Fort Benning: po prvenstve tentokrát druhé miesto Veroniky Vadovičovej

Aj pri svojom druhom štarte na Svetovom pohári v streľbe v americkom Fort Benningu sa Veronika Vadovičová dostala na stupeň víťazov. Tentokrát vybojovala striebornú medailu v disciplíne R8 ľubovoľná malokalibrovka 50 m ...

... za Austrálčankou Natalie Smith a pred Nemkou Elke Seeliger.

Dnes je na programe súťaž R3 vzduchová puška 10 m mix, kde okrem Veroniky štartujú aj naši ďalší dvaja reprezentanti Jozef Široký a Radoslav Malenovský.

Aktuálnu formu našich plavcov preverí zimný šampionát v Poľsku

Slovenských plavcov čaká v Štetíne posledná tohtoročná previerka - v dňoch 30. novembra - 6. decembra budú štartovať na otvorených zimných majstrovstvách Poľska (Winter Open Polish Championship 2015). Na preteky je prihlásených deväť slovenských plavcov.

Karina Petrikovičová, Viktor Kemény, Patrícia Ščasnárová, Daniel Izsóf, Tatiana Blattnerová, Jadranka Marič, Adam Riečičiar, Marek Sloboda a Miroslav Šušnyák. Okrem Poľska budú môcť ešte zabojovať o účasť v Riu na ďalších pretekoch v roku 2016 v Esbjergu, Berlíne, Egeri a najmä na ME 2016 na Madeire.

V dňoch 23. - 25. októbra štartovali v Nových Zámkoch na Pohári Delfína TPŠ a Majstrovstvách Slovenska zdravotne znevýhodnených športovcov v plávaní. Najhodnotnejší výkon zaplával medzi mužmi Viktor Kemény v disciplíne 50 m prsia (610 b.), u žien Tatiana Blattnerová v disciplíne 100 m prsia (557 b.). Medzi žiakmi do 15 rokov boli najlepší Viktor Verba a Alex Hrušovský. Informoval reprezentačný tréner Ladislav Struhár.

Vadovičová stále v skvelej forme – vyhrala aj vo Fort Benningu!

Najlepšia slovenská strelkyňa Veronika Vadovičová zvíťazila vo svojej úvodnej disciplíne R2 10 m vzduchová puška v stoji ženy na poslednom tohtoročnom podujatí Svetového pohára v americkom Fort Benningu pred Nórkou Monicou Lillehagen a Američankou Tammy Delano.

Čakajú ju ešte tri individuálne disciplíny (R3, R6 a R8) a spolu s Radoslavom Malenovským a Jozefom Širokým aj dve tímové súťaže. Vadovičová má zatiaľ ako jediná slovenská strelkyňa zabezpečenú účasť na PH 2016. Podujatie 2015 IPC Shooting World Cup Fort Benning potrvá do soboty 7. novembra.

Boccia: v jednotlivcoch sa najďalej dostal Andrejčík

V kolumbijskom Santiago de Cali pokračoval Svetový pohár 2015 vyraďovacími bojmi v súťaži jednotlivcov. Cez brány osemfinále prešiel z našej štvorice iba Samuel Andrejčík (BC4). Vo štvrťfinále však podľahol Portugalcovi Domingosovi Vieirovi po napínavom priebehu 3:5.

V kategórii BC2 bol nad sily Róberta Mezíka Zhiqiang Yan z Číny, ktorý nad našim hráčom vyhral 8:1. Tomáš Král vo vyrovnanom zápase nestačil na Bernda Meintsa z Holandska a podľahol mu 2:4.

Ani Róbertovi Ďurkovičovi sa v kategórii BC4 nepodarilo postúpiť ďalej, keď ho porazil Dezső Béres z Maďarska po výsledku 8:2. Andrejčík zdolal v osemfinále domáceho reprezentanta Dubana Celyho v tie - breaku (3:3, 1:0).

Uspeli sme však v tímoch BC1/BC2, kde naši skončili na prvom mieste a bronz si z Kolumbie odváža pár BC4. Výprava sa vracia na Slovensko zajtra.

Slovenskí boccisti už vybojovali v Kolumbii zlato i bronz!

Na World Open 2015 v boccii v Santiago de Calí sa výborne darí slovenským reprezentantom. Pár BC4, ktorý mal už pred Kolumbiou istú účasť na PH 2016, obsadil tretie miesto, družstvo BC1/BC2 vo svojej súťaži dokonca zvíťazilo. Dnes dokončia individuálnu súťaž, v ktorej máme v hre štyroch zástupcov.

Tím BC1/BC2 zdolal vo finále Hongkong 5:3, keď predtým si poradil v semifinále s Čínou 10:2. Pár BC4 po víťazstve z základnej skupine prehral sice semifinálový súboj s Thajskom 2:4, ale v „malom“ finále o bronz porazil Potrtugalsko 8:2.

V dobrých výkonoch pokračovali naši aj v individuálnej súťaži, kde postúpili až štyria z piatich zo základnej skupiny do vyraďovacích bojov. Róbert Mezík a Tomáš Král (BC2) a dvojica „štvorkárov“ Samuel Andrejčík a Róbert Ďurkovič sa prebojovali do osemfinále, zo skupiny nepostúpil iba Jakub Nagy (BC1).

Streľba: vo Fort Benningu posledná šanca na Rio 2016

Zajtra odlieta výprava slovenských reprezentantov v športovej streľbe na posledné preteky Svetového pohára (2015 IPC Shooting World Cup) do amerického Fort Benningu. Zároveň ide poslednú možnosť vybojovať si účast na PH 2016 v Riu. Súťaž sa bude konať v dňoch 1. - 7. novembra.

Spolu s Veronikou Vadovičovou, ktorá má ako jediná slovenská strelkyňa istú účasť na budúcoročných hrách, cestujú do USA aj Radoslav Malenovský a Jozef Široký. Rovnaká zostava nás reprezentovala na PH 2012 v Londýne. Mužská dvojica však bude musieť na vojenskej základni v štáte Georgia o účasť v Riu tvrdo zabojovať. Oboch čakajú po tri individuálne disciplíny (R3, R6 a R7) a ešte dve súťaže tímov. Ako doprovod cestujú Dušan Malenovský a Milan Goleňa.

PH 2000: pod Operou sme vybojovali až trinásť cenných kovov

Dnes si pripomíname presne 15 rokov od skončenia XI. paralympijských hier v Sydney. Hry, ktoré sa v roku 2000 uskutočnili o protinožcov, sú podobne ako olympiáda podľa mnohých účastníkov neprekonateľné. Slovensko na nich vybojovalo 13 medailí.

O tri najcennejšie sa postarali Alena Kánová (stolný tenis), Pavol Kolačkovský (plávanie, 200 m voľný spôsob) a Radovan Kaufman (dráhová cyklistika, 1 km s pevným štartom). Strieborných a bronzových kovov sme priniesli domov po päť.

Zároveň si pripomíname pamiatku členov výpravy - Radovana Kaufmana, Márie Pillárovej, Kataríny Brandoburovej a Margity Homolovej, ktorí už nie sú medzi živými.

PH 2000 sa konali v dňoch 18. - 29. októbra.

Matušík si v Katare vylepšil osobný rekord o 96 cm!

Na pôde SPV sme dnes priamo po prílete z atletických MS v katarskej metropole Doha privítali spolu so zástupcami médií majstra sveta vo vrhu guľou Adriana Matušíka a jeho trénera Jána Bötchera. Na stole pred nimi bola počas tlačového brífingu vystavená zlatá medaila.

"Zlepšiť si osobný rekord o neuveriteľných 96 cm na MS a zároveň zdolať svetového rekordéra o jeden centimeter, to je výkon, ktorý sa nepodarí každý deň," povedal tréner na margo triumfu svojho zverenca, s ktorým spolupracuje dva roky. "Na svetový šampionát do Dohy sme cestovali s cieľom zaútočiť na dve medaily. Chceli sme ich získať v disku i guli, ktorá je Adriánovou doplnkovou disciplínou," uviedol otvorene Ján Bötcher a pokračoval: "Žiaľ, počas prvej disciplíny disku sa negatívne prejavilo najmä to, že ostatné dva týždne pred odchodom do Kataru sme pre zlé počasie nemohli vôbec trénovať techniku, ktorá je pri disku a guli mimoriadne dôležitá. Adrián mal vo svojej hlavnej disciplíne tri neplatné pokusy a neplatným pokusom začal aj súťaž v guli. Už som sa obával, že sa zopakuje situácia z disku. Našťastie druhým pokusom 14,88 m sa dostal na 2. miesto, s čím sme v tej chvíli boli spokojní obaja. Veď na prvom figuroval legendárny Dán Jackie Christiansen, úradujúci svetový rekordér." Obhajca guliarskeho striebra z MS 2013 v Lyone Matušík sa však s vývojom súťaže nestotožnil a do posledného pokusu v súťaži dal všetko, čo v ňom bolo. Jeho obrovská bojovnosť v guliarskom kruhu mu priniesla zaslúžené ovocie. "Bolo to niečo neuveriteľné. Od neplatného pokusu k víťaznému vrhu. To je senzácia. Som rád, že to napokon všetko vyšlo takto ideálne. Ukázalo sa, že na MS som prišiel veľmi dobre pripravený najmä silovo. Škoda, že technicky mi to nevyšlo…

Po Matušíkovom zlate ešte piate a šieste miesto

Slovenskí reprezentanti dnes dokončili svoje súťaže na IPC MS 2015 v atletike v katarskej Dohe. Marián Kuřeja (F51) pri svojom debute v hode kuželkou skončil s výkonom 24, 97 m na piatom mieste. Víťazný Srb Željko Dimitrijevič hodil 26, 29 m.

Včera súťažil v hode oštepom Marek Margoč (F41) a s výkonom 34, 11 m obsadil šiestu pozíciu. Už pred ním skončil v rovnakej disciplíne skupiny F57 Július Hutka na 15. mieste.

Dnes o 11. hod. sa po prílete z Dohy koná na pôde SPV v Bratislave tlačový brífing s majstrom sveta vo vrhu guľou Adriánom Matušíkom.

Boccia: v Kolumbii hlavne o body pre jednotlivcov

Dnes sa v kolumbijskom Santiago de Calí začína ďalšie podujatie Svetového pohára (World Open) v boccii, na ktorom bude štartovať aj pätica slovenských reprezentantov. Turnaj potrvá do 3. novembra a zúčastní sa ho 112 hráčov z 30 krajín.

„Je to posledný turnaj v tomto roku, kde môžu športovci získať body do svetového rebríčka, ktoré potrebujú hlavne vzhľadom na kvalifikáciu jednotlivcov pre Rio 2016. Posledným kvalifikačným podujatím budú majstrovstvá sveta jednotlivcov v čínskom Pekingu v roku 2016“, uviedol pred odletom reprezentačný tréner Martin Gabko.