slovenských reprezentantov v športovej streľbe na posledné preteky Svetového pohára (2015 IPC Shooting World Cup) do amerického Fort Benningu. Zároveň ide poslednú možnosť vybojovať si účast na PH 2016 v Riu. Súťaž sa bude konať v dňoch 1. - 7. novembra.


Spolu s Veronikou Vadovičovou, ktorá má ako jediná slovenská strelkyňa istú účasť na budúcoročných hrách, cestujú do USA aj Radoslav Malenovský a Jozef Široký. Rovnaká zostava nás reprezentovala na PH 2012 v Londýne. Mužská dvojica však bude musieť na vojenskej základni v štáte Georgia o účasť v Riu tvrdo zabojovať. Oboch čakajú po tri individuálne disciplíny (R3, R6 a R7) a ešte dve súťaže tímov. Ako doprovod cestujú Dušan Malenovský a Milan Goleňa.


PH 2000: pod Operou sme vybojovali až trinásť cenných kovov

Dnes si pripomíname presne 15 rokov od skončenia XI. paralympijských hier v Sydney. Hry, ktoré sa v roku 2000 uskutočnili o protinožcov, sú podobne ako olympiáda podľa mnohých účastníkov neprekonateľné. Slovensko na nich vybojovalo 13 medailí.


O tri najcennejšie sa postarali Alena Kánová (stolný tenis), Pavol Kolačkovský (plávanie, 200 m voľný spôsob) a Radovan Kaufman (dráhová cyklistika, 1 km s pevným štartom). Strieborných a bronzových kovov sme priniesli domov po päť.

Zároveň si pripomíname pamiatku členov výpravy - Radovana Kaufmana, Márie Pillárovej, Kataríny Brandoburovej a Margity Homolovej, ktorí už nie sú medzi živými.

PH 2000 sa konali v dňoch 18. - 29. októbra.


Matušík si v Katare vylepšil osobný rekord o 96 cm!

Na pôde SPV sme dnes priamo po prílete z atletických MS v katarskej metropole Doha privítali spolu so zástupcami médií majstra sveta vo vrhu guľou Adriana Matušíka a jeho trénera Jána Bötchera. Na stole pred nimi bola počas tlačového brífingu vystavená zlatá medaila.


"Zlepšiť si osobný rekord o neuveriteľných 96 cm na MS a zároveň zdolať svetového rekordéra o jeden centimeter, to je výkon, ktorý sa nepodarí každý deň," povedal tréner na margo triumfu svojho zverenca, s ktorým spolupracuje dva roky. "Na svetový šampionát do Dohy sme cestovali s cieľom zaútočiť na dve medaily. Chceli sme ich získať v disku i guli, ktorá je Adriánovou doplnkovou disciplínou," uviedol otvorene Ján Bötcher a pokračoval: "Žiaľ, počas prvej disciplíny disku sa negatívne prejavilo najmä to, že ostatné dva týždne pred odchodom do Kataru sme pre zlé počasie nemohli vôbec trénovať techniku, ktorá je pri disku a guli mimoriadne dôležitá. Adrián mal vo svojej hlavnej disciplíne tri neplatné pokusy a neplatným pokusom začal aj súťaž v guli. Už som sa obával, že sa zopakuje situácia z disku. Našťastie druhým pokusom 14,88 m sa dostal na 2. miesto, s čím sme v tej chvíli boli spokojní obaja. Veď na prvom figuroval legendárny Dán Jackie Christiansen, úradujúci svetový rekordér." Obhajca guliarskeho striebra z MS 2013 v Lyone Matušík sa však s vývojom súťaže nestotožnil a do posledného pokusu v súťaži dal všetko, čo v ňom bolo. Jeho obrovská bojovnosť v guliarskom kruhu mu priniesla zaslúžené ovocie. "Bolo to niečo neuveriteľné. Od neplatného pokusu k víťaznému vrhu. To je senzácia. Som rád, že to napokon všetko vyšlo takto ideálne. Ukázalo sa, že na MS som prišiel veľmi dobre pripravený najmä silovo. Škoda, že technicky mi to nevyšlo…

Po Matušíkovom zlate ešte piate a šieste miesto

Slovenskí reprezentanti dnes dokončili svoje súťaže na IPC MS 2015 v atletike v katarskej Dohe. Marián Kuřeja (F51) pri svojom debute v hode kuželkou skončil s výkonom 24, 97 m na piatom mieste. Víťazný Srb Željko Dimitrijevič hodil 26, 29 m.


Včera súťažil v hode oštepom Marek Margoč (F41) a s výkonom 34, 11 m obsadil šiestu pozíciu. Už pred ním skončil v rovnakej disciplíne skupiny F57 Július Hutka na 15. mieste.

Dnes o 11. hod. sa po prílete z Dohy koná na pôde SPV v Bratislave tlačový brífing s majstrom sveta vo vrhu guľou Adriánom Matušíkom.


Boccia: v Kolumbii hlavne o body pre jednotlivcov

Dnes sa v kolumbijskom Santiago de Calí začína ďalšie podujatie Svetového pohára (World Open) v boccii, na ktorom bude štartovať aj pätica slovenských reprezentantov. Turnaj potrvá do 3. novembra a zúčastní sa ho 112 hráčov z 30 krajín.


„Je to posledný turnaj v tomto roku, kde môžu športovci získať body do svetového rebríčka, ktoré potrebujú hlavne vzhľadom na kvalifikáciu jednotlivcov pre Rio 2016. Posledným kvalifikačným podujatím budú majstrovstvá sveta jednotlivcov v čínskom Pekingu v roku 2016“, uviedol pred odletom reprezentačný tréner Martin Gabko.

Zloženie výpravy:

Tím B1/B2: Jakub Nagy, Róbert Mezík, Tomáš Král

Pár BC4: Róbert Ďurkovič, Samuel Andrejčík

Realizačný tím: reprezentačný tréner Martin Gabko, asistenti Pavel Král, Ľudmila Andrejčíkova, Carlos Moreno

Návrat na Slovensko je 4. novembra.

Viac na: www.openboccia2015.fecdepc.com


Adrián Matušík majstrom sveta vo vrhu guľou!

Slovenský atlét, ktorý sa počas celej súťaže držal na výbornom druhom mieste a posledným pokusom prehodil o jeden centimeter (!) svetového rekordéra Jackieho Christiansena z Dánska, si z katarskej Dohy odvezie zlatú medailu. Matušík tak vylepšil svoj výkon z MS 2013 v Lyone, kde obsadil druhé miesto.


Prvenstvo v guli je zároveň náplasťou na prvú súťaž v hode diskom, kde po troch neplatných pokusoch prišiel o možnosť obhájiť bronz z predošlého svetového šampionátu.

Víťazný pokus, ktorý mal hodnotu zlata, bol 17,19 m. Druhý Christiansen, ktorý hodil o centimeter menej, je držiteľom svetového rekordu 18,38 m. Tretí skončil Američan David Blair (15,49 m).

Šampionát v katarskej metropole dokončia v sobotu 31. októbra. Okrem Matušíka na ňom štartujú aj ďalší traja slovenskí reprezentanti Marek Margoč, Július Hutka a Marián Kuřeja.


Príďte sa dozvedieť viac o antidopingu

Antidiopingová agentúra (ADA SR) pripravila 25. novembra Deň otvorených dverí, počas ktorého sa môžete medzi 10:00 až 16:00 dozvedieť viac o prevencii, testovaní športovcov, TUE a vzdelávaní, ako aj o systéme ADAMS. Povedz dopingu nie!


Kontakt: Antidopingová agentúra SR, Hanulova 5/C, 840 11 Bratislava, office@antidoping.sk, 02/44 64 34 11


Tanečníci sa vracajú z Belgicka s piatimi medailami

Mesto Hasselt bolo počas víkendu dejiskom Belgian Open 2015 v tanečnom športe na vozíku. Šestica slovenských reprezentantov získala v konečnom poradí jedno prvé, tri druhé a jedno tretie miesto, čo je určite povzbudivé pred novembrovými MS v Ríme.


Dvojica Peter Vidašič - Helena Kašická obsadila prvé miesto v štandardných tancoch a druhé vo freestyle. Maroš Olejár s Máriou Gazdíkovou druhé v štandarde a tretie v latine. Posledné striebro pridali v štandardných tancoch Martin Šolc s Máriou Dutkovou (combi 2).

MS sa budú konať v dňoch 8. - 11. novembra.


Zástupcom Európskej komisie predstavili projekt Paralela

Dnes sa na pôde Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR uskutočnil výročný míting so zástupcami Európskej komisie, kde bol predstavený aj národný projekt Paralela, v rámci ktorého sú zamestnaní ako motivátori naši paralympijskí športovci.


Prezentácia, ktorú predniesol predseda SPV Ján Riapoš, zaujala všetkých prítomných, nakoľko ide o pilotný projekt s inovatívnou metódou motivácie zdravotne znevýhodnených ľudí späť do bežného života.

„Keďže projekt potrvá ešte do konca roka, je predčasné hovoriť o výsledku, ale prvé signály sú veľmi pozitívne pre budúcnosť a pokračovanie projektu aj v nasledujúcom období“, uviedol predseda SPV, ktorý je zároveň odborným garantom projektu.


Štáb PH Rio 2016: Slovensko zatiaľ s 11 miestenkami

Včera sa na pôde SPV v Bratislave uskutočnilo ďalšie rokovanie Štábu PH Rio 2016. Odznela na ňom správa zo seminára vedúcich výprav, ktorý sa konal v Riu začiatkom septembra a na ktorom sa zúčastnili vedúci štábu Samuel Roško a športový manažér Tomáš Varga.


Zasadnutie ďalej zhodnotilo aktuálny stav príprav na PH 2016, doterajšie výsledky športovcov v roku 2015 a z toho vyplývajúce postavenie jednotlivých športov v súvislosti s procesom prideľovania miesteniek, ako aj ďalších možností nominácie na tieto hry. Slovenskí športovci zatiaľ vybojovali 11 priamych miesteniek.

Lekár výpravy František Pisarčík informoval o zdravotnom stave športovcov, ktorí sú zaradení do tímu pre PH 2016. Riaditeľka antidopingovej agentúry Žaneta Csáderova poukázala na nové aktivity ADA SR, ktoré by mali zjednodušiť spoluprácu so športovcami.

Štáb v závere programu schválil návrhy na vyradenie a zmenu pilota cyklistického tandemu a doplnenie zloženia štábu o vedúcich jednotlivých športov. Tieto zmeny budú predložené na schválenie Výkonnému výboru SPV. Informoval vedúci štábu Samuel Roško.